X>oia«Ier,<Iag SO April. A0. 1838. §323 <§Qurant v/ordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Pit iiomnier bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 25 April. FeuiHeton. PJi li U WV a LEiDSCH t« DAGBLAD. ft- als voorwaarde voor zyn optreden den oisch hebben gesteld onmiddellijk den gouverneur- generaal Yan Rees terug te roepen. Als op volger wordt roeds genoemd de secretaris generaal bij het departement van koloniën jhr. Van der "Wjjck. Volgens anderen echter heeft mr. Keuchenius zich verbonden den heer Van Rees niet vóór hot einde van den termijn van vijf jaren terug te roopen. Verder zou de heer Keuchenius oischen do introkking van het verbanningsbesluit van do heeren Sol en De Sturler. Misschien geeft een dergelijke eisch den gouverneur-generaal wol aanleiding om zonder terugroeping zijn ambt neerteleggen, als hjj thans nog niet do verantwoordelijkheid voor die intrekking meent op zich te kunnen nemen; zoo zou het doel van don nieuwen minister toch bereikt worden, zy liet ook langs een omweg. Do Haagsche correspondent van het „Utr. Dbl." schrijft o. a.: Waarom het kabinet dan eerst den 20sten werd benoemd? Ware het niet dat juist dezer dagen zoo gunstige mededeelingen werden gedaan om trent den toestand des Konings, ik zou de onderstelling durven opperen dat Zr. Ms., helaas! zeer ernstige ziekte daarop van grooten invloed is geweest. Want uit niet alleen zeer vertrouwbare, maar zelfs uit zeer stellige bron vomam ik nog dezer dagen dat 's Konings toestand aan zijne omgeving voort durend do grootste bozorgdheid inboezemt. Dat de reis herwaarts van de groothertogin van Saksen in dit seizoen, nu men toch vaarljjk nog niet voor zijn genoegen naar Scheveningen komt, nadat H. IC. H. in een twaalftal jaren niet in Den Haag was ge weest, niet strekt om de vrees voor de naaste toekomst weg te nomen, zal hierbij wel geone vermelding behoeven, evenmin als dat niets mij, in het belang van ons vaderland, hartelijker zou verheugen dan te ondervinden, jarenlang, dat de alarmisten ook ditmaal de zaken te donker hebben inge zien. Maar.... hij, op wiens gezag ik spreek, is waarlijk geen alarmist, noch een praatjes maker. Te Amsterdam is plotseling overleden de heer Van Ruyven, hoofdcommies ten post kantore aldaar. Sedert ruim 20 jaren aan dit kantoor verbonden, had li ij een diensttijd achter zich van 48 jaren. Bij het geheele postwezen stond de heer Van Ruyven in welverdiende achting, en de administratie verliest in hem een braaf en hoogst verdienstelijk ambtenaar. De minister van oorlog heeft goedge- I vonden te bepalen aan alle korporaals, die met gunstig gevolg het examen voor I den graad van sergeant hebben afgelegd, den j titulairen graad van sergeant (indien zij dit verlangen) te verleenen; zy zullen echter de soldij van korporaal genieten, dezelfde diensten verrichten als de onderofficieren in den effec tieven graad en zullen voor aanstelling tot sergeant effectief in aanmerking moeten komen, zoodra by hun regiment korporaals tot dien effectieven graad zouden moeten worden be vorderd, die na hen de bewijzen van geschikt heid voor het bekleedon van dien graad hebben geleverd. Do Staatscourant van heden bevat een koninklijk besluit van 24 dezer, waarbij, op d# voordracht van den raad van ministers van 23 te voren en in verband met art. 103 en art. VI van de additioneele artikelen der grondwet, wordt bepaald dat de zitting van de nieuwe Kamers der Staten-Generaal zal worden geopend in eene vereenigde vergade ring der beide Kamers, op Dinsdag 1 Mei a. s., des namiddags te 1 uur. De minister van marine verwittigt be langhebbenden dat door hom in den regel eiken Vrijdag, te beginnen met Vrijdag 27 April, des voormiddags te 11 uren, zullen worden ontvangen degenen, die hem over zaken, zjjn departement betreffende, wenschen te spreken. De minister van oorlog heeft benoemd: tot voorzitter der commissie, door welke dit jaar het examen tot toelating als cadet aan de Koninklijke Militaire Academie zal worden afgenomen, don majoor H. J. Krantz, eerste officier bjj die inrichting; tot leden dier com missie: de heeren W. A. P. F. L. Rovers, eerste luit. van den staf dor artill.C. Van Aller, J. Leopold en J. N. Van Beek, allen leeraren -aan de ICon. Mil. Acad.; P. A. Van Buuren, kapt. by het 2de regiment infanterie, on H. Nusink, eerste luit., leeraar aan den hoofdcursus te 's-Hertogenbosch; dr. J. Schün- gel, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te 's HertogenboschC. Goedeljee, leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool te Breda; dr. A. E. J. Holwerda, leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool te Leiden; M. De Vries, onderwijzer te Baarn; tot secretaris van meergemelde commissie, den lsten luit. J. Bruining, van den staf der inf., werkzaam bij de Koninklijke Militaire Acadomie. De genoemde leden zulten onder scheidenlijk examineeren in stelkunde, meet kunde, Hoogd. taal, Engelsche taal, roken- PRIJS DEZER COURANT ,Vcor Leiden per 3 meenden1.10. 'Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. 'P Zij, die zich nu abonneeren op het- Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Mei verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Maart, April en Mei wordt dan alleen de laatste maand (ad 37 Cts. voor Abonné's binnen de stad en ad 47 Cents voor die buiten de stad woon achtig zijn) in rekening gebracht. Door bijzondere omstandigheden, naar mon zeido zware koorts van mej. Emmy Leoni, heeft het tegen gisteravond aangekondigde concert in do Stadszaal alhier, niet plaats gehad. De groothortog en de groothertogin van Saksen-Weimar hebben eene uitnoodiging aan genomen tot een diner, hetwelk de gozant van het Duitsche keizerrijk, baron Von Saurma, te 's-Hage heden ter hunner eere zal geven, tenzij de berichten omtrent den toestand des keizers, zijn soüverein, daarin verandering mochten brengen. Tot tegenschatters voor de personeels belasting, dienst 1888/89, zijn in de gemeente Zoetermeer benoemd geworden do heeren L. Zaal en J. Longkeek, timmerlieden aldaar. Bij besluit van Gedeputeerde Staten zijn de kohieren van den hoofdeljjkon omslag en «te hondenbelasting dier gemoonte, dienst 1888, oedgekeord. Da bouw van het badhuis te Loosduinen, aarvau dezer dagen de aanbesteding heeft plaats gehad, is geschied voor rekening der heeren Henri Bosman to 's-Hage, W. C. Van ""er Schalk te Schiedam en W. en J. Hoek 9 's-Hage en te Amsterdam. Binnenkort zal het prospectus verschijnen van da op te richten maatschappij tot exploi- atie van het badhuis en bijliggende terreinen. Aan den heer F. W. Van Eeden, sedert aron hoofd der Evang.-Luthersche school te aarlem, zal met Mei a. s. eervol ontslag orden verleend, terwjjl met dat tijdstip ook ezo inrichting, welke laatstelijk nog een 50-tal eerlingon telde, zal worden opgeheven. De Nederlandsche Studentenroeibond zal p 27 Mei a. s. op het noorder Buiten-Spaarne 9 Haarlem een wedstrijd houden. Volgens den Haagschen correspondent an do „Midd. Crt." zou de heer Keuchenius N DE MERGELGROEVEN TE VALKENBURG. DOOR SI r. C Ij O VIS. Hst was een zware en vermoeiende arbeid, aar hjj doelde dit lot met zoovele anderen, en uitendien, het stelde hem ruimschoots in staat an lief vrouwtje te onderhouden, ja zelfs een paar bengels, als die soms zin had- an om te komen kijken, groot te brengen. Dit was echter niet de eenige reden, waarom aha Klinkers zoo trotsch aan zijne zijde Jiippalde. Er was nog meer dat haar den boezem .eed zwellen, dat haar het harte hoog deed a?en en het blonde kopje fier deed opheffen. Zij was op het oogenblik de vrouw van an koning van Vallcenburgs jongelingschap, an den jonkman, die in alle processiën de -rate plaats innam, die in de kerk vlak a?eaover het altaar zat; kortom: zij was op e' °o?enblik gehuwd met den overwinnaar an het Eors- of Korstmisbroodje. L.a behoovo mijner lezers, die mot do :®burgsche zeden on gebruiken niet bekend 'n> geloof ik dat het niet ongewenscht is omtrent dit Korsbroodje eenige meer uitvoe rige bijzonderheden mede te deeien. Tot het jaar 1845 toe bestond er in het zuidelijkst gedoelte van Limburg de gewoonte tusschen de jongelingen der verschillende ge meenten om elk jaar hunne krachten te meten, ten einde te kunnen beslissen, welk dorp zich kon beroemen op de sterkste mannen. Dozo wedstrijd had steeds plaats in het dorpje Geleen, niet ver van het stadje Sittard gelegen. De koster van dit dorp moest te dien eindo in de eerste dagen van don Advent een wel gekneed roggebroodje bakken; eenige dagen later onderging het broodje eene tweede, daarna eene derde, vervolgens eene vierde, vjjfde, zesde en zevende herbakking, tot Kerstmis toehet is natuurlijk dat dit broodje dan zoo hard als steen was geworden. Op den tweeden Kerstmisdag, na de vesper, schaarden zich alle gespierde en kloeke jonge lingen van Geleen, van Neerbeek, Krawinkel, Valkenburg, Meersen, enz. vóór den ingang van het Kerkhof. De ouderon van dagen, de zwakken, als mede de vrouwon, beneveos duizenden vreem delingen, hadden inmiddels plaats genomen vóór do vensters der omliggende huizen. Nauwelijks verkor t ie het geroep en ge schreeuw van „het Korsbroodje!" „het Kors broodje!" de nabijheid van don koster of allen hielden zich gereed. Eensklaps wierp de kerkedienaar het dan tusschen de menigte en ijlings snelden alle strijdend vooruit, om hot in hunne macht te krijgen. Hy, die het broodje boven zy'n hoofd kon brengen en deze beweging verzeld deed gaan van den uitroep: „Korsbrood, myn brood!" was de broodjeskoning. De overwinning was echter niet gemakkeiyk te behalen, want hy, die het broodje in handen had, werd oogenblikkelyk door de mede kampers van de andere partyen aangerand; zy wierpen zich op hom, hechtten zich vast aan zijne armen, trachtten hom het broodje te ontrukken en beletten hom op alle mogelijke wyzen dit boven zyn hoofd te steken. "Wel is waar hielpen zy, die tot zyne party behoorden, den houder, zooveel dit In hunne macht was, maar daarentegon werden ook dozen wederom bevochten door de strydenden der andere gemeonten. Was eenmaal de overwinning beslist, dan trok do broodjeskoning, aan het hoofd zyner makkers, door die gomeente, waar hy motter woon gevestigd was; overal werd hy met luide hoera's verwelkomd, overal gevierd, overal PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Van 1—6 regola 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor Let in- caeeeeron buiten de stad wordt 0.10 berekend. I* kunde, aardrykskunde, natuurkunde, Franscho taal, geschiedenis en Nederlandsche taai. Wereldtentoonstelling te Brussel. Dezer dagen waren een paar leden der Nederlandsche- commissie te Brussel. Zy namen de terreinen in oogenschouw en zagen met voldoening den grootschen aanleg der tentoonstelling, de ruime inrichtingen en de zeer voldoende plaats, welke den Nederlandschen exposanten is aan- go wezen. Tevens ontving de commissie gisteren de- officiëele mededeeling, dat de gebouwen gereed zyn en den deelnemers verzocht wordt de goederen, bestemd voor de Nederlandsche afdeeling, te verzenden. De noodige documenten, welke de goederen by de afzending moeten vergezellen om te kunnen gebruik maken van de concessies, toe gestaan door de spoorwegmaatsehappyen en van den vrijen invoer der goederen, zyn, voor zoover ze nog niet aan de inzenders verzonden zyn, op schrifteiyke aanvraag verkrygbaar bij mr. Th. Stuart, te Amsterdam, secretaris der commissie. Van welingelichte zyde wordt verzekerd dat tot dusver niets bekend is van eene over brenging van de afdeeling „Handel en Nyver heid" van het departement van waterstaat naar het ministerie van buitenlandsche zaken. Geen dor nieuw opgetreden ministers van. genoemde departementen heeft dien maatregel als voorwaarde gesteld. Wanneer eenlg onderdeel der werkzaam heden van waterstaat naar buitenlandsche zaken OTerging, dan zouden 't zyn de con sulaire verslagen en berichten, waarvan de behandeling moer eigenaardig by laatstgemel- don diensttak thuis behoort en waarop meor- malen is aangedrongen. Te Antwerpen is in den Hollandschen Schouwburg onthuld het standbeeld van Victor Driesscns, door Joris vervaardigd. Het stelt den acteur voor in gowone kleeding, met eone pelsjas aan on blootshoofds. Frans Gittens hield by de onthulling eene redevoering. Men zegt dat de heer De la Fuente ga- heel onverwacht zyn ontslag hoeft genomen- als orkestdirecteur der Hollandsche Opera to Amsterdam en naar Londen is vertrokken. Hy wordt voorloopig vervangen door den twee den orkestdirecteur Mönch. Het stoomschip „Voorwaarts" vertrok van Batavia naar Amsterdam 24 Aprilde „Suma tra." van Amsterdam naar Batavia, passeerde Perim 24 April; de „Drente" is 24 April te- Batavia aangekomen. gulhartig onthaald, overal word hem appel drank geschonken en werd feestgevierd, en de Kerstmis ontaardde dan niet zelden in eene- kermis. Dit jaar was Jeanc Magermans de overwin naar in den stryd geweest; dit jaar was hjjr de broodjeskoning, de eerste dus van Valken- burgs jongelingen. Het was dus geen wonder dat dit feest,, zyn huwelyk, mot ongekende vreugde en luister gevierd werd, dat de geheele schaar van Valkenburgs jonge mannen den stoet- volgde en door pistool- en geweerschots*-, door muziek en zang hunne blijdschap, liunn* ingenomenheid met dit foest te kennen gaven en te verwonderen was het evenmin dat zij, de schoone maagd, trotsch en fier was op het bezit van dien man, wien al dit hulde betoon, wien al deze eerbewyzen golden. En toch was Jeanc Magermans niet de sterksta jongen van het dorp. (Wordt vervólgd,J

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1