A°. 1888. <geze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 3 Mei. IN DE MERGELGROEVEN TE VALKENBURG. N°. oG54. ^Vi'ljclao; IVIei. DAGBLAI). PRIJS DEZER COURANT: foor L*3» P" 3 m"nden1.10. »nco P« P®rt14°- [tonJermie Nomm»r»0.05. PRUS DEK ADVERTENTTBN: Y*n 16 regel» 1.05. Iedere regel zneex O.lTi* Grootere lettere naer plaatsruimte. Yoor het in-* caseeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. JLan de universiteit alhier heeft de heer ft Bezemer, van 's-Boscli, met gunstig gevolg ft doctoraal-examen in de rechten afgelegd. Tot honoraire leden van het Genoot ap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam, jfln by gelegenheid van het 50-jarig jubi- un dezer instelling o. a. benoemd onze je stadgenootendr. F. A. Jentink, idour van 's Ryks Museum van Natuurlijke torie, prof. C. K. Hoffmann, en tot leden van verdienste: de heeren C. Ritsema Czn., servator aan 's Rijks Museum van Natuur- Kko Historie en J. Buttikofer, eveneens con- flvator aan dat Museum alhier. F Uan do uitnoodiging van het bestuur om del onderscheidingen, welke hun waren toe- ijiend wegens verdiensten op wetenschap- l(jk gebied of ten aanzien van het Genoot- ap, persoonlijk in ontvangst te komen en, werd van de Leidsche heeren gevolg :evon door dè heeren Hoffman en Buttikofer. - Het provinciaal kerkbestuur van Utrecht ift tot de evangelie bediening in de Ned.- I Hferv. kerk toegelaten den heer Nonhebei, Endidaat aan de universiteit te Leiden. ■- Het tooneelgezelschap, bekend als dat ft Meiningers, hetwelk acht jaren geleden I Amsterdam eenige voorstellingen gaf en Hlks samenspel, maar vooral welks zorg voor opvoering zulk een zeldzaam schoon effect ftakton, zal gedurende de maand Mei in Rot- twdam optreden. Onder de advertentiën in Jft blad werd dit reeds aangekondigd, maar Htrno vestigen wy er ook hier de aandacht op, wetende dat vele stadgenooteh destijds ■ar Amsterdam gingen om eene voorstelling by te wonen. De stukken van het repertoire der Meiningers worden een paar malen achter ftander ten tooneele gebracht, maar, eenmaal :espeeld, wordt het later niet herhaald. Meiningers gaven er gisteravond in den ien en gezelligen schouwburg, welke alleen e reis er heen waard is, de eerste voorstel- ig met „Julius Caesar" en behaalden er het- tfe buitengewone succes als elders. zaal was slechts matig bezet en het [bliek aanvankelijk terughoudend, doch dit ■ram langzamerhand meer en meer onder p gewenschten indruk. optredenden voldeden in vele opzichten, daarover kan geen afdoend oordeel wor- uitgesproken, omdat door ongesteldheid in den heer Barthel, die de rol van Marcus tenius zou spelen, eene verschikking noo- was geworden, waardoor de eerste artisten niet allen optraden in de rollen, gewoonlijk door ben gespeeld. "Wederom trof 't echter hoe uitstekend alle kleinere rollen werden vervuld. In mevr. Otto- Lorenz leerde men een sympathieke Portia kennen, die al dadelijk zoozeer in den smaak viel, dat zy luide werd teruggeroepen. Over het geheel viel, niettegenstaande de verandering der rolbezetting, veel te prijzen en hadden de vertooners groot succes. De Raad der gemeente Hillegom heeft besloten tot opheffing der school voor uitge breid lager onderwijs aldaar. De algemeene vergadering van de cen trale antirevolutionaire kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Gouda, heeft met 64 van de 75 stemmen tot candidaat voor de verkiezing op 15 Mei gesteld mr. O. J. E. baron Van Wassenaar. De heer Ottolander verkreeg 2 stemmen. Nadat gisteren in de Tweede Kamer de discussie over de conclusiën tot toelating der leden reeds gesloten was, ging de heer Domela Nieuwenhuis den voorzitter bet woord verzoeken, hetgeen hem, het debat geëindigd zijnde, moest worden geweigerd. De bereids medegedeelde voordracht van president der Kamer zal den Koning worden aangeboden door eene commissie, bestaande uit de heeren Michiels Van Verduynen, Geert- sema, Veegons en Boreel, benevens de heeren stemopnemers Brantzen, Dijckmeester, Vos de Wael en Goekoop. Door de Eerste Kamer werden benoemd de heeren Bljjdenstein, Van der Linden, Smits, Bultman en Van der Goes tot leden der commissie voor de verzoekschriftende heeren Blussé, Vening Meinesz en Pijnappel tot leden der commissie voor de stenographic. Tot leden der huishoudelijke commissie werden gekozen de heeren Viruly en Huyde- coper Van Maarsseveen. Door de Regeering is bij de Tweede Ka mer ingediend het bij de vorige Kamer onaf gedaan wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd voor de miliciens te land, lichting 1883 en de miliciens lichting 1884 met één jaar. De inhoud van dit stuk is geheel gelijk 3an den inhoud van dat vorig ontwerp. Do Regeering kon zich voor de uiteenzetting van de gronden, waarop het rust, gedragen naar de toelichtende memorie, die hot wetsontwerp by de vroegere koninklijke boodschap ver gezelde. Do Hooge Raad heeft gisteren geko zen tot deken van den raad van toezicht en i discipline van de orde van advocaten mr. A. M. Van Stipriaan Luiscius. Tot lid van den Raad van toezicht is benoemd jhr. mr. IJ. F. Schuurbeque Boeüo Jr. Te Wageningen zyn van 1880 tot heden, in de vacature ds. Ph. Peter, by de Herv. gemeente reeds 52 beroepen uitgebracht met ongunstigen uitslag. Het stoomschip „Batavia," van Java naar Rotterdam, passeerde 1 Mei Ponta da Guia; do „Noord-Holland," van Rotterdam naar Java, is 2 Mei to Marseille aangekomende „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port-Said 2 Mei; de „Zeeland," van Rotterdam naar Java, passeerde 1 Mei Perim; de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 2 Mei de „Prinsos Marie," van Batavia naar Am sterdam, vertrok van Aden 3 Mei; de „Prins Maurits" is 1 Mei van Nieuw-York naar W.- Indië vertrokken. Het Leidsche Tooneel. Hoewel men reeds vroeger verschillendo malen getracht heeft, ons Hollandsch, te Amsterdam gevestigd, opera gezelschap ook hier ter stede eene enkele maal voor het voetlicht te doen treden, zyn die pogingen echtor nooit met eenig succes bekroond kunnen worden. Aan welke oorzaak dit te wyten moge zyn, is ons ten eenenmale onverklaarbaar; de avond van gisteren toch heeft op onweder- legbare wyzo het bewys geleverd, hoezeer ons publiek het streven van dit nationaal gezelschap op prys stelt, hoezeer het de talenten van landgenooten en Vlaamsche broeders weet te waardeeren. Niettegenstaande het tooneelseizoen reeds lang ten einde is, niettegenstaande het minder gunstige weer, heeft onze Schouwburg ge durende den geheelen winter niet op zulk een talryk publiek kunnen bogen als gister avond het geval was by de opvoering van Millöckers operette: „De arme student". Wy hebben reeds by eene vroegere opvoe ring, door eene Duitsche vereoniging, voldoende uitgewyd over het werkeiyk geestige libietto van „Der Bettelstudent" en over de zoo by uitstek opgewekte, vroolyke muziek van den componist. Dit en de algemeene bekendheid, welke werk en compositie genieten, ontslaan ons ditmaal van de taak om ook thans den inhoud van het geheel weer te geven. Slechts enkele woorden over de vertolking zelve, en hierover kunnen wy niet anders dan met onverdeelden lof gewagen. De heer L. Jahn-Defossez toonde, als de arme student, in het bezit te zyn van eene heldere, sympathieke tenorstem, welke hare kracht wist te behouden tot zelfs in de hoogste registers; vooral het: „Ik knoopte zeer veel teedre banden, Ik zag Parys, Room en Madrid," enz. en: Stel eens 't geval. „Ik ben volstrekt niet hoog geboren", worden met gloed en warmte voorgedragen. Een krachtigen steun vond hy in den heer Felix Dorickx als Jan Janiczky; ook deze verdient, ten minste wat zyn zang betreft, onze oprechte hulde; in het: „Slechts dat ééne smeek ik u: Liefde!" mocht hy zelfs stormachtige byvalsbetuigin- gen verwerven. Deze acteur legge zich echter een weinig meer toe op eene goede uitspraak onzer taal; het weglaten der h by elk met deze letter aanvangend woord klinkt voor onze Hollandsche ooren een weinig al te Vlaamsch. De heer Albers, als Ollendorff, gaf ons een recht vermakelyk type te aanschouwen, die met zyno menigvuldige, echter volstrekt niet kwetsende vervloekingen en met zyn telkens herhaald „Schwamm d'rüber" menig maal algemeene hilariteit in het leven wist te roepen. Hy kon buitendien bogen, over het algemeen by comici eene uitzondering, op een klankvol, harmonieus baritongeluid. Dezelfde goede eigenschappen kunnen wy aan den eersten bas van het gezelschap, aan onzen vroegeron stadgenoot, den heer Schmier, toeschry venook deze, als de cipier Entering, voldeed zeer. Mevrouw Culp-Kiohl, die de rol van Laura vervulde, is eene oude bekende van ons publiek; reeds vroeger zyn wy verschillende malen in do gelegenheid geweest om aan die talentvolle actrice onze by valsbetuigingen te schenken. Ook gisteravond mocht zy de algemeene goedkeuring wegdragen. Mej. Reims, aan wie door eene onverwachte ongesteldheid van mevrouw Albers-Jahn de rol van Bronis- lava was toevertrouwd geworden, was eene allerliefste verschyning, met eeDe heldere, omvangryke mezzo-sopraan begaafd; de moeie- lykhedon, aan zoodanig plotseling optreden verbonden, overwon zy op zeer bevredigende wyze. Do koren waren goodmonteering en mise- en-scène mochten zeer pryzenswaardig ge noemd wordenslechts hot orkest zette onge- Feuilleton. DOOR Mr. CLO VIS. De oude Van Widdershoven wierp een dank ten blik op al die getrouwen, rondom hem zameld, op het werk, door hen gemaakt, hem zonder veel gevaar voor eigene iligheid toestond het heilige werk voort i zetten. Met vernieuwden yver, met verjongden Jood hervatte de grysaard zyne taakmenig- laa! sprak hij voor die talryke menigte, telke daar dat eenzame huis, langs allerlei logen en paden en bosschen, meestal echter T°r de gangen der mergelgroeven, zoo nzichtig mogelyk waren binnengeslopen en let werden toegelaten dan na een bepaald, N alleen bekend teeken gegeven te hebben. Bet laat zich echter gemakkeiyk begrypen i deze byeenkomsten op den duur voor do franschen niet geheim konden biyvenhet PS hunner soldaten was te scherp om deze J'ortreding niet te ontdekken, maar hen op derdaad te betrappen, den ouden man te lwyzen dat hij nog immer Yalkenburgs priester was, dat hy nog aityd zyne getrouwen met het woord voorging, dat was eene buiten gewoon groote moeieiykheid. Wel hadden zy enkele malen, het huis gesloten vindende, dit met geweld geopend; wel waren zy dan tot alle vertrekken door gedrongen, maar steeds alles verlaten gezien. Ook hadden zy menigmaal getracht den een of anderen braven Christen, van wien zy zich overtuigd hielden dat hy zich naar des pastoors woning begaf, te volgen, maar, de Fransche uniform achter zich ontwarende, had deze zyne schreden gewend naar een der ingangen der oaderaardsche gewelven, waar hy zeker wist veilig te zyn. Hier toch durfden de Franschen zich niet in wagen, uit vrees voor den kogel, door den een of anderen in die donkere wegen verborgen vyand, op hunne borst gericht. Menig soldaat der Fransche Republiek had op die wyze reeds het Jeven moeten derven, zonder dat ooit iemand .zyn moordenaar had kunnen ontdekken. Verbitterd, r .-woed over zulk een tegenstand, tegeno\'pr welken zy zich mach teloos gevoelden, waartegen zy geene maat regelen konden nemen', zochten do Franschen hun heil by de vuigste, Jaagste wezens, die de aardbodem voortbrengt, tpt die sehep.selen, die zich niet ontzien het land, ^raai hzatne ouders, waar zy zeiven geboren en opgevoed zijn, te verraden voor een handvol gelds, tot spionnen. Een uitstekenden spion vonden zy in Dries van den molen, die, nog altyd belust op eene bloedigo wraak, niet geaarzeld had zyne diensten den Franschen aan te bieden. Wetende dat hy volkomen bekend was met de taal van het Limburgsche volk, zoomede met de inrichting van het huis, door den pastoor bewoond, talmden de dienaars der Fransche Republiek niet om dat verachtelyk wozon in dienst te nemen, om voordeel te trekken van den diepgewortelden haat, welke hem tot een laffen verrader had gevormd. 't Was op een Zondag-avond, een tydstip, waarop men wist dat de meesten van Val- kenburgs ingezetenen zich vereenigden in de stille pastorie, om daar gezamenlyk hunne boden ten Hemel te zenden, 't Was donker; de talryke wolken, welke met pylsnelle vaart langs den hemel voortdreven, lieten slechts nu en dan de maan toe door het dikke floers heen te dringen en het aardryk met haren glans te verlichten. Dien avond hadden de Franschen uitgekozen om wederom eens eene poging te wagen, den pastoor en zyne getrouwen op heeterdaad to betrappen by de overtreding van 't gebod, waar voor hy reeds eenmaal zoo zwaar had geboet. Dries had zich reods geruimen tijd te dien einde, als boer vermomd, schuilgehouden in een dichtbegroeid bosch om daar, voor ieder onzichtbaar, het oogenblik af te wachten, waarop hy meende zyne vyanden in handen hunner tirannen te kunnen leveren. Hy had reeds verschillende mannen zoo geheimzinnig mogelyk hem voorby zien sluipen de vrees echter van herkend van misschien wederom door Pierre mishandeld te worden, dwong hem zich stil en zoo goed mogelyk verborgen te houden. Eindelyk ontwaarde hy een oud vrouwtje, dat, geleund op haren stok, hygend, naar adem snakkend, den berg beklom, waarover de weg liep, welke haar naar het afgelegen huis voerde. Tegen dit zwakke schepsel waande by zich volkomen veilig; zy zou hem niet herkennen, en buitendiei?, al pocht dit soms wel het geval zyn, by het minste kon hy haar immers onschadelyk maken-zij* kon goen tegenstand bieden, zy kon hem zélfs niet eens weerhouden, indien hy', vervolgd zyne toevlucht wilde nemen tot de Fransche soldaten, die daar achter in hinderlaag lagen, slechts wachtende op het zacht gefluit, het teeken, dat zy moesten naderen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1