8672. ITXaandas: JVXei. A0. 1883. feze (gourant wordt dagelijksmet uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 26 Mei. Feuilleton. DE NACHT VOOR DE TERECHTSTELLING. LEIDSCH DAGBLAD. PBJJS IiEZEK COtnftAJfT: L»i4«» P*r 8 m»»nd*«.1.10. jiOO p6T port.l.ifi ,nderltf*« Nommftra.*.06. PRUS DEB ADVBRTHNTEHN: Tan 1—6 r»c#l« 1.06. I«d«re ragel mcer/O.lT^. Orootara letter® naar plaaUroimta. Toor hei in- oaaaeoren bniien de «tad wordt 0.10 berekend. Illeien liad alhier de dertiende Alge ty Jaarvergadering der Nederlandsche Lliiinstenaars-Vereeniging in „Zomerzorg1' Ls, Nadat door den voorzitter, den lioor Bp. G. Nicolaï, de loden waren verwelkomd, door den lsten secretaris, den heor "l Ackormann, de notulen dor vorige alge- ne vergadering en daarna het verslag over genootschappelijke jaar 1887/88 gelezen I met applaus bezegeld. ■Tit het jaarverslag bleek dat de toestand Ier Vereeniging reden geeft tot tevredenheid, nt getal der gewone (kunstenaars)-leden be- $g 177; dat dor belangstellende leden 522. jbalve het Muziekfeest te 's-Gravenhage, 4 en 5 Juni 1887 gehouden, en waarop verschillende jonge Nederlandsche Toon- Instenaars met bijval hebben doen hooren, dden er uitvoeringen plaats te Amsterdam, Irdrecht (twee), Gorkum, 's-Gravenhage, leuwarden, Sliedrecht, Steenwijk, Utrechten ■volledo programma's bevatten, op enkele «zonderingen na, hoofdzakelijk werken van (ederlanders. lj)e examens tot het verkrijgen van een Iploma als bekwame muziekonderwijzers en luziekonderwyzeressen worden steeds meer Igpwaardeerdin het afgeloopen jaar meldden dch 37 candidaten aan voor 38 diploma's, laarvan 14 slaagden voor lager onderwijs Bpiano) en twee voor middelbaar (één piano en één orgol). ^Dankbaar werd eone donatie van 100 ver leid van mevrouw de wed R., te Amster- pm; de bibliotheek ontving enkele geschenken. I Gelukwenschen werden namens de Vereeni- ling gericht tot do hoeren H. A. Meyroos, Arnhem, en Richard Hol, te Utrecht, die in den loop van het Voreenigingsjaar hunne vijfentwintigjarig jubileums als muziekdirec- pur viorden. In do samenstelling van het bostuur kwam leene voranderingwat de correspondeerende iden betreft, werden alleen de hoeren C. H. loster te Arnhem en Joh. A. Vrugtman te Zullen, die als zoodanig bedankten, vervangen poor de heeren H. A. Meijroos en Aug. J. Winter. Uit het Ondersteuningsfonds werden aan Irijf gewone leden toolageu verleend tot een gezamenlijk bedrag van f 250dit fonds steeg (van f 5056,19 tot f 5642,19. Overgaande tot de bjj de Statuten voorge- schrevene werkzaamheden werden als leden van het bestuur herbenoemd de beide aftre dende heeren Wm. Stumpff en A. J. Acker- mann. Al do Provinciale en Plaatselijke Cor respondeerende leden werden op voorstel van het bestuur herbenoemd. Nader zal worden bepaald de plaats, waar de volgende Algemeene Vergadoring zal wor den gehouden. In de Statuten werden eenige wijzigingen gebracht, welke de ondervinding als noodza kelijk of wenschelijk had aangewezen. Besloten werd voortaan bij elke Algemeene Vergadering aan één of meer componisten, gewone leden der „N. T.-V.", wier werken bij die gelegenheid worden uitgevoerd en die bij meerderheid van stemmen door hunne medeleden daartoe worden aangowezen, een eerepenning toe te kennen; terwijl de ge maakte kosten, voor het uitschrijven van de partituur en partijen, voor rekening der „N. T.-V." komt, die daardoor eigenares van het werk wordt. Een schrijven van den secretaris der Haag- sche Afdeeling van het Nederlandsch Tooneel- verbond, waarbij aan de Nederlandsche Toonk.- Vereeniging het uitschrijven van eeno prijs vraag voor eone Nederlandsche Opera (tekst zoowel als muziek), werd aanbevolen, kon slechts gedeeltelijk de instemming der Ver gadering verwerven. Hoezeer ook ingenomen met hot denkbeeld zelf, meende men dat het allereerst op den weg lag van het Nederlandsch Tooneelverbond om te zorgen dat er een goede tekst werd vervaardigddaarna zou do Ne derlandsche Toonkunstenaars-Vereeniging wel licht kunnen overgaan tot hel uitschrijven van eene prijsvraag om dien tekst te componeeren. Hedenmiddag werd in het familiegraf op de begraafplaats aan do Groenesteog alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen mr. J. C. Du Pui, zoon van onzen vroegeren gemeente-secretaris en in leven grif fier by het kantongerecht te Haarlem, van waar het per lykwagen, gevolgd door enkele familieleden, hierheen was gevoerd. By aankomst alhier sloten aan de woning van don schoonvader des overledenen, den heer P. I. De Fremery, de overige betrekkin gen zich by den stoet aan. Behalve vele belangstellenden van hier, hadden zich bovendien op den doodenakker vereenigd eeDige rechtoriyko ambtenaren uit j Haarlem en Den Haag, om den doode de laatste eer te bewyzen. Toen de kist in de groeve was neergelaten, wydde de predikant der Waalsche gemeente te Haarlem, ds. Dubry, eenige gevoelvolle woorden van waardeering aan het leven van den man, dien hij herdacht als broeder en vriend, als echtgenoot, vader en lid der maat schappij, die zich door tal van beminneiyke eigenschappen kenmerkte, veel goeds voor zijn evenmensch deed en door wiens heengaan zeer veel zal worden verloren. Na tot de om het graf treurende weduwe en kinderen woor den van troost en opwekking te hebben ge richt, sloot hy zyne rede met gebed, waarna de familiebetrekkingen bloemen slrooiden op de kist, welke het hun dierbaar overschot bevatte, en verlieten zy slechts noode deze plaats, waar zy zooveol dierbaars moesten achterlaten. In Den Haag worden druk onderhande lingen gevoerd, plannen gemaakt en voorbe reidingen getroffen tot het oprichten van eene militaire slachtery, van waaruit de garnizoe nen Den Haag, Delft, Leiden en Gouda van vleesch zullen worden voorzien. De voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, jhr. Beelaerts Van Blok land, is naar Parys vertrokken. Men meent te weten dat de betrekking van president van de arr.-reohtbank te 's-Hage bestemd zou zyn voor den tegenwoordigon vice-presidont, jhr. mr. Laman Trip, en die van vice-president zou worden aangeboden aan mr. Guljé, rechter in de rechtbank te Maastricht. In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders van de 's-Gravenhaagsche Hypotheekbank voor Nederland, werd de winst en verliesrekening over 1887 en de balans van 31 December 1887 goedgekeurd en het divi dend over het vorig jaar op 9 pet. bepaald. De aftredende commissarissen, de heeren J. Bolman te Leeuwarden, J. W. H. Crom- melin, lid der firma Crommelin en Co. te Amsterdam, mr. R. Van Boneval Faure te Leiden, jhr. mr. W. J. Quintus te Groningen en M. J. Waller, lid der firma Testas en "Waller te Amsterdam, werden allen herkozen. Naar men verneemt, ismr. A. M. De Block, te Amsterdam, benoemd tot honorair consul- generaal van Turkye in de hoofdstad. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commis8iën, die in 1888 belast zyn met het afnemen van do examens van apothekers bediende, zullen zitting houden te Groningen op 6 Juni en te Utrecht op 11 Juni 1888 en volgende dagen. Door den gemeenteraad van Schoonhoven is toegestaan, dat de vermaarde zilveren ring kraag, oude banieren en Jacoba-kannen, onder de gewone voorzorgsmaatregelen, tydelyk worden afgestaan voor de tentoonstelling van oude en nieuwe kunstny verheid te 's Hage. Naar het „H. Dbl." verneemt, zal kolo nel Joost, commandant van het 5de regiment infanterie, als gouverneur der Koninklyke Mili taire Academie optreden. Prof. dr. G. Van Overboek de Meyer te Utrecht is benoemd tot honorair lid van de „Epidemiological Society of London." Blykens eene by den minister van bui- tenlandscbe zaken ontvangen mededeeling van Zr. Ms. gezant te Parys, bevatten de Fransche dagbladen het bericht dat „te reke non van 31 Mei a. s., alle personen, met uitzondering van Duitsche onderdanen en van de bewoners der grensgemeenten die zich over de grens van Elzas-Lotharingen van Frankryk naar Duitschland begeven, voorzien moeten zyn van een paspoort, geviseerd door de ambassade des Duitschen Ryks te Parijs. „Vreemdelingen, die niet van zoodanig pas poort voorzien zyn, zullen verhinderd wordon de reis voort te zetten en desvereischt weder over de grenzen wordon gebracht." Sts.-Crt De Nederlandsche oud-leerlingen van de Noelle'sche Handelsschool te Osnabrück heb ben 2500 mark byeengebracht, om den grond slag te leggen voor oen fonds, uit welks rente telkens een zoon van eene behoeftige weduwe uit Osnabrück zyne opleiding voor den handelsstand aan die school kan ontvangen. By gelegenheid van het 50-jarig bestaan der school is deze som door den ex-leerling, den heer Emile Koeken, voorzitter van het Nederlandsche comité van feestviering, aan geboden en dankbaar door den directeur dor school aanvaard. Mede werd aan de school het door den heer H. Bos te Groningen in olieverf geschilderde portret van den stichter der school, den heer Fr. Noollo geschonken, en wel namens den heer Hulsekamp. Z. M. heeft pensioen verleend, ten laste van den Staat, aan P. Leverland, gewezen ryksveldwachter der 3de klasse (brigadier titulair), van f 367 's jaars; - met ingang van 1 Juni 1888, benoemd tot referendaris by het departement van binnenlandsche zaken mr. J. W. H. M. Van Idsinga, thans commies by dat departement; den heer W. G. Van Amstel benoemd tot burgemeester der go- meente Oyen en Teeffelenaan den lsten luit. J. J. Hector, van het corps pontonniers, op zyn verzoek, oen eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. De laatste uren van een veroordeelde. |5) Naar het Duitsch van A. OSKAR KLAIISSHAM. De veroordeelde voelt zich aan oen van I opgewondenheid en angst luid kloppend hart [getrokken, en eene stem fluistert hem in I liet oor „Moed; vertrouw op God." Dan voelt de veroordeelde hoe een traan I op zjjn voorhoofd valt, en hy ontdekt dat de I man, die uren lang geduldig naast hem ge zeten heeft, hom thans aan zyne borst drukt. De gevoolens, welke in het hart van den veroordeelde nog gekluisterd woedden, ver- breken eensklaps hunne boeien. Maar zachte gevoelens hebben den hartstocht, hebben den toorn overwonnonde veroordeolde weent 'tranen, echter niet meer van toorn en woede, van wanhoop en onbevredigden haat, maar tranon van weemoed en vrengdo, dat lnj een raonsch gevonden heeft, die zich zyner erbarmt. IVonschte liy niet, toen hem de verschrikke lijke tyding gebracht werd dat zyn loven ten j einde was, een menscholijk wezen, dat hem i een woord van troost en medelydon toe sprak?... en nu heeft hy er een gevonden. Hy laat de hand van den man niet meer los, die buiten zichzelven van vreugde is, als hy ziet, hoe de schors van hot misdadi- gershart smolt, die al zyne geestelyke kracht en zyn redenaarstalent aanwendt om thans uit volle overtuiging te werken op het hart van den veroordeelde, dat zich zoo krachtig tegen elke verbetering verzet heeft, dat niets weten wilde van God, niets van berouw en vergif fenis. Wat. de letter der Schrift niet vermocht, wat bedreigingen met eeuwige pynen nooit uitgericht hadden, dat bereikte nu d# vriend door zyne oonvoudige woorden. Inderdaad, do man, die daar kwatn om den ander den weg naar den dood gemakkelyk te maken, is in waarheid oen vriend geworden. Voor den veroordeelde is deze man met zyn geloovig hart de eerste mensch, die anders tot hem spreekt dan anderen, de eerste mensch, die, onbaatzuchtig, zonder eenige slechte be doeling, zich tot zyn hart en zyn gevoel wendt. Op den weemoed in het hart van den ver oordeelde volgt de onderwerping in zyn lot, en hy voelt in zich zoo iets als een beter ik, dat hy tot nog toe in zyn binnenste zocht te onderdrukkon, als het hom waarschuwde, als het hem vermaande, en dat hy niet be greep, ofschoon het een stuk van zyn eigen ik was, omdat het hem zoo dikwyls ver- wyten deed en omdat het zoo vaak op hem schold. Thans vliegen de uren den beiden een zamen menschen in de cel voorby. Midder nacht is reeds lang achter den rugde mor gen nadert, maar zy bekommeren zich er niet om. Eén van hen wendt alle kracht en kunst der rede aan om den andere te ver zoenen met God en de wereld, en de ander luistert en wenscht honderd ooren te hebben om te hooren wat hem gezegd wordt van Gods goedheid, van menschenliefde, berouw en vergiffenis. De eerste stralen der morgenzon vallen ook in de cel van den ter dood veroordeelde. Hy voelt zyne oogen brandon, maar hy begroet de stralen der laatste morgenzoh niet meer met vertwyfeling, maar mot weemoed en wyst stom op de gouden ringen, welke de zon op den vloer der cel door het venster schildert. Een traan loopt over zyne wangen en hy drukt de hand van den laatsten en eenigen vriend, dien hy in dezen nacht ge vonden heeft. Een dof geluid van hamer- en bylslagen klinkt tot in de cel door. De veroordeelde weet wel wat het beteekent, en een ver- schrikkeiyke glimlach speelt om zyne lippen. Hy weet dat men daarginds op het binnen plein dor gevangenis de estrade opslaat, waarop het schavot opgesteld zal worden. Hy heeft zich in zyn lot onderworpen en tracht met eene soort wanhopigen angst de hoop op vergiffenis in den hemel staande te houden, on als zy begint te wankelen, als de krachten hem dreigen te verlaten, dan troost hem eene handdruk van den vriend, die hem niet meer loslaat. Dan verschynt plotseling een élégant ge kleed man, die met een stommen hoofdknik den veroordeelde groet en twee begeleiders wenkt, die van de kleeding van den veroor- doelde den kraag en het bovenste gedeelte van het hemd en de jas afsnyden. Het werk is in oen oogonblik geschied. Een onderzoe kenden blik werpt do scherprechter met zyr.e handlangers nog op den hals van den vor- oordeeldo. Even stom als zy gekomen zyn, verlaten de drie mannen de cel weder. Een der gevangenbewaarders treedt binnen en meldt: „Terstond begint liet arme-zondaars-klokje te luiden; maak u gereed!" (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5