aanspraak te liebben, on als zoodanig met genoemden datum benoemd den gewezen luit. ter zoo 2do kl. J. C. P. Krayenhoff Van do Leur; den lieer G. PI. Pannekoek, voorzitter van do algomeene rekenkamer van Neder- landsch Indiü, op zijn vorzook, met ingang van 5 Juni 18S8, eorvol uit 'slands dienst out slagen, onder dankbetuiging voor de velo b'.i goedo diensten, door hem aan den lande be wezen. Verlenging SIHlCiedlcnst. Bj het onderzoek in de afdeelingen van het wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd voor de ingeljjfden by do militie te land der lichting van 1883 en voor de ingeljjfden by de zeemilitie der lichting van 1884, waren ver scheidene leden van oordeel, dat de omstan digheden, die deze wetsvoordracht zouden recht vaardigen, niet aanwezig waren. Het kan niet ontkend worden dat de poli tieke toestand van Europa weinig bevredigend is en de groote mogendheden blijven voort gaan met hare wapening op alle mogelijke wijzen te volmakenmaar de tegenwoordige toestand heeft reeds zoo goruimon tyd geduurd, dat hij veeleer een gewone dan een bui tengewone moet genoemd worden. Een aantal der leden, die deze meening Uitspra ken, vreesde dat het bestaan van buiten gewone omstandigheden werd aangegrepen om op bedekte wijze, zonder wijziging der militiewet, tot eene voortdurende verlenging van diensttijd te geraken. Andere leden echter achtten de bestaande verhouding tusschen de groote mogendheden van zoodanigen aard, dat met reden van buitengewone omstandigheden kan gesproken worden. Enkele leden beschouwden deze wet als eene noodwet, geboren uit de dringende nood zakelijkheid om het leger tijdelijk te ver sterken, zoolang daarin niet op betere wjjze is voorzien. In verband met den wensch dat de Regee ring zoo spoedig mogelijk eene regeling van den dienstplicht tot stand zou brengen, konden sómmigen niet verzwijgen dat de inhoud der rede, waarmede de minister van binnenl. zaken de tegenwoordige zitting had geopend, teleur stelling had gewekt. Nu de belemmeringen, welke de Grondwet van 1848 aan den wetgever tdt dusverre op dit gebied in den, weg legde, waren weggeruimd, had men tóch mogen ver wachten dat de nieuwe Rogeering in haar openingswoord duidelijk had doen blijken van haar ernstig voornemen om eene reorganisatie onzer levende strijdkrachten zoo spoedig moge lijk tot stand te brengen; dat zjj had uitgo- eproken, welke de beginselen zjjn, die haar daarbij zouden leiden; maar in stede daarvan wordt alleen de mededeellng gedaan, dat de Wet, gevorderd b(j de 2de alinea van art. 181 der Grondwet, betreffende 's lands verdedi ging, zal worden voorbereid door eene staats commissie. Daardoor zou vertraging ontstaan, hetgeen echter door andere leden wordt betwist. De meoning werd uitgesproken, dat de Re geering beter gedaan zoude hebben zich geheel van de buitengewone omstandigheden los te maken en een voorstel tot wijziging van art. 6 der militiewet in te dionen. Tegen de voorstelling, alsof deze voorge dragen wet goono moeilijkheden ten opzichte der plaatsvervanging zoude opleveren, werd van verschillende zijden opgekomen. Men gaf toe dat zjj geene absolute vorhindering be hoefde te wozen, maar zjj was toch wol degelijk eene belemmering voor zooverre het betreft do ingeljjfden bjj de militie, op wie deze wet betrekking heeft. Vele leden bloven bjj hun vroeger uitge sproken gevoelen, dat het wenschelijk ware de verlenging voor hoogstens 10 maanden te doen plaats hebben. Eindelijk werd het vertrouwen uitgesproken, dat de Regeering, wanneer deze wet mocht zjjn aangenomen, de dienstplichtigen niet- langer in dienst zoude houden dan door de omstandigheden dringend wordt*gevorderd. Gemengd Nlouwa. Heden vertoonden zich de zonen van de heilige Hermandad in onze veste voor hot eerst aan de blikken der burgers mot hunne nieuwe hoofdbedeksols, nl. met de reeds door ons beschreven helmen. Inderdaad geven deze laatsten don dragers een zeer manhaftig voorkomen en zullen zy ook wel niet nalaten den indruk, welke do verschyning van een politie man steeds teweegbrengt, aanmerkelyk te verhoogen, ofschoon de hoogte van den helm minder is dan die der thans eervol ontslagen schako's. Hut is te hopen dat dezo verandering van hoofdbekleeding, moer naar den goost des tyds, op den duur zal blyken eene gunstige te zyn geweest. Heden, 16 Mei, schynt do zomer mot gijn warmte, regen en onweer na l"„ng Wachtens toch werkoiyk zijne intrede gedaan te hebben. Tegelykertyd hadden er hier ehkolft feeste- lykheden plaats. De Leidsche Studenten cricketclub begon reeds des morgens op het Schuttersveld achter Zomerzorg, een onderlingen wedstryd te houden, welke door niets werd gestoord; doch de op luistering met muziek in den namiddag ging tevens gepaard met iets, dat voor den boer goud waard is, maar vanwege zyne vochtigheid hier nu minder welkom was. Op de opkomst van belangstellenden bleef dit eveneens niet zonder invloed. Dien regen trotseerende, aanvaardden de leden der Leidsche Studenten-wielrydorsver- eeniging „de Raddraaier", ofschoon iets later dan het plan was, op hun wieiers een tocht naar Alfen en terug. Eveneens van middag werd de kinder speeltuin op „Yreewy'k" weer geopend, voor deze gelegenheid versierd met vlaggen en wimpels, welke echter niet vroolyk wapper den, want wat wind betreft was de natuur eerst heel kalm. Daarentegen deden de thans in eene heuschelyke muziektent gezeten muzikanten, waarschyniyk mede getroffen over de intrede van den zomer, by herhaling wel vrooiyke tonen hooren, nu en dan vergezeld van den rollenden donder. De regendroppelen deden de jeugd evenwel niet in grooten getale opkomen, zoodat de werktuigen in den andermaal ver fraaiden tuin het ditmaal niet erg kwaad te verantwoorden hadden. Na-ar de „Amst. Crt." heden weet mee te deelen, is de Haagsche huzaar, die op onwettige wyze zyn corps verlaten had en 8ind8 drie maanden vermist werd, maar dezer dagen in onze sleutelstad eindeiyk ont dekt en toen ter beschikking van de militaire autoriteit gesteld geworden is, door de politie te Leiden aangekocht. Dit is zeer zeker een zonderlinge aankoop. Wy wisten wel dat de politie byzonder ge steld Is op oud-militairen voor het corps agen ten, maar dat zy zóó gaarne dezen deserteur in haren dienst had, neen, dat konden wy niet bevroeden. Wy dachten dat ze met zyne aanhouding reeds zeer in haar schik zou zyn, vooral omdat zy hem weer zoo dadeiyk afleverde! Als eene byzonderheid wordt uit Alkemade bericht, dat by eene bevolking van p.m. 4300 zielen, in de maand April jl. aldaar geen enkel sterfgeval heeft plaats gehad. Te Kudelstaart, gem." Aalsmeer, brak oen felle brand uit, welke in korten tyd eene schuur, waarin wagens en landbouwge reedschappen stonden, en een hooiberg in asch legde. Het woonhuis bleef gespaard. De oor zaak is onbekend. Niets was verzekerd. Een negenjarige jongen werd in de Kerkstraat te Amsterdam door een met twee paarden bespannen melkwagen over reden. Hy is naar het IsraSlietisch ziekenhuis vervoerd en aldaar ten gevolge van de be komen verwonding overleden. Terwjjl twee mannen te Amers- foort bezig waren de palen voor eene afras tering te plaatsen, in een weiland aan de Kruiskamp, had een ongeluk plaats. De kop van den hamer, waarmede de één de palen in den grond dreef, schoot van den steel en kwam met zooveel kracht op het hoofd van den ander terecht, dat deze bewusteloos neder- stortte en 's nachts is overleden. De E r s t e d e u t s ch e S t ah lfeder- Fabrik" van Heintze en Blanckertz teBetlyn heeft eene Noderlandsche handelspen in den handel gebracht, in drie soorten wat de fijn heid der punten betreft. Men zal er in het gobruik met genoegen kennis mede maken. Op het gehucht Stokkelen, onder Eersel, is de landbouwerswoning van A. Wouters met geheel den inboedel verbrand. De brand is veroorzaakt door eene kat, welke by toeval met vuur in aanraking was gekomen, in brand was geraakt en in doodsangst in het stroo was gevlucht. Alles was verzekerd. Do hier te lande welbekende Pincoffs leeft te Chicago, naar men aan de „Arnh. Crt." meldt, als een waar gentleman, fyner nog dan indertyd te Rotterdam. Hy heeft er eene sigarenfabriek, waarop circa 600 werk lieden arbeiden. Een zyner zoons is directeur der Beurs aldaar. Eindeiyk is het lyk van den onge- lukkigen ^utiileu:;, die bij Versailles in oen on- voltooiden put werd begravon, na vier weken ar'jejds gevonden. Op despoorweglynvanMoskau naar Kursk, by het station Galitsyno, ont spoorden Zondag, door verkoerden wisselstand, 29 waggons van don naar Moskou gaanden personentrein en liepen tegen een goederen trein, welke zich op hetzelfde spoor bevond. Elf personen kwamen om het leven, terwyl 28, van wie 18 zwaar, gewond werden. Do waggons werden door de geweldige botsing vernield en ook de materieels schade aan den weg is groot. Uit N i e n w-Y ork wordt geseind dat een zware brand heeft gewoed in Oil City, waarby 40,000 vaten petroleum zyn vernield. De stad Zydaczow, by Lemberg, werd door een hevigen brand geteisterd. Ook de kerk werd eene prooi der vlammen. In de nabyheid van het Fransche stadje Andelys, recht over het gehucht de la Mare, is op Hemelvaartsdag een vroeseiyk ongeluk voorgevallen. Vyftien jongelieden deden zich tegeiyk met de daartoe bestemde boot overzetten. Op den anderen oever hoorde men spoedig een ver- schrikkeiyk schreeuwen. Men zag den schipper alleen naar den kant zwemmen. De Seine had al de passagiers verzwolgen. Uit het onderzoek bleek dat de jongelieden zich vermaakt hadden met water naar elkander te werpen, en daar zy zich allen naar denzelfden kant gebogen hadden, was de boot gekanteld. De toegeloopen personen waren zóó verbluft, dat zy er niet eens aan dachten den ongelukkigen eenige hulp te brengen. Des morgens had men reeds 14 lyken op- gevischthet lyk van een jong meisje is nog niet teruggevonden. Zaterdag-ochtend zeer vroeg barstte op de benedenverdieping van eene vlak by het Londensche Mansion House gelegen restauratie een hevige brand uit. ZeBtien per sonen sliepen op de derde verdieping. Al spoedig zag men een aantal buffetjuffers aan de vensters, die om hulp jammerden. De brandweer hield zich voortreffeiyk en zeven harer werden, de meesten bezwymd en half gestikt door den rook, gered. Eene oude, zieke- ïyke dame werd naar boven op het dak en van daar in veiligheid gebracht. De belendende gebouwen bleven gespaard. Heel wat op zyn geweten heeft zekere Boulanger, kassier van een der grootste handelshuizen te Reims, die dezer dagen gevat is wegens vervalsching en verduistering van gelden, tot een bedrag van 900,000 franken. Maar de verantwoordeiyke chef van het huis zag door dezen diefstal al zyne idealen in rook vervlogen, zyn geheelen arbeid van tien tallen jaren vernietigd en vruchteloos gemaakt. Dat kon hy niet verdragen en heeft zich uit wanhoop vergiftigd. De kassier is in de gevangenis krankzinnig geworden. Kaiwljk's Zeestrand. De ingezetenen van Leiden hebben het van de vroegste tyden af als eene hunner geliefd- ste uitspanningen beschouwd, om een uit stapje naar Katwyk te maken. Het genot om de zee in hare verschillende vormen van kalmte of woede gade te slaan, zich door de versterkende en verfrisschende zeelucht te verkwikken, of zich op de schoone duinen te vermaken, trok altyd tal van bezoekers. Somtyds werd dit getal tot duizenden ver groot, als het de beroemde Schuitjesdag was, de dag namelyk, waarop de visschersvloot ter haringvangst uitvoer, of wanneer er door een storm een schip op het strand werd gewor pen, of er een groote walvisch aan de kust was gestrand. Uit die tyden zal zich zeker nog menig oud-student herinneren hoe heerlyk hem de pannekoeken smaakten, welke steeds in het „Zwaantje" zoo keurig werden bereid. Beroemd zyn ook de sluizen van Katwyk, die het overtollige boezemwater van Rynland in de zee ontlasten en by de droogmaking der Haarlemmermeer zoo groote diensten hebben bewezen. Dit grootsche werk, in 1806 voltooid, en toen nog zonder weerga in Europa, trok steeds vele deskundigen en belangstel lenden. Dit alles heeft er langzamerhand toe geleid, om de verbinding met Leiden te verbeteren, eerst door een flinken straatweg, welke onder de eerste behoorde, die in Nederland werden aangelegdlater door gemakkelyke stoom bootjes, welke, langs de schoone boorden van den Ry'n, eene der liefiykste vaartochtjes ;- ja.,ka-esaai-",1-!3»awhi'aiebesaapcp^v»i^.'tt>. - oplevereneindelyk door de stoomtram, welko in ruim oen half uur de passagiers van Leiden vlak aan het zeestrand voert. Dit alles heeft Katwyk eene groote uitbrei ding gegeven, het getal der inwoners met duizenden verhoogd en langs het dorp aan de zoe-zyde eeno menigte van winkels en villa's doen verryzen, waar men op de aangenaamste wyze kan verblyven. Als badplaats begint Katwyk meer en meer de aandacht van landgenooten en vreemde lingen te trekken; hot zeldzaam schoone en breede strand, de krachtige golfslag en de aangename, rustige verblyfplaats worden meer en meer gewaardeerd en voor Leidens inwo ners zal het immer blyven het geliefdste uit spanningsoord. Katwijk, 15 Mei '88. Dr. H. B. Van Rhijk. BUITENLAND. Frankr(|k. De wederbyeenkomst van Kamer en Senaat werd gisteren door geen enkel incident ge kenmerkt. De Kamer heeft het ontwerp betreffende het recht op alcohol en maïs in zyn geheel met 282 tegen 242 stemmen verworpen. De heer Félix Pyat heeft een voorstel ingediend, strekkende tot onteigening ten algemeenen nutte van alle fabriek-inrichtin- gen, welke door de patroons gesloten zijn. Hy vroeg de urgentie, doch de Kamer ver klaarde zich daartegen. Generaal Boulanger is gisteren om elf uren te Parys van zyne reis naar de Noorder departementen teruggekeerd. Een vierhonderd tal nieuwsgierigen bevond zich aan het station. Een troepje volgde het rytuig tot het hotel du Louvre en riep „vive Boulanger!" maar om twaalf uren was alles weer rustig. Toen Boulanger te Valenciennes Zondag zyn intocht dééd, heeft een Belgisch ingenieur, die voor zyn venster was gezeten, den generaal uitgefloten en met eene revolver tegen hem gezwaaid. Ofschoon hy niet geschoten heeft, wordt toch een onderzoek ingesteld. Dultsokland. De heer Windthorst, de leider der katho lieke party in Duitschland en vroeger minister van den koning van Hanover (waaraan hy zyn bynaam van de kleine excellentie te danken heeft) viert deze maand zyne gouden bruiloft. Hy heeft verzocht van openbare be- wyzen van deelneming verschoond te mogen blyven en zal den dag met zyne gemalin en zyne betrekkingen in landelyke stilte door brengen. Van de vier kinderen uit zyn huwe- lyk is er nog slechts één eene ongehuwde dochter in leven. Het bericht dat Von Bismarck gemeend heeft, Rusland formeel mede te moeten deelen dat van de Duitsche regeering geene mede werking te wachten is voor Rusland's plannen betreffende Bulgarye, verwekt te Berlyn alge- meene bezorgdheid. Men beschouwt het ver trek van Von Bismarck naar Varzin, waar heen hy gistermorgen vertrok, als eene poging om de gemoederen te kalmeeren. Von Bismarck's afwezigheid van Berlijn zal, naar voorloopig bepaald is, duren tot na het Pinksterfeest, namelyk als er geene ver andering komt ln den toestand des keizers. Von Bismarck is zeer vermoeid van den arbeid. Te Munchen worden dit jaar twee groote tentoonstellingen gehouden, en wel die van Duitsch-nationale kunstny verheid en de inter nationale kunst- en jubilé-tentoonstelling. By die gelegenheid heeft de Munchener journalisten en auteurs-vereeniging een internationaal jour nalistencongres georganiseerd, dat van 15 tot 19 Juni duren zal en waarvoor de uitnood! gingen dezer dagen verzonden zyn. Italië. De heer Crispi hield gisteren in de Kamer van Afgevaardigden eene lange redevoering, waarin hy de finantiëele politiek der regee ring verdedigde. De Kamer heeft met 210 tegen 29 stemmen eene motie van orde aangenomen, waarin zij die politiek goedkeurt. Orpot-Brltan nIA In de gisteravond door het Lagerhuis ge houden zitting verklaarde de heer W. H. Smith dat de mogendheden tot 5 Juli a- s. aan Engeland hunne inzichten betreffende het ontwerp-verdrag over de suikerpremiön zullen mededeelen. Gelyk men weet, komen do vertegenwoordigers der mogendheden uiter- lyk op 16 Augustus a. s. weder te Londen byeen tot onderteekening van het verdrag.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2