A0. 1888. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 1 Mei. Feuilleton. ail'Pi0. GCj2. ran t stelj 'oeii^da DAftBLAD. PBIJfl DEZER COURANT: to, L«d«n P« S maanden1.10. L v*^1'40' [adwUIke Nommen0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/O.lTf. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- caeseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. bflicieele Kennisffevingen. Lpcmeester en Wethouders van Leiden; ,n het adres van P. STOEKE, manufactuur- wonende alhier, houdende verzoek om ver in"; tot oprichting van eene manufactuur- crij io het perceel St.-Jorieeteeg No. 35; let op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 tsblad No. 95); ven bij deze kennis aan het publiek dat ge- ,,j verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie gemeente ter visie gelegd isalsmede dat op den llden Mei aanst., 's voormiddags |]f uren, op het Raadhuis gelegenheid zal gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in tengeu. Burgemeester en Wethouders voornoemd, |iflen, DE KANTER, Burgemeester. )88. E. KIST, Secretaris. DRANKWET. Irgemeester en Wethouders van Leiden brengen plgemeene kennis dat door C. VAN HENSBER- albier woonachtig, een verzoekschrift is inge- om vergunning voor den verkoop van sterken i in bet klein, in het perceel Steenstraat No. 20. Burgemeester en Wethouders voornoemd, lillen, DE KANTER, Burgemeester. |[i April 18S8. E. KIST, Secretaris. zal eon aanvang worden gemaakt met schryving voor den schutterlijken dienst degenen, dio daartoe dit jaar in de ver ting vallen. ze inschrijving zal geschieden in tien derljike registers, met dien verstande, de personen, geboren in 1854 tot 1862 ■Kloten, die zich hier ter stede, sedert orige inschrijving, uit andere plaatsen erwoon hebben Dedorgezet, waaronder zijn begrepen de militairen, die sedert "plaatste inschrijving hun paspoort verkregen fn jzich alhier hebben gevestigd, alsmede de lich' in dit Rijk en binnen deze gemeente de laatste inschrijving gevestigd heb- Ide vreemdelingen, zullen worden inge- reven achter in de registers, waartoe zy ;ens hunnen ouderdom behoorenterwijl geborenen in het jaar 1863 zullen worden laatst in een nieuw register, te weten eerste van den jare 1888 en het tiende, fat der geborenen in 1853, van het vorige zal komen to vervallen, fan de inschrijving is niemand der bovon- loemdo personen uitgezonderd, al vermeende tot de vrijgestelden of uitgestotenen te iooren, en dus ook niet die personen, die hun ontslag uit den schutterlijken dienst bben bekomen. De registers van inschrijving zullen worden apend op Dinsdag den löden Mei aanstaande op Vrijdag den lsten Juni daaraanvolgende inlon gosioten. Ten einde deze inschrijving dus geregeld afloope, wordt eon iegelijk, in de termen vallende, opgeroepen om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis, en wel: op Dinsdag 15 Mei, do bewoners van wyk I, II en III; op Woensdag 16 Mei, de bewoners van wijk IV en V; op Donderdag 17 Mei, de bewoners van wijk VI, benevens do bewoners van de buitenwijk op Vrijdag 18 Mei de bewoners van wyk VII en VIII; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren, met uitnoodiging om op don bepaalden dag zich stipteljjk ter aan- geduider plaatse aan te melden, ten einde mon zich niet te wijten hebbe do gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan zullende wijders bet tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de Wet, vóór den lsten Juli a. s. geheel zal moeten zijn afge- loopon, nader worden bekend gemaakt. Heden verkreeg te 's Hage de akte lager onderwijs mej. H. W. Van Egmond, van Oegstgeest. Bjj de Leidsche Spaarbank word in do maand April ingelegd f 36,108.65, terugbetaald f 65,890.755, terwijl zjjn afgegeven 106 nieuwe- en gekdel zyn afgelost 122 boekjes. Op 30 April bedroog het gezamenlijk tegoed der 8359 inleggers ƒ1,621,727.45. De afdeeling Leiden en omstreken der Maatschappij tot bevordering dor Bouwkunst zal Donderdag 3 Mei a. s. in hot Nutsgeboüw, des avonds te acht uren, hare 152ste of laatste vergadering in dit seizoen houden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commissie, bolast mot het examineeren van hen, die voldoende bewijzen wenschen te leveren van genoogzame voorbereiding tot beoefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 December 1878 (Stbl. No. 222), zal zitting houden op Woensdag 16 Mei a. s. en volgende dagen te Leiden. Tot het geven eener uitvoering met in troductie waren gisteravond do leden der „Leidsche Dilettantenclub" met hunne dames, benevens een aantal gonoodigden in het lokaal- Ephraïm bijeen. De voorzitter heette bij liet openen der feestvergadering, naar hij zeide de laatste in dit seizoen, de aanwezigen hartelijk welkom, verzocht om eenige toegevendheid bjj de beoor deeling der op te voeren stukken, aangezien een paar nieuwe werkende leden, die nog nooit op zoodanige wijze ais thans het geval zou zijn een tooneei hadden betreden, eene rol te vervullen hadden en er ook nog anderen bij waren, die zich eerst voor de tweede maal van zulk eene taak kweten, en eindigde met den opgekomeneu een genoeglijken avond toe te wenschen. Het eerst werd opgevoerd het oorspronkelijk tooneelspel met zang in drie bedrijven en een voorspel„'t Lied van Moedor", dat ter vol doening van alle aanwezigen werd afgespoeld en waarin Willem, de huisknecht bjj mevrouw Kortmans, later in de hoedanigheid van land- looper optredende, om zijne komische rolver- vulling veler lachlust opwekte. Tevens komt in het bijzonder een woord van lof toe aan Henri Kortmans, ofschoon echter ook allen werkenden leden, zoowel na de opvoering van dit tooneelspel als na die der vaudeville in één bedrijf; „Negen en negentig beesten en één boer", zeer luide bijvalsbetuigingen ten deel vielen. Een bal besloot ook ditmaal het inderdaad feestelijk samenzijn, dat niet weinig verhoogd werd door de tonen der muziek, en dat men zich op den dag van heden buitengewoon vroeg, veel vroeger dan anders in Morpheus' armen wierp, kan wel daaruit worden afgo- leid, dat de pauze tusschen de opvoering der beide stukken eerst omstreeks één uur ge ëindigd was. Aan de protestantsche leerlingen der gymnasia en progymnasia in Nederland is een schrijven gericht door prof. H. Oort to Leiden, waarin hij hen er op wjjst dat, terwijl tegenwoordig schier alle andere betrekkingen door zoovelen begeerd worden, dat men er elkander verdringt, aan predikanten groot ge brek bestaat. Do ministers van binnenlandsche zaken, van koloniën en van justitie nemen heden deel aan de feesten ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan van „Artis" te Amsterdam. Thans is het ledental tot 6500 gestegen en het publiek, dat van heinde en verre de hoofdstad bezoekt, verzuimt nooit den dieren tuin te bezichtigen, die zijn bloei voorname lijk te danken heeft aan het wys beleid van mannon als Westerman en Temminck, zoon van den directeur van liet Leidscho kabinet van natuurlijke historie, die Westerman in kennis bracht met zoo menig kloek schoops- gezagvoerder der groote zee, die hetzij van Oosterscho Vorsten of van verzamelaars en handelaars in verre landen vreemde of wilde diersoorten ais geschenken aanvoerden of aan kochten, met welker transport, vooral in vroeger jaren, toen er nog geene stoomschepen waren, heel wat opoffering gepaard ging. Hedenavond brengt het Amsterdamseh Studentencorps eene serenade aan het bestuur van „Artis". Bewondering was het, welke zich meester maakte van hen, die zich gisteravond naai de Stadszaal hadden begeven ter bijwoning van het concert, door den heer W. Lublin, violoncellist uit Pau, met medewerking van mej. H. Corver, zangeres, en den heer Van den Burg, pianist, beiden uit Den Haag, in het bovenlokaal aldaar gegeven. Zelden heeft men keuriger, treffender, be- zielender spel gehoord dan dat van onzen vroegeren landgenoot, den heer Lublin, die zich als een waar, degelijk kunstenaar deed kennen; terwijl ook zjj, die tot het succes van den avond medewerkten, veel lof in- oogstten van het publiek, dat wel klein, maar rein was. De Koning-Groothertog van Luxemburg heeft prof. J. B. Stokvis, hoogleeraar aan de gemeente-universiteit te Amsterdam, benoemd tot officier in de orde der Eikekroon. Ingevolge de ponsionneering van den kapelmeester der Kon. Mil. kapel by het reg. gren. en jagers, is tot die betrekking aan gesteld de onderkapelmeester Van der Linden, en tot onderkapeimeester de stafmuzikant Kleine; terwyi tot stafmuzikant zyn bevor derd de muzikanten-titulair v. d. Houwen en Ogier. Naar de Haagsche bladen melden, heb- bon de ministers onderling bepaald dat voort aan des Zondags aan geen der departementen meer zal gewerkt worden. Deze bepaling is reeds eergisteren ingetreden. Uit Utrecht ontvangt het „Hbl." het bericht dat de commissaris des Konings in de provincie, mr. E. II. s' Jacob, geen ver zoek om ontslag uit dat hooge staatsambt hoeft ingezonden. By koninklyk besluit van 30 April, No. 8, is Zr. Ms. adjudant in buiteugewonen dienst, kolonel J. E. N. baron Schimmolpenninck Van dor Oye, van don grooten staf, als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op non activiteit, gerekend van heden, in actieven dienst herplaatst, met bopaling dat hy ter beschikking zal zyn van den minister van oorlog en als zoodanig zal behooren tot den grooten staf. De sergsanton P. C. Lenshoek en J. DE MERGELGROEVEN TE VALKENBURG, DOOR JI r. CbOVIS. ,lk heb met al die praatjes, met al dat pbeuzel niets te maken," viel hem de dienaar jr 'ransche Republiek in de rede. „Vilt gij den voorgeschreven eed afleggen f /not:'" ,Neen", klonk het antwoord met vaste stem. -Weet gy dat gy uw beroep dan niet moer pit mogen uitoefenen?" „Ik weet het." „En tocli blyft gy weigeren?" „Ik weiger." ,Dan ontneem ik, namens de Fransche «publiek, u de vryhoid om verder het pries- •'lyk ambt te vervullen." De priester liet zyn blik vallen op het 'ke Fransche wapen, waarmede de muur •"sierd was en waaronder met groote "-ers stondVrijheid, gelijkheid en broe- hap. De oudo man kon een modelydenden glimlach -- onderdrukken, groette even den Fran- non ambtenaar en verliet het huis, waar j hem zooeven de bevoegdheid ontnomen was om vorder do plichten va» zieleherder te vervullen. Buitengekomen zyndo werd hy door de menigte, welke zijne komst met ongeduld verbeid had, met tallooze vragen overstelpt. „De menschen", antwoordde hy, „hebben my de macht willen ontnemen om hot woord Gods te verkondigen de Heer gebiedt my het heilige werk voort te zetten, en dat zal ik doen; ik zal Hem gehoorzamen, wat er ook moge gebeuren." By ontstentenis van een geestelijke, door de bevoegde maoht aangesteld, werd de kerk gosioten on de toegang tot liet geboiuv des Ileeren ontzegd aan allen, die niet in dienst stonden van liet Franscho volk. Do edeio, rechtschapen Van Viddershoven werd uit de pastorie, door hom bewoond, gebannen en gedwongen elders eene toevlucht te zoeken. Er waren echter getrouwen in overvloed, die hem tafel en legerstodo aanbodener waren er zelfs, die hunne golieele woning ontruim den om deze don priester af te staan. In het stil, afgezonderd, oven buiten de go- meente gelogon huis van zijn neef "Willem Ubachs, nam de oude zyn intrek. Hierheon slopon Valkonburgs christenen des Zondags zoo geheimzinnig mogelijk; hierheen bsgaven zy zicii, don Franschen soldalen op alle mogelyke wyzen trachtende op het dwaal spoor te brengenhier vereenigden zy zich om het woord des Ileeren te hooren verkon digen door hun ouden priester. Alle voorzorgsmaatregelen bleken spoedig ydel geweest te zyn, alle aangewende moeiten om het geheim te bewaren, tevergeefs. Het werd ontdekt; de oudo Van Widdershoven, voor de Fransche vierschaar gebracht, werd veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, omdat hy, zonder den door de Fransche Repu bliek gevergden eed te hebben afgelegd, de godsdienstplechtigheden was blyven vervullen het door hom bowoonde huis werd verbeurd verklaard om aau den meestbiedende vor- koclit te worden en dat alles in naam der vrijheid, gelijkheid en broederschap. Spoedig verbreidde zich alom het gerucht van dit voorval, en algemeen was het modo- ïydon met den zwakken grijsaard, die zyne gehechtheid, zijne trouw aan zyn goddolyken Meester moest boeten in een vunzigen kelder, wiens eigondommon hem ontnomen, wiens kerksieraden verkocht werden om mis3chien in handen to geraken van spottors en god loochenaars. Overal? Neen, toch niot overal. Met eono nauwelijks in toom te houden biydsc'iap, mot ceuu vreugde, welke zy ter nauwernood konden verbergen, hadden Dries en enkele andere jongens uit Geloen de»e mare, deze niouwstyding vernomen. Hierin toch zagen zy een middel om zich te wreken over de hun zoo dikwyis toege brachte nederlagen, een niiddol om de jongens van Valkenburg te vernederen en te honen. Toon de dag aangebroken was, waarop have en goed van den ouden zieleherder aan den meestbiedenden zouden verkocht worden, begaven zich Dries en enkele kame raden uit Geleen naar Valkenburg. Zy vonden er reeds eene talryke menigte in het hui3, dat weldra in veiling zou ge bracht worden; men nam de kamers ia oogenschouw, men weos elkander waar de rustplaats van den ouden man was geweest, waar liy zich afzonderde om zijne geboden ten Hemel te zonden, waar hy gewoon was zyn middagmaal te gebruiken en meer andere zaken. Met belangstelling vertelde mon elkander die dingen en mot belangstelling sloeg meri dat alles gade. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1