li'. 8655. A0. 1888. feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van Spn- en feestdagen, uitgegeven. Efarsle Blad. Leiden, 5 Mei. Feuilleton. i DE MERGELGROEVEN TE VALKENBURG. LEIDSCÏÏ PRIJS D3ZEK CO UB ANT: Voor Leiden per 8 meenden1.10. Franco por poet1.40. A&ondtrUjle Nommore0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Vui 1—6 regola 1.05. Iedere regel meer/Ö.17&. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ia*- casseéren buiten de etad w®rdt 0.10 berekend. SLeiecie Kemiis<»;cviugexi. PASPOORTEN. Po Burgemeester van Leiden brengt ter konnis van belanghebbenden, dat dagelijks, Zon- en ftestdagen uitgezonderd, des voormiddags van 10 tot 12 uron, |de p&spoortcn voor dc miliciens dezer gemeente, Vhoorcnde tot de lichting van den jare 1882, en Iroor do Zeemiliciena der lichting van 1888, vorkrpg- jjaar zijn tor Gemeente-Secretarie, mits men zich persoon en voorzien van zijn zakboekje daartoe' tanmelde. I poiden, De Burgemeester voornoemd, 4 Hei 1888. DE KANTER Yan de by hot wapen der infanterie be vorderde hoofdofficieren komen in garnizoen te Arnhem de luit.-koionel S. A. Lutz, thans ïajoor te Delft; te Gr.ivn de luit.-koionel P. 0. C. Bloem, thans majoor te Leidente [aastricht, do majoor E. B. H. Trackers, thans apitoin te Nijmegen; te Leidon de majoor. W. Hofstede, thans kapitein aldaar; te lelfr de in3joor F. J. Moyor, thans kapitein Vn adjudant van den commandant der nieuwe lol!, waterlinie te Utrecht. - Door het provincie, il kerkbestuur van ïeeland zyn tot de evangeliebediening toege- Jaten de hr-eren B. Van Eysselsteyn, van irecht, en A. J. Van 't Hooft, tbeol. cand. n da universi'oit te Leidon, en door het rov. kerkbestuur van Friesland de heer D. Mecrburtt. Ie Katwjlk aan Zee. I - Hot nieuwe o-gel in de Protestantsche ierk te Katwyk-Binneu zal a. s. Donderdag morgen (Hemelvaartsdag) om tien uron wor den ingewyd door den heer Koopman, organist in de Grooto kerk te 's Hage, die ook des namiddags om twee uron het orgel zal be spelen, by welke gelegenheid belangstellenden toegang tot het kerkgebouw hebben. - In de kerkeraadsvergaiering te 'B-Hago an gisteravond heeft de losmaking plaats ehad van ds. Moll. De tydelyko praesos, dr. erth Van "Wijk, herdacht den waardigun oraar, die ruim 58 jaren in die gemeonto as werkzaam geweest. Om 7 uren kwam ruim 90-jarige leeraar binnen en werd oen uit naam des korkeraads by monde van s. H. L. Oort toegesproken en dank gebracht. Pooral de toewyding tot de scholen der ge neonte en de gestichten welke onder ds. Moll [esticht waren, zyn de blijvende gedenkteo- [enen van hetgeen Moll in de residentie ge- iticht heeft. De vergadering bood ds. Moll het oero- roorzitterschap der gemeentescholen aan, welke onderscheiding door ds. Moil dankbaar werd aanvaard. Met diepbewogen stem nam de waardige grijsaard afscheid van den kerkeraad, waarin hy ruim eene halve eeuw zitting had gehad. Ds. Moll heeft 66 jaren het ambt van pre dikant bediend. Hot Koninkiyk besluit van 3 dezer, be treffende do reeds bekende benoeming van jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tydperk der tegen woordige zitting, is in de Staatscourant van heden opgenomen. De groothertogin van Saksen, geboren prinses der Nederlanden, betoonde hare inge nomenheid met het nuttig streven van de „Vereeniging tot Verbetering van het lot der blinden in Nederland en zyne Koloniën", onder bescherming van de Koningin, en van de „Prins-Alexandor-Stichting", inrichting voor jeugdige blinden van iedere geloofsbtelijdoriis, te Bennekom, door het schenken van eene gift, naar aanleiding van het Hdz. aangeboden en welwillend aangenomen jaarverslag over beide Vereenigingen. In eenige Fransche bladen vindt men weder onrustbarende berichten over den ge zondheidstoestand van onzen Koning. Do „Justice" ontvangt zelfs uit Den Haag het bericht, dat do Koning zóó verzwakt is, dat hy niemand meer ontvangt, en voegt er by dat men aldaar by de troonsopvolging be vreesd is voor ernstige verwikkelingen met Duitschland. Van dit bericht is weder ongeveer niets waar. Z. M. heeft wol niet in persoon de zitting der Staten-Generaal kunnen openen, noch de leden ter beöediging ontvangen, maar zoowel de nieuwe ministers als do commissie, welke de voordracht voor het Kamerpresidium kwam aanbieden, zyn by Z. M. toegelaten. De bewering omtrent „verwikkelingen met Duitschland" is evenzeer uit de lucht gegrepen. Door de jongste grondwetsherziening is de troonsopvolging bohooriyk geregeld en er is niet de minste aanleiding voor eenig conflict met het buitenland. De geneesheer dr. E. B. Asscher, te Amsterdam, ontving gisteren talryke bewyzen van belangstelling by de herdenking der veertigjarige uitoefening zyner praktyk. O. a. werd hem, namens een aantal vrienden en patiënten, een zilveren koffie- en theeservies aangeboden door zyn vriend en studiegenoot den arts D. Da Costa Gomez, die hem in treffende bewoordingen aller hulde bracht. By dit geschenk is een album geveeg I, met fraaien arbeid van den heer Grevenstuk on met keurige gouden en zilveren versiersels. Dr. J. S. Speyer, thans lector in het Sanskriet en zyne letterkunde aan de univer siteit te Amsterdam, wordt aan den Raad voorgedragen ter benoeming van buitengewoon hoogleeraar in dat vak aan de universiteit aldaar. Naar men verneemt, bestaat by verschil lende betrokken spoorw'egen het voornemen goedkoope rondreisbiljetten in te voeren Lon den Arnhem Londen. Deze biljetten zouden den reizigers de ge legenheid aanbieden do volgende plaatsen van ons land aan te doen, nl.Amsterdam, Utrecht, Den Haag, Rotterdam, Leiden, Dordrecht, Haar lem en Vlissingen. De minister van binnenlandsche zaken brengt tor kennis van belanghebbenden dat in den loop der maand Juni of Juli a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het af leggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersbediende. Zy zullen wordon afgenomen te Utrecht en te Groningen. Tn don loop derzelfde maanden zal gele genheid worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkryging van een getuig schrift als vroedvrouw. Deze zullen wordon afgenomen te Rotterdam. Naderebyzonderheden bevatde Staatscourant. De gezameniyko Kegelvereonigingen te Nymegen hebben besloten tot het geven van een Nationaal Kegelconcours op Zaterdag 2 en Zondag 3 Juni a. s. Hot Concours zal bestaan uiter. een corps- wedstryd; b. een personeelen wedstryd. Voor den corpswedstryd worden uitgeloofd vior of meer medailles, naar gelang van de deelnemingvoor den personeelen wedstryd verschillendo prijzen. De mededinging is vry, doch alleen voor bestaande Vereenigingen. Biykons by het departement van marine ontvangen telegram, heeft Zr. Ms. schroef- stoomscliip 4de kl. „Sommelsdyk", onder be vel van den kapitein-luitenant ter zee J. F. M. Lange, den 4den dezer Delagoabaai ver laten ter voortzetting der reis langs de Zuid- Oostkust van Afrika. Aan boord was alles wel. De luitenant ter zee 1ste kl. Land, lid van de Tweede Kamer voor Den Helder, wordt zeer spoedig uit Oost-Indië hier te lande terugverwacht. Na zyne bevordering onlangs tot kapitein ter zee, blyft de heer Engelbrecht, chef van de afdeeling personeel der zeemacht, aan het departement van marine, in die betrekking bestendigd. De minister van binnenlandsche zaken- brengt ter kennis van belanghebbenden dat met 1 Aug. 1888 do betrokking van leeraar in do natuur-, scheiplant- en dierkunde aan de Ryks hoogere burgerschool te Bergen-op- Zoom te vervullen is. Jaarwedde f 2000. Zy, die voor deze betrekking in aanmerking wen- schen to komen, gelieven zich vóór of uiteriyk op 20 Mei a. s. aan te melden by den inspec teur van het middelbaar onderwas, dr. W. B. J. Van Eyk, te 's-Gravenhage. Men is nu te Deventer bezig met het aanleggen van een nieuw wandelpark in den Rystenbergh, naar het plan van den heer Springer te Amsterdam. By besluit van den minister van finan ciën zyn bevorderd tot commies 1ste klasse by 's Ryks belastingen de commiezen 2de klasse L. J. Hoogkamer, te Rotterdam, en J. V. Van Keulen, te Hoek van Holland. Z. M. heeft benoemd tot vice-president der arrondissemonts-rechtbank te Maastricht, mr. A. J. L. Nypels, thans substituut-officier van justitie by dat college; benoemd by het wapen dor artillerie: a. tot luit.-koionel, den majoor C. M. B. W. Redemagni, van het wapen, op non-activiteit; by den staf van het wapen, tot directeur der artillerie-inrich tingen den luit.-kol. M. J. Soutendam, van dien staf, hoofd der pyrotochnische werkplaatsen; tot luit.-kol. den majoor H. W. Van Hasselt, van dien staf, toegevoegd aan den inspecteui van dat wapentot kapt., don lsten luit. "W. A. P. F. L. Rovers, van dien staf, werkzaam by de Koninklyko Militaire Academie; tot lsten luit.-magazynmeester, den 2den luit.-magazyn- meester R. Van Solinge en J. P. Hom, werk zaam by de stapelmagazynen te Delft; by hot 3de reg. vesting-art., tot kapt. den lsten luit. E. A. Van Leent, van hot 2de reg. void-art.by het 4de reg. vesting-art., tot kapt don lsten- luit.-adj. L. C. Dyxhoorn, van het 2de reg. vesting-art.; b. tot Iston luit., en wol hy hun tegenwoordig corps, de 2de luits. L. A. Van Roijen, A. W. Den Beer Poortugael en A. O. Maris, van het lsto; J. A. G. James, C. F. Gey Van Pittius, W. F. Miolée en F. De Man, van het 2dejhr. L. R. Ram, C. L. G. Schras- sert Bert, S. C. Gooszen, P. E. Pichal en J. G. W. Bolomey, van het 3de; T. M. Roest Van Limburg en A. H. W. J. Boom, beiden van het 4de reg. vesting-art., laatstgenoemde adjudant by het corps, alsmede A. M. Koilewijn, van het corps torpedisten. 15) DOOR Mr. CL, O VIS. „Komt ons dan maar levend halen!" schreeuwde Jeanc. Spoedig echter waren beide wakkere jongens vari alle zyden door hunne vyanden omringd; van allo kanten op hun lichaam gerichte bajonetten beletten hun een voet te verzetten zi) konden noch vóór-, noch achterwaarts. Dries had ongemerkt tot achter den rug van Pierre kunnen sluipen; plotseling, als een 'i)?er zijne prooi, besprong hy thans den vijand van achteren, dien hy haat, dien hy verafschuwt, en hield diens armen omkneld. „Ellendige lafaard!" schreeuwde Pierre, en trachtte zich tevens uit do armen van zyn aanvaller los te rukken maar zelfs het korte tijdsbestek, dat hy hiervoor noodig zou hebben, ontbrak hem ten eenenmale. De Franschen toch hadden van dit oogen- Mk party vroten te trekken en zich allen op den sterken tegenstander geworpen, hem °P don grond geduwd en vervolgens zyne handen gebonden. Jeanc snelde zyn vriend en makker ter hulpe, maar, geheel alleen, tegenover een twintigtal gewapende mannen, moest hy weldra het onderspit delven en werd hy eveneens gebonden en weerloos gemaakt. Zy waren de eonige thans nog in het vertrek aanwezige Valkenburgers; de overigen hebben zich allen door eene overhaaste vlucht j^veten te redden. Beiden werden gevankelyk 'naar Maastricht gevoerd en daar ieder in een afzonderlyken kerker gesloten. Den morgen na deze gebeurtenis trad een Fransch ambtenaar in hunne cel en beloofde hun de vryheid, indien zy den Franschen het verbiyf wilden aanwyzen van den pastoor Van Widdershovon in de onderaardsche mergel groeven. Zy wierpen een medelydenden blik op hem, haalden de schouders op, maar antwoordden nietden volgenden morgen beloofde hy hun do vryheid en duizend francs belooning. Zy antwoordden wederom niet. Men wendde nu andere middelen aan, en ging tot bedreigingen over, maar altydiseen volkomen stilzwygen het eenig antwoord. Dit duurde zoo ongeveer eene maand, tot eeno onverwachte gebeurtenis, eene roekelooze daad hen zeiven, zonder belofte van vryheid, zonder duizend franken, zonder smeekingon en bedreigingen die vryheid deed herwinnen. Toen op een avond de portier der gevangenis de cel van Pierre betrad om hem het schrale avondmaal te bezorgen, wierp deze met on- wederstaanbaar goweld zich op den Cerberus, deed hem op den grond tuimelen, legde zyne yzeren hand op diens keel en dreigde hem by het minste geluid te zullen verwurgen. „Waar zit myn vriend Jeanc Magermans, die tegeiyk met my hierheen gesleurd is ge worden?" vroeg Pierre. „Antwoord spoedig als je leven je lief is." De angstige man, ziende dat hy geen weer stand kan bieden tegen de Herculeskrachten van den jongen gevangene, duidde hom de plaats aan,, welken hy wilde weten. In een oogwenk had Pierre den ongelukkige zyne kous in den mond gestopt, met het bedde- laken de handen stevig vastgebonden, hem de sleutels ontnomen en hem vervolgens van zyne uniform ontdaan om deze te verwisselen met zyn eigen gevangenisplunje. Zóó toegerust, wist hy weldra Jeanc te bovrydon en met hem den kerker te ont vluchten. De ontsnapping word echter weldra ont dekt; de beide vluchtelingen hadden Maastricht nog niet kunnen verlaten, toen reeds in alle richtingen verschillende patrouilles de stad doorkruisten. Op de wallen had men hen al achterhaald en waren beiden byna weder in do macht der Franschen. Een sprong van twintig meter hoog in de rivier de Maas, was nog hun eenig redmiddel. Zy aarzelden niet tot dat middel hunne toevlucht te nemen; zy talmden niet den sprong te wagen en zwommen daarna voort, zoo snel hunne kleederen zulks toelieten. De kogels floten en sisten hun om de ooren, maar zy zwommen voort, zonder zich daarom te bekommeren. Plotseling hoorde men een rauwen, door dringenden gil en zag men Pierre de richting nemen naar zyn vriend Jeanc. „Ik sterf, Pierre", stotterde deze. „Moed, Jeanc", fluisterde Pierre en greep tevens zyn vriend by de borst „nog enkele streken maar, en wy zyn gered. „Ik kan niet Pierre laat my sterven." „Nog maar enkele streken", herhaalde Pierre. „Neon neen ik kan niet, Pierre zy hebben my vermoord. Pierre myn vriend beloof my boloof je my, wat ik je zal vragen „Alios, alles wat je wilt, Jeanc 1" (Wordt verwijd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1