pjo. S545. Dirastlag; April. A\ 1888. feze ^ourant wordt dagelijks, met uitsondering van (gon~ en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 23 April. Feuilleton. e lotgevallen van een (looien Egyptenaar. DAGBLAD. PRIJS DEZES COtTSJLNT: oor L«M«n p«r 8 nuaadw.1.10. dco por poet.o 1.40. jnderltJle Mommen.0.00. PRIJS DUB ADVRRTRNTODT: 1— f r«f «1« /1.09e Itdcre regel meer/O.lTft. Qrooiere letter» neer pleeternimte. Toor het in- omhmm buiten de ated wordt 0.10 berekend. ij, die zich nu abonneeren op iet Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Mei verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Maart, iril en Mei wordt dan alleen de ,tste maand (ad 37 Cts. voor lonné's binnen de stad en ad 47 {tents voor die buiten de stad woon- ■htig zijn) in rekening gebracht. y de op heden ten Raadhuize gehouden inbare verhuring van het voor koffiehuis itemde gedeelte van den Burg to Leiden, it woning enz., waarvoor vyf inschry- ■sbiljetten waren ingekomen, bedragende 000.50, 1225, 1375, 1575 en 1025 jaar, is voor laatstgenoemde som pachter Bworden de heer J. F. Wafelbakker, alhier. Bij gunstig weder zal morgenmiddag door bet bataljon der dd. schutterij alhier eene B&penschouwing gehouden worden. Te kwart Mór eonen zullen de manschappen daartoe op Papenstraat moeten aantreden. Indien de ■eggen van den stadhuistoren zijn uitgesto- ken, zal deze wapenschouwing niet doorgaan, Baar uitgesteld worden tot den volgenden dag Iwanneer de vlaggen alsdan weder zjjn uitge Biken, zal de wapenschouwing zjjn vervailen I verklaard. I- Het Fransche gezelschap Schürmar.n, dat B Berlyn, te Bucharest en te München in de laatste maanden veelbesproken en druk blzochte voorstellingen hoeft gegeven, troedt Woensdag-avond a. s. in den schouwburg I alhier op. Het gezelschap bevindt zich thans te Dusseldorf en heeft eene overeenkomst voor Beulen. De toestand van den Duitschen keizer iu echter oorzaak kunnen zjjn dat de schouw- gen opnieuw moesten worden gesloten urende eenige dagen, en in afwachting imt do heer Schürmann met geheel zijne «rbende naar Nederland. Daartoe behoo- o. a. mej. Decroza, eene pas opgegane itor", de bariton Poirier, de komiek Schmidt Hl mevr. Durochez voor het genre Desclauzas. jAior ter stede wordt -opgevoerd „Lo coeur et la main", dat te Berlijn door het gezel- «Iwp 45-maal achtereen met succes is vertoond. B - Heden ontvingen we per Fransche mail Indische bladen van 17 tot en met 24 Maart. J - By de heden gehouden openbare verkoo ling van cokes, in partijen van 100, 50,10 en 5 Hectoliters, waren de hoogste prijzen 35, 118.50, 3.70 en ƒ1.85; de laagste ƒ35, IS, 3.70 en ƒ1.85. Door B. en Ws. van Utrecht zyn voor de vervulling der betrekking van leorares in de Engelsche taal- on lettorkunde aan de hoogero burgerschool met vijfjarigen cursus voor meisjes aldaar voorgedragen de dames M. Westendorp, te Arnhem, en H. M. Boucher, te Leiden. Het Bestuur van de Vereeniging tot be strijding van knoeierijen in den Boterhandel, schreef het vorige jaar eene prijsvraag uit, waarbjj eene som van één duizend gulden werd uitgeloofd voor eene eenvoudige, nauw keurige en zekere methode om de aanwezigheid van vreemde vetten in boter aan te toonen. Dit loffelijk streven der Vereeniging is mislukt. Van de acht antwoorden, welke zjjn ingekomen, beantwoordt, volgens het oordeel der jury, niet één aan de gestelde eischen. De uitgeloofde prijs is dus niet toegekend. De inzenders kunnen hunne antwoorden terug vragen bij den secretaris der Vereeniging, den heor J. Rinkes Borger te Leiden. Ds. C. B. Oortliuys te Katwijk aan Zee heeft bedankt voor zijn beroep naar Woerden. De Koningin gebruikte Zaterdag het mid dagmaal bij den groothertog en de groother togin van Sakson-Weimar. Ook eenigo leden van Hr. Ms. hofhouding waren genoodigd. De groothertogin ontving dien middag on derscheidene dames. De Koningin woonde gisterochtend de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk te 's-Hage by onder gehoor van ds. Gerth Van Wjjk, terwijl z\j met prinses Wilhelmina, even eens gisteren, in een open rijtuig, geleid door postiljons, een rijtoer gomaakt heeft en door het Haagsche Bosch naar het Paleis terug keerde. De groothertog en do groothertogin van Saksen Weimar geven hedenmiddag een groot diner op „Buitenrust", waartoe, naar wy vernomen, de hoofden der verschillende ge zantschappen in de residentie zyn uitgenoodigd. Gisteren dineerden HH. KK. HH. ten Hove. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende dat de heeren mr. TE. baron Mackay, jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, jhr. mr. G. L. M. H. Ruys van Beerenbroek en mr. L. W. C. Keuchenius ingevolge art. 96 der Grondwet van rechtswege het lidmaat schap van de Tweede Kamer der Staten- Generaal hebben verloren, en dat derhalve eene verkiezing van oen lid dier Kamor moet plaats hebben in elk der hoofdkiesdistricten Amersfoort, Gouda, Maastricht en Eedo, heeft bepaald: lo. dat eene verkiezing van i een lid der Tweede Kamer van do Staten- Generaal in elk der hoofdkiesdistricten Amers foort, Gouda, Maastricht en Eede zal plaats hebben op Dinsdag 15 Mei a. s.2o. dat herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 29 Mei a. s. Naar wjj vernemen, is de heerVüllmar, directeur der Koninklijke Militaire Kapel, thans op pensioen gesteld on zal hy dienten gevolge eerstdaags uit do sterkte van het reg. grenadiers en jagers worden afgevoerd. Volgens een telegram uit Madrid, heeft de Spaansche Kamer, na eene levendige be raadslaging, het handolstractaat met Nederland goedgekeurd. De „Staatscourant" van heden meldt dat de minister van binnenlandsche zaken zal to spreken zyn over zaken, zyn departement be treffende eiken Zaterdag te 12 uren, te be ginnen met 28 dezer. De minister van finan ciën zal audiëntie geven eiken Donderdag te 12 uren, en de minister van oorlog eiken Donderdag te 1 uur. Het stoomschip „Leerdam" vertrok 21 April van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap Rocca 21 April; de Rotterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 21 April Dover; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 22 April. Z. M. heeft de benoeming van den bur gemeester van Oudshoorn, J. W. C. Bloem, tot secretaris dier gemeente, goedgekeurd; den mot verlof hier te lande aanwezigen lsten luit. der infanterie van het leger in Ned.-Indie H. F. Mejjor, ter zake van lichaamsgebreken, met ingang van 1 Mei 1888, eervol uit Zr. Ms. dienst ontslagen, mot toekenning van pensioen den heor H. A. Van den Bor, laatstelyk adsistent-resident van Bojolalie (Soe- rakarta), thans met verlof hier to lande, mot ingang van 1 Mei 1888, op zijn verzoek, eer vol uit 's lands dienst ontslagen met toeken ning van pensioen. Gemengd Nieuw». Men schryft ons heden uit Lisse: Lokkon des zomers de boschrijko omstreken van Lisse tallooze wandelaars, thans niet minder is die gemeente een bezoek overwaard. Heel do omtrek is bedokt met een veelkleurig kleed van bloeiende hyacinten en krokussen, terwijl ook de tulpen bij gunstig weder spoedig zullen ontluiken. Bloemenliefhebbers wachten dus niet te lang, maar vereeren nog deze week Lisse met een bezoek, want wol heeft men door ter teekening aangeboden lyston de meeste firma's er toe overgehaald geene afgesneden bloemen meer naar het buitenland te zenden en blijft al dat schoon ons dus ter genieting over, doch veel hebben de bloemen van de vorst geleden en, al heeft dit den bol niet geschaad, de bloem zal spoedig tot verrotting overgaan en moet vóór dien tijd verwijderd worden ter voorkoming van aan steking der bladeren. Door het hevige onweder, dat zich Zaterdag boven Oudkerk ontlastte, ont stond brand in de boerderij van Gen heer L. Sevenster. Schuur en woning werden ge heel in de asch gelogdhet vee, dat de stal len nog niet had verlaten, hoeft men mot veel inspanning nog kunnen redden. Woning en boedel waren, naar wjj vernemen, verzekerd. Op verzoek der Belgische justitie heeft zich de justitie uit Roermond, verge zeld van twee geneesheeren, naar Wessem begeven, ten einde een onderzoek in te stellen op het lijk van de aldaar jl. Maandag uit de Maas opgevischte vrouw uit Maeseijck. Vrijdag is de boerenwoning van R. Bakker te Venhuizen door brand vernield. Vee en inboedel werden behouden. De oorzaak is onbekend. Uit Gramsbergen schrijftmen aan de „Zw. Crt." van Vrijdag: Onder de arbeiders in de buurtschap De Krim heerscht op het oogenblik weder rust. Na de gewelddadigheden, door hen Woens dag-avond gepleegd aan de woning van den vervener Minke, te Dedomsvaart, zijn ze her waarts teruggetrokken en hebben gisteren meorendeels hun werk hervat. De commis saris dos Konings en de officier van justitio brachten gisteren een bezoek aan de veen kolonie en hielden conferenties met onder scheidene verveners en de burgemeesters van Avereest, Ambt-Hardenberg en Gramsbergen. De politie is nog steeds op haren post. Naar mon verneemt, is thans militaire macht in aantocht, en vreest men voor nieuwe onrust, wijl door de gedeeltelijke inwilliging van de eischen der arbeiders in de lange turf, ook de werkers in de korte turf zich ver ongelijkt gevoelen. Zaterdag zyn weder min gunstige berichten ontvangen nopens den toestand in de buurt schap De Krim, de veenstreek, welke zich in het noordwestelijk deel van Drente langs de Lutterhoofdwjjk de wijk, welke van het jachthuis te Dedemsvaart naar Koevorden loopt uitstrekt. Ingevolge de minder gunstige tijdingen, DOOR Mr. CLOYIS. Het geheele gebouw was als het ware in ne vuurzee herschapen: duizendon omvang- bke, hel rood gekleurde, vlammende tongen anden zich door de muren, door de daken en weg tot het luchtruim en verspreidden uide en verre eene ondragelijke hitte. Desniettegenstaande hadden do wakkere nltgasten den moed met hunne watorspu- vende machine het gebouw te naderen en den ptrijd te doen ontbranden tusscben de beide vijandige elementen, tusschen het water |M hot vuur. De eerste stralen waren gericht op den fabelachtig kostbaren Menes I, II of III, den grondleggor enz. Een geluid als dat wordt .teweeggebracht door een slag op eene leege I teerton duidde aan dat het doelwit ge- I troffen was. Aangemoedigd door dit aanvankelijk succes spoten de gehelmde mannen in diezelfde rich ting voort, alle mogelijke pogingen in het werk stellende om het verschrikkelijk gevaar van Zjjne Majesteit af te wenden. Maar Menes kon zooveel water niet ver dragen; zjjn gedroogd lichaam kon geen weer stand bieden aan die kolossale, krachtige stroo men, welke telkens en telkens met onweder- staanbaar geweld op hem nederdaalden; zi) verscheurden dat vjjf- of zes duizendjarig vol, zy doorboorden het. Het water, dat ten doel had slechts hot uitwendige te bewaren, drong door tot in allo mogelijke holten en schuil- hoekon van het innerlijke. Zij merkten het echter niet, die ijverige brandweermannen; ze spoten slechts voort, immer voort. De geheele kist was reeds vol en de verscheurde, stukgespoten Menos lag midden in dat steenen gevaarte te dobberen, te drijven of liever te zwemmen. Nu eens toch deed een flinke straal hem met -den buik voorover liggen, een andere straal daarentegen bracht hem weer in de normale positie, dan weder wentelde hij ter linker-, een andermaal ter rechterzijde, nu eens geheel en al ondergedompeld, verscheen hy eenige oogenblikken later weer aan de oppervlakte van het tot aan den rand met water gevulde steenen gevaarte. En niettegenstaande al deze martelingen bleef zijn gelaat strak en onbewegelijk als ginghemdatgeheelegespuitniksniemendalaan. Verder en verder drong inmiddels het alles vernielende element door; het scheen den spot te drijven met de macht van den tegen over hem gestelden vjjand: week het vuur ook al eene enkele maal terug voor de kolos sale hoeveelheden water, het was slechts om met verdubbelde woede, met oneindig veel meer kracht weder te keeren. Met ontzettend, donderend geraas stortte na eenigen tijd de hoogste verdieping in elkander. Dakpannen, balken, kisten en kasten stort ten mede naar beneden en verpletterden alles, wat hen in hunne vaart trachtte te stuiten. Dit rampzalig lot viel ook dor ongelukkige mummie ten deel. De natte Menes was in één oogwenk, in ééne enkele seconde gemetamorphoseerd in een platten koning, plat als een pannekeek. En nog immer woedde het vuur voort, verder en verder strekten zich de vlammende tor.gen uit, grooter en grooter werd die vimrzee, welke onbedwingbaar scheen te zjjn. Eindelijk bereikte zij de plaats, waar Menes I, II of III rustte, tusschen een houten balk en eene steenen kist en weldra danste hy in den vorm van duizenden dwarrelende, gloeiende aschvlokjes in het luchtruim. De ontelbare deeltjes, Welke eenmaal de grondleggor van Egyptes enz. uitmaakten, speelden thans lustig en vroolyk krijgertjo met elkander. De wind maakte echter ras een einde aan dit dartel spelhy joeg alles uit elkander en verspreidde die flikkerende Menesdeeltjes in alle mogeiyke richtingen. Den volgenden dag dreef oen stofje, dat voor vijf- of zes duizend jaar medegeholpen had om den buik van den toenmaals levenden Egyptenaar te vormeD in de riviereen stukje van zijn neus, dat op> straat terecht was ge komen, word door een der duizenden nieuws gierigen vertrapt, terwijl een deeltje van zijne borst door een viezen, vuilen, schurftigen bond op do smade^jkste wijze bejegend werd. Rampzalige Menes I, II of III! Yan hem derhalve kan bet nageslacht niet eens ge tuigen „zjjne assche rustte in vrede." Open gesneden, opgevuld, dichtgenaaid, gowasschoo, gezouten, gedroogd, verkocht, vervoerd, voor stokvisch aangezien, doorboord, verdronken, verpletterd en verbrand, kan men wel met eenigen schijn van waarheid verklaren-. „Menes I, II of III, de groote, beroemde Menes, de grondlegger van Egyptes vrijheid en onafhan kelijkheid, heeft een veelbewogen dood gehad."

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1