N°. 8659. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Ticeede Blad. Feuilleton. Het Huwelijksreisje. ^Vrijdag XI IVXei. A°. 1888. LBIDSCE PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per p©»t1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.1' Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het casseeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend Gemengd Nlonwa. Ten be w ij ze dat te Amsterdam de bouwlust weder aanwakkert, kan dienen dat gisterochtend van gemeentewege in open bare veiling zyn verkochtzeven bouwter reinen aan de Nassaukade, tegen den gemid delden prijs van ruim 40 den vierk. meter; zes terreinen aan de Hugo De Grootkade, tegen gemiddeld ruim 30; en een zestal aan de Oldenbarneveldstraat, tegen gemiddeld ruim ƒ22 den vierk. meter. Van een der spanten der ijzeren bekapping van het Centraal station te Am sterdam wappert heden de vlag als bewijs van toestemming der hooge regeering, dat met het stellen der overige spanten en voorts met het afwerken in zjjn geheel mag worden voortgegaan. De fundeering dor zes spanten aan de westzijde, welke ook verzakt zjjn, na de uitbe steding op 28 Sept. 1887, zullen in den loop der volgende week met dyna.m. i -. ,11 worden, aangezien deze arbeid met moker en houweel te langen tijd vereischt, zooals bi) de vorige fundeering gebleken is. Naar het „Nbl. v. Ned." verneemt, moet Christine Goedvolk, de weduwe van Jut, na haar ontslag uit de gevangenis, haren in trek te Amsterdam genomen hebben, in de Bloemstraat, by eene zuster van haar. Twee schooljongens teEcht, een van 9 en een van 10 jaar, kregen twist on ranselden elkander geducht af met hunne klompjes. Eén hunner ontving daarby zulk een hevigen slag op het hoofd, dat hy kort daarop overleed. De officier van justitie en de rechtercommissaris by de Almeloosche recht bank zyn naar Haaksbergen vertrokken, omdat vermoedeiyk aldaar een moord heeft plaats gohad. Daarvan wordt verdacht een jongen, die eenigen tyd geloden voor de rechtbank terecht heeft gestaan ter zake van het afsny- den van den staart van varkens. Men vond nameiyk te Buurse achter zyne woning Grades Bos J.Hz. doodeiyk verwond liggen. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Zonder by kennis geweest te zyn is hy overleden. Dezer dagen had er een interes sante afstandsrit plaats tusschen Venloo en Breda. De heeren P. en S. v. N., officieren der huzaren, hebben die 117 KM. afgelegd in 2) Mme. Larivière was sprakeloos van ont zetting. Zy had wel lust gehad om zich hier tegen te verzetten, maar met papa Bérard, die altoos het laatste woord moet hebben, komt zy liever niet in woordenwisseling. Om de maat nog vol te meten, staat de handelaar in yzerwaren er op dat de jongelieden ge bruik zullen maken van den eersten den besten trein en hy verliest ze niet uit het oog, vóór ze in eene coupé zitten. „Welnu," roept Mme. Larivière woedend, „neem myne dochter dan maar mede; dat heb ik eigenlyk nog veel liever, dan dat zy elkander in den winkel omhelzen. Ik zal in- tusschen den goeden ouden naam van ons huis ophouden." En zoo geschiedt het. Schoonpapa brengt het jonge paar naar den trein, nadat hy hun nauwelyks den tyd heeft gelaten het aller- noodigste in een koffer te stoppen, en geeft hun tot afscheid een hartelyken kus. Zy krygen nog de aanbeveling mede om alles toch goed op te nemen, om hem by hunne terugkomst menig uurtje met hunne verhalen 12 uren en met één dag rust weder terug, ook in 12 uren. De intornationale tentoonstel- ling te Brussel houdt zich aan de traditie der tentoonstellingen in 't algemeen en is dan ook niet op tyd gereed gekomen. Zaterdag jl. zou zy geopend wordenmaar men kon het niet verder brengen dan het park en wat hieraan ontbreekt, wordt op reke ning gebracht van den „winter met bet groene weerschyntje", gelijk de huidige lente, volgens sommigen, moet genoemd worden. Behalve het park zyn ook de vele huisjes in het park voor het meerendeel geopend, en de directie poogt door het geven van goede muziek de menschen reeds te wennen dagelyks hunne schreden naar de terreinen der tentoon stelling te richten. Toch levert het geheel nog een schouw spel van onvoltooide muren, hamerende werk lieden en een verward mengelmoes van hout, zand, aarde, slyk enz. Men is zoowat twee maanden ten achteren en er zal druk gewerkt moeten worden om den 2den Juni een draagelyk figuur te kunnen maken. Do feestelyke opening met den koning, het hof, de speeches, de cantate en de lintjes is niettemin nu vastgesteld op een der eerste dagen van Juni. Over het nut van tentoonstellingen bestaat nogal verschil van gevoelen. Met deze Brussel- sche hoopt men echter werkelyk de nyverheid een eind verder te brengen. Prysvragen zyn daartoe uitgeschreven en 500,000 fr. beschik baar gesteld om als pryzen te worden toe gekend. De desiderata en vragen, waar omtrent de comité's zullen te beslissen hebben, vormen twee lyvige boekdeelen. Een voorbeeld. In de sub-klasse „stenogra phic" leest men o. a.Een stelsel van snel- schrift te vinden, dat algemeen kan worden gebruikt en dat de zetters in staat stelt dade- lyk van de oorspronkelyke kopy te zetten." En in de sub klasse „Telephonie"Een toestel te vinden, dat het gesprokene door de telefoon opteokent. In deze laatste klasse heeft Edison kans den prys te behalen. Indien men nl. de be richten uit Amerika geiooven mag, heeft hy een toestel bedacht, waardoor de electrische stroom het geschrevene overbrengt op dezelfde wyze als de telefoon het gesprokene, met behoud dus van het karakter der letter. De voordeelen van een dergelyken „verreschry- ver" zouden vooral in zaken byzonder groot zyn. Telefonische beloften on afspraken kan men later ontkennonmen kan beweren ver te korten. Dat zal hem zooveel genoegen doen. Op het perron beyveren zich Lucien en Hortenso in eene ledige coupé plaats te nemen. Het gelukt hun dan ook werkelyk er eene te vinden; maar nauwelyks hebben zy zich daarbinnen rustig en vertrouwelyk nedergezet, of zy zien tot hun groot verdriet een heer binnenkomen, die hen door zyne groote bril- leglazen van het hoofd tot de voeten opneemt. De trein zet zich in beweging. Treurig leunt Hortense tegen het raampje en veinst naar het landschap te kyken, maar de tranen staan haar in de oogen en verduisteren haren blik. Lucien zint intusschen op een middel om zich van den vreemden heer te ontslaanmaar hem vallen alleen zeer krasse middelen in. Éénmaal nog hoopt hy dat de reismakker te Nantes of Vemon zal uitstappen; ydele wensch, hy reist mee naar Havre. Lucien besluit om zyne vrouw eens de hand te druk ken. Zy zyn immers gehuwd en het is ge oorloofd zyne genegenheid te laten blyken. Maar de blikken van den ouden heer worden hoe langer zoo strenger. Het ligt voor de hand dat hy deze teederheid afkeurt. De jonge vrouw trekt dus blozend hare hand terug en het overige gedeelte van de reis wordt stilzwygend voortgezet. Te Rouaan, keerd verstaan te hebbenmaar by den verre- scbry ver is een woord een woord. Zwart op wit en het eigen handschrift, blyft alles door een toestel bewaard. Zy, die de nationale tentoonstelling van 1880 bezochten, zullen den huidigen „grooten internationalen pryskamp van wetenschappen en nyverheid" gemakkelyk kunnen vinden, want de plaats is dezelfde. Ook van het toen opgerichte gebouw is thans party getrokken. Het gebouw is uitgebreid en voltooid en maakt een uitstekenden indruk. Het terrein beslaat 32 hectaren, ongerekend de terreinen, welke voor de tentoonstellingen van land- en tuinbouw en veeteelt zijn be stemd. De data daarvan zyn reeds vastge steld. De tentoonstelling van „vogelteelt en dieren van het neerhof" op 26, 27 en 28 Mei, van paarden op 23, 24, 25, 26 en 27 Juni en van rundvee, schapen en varkens op 7, 8, 9 en 10 Juli. Mevrouw Mikloucho Maclay, de tante van den onlangs overleden reiziger in Nieuw-Guinea, is met hare dienstbode in hare woning vermoord. Men vond beiden met af gesneden hals op den grond liggen. De dwor- nik (portier) van haar huis, is als de schuldige aangehouden en heeft zijne schuld ook beleden de 21-jarige zoon van eene vroegere keuken meid der dame was zyn medeplichtige. Er was 15,000 roebel gestolen, die men echter by den moordenaar niet heeft teruggevonden. Mary Holiday, de 30-jarige onge huwde moeder te Leeds, die haar 9-jarig dochtertje uit de woning barer moeder haalde en in eene vaart wierp, is ter dood veroordeeld. Uit Dantzig wordt gemeld dat eene moeder te Drosdowen haar kind in eene vlaag van krankzinnigheid levend heeft begraven. V r y d a g-a vond werd in de steen- kolenmyn van St.-Helens, Washington, waar voor 15 dagen eene ontploffing plaats had, een paard gevonden, dat by de ontploffing 500 meter ver gevlucht, in eene diepte geval len was en daar sedert dien zonder eten of drinken had doorgebracht. Het beest leefde nog, maar was een skelet gelyk. De metselaar Maulhardt, te Leipzig, die zijne stiefdochter vermoord heeft, is gisteren ter dood veroordeeld. Kantongerecht te Kcid.sn. Door het kantongerecht alhier zyn ver oordeeld H. v. d. H., A. v. K. on W. De V., te Leiderdorp, wegens te Leiderdorp spelen met waarheen zy zich -voor heden begeven, stygt het jonge paar uit den trein. Vóór zyn vertrek had Lucien zich van een reisgids voorzien. Zy nemen hun intrek in het daarin aanbevolen hotel en zien zich dadelyk door een heirleger van bedienden omringd. Aan de open tafel wagen zy het nauwelyks oen enkel woord met elkander te wisselen, omdat men hen van alle kanten opneemt. Zy gaan vroogtydig naar hunne kamer om alleen te zynmaar de wanden van het vertrek zyn zóó dun, dat de bewo ners der naaste kamer geene schrede kunnen doen, zonder dat men het hoort. Zy hebben nauwelyks den moed de geringste beweging te maken of ook zelfs maar te hoesten. „We moeten morgen maar eens de stad bekyken en dan verder doorreizen naar Havre," sloeg Lucien voor. Den geheelen volgenden dag zyn zy op de been. Zy bezichtigen de kathedraal en den Botertoren, een oud gebouw, dat van de be lasting op de boter werd opgetrokken, welke de geestelykheid van al de boter hief uit dien omtrek. Zy bezoeken het oude paleis der hertogen van Normandië, de oude kerken, welke men voor gasthuizen gebruikt, het plein van de Maagd van Orleans, het Museum, ja, zelfs het kerkhof. Zy gaan geen onkel in- centen op den openbaren weg, elk tot 0.50 of 1 dag hechtenis en verbeurdverklaring van de in beslag genomen centen. P. G., te Leiden, wegens door het bevoegd gezag naar zyn naam gevraagd, een valschen naam opgeven, tot 7.50 of 5 dagen hech tenis. P. Z., te Oegstgeest, P. v. d. K. en A. K., te Rynsburg, J. R. en A. d. M. te 's-Graven- hage, wegens verwekken van nachtelyk buren gerucht, waardoor de rust der ingezetenen kan worden verstoord, elk tot 2 of 2 dagen hechtenis. G. v. d Z., te Noordwyk, wegens loopen over eens anders grond, zonder daartoe te zyn gerechtigd, tot 2 of 2 dagen hechtenis. J. S., te Leiden, wegens te Oegstgeest honden, tot trekdieren gebezigdlo. niet onder het voertuig gespannen hebben en 2o. die honden niet gemuilkorfd hebben, tot 2-maal 2 of 2-maal 2 dagen hechtenis. J. P., te Leiden, wegens als boven, en zitten op de door honden getrokken kar, tot 3-maal 1 of 3-maal 2 dagen hechtenis. J. S., te Leiden, wegens te Oegstgeest honden als trekdieren gebezigd, niet onder het voertuig gespannen hebben, tot 2 of 2 dagen hechtenis. A. S., te Leiden, wegens zich in kennelyken staat van dronkenschap bevinden op den open baren weg, tot zeven dagen hechtenis. H. v. F., te Leiden, voor hetzelfde misdryf, tot twee dagen hechtenis en zes maanden plaatsing in eene rykswerkinrichting. P. F. V., te Leiden, wegens hetzelfde mis dryf, tot twee dagen hechtenis. A. W., D. D., te Leiden, P. K., te Voor schoten, J. C. v. H., te Delft en H. H., te Haarlemmermeer, allen wegens hetzelfde mis dryf, elk tot 0.50 of 1 d. hechtenis. C. S., te Westzaan, wegens hetzelfde mis dryf, tot ƒ1 of 1 d. hechtenis. F. L., te Voorschoten, wegens hetzelfde mis dryf, tot ƒ1.50 of 2 d. hechtenis. C. J. O., te LeiderdorpJ. J., te Leiden L. P. B., te VoorschotenM. G. d. J., woon plaats onbekendallen wegens hetzelfde mis dryf, elk tot 1 of 2 d. hechtenis. S. H. en M. R., beiden te Leiden, wegens hetzelfde misdryf, beiden vrygesproken. W. v. B. H., te Leiden, wegens een dier een last doen trekken, welke kennelyk zijne krachten te boven gaat, te Oegstgeest zitten op een door een hond getrokken voertuig, en den hond niet onder het voertuig gespannen hebben, tot ƒ2 of 2 d. hechtenis en 2-maal 1 of 2-maal I dag hechtenis. gebouw voorby, dat maar eenige geschied kundige beteekenis heeft, maar bezichtigen het uit plichtsgevoel met do grootste nauw keurigheid. Dit verveelde vooral Hortense ge weldig en den dag daarna was zy zóó moe, dat zy in den trein sliep. Te Havre wachtten hun zóóvelo nieuwe ongemakkon, dat Lucien zwoer niet langer te Havre te willen blyven dan hoog noodigwas onl de stad slechts zeer oppervlakkig te loeren kennen. Den volgenden morgon begon dus weer het hollen door de stad om de merk waardigheden te bezichtigen. Zy verlieten Havre en hielden zich in elke stad, welke de reisgids hun aangaf, eenige dagen op. Zoo bezochten zy Honfleur, Caen, Bayeux on Cherbourg. Hunne hoofden raakten daarby in verwarring; zy haspelden de namen der plaatsen en dor kerken dooreen en de snelle opeenvolging van zoovele indrukken maakte hen op het laatst voor alles onver schillig. Nergens vonden zy een stil en zalig hoekje, waar zy eens met elkander alleen waren. Langzamerhand keken zy naar niets meer en zetten hunne reis als eene opgelegde en lastige taak voort. Daar zy nu het uiterste punt van hun tocht bereikt haddon, moesten zy toch weder naar huis terug. (Slot volgt.) DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5