Burgerlijke Stand. n open, omdat eetóge dwangarbeiders, onder toe-' zicht van een inl. sergeant, bezig waren buiten do benting brandhout op te stapelen. Eén dier Atjineezen, gekleed in het wit en gedekt met witten hoofddoek, liep vooruit, en met een rentjong in de hand viel hy den inlandschen sergeant aan; deze sprong op zy en ontweek den stoot. De wacht trad op en schoot den amokmaker met acht schoten op 15 passen vóór de benting neer. De vier andere Atjinee zen, die zich schuil gehouden hadden in den hollen weg vóór de benting, kozen onmiddellijk het hazenpad en verdwenen in de kampong. Het is opmerkelijk dat dergelijke zaken altijd voorvallen als de controleur afwezig is. Volgens ingekomen berichten, zal de vijand onze bentings met groote macht attakeeren en heeft hy te Lampisang eeno groote bende, opgeworpen. Eene bende van 100 maD. is naar de Kroeng Raba baai om van daal prauwen en schepen af te loopen. Don luitenant Enthoven, tor Borneo's "Westkust, is eene gratificatie van f 2400 toe gekend, wegens zjjn buitengewonen Ijver in het vervullen zijner ambtsbezigheden en het leiden van twee opnemingsbrigades. Het vervreemden van gouvernements-koffie schijnt op Sumatra's westkust groote afmeting te hebben aangenomen. Volgens personen toch, die het weten kun nen, werd gedurende het afgeloopen jaar 1887 eene hoeveelheid van pl. m. 3000 pikols langs verschillende wegen verhandeld, hetgeen eene waarde vertegenwoordigt van minstens f 150,000. (Sum. Gt.) De aanhoudende regens deden het water van de groote rawa in het zuidwestelijk deel der residentie Japara zoodanig stijgen, dat in het district Tenggeles der afd. Pati 2095 bouws reeds beplante sawah's, waaronder 42 bouws zaadpadi, werden overstroomd. Door zware regens stonden in den nacht van 24 op 25 April jl. vele riettuinen, sawah's, dessa's en kampongs in de contröle afdeeling Kota-Pasoeroean, res. Pasoeroean, blank, ter wijl ettelijke bruggen, wegen en waterleidin gen beschadigd werden. Een wachthuis bij de kampong Mranggon werd door den bliksem getroffen. De bewerking der riettuinen moest, wegens den hoogen waterstand en de hevige regens, die op vele plaatsen de reeds gegra ven geulen weder dichtten, worden gestaakt. Door den uit 's lands mil. dienst ont slagen luitenant der artillerie A. B. Fromberg is een request aan don Gouv.Generaal inge diend, houdende verzoek om weder opname in 's lands dienst. Op Patingaloan is onder een bamboestoel verborgen gevonden het lijk eener inlandscho vrouw, met afgesneden hals. Cel. Crt Passagiers, van Batavia naar Nederland vertrokken per ss. „Utrecht", leapt. P. De Goede: Leeraar aan de Hoogere Burgerschool J. Habbema. echtg. en 3 kind., jongebeor Dingcmans, officier van gez. lsto kl. bij Zr. Ms. zeemacht dr. J. M. Korver, gcpens. mil. ambtenaar P. Bruyns, echtg., en dochter, 6 kinderen van wijion gcneraal-majoor Demmeni, mevrouw dg weduwe L. C. E. E. Koster goboron jonk- vrouwe Goldman, houtvester 2de kl. A. J. Van Scherm beek, echtg., en 5 kind., mevrouw Grothc en dochter, architect lsto kl. by den waterstaat en B. O. W. H. Mc8ser en dochtor, jongeheer Bogaard, hulpprediker T. F. Niks, echtg. en 3 kind., jongeheer Crone, de heeron Minoret, A. L. M. Tromp, E. Poschke, C. B. Rog- geveon, echtg. en 1 kind. BUITENLAND. Frankrijk. Do indirecte belastingen en accijnzen heb ben volgens officiéele opgaaf in Frankrijk in de maand Mei fr. 5,921,400 boven de raming en fr. 9,901,900 meer dan in Mei van het vorige jaar opgebracht. De meerdere opbrengst dan do raming valt voor fr. 4,338,200 op de in- en uitgaande rechten, fr. 551,000 op do roeronde gooderen, fr. 857,000 op de monopo liën, fr. 925,700 op de posterijen. Daarentegen hebben de indirecte bijdragen fr. 607,500 en de suiker fr. 233,000 minder opgeleverd. Naar aanleiding van een dezer dagen voor gekomen incident tusschen don heer Duhamel en den prefect van het departement Pas-de- Calais, waarbij eerstgesoemde heftig party trok voor generaal Boulanger, is hy als ont vanger in een der districten van de Seine ontslagen. In de Kamer van Afgevaardigden diende de minister van financiön gisteren het wets voorstel in tot verlaging van den pas-prys voor Frankryk en voor het buitenland. De Kamer zette de beraadslaging over hot suiker systeem voort. „La Presse," het nieuwe Boulangisti- sclie orgaan, heeft Laguerro tot haren leider, die een salaris van 50,000 fr. geniet. Naquet, de eerste redacteur, ontvangt 20,000 fr. per jaar en de secretaris der redactio krügt het bagatel van 30,000 fr. 's jaars. En dat alles moet komen van de 12,000 fr. pensioen van Boulanger 1 President Carnot en zyne echtgenoote laten Fontainebleau tot zomerverblyf inrichten. Eenige groote feesten zullon er gegeven wor den. Vóór zy er heengaan, zal de heer Carnot waarschyniyk Havre, Rouen en Elboeuf be-, zoeken. President Carnot en zyne echtgenote heb ben de nieuwe zalen in het fjouvremuseum ingewyd, die de verzarnhrig-Dieulafoy van Perzische oudheden bevatten. Eene deputatie van de Engelsc^g regeerjng -was tegenwoordig. Hot programma voor het jaariyksche Bas,.iiefeest op 14 Juli is vastgesteld. Do boulevards en de voornaamste pleinen zullen worden verlicht en op vier plaatsen zal vuur werk worden afgestoken, o. a. van den Eiffel- toren, welke reeds 300 voet hoog is. Het bloemenfeest te Parys heeft 89,000 franken voor de armen opgebracht. Doltsohland. De schikking, welke prins Von Bismarck met keizer Frederik heeft weten te treffen, zal ten slotte den heer Von Puttkamer ver- moedeiyk toch zyne portefeuille kosten. Nadat de keizer zyne toestemming had gegeven tot de afkondiging der wet betreffende den ver lengden zittingstyd van den Ryksdag, richtte de keizer opnieuw een schryven tot den minister van binnenlandsche zaken, waarin uitdrukkeiyk de volkomen vryheid der ver kiezingen werd verlangd. Naar de „Post" en de „National Zeitung" melden, besloot de heer Von Puttkamer toen zyn ontslag aan te vragen. Indien prins Von Bismarck iemand kan vin den, die bereid is de erfenis te aanvaarden, zal de kanselier zich zeker niet tegen het aannemen van dit verzoek om ontslag door den keizer verzetten. Naar men beweert, heeft de keizer hot ont slag van den minister Von Puttkamer terstond aangenomen. Gisternamiddag is by den Rykskanselier eene zitting van het staatsministerie gehou den, welke niet door den heer Von Puttkamer werd bygewoond. Deze werd in 1879 minister van eeredienst als opvolger van den heer Falk, die den Cul- turstreit begon. In 1881 verwisselde Von Puttkamer de portefeuille van eeredienst met die van binnenlandsche zaken. De reporters der Duitsche en andere bladen zyn niet tevreden met de betrekkeiyk magere berichten, welke zy nopens den keizer kunnen meedeelen. Volgens de „Voss. Zeit." hebben Zondag een drietal dezer hoeren getracht als leden van het muziekcorps toegang te krygen tot de kapel van het slot. Zy stonden daar in onberispelyk tenue tus schen hunno „collega's", toen de hofmaarschalk op 't koor toetrad en zoide dat er drie personen by waren, die er niet by behoorden. Als zy zich verwyderden, kon de zaak verder blyven rusten. Onmiddellyk zag men, onder stil gelach van hunne collega's, een drietal „zan gers" achterwaarts trekken en verdwynen. Voor het groote internationale pers congres, van 15 tot 19 dezer te Münchon te houden, zyn reeds tal van aanmeldingen ingekomen. Behalve uit Duitschland zelf, zullen uit Nederland, Zweden, Noorwegen, Frankryk, België, Spanje en Italië vertegen woordigers van de koningin der aarde naar München gaan. Den 13den Juni, den verjaardag van het overiyden van Lodewyk II van Beieren, zal men op de plaats aan het meer Berg, waar hy in 1886 op zoo geheimzinnige wyze het leven liet, eene gebroken kroon plaatsen, door een hek omringd. Spanje. By haar vertrek van Barcelona had ter eere der koningin-regentos eene geestdrif- vollo ovatie plaats; do kleine koning wuifde met de hand buiten het portier. Men meldt uit Valencia dat ook daar dei- koningin eene warme ontvangst werd bereid. Ouder gewoonte reed H. M. rechtstreeks van het station naar de Hoofdkerk. De met aes paarden bespannen landauer, waarin de koningin, de kleine koning en do infantes ge zeten waren, werd met bloemen als bedolven. Gisteren zou hot Hof naar Madrid vertrek ken, waar het heden verwacht wordt. Eon Spaansch stoomschip strandde voorby Formosa. Chineesche roovers plunderden het schip, maar door een brand aan boord daar van had eene ontploffing plaats, waarby 50 der roovers werden gedood. In de Valenci^atraat te Madrid, naby de ministeriëele cl,u [)j ;g eergisteren eene bom uiteengesf;-ongen. De dader is ontdekt. Italië. De „Dirltto" zegt dat de landstreek, door den sultan van Zanzibar aan Italië afgestaan, 'li de richting van den mond van de Chagon moet zyn. De sultan wenschte dat die streek door een handelsvolk zou bezet worden, by voorkeur door Italianen. Graaf Robilant, destyds minister van buitenlandsche zaken, heeft toen gemeend naar Berlyn te moeten schryven of dit aan Von Bismarck niet zou mishagen. Deze heeft aanmerking gemaakt aan den Duitschen consul, omdat deze hot niet tégen is gegaan, dat de conventie tusschen kapitein Cecchi en den sultan is geteekend. Duitsch land heeft toen onmiddellyk de kust van Zan zibar bezet. Een barbaarsch plan is in den gemeente raad van Venetië opgeworpen. Zooals men weet, is Venetië eene stad, op 80 eilandjes gebouwd, door 450 bruggen ver- eenigd en door 200 kanalen gescheiden. Daar aan ontleent de stad haren eenigen naam en juist daardoor kan geene enkele stad by Venetië in vergelyking komen. Niets is vreemder, ver rassender en poëtischer 1 Doch nu hebben de stedelyke overheden een plan gesmeed om de kanalen te dempen en de gondels (romantische herinnering) te vervangen door trams. Was het nu maar by het plan gebleven! Maar neen, één kanaal is reeds gedempt en in eene straat van 8 meter breedte herschapen, terwyl plannen worden ontworpen tot het maken van eene avenue door de geheele stad. Ooatenr^Hong.-Monarohle. De Oostenrykscho aartshertogin Marguérite Sophie, eene dochter van aartshertog Charles Louis, is verleden Woensdag met byzondere plechtigheid geïnstalleerd als abdis van het Hradschin, een onder de Regeering van Maria Theresia opgericht „Adelige Frauleinstift" voor ongehuwde vrouwen van adellyke familie. De nieuwe abdis is 18 jaren oud. Het observatorium te Weenen kreeg ten geschenke een spiegeltelescoop van 40,000 fi. van Albert De Rothschild, benevens een af- zonderlyk gebouw, waarin het instrument zal worden geplaatst, waarvoor hy circa 50,000 fl. beschikbaar stelde. Er zullen in Oostenryk dit najaar geene manoeuvres worden gehouden. Men verzekert dat keizer Franz Jozef eene vredesgezinde redevoering zal houden by de opening der Delegation op 9 dezer. Rumeensche studenten hebben de Hon- gaarsche vlag te Belenyes beleedigd. Zwedon oil Noorivcgen. De Noorweegsche Volksvertegenwoordiging heeft eene som van 100,000 kronen toege staan voor eene feestviering op 14 Juli 1889, ter gedachtenis van het begin der Franscho revolutie in 1789 door de bestorming der Bastille te Parys. Servië. Aan het dagblad „Paris" wordt uit Weenen geseind dat koning Milan van Servië eene depeehe naar genoemde hoofdstad heeft ge zonden, waarin hy verklaart niet langer in zyne Oostenryksch-gezinde politiek te kunnen volharden, indien hy zich niet aan eene revo lutie wil blootstellen. Busland. Uit Odessa wordt aan de „Daily News" bericht dat de uitvoer van Russisch graan dit jaar buitengewoon groot belooft te zyn. Gedurende Maart, April en Mei vertrokken meer dan 400 stoombooten uit Taganrog met graanladingen, uitgezonderd nog de stoom schepen onder de 1000 ton en de zeilschepen. Alleen in schepen onder Britsche vlag werden in dit seizoen uit Odessa reeds 35 millioen bushels graan vervoerd. Ook te Nicolajeff en te Sebastopol heerscht dezelfde buitengewone levendigheid. Al deze verschepingen betreffen natuurlyk den surplus-voorraad van het jongste seizoen. Wat den komenden oogst aangaat, zoo belooft deze in de zuideiyke provinciën, in Bessarabië en Taurida, een overvloedige te zyn, zoowel wat gehalte als gewicht betreft. Het loopendo jaar zal dus waarschyniyk voor de Britsche stoombooten, welke op de Rus sische havens varen, zeer gunstige resultaten opleveren. Opnieuw zyn vyf- a zeshonderd Joden uit Odessa verdreven, en vele anderen zullen moeten volgen. Voor het meerendeel behooren zy tot de arme klassen, en de ellende, welke door deze ongelukkigen op hun weg naar de grenzen wordt uitgestaan, schynt ditma,iB byzonder groot te zyn, daar de hitte in jS streken op dit oogenblik schier ondraaglytjA Te Moskou is het procos begonnen tegtgfl 30 personen, beschuldigd van namaken en -I omloop brengen van Russische banknoten 25 roebels, zilveren geldstukken en coupoyH van de landbouwbank aldaar. De hoofdredacteur der „Novoje Yren^-1 te St.-Petersburg, de heer Fedoroff, is tot ee- A geldboete en zes maanden gevangenissi-.B veroordeeld wegens een beleedigend arti^M tegen den Duitschen minister van oorlog, j.-Bt hy in zyn blad had opgenomen. ZuldkAfrlko. Uit Durban wordt geseind dat te Bloeg.H fontein groote vreugde heerscht overdeott-.H winning der spoorwegparty. Al de voorstelj-B betreffende de verbindingswegen met de K^.l kolonie en Natal werden aangenomen, mql genstaande de hevige oppositie der consen.M tieve party, en dank zy der beslissende sti-W van den voorzitter. President Krilger zal in het volgend jafl by den Transvaalschen Volksraad het tc-H stel doen twee Kamers van AfgevaardigfrH in het leven te roepen. De Volksraad van de zoogenoemde Nieut>H Republiek heeft eenstemmig het voorstel ;:H vereeniging met de Zuid-Afrikaansche r«;.H bliek goedgekeurd. Canada. De Engelsche bladen deelen mede dat, v:H gens het rapport van den zendeling Brick Peace-River, in het Noord-Westelyk deel Canada, hongersnood heerscht. Wanneer (A Canadeesche regeering geene hulp verleed® zal weldra het Indiaansche ras aldaar gehe* uitgestorven zyn. De hongersnood is z I ernstig, dat in den winter de tooneelen va;B kannibalisme niet zeldzaam zyn. De zendel!::!- verhaalt het voorval van eene vrouw, die dal hongerdood gestorven is en wier lyk doel de Indianen is verslonden. H Van 1 tot 7 Juni. ALKEMADE. Bevallen: L. Boer, geb. Van KlJ veren, zoon. M. Compior, geb. Van Sehio, dochter.-I M. Kook, geb. Van Veen, zoon. A. H. VanRuiteJ geb. Bodewijk, dochter. Overleden: Johannes Maria HendricusVandfi Meer, 9 jaar. Johanna Kook, 3 dagen. Jacob] Bontje, echtg. van Johanna Van dor Meer, 46 j. -I Anna Cornelia Berg, 7 jaar. Teunis Los, 3 maandt'.l Gehuwd: C. F. Daudey, jm. 23 jaar, en C.Yu Nieuwkoop, jd. 20 jaar. Van 1 tot 8 Juni. SASSEtfHEIM. Geboren: Maria Johanna, d.t.I J. Godefroy en G. Le Clercq. Ondertrouwd: Arie Hoogeveen en Pietemlli Papendrecht. Getrouwd: Gerrit Van der Bent en Trijolj; Baartso, wonende te Leimuiden. Overleden: Jacob Rynsburger, 11 m. OEGSTGEEST. Bevallen: G. Oudshoorn, gekJ Ciggaar, zoon. Overleden: Pieter Hendrik Bruins jm., d I 25 jaren. On dertrou wd:P. Logman, wedr., ond 47 juts, I en W. E. Van der Plas, jd., oud 35 jaren. VOORHOUT. Geboren: Damianus, zoon ml P. Van Rijn en P. Duivenvoorde. RIJNSBURG. Geboren: Johanna, dochter ral Antje Van Egmond; Teunis, zoon van Cornelia KnÜ en Anthonia Van den Haak. Badgasten tc Katwijk aan Zee. Groot Badhuis: de dames M. en J. Delliez. Villa „Petronella"do heer en mevrouw H. Tielcman, familie, kinderjuffr. en 2 dienstb. "Wijk B. 208: W. A. baron v. Ittersum. Wijk B. 85: de heer en mevr. L. F. Donlcben. Villa C. Kruyt: de dames H. L. on E. M. Cosyu; de heor en mevr. A. Coster en familie met dienstbod Hotel Pension, v. Tellingen: do heer "Williamd Brown en Jield, de heer Ch. Peters. LICHT§TERHT£. Resultaten der waarnemingen aan de Qasfabrm WEEK van 27 Mei tot 2 Juni. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng- Standi 27 Mei 8.15 9.45 7 16.7 28 8.15 9.45 8 16.5 29 8.15 9.45 7 16.3 30 8.15 10.— 8 16.3 31 8.15 10.— 7 16.1 1 Juni. 8.15 10.— 8 17.3 2 8.15 10.— 8 17.9 1 Dit beteokentWanneer men 5 cnbic feet H liters por nnr van zulk gas verbrandt in een H London-Argand-Standard burner No. 1. met 24 gaatjes, een licht wordt verkregen, dat in sterkte gelijk fit*4' H met 10.7, 16.5 enz. Standaardkaarsen, waarvan I kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per nor verbrandt. H O.-I. HAILDIEWm. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 8 en 22 Juni; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 1,15 en 29 Juni; I laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 10