i R*. 8669. D onderdag 24 Mei. A*. 1888. feze fiourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. )lt nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 23 Mei. E Peuilleton. "WEE OUDE BOEREN. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toot L«4« p*r S nuidii.1.10. jnioo p»T port.LM. AfconiwW*» Konmm.».06. PRIJS DHR ADVHBTHNTIRK: Ta® 1—6 reg«lf 1.06. Iadara regel meer 0.1 T|. Grootera letter* neer pleeteraimte. Yoor het ia- OMeeeren buiten de ated wordt 0.10 berokend. Met 1 Juni begint een nieuw kwar- _al van het Leidsch Dagblad. Zij, fije zich nu reeds op deze Courant Bonneeren, ontvangen de tot dien ptum verschijnende nummers gratis. bü koninklijk besluit zijn de commission, dis met ingang van 1 Augustus, gedurende Mn jaar, belast zullen zijn met het afnemen tbn de practische examens van arts en tand- fflbester, vermeld in de artt. 2 en 8 der wet van 25 Dec. 1878 (Stbl. No. 222), samengesteld a» voigt, en mitsdien benoemd: a. van de missie, welke zitting zal houden te Leiden lid en voorzitter dr. T. Zaayer, hoogl. te liden; tot lid en secretaris dr. D. Doyer, jloogl. te Leidentot ledendr. G. D. L. Huot, S. S. Rosenstein, dr. J. E. Van Iterson 0 Azn., dr. H. Treub, dr. E. A. Van der Burg, gl. te Leiden, en dr. C. L. G. Becht, te ravenhage; b. van de commissie, welke Iting zal houden te Utrecht tot lid en voor- dr. L. C. Van Goudoever, hoogleeraar 1 Utrechttot lid en secretaris dr. J. E. Van fer Meulen, lector te Utrecht; tot leden: dr. ÏHalbertsma, dr. S. Talma, dr. H. Snellen, pogleeraren, dr. P. Q. Brondgeest en dr. Th. itz, lectoren, en dr. G. P. Wesselink, privaat- >ut, allen te Utrecht; c. van de commissie, ke zitting zal houden te GroniDgentot lid ~m voorzitter dr. H. "W. Middendorp, hoog- Braar te Groningentot lid en secretaris dr. Huizinga, hoogleeraar te Groningen; tot (endr. W. H. M. Sanger, dr. H. A. Kooyker, J. A. Korteweg, dr. P. C. Plugge, hoog waren, dr. M. E. Mulder, lector, en B. J. Otté, tandmeester, allen te Groningend. van H commissie, welke zitting zal houden te Amsterdamtot lid en voorzitter dr. P. K. Pel, Bleeraar te Amsterdamtot lid en secretaris C. L. Wurf bain, hoogleeraar te Amsterdam leden: dr. J. W. R. Tilanus, dr. B. J. Ikvis, dr. W. M. Gunning, dr. G. H. Van Mey jr., hoogleeraren, W. Stoeder, buiten- 'oon hoogleeraar, en J. E. Grevers, tand- ister, allen te Amsterdam. Aan de kadermanoeuvres, welke op 28, en 30 Mei hier in de omstreken zullen louden worden, onder leiding van den joor Hofstede, nemen deel de kapiteins Winckel, Aenmeij, Meischke en v. d. Velde, benevens de luitenants Berends, Henning, jhr. Van Grotenhuis, Boellaard en Sark. De generaal-majoor jhr. Baud, bevelhebber in de lste militaire afdeeling, heeft heden eene inspectie over de gebouwen in het gar nizoen alhier gehouden. Beginnende mot 1 Juni a. s., zal de Nederlandsche Rijnspoorweg speciale retour- kaarten, geldig voor heen en terug op den dag van afgifte, uitgeven van Amsterdam, Scheveningen, Den Haag, Leiden en Rotterdam naar Arnhem of Wageningen en omgekeerd, tegen iets meer dan de enkele reisvracht. Door het kiescollege der Ned.-Herv. ge meente te Rotterdam werd gisteravond, in de vacature-Francken, de volgende nominatie opgemaaktds. J. C. Montyn G.Czn., te Schie dam; dr. P. J. Muller, te Nijmegen, en ds. C. B. Oorthuys, te Katwijk aan Zee. Een belangrijk feit voor de Hervormde gemeente te Noordwijkerhout is, dat zij, bui ten bezwaar der kerkelijke fondsen, welke daartoe niet toereikend zouden zijn, in het bezit komt eener nieuwe pastorie, een flink en fraai gebouw, waarvan het plan door den heer A. Van Dijk, aldaar, is ontworpen en wordt uitgevoerd. De bonoodigde som daarvoor komt bijeen door vrijwillige bijdragen van belangstellende vrienden der gemeente daar ter plaatse en elders, onder wie de ambachtsheer en zyne familie inzonderheid moeten genoemd worden. Tijdens den aanbouw der nieuwe pastorie, bewoont de predikant eene villa, door graaf Van Limburg Stirum van Noordwyk aan de gemeente Noordwijkerhout voor dat doel wel willend in gebruik gegeven. By de gisteren te 's-Hage gehouden akte-examens L. O., verkreeg o. a. de akte als onderwijzer de heer W. S. Verveer, te Waddingsveen. Met de laatst aangekomen mail uit Indië wordt in particuliere brieven van goede zijde medegedeeld dat de gouverneur-generaal Van Rees aan Z. M. den Koning ontslag heeft gevraagd, omdat tusschen den minister van koloniën Keuchenius en den Landvoogd over een aantal punten van bestuur, zülk een groot verschil van gevoelen bestaat, dat zulks nadeelig op den gang van zaken moet werken. Onder vele zaken noemt men Tjiomas, vooral in verband met hetgeen de heer Keu chenius in de zitting der Tweede Kamer van 22 December jl. verklaard heeft, dat hjj aan de Tweede Kamer het voorstel zou doen, zich met eer, adres te wenden tot den Koning, ten einde Zijne Majesteit te verzoeken, als de minister van koloniën voortging het onrecht te handhaven tegenover de ingezetenen van Nederlandsch-Indië,met zjjne souvereine macht tusschenbeide te willen komen, opdat de be langen en rechten der ingezetenen van Neder- landsch-Indië beter bleven gewaarborgd en verzekerd dan onder den toenmaligen minister van koloniën het geval was. In de residentie worden verschillende per sonen genoemd, die voor de betrekking van gouverneur-generaal in aanmerking komen, zooals mr. baron Van Goltstein, oud-minister van koloniën; jhr. mr. Van Asch Van Wijk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal jhr. mr. Van Karnebeek, oud-minister van buitenlandsche zaken; jhr. mr. Van der Wyck, secretaris-generaal bij het departement van koloniën, enz. Tot op het oogenblik echter acht men het waarschijnlijk dat de gouverneur-generaal uit- genoodigd is voorloopig het bestuur te blijven voeren. Omtrent het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer betreffende het voorstel der heeren Schaepman en Lohman, tot wijziging van het reglement van orde dier Kamer, verneemt men nog dat vele leden de over haaste samenstelling van het voorstel be treurden, evenals het gemis aan eene behoor lijke toelichting. Tegen het voorstel tot instelling eener vaste commissie tot onderzoek der begro tingswetten werden vele bezwaren geopperd, omdat daardoor het gezag niet bij de minis ters, doch bij de Kamerleden zou zijn, het welk strijdt met de beginselen van den con- stitutioneelen staat. De voorstellers betoogden de wenschelyk- heid om, nu de partijhoofden geene leden van het ministerie zjjn, hen op die wijze invloed op het bestuur te verleenen. Het voorstel om 's Maandags geene zitting te houden, vond geen bijval in de afdeelingen. Bij kon. besluit zijn benoemdtot lid en voorzitter der commissie, die gedurende één jaar, met ingang van 1 Aug. 1888, belast zal zijn met het afnemen van de wis- en letterkundige examens, vermeld in art. 2 van Zr. Ms. besluit van 12 Febr. 1879 (Stsbl. No. 35), dr. D. Van Lankeren Matthes, te Amster dam; tot lid en secretaris C. Knapper Kzn., leeraar aan de hoogere burgerschool met daar aan verbonden handelsschool te Amsterdam tot ledendr. H. W. C. E. Bückmann, lee raar aan het gymnasium te Amsterdam; dr. G. Schouten, leeraar aan de tweede hoogere SCHETS L) VAN A. J. RANK. at als h(j alles overdacht, dan woelde en 'fcte en stormde het in zijn binnenste, dan loer hy wraak aan allen, die hem vernederd Wen, maar dan was bovenal Hans, de looier, het voorwerp van zijn gloeienden t- Hy verlengde zijn rijtoer en eerst na middag kwam hjj op stee' terug, waar met open armen ontvangen werd en waar oi met geduld luisterde naar het verhaal 2(jn wedervaren. 3111 »Niet meer naar de kermis!" had Gerrit n Neven gezegd. Rust een weinig uit en 0 zal Kniertje met u de landen, welke ik 'L rondrijden en als ge dan terugkomt, ge hier alles gereedvinden om den dag "genaam door te brengen. Van den schooier ::'l natuurlijk niet gesproken en Kniertje, m de wolken was met haren mooien l-r, vond alles goed wat vader Van Neven orsloeg. m dr dal sot It Terwijl alzoo het jonge paar de landen rondreed, was het oudo paar in de weer om zijn boerenrijkdom te luchten te hangen. De pronkkamer was eetzaal geworden. De zware zilveren lepels en vorken, de diverse blinkende tafelgereedschappen, het fijne tafel laken, de kostbare servetten, evenals by de ryke stoêlui in zilveren banden besloten, en alles wat van weelde en pracht in voorraad was, stond uitgestald, toen eindelyk de jonge lieden van hun rit thuiskwamen, waar Kniertje hare handen in elkander sloeg van verbazing over zooveel rykdom, en niet kon nalaten te zeggen: „'el, 'el! nooit zoo'ezie' De oude Gerrit was boven de huizen, toen hy de verbazing van Kniertje zag. Zoo hy al zyne landeryen en al dien kosteiyken pronk zelf gemaakt had, zou hy zeker met Nebukaünezar gezegd hebben„is dit niet het groote Babel, 't welk ik gebouwd heb?" Maar nü, als be zitter van zooveel heerlykheid, was hy zeker niet minder trotsch dan koning Hiskia, by het bezoek der Babylonische gezanten. Hy toonde aan do ryke erfdochter zyne schatten, „daar was geen ding in zyn huis, noch in zyne gansche heerscbappy, dat hy haar niet toonde." En zoo liep by de verschillende partyen de kermis ten einde. En de tijd ging weder haren ouden gang en weken en maanden volgden elkander op als voor dezen. De zomer dead het koren rypen, de herfst gaf een goeden oogst, de winter was koud, maar was onplei- zierig by mangel van sneeuw en ys en de winter maakte plaats voor het voorjaar en de ooievaars keerden weder op hunne nesten en zoo naderde de grillige Aprilmaand, welke èn voor Hans èn voor Frank eon keerpunt in het leven zou aanbrengen, dat vooral voor den eerste een biy verschiet opende. Want na de kermis was Hans by Hermen een vast man op stee', van Zondag na kerktyd tot Maandag ochtend. De groote vraag had naar boerengewoonte de kleine opgevolgd. De toestemming voor de kermispret was van guller harte gegeven en die om nadere ken nismaking was even gul toegestemd en geen der zonen van Hermen was er, die den flinken aanstaanden zwager zyn fortuin misgunde. Aaltje was gelukkigwat verlangde Hermen meer? Aaltje zou boerin worden op het erf zyner vaderen, en de boer, des was hy zeker, hy mocht dan al geen geld aanbrengen, zou toonen dat hy waard was zyn opvolger te wezen. Hy zou in waarde houden wat met zorg was behandeld en vergaard. Hy zou zyn kind liefhebben en als het Godo behaagde den ouden man ter eeuwige rust te roepen, zou hy haar in goede handen en in goeden doen burgerschool met driejarigen cursus te id.; dr. B. A. Kollewyn, leeraar aan de hoogere burgerschool met vyfjarigen cursus te id.Joh. Klein, leeraar aan de hoogere burgerschool met daaraan verbonden handelsschool te id. en I. Yaux, leeraar aan do hoogere burger school met vyfjarigen cursus te id.tot plaats vervangende leden: dr. A. Van Hennekeler, leeraar aan de hoogere burgerschool met vyf jarigen cursus te Amsterdam; F. J. Heeris, leeraar aan de eerste hoogere burgerschool met driejarigen cursus te id.dr. C. E. Poser, leeraar aan de hoogere burgerschool mot vyf jarigen cursus te id. en F. J. Rode, leeraar aan de hoogere burgerschool met daaraan ver bonden handelsschool te idem. De Japansche gezant by ons hof heeft van zyne regeering verlof bekomen eenigen tyd naar zyn vaderland terug te keeren. Dezer dagen zal hy van 's-Gravenhage over Marseille naar Japan vertrekken. Gedurende zyn verlof zal zyn post worden waargenomen door een der leden van het gezantschap. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Ryks schatkist op 19 dezer bedroegby de Nederl. Bank 26,858,167.59'/, en by de betaalmeesters ƒ2,569,981.07'/,, te zamen ƒ29,428.148.66. Het stoomschip „Gelderland," van Rot terdam naar Java, vertrok 22 Mei van Sou thampton; de „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Djeddah 22 Mei de „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Padang 22 Mei. Z. M. heeft aan dr. J. S. G. Gleuns, met ingang van 15 Juli 1888, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Gouda; by het wapen der genie, en wel by den staf van het wapen, benoemd tot kapitein den lsten luit. W. G. L. Versteeg, van dien staf; aan den voor den dienst in Indië bestemden sol daat J. Ranquin, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de herinneringsmedaille voor het deelnemen aan de Fransche expeditie in Tonkin, China en Annam; met ingang van 1 Juni 1888 benoemd tot commies der posteryen 4de kl., J. H. H. B. A. Van Lierop, J. G. Potjewyd en A. Jonkers jr., thans surnumerairbevor derd tot commies der posteryen 2de kl. G. Balfour Van Burleigh en J Boomsma, thans 3de kl.; tot id. 3de kl. H. J. Huiskes, thans 4de kl.den heer H. E. De Bruyn, benoemd hoofdingenieur van den waterstaat, benoemd tot commissaris der weduwenpensioenfondsen van de corpsen ingenieurs en opzichters van achterlaten; wat kon hy meerder wenschen? In één ding echter kon Aaltje haren zin niet krygen. Ze had graag gehad dat vader en moeder een net huis hadden laten bouwen by de stee', maar Hermen was daartoe niet te bewegen. „Ik wil niet voor kyk in de pot spelen", had hy gezegd. „Jongelieden moeten zich vry en ongestoord kunnen bewegen. Zij moeten de huishouding inrichten naar eigen zin en genoegen, en, wil men vrede hebben en houden, dan moet er eene kleine ruimte bestaan tusschen oud en jong en daarom ver koos hy op Diepdorp te gaan wonen, dat toch maar een klein halfuur van stee' gelegen was. Frank had besloten zyne schatten te ver meerderen met die van zyne mooie Kniertje en 't had hem geene moeite gekost dit plan te volvoeren. Hy, nu reeds een der ryksten op het eiland, zou dan stellig de rykste van allen worden jen dan zou hy toonen dat Hans, al werd hy ook een welgestelden boer, met hem niet, op één dag mocht genoemd worden. De oude Gerrit deed niet als Hermen. Hy liet zich een prachtig huis bouwen op een stuk land by de stee'; een huis, zóó groot, dat dat van Hermen er wel tweemaal in staan kon en liet het zóó overdadig met meubelen, sieraden en allerlei onnoodig gerei opvullen, dat het eer een magazyn dan een

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1