Tweede Blad. De ederl. Werkgeversbcnd. feze tCourant wordt dagelijks, met uitzondering van gpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 25 April. r •"7 "T Pi A iOoiaxIercIa»* SO Ao lOOO i<uu>0. Jlfcw. DAGBLAD. 'KIJS DBSEH COUHANTi Voor I den por 3 moandoa1.10. Front» per potri.1.40. AfBOiidsrlöko Norom&re0.05. Oflïoieele Konïiirt^evin^en. i'lRC TACCISOCÈm Bnrgo -'eeter en Wethouders van Loilen brengen •t«r aigecieenokennis dat op Donderdag: 2 6 April s g., üt.i namiddags Yfin 2 tob 3 nren, zitting zal worden houden in liet Elisabethehof aan de Ondo Tast, to bet verrichten van inenting tegen be taling vr-Q f l por persoon. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KAN TER, Burgemeester. 2» April 1938. E. KIST, Secretaris. Te Amsterdam is opgericht een „Werk- evershond" tot het bevorderen van werk- edenvorzekering in den ruimston zin, door 11e daartoe dienstige middelen. ODder voor- eboud van latere eventueelo uitbreiding van iare werkkring zal deze Wroeniging al "adelijk haar doel nastreven, doordien hare eden-werkgevers (anderen kunnen als „be- -unstigors" toetreden en de zaak steunen) unno werklieden verzekeren, en wel niet oor mtkeering in ééns bij overlijden (de enige vorm van verzekering, welke thans ndor do worklieden populair is), doch voor ensiooa onder eenigen vorm. By voorkeur al daartoe gebruik worden gemaakt van hot Tedorl; .dsch Werkliedenfonds, terwijl mon al streven daarvoor waarborg van Staats- ege te verkrijgen. Onder goedkeuring van et hor. dbestuur van den „Workgeversbond" ran e.'ater verzekering bij andere solido "aatscoappijen wordon toegelaten. De Bond zal zijn doel trachten te bereiken oornamolijk door de werkzaamheden en instel lingen zijner plaatselijke afdeelingen. Do loden van den Bond verbinden zich, lOlgons do vastgestelde statuten, om: lo. Mannelijke werklieden, en ook vrouwe- ilke, zoo deze laatsten het verlangen, minder jan '21 jaar oud, niet in dienst te nomen, "nzy zjj verzekerd zijn, of zich laten vor- 'keron voor een pensioen, waarvan hot bodrag oor elke afdeeling zal worden bepaald, maar at niet minder mag zjjn dan f 3 's weeks p 60-jarigen leeftijd; 2o. ten minste twee derden te betalen van e promie, vbor hot sub lo. bedoelde pensioen evorderd. Deze promio bedraagt, voor een Bnsioen van 3 op 60-jarigen leeftijd, bjj et Nedetl. AVerkliedenfonds, voor een'21-jarig erkiuan, 0.221/, 's weeks, voor jongoren enredig minder. SPoulIXXöI; 0:0.. DE MERGELGROEVEN TE VALKENBURG. DOOP. Mr. C I, V I S. I'io grooto, krachtige gestalte, vlak achter et bruidspaar, met die levendige oogen, diep hunne kassen verborgen, met dat donkere ear, dat weelderig uit'het kleine, ronde hoedje voorschijn treedt, met dien broeden, om- angrijken nok, welke, als dio van een stier, «et tallooze hooggezwollen aderen doorploegd as, dio was de rous, de Hercules van h9t Ti het was Pierre Lemmens, de boezem eed van den huidigon bruidegom, de jongen, e in de vorige jaren steeds de zege liad haald en de broodjeskoning was geweest. En toch bjj don laatst gehouden wed- Rjd had deze aan de overwinning gewan- fopt; by had toen de verwachting nietdur- koesteren dat ook dit jaar de eer der "bSpraal aan Valkenburg zou ten deel vallen. Den Zondag vóór do laatst verschenen erstmis had Pierre dan ook mot neor3lachtig ™aat tot Jeanc Hagormans gezegd: „Hoor "r-8, beste jongen, dezen keer zullon wy do "«winning niet behalen; Valkenburg zal Het overigo '/3 wordt ingehouden op het loon van den te verzekoron persoon. 3o. De werklieden bonoden 21 jaar, by toe treding do3 werkgevers tot don Bond reeds by hen in dienst, te verzekeren op boven- gemeldon voet, djeh alleen, indien de werk lieden dit verlangen. 4o. Voor werklieden, ouder dan 21 jaar, minstens f 0.15 's weeks by te dragen, mits de te verzekeren persoon zynerzjjds zich min stens ƒ0.07'/, 's weeks op zyn loon lato kor ten; eon en ander voor verzekering, welker vorm en voorwaarden in dit geval luescben patroon en werkman zullen werden overeen gekomen 5o. De verzekering van een werkman, dien zij op hooger dan 21-jarlgen leeftyd in dienst nomen, en die reeds verzekerd is, voort te zetten op den voet, boven sub. 2o. of 4o. bedoeld, naar golang de verzekering is aangevangen vóór of na 21-jarigen leeftijd. Het doel is om, zoo gaandeweg bot meeren- deol der werkgovers tot den Bond toetreedt, bet er toe te leiden dat het thans opkomende geslacht van werklieden voor den ouden dag verzekerd zy. Voor de werklieden, die thans reeds ouder zyn dan 21 jaar, is dit, wegons de hooge premiën, welke op hooger leeftyd gevorderd worden, zeer moeilyk. Voor velen bunnor zql, zelfs door de boven sub. 4 bedoelde premiebetalingen, slechts een gering pensioen op 60-jarigen loeftyd kunnen worden bedongen. Om in dit opzicht aan de behoeften der thans levende genoratie zooveel doenlyk tegemoet te komen, is in de statuten bepaald dat do afdeelingen van den Bond, uit bydragen, giften enz. fondsen zullen trachten to vormon, waaruit de premien van werklieden kunnen wordon verhoogd of ook, by tydelykon stil stand van verdiensten, geheel botaa'.d. Het minimum-pensioen van 3 op 60 jarigen leeftyd, dat op 65-jarigon leeftijd f 4.50, op 70-jarigon loeftyd f 6 bedraagt, is alleen daarom zoo laag gest6ld, omdat er plaatsen zjjn, waar dit bodrag door personen, met den plaatsplyken toestand ten volle bokond, vol doende wordt geacht. Elders (in Amstordam en andere groote steden) zullen de op te richten afdeelingen haar minimum hooger moeten stellen. Het initiatief voor dezo nuttige instelling word genomen door mr. G. Van Tien'noven, burgemeester van Arasterdam, te zamen mot een aantal werkgevers uit Amsterdam, on uit verschillende plaatsen van ons land. Aan deaan- vankolyke organisatie nam ook prof. Beaujon, i ditmaal het Kerstmisbroodje niet binnen zyrie muren zien." Jeanc was daarop luidkeels begonnen le lachenhij had zyn vriond Piorro een stoot togon den schouder gegeven en hem lachend gevraagd: „Pierre, ben je gek geworden?" „Neen, waarachtig niet, Jeanc, ik meen het in allen ernst." „Och kom, kerel, zoolang wij jou nog in ons midden zien, zoolang jy nog behoort tot de jongens van Valkenburg, zoolang 'oelioudt Val kenburg z'n Korsbroodjo." „Misschien als niet eene der andere gemeenten tot lage middelen en listen hare toevlucht nam, zooals ik gehoord heb dat dit jaar zal gebeuren." „En hebben zij dat dan niet altijd gedaan? Heeft Dries van den molen, uit Geleen, het vorig jaar niet getracht om je het been te lichten, ofschoon dit uitdrukkelijk in het regle ment is verbodenhooft niet de een of andere valschaard je met een mos in den arm ge stoken, en toch heb jy het broodjo gehouden, toc'n hob je het kunnen uitstoken boven je hoofd en toch heb je kunnen uitroepen: „Korsbrood, myn brood!" „Dat is waar, maar dit jaar is bet geheel anders gestelddit jaar heeft onze tegenpartij een geheel ander middel te baat genomen." van Amsterdam, een zeer werkzaam deel. De nieuwe vereoniging koos tot voorzitter van baar hoofdbestuur mr. N. G. Pierson, president der Nederlandscho Bank, die zich onmiddellijk bereid verklaarde die betrokking te willen aanvaarden. Als hoofdbestuurders zyn verder benoemd: Prof. A. Beaujon, onder-voorzitterW Spakler, F. I. TV. H. Scbmitz, en Alex Daniels te AmstordamJ. E. Scholten te GroningenC. T. Stork te Oldenzaal, J. C. Van Marken te Delft, Jacob Duyvis te Utrecht, TV. J. Geert- eema te Amsterdam, seoretaris penningmees ter, en mr. A. F. Van Loyden te Amsterdam, adjunct-secretaris, waaraan nog andere leden kunnen toegevoegd worden. Zoodra de statuten de konlnkiyke goed keuring hebben verkregen, zal de Bond zijne werkzaamheden aanvangen. Van onderschei dene plaatseiyke afdeelingen mag de oprich ting roeds verzekerd heoton. De mogelykheid van toetreding ook van werkgevers, die eigon Pensioenfondsen voor hunne werklieden heb ben, is verzekerd door eone bepaling in de statuten, krachtens welke de door den Bond gevordorde minimumbydragon voor zoodanige deelnemers lager kunnen z«jn, mits den werk man altyd de door de afdeelingen van don Bond gevorderde minima van pensioenen, uit welken hoofde dan ook, verzekerd worden. Tijdens het verlof van den kapitein baron Taets Van Amerongen, is het bevel over do 6de battery 2de rog. veld-artillerio alhier opge dragen aan den lsten luitenant D'Hamocourt. De vereeniging ter behartiging van de Nederlandsche belangen op do tentoonstelling te Parys in 1889 (6 Mei 31 October) zal voor de afdeeling Tuinbouw eene afzor.derlyke com missie in het leven roepen, onder voorzitter schap van den lieer J. H. Krelage te Haarlem. Dezo afdeeling vormt de negende groep, waarin govonden wordonklasse 78, plantenkasten en tuinbouw werktuigenklasse 79, bloemen en sierplanten voor den open grondklasse 80, warmoezery; klasse 81, vruchton en vrccht- boomen; klasso 82, boschcultuur; klasse 83, kastplantenzij vindt hare plaats in het park van het Trocadero, waar de voorworpen in warme en koude kasten, tenten, galeryen of op don open grond zullen worden geplaatst; do collectieve inzondingen, die der liefhebbers, die der bloemisten, die der openbare inrich lingon en dio der handelaren dingen naar afzon- deriyke pryzen. De hoofdcommissie te Parys heeft verzocht „En wat is dan dat middel, dat jou zou beletten to overwinnen?" „Je herinnert je zeker nog wel dien Waal, die enkele jaren geleden oen paar maanden als smidsknecht by baas Quaedvlieg heeft gewerkt „Bedoel je dien kerel, dio hot yzeren aan beeld geheol alleen op z'n schouders kon tillen, om het vervolgens de smidse uit te dragen?" „Juist, dienzelfden." „Waar zou die toch gebleven zyn?" „Tk heb hem gisteren te Geloen gezien. Dries van den molen heeft hom na Kerstmis van verleden jaar als knecht in dienst ge nomen en dat is het wat my verontrust." „Maar wat heeft die Waal dan toch eigenlyk met ons Korsbroodjo te maken vroeg Jeanc verbaasd. „Jeanc, Jeanc, wat ben jy toch onnoozel je weet toch wel dat er in ons roglement staat dat een vreemdeling aan onzen wed strijd mag deelnemen, wanneer hy een jaar en zes weken in de gomeento, waarvoor hy kampen wil, beeft gewoond, en nu begrijp je zeker ook dat Dries, verbitterd omdat roeds zoo dikwijls de overwinning den Geleen denaars ontglipt is, tot dat middel zyne toe vlucht heeft genomen; je begrypt toch dat PRIJS DEK ADVERTENTIE»: V»® 1—1 1.05. Iedtr* regel meor 0.1TV Orootere lettere neer plaeterrümte. Toer het Is- oeeeeeren buiten do ated wordt 0.10 berekend. ten spoedigste te worden onderricht of err Nederlandsche bloemisten of fabrikanten zyn, die het voornemen hebben plantenkasten in te zenden, geschikt om daarin tentoonte- stellon en wensebt nu reeds te weten welke ruimte zij voor dergelyke kasten zal moeten openhouden. Voor Leiden en omstreken zullen belang hebbenden den heer F. S. Van de Pavord Smits, secretaris der afdeeling van de Neder landsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde, bereid vinden tot het verstrekken van nadere inlichtingen. Do Koning heeft eerst nu besloten dat de zitting van do nieuwe Kamers der Staten- Generaal door eone commissie van ministers, van zynentwege zal geopend worden. By beschikking van den minister van oorlog van 16 April 1888 is een voorschrift gegeven betreffende dienstreizen van man schappen der nationale militie, en het be talen on verrekenen der kosten daarvan, voor zoovool de zorg voor een en ander aan de burgemeesters der gemeenten is opgedragen. Tot commies by het departement van de intendance der koninkiyke paleizen to 's-Hage is benoemd de hoor P. Schootman en zulks in de plaats van den heer J. J. Nieuwonhuyzen, die als ondersecretaris by de secretarie des Konings overgeplaatst is. Do luit. ter zee 2do kl. E. F. T. Bik wordt met 1 Mei a. s. op non activiteit gesteld, terwyi do luit. ter zee 2de kl. A. E. Zimmerman met gemeldon datum gedetacheerd wordt aan boord van Zr. Ms. stoomkanonneerboot „Brak" en op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam ver vangen door don luit. ter zee 2de kl. A. J. Gooszen. De Kamer van Koophandel te Rotterdam heeft gistoren besloten zich opnieuw te wenden tot den nieuwen minister, om te wyzen op het groote onrecht, dat onzo transitohandel ondervindt door de Engolscbe wet op trade mark. Op con adros van do Kamer om te klagen dat het inkomend recht voor hot buitenland op azyn lager is dan de accyns hier, werd tot antwoord ontvangen van den afgetreden minister, dat nadere wettelyko bepalingen by hem in overweging waren. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 26sten April a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Haurits" is K5 April van TV.-Indio te Nieuw-York aange komen de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, passeerde Perim 24 April. hy dien TYaal heeft gehuurd alleon om hem te laten medestrydon voor Geloon?" „En kunnen wy daar niets tegen doen?" vroeg Joanc. „Niets; hy is reeds vroeger een paa» maanden in de gemeente geweest on than» bykans een vol jaar; den wettelyken tijd- heeft hy dus in Geleen gewoond." „Ellendige lafaards," mompelde Jeanc. „Wy mooten echter den moed niet ver liezen, de hoop niet laten varen," herhaalde Pierre. „Dat nooit," zeide Jeanc. „Ik heb reeds een plan gemaakt voor don stryd van aanstaanden Maandag, en ik ver trouw dat jy dit zult goedkeuren." „Dit kan ik je reeds wel van te voren b3loven, maar, laat hooren." „Nu, luister dan!" „Zoo gauw als het Korsbroodjo in den kring geworpen wordt, yit vlugge Manee or heon, gevolgd door Peter, den hovenier, en. Klaas van don schrynwerker." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5