Rieten Koffers Gevraagd: Staatsloterij. Te huur: ADYERTENTÏË^ Nieuwe Uilvinding. Hoogere Burgerschool voor Jongens. Het stoomschip „Drento," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 8 Juni van Aden; de „Gelderland," van Rotterdam naar Java, is 8 Juni van Suez vertrokkende „Schiedam," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 8 Juni Lizard; de „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Dungeness 8 Juni. en dood opgenomen. Men meldt uit Novo Georgievsk, by Warschau, dat eene bom, wegende ongeveer 2 puds, in de fabriek van de artillerie der vesting gesprongen is. Drio soldaten zyn gedood, drie zwaar gekwetst, terwyi verscheidene per sonen lichte verwondingen bekomen hebben. Uit Nancy wordt van gisteren gemeld dat een Duitsche grenspaal, op onge veer 250 meters van de boerdorij Sint-Appo- line, op den weg naar Borge, uit den grond is getrokken en op Fransch grensgebied ge bracht. Een onderzoek wordt ingesteld. Er loopt te Weenen een gerucht als zou het garnizoen van Pirot eene anti-mi- nisteriöele manifestatie gehouden hebben, ton gevolge waarvan de soldaten, die zich met die manifestatie hebben ingelaten, over de grenzen zyn gevlucht. In Bulgarye aangekomen zouden zy ontwapend en teruggezonden zyn. Smachtend in het gouden avond schemerlicht zit hy aan het venster met zyne geliefdo. Hy blikt in hare oogen on dqveepend en zwygend ziet zy op tot den hoopWOllen jongeling. Daar wordt zacht de deur goo"*,cliil' ll6t ion8st0 zusi° treedt bin nen en zegt heldere stem Marietje, je hebt bij vergissing Betsy's gebit gonomen. Betóy uitgaan. Zo vraagt of zo hare tanden van je Telegrammen. {Zie de buitenlandschc berichten in het 3de blad.) ROME, 8 Juni. Naar van officiëele zydo wordt medogedeeld, zal do regeering by do dit jaar te houden groote manoeuvres geene vreemde vertegenwoordigers toelaten en ook naar de oefeningen in het buitonland niemand afvaardigen. BERLIJN, 9 Juni. (Hbl.) Het wordt beves tigd dat keizer Frederik het ontslag van den minister Von Puttkamer heeft aangenomen. Het keizeriyk besluit betreffende de vryheid der verkiezingen zal, naar men meent, reeds dezer dagen openbaar worden gemaakt. Koning Oscar van Zweden wordt den 12den Juni op het slot te Friedrichskron verwacht. Te Sofia is eeno ministerieele crisis uit gebroken, omdat prins Ferdinand woigert het vonnis, tegen majoor Popoff uitgesproken, to bekrachtigen. BERLIJN, 9 Juni. De „Norddeutsche Allge meine Zeitung" deelt mede dat keizer Frederik den minister Von Puttkamer by zyn ontslag uit den ataatsdionst het grootkruis van do orde der Hohenzollerns verleende. MADRID, 9 Juni. Volgens de „Epoca" en de „Iberia" is eene ministeri&ele crisis on- vermydeiyk. PESTH, 9 Juni. De Hongaarsche delegatio koos den heer Lodewyk Tisza en kardinaal Reynald tot candidaten voor het voorzitter- en onder-voorzitterschap. ALEXANDRIE, 9 Juni. Naar men gelooft, is het ontslag van Nubar-pacha hieraan to wyten, dat de minister zich te heftig heeft uitgelaten over don onder-secretaris van bui- tenlandscho zaken.Nubars opvolger, Riazpacha, heeft zpno benoeming reeds aangenomen. POTSDAM, 9 Juni. Keizer Frederik bracht een goeden nacht door en gevoelt zich na een verkwïkkenden slaap zeer opgewekt. Do kéizer begaf zich naar het park en zal heden- middag eenige audiënties geven. LHIDEK, O «Juni. Thermometer-standgisteravond om 8 urer, 21° Celsius 69.8° Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uren 18° C. 04.4° F.; 's midd. 12 uren 22° C. 71.6° F. 's namiddags 4 ure: 20° C. 68° F. Men schryft ons uit '8 Gravenhage om trent het driedaagsch muziekfeest: Schier do geheele week, het driedaagsch muziekfeest der Haagsche afdeeling van do Maatschappy tot Bevordering der Toonkunst voorafgaande, werd ingenomen door orkest en koorrepetitiiin. De eerste génerale repetit e op Donderdagavond jl. toonde reeds dat dio voorbereidende oefeningen niet vergeefs ge weest waren on de uitvoering van den eer sten dag op Vrydag 8 Juni versterkto dien indruk. Het oratorium „Israël in Egypten" van Handel werd over het algemeen uitmuntend uitgevoerd. Do koren, versterkt door de Kon. Zangvereeniging „Cecilia," en van leden der Zangvereenigingen van de afdeelingen Leiden, Rotterdam en Utrecht, getuigden van lang durige studio. Vooral de koren „Er Sandte dicke Finsterniss"; „Aber mit seimen Volkezog er dahin gloich wio ein Hirt," het begin en slotkoor van het tweede gedeelte, waren zeer te roemen. De alten en de bassen waren niet overal even duideiyk verstaanbaar. In het koor „Und von dem Hauch Deines Mundes" kwamen echter do alten goed tot haar recht. Van de solo- partyen blonken de sopraan en tenor, mej. Pia Von Sicherer en do heer J. J. Rogmans, bovon alles uit. De eerste bezit eene heldere sopraanstem, welke met groote gomakkeiyk- heid alle moeiiykheden overwint, getuige de ingelaschta solo „Alleluja", welke een stormen den byval inoogstte en gebisseerd werd. Haar geluid heeft een edelen klank. De hoer Rogmans wa3 byzonder goed ge disponeerd en verwierf veel succès na zyne aria „So dachte der Feind." Do drie andere solisten, mej. Ad. Asmann (alt) en de hoeren Lismann (bariton) en Sclimal- fold (bas), zongen hunne partyon verdienste- lyk, doch mej. Asmann bezit niet meer die kracht van vroeger jarenhet stemgeluid van den bas is niet fraai en dientengevolge ver loor het prachtige duet met den baryton veel van zyne bekoring. Over het orgel, dat ditmaal voor het eerst openbaar bespeeld werd, zal waarschynlyk de volgende dagen oen beter oordeel te vollen zyn. Waar orgel, orkest en koren samengin gen was de totaal-indruk eon machtige. Het oratorium „Israël" mist eene ouver ture; in deze leegte werd voorzien door de eerste uitvoering van de ouverture van het oratorium „Mozes" van de S. De Lange. Moeilijk ware een gepaster voorspel denkbaar geweest dan juist deze ouverture. Dit nieuw werk werd in denzelfden klassieken styl gedacht, hoewel verschillende instrumentation hior en daar de nieuwe richting verraden. Het hoofd motief, ontleend aan oen Israël iet isch kerkge zang, wordt eerst krachtig ingezet door collen en bassen, daarna door houten blaasinstru menten en violen overgenomen, om eindelyk in een klankvol geheel zich op te lossen. Do ouverture is niet lang, doch een uitmuntend geslaagd werk. In de groote pauze genoten toehoorders en uitvoerders in den tuin van het gobouw voor K. en W., welke, evenals de zaal, eloctriscli verlicht was. De drukkende warmte zou by gaslicht in de zaal niet zyn uit te houden geweest, doch ook thans was 't eeno ware verkwikking een half uurtje in den tuin van het gebouw rond te dwalen onder het fantastisch schynsel van het kunstlicht. Het stoomschip „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Batavia 9 Juni. Dc Internationale roetnTedstr(|dcn te Deventer op 9 Juni. Schiedam, 9 Juni. Moutwijn per HL fust of bel., ƒ8.—, Jenever i<l. 13.50 aƒ L_Z?n proef id. ƒ14.75 a .-, Spoeling beurs'per l" ƒ1.20, id. commissie ƒ1.30. Heden overleed JOHANNA HENDIyvi KLUMPKS, geliefde Eohtgenoote van G. J. A. VAN TUSSENBROEK Leiden, 8 Juni 1888. Heden overleed onze geliefde Moeder, huwd- en Grootmoeder Mevr. de Wed. a, j VAN HEIJST geb. Van de Rovaart. W. A. VAN HEYSï P. H. COCKUIT. Warmond, O. VERMIJ. 8 Juni 1888. E. G. VERMIJ. Heden overleed, tot diepe droefheid van my, myn Kinderen, Behuwdzoon en dere Familie, myn innig geliefde Echtgst.y,; PIETER VAN DER VELDEN ERDBRIKt Oud-Kapitein ter Zee, Officier van de otó, van de Eikekroon, in den ouderdom van ruim 70 jaren. Uit allor naam, Wed. P. VAN DER VELDEN ERDBR1KK, S. W. Everts. Leiden, 8 Juni 1888. Dit waterfeest werd heden door prachtig weder begunstigd. Er was reeds 's morgens een koel windje uit het zuidwesten, dat do al te warme zonnestralon onderschepto. De mooie oevers van den IJsel voor Deven ter, waar do wedstryden werden gehouden, leverden al vroeg een levendigen aanblik op. De stad is in feestgewaad. Van eon groot aantal huizon en van sommige openbare ge- .bouten wappert de nationale vlag. Overal iiéerechte eene prettige stemming, waartoe ö.ok veel bydraagt dat het er thans de laatste dag der kermis is. Het aantal vreemdelingen is groot. Het terrein van de wodstrijdon ligt buiten het Pothoofd m do nabyheid van het station van de stoomtram en tusschen het hoogste gedeelte van den weg by de Bergweide, van waar men op do tribune, welke ongeveer 1000 zitplaatsen bevat, een fraai gezicht over alle terreinen en over de rivier heeft. Daarachter zijn de buffetten en de keuken van den restaurateur, terwyl eveneens in do onmiddellyke nabyhoid oen muziektempel ge plaatst is. Ook particulieren hebben tribunes opgericht. Op de rivier liggen verschillende plezier vaartuigen. Al deze trubunes en booten, met eeno bonte vlaggenmenigte getooid, leverden ruimschoots gelegenheid den wedstryd gado te slaan. Roeds vroeg werden do tribunes bezet door eeno belangstellende schare dames en hoeren. Voor zoover bekend, is de uitslag als volgt Single sculling outriggers voor professionals! Lengte der baan 4400 meter met twee boeien, lste prys 1200 en eene zilveren herinnering.1?- medaille; 2de pr. 100, de halve inleggelden en eene zilveren horinneringsmedaille; 3do pr. de rest van do inloggelden. De uitslag was, dat Bubear zyn naam van „kampioen van Engeland" handhaafde en de baan aflegde in 20 minuten, 45'/, sec.; Norveil doed er 20 minuten, 53 seconden over. Pearce kwam het derde aan. Jonge vier vierriems inrigged gieken met stuurman). Baan 3020 meter met éóne boei. lste prys zilveren medaille voor stuurman en iederen roeier en eon kunstvoorwerp (waarde ƒ100) of ƒ100; 2de pr. medaille of inleg gelden. „Nereus" kwam 't eerst aan in 13 min. 37'/j sec. „Triton" bohaalde den tweeden prys in 13 min. 49'/, sec. „Daventria" legde de baan af in 14 min. 61/, sec. Oude twee (Damesprys.) (tweeriems inrigged gieken met stuurman). Baan 3020 meter met ééne boei. lste prijs zilveren medaille voor stuurman en lederen roeier en een kunst- voorworp (waarde 200), aangeboden door de jonge dames van Deventer; 2de pr. medaille of inleggeld. De uitslag was dat Parys den eersten prijs behaalde in 14 minuten 52 sec., en Brugge den tweeden prys in 15 min. 14 sec. Amateurs. Single sculling outriggers. Baan 1950 meter met ééne boei. lste prys zilveren medaille en een kunstvoorwerp (waarde ƒ150) of 150; 2de pr. medaillo of de inleggelden. Parys was voel voor en kwam het eerst aan (9 min. 52'/, sec.), Leiden was het tweede (10 min. 13'/2 sec.). De Heer en Mevrouw KNUTTEL-ROOSEfl. BURG betuigen hun dank voor de vele be- wyzen van belangstelling, by de geboorte hunner Dochter ondervonden. Leiden, 8 Juni 1888. Bezoeken worden bij voorkeur afgewacht Dinsdag en Woensdag a. s. Voor de vele bewyzen van deelneming, ondervonden by het overlyden onzer geliefde Moeder en Behuwdmoeder MARIA CRAMER, Wed-;f GBRélT 'VAN. PARIJS, betuigen wjj onzen harteiykon dank. Lisse, Uit aller naam, 8 Juni 1888. G. YAN PARIJS. togen fabrieksprys, onverslijtbaar en zóó licht, dat de koopprys door vrachtbesparing wordt teruggewonnen. 36J§T" Uitsluitend eenig adres: by J. H. STE1X «Ir., lste Wagenstraat 24, Den Haag. Op gedurige aanvragen of ook Goederen verbrand zyn, diene dat ik met de Hoeren GEBRS. PALTHE, te Almeloo, in geenen deele in verbinding sta. Alle Goederen, welke in myne Winkels of Agenturen worden gebracht, worden in myne Fabriek, Marendyk 82 83, chemisch gewasschen en geverfd. FRIEDRICII l.Olltll» Do Directeur geeft aan belanghebbenden konnis, dat de examens van toelating zullen worden afgenomen op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, 12, 13 en 11 Juli. Tot het inschrijven van nieuwe Leerlingen en het goven van inlichtingen, zal hy zitting houden op eiken Dinsdag in Juni, des morgens van tien tot twaalf uren in het gebouw der School. De Directeur, D. DE LOOS. togen 1 Augustus, eene zindelijke Dienst bode. Aanmelding 's avonds na 8 uren by Ulevr. RIEDEL, Boommarkt. De Collecteurs der Staatslotery alhier be richten dat de loten voor de 328ste Loterij van af Vrijdag 32 Juni ten hunnen kan toren vorkrygbaar zyn. Leiden, Juni 1888. Een net DIRCERWOOXIILIS, van alle gemakken voorzien en gelegen op den Marendyk. Te bevragen by M. BERG, Korte Mare 6. Gemengd Nleavra. De persoon uit Leiden, die zich verleden Vrydag in de getuigeDkamer van het gerechtshef in Den Haag een kogel door het hoofd schoot, omdat atfne vrouw, die elsch tot echtscheiding tegen hem had ingesteld, zich niet met hem wilde verzoenen, is reeds zóóTer hersteld, dat hy het gasthuis heeft verlaten en zich nu te Amsterdam metterwoon kan vestigen. Te Alfen heeft zich in de Oud s- hoornsche buurt een rondventend koopman, v. d. H., door verdrinking van het leven be roofd. De ongelukkige was sinds drie weken gehuwd. Naar men verneemt, zou het huis van de familie v. Schuylenburch op den Vy verberg te 's-Hage zyn aangekocht door de Duitsche legatie. Men zal zich herinneren dat voor weinige dagen geleden tot nu toe onbekend ge bleven personen de baldadigheid hadden een aantal in de grondverf staande huizen op hot Oranjeplein te 's Hage met zwarte verf te be smeren. De huizen kwamen gisteravond ge heel in de verf, doch omstreeks tien uren bleken dezelfde schendende handen weder hun baldadig bedryf te hebben volvoerdthans echter was de verf met teer bedekt. Men meent thans alle reden te hebben om aan wraak tegenover den eigenaar der huizen te denken, want één der huizen van .'het ge heele blok, die dien eigenaar niet toebehoorden, bleef gespaard. Te Scheveningen waren giste ren 13 schuiten aan, waaronder 4 Kat wy kers, met besommingen van 20 tot 60. Gistermorgen heeft op doble e- kery van den heer Bouwman te Gouda een noodlottig ongeluk plaats gehad. De knecht Van der IJssel viel in een pot loog en alcalio en kwam er in een zóó zorgwekkonden toe stand uit, dat men vreest voor zyn leven. Hy was lydende aan vallende ziekte. Terstond is hy in het ziekenhuis opgenomen. B(] den ontvanger der Rijksbe lastingen, te Haarlemmermeer, is in botaling gegeven een tienguldonsstuk, dat er op het oog als volkomen echt uitzag, maar waarvan de klank aan dien van lood deed denken. Terstond is het stuk naar Utrecht gezonden tot onderzoek. RottNbl.) Naar men moldt, is de commis- sionnair V. te Kortgene voortvluchtig, en thans roeds op reis naar Amerika. Tegen hem was wegens misbruik van vertrouwen eene straf vervolging ingesteld. Van de locomotief van den trein van Venloo naar Gladbach, viel gisteren de stokef, met hot treurig gevolg dat hy onder den trein goraakte, waardoor zyne beide boenen werden afgeredon en de dood onmiddellyk volgde. Te Nes (Fr.) Is do landbouwer Heringa van het dak van zyne schuur gevallen

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2