Naar try vernemen, is de kapitein-luite nant ter zee F. K. Engelbrecht, chef van de afdeeling „Personeel" aan het departement van marino, bevorderd tot kapitein ter zee. In de heden gehouden openbare ver gadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd door den Staatsraad mr. Van Vladeracken verslag uitgebracht aangaande het beroep van Buurd Klazes Okma, te Jutryp, gemeente Wym- britseradeel, van een besluit van Gedepu teerde Staten van Friesland, waarbij hjj is vervallen verklaard van het lidmaatschap van den raad dier gemeente. Uit dat verslag, waarin de toedracht der zaak uitvoerig werd uiteengezet, bleek dat do burgemeester van ■Wymbritseradeel eene verklaring ten gunste van het raadslid wethouder had afgegeven. Daarop trad mr. Th. Heemskerk, advocaat te Amsterdam, in eene uitvoerige weder legging van het besluit van Gedeputeerde Staten van Friesland, waarbij de vervallen verklaring van het lidmaatschap van don gemeenteraad was bevolen, en zulks op grond dat, naar zijne meening, geen voldoend bew(js was geleverd voor de den heer Okma ton laste gelegde leverantiën. Namens het ge meentebestuur gaf de heer Gerbrandi, ook naar aanleiding eener vraag van den Staats raad-rapporteur, eenige korte inlichtingen be trekkelijk de levering van materialen voor eene openbare gemeenteschool. 's Konings beslissing in dozo zaak volgt later. De afdeeling „Landbouw" der Vereeriiging ter behartiging van de Nederlandsche belangen op de tentoonstelling te Parijs in 1889 heeft zich geconstitueerd. Het bestuur bestaat uit de navolgende hoe ren: Herman F. Bultman te Haarlemmermeer, lid van het hoofdbestuur, voorzitter; W. F. Hofman te Holwierde, lid van het hoofdbe stuur, 2de voorzitter; P. F. L. Waldeck te Loosduinen, secretaris; jbr. Willem Roéll te 's Gravenhago, penningmeester; A. H. Van Slooten te Rauword, R. Dojes Ez, te Meeden, Jan Blom te Meppol, W. J. baron Van Dodom te Nieuwleusen, H. A. Pauwen te Westpan- nerden, jhr. G. J. Dommer Van Polderveldt te Berg-en-Dal, Leon Magnée De Horn te Horn, V. Scholten Van Aschal te Roozendaal, W. J. Doude Van Troostwijk te Nieuwersluis, Jan Breebaart Kz. te Winkel, J. Zjjp Kz. te Abbe- kerk, C. J. Van der Oudermeulen te Wass - naar, P. A. Vernèdo to 's-Gravenhage en A. Hombach te Hulst. Aan mr. C. J. Sickezs is het eerelidmaatschap van het afdeelingsbestuu" aangeboden. De leden van het bestuur zjjn bereid om inlichtingen te geven. De tentoonstelling in 1889 zal de vroegere internationale landbouwtentoonstelling in om vang overtreffen. Aangiften voor inzendingen van zuivel- en landbouwproducten, werktuigen, enz. dienen met eenigen spoed te geschieden hot programma voor de paarden- en veelen- toonstelling wordt weldra gewacht. Frankrijk is een der grootste koopers van cnze landbouwproducten en van onze panden en runderen; bij in Nederland gehouden ten toonstellingen besloeg de Fransche inzending steeds eene eerste plaats. De oischen der wel levendheid, maar niet minder die van ons eigenbelang nopen Nederland om te Parijs een goed figuur te maken. Het is dus te wenschen dat de inzending zoo ruim mogelijk zij. Het eindexamen der Hooger Burgerscholen in Zuid-Holland wordt dit jaar in Den Haag gehouden. De commissie is als volgt samenge steld: voorzitter dr. E. H. Groenman, direc teur der H. B.-S. aldaar. Leden do heeren N. Van Eek, leoraar der H. B.-S. to'sHage; dr.. W. C. L. Van Schaik en dr. S. Birnie, leeraars der H. B.-S. te Rotterdam; dr. A. Van Oven en P. M. V. Van de Rivière, leeraars H. B.-S. te Dordrecht R. K. Kuipers en H. L. Heijkoop, leeraars H. B.-S. te Gorkum; dr. W. J. Steenhuis en dr. B. Koster, leeraars H. B. S. te Schiodam; M. J. A. Masthoff en mr. W. M. H. Boers, leeraars H. B. S. te Delft; H. W. F. Bonte en A. F. Cremers, Ijeraars II. B.-S. te Gouda. De minister van justitie zal degenen, dio hem wenschen te spreken over zaken, wolke zijn departement betreffen, ontvangen eiken Dinsdag te 1 uur, te beginnen met 8 Mei a. s. De minister van w., h. en n. zal te sproken zijn eiken Donderdag te 1 uur, te beginnen 26 dezer, en de minister van kolo niën eiken Vrijdag te 1 uur, te beginnen met 27 dezer. Het vijftigjarig bestaan van „Natura Artis Magistra" te Amsterdam, op 1 Mei a. s., zal worden gevierd met het uitspreken eener feestrede door prof. Stokvis; het uitvoeren eener cantate, woorden van prof. Alb. Thym, muziek van Dan. De Lange (waarschijnlijk twee malen, 1 on 3 Moi); een feestmaaltijd aan gonoodigden; versiering van den ingang in de Kerklaanverlichting van een dry venden tempel tusschen do beide bruggen; muziek - uitvoerigen enz. Aan het departement van justitie is aanbesteed het bouwen van eene kerk bj) de strafgevangenis te Arnhem. Minste inschrij ver was do heer F. Do Herder, te Zwolle, voor 18,800. De volledige uitslag der akte examens in Limburg is geweest als volgtgeëxamineerd werden 75 mannelijke en 35 vrouwelijke can- didatenvan de eersten slaagden 47, of 62'/, pet., van de laatsten 21, of 60 pet. Bij de Rijkstelegraaf zijn verplaatst: do telegrafist 2de kl. H. K. Frans van Amster dam naar Haarlemde klerk 2do kl. S. Van Kleef van Leeuwarden naar Rotterdam; P. Pekema van Haarlem naar Loeuwarden. Mot 1 Mei wordt verplaatst de klerk 2de kl. A. Lensvolt van Brielle naar Rotterdam. De kapitein der infanterie van het O. L' leger W. F. H. S. Petter, gedetacheerd bij het leger in Nederland, zal den 19den Mei per ss. „Gelderland" naar Indiê terugkeeren. Z. M. heeft aan jhr. G. Den Tex, op z(]n verzoek, eervol ontslag verleend als ka pitein by het corps, gevormd uit de Vereeni ging tot bevordering van 's lands weerbaarheid „Frederik Hendrik", te Delft. Gemengd Nieuws. Vrijdag a. s. zal door het Studen- tengezelschap „Pro Patria" oen huishoudelyko schietwedstryd worden gehouden op de schiot- banon der infanterie te Katwyk aan Zee. Hedenmorgen om acht uren rukte van het garnizoen alhier eene compagnie infanterie, onder commando van den kapitein Moischke, uit om den vyand voor te stellen, die zich aan de Postbrug had vastgenesteld. Te negen uren marchoerde de tegenparty, onder commando van den kapitein Bacchieno uit de Morschpoortkazerne af, om, ondersteund door eene battery artillerie, den vyand uit do ingenomen positie te werpen. Te Katwyk aan Zee waren gis teren drie schuiten aan met besommingen van 60 on 70. Vyf schuiten vertrokken naar zee. Maandag-namiddag wilde een door drank opgewonden persoon het koninkiyk paleis te 's-Hage binnendringen em den Koning te spreken. Hy werd echter door de politie in dit voornomen gestuit. (Z>.) Te Alfen aan den Rijn brak gis- termorgen naby Gouwsluis oen felle brand uit in een door zeven gezinnen bewoond, met riot gedekt huis. Het onheil had voor de om- liggendo perceelen een dreigend aanzien. In weerwil dat de belendingen, waaronder hot groote kaaspakhuis Amsterdam-Rotterdam, herhaaldelyk vlamvatten, gelukte bet toch aan de brandweer den brand tot het aange taste perceel te beperken. Het huis was ver zekerd by den heer Van Veeren te Amster dam. Twee der vyf inboedels waren niet ver zekerd. De oorzaak is onbekend. De Postduiven-Voreeniging „De Arend", te Rotterdam, heeft voor dit jaar de volgendo wedvluchten voor haro Voroeniging uitgeschreven: Van Coblenz 279 K. M. op Zondag 10 Junivan Mannheim 400 K. M. op Zondag 24 Junivan Luxemburg 270 K. M. op Zondag 29 Juli; met oude en jonge duiven van Bergen 190 K. M. op Zondag 9 September. Dat de smokkelhandel nog op uitgobreide schaal in de provincie Groningen gedreven wordt, biykt hieruit, dat in de jongste zitting van de arr.-rechtbank te Winschoten niet minder dan 40 personen wegens sluikerjj terechtstonden. Het detachement infanterie, dat onder bevel van den lsten luit. Mossel, go- durende de werkstaking te Almeloo vertoefde, is nu te Deventer in garnizoen teruggekeerd. Onder aanvoering van den 2den luitenant Van Havdenbroek, is daarentegen een deta chement huzaren, sterk 20 man, en, ondor aanvoering van den lsten luitenant Croockewit-, een peleton infantorie, mede 20 man sterk, van Deventer naar de venen te Beilen ver trokken. Ook ondor de arbeiders aan do Tjonger- kanalisatie is eene werkstaking ontstaan. Uit Koevorden meldt men het geruststellende bericht dat tot hedenochtend zes uren van Weerdingermond niets byzonders omtrent de werkstaking vernomen is. Te Nieuw-Amsterdam is heden alles rustig. Het door overmacht afgedwongen contract is dooi de vervenors te niet gedaan. Op eeno vergade ring van verveners is echter oenigo loonsver- hooging toegezegd. Uit Oostenvoldo schryft menDinsdag ver gaderdon de werkgevers met de werkstakers. Geen besluit is genomen. Heden zal eenetwoede vergadering worden gehouden. De eisch is 30 ets. per M2 graafloon (vroe ger 20 cents) en by daghuur ƒ1.50 (vroeger ƒ1.15 a ƒ1.20) Ruim 300 maD heeft bet werk aan de ver betering dor Tjonger gestaakt. Als men een open haard in de kamer heeft en 's winters brandt, moot men 's zomers pruimepitten bewaren en drogen. Als men dan op eon winteravond oen handvol daarvan in het vuur werpt, springon zy met een luiden knal open, en vullen by het branden de kamer mot een heerlijken geur. Terwyl de dienstknecht H. Ruypers, te Waalwillor (Wittem) zich Zondag te paard naar Wittem begaf, om voor zyn meester den veearts K. te gaan ontbieden, werd het paard schichtig en wierp zyn ruiter uit den zadel. In zyn val kwam hy in eeno hegge terecht-, bekwam onderscheidene kwetsuren aan zyn hoofd en brak eon boen. In bewustoloazeu toestand vond men hem lator terug. Zyn toe stand boezemt bezorgdheid in. Te Montfoort is een metsolaars- knecht, die in een pompput afdaalde om dezen schoon te maken, daarin gestikt. IJy werd er dood uitgehaald. Ongeveer 8000 schoenmakers- knechts te Berlyn hebben than3 het werk gestaakt en eisclien één-derde meer loon. Wordt dit verzoek niet toegestaan, dan zullon de ongebuwden Berlyn verlaten. Zy, die het hoogore loon kunnen bedingen, zullen minstons 2 mark per week aan de algemeens onder steuningskas moeten afstaan. In eene tolenmjjn te Working ton, in Engeland, heeft eeno hevige ontplof fing plaats gohad, welke het verlies van vele menschenlevens ten gevolge had. Er was brand in do myn ontstaan en de mynwerkers hadden een muur gebouwd om bet vuur te stuiten. Daarachter schijnen zich gasson te hebben opeengehoopt, hetgeen eindelyk tot eer.o ontploffing leidde, welke den muur ver nielde en een aantal werklieden doodde en kwetste. Er waron reeds meer dan twaalf lijken gevonden. Er moeten 28 personen zyn omgekomen. De Belgische hoogleer a ar Cao- déran beeft in Limburg eene ontdekking go- daan. Ten gevolge van boringen op 16, 17 en 18 April heeft hy kunnen constateeren, dat zich onder de „Geul" op eene diepto vau 5 tot 8 meter, een meer bevindt en waarschyn- lyk een tweede, dat door de Maas gevoed wordt, op oono diepto van 15 of 20 moters. By de eerste boring werd water verkregen op 3 M. diepte, dat 0.80 M. opsteeg. Zoo ook by de tweede en dorde boring. Prof. Cau- déran zet z\jno onderzoekingen voort, on hoopt op eene diepte van acht meter welwater te vinden. De studenten te Lyon hebben de anti-Boulangistlscho manifestatiën derPary sche broeders willen nadoen. Omstreeks 400 hunner hebben Maandag de voornaamste stra ten afgeloopen onder het aanheffen van den kroot: „Weg met BoulangerI" Een tydlang bleef het daarbij, maar oindelyk kwam een Boulangistische troep op do been, die een contra-kreet uitgalmde, namelyk: „Leve Bou langerI" Natuurlyk werden over en weer wat stokslagen gewisseld. Ten laatste viel er regen, welke den y ver van beide partyen afkoelde. De studenten hebben por telegraaf aan hunne Parysche broeders een adres gezonden, waarin dezen geluk gewenscht wordt met hunne moedige houding tegenover de Boulangisten. Inhet „Capitole" t e Toulou s e werd Zaterdag de „Hérodiade" opgevoerd voor eene stampvolle zaal. Eensklaps hoorde men roepenbrand I brand en verschillende personen vlogen verschrikt van hunne plaatsen op. Gelukkig werd eer.e hevige paniek varmeden door de spoedige ontdekking van de oorzaak. Op de groote gaskroon was namelyk een poetslap bly ven liggen, welke vuur vatte en, langzaam verbrandende, een dikken rook ver spreidde. Men liet den luchter neer en maakte zoo een einde aan het miniatuurbrandje. Met een oponthoud van een kwartier en een paar appel flauwten wae het geval afgeloopen. Een Engelsch blad deelt mode dat er in Brazilië een schynbaar door de re geering begunstigde grawelyke verdeldings- oorlog tegen de Indianen geveerd wordt. Agenten der overheden van Parana en San- Paulo zouden door do Indiaansche dor; a trg^. ken om de bronnen en de levens, iddelen aldaar door middel van strychnine vergif, tigen. In één dorp vond men 3000 ..ken, in een ander 800. De laatste aanval wc gericht op een dorp, dat door 5000 Indianen jwoond was. Senhor Bueno, do aanvoerder der ftmen- gersbende, beroemt zich openlyk op zyns dad9n on verklaart dat de uitroeiing der In dianen in het belang der beschavi g nood- zakelyk is. De Braziliaansche gezant te London logen straft dit verhaal echter nadrukkelij-. onver- klaart dat er in de bedoelde streken iet eons Indianen gevonden worden. De koningin-regentes vanSpanje is, ten gevolge van gevatte koude, ongesteld. Toen deIerscheafgevaardigde Gilhooiy onder escorte van Skibber. jn naar do gevangenis van Cork werd gebracht, had den er ongeregeldheden plaats. Do pol. ie werd met steenon geworpon en velen werden ge. wond. Troepen veegdon daarop do straten schoon en deelden stokslagen uit, aan de woerspannigon. Te Abboyfealo en te Limerick haddon even eens wanordeiykheden plaats. In aerstg«. noemde stad ontzette het volk een gevangene en wierp met steenon naar de politie agenten, van wie 15 gewond worden, 4 zeer ernstig. De politie arresteerde 5 personen. To Limerick kwam het tot eene vechtparty tusschen 2d soldaten en het volk. De politie ontzette do soldaten, die het te kwaad kregen on arres teerde twee personon. Telkens hoort men te Parjjs van lieden, die over generaal Boulanger aan het malen geraakt zyn. Dezer dager is weder iemand in de politie infirmerie gebracht, die boweorde de eersto minister te zyn van „Keizer Boulanger". De ongelukkige is huis schilder van beroep. De schouwburg te Grantham is door brand vernield. De schade bedraagt 5000 pd. Ongelukkon van persorn hadden niet plaats. Ten gbvolge van oen artikel, verschenen in het Parysche blad „I e Cri du piuplo", had gistermorgen weer .-en duel plaats, nu tusschen de hoeren Alf. Luchemin en Yves Plessy. Laatstgenoemde --verd ge troffen in de rechterborst, terwyl de heer Duchemin gelyktydig aan de ban 1 gewond werd. Daar het onmogeiyk was den strijd voort te zetten, maakten de getuigen er een eind aan. Een jonge Rus, uit den aanzien- lyken stand, baron Hageminstor, bloedverwant van generaal Ignatiew, die eeDige degen voor zyn genoegen te Parys was komen doorbren gen, hoeft aldaar onder zeer buitengewone omstandigheden den dood gevonden. Des na middags ging hy by z(jn kleermaker in de avenue do l'Opéra, eeno pantalon aanpassen. Na de proefneming trok hy het kledingstuk, waarmede hy gekomen was, wederom aan, toon eensklaps in den winkel e n schot knalde en de jonge Rus, onder het uiton van een doordringenden kreet, neerviel. Eene revolver van klein kaliber, welke hjj gewoonlyk in den zak droeg, was op den vloer gevallen, en, ten gevolge van den si hok, was het schot afgegaan en wel zóó, dat do kogel baron Hagominster in den onderbuik trof. De gowondo werd naar zyn hotel vervoerd, in de rue Richepanse, en van daar naar het hospitaal Necker. Togen vier uren des nachts overleed de baron. De wolven zyn dit jaar in Bul- garye buitengemeen talryk. Onlangs moest eene vrouw met twee jongo kinderon de» Balkan overgaan; zy werd door een sneeuw storm overvallen, die don koetsier dwong eeiu nabijgelegen vluchthut op te zoeken. Daar ge komen, gingen de vronw en de kinderen naar binnen, terwyl de koetsier zich met zijne paarden bezighield. Plotseling hoorde hy ee« angstgeschreeuw, dat hem zóó deed ontzetten, dat hy zyne paarden omwendde en zoo snel mogeiyk den berg afreed. Toen eenige uren later de hut werd opgezocht, vond men de moeder met hare kinderen geheel verscheurd door de wolven, welke zich in de hut geneste hadden. Te Oeynhausen kwam onlangs het zeker met alledaagsche geval voor dat een jonkman van 24 jaren zyne jeugdige en aan vallige bruid in den steek liet om met hare 60-jarige moeder in het huwelijk te treden; niet zoozeer uit liefde voor haar echter, ?.'s wel voor haar gold. In den omtrek van MonteCarl» is eeno bende Piemonteezen in don laatstee

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2