in het aangezicht gaf. Toen S. zich wildo ver zetten, beet v. d. L. hem zóó hevig in den voorsten vinger van de linkerhand, dat het bloed er uit spatte. S. trok don vinger met een paar tanden van v. d. L. uit den mond, waardoor deze zóó woedend werd, dat hy S. met een mes eene diepe snede over de linker wang en door het oor toebracht. Op het hulpgeroep van den gewonde snelde de politie toe en arresteerde beiden. Omtrent baldadigheden, te Stra tum en Eindhoven gepleegd, doelt de „Meier. Crt." het volgende mede: Na eene serenade van ketelmuziek gebracht te hebben by eene vrouw, wior voorgenomen huwelyk afgesprongen was, bleef Zaterdag avond te Stratum eene groote menigte op de been, welke blijkbaar niets goeds in den zin had. De plaatselijke politie en het hoofd der gemeente hielden waakzaam de wacht. Wel dra vlogen by den burgemeester de ruiten aan stukken; de brigade van Eindhoven, inmiddels gerequireerd, was woldra op het terrein; de dranklokalen werden op hoogor bevet gesloten en daar de woelige menigte na herhaalde aanmaning weigerde uiteen te gaan, is deze door de vereenigde politie, mot den burgemeester aan het hoofd, met geweld uiteengedreven. Een der hoofden der bende, die zich by de aanmaning hevig verzotte en tot beleedigingen overging, werd Zondag op last van den officier van justitie te 's-Her- togenbosch door de politie gearresteerd en 's anderendaags te zyner beschikking gesteld. Zondag tegen den avond herhaalden zich de woelige samenscholingen. De marechaussees, de gemeentepolitie en het hoofd der gemeente waren yverig in de weer om de baldadig heden te voorkomen. Zelfs do luitenant dor marechaussees verrichtte persooniyk mede don dienst. Do gisting sloeg tot geweld over, toen een paar belhamels door de politie waren gearresteerd. De maréchaussees werden aangevallen en men trachtte hun de arres tanten uit de handen te halen. De politie weerde de aanvallen af. Echter bleef de menigte samenscholen. Eensklaps verschynt de burgemeester, dringt tot in het midden der menigte door en maant in enkele woor den het volk aan bereidwillig uiteen te gaan en te gehoorzamen aan het bevel dat, na 8 uren, alle samenscholingen van meer dan 2 personen verbiedt. De menigte gehoorzaamde en zelfs luide kreten van: „Leve de Burge meester!" werden vernomen, 't Bleef intus- schen onrustig den ganschen nacht; op tal van plaatsen werden nog de ruiten verbryzeld. Inmiddels werden ook te Eindhoven ruiten verbryzeld, o. a. in het gobouw der voorma lige rechtbank, waarin thans nog het kanton gerecht zetelt en verschillende rüksbureaux gehouden worden. Thans is alles weer rustig. Men heeft sedert van geene baldadigheden moer vernomen. Hier toe draagt de versterkte politiemacht veel by. In elk der omliggende gemeenten Stratum, Woonsel en Gestel zyn tydeiyk marechaussees geplaatst, die met de gemeentepolitie den dienst moeten verrichten. Het is ook een goede maatregel, door ver schillende fabrikanten reeds genomen, waarbij bepaald wordt dat zy, die in eenige gemeen schap staan met de rustverstoorders, goen work meer by hen kunnen krygen. Te Muids, in het departement de l'Eure, is op de Seine een veerpont gezon ken, daar deze te zwaar belast was en de monschen, die zeer vroolyk waren, gingen schommelen. Veertien personen kwamen daar- by om het leven. In een duel te Nyoregyhaza (Hongarye) heeft de 24-jarige Hagedues zyn 50-jarigen oom, een magistraat, doodgeschoten. Te Grenoblo stierf iemand in het hospitaal. By ongeluk was de lykkist een beetjo te klein; om nu do kist niet ongebruikt te laten, zaagde men de voeten van het lyk af! Uit Konstantinopel wordt be richt dat Nelidoff, do Russische gezant, door een hond in do kuit werd gebeten. Do wond was vry diep en werd spoedig vorbonden. De hond bleek by onderzoek volkomen go- zond te zyn. Geveilde perceelon. Gehouden verkooping in het Notarishuis alhier, op Zaterdag 12 Mei, ten overstaan van don notaris mr. J. A. F. CoeberghHet win kelhuis, waarin smedery is uitgeoefend, aan de zuidzyde van de Haarlemmerstraat No. 11, kooper P. C. Bartelsman voor ƒ6100; het huis en erf aan de noordzyde van den Ouden Rijn, naby do Bakkerstesg, No. 136, kooper C. J. A. N. Van do Gent voor 1650. Ten overstaan van den notaris mr. C. H. P. KlaverwydenDe buitenplaats „Bloom- lust" aan den Morschweg, onder Oegstgeest, met tuingrond en warmoesland, te zamen in bod op 13,400, niet verkocht; hot huis met twee bovenwoningen, aan de Langebrug No. 10a, kooper G. A. Purfürst voor 3200; het huis aan de 4do Binnenvestgracht en don hoek der Rynstraat No. 21, kooper N. F. G. Poptie voor 1625. KOLONIËN. BATAVIA, 8-11 April. Blykens van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden ontvangen telegraphisch bericht is de ordon nantie van 31 Jan. 1888, houdende verbod van allen in- en uitvoer ter Westkust van Atjeh, met ingang van den lOden dezer, mede toepasselyk verklaard op het kustge bied benoorden Kloewang tot en met Kroen- graba. (Jao. Crt.) Onder dagteekening van 31 Maart jl. teiegiaphoort do resident van Timor en onder hoorigheden het volgende: Het opkoopen van paarden te Waingapoe (Soemba) door de daartoe bestemde commissie viel tegen, en werd besloten naar Melolo (Soemba) te vertrekken en zich aldaar tyde- lyk te vestigen. Die commissie, bestaande uit ritmeester Ten Bosch en paardenarts Vermast, vertrok 13 dezer per prauw derwaarts, medenemende twee cavaleristen, eene soldatenvrouw en eon bediende, benevens den tolk Siento. De reis moest over zee geschieden, omdat het ondoenlyk was, wegens totaal gebrek aan transportmiddelen, zulks over land te doen. Ter hoogte van Djoembo(N.-0.-kust van Soemba) sloeg hun vaartuig om, ten gevolge van plot seling opkomende wervelwinden, waardoor, behalve eene groote hoeveelheid ruilmiddelen en bagage, eene yzeren geldkist, inhoudende ƒ17,500, verloren ging en de opvarenden in groot levensgevaar verkeerden. Door het flink gedrag van don tolk Siento en zyn hulp wisten de opvarenden zich echter te redden. Ik heb my, op 15 dezer per gouvernementsstoomer „Zwaluw" te Wain gapoe aangekomen, per zelfden stoomer op 17 dezer naar de plaats des onheils begeven om te trachten de yzeren geldkist te doen opvis schen. Do zware stroom ter hoogte van Djoembo verydelde echter alle pogingen, terwyi de zware sloepon do met dreggen bezwaarde vischtuigen niet tegen den stroom konden opslepen. Vermoedeiyk is die geldkist, voor zien van een boei met 20 vadem touw, in 25 vaam water gezonken. Van deze gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt om de leden der commissie Rest Van Tonningen en Vermast met de noodige fondsen en personeel naar Melolo over te voeren. Zoowel te Waingapoe als te Melolo worden maatregelen getroffen om het op koopen van paarden te doen slagen en be- twyfel ik niet, of men zal te Melolo het ge- wenschte aantal kunnen bekomen. Op 25 dezer te Koepang teruggekeerd, heb ik eene adviesboot naar Melolo en Waingapoe gedirigeerd en dat vaartuig ter beschikking der commissie gesteld. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn do volgende beschikkingen genomen: Civiel Dcpartemont. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan do onderwijzeres B. A. H. Van Charldorp, eu aan den opzichter lsto kl. bij den waterstaat G. D. Van der Swaagh. Ontslagen: Eervol uit zijne betrekking, wegens ziekte, do ouderwijzer 2de kl. P. Koornetrabij de plaatselijke schoolcommissie to Scmarang, wegens vertrek, eorvol als lid, J. C. Spengler: bij de plaat selijke schoolcommissie to Ngawi: wegens vertrek, eervol als lid, W. C. E. C. E. Baak; wegens vertrek, eervol els lid, tevens secretaris bij de pl. inl. school- comm. to Socralcarta A. P. Kuipers. Benoomd: Tot ouderwijzer 2de kl. G. Reeman; tot id. do waarn. onderwijzer 3de kl. S. Van Rijn- bacb; tot tijdelijk gezagvoerder bij de Bataviascho Havenwerken J. F. Bolman. Bij do algemeenp secretarie: tot secretaris van het gouv. van Nod.-Iudie, de referendaris jhr. O. Van der Wijck; tot ref. de hoofdcomm. mr. G. B. Nederburgh en H. M La Chapelle; tot hoofdcomm. de eerste comm. W. H. Wijnmalen en F. De Grevc. Tot lid, tevens secretarie der pl. schoolcomm. to Ngawi, J. J. Do Graaf; tot lid, tevens eocretaris bij do pl. inl. scloolcomm. te Soerakarta, G. E. E. Philips. OvorgcplaatBt: Van de openb. lagero school to Sitoebondo (Besooki), als hulponderwijzer naardio te Gorontnlo (Monade), de ond. 3do kl. IV. Hiemstra van de openbare lagere school te Gorontalo (Mcnado), als hulponderwijzer naar die te Sitoebondo (Bcsoeki), de ond. 3de kl. A. H. Gerard. Departement van Oorlog. Bevorderd: Tot laten luit.-kwartierm bij de rad. adm., de 2de luit.-kwar- tirrm. G. G. Lion. BUITENLAND. Frankrijk. De redevoering, door generaal Boulanger aan den feostmaaltyd te Duinkerken gehou den, hoeft te Parys geen gunstigen indruk gemaakt. De „Temps" is zeer verontwaardigd dat de vertegenwoordiger van het Noordor-departe- ment openlijk het vonnis afkeurde, hetwelk de krygsraad na ryp beraad over den adjudant onderofficier Chatelain -heeft uitgesprokon. Gelyk men weet, werd deze onderofficier, die Lebel-geweron had verkocht, wetende dat deze naar Duitschland en Italië zouden gezonden worden, daarvoor tot degradatie en levenslange gevangenisstraf veroordeeld; maar Boulanger noemde „deze straf van den verrader zóó bespottelyk, dat zy eerder aan eene vryspraak doet denken". Overigens verzuimde Boulanger niet in herinnering te brengen dat hy als minister van oorlog de stokvisch als voedsel by het leger heeft ingevoerd. Hy had dit gedaan uit genegenheid jegens de visschers van Duin kerken, die hem nu tot hun afgevaardigde kozen. Bovendien wees Boulanger op den be kenden zeeheld Jean Bart, wiens standbeeld te Duinkerken staat, en herinnerde aan Duin kerken onder Lodewyk XV. „Dergelyke capitulation," zeide Boulanger, „moeten wy nimmer vergeten. Laten wy Europa toonen, dat wy ons hebben hersteld en in staat zyn eiken vyand het hoofd te bieden. Maar wanneer men verraders zoo licht straft, als te Marseille geschiedde met den adjudant, die aan Duitschland het geheim ver schafte van ons geweer, dan zal men zeker op deze wyze Frankryk het zelfvertrouwen niet teruggeven, waaraan het zoo groote be hoefte heeft." Te Douai had generaal Billaut eene dag order aan de troepen uitgevaardigd en het garnizoen aldaar gelast de kazernen niet te verlaten. Een piket van 25 man werd in elke wyk opgesteld. Generaal Boulanger, door zyne vrienden vergezeld, kwam er Zaterdag tegen den mid dag aan en werd door het Boulanglstisch comité ontvangon. Vóór het spoorwegstation waren 2000 personen byeen, die den generaal toejuichten; slechts door enkelen werd ge floten. Vóór het hotel, waar do generaal zyn intrek nam, was eene menigte byeen, welke juichtonen aanhief. Overigens werd de aankomst van generaal Boulanger aldaar door geen enkel bUzonder voorval gekenmerkt. Te Rysel werd de ex-generaal by zyne aankomst aldaar gisteren op dezelfde wyze ontvangen al3 te Duinkerken en te Douai. Des avonds word hem in het Alcazar een feest maal van 600 couverts aangeboden. De gene raal hield eene rede, waarin hy tegen de Kamer te velde trok en de afgevaardigden „rois fainéants" Doemde. Elk denkbeeld van oorlog of dictatuur werd door hem verworpen. Nadat hot feestmaal was afgeloopen, maak ten een honderdtal personen eene manifes tatie voor de bureelen der anti-Boulangisti- sche bladen. Naar gezegd wordt, zyn door de Boulangis- ten een aantal personen uit Parys naar de plaatsen gezonden, welke Boulanger bezoekt, om hem toe te juichen,' en aldus de taak van „claqueurs" te vervullen. Te Duinkerken heeft iemand een brood naar het hoofd van Boulanger geworpen, als toe speling op zyn naam. De man werd mis handeld. Volgens de Parysche bladen is generaal Boulanger niet de schry ver van het boek, dat op zyn naam door den Paryschen uitgever Rouff wordt verspreid. Men beweert dat alleen de voorrede van Boulanger is en dat de gene raal hiervoor 100,000 franken heeft ontvangen. Het boek is geschreven door den heer Bar- thélemy, een gewezen officier, die reeds eenige werken over krygszaken, o. a. „Avant la Bataille", „l'Ennemi" en „La guerre", heeft geschreven. Dul tachland. Nog voortdurend worden er te Berlyn exemplaren verspreid van een onlangs ver meld socialistisch blaadje, waarvan een aantal exemplaren bij de ontdekking der ge heime drukkery aldaar in beslag waren ge nomen. Voorts zyn er nog drie werklieden als colporteurs gearresteerd. In het geheel zitten er nu dertien personen in hechtenis, waaronder de drukker Karklinnes, vermoede lijk schryver van het manifest. De politie beweert dat hij sinds December reeds drie socialistische blaadjes, ieder mot eene o-:---, van 100,000 exemplaren, heeft gedruis daarvoor uit eene geheime partykast is taald; blykons zyn werkboek bedroeg zijns geheele verdienste in al dien tijd overigens slechts 40 mark. De aanklacht tegen <>9 gezamonlyke arrestanten zal worden gedaan op grond van majesteitsschennis, deelnemng aan geheime vereenigingen, benevens over treding der drukperswet en der socialistenwet De keizer heeft gisteren een goeden nacht gehad en zyne krachten nemen zicht, baar toe. Des voormiddags te tien uren ver- liet hy het bed en kon hy zich zonder hulp naar zyn schryfvertrek begeven. Voor het eerst sedert de crisis was hy in burger, kleeding. Italië. In de Kamer van Afgevaardigden is de heer Crispi nadrukkelyk opgekomen tegen het denkbeeld om Massowah te ontruimen. Hy bestreed de bewering dat Italië te Mas- sowah de schatplichtige van Egypte zou zyn. Het verkeert daar in denzelfden toestand »[j Engeland te Aden. Hy uitte de hoop dat <k vrede, zooals die door tusschenkomst van Engeland is voorgesteld, Lusschen Italic en den Negus moge gesloten worden. Eone motie, waarby de terugroeping der troepen uit Massowah wordt gevraagd, n met 302 tegen 40 stemmen verworpen, en eene motie van vertrouwen in de regeering met groote meerderheid aangenomen. i Doctor Charcot is te Milaan aangekon® en heeft een bezoek afgelegd by den keizs: van Brazilië. Hy heeft de geneesheeren gJ lukgewenscht met de behandeling, welke I op den keizer hebben toegepast, en heeft ht:| geraden op den ingeslagen weg voort te gai-l Tevens gaf hy de hoop te kennen dat er-:l hoewel langzame, maar toch merkbare ge-.;! zing, er het gevolg van zou zyn. Groot-Brltannlë. De conferentie te Londen over de euiks-l premiën heeft Zaterdag hare laatste zittel gehouden. Het eindprotocol met de ontwe-J overeenkomst is door al de leden geteekal De verschillende vertegenwoordigers zulkl het ontwerp, met het door hen gemaahl voorbehoud, aan hunne regeeringen ondenrcl pen. Zy zullen uitgenoodigd worden uite:.,! op 16 Augustus a. s. weder byeen te komcl tot het teekenen van het verdrag. Aan de „Times" wordt uit Rang™ gemeld dat de Chin-stammen een geweldig!:! inval in Britsch-Birmah hebben gedaan, dl moeten etteiyke duizenden tellen. In allerl is eene sterke troepenmacht tegen hen .1 gezonden. Men brengt deze beweging in ui band met het ontsnappen uit Mandalay r:l den inlandschen Vorst van Kale, die nazi;* onttrooning daar gevangengehouden werd. I Rutland, Men meldt uit St.-Petersburg dat tydec-il manoeuvres der Russische cavalerie te Ta» koeselo, eene poging tot moord plaats bil Na afloop der werkzaamheden en hetdeilel ren der troepen, vereenigden zich de bróll officieren om den czaar, waarby zich el luitenant voegde, die na eenige oogenbliki-* eene revolver op den vorst, die zich teparB bevond, richtte. Onmiddeliyk, hoewel cfl moeite, door de officieren ontwapend, werdlH luitenant gearresteerd. Men houdt hem v I krankzinnig. „La Gazette de Moscou" bevat een A ruchtmakend artikel, behelzende de medt-l* ling dat koning Milan van Servië zijn rijk-S Oostenryk verkocht heeft. Het blad w(js:'B verschillende zaken, welke aanduiden dz' H Servië nu een overgangstoestand heerstlB omtrent de voorwaarden is echter niets beliW Telegrammen. VARNA, 13 Mei. Vorst Ferdinand is te twee uren aangekomen; den geheelenb over werden hem ovaties gebracht. Eene 4 ryke en geestdriftvolle menigte wachtte -1 op aan het station, waar de ontvangst officieren, der ambtenaren en van do gefM lykheid plaats had. De vorst inspecteerde te vjjf uren de trorij van het garnizoen, terwyl hem te acht mj door de stedeiyke regeering een maaltyd wa aangeboden in de salons der douane, aar. 3 strand. De stad en de havens zun schitter» geïllumineerd. Op de vaartuigen zal vuurvfl afgestoken en heden in de kathedraal 3 Te-Deum gezongen worden. De vorst heeft gedineerd in de mil>!3

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2