e Q jO Maandai»; T 3JTei. A°. 1888. (Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 5 Mei. 'euilleton. (IVordt vervolgd.) PRIJS DEZER COURANT: leiden per 8 maanden1.10. (0 psr peet jderltpr® Noinmere 1.40. 0.05. PRU8 DER ADVERTBNTD3N: Van 16 regel* 1.05. Iodere regel meer ƒ0.171. Groot-ere lettere naar plaateruimte. Voo» het in- caBBoereu buiten de 6tad wordt 0.10 berekend. ;de luitenant Monnink, van het 4de ent inf- alhier is tot nader orde ingedeeld t 2de bataljon 2de compagnie. Het detachement der marine by de kschool voor Zeevaart alhier, is in de ltlpen maand wederom met 25 jongens lerderd. Iet Stedelpk Museum van schilderyen en den in de Lakenhal alhier is gedurende ner eerste maanden van dit jaar bezocht 1716 personen, van wie 2106 kosteloos Zondagen en 610 op de andere dagen, J betaling van 10 cents per persoon. He Koning-Groothertog heeft benoemd Idder in de orde van de Eikekroon, den X. Nichaelis, chef der afdeeling spoor den aan het ministerie van waterstaat. Koningin heeft eene vorstelyke by- geschonken voor den in den tuin van ;on. Zoöl.-Bot Genootschap te 's-Hage wen nieuwen muziektempel, ledankt is voor bet beroep naar de Herv. te EIburg door ds. P. S. Bartstra, te maar. oor wylen mevrouw Schippers, onlangs |nakker overleden, is aan de Herv. kerk eene som van f 5000 vermaakt, en een Hgroot kapitaal aan do diaconie der Herv. wto te Leidschendam. De vereeniging „Algemeen belang,'' te irdam, aangesloten aan hot Algemeen yiandsche Werkliedenverbond, heeft thans «je Tweede Kamer een adres gericht, waar- eene nieuwe kieswet wordt govraagd, welke het kiesrecht toekent aan „alle ingeze- iwi Nederlanders, die niet door eenig rech- ïyk vonnis van hunne burgerlijke rechten Irerstoken en zich ten raadhuize hunner rnte op een daarvoor te bestemmen regis- ibben ingeschreven." let bestuur noodigt zusterafdeelingon en ligingen uit dit adres te ondersteunen, h eene te Utrecht gehouden vergadering voreeniging geconstitueerd, die trachten in fonds te scheppen, waaruit jaariyks in kunnen verleend worden aan min- jongelieden, zoowel zoons van parti- in als van predikanten, om tot het ambt in de Ned.-Herv. gemeente te in opgeleid. Het bestuur, dat benoemd et het recht om zyn ledental te ver leren, bestaat uit de lieeren dr. A. W. iveld te Utrecht, voorzitter; dr. Th. De Visser to Botterdam, secr.mr. M. J. Van Lennep te 's-Graveland, penningm.; jhr. mr. Martens Van Sevenhoven te Zutfen, en dr. Van Gheel Gildemeester te 's-Hage. De algemeene tentoonstelling der Hol- landsche Maatschappy van Landbouw zal wor den gehouden op het Malieveld te 's-Hage van Woensdag 12 tot en met Maandag 17 September a. s., terwyl de algemeene ver gadering zal plaats hebben op Donderdag 13 September. De Weesinrichting te Neerbosch ontving dezer dagen van een onbekende eene gift van f 1000. Het stoomschip „Batavia", van Java naar Botterdam, passeerde 4 Mei Ouessant de „Leerdam", van Nieuw-York naar Botter dam, passeerde 4 Mei Lizardde „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gi braltar 4 Mei. Gemengd Nieuw*. In tegenwoordigheid van burge- meester, wethouders, gemeente-secretaris en raadsleden, gemeente-architect, hoofdopzichter der gemeentowerken, directeur der brandweer, brandmeesters en verdere belangstellenden, hadden hodennamiddag om halfdrie in het spui tenhuis aan de Langegracht alhier oenige proof- nbmingen plaats met den kamer-brandblus- sc-her der firma Van den Houten A Co. te 's-Hage. Dit toestel is zeer eenvoudig. Het is do gewone en bekende spuitwater-syphou, ge vuld natuurlijk. Aan de opening, waaruit bij drukking op het klopje het koolzuur houdende water spuit, is echter een zinken toestelletje bevestigd, dat er om wordt geschroefd en waarin zich van boven een dunne opening bevindt, waaruit het water met vry lange stralen, weder by drukking op genoemd klepje, met sterke kracht te voorschyn komt. By de hier genomen proeven werd aan- schouweiyk verondersteld dat er een brandend petroleumstel was omgevallen en daarby het kamervloerkleed was in brand geraakt en de inhoud zich verder verspreidde, dat er een raamgordyn of een gordyn van nog lichtere stof hing te branden, aangestoken door mede reeds brandende raam- of deurkozynen, en meer andere mogelyke gevallen van een begin van brand in kamers. Verder waren er aanwezig met teer bestreken planken, zakken met teer en petroleum' gedroukt, welke, aangestoken, eene kolossale vlam teweegbrachten, enz. Door evenwel op het klepje van de syphon te drukken en de daaruit komenden water stralen op de vlammen te richten, was liet vuur, dat men eenige minuten gelegenheid gegeven had om zich uit te breiden, her- haaldeiyk in een zeer kort oogenblik gebluscht, zonder dat de inhoud van de syphon telkens geheel was gebruikt geworden. De heer Van den Houten mocht telkens aller goedkeuring over deze toepassing van het spuitwater ondervinden, maar niet het minst over de verrassende uitkomsten, er ook hier mede verkregen. De aanwezigon schroomden dan ook niet na afloop een schriftolyk getuigenis van hunne tevredenheid te onderteekenen en te verklaren dat door dezen kamer-brandblusscher verdere uitbreiding van ontstaan brandgevaar onmid- deliyk kan worden tegengegaan. Door den lagen prys zal het bewuste toe stelletje, slechts van kleinen omvang, zeker weldra door velen worden aangeschaft, ten einde het by voorkomende gevallen dadelyk bij de hand te hebben. Heden zyn de miliciens der lichting 1887 uit Leiden en omstreken, voor zoover die niet voor het biyvend gedeelte zijn aangewezen, met groot verlof naar hunne haardsteden vertrokken. In de afgeloopen week werden hier ter stede geene aangiften van, of sterf gevallen aan besmetteiyke ziekten gedaan. Een nog jonge knaap had aan den Stationsweg alhier het ongeluk onder een met één paard bespannen wagen to geraken, doordien 14j van dat voertuig afviel, en zich dermate te bezeeren, dat zyne opneming in het Academisch ziekenhuis werd noodïggeacht. Te KatwykaanZoe waren gis termorgen 26 schuiten van verschvisschery aan, welko meer wegens stormweder dan wegens groote vangst naar den wal kwamen. De besommingen liepen in afslag van fiO tot f 60. By den veehouder S., aan don Spaarndainmerdyk, zijn 3 koeien en by den veehouder V., aan den Haarlemmerweg, gem. Sloten, ia 1 koe, als gestorven aan miltvuur, op last van het Ryks-toezicht verbrand. Men echryft uit Beetsterzwaag van 4 Mei: Gisteravond is hier uit Leeuwarden aange komen de commissaris des IConings in de provincie, vergezeld van den heer mr. Vis- scher, procureur-generaal, en den heer Duparc, hoofdambtenaar aan de provinciale griffie, naar aanleiding van de voortdurende werkstaking in de veenderyen onder Beets, Terwispel enz. Tot dusver hebben er nog geene ongeregeld heden plaats gehad, doch de vraag is of het zoo zal blyven. Het groote kwaad is hierin gelegen, dat er genoeg arbeiders zyn, genegen om den arbeid, zelfs tegen het verlaagde loon van 70 tot 65 cent por roede, te hervatten, doch er zyn opruiers en andere kwaadwilligen, die dit tegenhouden en zelfs reeds zoover zyn gegaan, om het turfladon, den veldarbeid enz te beletten. Men hoopt intusschen dat de aankomst van een tweede detachement infanterie, sterk 40 man, uit Leeuwarden, en van 40 huzaren, die nog hedenavond te Gorredyk uit Deventer worden verwacht, den gewenschten indruk zal maken. Inmiddels is de werkstaking in de hooge venen van de nabygelegen dorpen Donkerbroek en Hoornsterzwaag mede in vollen gang, en daar vooral moeten meer kwaadwilligen zyn dan in deze gemeente, hoewel het getal veen arbeiders er belangryk minder is. De door personeel uit Leeuwarden en verscheidene andere plaatsen van de provincie versterkto ryksveldwacht houdt ook daar een oog in het zeil om te beletten dat de opruiers hun slag slaan. Hier en elders blyft de toestand inmiddels vry gespannon. Men wilde dat de commissaris des Konings zou aandringen op het sluiten van een contract tusschen schippers, veenbazen en werkvolk. Een vliegend blaadje beloofde morgen gelde- lyke hulp, en drong aan op orde en volhouden. Twee schippers zoeken elders werkvolk om onder bescherming der infanteristen te laden. De huzaren zyn naar Donkerbroek vertrokken. De cavalerie is gisternacht ook naar Gorre dyk vertrokken; zy staat onder bevel van den ritmeester Hamming en luitenant Ditlingegis termorgen is mede een deel naar Beets en naar Luxwolde gegaan. De timmerlieden aan de nieuwe school te Luxwolde waren toen aan het werk, maar na vertrek der militairen werd het werk weder gestaakt. Naar men zegt, is de cavalerie niet ontboden door den burge meester. De werkstaking te Weststellingwerf is ge ëindigd. De winkelnering zal voortaan vry zyn, en de gevraagde loonsverhooging is voor de helft ingewilligd. De militairen vertrekken heden. Donderdag-namiddag hoorden de bewoners van de Heisteeg te Arnhem iri een gesloten huis het gekerm van een kind. Men opende de deur en vond een alleen go- laten kindje op de kachel. Deerlyk gebrand is het naar het Kinderziekenhuis overgebracht. MERGELGROEVEN TE VALKENBURG. DOOR M r. CL9VI 8. 'u, zorg jy dan voor Maria on ©ok voor kind, dat weldra geboren zal worden - vriend, beloof mij dat." t zwoer het je, Jeanc." ®nk, dank," lispelde deze nog met moeite :an ik gorust stervenen toen sloten zich ogen van het rampzalig slachtoffer; het viel ter zyde en de echtgenoote der vrouw, van Maria Klinkers, die haar kind onder het harte droeg, was meer-, ine aanschouwde een oogenblik dat leven- hoofd, drukte een kus op de nog warme In en knarstandend mompelde hy„Jeanc, je wreken," On liet hy het lichaam los, dat schielyk den bodem der Maas zonk. 'erdag zich schuilhoudende, des nachts omzichtig mogelyk voortsluipendo en krui- o door dichtbegroeide bosssohen, bereikte- «ndelyk na enkele dagen het nauwelijks dar verder gelegen dorpje Meersen. Het eerste huis, dat hy ontwaarde, was de woning van Wynand, zyn vroegeren vijand by het gevecht om het Korsbroodje; toch aarzelde hij geen oogenblik zijn leven en dat van Maria in dien3 banden te stellenhu hield zich overtuigd dat hy in dien ridderlyken, kloekmoe digen tegenstander thans een trouwen makkor, een rechtschapen vriend zou aantreffen. En zijne verwachtingen bleken niet ydel geweest te jtyn. Alle gevaar trotseerend, den Fransehen spionnen ten spyt, ontving Wijnand den vluch teling ten zunent, bood hem eene veilige schuilplaats aan en onttrok hem aan het loerende oog zijner verwoede vervolgers. Een geruimen tyd bleef Pierre daar en na tuurlijk was hot gesprek gedurende al dien tyd gewijd aan de gebeurtenissen, welke in de laatste maand haddon plaats gegrepen. Helaas, die gebeurtenissen mochten niet vroo lyk, niet opgewekt genoemd worden. De pastoor van Valkenburg had sedert de laatste overrompeling de onderaardsche mergel groeven niet meer durven verlatende boeren, mishandeld door hunne Fransche beulen, omdat zy de schuilplaats van hunnen herder niet wilden verraden, hadden daarin eveneens een toevluchtsoord gezocht, met medevoering van al hun have en goed en ook dor vrouwen,en ■maagden, hare eer -niet in bandon willende geven van hunne tirannen, sleepten daar in die donkere holen een kommerlyk bestaan voort. Maar aan hoeveel ontbering en gebrok ook blootgesteld, vervaardigden zy daar oene kapel, van waaruit zy den Heer hunne gebeden toe zonden, Hem dankende dat Hy hun eene schuilplaats had geschonken, waar hun leven veilig was, waar hun eer ongeschonden mocht blyven, waar zij konden leven en bidden. Dat waren de niet bepaald bemoedigende tydingen, welke Pierre van zyn vriend mocht vernemen. Zy verontrustten hem natuurlijk in hooge mate, zy lieten hom niet toe het vermoeide, afgematte lichaam de noodige rust te gunnen, de noodzakeiyke maatrege len in acht te nemen, welke voor eigen vei ligheid van eigen leven noodzakelyk waren hy wilde wederom weg, voort naar Valken burg, naar de groeven, waar de vrouw van zyn vermoorden vriend, waar Maria vertoefde. Hij telde de bezwaren niet, door Wynand geopperd; diens welgemeende raadgevingen sloeg hy in den windhy wilde zelfs niet blijven tot den dag van morgen om dan, in een. wagen verborgen, naar Valkenburg ge voerd te worden; neen by wilde terstond heen. Hy gunde zich nauwelyks den tijd om de portiersuniform, welko zyne vlucht mogelijk had gemaakt, te verruilen tegen den blauwen boerenkiel en de grove werkmansbroek. Ge wapend met bet dunne, scherpe mes, waar mede de buitenlieden gewoon zyn hunne varkens te slachten en met een oud pistool, beide hem door Wynand verstrekt, om zich in geval van nood te kunnen verdedigen, begaf hy zich op weg. Nu eens niet zonder levens gevaar de steile rotsen van den Brookborg beklimmende, dan weder met de handen tar tend, in het duistero ronddolend door de donkere holen en onderaardsche gewelven van Geulhem, wist hu eindelyk do grot van Valkenburg te bereiken, waar de pastoor -en zyne getrouwen verborgen waren. Thans was hij volkomen veilig, maar niettegenstaande dat waren zyn angsten, zyne vreezo nooit zoo groot goweest als op dit oogenblikwant wat zou by der vrouw zeggen, die eiken dag haar eersteling verwachtte, indien zy hern vroeg: „Pierre, waar is mijn man, waar is je vriend, waar is Jeanc?" Zou hy dan onwaarheid spreken, zou hij zoggen dat hy nog in de gevangenis te Maas tricht vertoefde, dat hy alléén ontvlucht was?

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5