H®. 8654. !Ooii(lei3cIai>: 1.7 3fei. A0. 1888. feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering ran <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 16 Mei. Feuilleton. TWEE OUDE BOEREN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor L«i<3on per 8 nuuuidML1.10. pnnoo per post..T.Öm#.* 1.4#. Afconderltffc® Nommen.#.#5. PRIJS DER ADVBRTENTTBIN: Tm» 1—8 regel* 1.05. Iedere regel meer/O.lTfc. Grootere lettere neer pleeternimte. Voor het in- oesaeeren buiten de *ted wordt 0.10 berekend. Heden zyn aan de universiteit alhier bevor derd tot doctor in do rechtswetenschapde heer A. Van Gennep, geb. te Batavia, met academisch proefschrift, get.„Staat van oorlog, en staat van beleg," en de heer S. H. MuDtz J.Wzn., geb. te Botterdam, met acade misch proefschrift, get.„De invloed van de schuldeischers op het beheer van den faillieten boedel." - Hedenmiddag werd door den kapitein- luitenant ter zee, directeur der Kweekschool voor Zeevaart alhier, voor het front der equi page, aan den lsten schrijver H. Mooy de zilveren medaille voor 24-jarigen dienst, en aan den marinior 1ste klasse v. d. Velde, die voor 12-jarigen dienst uitgereikt. Eene hartelijke en welgemeende toespraak verhoogde den indruk van deze plechtigheid. - Gelijk we reeds meldden, zal de negende jaarljjksche algemeene vergadering van de „Vereeniging van gepensionneerde onderoffi cieren en minderen van het Nederlandsche Leger," gehouden worden te Leiden op den 2'2sten Mei a. 8., des morgens te elf uren. Hoogstwaarschijnlijk zullen de onlangs opgetreden eere-voorzitter dezer Vereeniging, de oud-minister van oorlog generaal Weit ze], en andere autoriteiten, deze vergadering met hunne tegenwoordigheid vereeren. Naar wij vernemen, gaat deze Vereeniging, welke ondersteuning verleent aan hulpbehoe vende oud gedienden van de landmacht en hunne weduwen, van jaar tot jaar vooruit, zoodat dan "-ook in het afgeloopen boekjaar ongeveer ƒ15,000 aan onderstand kon uitge reikt worden. - Door dén Commissaris des Konings in I Noord-Holland is bepaald dat de eind-examens der hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus (waaraan ook de leerlingen van de Leidsche instolling zullen deelnemen), zoowel als de vergaderingen der commissie voor het afnemen dier examens, voor 1888, in die provincie zullen worden gehouden te Haarlemen zjjn benoemd tot lid en voorzitter dier commissie dr. H. Brongersma, directeur der h. b.-s. met 5-j. c. te Haarlemtot leden de heerenR. W. Zuidema, leeraar aan de h. b.-s. met 5-jarigen cursus te Haarlem; dr. J. Campert, directeur van, en dr. G. Doyer Van Cleeff, C. W. Nolting en A. D. Hagedoom, leeraren aan de h. b.-s. met 5-jarigen cursus te Amsterdam; dr. H. W. Waalewjjn en K. E. Scheld, leeraren aan de ryks h. b.-s. met 5-jarigen cursus te Alk maar; dr. A. C. Van Ryn Van Alkemade en R. Van Duinen, leeraren aan de h. b.-s. met 5-j. c. te Hoorn ;-A. Gauthey, leeraar aan de h. b.-s. met 4-j. c. te ZaandamE. A. H. Seipgens en C. Van der Waals, leeraren aan de h. b.-s. met 5-j. c. te Leiden; dr. D. Van Lankeren Matthes, oud- directeur der h. b.-s. met 5-j. c. te Amsterdam. In den gisteren medegedeelden uitslag der door de Practische Ambachtsschool ge houden verloting zjjn een paar drukfouten geslopen. No. 119 moet namelijk zijn 797 en No. 593 moet daarentegen zjjn 119. No. 977 moet worden 979 en No. 569 moet zijn 509. Als gevolg der proeven omtrent de nieuwe bepakkingswyze der infanterie, geno men in het begin van dit jaar by het 4de reg. inf. te Leiden, door eene commissie, be staande uit den luit.-kol. Van Ryen, den kapt. Hofstede en den lsten luit. Ophorst, wordt nader gemeld dat op last van den luit.- generaal, inspecteur der inf., door de zorg van den sedert tot majoor bevorderden kapt. Hofstede voornoemd, bygestaan door den lsten luit. voor speciale diensten Ophorst, zullen worden aangemaakt 120 stellen leer- goed, volgens een der twee modellen, door de commissie voorgesteld. Bp dit model, nagenoeg geiyk aan het Duitsche, wordt de ransel gesteund door een nieuw model patroontasch, welke achter aan den koppel is bevestigd. Het model, waarby het steunpunt gevonden wordt in den ketel, is dus niet ter beproeving aangewezen. Het leergoed zal, naar men verneemt hier te lande worden aangemaakt, doch de pa- troontasschen, hierboven bedoeld, uit Duitsch- land worden verkregen. Het wyzigen van één stel leergoed kost ongeveer ƒ8. Zoodra de 120 stel gereed zyn, zullen er 40 aan iedere divisie infanterie gezonden worden, om beproefd te worden by de com pagnieën, die met het beproeven der repeteer geweren, volgens de stelsels „Vitali" en Mannlicher"zy n belast ge weest. Eerst na nauw gezette proeven by die compagnieën zal als dan besloten kunnen worden, of tot eene geheele transformatie van ons gebrekkig bepak- kings-systeem zal worden overgegaan. Tusschen Noordwyk aan Zee en het spoorweg-station Piet-Gyzenbrug, is een omnibusdienst geopend op drie treinen in elke richting, waardoor die badplaats uit Amster dam binnen anderhalf uur en uit Haarlem binnen één uur bereikbaar wordt: voor het noorden derhalve eene belangryke verkorting tegen de reis over Leiden en verder met de Noordwyksche stoomtram. De hotels en de villa's aan zee, zoo uitlok kend gelegen voor hen, die in eene schoone streek tevens van de zee willen genieten, zullen du3 in de aanstaande zomermaanden weder menigeen uitlokken om aan het station Piet-Gyzenbrug, van den Holl. spoorweg, uit te stappen. Wie van daar naar zee wil wandelen, vindt een mooien weg langs het fraaie landgoed „Leeuwenhorst." En voor hen, die aan ryden de voorkeur geven, is nu de nieuwe omnibus gelegenheid geopend, waarvoor de pry's zeer matig is gesteld. Voor 25 cents rydt men van Piet-Gyzenbrug tot Noordwyk-Binnen en voor 35 cents naar zee. Ook wordt de afstand tusschen de Duitsche Rynsteden en Noordwyk aan Zee met den zomerdienst meestal op 6 tot 8 uren vermin derd door de instelling van twee buitenge wone sneltreinen op den Ry'nspoorweg Utrecht—Leiden. Zaterdag a. s. zal de gemeente Oegst- geost feestvieren ter gelegenheid van het 35-jarig burgemeesterschap van den 76 jarigen burgemeester, den heer Terwee. Natuurlyk moet een groot deel der feestviering voor den jubilaris eene verrassing bly ven, maar zóóveel is zeker, dat do dorpsgenooten hunne vreugde op velerlei wyzen zullen uiten. De gemeente raad van zyn kant zal in eene byzonder daartoe belegde vergadering zyn bejaard hoofd geluk wenschen. De schoolkinderen zullen worden onthaald, eene muziektent zal voor 's burgemeesters woning worden opgeslagen, waarin de kapel van het 4de regiment zich zal doen hoorenvoor versiering van de buurt van het raadhuis, voor feestverlichting enz., is gezorgd. Alles is in handen van eene com missie uit. de burgery. By koninkiyk besluit is aan de gemeente Rynsburg eene subsidie van 700 verleend boven en behalve de vergoeding van 30 pet. in de kosten van het lager onderwys. Het Instituut voor R.-K. jongelieden te Katwyk aan den Ryn zal aanmerkelyk wor den uitgebreid. Dezer dagen werd daarmede reeds een begin gemaakt en de eerste steen gelegd voor een nieuw groot gebouw. Het werkvolk, ongeveer dertig man in getal, werd door de geesteiykheid mild onthaald. —De Koningin bracht hedenochtend wederom, van Prinses Wilhelmina vergezeld, een bezoek aan den dierentuin te 's-Hage. Als hoofdambtenaar van het Kabinet des Konings is de referendaris jhr. mr. P. Gevers Deynoot aan Z. M. op het Loo toe gevoegd. By koninkiyk besluit is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw B. De Greef Jzn., laatstelyk directeur van het Entrepotdok te Amsterdam. Volgens een gerucht zou voor de betrek king van gouverneur-generaal zeer in aanmer king komen de hoor Van don Bossche, een katholiek, die de liberale koloniale politiek is toegedaan. Men heeft echter reeds verscheidene andere personen genoemd, zoodat dit gerucht geen onbepaald geloof verdient. ArnhCfrt.) Het stoomschip „Soerabaia," van Java naar Rotterdam, is 15 Mei te Suez aangekomen. Z. M. heeft benoemd tot substituut-officier van justitie by de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage, mr. B. Ort, thans substi tuut-officier van justitie by de arrondissements rechtbank te Amsterdam; tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Utrecht, mr. L. Van Lier, advocaat en procureur te Utrecht in het kanton Hilversum, mr. P. A. Tichelaar, te Hilversumen in het kanton Zalt-Bommel, G. F. F. C. Van der Schroef!, ontvanger der registratie en domeinen te Zalt-Bommel; benoemd by het wapen der infanterie, by den staf van het wapen, tot luit.-kol., den maj, P. F. Coumans, van dien staf, directeur der normaalschietschool; by het lste reg., tot luit.-kol. den majoor H. J. G. Benschop, van het corpstot kapt. den eersten luit. C. Lem, comm. der 3de comp. hospitaalsoldaten; by het 3de reg. tot luit.-kol. den majoor M. O. U. Huber, van het 8ste reg.; by het4dereg., tot kapt. den eersten luit.-adj. F. H. Gerritsen tot eersten luit., den tweeden luit. H. F. C. baron Van Omphal Mulert, beiden van het corpsby het 5de reg., tot kapt., den eersten luit. jhr. D. R. Gevers Deynoot, van het reg. grenadiers en jagers; by het 6de reg., tot eersten luit., den tweeden luit. W. J. H. Feber, van het corpsby het 8ste reg., tot maj-, den kapt. A. H. L. Badings, van het 7de reg., gedetacheerd by het koloniaal werfdepot; tot eersten luitenant, den tweeden luit. F. NV. J. Huberts, van het 7de reg.; benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zutfen, ter standplaats de gemeente Lochem, L. Schiet- hart, candidaat-notaris te Amsterdam; den commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden te Delfzyl, H. F. Eelsingh, wegens meer dan 65-jarigen leeftyd, met ingang van 1 Juli a. s., eervol uit die betrekking ontslagen, behoudens toekenning van zoodanig pensioen als waarop hy zal bevonden worden SCHETS 4) VAN A. J. RANK. NVant het dient gezegd dat, al zyn de landlieden eenvoudiger in zeden, gewoonten en gebruiken dan de stedelingen, zy even goed als dezen weten wat eene goede party is, en het kan dus geene verwondering baren, dat de vryers om Aaltje heenzwierden als vliegen om een pot met stroop. Onder hen, die hare hand begeerden, maar door het groot verschil in stoffelyk vermogen er niet toe durfden besluiten om ze te vragen, was ook een zoon van Hans Groote, zelf ook Hans geheeten. 't Was daar niet alles boter tot den bodem, want hy was de oudste van twaalf kinderen en de oude Hans had maar 25 mergen onder den ploeg en te weinig wei land om een grooten stal met vee te kunnen houden, zoodat yver, overleg en zegen op 't gewas noodzakelyk waren om te kunnen hlyven boeren en hy er geen kans toe zag, zijne zonen op een eigen gedoe' te zetten, zooals Hermen dat had gedaan. Maar was het uiterlyk verschil groot tusschen genoemde boerenzoons, inwendig verschilden zy nog meer. Wy moeten van elk hunner iets mede- deelen. Hans had goed gebruik gemaakt van het onderwys, dat zyn vader, ondanks zijne min schitterende omstandighedon, aan al zyne kinderen liet geven. Hy was een yverig en kloek landbouwer, vroolyk van geest, bly- moedig en opgeruimd van humeur en zeer gezien by den boerenstand. Zuinig, zooals be taamde, maar toch geen kniesoor by een pretje, goed tegenover het werkvolk en strikt ge hoorzaam aan zyne ouders, wien hy de grootste achting toedroeg en wier oogappel hy was. Hy was in één woord het type van een flink landman, die het leven van den gunstigsten kant bekeek en die zich door de zorgen daar van nooit liet ontmoedigen. Van gelyken leef tyd met Aaltje hadden die twee samen school gegaan en elkanders lief en leed als kinderen gedragen en gedeeld. Ze waren samen opge groeid, hadden elkander lief vóór ze 't wisten, en waren, wat men noemt, van kindsbeen voor elkander bestemd. Geen wonder dus dat het verschil in hun fortuin door geen van beiden werd opgemerkt, voordat de tyd aanbrak, waarin zy kindoren meer waren. Toen had Hans be grepen dat hunne verhouding moest veranderen en daarom had hy zich vanlieverlede terug getrokken en kwam allengskens minder op stee', naarmate zyn hart hem er meer heen trok. Want hy gevoelde dat hy met Aaltje overgelukkig zou zyn en dat, daar aan eene nauwere vereeniging, by het groot verschil in stoffelyk vermogen, wel nooit kon worden ge- daeht, hy aan zichzelven verplicht was om zich niet te gemeenzaam te maken. Maar Aaltje was van eene andere meoning. Zy kon het zonder haren schoolkameraad niet stellen en tegen kermis schreef zy hem, dat, aangezien hy niet meer op stee' te zien was en het van 't jaar een schrikkeljaar was, zy hem uitnoodigde om vóór kermis by haar te komen, daar zy hem iets te vragen had. De gevolgen laten zich raden en Hans was boven de huizen van pleizier. Frank liet in alles merken dat hy gevoelde eene soort erfprins te zyn. Als eenige zoon van een ryken boer, kon hy een man van aanzien worden in zyn dorp en al de titels van kerk- en gemeenteraad, van polderbestuur en armenverpleging waren reeds in gedachte de zyne. Wie onder zyns gelyken hem niet naar de oogen zag, moest zich maar voor de gevolgen wachten, en wie, onder de minderen in zyn stand, den moed had hem niet in alles de eere te geven, waarop zyn groot fortuin hem aanspraak gaf, had in hem een onver- zoenlyk vyand. 't Behoeft wel niet gezegd te worden dat hy zoo trotsch was als dom en hy evenals Bart Bik „de saamvergaarde schyven beschouwde als Nommer één van 's werelds ydelheid", en hy dus zoo gierig was als trotsch. Voegt men daar nog by dat hy een fiks gebouwde en schoone kerel was, dan gevoelt men lichteiyk wat onverdrageiyk wezen hy was en wat dwaze dingen hy der wereld te aanschouwen zou geven. En zyne ouders waren blind voor zyne ge breken. Zy zagen in hem, wat hy in zichzelven zag, den toekomstigen erfgenaam van '8 vaders heeriykheid. Als ryk geboren, had hy immers de hand slechts uit te steken om te verkrygon wat hem behaagde, ja, zoover ging hunne dwaasheid, dat zy de mooie Aaltje nauwolyks goed genoeg voor hem achtten en dat in elk geval een weigerend antwoord in hun oog eene totale onmogelykheid was. En toch, dat onmogelyke was mogelyk geble ken. Aaltje had den erfprins beslist afgewezen en, wat nog grooter wonder was, Hermen had zich daar niet tegen verzet. (Wordl vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1