Burgerlijke Stand. Feuilleton. De lotgevallen van een (looien Egyptenaar. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de oommis sie, welke in dit jaar belast zal worden met het afnemen in Nederland van hot groot ambtenaars-examen, voor den Indischen dienst, bedoeld by' koninkiyk beBluit dd. 29 Augustus 1883 No. 25 (Nederlandsch Staatsblad No. 133 eu Indisch Staatsblad No. 219), hare oerste vergadering zal houden te 's-Gravon- hage, op don 18den Juni 1888. Zy, die verlangen dat examen (waarvan het reglement met programma is vastgesteld by resolutie van den minister van koloniën dd. 30 Augustus 1883 No. 48, opgenomen in de Nederlandscbe Staatscourant dd. 1 Sep tember 1883 No. 205), af te leggen, behooren zich uiterlijk op 15 Mei 1888 by oen op zegel geschreven request aan te melden by het departement van koloniën, onder nauwkeurige vermelding van naam, voornamen, woonplaats, en dag en plaats van geboorte, en met ver melding van de inlandsche taal of talen, waarin zy verlangen geëxamineerd te worden. Alleen zy worden tot het afleggen van het examen toegelaten, die het bewys overloggon dat zy aan een der examens, in artikel 2 van het koninkiyk besluit dd. 29 Augustus 1883 No. 25 genoemd, voldaan hebben, dan wel op 4 September 1871 by het burgerlijk be stuur in Noderl.-Indiè in dienst waren op oeno bezoldiging van f 150 'smaands of moer. Zy, die zich vroeger tot oenigen dienst by de marine of by het leger in Nederland of in Oost- of West-Indiö verbonden hebben, be hooren tevens aan te toonen dat hun dienst verband is verstreken, of wel een bewijs van verkregen eervol ontslag over te leggen. Doen z\j dit niet, dan wordt op hun verzoek om het examen af te leggen geen acht geslagen. Evenzoo wordt gehandeld ton aanzien van de verzoeken van hen, die uithoofde van hun landaard niet in aanmerking kunnen komen voor eene benoeming by den burgerlyken dienst in Ned.-ïndië. Aan de belanghebbenden zal schriftelyk worden kennis gegeven van de plaats waai en de dagen waarop hun het examen zal worden afgenomen. De minister van w., h. en n. brengt ter kennis van belanghebbenden dat in de tweede helft der maand Mei a. s. voor do vervulling der betrekking van adspirant-ingenieur van den waterstaat een vergelykend onderzoek zal plaats hebben. Tot dit onderzoek worden toe gelaten Nederlanders, die een voldoend examen als civiel-ingenieur hebben afgolegd aan de Polytechnische school te Delft, mits zy op 1 Juni 1888 niet ouder zyn dan 28 jaar. Zy, die zich aan het vergelykend onderzoek wenschen te onderwerpen, moeten vóór 1 Mei a. s. daarvan aan het departement van w., h. en n. doen biykon by op zegel geschreven adres, bovattende: Opgave van naam, voor naam en woonplaats. Daarby moet worden overgelegd: lo. het bewijs dat de candidaat is Nederlander en op 1 Juni 1888 niet ouder is dan acht en-twintig jaren; 2o. eene schrif- teiyke verklaring van oen geneeskundige, wiens handteekening door den burgemeester zyner woonplaats moet zyn gewaarmerkt, dat de candidaat een gezond lichaamsgestel en geene voor ingenieursdienst hinderiyke ge- brekon heeft; 3o. een getuigschrift van goed zedeiyk gedrag, afgegeven door of vanwege het gemeentebestuur zyner woonplaats; en 4o. het diploma van civiel-ingenieur. Gomengd Nieuws. Eene dienstbode te Groningen, van diefstal beticht, heeft gotracht zich in den regenbak te verdrinken, maar is tydig gered. Chauveau, van de Pransche Aca demie van Wetenschappen, hoeft door een dollen hond gebeten schapen geheel genezen door inenting met het virus, afkomstig van den hond, welke ze gebeten had. Het wegruimon der sneeuw van de Staatsspoorwegen in Denemarken heeft dezen winter 700,000 kronen gekost. Men moot maar verliefd zpl- De politie te Rotterdam kreeg het gister avond te kwaad met een hoer, van wien men aanvankeiyk dacht dat hy lydende was aan krankzinnigheid. By onderzoek bloek dat hy een afscheidsbrief van zyne liefste had ontvangen, waarvan de schrik hem zóó op het hart sloeg, dat de oningewyde met deze liefdesgeschiedenis beslist zou gezegd hebben dat de man krankzinnig was. In een koffiehuis aan het Ovormaasche kwam hy ietwat tot zyne zinnen. RNbl.) Het oproer in Rumenië. Het oproer onder de boeren in Rumenië neemt steeds een dreigender karakter aan. Te Ursizerii, in het district Jalomitza, ver toonde de beweging zich het eerst en breiddo zich van daar met groote snelheid ook in de districten Prahova en Ilvof uit, zoodat weldra de meeste dorpen in de omstreken van Bucharest in openlyk verzet kwamen. Do ruwste buitensporigheden werden hier en daar door de boeren gepleegd. Te Stefanesti werd de prefect, die de party der landeigenaars koos, op staanden voet doodgeschoten on in het groote dorp Asumaz werd do burge meester zóó mishandeld, dat zyn toestand hopeloos is. Herhaaldelyk kwam het reeds tot botsingen ttisschen de troepen en de op roerlingen, maar niettemin wint de beweging steeds veld. In het vorige jaar is de maïs-oogst vol komen mislukt. Daardoor heerschtegedurondo den geheelen winter onder de boerenarbeiders groote nood, zoodat hunne ontevredenheid nog vermeerderde. De toestand der boeren is dan ook zeer ongunstig. Wel is waar werd in 1864 de lyfeigenschap in Rumenië afgeschaft, maar daardoor werd het lot van den boeren arbeider niet veel verboterd. By zyne vrymaking ontving elke boer een stukje land, te klein voor het onderhoud van zyn gezin, zonder eenig weiland. Feitelijk bleef hy dus toch afhankelyk van den lands heer en den pachter. Tegen uitkeering van een gedeelte van den oogst of het weiderecht, verkocht de kleine boer zyn arbeid by over eenkomst aan den pachter. Vooral de toestand der kleine boeren werd aldus zeer treurig, daar menige landsheer niet schroemdo van de omstandighodon party te trekken. Vele boeren waren zelfs door den nood gedwongen hun arbeid voor vele jaren te verkoopen en zoo verschilde hun toostand niet veel van den vorigen staat van lyfeigenschap. De strenge winter heeft hun de maat doen ovorloopen, want door gebrek aan voedsel moest de boer zyne trek-ossen togen geringe pryzen van do hand doen. Zoo konden zich in het voorjaar, by de gewone verdeeling der velden tegen vergoeding van hun arbeid, in een dorp, waar 150 boeren woonden, niet meer dan 16 aanmelden, daar alle an deren hun vee, hun eenig bedryfskapitaal, hadden moeten verkoopen. Onder de platte landsbevolking heorschte nu groote armoede en daarom weigeren de boeren hunne verplich tingen jegens de pachters te vervullen. De eisch der boeren is vernietiging der overeenkomsten, welke zy, door nood godwon- gen, met de pachters moesten sluiten, toe- wyzing van een stuk grond in eigondom, dat voldoende is voor het onderhoud van hun gezin en aandoel in de winsten der pachters. Gedurende don winter hoorschto in de meeste dorpen het grootste gebrek. De Kamer stond toen eene ruime som gelds toe tot leniging van den nood, maar toen de nood het hoogste was, werd deze niet verdeeld, en nu hebben de meesten het geld niet meer noodig. Do Rumeensche boer, die met weinig tevreden is, kan, nu de zomer komt, zyn levensonder houd wel verschaffen door vischvangst in de moerassen. Alleen zy, die hun dorpen niot kunnen of mogen verlaten, zyn er het ergste aan toe. Van hen gaat dan oók boofdzakelyk het verzet tegen de nakoming der gesloten overeenkomsten uit. De Synode der prosbyteriaansche geestelyken te Pittsburg, Pennsylvanië, had, biykens hare agenda, onlangs de hoogst ge wichtige vraag to beslissen, of men den stu denten in de theologie, die hun candidaats- examen moeten afleggen, zou toestaan te rooken, ja, dan neen. Eene levendige discussie ontspon zich, maar in het eind werd met aanzienlyke meerderheid van stemmen beslo ten, den candidaten voor het predikambt de verplichting op te leggen, zich van het ge bruik van tabak, in welken vorm ook pruim-, snuif-, rooktabak te onthouden. De 10-jarige Jone Wineland, in eene kleine stad van Illinois woonachtig, schoot onlangs op straat een volwassen man mot eene revolver dood. Voor den rechter verklaarde hy dat zyn slachtoffer drie maan den geleden zyn pleegvader vermoord en de justitie hom niet vervolgd had. Dat kon hy niet vordragen. Te Ballinasloe, in Ierland, hoeft in den gemeenteraad eene hevige vechtparty plaats gehad naar aanleiding van de aan spraak, welke één der loden op den voor- zittersstoel en het notulenboek maakte. Dit boek werd herhaaldelyk door hem veroverd en hem weer ontnomen, alles onder eene hevige worsteling. De vergadering scheidde niet eer do politie geroepen was en de leden uit geput waren. In de nabyheid van Stockholm is de varkenspest weder uitgebroken. Op ééne boerenhoeve heeft men 300 varkens moeten dooden. Te Corte heeft eendue1 p1 a ats gehad tusschen twee vrouwen, die reeds lang in vyandschap met elkaar leefden. De dames vochten met dolken en de jongste, Bonoite Pasqualini, stortte doodeiyk getroffen ter aarde; weinige oogenblikken later stierf zy. De naam van het andere sieraad harer sekse is Francosse Fortunati. Te Brussel is even vóór don aanvang dor voorstelling in den A hambra- schouwburg do gaskroon in de zaai, terwjji men bezig was deze te ontsteken, laar be nedon gestort. Deze kroon was fonk jlnieuw een waar prachtstuk en woog 2300 kilogram. Door dezen val zyn geene persoonlyte onge lukken veroorzaakt. De schouwburg is voor een paar dagen gesloten. Een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk wordt i igosteld. Do voorstelling kon dien avond niet a jorgqan. Eeno bom werd op een dag Ier vo rige week, terwyl in do hoofdkerk var Livorno een groot aantal personen den dienst b:; woonde, naar het gebouw geslingerd. Eene geweldige ontploffing vond plaats, welke echter relukkig geene monsehenlevens kostte; hot voorportaal van het gebouw werd echter vry aam uorkeljjk beschadigd. Men veronderstelt dat d bom go- worpen werd om verwarring onder ie kerk bezoekers teweeg te brengen en op lie wyze zakkenrollery in het groot te kunnen uitoefe nen. Drie personen zijn gearresteerd. In de gevangenis te Carcassonne, in Frankryk, bovcnd zich ook oen CO jai'ig tuinier, Falandry geheoten, die tot zes maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Hy richtte een verzoek om gratie tot den president der republiek, waarop door dezen gunsiig werd beschikt. De directeur van de gevangenis begaf zich, met twee gendarmes, naar de cel van den arrestant om hem mede lo deelen dat hij vry was. Bevend van vreugde stond Falandry op om zich te kleeden, maar op het oogenblik, dat hy haastig naar zyne jas greep, wankelde hy en viel dood in de armen dor gendarmes. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 8 tot 14 April Datum. ünr. Aantal. 1 8 April. 6.45 8.30 7 9 i> 6.45 8.S0 8 10 6.45 8.45 8 11 6.45 8.45 7 12 6.45 8.45 8 13 6.45 8.30 7 14 6.45 8.45 8 G sm. Eng. Standk. 17.7 (*j I 17.5 17.4 17.4 16.7 16.8 17.2 Dit betcekent: Wanneer men 5 cubic feet 141 liters por uor Tan zulk gae verbrandt in on 8uj_ London-Argand-St-andard burner No. 1, m*>t 24 gaatje I een lioht wordt verkregen, (lat in sterkte gelijk staal I mot 17.7, 17.5 enz. Standaardk&arsen. arvan eikel kaars 20 grains 7.8 grammen Sperma, ti per ara verbrandt. In do Sted, Werkinr. zijn opgenomen:! DATUM. DAGEN. Yolw. pers. Klndo- ren. T«UiL 15 April. Zondag 36 9 45 16 Maandag. 70 15 85 17 Dinsdag 70 14 81 18 Woensdag 68 9 77 19 Donderdag 68 11 79 20 Vrijdag 68 11 79 21 Zaterdag. 57 7 61 Van 13 tot 20 April SASSENHEIM. Overleden: PetrusScbrnu»,I wodmvn. van J. Does, 84 j. Theodoras Petro*! Rotteveel, 3 w. ALKEMADE. Bevallen: A. C. Vender Holst I gcb. Van dor Meer, zoon. J. Akerboom, geb. Kozijn, zoon. H. Van Klink, geb. Vocnswyk, doei-1 ter. C. Bosman, geb. Van Es, zoon. 3) DOOR Mr. CLOVIS. Nog erger horribile dictu ze schroomden zelfs niet dien stillen doode te verruilen togen klinkende munt, hem te verkoopen en dat nog wel aan barbaren, aan ongeloovige honden, die hem medenamen ver over zee, om hem te kyk te stellen in een hunner afgodische museums. Dat was echter nog niet d# grootste ver nedering, welke de eenmaal zoo gevierde vorst meest ondervinden. By zyne aankomst in eene der vreemde havens van het een of ander barbaarsch land van Europa, trok hy de onverdeelde aandacht van echt vaderlandslievende mannen, van mannen, die zich ten plicht hadden gesteld te waken voor de stoffelyke belangen van hun geboortegrond, van de met zware snorren voorziene douaniers namelyk. Zy wierpen een wantrouwenden bük op die kolossale zerk, zy gaven geen gehoor aan de verzekeringen der gebrilde geleerden, dat daarin oon waardeloos monster lag; zy wilden zeiven zien, zeiven zich overtuigen. De kist werd geopend en zy aanschouwden den opgezetten Menes, bleek, mager, kaal, met ingevallen neus en kaken en zeomlederen- lapachtig vel. Biykbaar bekoorde hun deze ontdekking niet, zy schenen niet byster veel eerbied te koesteren voor dien eenmaal zoo roemzuchti- gen vorst, ten minste zy sloegen niet aan, maakten geene buiging, gaven zelfs niet eens de traditioneele krytstreep, het teeken, dat hy en zyn gevolg ongestoord huns weegs kondon gaan. Integendeel, zy openden hunne tariefboeken voor inkomende rechten, doorbladerden, door zochten het geheele werk, maar tevergeefs. Zy konden geene neteering vinden voor dooie koningen. Plotseling maakte één hunner do opmerking dat dat gedrocht 11! vee) overeenkomst had met gedroogde visch en dat artikel stond wèl genoteerd; de anderen deelden dat gevoelen; enkelen opperden zelfs het vermoeden dat het geheel wel een verkapte, reusachtige stokvisch kon zyn en zoo werd dan eindelijk besloten dien geheelen muffen boel1te laten passeeren tegen betaling van een invoerrecht van tien pond stokvisch. Arme, diop gezonkene, diep gevallene Mene3 Eindeiyk, na in een goederenwagen, in ge zelschap van een paar erbarmeiyk, akelig loeiende koeien en dat hoogstwaarschynlyk meer ten gevolge van eigen leed dan wel uit droefenis over het lot van den naast hun gedeponeerden vorst, nog enkele uren door den stoomenden, rookenden, snuivenden en fluitenden afstandszwelger te zyn voortgesleurd, bereikte hy de plaats zyner bestemming. Uiterst voorzichtig, maar met niet byzon- der vele plichtplegingen of teekenen vaD eer bied werd zyne baar door een groot aantal met witgekalkte kielen en piloubroeken voor ziene mannen naar het daar ter stede oud heidkundig museum getransporteerd, waar Zyne Majesteit 's wekelyks twee keer tegen vergoeding van oen» kleine zilveren munt en driemaal pro Deo te aanschouwen was. Edoch, ook hier mocht by er niet in slagen eeno buitengewone belangstelling op te wek ken; de weinige bezoekers konden niets grootsch, niets koninklyks in dat koud, strak karkas ontdekken. Zy wilden gaarne de waar heid gelooven der woorden, boven de kist geplaatst: „Mammie van Menes, grondlegger van Egyptes vryheid en onafhankelykheid", maar ze waren van oordeel dat deze als twee droppelen water geleek op al die ander» I mummies, welke geone vryheid, geene onaf- f hankolykheid hadden ten grond gelogd, welk» I zich met konden beroemen koning, waarschijn- lyk zelfs niet eens een Egyptische baron jonkheer by hun leven van vyf- ol uesduizeiiS| jaren herwaarts te zyn geweest. Op zekeren avond heerschte in de voste, I waar Menes thans verblyf hield, een buiten- gewoon rumoer. De.klokken luidden, de talrykel dienaren van den heiligen Hermandad kwams»! in alleryl in alle mogelyke richtingen opdagen, klepten en klopten, alsofzy het eind6 derwerel' wilden aankondigen; de burgers schreeuwde».I tierdeD, raasden en vervulden hot luchtruim! met hunne oorverdoovende kroten van„branf!| brand!" En boven dat alles deed zich 1 gebel en gerinkel van talryke in stoomenoi vaart voorbysnorrende brandspuiten boorer.J Allen en alles yido of liever vloog M" het beroemde oudheidkundig museum om tul? en bystand te verleenen, tot redding der kov bare antiquiteiten, tot behoud van Menes, difil verreweg de meesten hunner vroeger noom gezien hadden, waaraan zy vroeger nooit eem?»j aandacht hadden gewijd, maar van xviensj onbetaalbare waarde zy zich op dit oogenbl^J allen overtuigd hielden. {Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 10