van den heer Van Wassenaer door den heer A. W. A. Van Seters in 1 u. 23'/t m. Hedenmorgen brak een binnen- brand uit op de door een student bewoonde bovenvoorkamer van een perceel, in de Paar- densteeg alhier, welk pand beneden is inge richt tot winkel en magazjjn van galanterieën. Eenige spuiten met hare bemanning ston den spoedig in de nabijheid van de door het vuur bedreigde woning. Dat vuur werd even wel uitgedoofd door middel van de in het perceel aanwezige duinwaterleiding, niet spoe dig genoeg evenwel om geene sporen van zyne woede te doen achterlaten. Van de straat zijde gezien, biedt de uitgebrande kamer, welker ramen bovendien geheel van ruiten zijn beroofd, een treurig schouwspel aan. Als brandstichter schijnt in aanmerking te moeten komen een hond van den kamer bewoner; dat dier moet een brandend gas- toestel omgeworpen en aldus onwillens tot het ongeval aanleiding gegeven hebben. De verbrande goederen waren verzekerd bi) de Brusselsche Brandwaarborg-maatschappij. Met weer als we nu hebben, be gint men aan het maken van plannen voor kleine uitstapjes. De „Wijkerbrug", de van ouds bekende uitspanning, staat steeds op het programma, vooral thans, nu men er ook met de IJsel-stoomtram zoo gemakkelijk komen kan. De eigenaar, de heer Van Lommei, zorgt steeds dat de Wijkerbrug hare zoo goed ge vestigde reputatie blijft behouden. Men meldt uit Wassenaar: Moch- ten bij de vorige veiling de krokussen een goeden aftrek vinden, niet minder was dit het geval met de diverse soorten bloembollen op de in de afgeloopen week alhier gehouden publieke bollenveilingde kooplust was zeer groot; het meest golden in prjjs de fijne tul pensoorten en de narcissen. De kantonrechter te 's-Hage zal dezer dagen de vraag te beslissen hebben of het spelen op de piano in een aan de ge lagkamer grenzend, doch van deze door een gordjjn afgescheiden vertrek, te boschouwen is als het geven van publieke vermakelijkheden, wat volgens art. 240 der Algemeens Politie verordening zonder bijzondere vergunning is verboden. Volgens het O. M. was dit wel degelijk het geval, zoodat het eene boete van f 10 vorderde tegen den koffiehuishouder. Namens deze werd door den praktizyn, den heer H. Moolenbeek, betoogd dat wèl volgens de politieverordening dat pianospelen in de koffiekamer verboden zou zijn, maar niet in de overige kamers van het huis, en dat het doordringen van het geluid tot in do gelagkamer onmogelijk de overtreding kon opleveren, daar dan het piano spel in bovenwoningen van koffiehuizen of in aangrenzende woningen ook verboden zou zijn. Hjj vroeg ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 31 Mei. Wellicht zal men zich herinne ren dat bij de behandeling der kort te voren gepleegde gruwelyke mishandeling op de Turf markt te 's-Gravenhage, de rechtbank aldaar op eene incidenteels vordering van den subst.- officier mr. Hulshoff, om de zaak te schorsen en te doen onderzoeken in hoeverre een der getuigen a décharge al of niet waarheid ge sproken en onder eede bevestigd had, afwyzond beschikte. Ter terechtzitting van gisteren bleek uit de verklaringen van een drietal getuigen, dat de meergemelde getuige a décharge op 22 Maart voor de rechtbank onder eede eene verklaring had afgelegd in strijd mot de waar heid. Deswege vorderde mr. baron De Vos Van Steenwyk tegen den niet verschenen beklaagde 9 maanden gevangenisstraf. Uitspraak heden over 8 dagen. De rechtbank te 's-Hage gaf gisteren eene niet onaardige beslissing in eene Maandag jl. behandelde zaak. Toen stond nameiyk terecht een schipper van eene kolenaak, die in het vaarwater onder de gemeente Vryonban de vaart belemmerde met züue schuit en weigerde, na daartoe ge sommeerd te zyn door een ryksveldwachter, zyn schip zoogenaamd te verhalen. Deswege vorderde het Openb. Min. voroor- deeling tot 10 dagen hechtenis krachtens art. 184 Wetb. v. Strafrecht, nl. het opzettelgk niet voldoen aan oen bevel of eene vordering krachtens wetteiyk voorschrift, gedaan door een ambtenaar met de uitoefening van eenig toezicht belast of door een ambtenaar belast met of bevoegd verklaard tot het opsporen of onderzoeken van strafbare feiten. Doch de rechtbank ontsloeg den bekl. van allo rechtsvervolging, omdat haar geene wot- teiyke bepaling bekend was, waarop zou be rusten het bevel van een ryksveldwachter om een schip te verhalen. De luchtreiziger Frédéric L'Hoste, broeder van den onlangs jammeriyk veronge lukten aeronaat, steeg gistermiddag te halfzes, in gezelschap van zyn assistent Wolff, uit den tuin van het Gebouw voor K. en W. te 's-Gravenhage op. De ballon, „le Dynamiteur des airs" ge naamd, stootte by de opstyging tegen een schoorsteen van een der huizen aan den Zwarteweg en bleef daaraan eenige oogen- blikken hangen. Het gelukte echter den luchtreizigers, die op het randje van de mand stonden, het luchtvaartuig weer los te krygen, hetwelk daarna naar de zyde van het Haag- sche boscb zweefde, waarboven het pyisnel daalde, zoodat de ballon op een der weilan den aan den Benoordenhoutschenweg, even voorby de Diergaarde, neerkwam. Een gedeelte van den schoorsteen, waar tegen de ballon stootte, is in den tuin van de woning gestort, terwyi ook de hoofddek sels der luchtreizigers daar terechtkwamen. In den tuin van K. en W. was 't vry levendig, daar er kermis wordt gehouden. Aan kluchtige tooneelen ontbrak 't niet. Vooreerst wilde eene der opgelaten caricatuur- poppen, eene dame, niet stijgen, doch vleide zich gemakkeiyk in een boom. Later, toen een kleine ballon aan haar was vastgehecht, verhief mevrouw zich en verdween langzaaih dan was 't een der kellners van het gebouw, die met een vol beladen blad over de vullings- pyp viel en al zyn glaswerk brak..Ten slotte had een koopman in kleine ballons het onge luk dat eenige daarvan onverwacht de hoogte ingingen. Het publiek was vry talryk. Desertie. Is de schepeling op een zeeschip contractueel door aanmonstering verbonden aan den schipper dan wel aan den reeder Die vraag maakte gisteren het verschilpunt uit, in de zitting van de arrondissements rechtbank, tusschen den substituut-officier van justitie mr. baron De Vos Van Steenwyk en de beklaagden, een drietal Katwyksche ma trozen, door hem vervolgd ter zake van desertie vóór den aanvang der reis. De beklaagden, die zich hadden doen aan monsteren op de bomschuit „de vier gezusters No. 17" te Katwyk, beweerden dat zy zich tegenover den reeder verbonden hadden op de haringvangst uit te gaan, maar niet ver plicht waren, toen de schuit aan een ander verkocht was, tegenover dezen de nog loo- pende diensttermyn te vervullendit beweren grondden zy op de volgens hen heer- schende meening, dat by verkoop van hot schip, de schepelingen vry zyn tegenover don nieuwen reoder. Dit gevoelen werd door den subst.-officier bestreden, met een beroep op art. 343, in verband met art. 394 Wetboek van Koophandel, den tekst van enkele monsterrollen, o. a. die van Vlaardingen en het oordeel van mr. Kist betreflende deze zaak. Z. i. waren de schepe lingen verplicht geweest mot den schipper Van der Plas, die hon gehuurd had, op de bom te blyven dienen tot hun contract afge loopen was en hadden zy zich daaraan niet mogen onttrekken, waarom hy dan ook tegen elk f 20 boete of 10 dagen gevangenisstraf vorderde. Uitspraak over 8 dagen. Ook de burgemeesters van Bloe- mendaal en van Spaarndam hebben het bevel uitgevaardigd, dat losloopende honden gedu rende vior maanden gemuilkorfd moeten zyn. Te Rotterdam is in den Zwaans- hals eene wasschery en bleekery totaal afge brand, zoodat alleen de vier muren overbleven. Vele wasschen van ingezetenen werden daarby eene prooi der vlammen. Men meldt aan de „N. R. C." uit Nieuw-Dordrecht (Drente): De voorwaarden, waarop onlangs de arbeiders te Oranjedorp het werk hervatten, worden nu reeds niet alle meer nagekomen. De verveners Groothuis en Garming, tevens winkeliers, hebben de gedwongen winkelnering weder ingevoerd. Door de arr. - rechtbank te Breda is gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Johannes Robbeson, 24 jaren oud, houtzager, geboren en wonende te Etten, wegens zware mishandeling mot voorbedachten rade, welke den dood ten gevolge had. Hy is veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf. In dezelfde zitting is 4 jaren gevangenis straf geëischt togen W. G. Schretsmeyer, 43 jaar oud, fabrieksarbeider, wonende te Breda, ter zako van zware mishandeling zonder voor bedachten rade, waarop spoedig de dood is gevolgd. By het gewoed hebbende onwe- der is in de buurtschap het Sieuwent, by Ruurloo, de R.-K. kerk zoodanig getroffen, dat zy byna geheel in de asch is gelegd. Een daarby staand huis is mede door den bliksem zwaar beschadigd. De bliksem sloeg te Enter, gemeente Wier den, in den toren der Protestantsche kerk en heeft het kruis en een gedeelte van het dak vernield. Ook in de kerk is op verschillende plaatsen nogal het een en ander stukge slagen. Ook ontstond er brand, welke bytyds gebluscht werd. Eveneens sloeg de bliksem in de R.-K. kerk in de buurtschap Harreveld, gemeente Lichtenvoorde. Binnen een uur tyds waren kerkgebouw en toren zoo goed als uitgebrand. Aan blusschen viel niet te denken. Te Sappemeer is een korenmolen afgebrand. Ook sloeg de bliksem in de woning van den schoenmaker Vos, te Terborg. Vier glas ruiten werden verbryzeld en eene koe ge troffen. Behalve het zoontje van den arbeider K. De Jong, te Hillegersberg, dat door den blik sem doodelyk werd getroffen, ontving het zoontje van den bouwmam S. Moerman door dienzelfden straal verschillende brandwonden. Beide kinderen waren in den boomgaard aan het spelen, toen de bliksem hen te gelyk tegen den grond sloeg. Een inwoner van Wilnis, met zyne vrouw in een bootje huiswaarts varende, zag op don plas eene andere boot, vol water, en waarin zich een man bevond, die met de beenen binnenboord in het water lag. Door den hevigen wind en de reeds gevallen duis ternis (het was Woensdag-avond acht uren) kon hy niet dadeiyk helpen, maar roeide vlug door om hulp in het dorp te gaan halen. Zyn bericht bracht aldaar groote ontstel tenis teweeg, welke zekerheid en algemeene droefheid werd, toen door anderen, met eene boot uitgegaan, in den ongelukkige werd horkend G. G., hoofd van een algemeen ge acht gezin, ruim veertig jaren oud, die eene weduwe met vier kinderen nalaat. Te Almeloo heeft gisteravond een hevige brand gewoed, waardoor een deel van de wasschery van Gebr. Palthe is vernield. Het onheil ontstond omstreeks halfzeven in het achterste gedeelte van de fabriek. Dit gedeelte wordt gebezigd voor de che mische wasschery. Vermoedeiyk is het vuur ontstaan door ontbranding van naphtha. Zeven personen werden hierdoor zwaar gewond. Eén hunner is kort daarna overleden. De toestand van de overige gewondon is tot nog toe niet levensgevaarlyk. Gelukkig is van de goederen, welke in de wasschery lagen, weinig verbrand. Hoewel in de aflevering van enkele waschgoederen eenige vertraging zal ontstaan, kan de fabriek overigens geregeld blyven doorwerken, daar do hoofdgebouwen gespaard zyn gebleven. KOLONIËN. BATAVIA, 12-13 April. Het „Bat. Nbl." verneemt dat niet alleen de bandjir op Tjiandjoer veel schade heeft aangericht aan de bruggen in het district Tjikalong, maar ook de bandjirs van de kalis Tjinang, Tjisoerian en Tjikerta hebben er het hunne toe bygedragen, ten gevolge waar van 10 bruggen weggespoeld zyn, onge rekend nog de schade, aan sawahs veroorzaakt. Men schryft van Madioen dat de aan plant van padi en tweede gewassen over dit jaar zeer slecht opkomt, wegens gebrek aan regen, zoodat te voorzien is, dat duurte en gebrek aan levensmiddelen niet lang zullen uitblyven. Door den gouverneur-generaal van Ncd.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarigverlof naar Europa, wegens 12 jaren onafgebroken dienst in N.-I., aan den controleur lsto kl. bij het Binnenl. Bestuur op Java en Madura E. Gordoneen 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den controleur lsto kl. bij het Binnenl. Bestuur op Java en Madura D. H. Andeweg; wegens meer dan 12 jaren onafgebr. dienst in deze geweBton, met ingang van 4 Mei a. 8., aan den voorzitter der landraden te Eedirie en te Ngandjoek mr. I. I. F. Van Hamel. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de controleur 2de kl. bij het Binnenl. Bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura L. A. Van Oosterzee- Benoemd: Bij het Binnenl. Bestuur op Java en Madura: tot controleur 1ste kl. W. K. Adema, laatste lijk die botrekking bekleed hebbendeop de be zittingen buiten Java en Madura: tot controleur 2de kl. de asp.-coutroleur H. E. Muller; tot asp.-con- troleur de burg. ambtenaar ter beschikking van den directeur van Binnenl. Bestuur I. P. I. Bartli. Bij het Binnenl. Bestuur op Java cu Madura: tot contr. lste kl. de contr. 2de kl. H. F. D. Hekmeijer; tot contr. 2do kl. do aap.-contr. M. Van der Ent; tot asp.-contr. de ambten, voor den burg. dienst der Staatsspoorwegen op Sumatra's West-Kust de civ. ing. J. Au tree De la Forte. Tot voorzitter der landraden te Eedirie en Ne joek, de voorzitter der landraden te Pamckaasa Sampang mr. F. C. Vijzelaar. Bepaald: Dat het aan den comm:eB 3j0 l, den Post- en Telegraafdienst J. F. H. Van Htm verleend ontBlag uit zijne betrekking, moet Troiï beschouwd te zijn eervol, wegens ziekte. Departement van Marine. V e r 1 e e ndEen 2.],., verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den i stuurman bij de gouvcrncrocnte-marine D. Laicii-,'.'. Paseagiers, vertrokken near Europa per «toonad. „Prinses Marie", commandant R. J. Weber: Mevrouw E. A. Eyken, gcb. Dircks en dochtf griffier-bij den landraad L. M. Van der Eerden, eti genoote en 3 kinderen; lsto luit. inf. W. C.Gokiè lste luit. inf. E. H. Waleson, echtgenootc en 2 l- deren; mr. A. D. W. De Vries en echtgenooteond,. wijzer lste kl. J. Van don Boe, echtgenoote en 6 fcc deren; mevrouw de wed. A. J. C. Eroof, geb. derskapt. inf. E. C. Scheffcr, echtgenoote en 1j deren; mr. C. H. Nieuwenhuys; mevrouw Schoonde heekass.-ree. L. Van Hengel, echtgenoote en ded ter; jongeheer C. F. Collard; dr. S. H. A.Begemlti echtgenoote en 2 dochters; jongeheer J. G. Kr, manjongeheer E. H. M. SeheltemaInit. ter lste kl. H. L. C. Wolterbeek MullerMicbaol Crmi. hank, H. H. Voorbij, W. A. Van de Leur en ze-- H, en O. Gonsalves, mejuffrouw M. VersteegT. Hniz-- echtgenoote en dochter; Zr. Ms. troepen en schej lingen, Mekka-gangers. Te Padang zullen nog embarkeeren; de insp. v, fin. N. J. Struick, echtgenoote en 1 kind; mevrc W. A. Schmilau, do luit. der inf. Wearing, echt; nootc en kind; de controleur lste kl. A. Gorter. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer van AfgevJ^digden heeft g;. teren met 355 tegen stemmen een k tengewoon krediet van o millioen franke verleend ten behoeve Van de ministerie, departementen, opdat deze aan de tentoc stelling van 1889 kannen deelnemen. In het ministerie van oorlog en in <j.; van marine wordt gewerkt aan oen ontwen waarby een krediet van dertig millioen ve: langd wordt voor de kustverdediging. De gemeenteraad van Parys is veror waardigd over de weigering van den hee Floquet om de subsidie van 10,000 franke ten behoeve der glasblazers-werkstakers goe te keuren. Men had deze weigering van de: heer Floquet niet verwacht en dit gaf de: voorzitter aanleiding te verklaren dat al!i ministers op elkander geleken. Opnieuw hee: de gemeenteraad 10,000 franken toegestaa: doch thans heeft men aan het doel eer., andere benaming gegevenhet geld is cL bestemd voor de behoeftige gezinnen in dé gemeenten, waar werkstaking heerscht. De minister-president Floquet ontving ze! eene commissie uit de glasblazers, onder aa: voering van Basly. Deze gaf den minister u kennen dat er geweld gepleegd was jegec de werklieden, die broodeloos zyn. De het: Floquet beloofde dat een grondig onderzot, ingesteld zou worden, terwyl hy mededeelt: dat hy voornemens was honderd duizer. franken aan te vragen om de werkeloozt: te ondersteunen. De glasblazers kwamen tevens verzoeke: om den meesterknecht Amiable, die Belg ff geboorte is, hot land uit te zetten. Hy tod moet de eenige oorzaak der werkstaking z(: Groot-Brltanzilë. Het feestmaal, door den lord-mayor rz Londen den Belgischen burgemeesters ar geboden, was schitterend. De burgemeestf.' van Brussel dronk do gezondheid van Engelsche koninklyke familie, de lord may antwoordde met oon dronk op het vorst# huis van België. De prachtige vaas, her door zijne gasten aangeboden, zal na zyn do aan de stad Londen geschonken worden. Uit het thans openbaar geworden pn- gramma voor het internationale socialiste:- congres te Londen blykt dat de beraadsk gingen hoofdzakelyk zullen betreffen de b korting van den arbeidsdag, alsmede het het leven roepen eener internationale organ satie ten behoeve van alle arbeiders. Oo#tenr.-Hong(.-Monarchie. Graaf Kalnoky had te Weenen een lang- durig onderhoud met koningin Natalia Servië en wees haar op het onverstand;:'' zich met de politiek in te laten. De koningu beweerde dat dit slechts eene valsche te schuldiging was, op een misverstand berus tend; de toekomst zou dit bewyzen. In telegrammen uit Weenen wordt fulgendo geschiedenis medegedeeld: De-- dagen zou een Oostenryksch officier, die- Rusland groote landgoedoren en den gr-"- titel bezit, in Russisch Polen met zyn gans:'-' gezin in hechtenis zyn genomen, omdat Russische regeering hem verdenkt van te der Oostenryksche officieren te zijn, dieindc- laatsten tyd in het geheim in Rusland opne mingen hebben gedaan en op grond der en- komsten daarvan ongeveer 10 dagen gelede- - no dislocatie-kaart hebben uitgegeven, oj

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2