Aan het jaarverslag der Stedelijke Gas fabriek alhier is nog hot volgende ontleend: Langs den Rynsburgersingel werd eene 5"-buis doorgetrokken tot aan de bestaande leiding over de Aloëlaan, waardoor het eind punt van het buizennet aan de R(Jnsburgsche- brug, komende uit de Steenstraat, nn bui tenom onmiddellijk aan de uitlaat der fabriek is verbonden. Aan deze lpn werd de leiding langs de westzijdo der Korte Mare langs de Leidsche Broodfabriek eveneens verbonden. Van kleiner omvang was de vervanging der oude 2"-buisleiding in de Nonnesteeg tot de Doelenachtergracht en het leggen van eene 3"-spruitleiding voor de voeding van de nieuw gebouwde woonhuizen aan den "Witten Singel, zijde Haagpoort. Aan den Stationsweg werd het buizennet verlengd door den ovenveg van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij naar den straatweg, met een zijtak door het Terwee- park, voor de voeding der aldaar nieuwge bouwde huizen. Eindelijk werd langs de zuid zijde van de Middelstegracht eene 3"-!oiding gelegd ter voeding der aldaar uitgebreide straatverlichting, en opgerichte fabrieksgebou wen, en in de Vestestraat, ten behoeve der straatverlichting, de bestaande Ioiding met 110 M. verlengd, evenals op den Yestwal, langs het kruithuis, met 127 M. Ter vervanging van oude buizen werden gebruikt: 84 M. 14", 216 M. 12", 445 M. 10", G68" M. 8", 50 M. 5", 283 M. 3', met de daarbij noodige talrijke hulpstukken, en ter uitbreiding van het buizennet 200 M. 8", 405 M. 5" en 3S2 M. 3'-buizen met de ver- oischte hulpstukken, zoodat te zamen gelegd zjjn 2920 M. Geheel gereed kwam de reeds gewenschte verbetering in de straatverlichting. Vroegtijdig begonnen, konden in dit jaar alle bestaande oude lantaarnpalen, armen en lantaarns met hunne diensthuizen, kranen en regulateurs worden vernieuwd. Het bestaande model der lantaarns werd geheel door een nieuw ver vangen, waardoor het aansteken en blussc.hen met den stok mogelijk werd. De kapruiton werden alle van melkglas genomen en zoo min mogelijk lantaamarmen gebruikt. De nieuwe lantaarns werden eenigszins verplaatst om in de door bijplaatsing van 124 stuks lantaarns veranderde afstanden de noodige regelmaat te verkrijgen. De straatverlichting kan, na de uitvoering dezer werken, geacht worden geheel te vol doen aan de eischen, welke men aan de ver lichting eener gemeente van dezen omvang kan stellen, vooral, wanneer in 1888, op enkele zeer drukke verkeerpunten, nog eenigeinton- sief-lantaarns worden bijgeplaatst en door de nieuwe regeling van de bediening der ver lichting het groote voorrecht zal verkregen zijn, dat elke lantaarn iederen avond door de steeds geheel rein te houden ruiten, werkelijk het lichteffect verspreidt, waartoe zjj in staat is. De overgang van de oude tot de nieuwe regeling zal in 1888 ongetwijfeld nog eenigo moeilijkheden geven, omdat een gedeelte van het personeel, dat sinds jaren belast is met ontsteken en blusschen, moet vervangen worden door in den aanvang ongeoefende werklieden. In de verlichting der buitengemeenten kwam eenige verandering. Onder Oegstgeest werden op den Marodyk en Aloëlaan 12 lantaarns bijgeplaatst. De bouw der arbeiderswoningen achter den Morschsingel, eveneens tot de ge meente Oegstgeest bohoorende, was aan het einde des jaars nog niet zoover gevorderd, dat verlichting aldaar verlangd werd. De veilingen der cokes leverden weinig prijsverschillen op. Do fitteri) had voor de bediening der parti culieren door verschillende omstandigheden ternauwernood geregeld werk; toch was er druk werk door de uitvoering dercanalisatie- werken, de vernieuwing der lantaarns, enz. Op 31 December 1887 waren in huur geplaatst 38 verschillende kachels. Verkocht werden weder een aantal kachels en kooktoestellen, in den vorm van komforen, terwijl 4 kook- fornuizen in huur werden verstrekt. De inrich ting der stokerij bleef dezelfde. De bruikbare inhoud der gashouders is 17200 M'. gebleven, zoodat de gasberging in verhouding tot de zooevon vermelde 16905 M3. maximum etmaal-productie thans ruim 101 bedraagt. Uit de beschouwing der lichtsterktelijnen blpkt dat vergeleken by vroegere jaren, de cijfers der lichtsterkte eenigszins gedaald zijn en dat, de schommelingen in de licht sterkte over 1887 niet zoo groot waren als vroeger. Het aantal gasmeters, welke het gasver bruik registreerden, was op 1 Januari 1887, 2645 stuks. In 1887 werd hun aantal met 103 stuks vermeerderd, zoodat op het einde des jaars 2748 stuks in gebruik waren, welke, naar de grootte der meters gerekend, 1S393 lichten vertegenwoordigden. Hiervan waren 79.99% natte en 20 01% droge meters. Zy registreerden te zamen 2796430 M3., zynde 176073 M3. meer dan in 1886, of ruim 6%. Over do meterlichton berekend geeft dit een jaarverbruik van 152,037 M'. per pit. Het vermeerderde debiet, vergeleken by 18S4, be draagt thans 15.4%. Het aantal lantaarns bedroeg op 1 Januari 1887 voor do gemeente- straatverlichting 688 stuks met 690 vlammen, waaronder niet be- grepon zy'n 3 stuks op don ringmuur der fabriek en 3 in het Elisabeths Hof. Bygeplaatst werden 126 lantaarns met 130 vlammen. Het verschil in lantaarns en lan- taarnvlammen is thans 6 geworden, omdat by de verbetering der verlichting op de brug der voormalige Rynsburgerpoort .de aldaar vroeger aanwezige acht lantaarns zyn ver vangen door vier tweevlammige Krausse- lantaarns. Het aantal vlammen bedroog op 31 Decem ber 1887 dus 820, behalve de 6 stuks hier boven genoemd en was vervat in 814 lantaarns. Het totale verbruik der straatverlichting be droeg 358139 M3. Behalve dit verbruik in de gemeente, wer den voor Oegstgeest en Zoeterwoude 5060 M.: verbruikt, terwyi het verbruik der overige abonnomentsiantaarns 956 M.3 bedroeg. liet geheele gasverlies bedroeg 239,983 M.3 of 6.78 pet. van de productie. Voor de distillatie werdon gebruikt 131,165,23 kg. steenkolen, welke 35,384.17 M3. gas of 26.98 M3. por 100 kg. kolen opleverden. De geheele productie bedroeg 247,789 M3. of 7.5 pet. moer dan in 1886. De geheelo opbrengst koolteer bedroeg 489,606 L., d. i. per 100 kg. kolen 3.73 L., zoodat er met inbegrip van den inventaris 532,066 L. beschikbaar was. De ontvangst voor teer bedroeg f 14,183.96, d. i. f 1929.31 meer dan in het vorige jaar. Aan meterhuur werd ontvangen f 7621.92 De waarde der voorhanden en verhuurde mo- ters bedraagt volgens inventaris f 30,174.57%. Het aantal der aan de fabriek bohoorende, in huur geplaatste meters, bedroog aan het einde des jaars 2503 stuks, waarvan 78.9 pet. natte en 21.1 pet- droge meters zijn. (lemen Jfd Nieuw». Naar een Parysch blad verhaalt, bevond zich de vorstin Pauline Metternich op het laatste opera-bal te Parys, en haar jeugdig voorkomen, hare geestige gezegden trokken de opmerkzaamheid van een jongmensch, dat juist dien dag zpn maandsalaris als kommies had ontvangen. De jonge man sprak de hom onbekende dame aan de vorstin droog een domino noodigdo haar tot danser, en later ook tot een souper uit, welke invitaties be reidwillig werden aangenomen. Aan het souper nam nog eeno andere dame, eene vriendin der vorstin, deel. Daar de jonge man achter de smaakvolle domino's aanzieniyke dames vermoedde, liet hy een lucullisch souper opdisschen, zoodat hy, na botaling der rekening, geen sou meer overhield. Hij had de som uitgegeven, waar van hy eene geheele maand leven moest. De dames namen na het souper van den jongon man afscheid en de oerste domino, de vorstin, bood hem de hand voor oen kus. Den volgenden morgen was de commies natuurlyk wanhopig, toen hy den bodem van zyne geldkas gewaar werd. Toen hy in zijne kamer rondzag, bemerkte hy op tafel een ge parfumeerd briefje, dat luidde: „Mjnhoorl Ge hebt gisteren waarlyk ridderlijk gehandeld, toen ge aan myno luim hebt toegegeven. Ik wist, wolk offer het u heeft moeten kosten. Ik verzoek u don hierby gaanden wissel aan te nemen. Terwyi ik u dankzeg voor het vrooiyk uurtje, dat ge ons hebt verschaft, ver- biyf ik de domino van gisteren. Pauline Met ternich." De wissel was 100 fl. groot. Kort geleden exerceerde te Pest een eskadron huzaren van het 7de regiment, onder bevel van den eersten luitenant Kun. Een dor manschappen maakte den toorn van Kun plotseling zóó hevig gaande, dat hy hem eenige geduchte slagen met de gieep van zpne sabel tegen het hoofd gaf. De huzaar viel met den uitroep: „Help! ik sterf!" op den grond. Drie dagen later overleed de huzaar in het hospitaal. De regimentaarts verklaarde bij de lijkschouwing: „dood, veroorzaakt door een slag van een paard." Twee dagen nadat de ongelukkige begraven was, meldde zich iemand bij den officier van justitie aan met de ver klaring, dat hy met nog vele andere burgers gezien had dat de officier den huzaar met zyne sabel had geilagen en dat deze tengevolge daarvan gestorven moest zijn. Op grond van doze aangifte werd de zaak door een krygsraad onderzocht, by welk onderzoek de aanklacht gegrond bleek te zyn. Luitenant Kun is in hechtenis genomen en de zaak zal verder worden onderzocht. Acht en twintig Amerikaansche dames hebben den vrouwenrok uit- en de jas aangetrokken. Van deze acht en twintig moe dige vrouweiyke voorstanders der toekomstige damespantalons bedienen zich elf van bretels, negen knoopen het kleedingstuk aan het keurslpf vast en acht gebruiken eene soort riemen. De meest bekende strijdster voor dezen vooruitgang in de beschaving der menschheid is dr. Mary "Walker te Washington. Deze damo is arts, advocaat, agent eenor levensverzekering-maatschappy en laat geene gelegenheid voorbygaan, waarby ze een dollar verdienen kan. Ze heeft onlangs in het Dime- Musoum (1 dime 70 cent) hare beeltenis laten ten toon stellen. Dr. Mary is leeiyk en mager, eene omstandigheid, welke de kans, dat van de nieuwe mode zekere artistieko bekoring zal uitgaan, op bedonkelyke wyze vermindert. buitenland! Frankrjilt. De Parijscho bladen wijden natuurlijk hunne beschouwingen in de eerste plaats aan de zitting der Kamer van Donderdag, de eerste, welke door den „dapperen generaal" Boulan- ger werd bijgewoond. De radicale „Justice", voorheen een der vurigste verdedigers van Boulanger, dryft nu den spot met de met zoo grootcn ophef aan gekondigde verschoning van den generaal in de Kamer. „Neen zegt het blad Boulanger is geen blagueur. Hy heeft gezegd dat hy om drie uren zou komen, en nauweiyks was de klok koud, of de generaal was er. Do generaal zag er best uit. Ten minste van de kreupel heid, welke hem indertyd werd ten laste gelegd, was nu niets meer te herkennen." Overigens is het orgaan van den hoer Clémenceau natuurlyk zoor tevreden over den afloop der zitting. Eere den heer Floquet, die do zoo lang begeerde vereeniging der repu blikeinen op den grondslag van het hervor mingsplan heeft weten te verkrygen. Dit zyn geene boloften, maar daden, welke het land zal waardeeren. „Nu juicht hot radicale blad begint voor de republiek een nieuw tydperk." Do „République franijaise" is natuurlyk minder opgewonden. Het hoofdorgaan der opportunisten wijst op het vage der aange nomen motie van vertrouwen, maar erkent dat alle republikeinen het ministerie zullen steunen, indien het krachtig optreedt tegen do stoeds veldwinnende plebisciet-beweging. Wat de hervormingsplannon betreft, houdt de „République" den heer Floquet aan zyne belofte „daarmede te zullen wachten, totdat het gebleken is dat de gevraagde grondwets herziening geen valstrik is der monarchisten, noch een dekmantel, waarachter 3e dictatuur zich verschuilt." Over het algemeen hechten de opportu nisten weinig waarde aan de hervormings plannen van het ministerie, waarvan in de tegenwoordige omstandigheden toch vooreerst niet veel zal kunnen komen. Intussclien zyn de duels over Boulanger aan de orde van den dag. Op het duel tusschen den jongen Roche- fort en den heer Fieulaine, volgde spoedig eon tweede tusschen de heer^n Fauconnet en graaf Kelraan. De laatste had zich ongun stig over Boulanger uitgelaten, de eerste koos zyne party en spoedig werd een duel onvermydeiyk. De stryd had plaats te Meu- don. Fauconnet werd licht gewond aan den arm, maar Keiman ontving een degenstoot midden in de borst. Ofschoon de geneesheeren do wond voor niet doodelyk verklaarden, is de toestand van ien graaf zeer gevaarlyk. Een twist tusschen de afgevaardigden Arè.ne en haron Dufour is bygelegd. De Bona- partistische afgevaardigde verklaarde, dat zyn gezegde: „Wij zullen hen, die roepen: weg met Boulanger 1 spoedig naar Cayenne sturen," niet in 't byzonder gericht was tegen den heer Arène, en de Corsicaansche afgevaar digde stelde zich met deze verklaring tevreden. Dit duel gaat dus niet door. Ook de hoor Laurent, die in het dagblaj „Paris" oen zeer heftig artikel tegen generaal Boulanger had opgenomen, zou door laatst- genoemde op oen tweegevecht gedaagd zjjn De getuigen van den generaal zouden zjjn de heeren Laguerre en Laisant en het duy zou heden plaats hebben; doch dit bericht wordt in een later ontvangen telegram weior tegengesproken. DultaehlaiMl. De keizer heeft, by een van Donderdag gedagteekend besluit, kwytschelding van straf verleend aan alle by het leger en de vloot dienende personen, die straf hebben beloopen wegens vérgrypon, by het burgerlyk straf wetboek voorzien, zooals: verzet tegen i> gestelde machten, storing der openbare orde beleediging. Ook is kwytschelding verleen! van andore straffen, door den militairen rechte,- opgelegd, wanneer zy niet 6 weken of i;j mark boete te boven gaan; verder wordes allo straffen kwytgescholden, welke de tucht betreffen. Eindeiyk zyn ondor het keizerlij besluit begrepen alle onderofficieren en min. deren, die zich schuldig gemaakt hebben aas ongeoorloofde verwydering uit de geledere! of desertie voor de eerste maal en niet ii samenspanning gepleegd. Den niet terugg# keerden deserteurs, die zich binnen zes maat den aanmelden, wordt kwytschelding van stn in het vooruitzicht gesteld. Dc toestand van den Dultschen keizer In den toestand van keizer Frederik \rs weer eenige verbetering gekomen. Evenwel blijft de keizer zwak, ondanks 4 groote hoeveelheid versterkende middels welke hem worden toegediend. Het voedsé dat de keizer gebruikt, bestaat grootendce! uit byzonder sterk vleeschnat, eieren en melk, waarvan de patiënt byna twee liters per dag gobruikt. Dit voedsel bekomt den keizer goei zoodat de geneesheeren, ondanks dehardmt kige koorts, de hoop nog niet hebben opgt geven, dat hun patiënt deze crisi3 zal te bove komen. De geneesheeren gelooven niet dat do kooit spoedig zal ophouden, want deze wordt rit toegeschreven aan de aandoening der adec halingsorganen (bronchitis), maar staat in vs band met de uitbreiding van het ziekteproa in het strottenhoofd. De oorzaak der koert kan dus niet worden weggenomen, maar tui blijft de hoop bestaan, dat de koorts aliens minder zal worden, indien het ziekteproo .- weer tijdelijk tot staan komt. De voeding van don patiënt Is dus nu i hoofdzaak, 's Morgens en 's avonds ge'oruit de keizer een glas bouillon, bereid uit ij pond vleesch en met een paar eieren vermeng terwyl tevens zooveel mogelyk opwekken middelen worden toegediend. De „Nordd. Allg. Zeitung" verneemt af gaande den toestand van den keizer, dat zc gisternacht, van tyd tot tyd en by groote tusscbenpoozen, uit de omgeving der kunt matige ademhalingswegen eeno etteracht? stof heeft ontlast. De daardoor ODtstane w lichting blykt duidelyk, hoewel men in 4 beoordeeling van den toestand nog voorziebti moet zyn, omdat de koorts nog niet gebe geweken is. Intussclien schynen de longa niet aangedaan te zyn. Andere ziokteverscbjt selen, zooals bloedvergiftiging en de meermals vermelde zwelling der voeten, bestaan nis In plaats van het zilveren buisje is zonda moeite een van aluminium aangebracht, minder zwaar is. De „Reichsanzeiger" bevat het volgend bal letin van gisteravond negen uren„De toestaa des keizers was in den loop van dendagvri goed, doch tegen den avond werd de koor! weder heviger en was de ademhaling minde: gemakkeiyk." Ofschoon de keizer gisteren merkeiyk bete: was, houdt hy toch nog het bad, dat hu waai schyniyk eerst over eenige dagen zalkuowa verlaten, al houdt de tegenwoordige belet- schap aan. De uitvloeiing van etterachtige sti was zóó sterk, dat het huisje om de dril minuten gereinigd moest worden. Het publiek betoont nog steeds dezelfde'* langstelling. De menschen blyven tot laat is den avond voor het paleis byeon en gaani®' heen, voordat het laatste bulletin over be. onderzoek, dat de geneesheeren eiken avow houden, bekend is gemaakt. Naar men uit byzondere bron verneem' heeft de keizerin de vreugdevolle hoop geul dat de crisis nu voorhy is. Aan het hof worden reeds toebereidsel" gemaakt voor de ontvangst van koning" Victoria.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6