Burgerlijke Stand. '•"i;------^- ?:*3iAvi1'3h-&&ï*Bxi>imiiM53rsisxs£X£:iirJ^&'3e:.tt^wiwaHt-.ra?r.7zwpayL-v^.g'ia Een rreosolyke zelfmoord. Een 22 jarig meisje van deftige familie te Nordhauson heeft z:ch op de volgende wijze van het leven beroofd. Zy begoot hare klee doren met petroleum 011 stak ze toen aan. Toon hare verwanten kwamen aansnellen, was het reeds te laatdon volgendon nacht overleed de ongelukkige na vreeselijke pijnen. Teleurgestelde liefde moet de aanleiding zijn. Levend begraven. Onder het zand te Sermaize (arr. Rambouillet) is zekere Dutilleux levend begraven. Do put, waarin hij op 20 April jl. werkte, was 65 M. diep. Reeds waren 21 M. afgemetseld en op 31 M. diepte was eene stelling, welke do twee deelen van den put scheidde. Daar bevond zich de ongelukkige toen de instorting plaats had. Na acht dagen werk, toen de genie-soldaten geen geluid meer hoorden, keerdon dezen naar Verasilles terug, maar den volgenden ochtend daalde do aan nemer van het werk af in het ingestorte deel en riep: „Jozef! Jozef!'' „Help! help!" riep eene zwakke stem; „ik ben niet dood!" Dadelijk werd de genie van Versailles terug geroepen en het reddingswerk begonnen. Door het zand liet de officier van de genie een stalen koker steken en daardoor bouillon, chocolade, kaarsen en lucifers afdalen, in de hoop dat Dutilleux zich zou kunnen voeden en licht maken. Men zal nu een nieuwen put moeten graven naast den ingestorten en dien door eene loop graaf met de oude verbinden-, en probeeren of Dutilleux nog te redden is; dit werk zal ecLtsr tien a twaalf dagen duren. Volgens de laatste berichten hoort men niets meer in de diepte en gelooft men dat Dutilleux gestorven is. Het is niet de eerste keer dat Dotilleux bedolven werd; hy bleef eenmaal 3 en eon anderen keer 8 dagen onder de aarde. Maar thans vreest men te laat te zullen komen. BUITENLAND. Franhrjjk. In den ministerraad, waar president Carnot een kort verslag uitbracht over zyne reis door onderscheidene provinciën, deelde de president mede dat de welwillende ontvangst, overal genoten, hem het plau heeft doen op vatten binnenkort naar Lyon te reizen. De minister-president Floquet deed uitkomen hoe duidelyk in dë geestdrift der natie de liefde voor de Republiek gesproken had. Om het volk gelegenheid te geven dit gevoel te uiten, dat de afgevaardigden de kracht zou ver- ieenen zich voor de Republiek in de bres te stellen tegen wie ook, gaf hy zyn voornemen te kennen dozer dagen mede eene politieke reis te ondernomen. De heer De Freycinet zal zich naar Verdun begeven. Door het gerechtshof te Nancy is Mar- gonnet veroordeeld tot drie, Marconnet tot twee maanden gevangenisstraf, wegen3 aan sporing tot oproer, en ieder tot vyf dagen wegens het verwekken van nachteiyk rumoer -op de straat. By zyn oponthoud te Bordeaux bracht president Carnot een bezoek aan een hospitaal, waar hy tot eene dor Zusters zeide„Dat is het kleed, Zuster, hetwelk ik in de hospitalen gaarne mag zien en hetwelk ik zeer ge nogen ben." Te Rochefort decoreorde hy eene hospitaal- zuster met het Legioon van Eer, zeggende: „Laat dit uwe bescheidenheid niet kwetsen, Zuster, want door u te decoreeren, decoreer ik geheel de orde." Er is eene inschryving geopend om aan •den ex-generaal Boulanger een groot banket aan te bieden, gevolgd door een bal. Aan dit banket zullen 800 personen kunnen deelne men. De prys, met inbegrip van wyn, is be paald op 4 franken per couvert. Het banket is dus ook toegankeiyk voor lieden met matig gevulde beurzen. Zoodra de Kamer woer byeenkomt, zal de verhouding tusschen Frankryk en Engeland ter sprake komen, en wel naar aanleiding van de belasting op Fransche wynen, wolke door den Engelschen minister Güschen is voorge steld en door het Lagerhuis goedgekeurd. De heer Develle, de voorzitter der com missie voor de belastingen, heeft den heor Goblet reeds medegedeeld, dat hy, met eenige andere leden, een voorstel zal indienen om Engeland te schrappen uit de ry der „meest begunstigde volkeren". De minister van bui- tenlandsche zaken verzocht echter de indiening van dit voorstel nog een paar dagen uit te stellen, want hy had van den Franschen ge zant te Londen nog geene volledige inlichting ontvangen over de onderhandelingen, welke met de Engolsche regeering hierover zyn aan geknoopt. Aanplakbiljetten te Parus maken bekend dat er te dier stede oen nieuw dagblad ver- schynen zal, „la Presse" genaamd, waarvan als dirocteur zal optreden de heer Laguerre, de vertrouwde raadsman van Boulanger. Die concurrentie van don heer Laguerre heeft geenszins ten doel den Boulangistischen bladen een dienst te bewyzen. Dnltsohland. Te Keulen wordt dit jaar van 4 Augustus tot 15 September eene internationale tuin en landbouwtentoonstelling gehouden, en wel op zeer uitgebreide schaal. Over de 1500 eero- biyken worden uitgeloofd. De inzendingen zullen zich niet bepalen tot de gewone voort brengselen van den bodem, maar zich ook uitstrekken tot al wat daarvan gemaakt wordt (dranken, voedingsmiddelen, weefsels, enz.) Verder zyn er afdeelingen voor inrichting, ge reedschappen en bonoodigdheden voor tuinen en parken (ook tot versiering en verlichting), bindery van kransen enz., tuinbouwkundige (ook van insecten), geschriften, en eindelyk eene afdeeling voor byentoelt. Er wordt goen „staangeld" berekend. De aanmelding moet voor de afdeelingen versie ring, gereedschappen, opschriften en byenteelt uitorlyk op 1 Juni, voor de andere vóór 10 Juli gedaan worden. Een vroegere landgenoot van ons, do heer W. Myers, thans te Keulen gevestigd, teift zich beschikbaar geeteld om den Nederland- schen inzenders en ook den Belgischen be hulpzaam te zyn. Het huweiyk van Prins Heinrich, twee den zoon van den keizer, is onbepaald uit gesteld. Yorst Von Bismarck heeft zich door het herhaald trekken naar Charlottenburg eene zware verkoudheid op den hals gehaald. De rheumatlek doet zich weder gevoelen. De doctoren hebben hem verboden zyne kamer te verlaten. De kroonprins heeft aan de muziekcorp sen der drie rogimenten, welke onder zyn bevel Btaan, bevolen op de marschen geene stukken uit opera's meor te spelen, doch mu ziek, welke eertyds werd gespeeld by liet uitrukken naar den oorlog, of wanneer men als overwinnaar terugkwam. De Duitsche keizerin heeft, nu de tyde- lyke beterschap van don keizer aanhoudt, gelyk men weet een bezoek aan het over- 8troomingsgebied van de Beneden-Elbe in de Saksische hertogdommen gebracht. Zy kwam met prinses Victoria tegen halftien te Wittenï berge aan en werd door de autoriteiten en het volk met veel geestdrift ontvangen, waarna zy aan boord van de regeeringsboot „Hermos" naar de overstroomde streken vertrok, waar zy te Lüneburg aan een eenvoudig diner deel namen, haar door de overheid aangeboden. Des avonds kwamen zy te Charlottenburg terug. Aan vry willige gaven is thans byna vier millioen mark voor de slachtoffers der over stroomingen byeengebracht. Er komen echter nog dageiyks meerdere giften en die zyn drin gend noodig, daar er nog duizenden in de diepste armoede en ellende blyven verkeeren. België. De koningin van België, die eenige weken te "Weenen by hare dochter gaat doorbrengen, neemt uit Brussel een meisje van zes jaren mede, dat met de jeugdige aartshertogin Sophie zal worden opgevoed, ten einde deze het leeren van hot Fransch gemakkeiyk te makon. De gemeenteraad van Brussel heeft eeno groote paardenmarkt ingesteld, welke voor het eerst gehouden zal worden op 27 Juni na de sluiting van de internationale paardententoon- stelling, verbonden aan den „Grooten Prys- kamp" te Brussel. Er zyn pry zen uitgeloofd voor: het grootst aantal paarden, voor zware en lichte trek paarden, voor weeldepaarden en ponnies. Ongeveer 500 werklieden te Quaregnon hebben don arbeid gestaakt en eischen hooger loon. De werklieden blyven rustig, maar men vreest dat de werkstaking zich zal uit breiden. Zondag 13 dezer vertrekken ongeveer SO burgemeesters, schepenen en raadsleden van Belgische gemeenten naar Londen, om de gasten te zyn van den lord-mayor, den heer Polydore De Keyser, by gelegenheid der feesten, welke de Londensche magistraatsper soon zynen vroegeren landgenooten zal aan bieden. Op morgen, Zondag, is de opening der tuinen van de internationale tentoonstelling te Brussel vastgesteld; voor do officiêele ope ning door den Koning is de datum nog niet bopaald. De onderhandelingen over do telefo- nischo verbinding van Brussel met Aken en Keulen, welke vroeger werden afgebroken, zyn weder opgevat. Spanje. Een gebruik, dat der bevolking tot oer ver strekt, leeft nog onder de boeren in Zuid- Spanje. "Wanneer daar een van de dorpsge- nooten door ziekte verhinderd is de noodige zorg aan zyne akkers te besteden, geeft 's Zon dags, na het eindigen van de mis, de priester van don kansel aan de gemeente verlof om op dien dag te werken en tevens den raad om den zieken broeder niet zonder hulp te laten. Mannen, vrouwen en kinderen trekken dan in optocht naar de akkers van den zieke en verrichten daar de noodige werkzaamheden, 't zy ploegen, maaien of wat dan ook; en wanneer do patiënt horsteld is, ziet hy tot zyne groote vreugde dat zyn oogst niet onder zyne gedwongen werkeloosheid heeft behoeven te lyden. De geesteiykheid helpt vooral mede om dit gebruik in stand te houden. Naar men uit Madrid verneemt, heeft de Spaansche regeering opnieuw met Frankrijk onderhandelingen aangeknoopt over den aanleg van twee nieuwe spoorwegly'nen door do Pyre neeën. De Cortes willen daarvoor eene subsidie van 40,000 peseta's per kilometer toestaan, ter- wfll kapitalisten te Barcelona en te Saragossa willen trachten het voor den aanleg vereischte kapitaal byeen te brengen. Door Frankryk wordt het plan voor eene lyn Ariège-Lerida begunstigd, omdat daardoor eene kortere route naar AlgeriS verkregen zou worden. Oostom>Hong.-BIonarchic. De Oostenryksche regeering heeft by het Huls van Afgevaardigden eene wet ingediend tot bestryding der vervalschlng van levens middelen en het in gebruik stellen van voor de gezondheid schadeiyke vaatwerken, behang sels, kinderspeelgoed, enz. Tot dat doel moeten van rykswege of van wege de gemeenten commissiën van toezicht en inspecteurs worden aangesteld en bureau's van scheikundig onderzoek worden opgericht, terwyi aan de regeoring hot recht wordt toe gekend, omtrent invoer, bereiding en verkoop der genoemde waren bepaalde voorschriften te geven. Tegen vervalsching van eetwaren en drink water en hot in den handel brengen van schadelyke stoffen worden strenge straffen bedreigd. Gisteren begon het proces tegen den afgevaardigde Schünerer wegens zyn binnen dringen in het redactiebureel van het „Wienor Tageblatt." Niet minder dan 58 getuigen zyn gedagvaard. Men meldt uit Weenen dat de kroonprinses (prinses Stéphanie van België) in belangwek kende omstandigheden verkeert. Groot-BrlfnnH. In de zitting der suiker-conferentie teLondon werd Donderdag druk besproken het artikel betreffende het instellen der internationale commissie van controle en het internationaal statistiek bureel. Eenigszins gewyzigd werd het. aangenomen. De oplossing der suiker- quaestie wordt nu met vertrouwen te gemoet gezien. Maandag zal de suiker-conferentie weder byeenkomen, voornameiyk ter bespreking der nota, van de regeering der Vereenigde Staten ontvangen, inhoudende de weigering om hare goedkeuring te hechten aan het voorstel der compensatierechten. Een der zes Engelsche admiraals, die zich in West-Indië en in den Russischon oorlog heeft onderscheiden, sir Alfred Ryder, is plotseling overleden. Hy had zyne broeders te Londen bezocht en werd door hen naar de Vauxhallpier gebracht, van waar hy per stoomboot naar zyne woonplaats Torguay zou terugkeeren. Terwyl de beide broeders in de wachtkamer waren, wandelde de admiraal op de byna verlaten pier op en neder, toen men eensklaps verschrikt werd door den kreeteen man te water! Men snelde toe, maar vond niets. De snelle stroom van de Theems had den drenkeling reeds medegevoerd. Twee uren later werd het ïyk van den admiraal opge- vischt. Men vermoedt dat sir Alfred door eene duizeling is overvallen. De winkels in Engeland mogen 's avonds openbiyven. Het wetsontwerp, waarby dit ver boden werd de „Early Closing Bill" is met v groote meerderheid van stemmon v6r worpèn. Het doel van den voorsteller was alle winkels te doen sluiten om 8 uren 's avonds op gewone dagen, en om 10 uren des Zater- dagsavonds. Behalve de winkelbedienden was echter niemand van deze verbodsbepaling gediend. Een Londensche huurkoetsier vond Maan- dag in zyn rytuig een bundel papieren, welken hy op de gebruikelu'ke wijze naar het politie, bureel zyner afdeeling bracht. Doze stukken moeten de politie op het spoor eener nieuwe fenische samenzwering gebracht hebben, doch voorloopig wordt de zaak zeer geheimzinnig behandeld en slochts door enkele bladen als terloops vermeld. Het parlementslid Obrien is tot drie maan- den gevangenisstraf veroordeeld, wegens het organiseeren van eene door do regeoring ver boden vergadering der landliga. Denemarken. De opening der tentoonstelling te Kopen hagen is thans definitief op 18 dezor maand bepaald. De verslaggevers van buiten] andsche bladen, die het openingsfeest willen bywonen kunnen uiteriyk tot 16 dezer hunne volmach ten inzenden. Tm-lcjjo. De jaariyksche heilige karavaan naar Mekka is uit Konstantinopel vertrokken. Onder groote plechtigheid en in tegenwoordigheid van al de grootwaardigheidsbekleeders werden den leiders der karavaan de geschenken overhan digd van den sultan, bestemd voor het graf van den profeet. De kostbare stukken, in kisten en koffers geborgon, werden op den rug geladen van de beide heilige kameelen en 13 prachtig getuigde ezels. Twintig dagen lang biyft de karavaan op Klein-Aziatisch grondgebied, gaat dan per stoomschip naar Beirut en van daar, waar duizenden pelgrims haar reeds opwachten, steeds aangroeiend naar Mokka, waar zy in het midden van Augustus aankomt. Het heeft den minister van financiën heel wat moeite gekost de som van byna f 600,000 byeen te krügen tot dekking der onkosten. KATWIJK. Geboren: Pieter, z. v. Jannetje De Jong en Pieter Van der Plas. Willem, z. v. Ant> Kuyt en Jacob Van Duyvenbode. Jacoba, d. t. Leuntjo Spaanderman en Leendert Schaap. Arie, z. v. Marytje Aandewiel en Ario Aandewiel. Johairoa Cornelia, d. r. Arrisina Plokker en Christiaan Van Rijn. Geertje, d. v. Arendje Do Vrengd en Klaa« MesBemaker. Maria, d. v. Geer'-ruida Timmerman en Stoffel Do Jonge. Overleden: Cornelia Van der Boon, 7 j. Jan Van der Plae, 32 J. echtg. v. Krijntje Van Duyven- bode. Gerritje van Duyvenvoorden, 2 j. en 5 rod. Ondertrouwd: Cornelia Geervliet, 35 j. en Aderika Ouwehand, 23 j. G etrou wd: Ario Haasnoot 23 j. en Jacoba Klok, 23j. Van 27 April tot 3 Mei. ALKEMADE. Bevallen: F. Van den Haak, geb. Van Iperen, dochter. A. Van Gerven, geb. Hoogenboom, dochter. T. E. Poggemann, geb. Herraoa, dochter. A. O. Van Vliet, geb. De Bruin, zoon. J. Waasdorp, geb. Ter Meulen, dochter.— J. Dobbc, gob. Heemskerk, zoon. Gehuwd: J. Spruit, jm. 20 J. en E. Van der Meer, jd. 21 j. P. Van Schie, jm. 24 j. en J. A. L'Ami, wed. 41 J. C. Van Egmond, jm. 32 j. en M. Scholten, jd. 30 J. In de Stcd. Werklnr. zijn opgenomen: DATÜM. DAGEN. Volw. pere. Kinde ren. Totaal. 29 April. Zondag 34 3 37 30 Maandag. 51 7 58 1 Mei. Dinsdag 66 8 74 2 Woensdag 70 8 78 3 Donderdag 68 9 77 4 Vry dag 67 9 76 5 Zaterdag. 00 0 66 LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 22 tot 28 April. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standk. 22 April. 7.15 9.15 7 10.7 23 7.15 9.15 8 16.5 24 7.15 9.15 7 16.7 25 7.15 9.— 8 16.7 26 7.15 9.15 7 16.4 27 7.15 9.15 8 16-5 28 7.15 9.15 8 16.7 UITLOTINGEN. Loten Paleis voor Volksvlijt k 10, van 1867. 24 seriën: 472 953 989 1090 1364 1378 1407 1603 1721 1799 1862 1981 2003 2061 2184 2395 2487 2537 2661 3011 3045 3144 3683 3752. 8. 2395 No. 24 ƒ5000; s. 1608 No. 3 ƒ1000; e- 1603 No. 4 ƒ1000; s. 1407 No. 12 250; s. 2003 No. 5 ƒ250; s. 2661 No. 7 ƒ250; s. 2661 No. 23 ƒ250; 0. 1407 No. 4 ƒ100; e. 2003 No. 6 ƒ1005 s. 2061 No. 15 ƒ100; s. 3752 No. 1 ƒ100; »- 1407 No. 19, 1721 No. 18. 0. 2061 No. 2, 0. 2061 No. 12. s. 2184 No. 24. 0. 2487 No. 9, 0. 2537 No. 4, s. 304? No. 2 en 3752 No. 18 50.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6