IH. 8668. Woensdag 33 Mei. A0. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 22 Mei. Feuilleton. TWEE OUDE BOEREN. LEIDSCH DAGBLAD. T. PEUfl DEZER COURANT: Voor Lmdon per S muidu.1.10. yfiiot per poei.1.10. ifconderttjie Nommen.0.05. PRUS DXR ADVERT AN TUL»: Via 1—6 r«c«l* 1.06. Icdir© reg«l mecr/O.lTi. Gkooicr# lettor» niir pliaUraimto. Voor hoi im- OMteoron baiton de sUd wordt 0.10 berokend. Met 1 Juni begint een nieuw kwar taal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Van bevoegde zijde wordt ons verzekerd dat de mededeoling omtrent een door dr. C. Snouck Hurgronje alhier aan de Indische .Kegeering ingediend request onjuist is. Voor het mathematisch-literarisch- examen alhier zjjn toegelaten de heeren W. Bos en Th. Luyckx, van Groningen; W. A. Kneepkens, van WeertW. W. Hoekstra, van Wommels, en P. J. Hommes, van Finsterwolde. Twee werden er afgewezen. De minister van financien, in aanmer king nemende dat eerlang de begeving zal moe ten geschieden van eene studiebeurs, welke, ten bedrage van 150 's jaars, uit de gelden der stichting van vrouwe Clara Jansdr. Van Spar- woude wordt gekweten, roept op de ouders of voogden van zoodanige jongelieden, die hunne voorbereidende studiën, gevorderd ter opleiding in het predikambt, met 1 October a. s. aan de universiteit te Leiden zullen aanvangen, om, voor zoover ^ij meenen dat hunne kin deren of pupillen in de termen vallen om op ondersteuning tydons hun verblijf aan genoemde universiteit aanspraak te kunnen maken, zich vóór 1 Aug. a. s. met hunne daartoe strek kende op gezegeld papier geschreven verzoeken aan te melden by het departement van financiën. Als vervaardiger van het bekroonde ant woord op de prijsvraag, uitgeschreven door de Maatschappü tot bevordering der Bouw kunst te Amsterdam: „Plan voor eene pro testantsche kerk", heeft zich bekend gemaakt de heer H. J. Jesse, te Leiden. Aan dit ont werp is door de jury toegekend de som van 150. Benoemd zyn met ingang van 1 Juni tot surnumerair der posteryen, met aanwyzing der standplaats als achter den naam is vermeld G. O. Kluit, te Maassluis; A. Gerdes, te Oosterbeek; M. H. J. L. ten Brummeler An- driesse, te Venloo; jhr. J. E. Van Bülow, te LeidenW. H. Van der Meulen te Leeuwarden L. P. J. M. Truffino te 's-GravenhageP. W. Gerbers te Workum; J. D. Udo te Amster dam; W. G. H. Ie Fèvre te Utrecht; I. Van Tonderen, te LeidenI. Ottens, te Assen, en A. Busscher, te Steenwyk. By de onlangs te 's-Hertogenbosch ge houden examens voor de betrekking van commies-verificateur by 's Ryks belastingen, wasraan 35 adspiranten voor de 10 open staande plaatsen deelnamen, zyn goslaagd de commiezen W. Sypkens te Maastricht, J. F. H. Rous te Arcen, A. M. H. Smits te Zwolle, A. Van der Veen te Harlingen, M. Baeten te Maastricht, N. Linssen te Rozendaal, A. J. Thernan te Heejenberg, W. J. Jacobs te Maas tricht, H. Mosterman H.Hz. te Purmerend en W. D. Heleenders, te Leiden. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de pry zen ƒ18, 3.70 en 1.85. De heer J. W. Repelius Jr., geb. te Leimuiden, is, met ingang van 1 Juni a. s., door den Raad der gemeente Landsmeer be noemd tot ontvanger en volontair ter secre tarie aldaar. Met algemeene stemmen is tot lid van het bestuur van den Weypoortschon Polder, onder Bodegrave, herkozen de heer G. Verwey. Uit Oudshoorn wordt aan de „N. R. C." gemeldWaarschyniyk zal hier eerlang eene nuttige inrichting tot stand komen. Door hot departement Alfen-Oudshoorn der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen werd vóór eenigen tyd besloten tot het stichten van eene volks- gymnastiekschool, maar do uitvoering van dit voornemen stuitte af op finantiëele bezwaren. Nu echter in de vergadering van jl. Vrydag besloten is voor dit doel uit de reservekas der spaarbank eene jaarlyksche subsidie van 400 te verleenen, hoopt men dat de school eerlang geopend zal kunnen worden. De Koning verkeert sedert zyne aan komst op „Het Loo" in den besten welstand. De Vorst verlaat zyne vertrekken alleen om déjeuner en maaltyd te gebruiken met de Koningin, hetgeen op dezelfde étage kan geschieden. De Koningin en de Prinses maken dagelyks een rytoer in den omtrek. De erfprins van Waldeck-Pyrmont, sedert 18 dezer op het buitenverblyf „Het Loo" gelogeerd, vertrekt waarschyniyk heden. Tot leeraar in het Hoogduitsch aan het progymnasium te Gouda, is benoemd de heer Th. G. G. Valette, te Hoorn. Door het bestuur van waterstaat en publieke werken is aan de ingenieurs 2de kl. C. Do Bruyn, te Amsterdam, en W. K. Du Croix, te 's-Gravenhage, opgedragen de voor naamste havenwerken in het buitenland te bezoeken. Door den minister van koloniën is de by ministeriëele resolutie van 2 Februari 1.1. benoemde commissie tot het afnemen van een vergeiykend examen van hen, die wenschen te worden opgeleid tet tolk voor de Chineesche taal in Nederlandsch-Indië, onder dankbetui ging voor de door haar bewezen diensten, ontbonden. Naar de „N. R. Crt." verneemt, is einde Maart Zr. Ms. stoomschip „Van Speyk" naar Amboina gedirigeerd, om, in vereeniging met de stoomschepen „Java" en „Flores" en den gouvernementsstoomer „Arend", zoo noodig do nejeryen te tuchtigen op het eiland Selaroe (Tenimber-groep) by niet-betaling der boete, opgelegd wegens den moord, gepleegd op een deel der bemanning van eene prauw, en voor het plunderen van dit te Daweloor te huis be- hoorende vaartuig. Het stoomschip „Drente" vertrok 19 Mei van Batavia naar Rotterdam; de „Zeeland" is 19 Mei van Rotterdam te Batavia aan gekomen; de „Edam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 20 Mei Dover; de „Koningin Emma," van Amsterdam naar Ba tavia, passeerde Kaap Rocca 20 Meide „Prin ses Marie," van Batavia naar Amsterdam, pass. St.-Vincent 21 Mei; de „Prins Fredorik," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port- Said 21 Mei; de „Schiedam," van Amsterdam, is 19 Mei te Nieuw-York aangekomen; de „Zaandam" vertrok 19 Mei van Nieuw-York naar Amsterdam. Z. M. heeft aan J. P. Luxen, geboren te Lascheid-Reuland (Pruisen), aan J. F. Muselaers, geboren te Bree (België), en aan mej. M. A. Heiten, geboren te Keulen (Prui sen), mits zy overigens aan de daartoe by de wet gevorderde vereischten voldoen, ver gunning verleend tot het geven van lager onderwys; benoemd by het wapen der artillerie, by den staf van het wapen: tot hoofd der pyrotechnische werkplaatsen, den majoor L. E. W. De Munnick, van het 1ste reg. vesting-artillerie; tot commandant van het corps torpedisten, den kapt. J. B. Van den Oudendyk Pieterse, van het 4de reg. vesting-artillerieen den majoor W. M. Dinaux, comm. van het corps torpedisten, op zyn verzoek eervol onthoven uit zyn tegenwoor dig bevel en in verband daarmede in zyn rang overgeplaatst by het 1ste reg. vesting artillerie. Gemengd Nieuw* Gedurende de beide Pinkster- dagen werden aan het station alhier afgege ven 800 plaatskaarten in de richting naar Amsterdam en 3500 in die naar Rotterdam, waarvan 2900 alleen naar Den Haag. Voor de spoorweglyn Leiden Woerden werden hier in die twee dagen afgegeven 1648 plaatskaarten. Met de stoomtram Leiden Katwyk werden vervoerd 3300 passagiers. Met de Noord-Zuid-Hollandsche stoomtram vertrokken van hier ongeveer 5225 personen. In den nacht van 11. Zaterdag op Zondag, te kwart voor tweeën, is een hevige brand uitgebroken op de werf Conrad, van don heer Th. Figée, gelegen aan den Spaarndammerweg No. 8, onder de gemeente Haarlem, in eene groote houten loods van twee verdiepingen, beneden bestaande uit magazyn, timmermanswerkplaats, modelma- kery en houtloods en boven uit magazyn en photographische inrichting. Toen de brand ontdekt word, stond de loods reeds in volle vlam, zoodat die geheel is uitgebrand. De brandweer was spoedig aanwezig en heeft de overige werkplaatsen op de werf behouden. Tot zeven uren in den morgen hebben de spuiten water gegeven. De oorzaak is voor alsnog onbekend. Alleen de loods was ver zekerd, maar de materialen enz. niet, zoodat de schade zeer belangryk is; hieronder be vond zich ook de inventaris van vier schepen. De nationale wedrennen en hard- draveryen, door de „Amsterdamsche Sportclub" gisteren gehouden op het terrein achter het Ryksmuseum te Amsterdam, worden druk be zocht, zoowel op het middelterrein als op de tribune. Er werd druk gewed aan den totalizator; bovendien was een bookmaker verschenen. Vele der aldaar vertoevende voorname vreemdelin gen, o. a. de prins en prinses Di Motta Bagnara Buffo uit Rome en de graaf en gravin Mag- garino Lauza uit Palermo, woonden de wed- stryden by. In do Flatrace (1200 meter) bleef luitenant Metelerkamp overwinnaar met Jarl ex JesuiA na Frontignan en Valida langzamerhaficf hebben ingehaald met eene lengte voor Fron tignan. Voorts liepen Demi Dieu enHainethc Hunter. In de harddravory won Mirza van J. G. Matze te Boskoop, die 1700 meter aflegde in 3.49 min., togen Jumbo, die 1625, Jessie, die 1615 en Caprice, die 1600 meter moesten af leggen. Voorts liep Kampioen. In de Hindernisrace bleef Jasmine, bereden door luit. baron Van Heeckeren Van Molecaten, van den aanvang voor, hoewel sterk bestookt door Jarl, bereden door luit. Metelerkamp, die Poplin inhaalde. Kingma gaf den stryd op. "ËP' rid te 8) SCHETS VAN A. J. RANK. „Kom", zeide hy tot zyn Kniertje, „laten wy de kermis eens rondgaan, we hebben nog niets gezien", en zonder haar antwoord af te wach ten stond hy op, verliet de herberg en begaf zich met haar, die hem volgde als een lam, in de woelige dorpsstraat en onder het hos sende en springende jonge volkje, dat in groo- ten getale aanwezig was. Zyn voorbeeld werd gevolgd door Willem Nuyens, Teun Gerritsen, Arie Ploegmans en nog eenige andere minder gefortuneerde boerenjongens met hunne meis jes, en toen alzoo het gezelschap verminderd was, riep er één uit den hoop van die overbleven „Ziezoo, nu is do lucht zuiver; we zyn on der ons!" Zelden ging luidruchtig vreugdebetoon met zooveel hartelijkheid gepaard als by de hier aanwezige jongelieden, die allen, behalve Hans Groote, tot den rijken boerenstand behoorden. Feestolyk werd er geklonken en gedronken, en Hans wist zóó goed zyne plaats in te nemen en Aaltje was (men kon het haar aanzien) zóó met haren Hans ingenomen, dat allen zonder uitzondering in eene gelukkige stemming verkeerden en ieder zich nog veel voorspellen durfde. Spoedig ging het de kermis op en draai molen en paardenspel en goocheltent werden met eon bezoek vereerd. Reeds waren de lichten opgestoken en was de dans begonnen. De drukte op straat nam gestadig toe en natuuriyk gi' g men, om ruim baan te krygen, al hossende voorwaarts, toen ongelukkig Hans Groote tegen Frank Van Neven aanbonsde, zonder dit te kunnen vermijden. Franks oogen bliksemden en smadelyk riep hy„Schooier, zie je niet wie je voorhebt?" „Ja," zei Hans in zyne opgewondenheid, „een lomperd met zyn grootje, en wil je er wat van halen, kom maar op." „Hoera!" riepen zyne kameraden, maar Frank, die al zoo laf was als trotsch, repli ceerde niet op dat liefeiyke antwoord en zei eenvoudig tot zyn Kniertje: „Kom, we gaan de poffertjeskraam binnen." Men volgde hem niet, hoewel eenige heet hoofden dat wilden; men zocht hem niet op en, kwam men hem later tegen, men nam geene notitie van hem, zoodat de pret verder ongestoord bleef tot aan den morgen, toen allen, vermoeid van de uitspanning ter her berg togen om uit te rusten en den inwen- digen mensch te versterken, vóór men het eiland ging rondryden, hetgeen altyd de slot zang was van den eersten kermisdag. Wy laten hen ryden, waarheen zy willen, en zeggen alleen dat Frank een anderen koers nam dan Hans, dat men dol veel pleizier had en dat alles in do beste orde afliep. Geurt, de bouwknecht,* die op verzoek van Hermen den ganschen nacht ter kermis was geweest om een oog in 't zeil te houden, kwam, nadat allen waren afgereden, met geruststel lende berichten op stee', en de goode oudelieden deden nu eens wat in de steden zoo vaak gebeurt, zy maakten van den dag hun nacht en sliepen rustig in toen do zon reeds hoog aan den hemel stond. De tweede kermisdag, welke minder druk, minder woelig en minder uitgelaten was, werd meer gebruikt voor een napretje. Men bezocht de voorstellingen, de poffertjeskramen, soms nog eens den draaimolen en eindigde met eene flesch wyn of een broodje met vleesch, en vroeger dan den eersten dag, was het uur van scheiden aangebroken. Hans en Aaltje behoorden tot de laatsten, die huiswaarts keerden, 't Was hun aan te zien dat ze de pret nog niet zat waren en alleen omdat de tyd, welke hen veel, voel te snel voortholde, geen langer samenzyn gedoogde, wilde men zyn fatsoen bewaren, kwamen zy er tegen wil en dank toe om er een eind aan te maken. Toch wist Hans genoeg om zich de toekomst voor te stellen in schitterende kleuren en was hy overtuigd dat het niet lang duren zou, of hy zou heer wezen op „Bouwlust", het erf, thans door den vader zyner Aaltje bezeten. Was het wonder dat zelden twee eenvoudige, brave jonge menschen zich zoo verheugden in het heden en zoo hoopvol de toekomst in zagen?" Frank was den tweeden dag op de kermis niet te zien geweest. En geen wonder. Zyn haan had daar geen koning gekraaid. Voor al zyn geld had hy daar geen anderen aan hang kunnen koopen dan eenige boerenjon gens van den tweeden of derden rang. Bespot was hy, in plaats van bewierookt. Voor zyne ryke erfdochter had niemand ontzag. Zyne arme, hatelyke mededinger naar de schoone Aaltje was met algemeene stemmen in den kring der ryke boeren opgenomen en dit ten tweedenmale te zien en te ondervinden was hem een gruwel. (Slof volgt.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1