N°. 8653. Donderdag 8 Mei. A0. 1888. §èzs jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fêon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blcid. Leiden, 2 Mei. Feuilleton. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURJLNT: foor Leiden p«r 8 maand*»1.10. Franco per poet1.46. Afleoadorl$ko Nommen.0.06. PRUS DER ADYEETSinmf: Yan 1—6 regol* 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Grootore lettere naar plaaUmimte. Yoor het in- oaaeeoren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Door den Loidschen lioogleoraar Schlegel, loorzilter der commissie tot Dot afnemen van het examen voor de opleiding tot tolk voor het Japansch en Chineesch, zyn do heeren zerman, Borel en Goteling Vinnis aan den minister van koloniën voorgedragen om voor dit ambt opgeleid te worden. Er hadden 43 adspiranten naar de drie laatson, welke open waren, medegedongen. - Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door mid del van het stoomschip „Schiedam", van Am- -terdam vertrekkende. Ten postkantoro alhier oeten de brieven enz. uiterlyk Vrijdag-avond om 10 uron bezorgd zijn. - De universiteit van Amsterdam heeft de volgende prijsvragen uitgeschreven, to be antwoorden vóór 1 Mei 1889 door studeerenden aan eene Nederlandsche instolling van uni- ersitair onderwijs. Faculteit der Godgeleerdheid: Do faculteit jvraagt oene beoordeeling van het gevoelen an Hilgonfold over den invloed van hot Montanismo op do j.ia/tj tüi ilbtSmn&irooióXbtv. Faculteit der Wis- en Natuurkunde: De aculteit wenscht eon onderzoek naar don invloed van do dissociatie op de wetten, wolko de dichtheid, do spanning van den verzadigden 'amp, de geluidssnelheid, do verhouding van de specifieke warmte by standvastigen druk en ij standvastig volume, do latente warmte enz., nder normale omstandigheden beheerschen. Faculteit der Letteren en WijsbegeerteDo pculteit verlangt een onderzoek naar de Middelnederlandsche woorden, zegswijzen en onstructios, welke in Huygens' Korenbloomen ~orden gevonden. De vragen moeten worden beantwoord in de taal, waarin zij zijn gesteld. De antwoorden, mot eonë andero hand dan ie des vervaardigers goschreven, moeten 'orden toegezonden aan den secretaris van ea sdhaat der universiteit te Amsterdam. 1 moeten geteekend zjjn met eene kenspreuk, n vergezeld gaan van oen verzegeld briefjo, "at dezelfde kenspreuk tot opschrift heeft en "en naam, hot studievak en het adres des chryvers bevat. Op den derden Dinsdag van de maand optomber 1889 wordt het oordeel der Facul teiten over de ingekomen verhandelingen in het openbaar medegedeeld en aan de schrijvers der moestvoldoende antwoordon, die door de Faculteiten de eer der bekroning zjjn waardig gekeurd, de gouden eereponning uitgereikt. Rijkspostspaarbank. - Gedurende de maand April beliep aan het Kantoor Warmond het bedrag der inlagen 1.55 en dat der terug betalingen ƒ36.50. Er word aan dat kantoor dus minder in gelegd dan terugbetaald 34.95. Het laatste, door bodoeld kantoor uitgogoven boekje draagt het nummer 121. Door dijkgraaf en heemraden van den Haailemmormeerpolder is aanbesteed hot bouwen van twee machinisten-woningen met magazijn on vier stokerswoningen, bij hot stoomtuig „Cruiqius" van den Haarlommer- meorpoldor, nabij Heemstede. De hoogste in schrijver was J. Bruijn Jr., te Haarlemmermeer, voor ƒ13,680, en de laagste inschrijver J. Giebel en J. Van Sorvellen, te Haarlem, voor ƒ9999. Voorts het onderhoud der ringvaarts- boordon gedurende het jaar 1888. Do eenige inschrijver was J. Van don Houvel Az., to Haarlemmermeer, voor de som van 4057. De Koning en de Koningin zullen zich met Prinses Wilholmina den 17den Moi a. s. van Den Haag naar „Hot Loo" begoven. Bjj koninklijk besluit zijn thans de voor waarden vastgesteld nopens do functie van commissaris van afmonstering voor uit Oost- Indie terugkeerende militairen to Amsterdam en Rotterdam, en is daarbij het volgende be paald: Elk commissaris dio moet zyn ge- pensionr.eord officier van hot O.-I. leger geniet een jaarljjksch traktement boven hot pensioen van 1200, plus 300 voor lokaalhuur en 6 per maand voor bureaukosten. Hij wordt ter zydo gestaan door eon schrijver zijnde geponsionneord onderofficier van dat leger die boven zijn pensioen een traktoment van 1 daags zal genieten. Door den minister van oorlog is bopaald dat do eerste oofeningen in de exercitie van de miliciens der infanterie van de lichting van dit jaar, als proefneming, bjj enkelo com pagnieën van dat wapon, onder do leiding van den betrokken compagnies commandant, in plaats van den bataljons adjudant, zuilen plaats hobben. Gemengd Nieuws. Alweder wordt van oene werk staking in Heerenveon melding gemaakt. Zy heeft plaats in de veendery onder Hoornster- zwaag. Ongeregeldheden zjjn echter nog niet voorgekomen. De politie is er versterkt. Aan het Tjongerkanaal is thans alles rustig. Na het sluiten der door den Commissaris dos Konings voorgedragen overeenkomst tusschen de vervenors en de arbeiders, werden de werk zaamheden terstond hervat en sedert hebben zy zóó geregeld plaats, alsof er niets is gebeurd. Aan het beleidvol optreden van den Commis saris dos Konings mag dozo gelukkigouitkomst goheel worden toegeschreven. Uit "Wolvega wordt dd. 1 Mei gemeld: Do nacht is in den Grooton Veonpolder rustig voorbijgegaan. Do spoedige overkomst van de militairen uit Leeuwarden hooft daartoe zeker veel bijgedragen. In de G a s s e 11 e rnij voensch e-mon d is eon moordaanslag gepleegd door zekeren Schreuder, kleermaker van beroep. Do gewonde, Dopke, wilde een huis, dat hy van Schreuder in gebruik had, niet verlaten, ofschoon deze het aan anderen mot 1 Mei had verhuurd. Hieruit is een twist ontstaan, welke zóó hoog liep, dat Schreuder, waarschijnlijk in drift, oen geladen pistool nam en daarmede Dopke in den schouder trof. Do toestand van den ge- wondo is zorgelijk. Dr. Moes van Stadskanaal, die de wonde verbond, gaf weinig hoop op levensbehoud. Do dader is door do gemoonte politie gearresteerd on naar Asson overge bracht. J. Hofstra, arbeider to Tjalberd, die den kastelein Schippers te Gersloot zóó ernstig mishandeld hoeft, dat deze aan do gevolgen er van overleed, is' in hechtenis genomen. Buiten verwachting is inden toestand van vrouw Ferrari, te Nijmegen, dio Donderdag 11. door haren man gewond word, oene gunstige wending gokomon. Een der kogels is reeds door den geneesheer uit de wond gehaald, en wanneer do toostand hot toelaat, zal ook de andore kogel binnen weinige dagen uit hot lichaam wordon ver wijderd. Zij zal echter aan het linkeroog blind zijn on mon vreest dat ook het rechteroog groot govaar loopt. Kantongerecht tc Lelden. Door het kantongerecht alhier zijn ver oordeeld II. R., L. D., L. M., N. B., J. L. en v. d. W., te Noordwyk, wegens to Noordwyk met geld op don openbaren weg spelen, elk voroordeold tot 0.50 of 1 dag hechtenis. J. L. S., to Leiden, wegens te Leiden oene steeg in verboden richting berijden, tot 0.50 of 1 d. hechtenis. N. V., te Leiden, wegens te Leiden ver wokken van nachtelijk burengerucht, tot ƒ1.50 of 2 dagen hechtenis. J. v. R. te Leiden, wegens te Leiden mark ten op verboden plaats, tot 2.50 of 1 dag hechtenis. H. H. B., te Leiderdorp, wogens te Leiden rijden met een wagen op de klinkerstraat,— tot ƒ0.50 of 1 d. hechtenis. J. IC. en P. P., te Leiden, wegens te Leiden spelen met kaarten op straat, elk tot 1 of 1 d. hechtenis. H. M., te Leiden, wegens te Leiderdorp zitten op eene door honden getrokken kar, tot ƒ1.50 of 1 dag hechtenis. J. v. V., te Oogstgeest, wegens te Valken burg zitten op eeno door honden getrokken kar, tot ƒ3 of 1 dag hechtenis. C. G. en S. S. en J. v. d. M., te Rijnsburg en te Oegstgoest, wogens te Oogstgeest zitten op eene door honden getrokken kar en de hon den niet ondor het voortuig gespannen heb ben, elk tot 2 maal 3 of 2 maal 2 dagen hechtenis. S. d. H., te Oogstgeest, als boven, en de hond niot van een muilkorf voorzien, tot 3-maal 2.50 of 3-maal 2 d. hechtenis. D. D., te Oogstgeost, wegens te Oegstgeost een hond als trekdior niet onder het voertuig gospannen hobben, tot 3 of 2" dagen hechtenis. G. d. II. en P. P., te Leiden, wegons te Leiden watoren op straat buiten de water- plaatson, elk tot 0.50 of 1 d. hechtenis. P. J. V., woonplaats onbekend, te Leiden, voor hetzelfde misdrijf en zich in konnelijkon staat van dronkenschap bevinden op den open baron weg, tot 0.50 of 1 d. hochlonis on 1 of 2 d. hechtenis. J. J. IC., te Leidon, zich in kennelyken staat van dronkenschap bovinden op den openbaron weg, tot 5 d. hechtenis en drio maandon plaatsing in eene rijkswerkinrichting. J. F. P. te Leiden, voor hetzelfde misdrijf, tot 2-maal 2.50 of 2-maal 2 d. hechtenis. J. V., te Leiden, voor hetzolfdo misdrijf,— tot 5 dagen liechteis. P. L. te Leiderdorp, J. B. te Nieuwkoop, en M. W. P. en W. J. L., te Leidon, voor hetzelfde misdrijf, elk tot 2 dagen hechtenis. J. v. H., te Leidon, voor hetzelfde misdrijf, tot 1 of 1 d. hechtenis. P. G. P., J. P., A. v. S. De B., en P. M., allen to Loiden, en C. TV., woonplaats onbe kend, voor hetzelfde misdrijf, - olk tot 0.50 of 1 d. hechtenis. DE MERGELGROEVEN TE VALKENBURG. 12) Doort Mr. CLO VIS. De ouderen van dagen overlaadden hem mat verwjjtingondo meeston zijner vroegere metgezellen, zijne medekampers om hot Kors- broodje, ter eere van Geleon, vermeden zijn omgang, en de jonge boerinnetjes keerden hem den rug toe of zeiden spottend dat, mocht n soms do lust bekruipen een lieftallig wezen te omhelzen, hij zich slechts tot Pierre Lemmens te Valkenburg had to vervoegen. Overal bespot, overal gohoond en beleedigd, maar nog immor de ziel vol wraaklust, nog altijd vervuld mot het denkbeold om do ver tedering, waarvan hjj het slachtoffer was ge worden, door zjjn beleedigor zoo duur mogelijk to doen betalen, verliet lijj het dorp om dienst te nemen by do Fransche troepen, om de wapenen te voeren ter onderdrukking van zijne eigene landgenooten. Er schenen belangryke verbeteringen aan bet vroeger door den pastoor van Valkenburg bewoonde huis gemaakt te worden. Eiken morgen toch zag mon een aantal jongo mannen, onder wie Pierre Lemmens, Jeanc Magormans, en eenige andore bergwerkers, zich daarheon begoven, om eerst des avonds laat de woning to verlaten. TVat zij daar uitvoerden, wat zy daar ver richtten kon niemand ontdekken; dat toch werd voor allen verborgen gehoudengeen oog kon door de zorgvuldig gesloten vonsters doordringen, goen blik kon ontwaren wat achter die wanden plaats greep, en als eene enkele maal iemand het waagde hieromtrent den bergwerkers eenigo inlichtingen te vragen, dan kroeg hy steeds ten antwoord: „TVacht maar totdat de pastoor terugkomt; dan zult gy hot wol vernemen." Die dag brak oindelyk aan't was een feest, dat algemeen gevierd word, niot door uiteriyk vertoon of oponlyke huldeblykon, want dat zou eene beleediging zijn, der Fransche Repu bliek aangedaan, maar door eone vreugde en blydschap, welke in alle gemoederon heerschto. En al ontving men den grysaard niet met jubelen, de juichkreten, do hand, door allen hem toegestoken, het wolkom, waarmede die hon derdon hem begroetton, leverden den ouden man het onwederlegbaar bewys, hoezeer zyne be- vi-yding op prys gesteld werd, hoezeer allen zich verheugden hem weder in hun midden te zien. Geloid door Willem Ubachs en gevolgd door al zyne getrouwen, betrad de geestelyke op nieuw hot huis, dat hem zoo wreedaardig ontnomen was en dat hom thans zoo gul, zoo hartelyk door die allen werd wedergegeven. Hot was echtor niet meor dezelfde woning, welke hy verlaten had; eene goheelo ver andering had daar plaats gevonden. Allo vensters, alle deuren waren van stevige grendels voorzien on in do achterkamor ont waarde de priester een ontzaggolyk groot openstaand valluik, dat toegang gaf tot oene donkero trap. Waar die trap heenvoerdo, wist hy niet; tot welk oogmerk die daar aango bracht was, kon hy niet begrypon. Toon hy vorwonderd zjjn begeleiders vroeg met welk dool dezo geheimzinnige uitgang, die kronkolende trap daar gemaakt was, antwoordde hem Ubachs: „Waarde neef pastoor, toen go enkoio maan den gelodon het stadhuis verliet, waar men u van hot priosterlyk ambt had ontzet, voegdet gy ons do woorden toedo menschen hobben my de macht ontnomen het woord Gods te verkondigen, do Il9or gebiedt my hot heilige werk voort te zetten on dat zal ik doenik zal Hem gohoorzamon, wat er ook gebeuro. „Wat er ook gebeure," zoidet Gy, „en niet tegenstaande er reeds voel gebeurd is, niet tegenstaande gy reeds eeno maand in don ker ker hebt doorgebracht on verzwakt, verouderd in ons midden zyt teruggekeord, toch weten wy dat Gy aan uw voornemen getrouw zult willen blyven, toch zyn wy overtuigd dat Gy ons wederom in den dienst zult willen voor gaan, evenals Ou dit immor godain hobt, dat noch gevangenisstraf, noch oonige andore mar teling u hiervan zullen weerhouden. „Nooit!" zoide de geestoiyko, met vasto stem. „Maar wy, van onze zyde, hebben het onzen plicht gerekend, zooveel mogelijk u tegen go- varen to vrijwaren en allo mogelyko pogingen aan to wenden om u lang in ons midden Ie zion, u nog lang als zioleherder te behouden. Ziedaar dan de redon van hot bostaan dezer trap, ziedaar het dool van al die grondels." Do laatsten dienon om de al te nieuwsgierigo Franschen togen te houden, als wy by u ver zameld zyn; die trap staat in verbinding met de ondoraardsclio gangen dor mergelgroeven en stelt u on ons allon in staat om, by een onverhoodschcn overval, daarheen te vluchten, waar ons goon loerend oog kan bespieden, waar ons niemand zonder gids, en dien zal men tovorgeofs onder Valkenburgs ingezotonen zoeken, zal kunnen achterhalen." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5