Van het Noordeinde tot de Kraaierstraat ■werden alle gegoten buizen door nieuwe ver vangen. Hare diepere plaatsing gaf de ge legenheid om do diensthuizen, welke veelal te hoog lagen, te richten en op doelmatiger diepte te brengen, waardoor byna alLe klach ten, vroeger zoo herhaaldelijk over naphtaline- verstopping in doze hoog gelegen diensthuizen vernomen, zyn opgehouden. Behalve dit werk werd de reeds in het vorig verslag beschreven verbinding van het toen vernieuwde buizennet dor Turfmarkt, Haarlemmerstraat en aangrenzende buurten door eene nieuwe zinkbuia van 9" wpdte in de Singelgracht aan don hoofdaanvoer van den Ouden Singel tot stand gebracht, waarmede deze verbetering voltooid is. Daarna werd onmiddellijk uit de 14" leiding van de West- Volmolensteeg langs de noordzijde der Lange- gracht door de Reineveststeeg langs do 3de Bmnenvostgracht over do Korte Mare tot de Warmonderbrug eene 8° buizenleiding in plaats van do bestaande 5* gelegd. Van do Warmon derbrug werd in den buitensingel eene 8° zink- pijp gelegd in schuine richting naar den Rijns- burgersingel voor den Korten Maredyk, waar door de bestaande getrokken ijzeren buisver binding langs de Warmonderbrug en de brug over de Haarlemmertrekvaart eindelijk verviel, en de geregelde voeding voor de verlichting der aldaar bestaande gebouwen on van het net in de gemeente Oegstgeest is verzekerd. (Wordt vervolgd.) Gemengd Nleavra. In de laatste dagen kon men do gieken van de studenten roeivereeniging„Njord" weer druk Leidens. voornaamste grachten en singelwateren zien doorklieven. De oude vier heeft zich reeds uit de volgende heeren aldus geconstitueerd: Van Rhede Van der Kloot (slag), Van Maasdijk, A. Van Seters en De Bruynde oude tweeVan Maasdijk (slag) en De Bruyn. Stuurman is do heer J. Loopuyt. De voorjaarswedstrijd voor jonge roeiers in tweeriomsgieken en in sculling wordt a. s. Dinsdag-middag gehouden, ter bepaling wie jonge vier on jonge twee zullen zijn. Hedenmorgen werd een oponingstocht ge houden, vergezeld van eene stoomboot met xtyaziek. Tot uitgangspunt werd het Utrecht- sche veer genomeri. Op het Kagermoer zou een pic-nic worden gehouden. To ruim kwartier over vieren kwam men, onder de tonen dor muziek, wedor alhier, in de Haven, aan. Eergisternacht zijn te 's-Cra- venhago twee vrouwen, moeder en dochter, bijna gestikt. Zy woonden op oene kamer der derde verdieping. De benedenbewoners werdon eensklaps uit hun slaap gewekt door een ongewonen slag, waarna z(j een onder zoek instelden en ontwaarden dat op de be wuste kamer de twee vrouwen en een hond bewusteloos lagen. Eéno der vrouwen had de deur willen openen, doch was bedwolmd neergevallen. In hot midden van de kamer werd een theestoof met doove kolen gevonden, welke door haren zwaveldamp, zonder tijdige hulp, oorzaak van het verlies van twee menschen- levens zouden geweest zijn. Den tuinman De Jong, beklaagd van onbevoogdo uitoefening der geneeskunde, heeft de Haagsche rechtbank, in strijd met het vonnis van het kantongerecht, tot eene geldboete van f 0.50 veroordeeld. Gisternacht zijn ton nadeele van verschillende werklieden, die werkzaam zijn aan in aanbouw zijnde huizen aan do Trekvaart bp Den Haag, gereedschappen ontvreemd. Adv. - gen. mr. T elders vorderde in do gisteren gehouden torechtzitting van het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestiging van: lo. een vonnis der rechtbank te Rotter dam, waarbij een aldaar wonende kleermaker veroordeeld word tot 6 maanden gevangenis straf wegens het vorkoopon voor f 10 aan een uitdrager, van eene naaimachine, welke hp op wekelijkscho afbetaling voor 75 in huur had en 2o. een vonnis der rechtbank te Middelburg, houdende voroordeeling van twee arbeiders te Krabbendijke, ieder tot 7 dagen gevangenisstraf wegens te zamen gepleegde mishandeling. - Een werkman, die in het v roe- gore telegraafkantoor te 's Hage werkzaam was, had het ongeluk zich met een beitel den duim bijna gelioel af te hakken. Hp werd naar het gasthuis gebracht. IU de Haarlommermoer is hot G-jarig zdOQ'jo van schipper E. Camerman, van Dool, in Befctë, nabjj Halfweg overboord gevallen en verdronken. Te Oudshoornisopvormoeden van valsclihoid oen gulden in beslag genomen en tot onderzoek aan het Muntcollege te Utrecht opgezonden. Naar men vernoemt, is te Oudshoorn on in de omstrekon meer valsch geld in omloop. In het huis van den heer C. Do Jong, Zwaanshals 12 te Rotterdam, kon men geen water bekomen. Daar men dacht dat de kraan verstopt was, schroefde de bewoner deze af, en er kwam toen een levende, 18 centimeter lange palingte voorschijn, (A'. R. C.) Omtrent den moord in de Raam straat te Rotterdam, in oen der onooglijke logementjes aldaar, „Het Anker" geheeton, gopleegd, meldt het „Rott. Nbl." nader het volgende: Gistermorgen bevonden zich daar eenige personen in de kleine gelagkamer en onder hen ook een 19-jarig, beeldschoon moisje, dat b(j vrouw Woltjons, op wier naam het logement gehouden wordt sodert enkele jaren maakte de naam Brinkman plaats voor dien van deze vrouw in dienst was en wier ouders in Rotterdam wonen. Op het zedelijk leven van dit meisje scheen nsgal iets aan te merken te zijn goweest, althans daarin schijnt zekere Cornelia Bontekoe, een 24 jarige, jonge, ongehuwde man, wiens ouders eene aardappelnering in dp stad houden, eene reden te vinden op haar zpne wraak uit te oefenen. Onder do personen, die dozen morgen circa l'O uren in de gelagkamer zaten, behoorde ook genoemde Bontekoe. Het 19-jarig meisje, waarmede Bontekoo zoogenaamd verkeering had, zat juist aardappelen te schillen, toen Bontekoe eensklaps van z(jne plaats sprong, het aardappelmesje aan de handen van het meisje ontrukte en haar daarmede een diepen steek in de rechterborst toebracht, ongeveer ter hoogte van de tweede rib. Het moisjo zonk terstond fepwpsteloos ineen, terwijl do dader, van de algemeens ontsteltenis gebruik maakte om te ontsnappen, roepende dat hp dokter Boyon ging halen. Intusschen word de politie van het feit in kennis gesteld, die ijverig in de weer was om den dader in handen te krjjgen, wat dan ook na oen goed uur, op aanwijzing van de moeder van Bon tekoe, aan een der uitgezonden rechercheurs gelukte. Eerst werd hij naar het bureel van politie in de Meermanstraat gebracht, waar hij door den commissaris van politie, den heer Strang, in verhoor werd genomen, waarna hy, onder politiegeleide en zwaar geboeid, naar het politie-bureel in de Pauwensteeg werd gevoerd, waar inmiddels ook de getuigen van den moord verschenen. De verslagens is naar do ontleedkamer van het Ziekenhuis aan den Coolsingel govoerd, waar hot lpk aan eene gerechtelijke schouwing van dr. Eshuys werd onderworpen. Men schrüft aan de „N. R. C." u i t Gramsbergen Een gedeelte der veenarbeiders in de buurt schap Do Krim onder deze gemeente, en wel zy, die workten in de lange turf, hobben hot werk gestaakt. Ongeveer 600 man loopen werkeloos en zyn in twee massa's opgetrokken naar de verveners, die woonachtig zyn te Avereest. Naar men zegt, ontvangen de arbeiders, te De Krim woonachtig elk ongeveer 25 cent per dag minder verdiensten dan zp, die van elders komen, en is dit de aanleiding der werkstaking. Ter bewaring der rust is door den burgo- meester bevolen dat samenscholingen boven de vier personen op den openbaren weg in de veenkolonie Do Krim zpn verboden. Ongeregeldheden hebben tot hoden nog niet plaats gehad. De officier van justitie te Zwolle is met 4 rpksveldwachters derwaarts vertrokken. De rpks-politie uit Ommen en omstreken was er reeds aanwezig. Uit Deventer is gisteren een detachement huzaren, onder commando van den lsten luitenant Geel, en bestaande uit 2 onderoffi cieren, 4 korporaals en 26 minderen, naar Avereest vertrokken, om de rust te bewaren. Naar de „Asser Crt." verneemt, is aan de- veenarbeiders te Nieuw-Amsterdam lioogor loon toegezegd en zyn zp van de verplichting ontheven om bp veenbazen hunno winkelwaren te halen. Woensdag-namiddag te halféén viel te Open uit eene regen- en hagelbui, zonder dat het tot dusverre geonweerd had, een hevige bliksemstraal, gevolgd door een zwaren donderslag. De bliksem sloeg een boom aan spaandors, wierp eone draagbaar 20 meter omhoog, ging door het gootgat een huis bin- .tien, en vordween door de voordeur, zonder veel schade aan te richten. Personen, van eene houtverkooping komende on het huis op korton afstand passeerende, voelden eeno zware druk king, maar bleven ongedeerd. Het geheele onweer bepaalde zich tot dezen enkelen slag. Het ljjk te Wessem, jl. Maandag uit de Maas opgehaald, is door de Belgische politie herkend als dat van de 24-jarige A. L., die,nahetplegen van kindermoord teMaeseyck, spoorloos verdwenen was. Gistermiddag had Jan Van der Wielen, te Tjietjerk, terwpl hp bezig was een watermolen in beweging te brengen, het onge luk een slag van eene der wieken tegen het hoofd te ontvangen. Hy bekwam eene zware schedelbreuk met hersenschudding, ten gevolge waarvan hy des nachts bezweek. Uit St.-Petersburg wordt het overlpden gemeld van den bekenden spoorweg- ondernemer Toljakoff. De doodstraf zal voortaan in de Yereenigde Staten niet meer door ophanging, maar door middel van electriciteit geschie den. En ook zal aan do dagbladen verboden worden in bpzonderheden te treden over de terechtstelling. Het voorstel ondervindt steun bp alle partpen en zal zeker weldra kracht van wet bekomen. BUITENLAN D. Frnnkrjjk. Tydens de Kamer van Afgevaardigden zich gistermiddag mot het trekken der afdeelingen onledig hield, stroomde het publiek onafge broken naar de tribunes. Do minister-president, de hoer Floquet, zeide dat hp, alvorens de orde van don dag te her vatten, verklaringen tusschen de regeering en de Kamer noodig achtte. Hy meende dat do toestand niet zoo govaarlpk is als men gelooft. Do vraag waar het op aankomt, is te weten of eene meerderheid bestaat, welke de ver wachte hervormingen kan tot stand brengen. Hy zeide verder dat het gevaar niet van do linkerzyde dreigt. De régeering vraagt het ver trouwen der Kamer voor het hervormingswerk, dat zp onderneemt, en voor de verdediging van het land tegen alle pretondenten, vooral tegen hen, die aan het land plebiscitairo raad selen stellen. (Langdurige toejuichingen links). De hoeren Andrieux en Ferry voerden daarna het woord. De hoor Andrieux betoogde dat de kiezers ontevreden zpn over de voortdurende afwis seling der ministeries en drong er op aan dat de regeering het land voldoening zou geven door de Grondwet to herzien, want Frankryk begeert evenmin regeeringloosheid als eene dictatuur. - De heer Floquet antwoordde dat niemand behoeft te gelooven dat hp zpn programma van hervormingen zal laten varen. Zpne leuzo blpftvooruit 1 Wat betreft de Grondwetsher ziening, achtte hp het wenschelpk nog wat te wachten [toejuichingen van de opportunis ten], doch hp meende de republikeinen te moeten waarschuwen tegen do val, hun door de rechterzpdo gezet. Do heer Jumelle stelde voor dat de Kamer verklare overtuigd te zyn, dat de regeering de eerbiediging der republikoinsche instellin gen zal weten te handhaven en tevens eeno staatkunde van vooruitgang, horvorming en vrpheid zal volgen. Deze motie werd onder luide toejuichingen der linkerzyde met 379 tegen 77 stemmen aangenomen. Vóór deze stemming kwam generaal Bou- langer do vergaderzaal binnen. Om drie uren was hy reeds in gezelschap van de heeren Le Horissé, Laguorre en Dóroulède in het Palais Bourbon aangekomon. By zyneintredo in de Kamer werd hy vergezeld door de heeren Lo Herissé en Laguerre. Onder eene alge- moene opschudding nam Boulanger plaats op de uiterste linkerzyde tusschen de heeren Laisant en Laguerre. De radicale afgevaardigde graaf Douville- Maillefeu stelde voor, de bespreking van het programma der regeering uit te stellen tot 22 Mei. Dit voorstel werd verworpen, evenals- het voorstel der opportuniston om hiervoor den 15den Mei vast te stellen. Dit laatste voorstel werd verworpen met 37G tegen 79 stemmen. Met 240 tegen 215 stemmen nam de Kamer het voorstel aan van den radicalen afgevaar digde Wickersheimer, dat do bureelen Zater dag a. s. eene commissie zullen benoemen, welke rapport moet uitbrengen over de ver schillende voorstellen tot grondwetsherziening. Do aanneming van dit voorstel werd door de reebterzyde met toejuichingen begroet. De heeren Rivet en Dreyfus stelden voor de beide redevoeringen, door don hoer Floquet gehouden, in hot geheele land aan te plak ken. [Rumoer.] Ook dit voorstel werd aangenomen, en wel met 305 tegen 174 stemmen. Toen do afgevaardigden uiteengingen, stond eene talrpke menigte in do nabpheid van hot Palais Bourbon. De straten, w-elke daarheen leidon, waren alle afgezet. De bereden repu- blikeinsche garde had zich.voor het gebouw geposteerd en werd later door nieuwe brigades, versterkt. - Generaal Boulanger nam by het einde der zitting met de heeren Laguerre, Dóroulède en Laisant weer plaats in één rptuig. Hier en daar werd geroepen: „Weg met Boulanger!" maar toen het rptuig het plein de la Concorde had bereikt, kreeg het geroep „Leve Bou- langer 1" enz. de overhand. Van allo kanten wer den bloemen geworpen in het rptuig, dat niet dan zeer langzaam kon voortgaan. Het aantal der personen, die op het plein, waar het monument van Elzas Lotharingen staat, aan wezig waren, wordt geschat op 25,000. In de rue Rivoli werd de Marseillaise aangeheven en dez9 manifestatio word voortgezet tot voor het Hotel du Louvre, waar Boulanger zjjn mtrek heeft genomen. De politie moest versterking vragen om de orde te handhaven. Voor nadere bpzonderheden zie men de telegrammen. Dnitxohlnnd. Door do correctioneele rechtbank te Sarre- guemines (Elzas-Lotharingen) zpn 28 jonge lieden elk tot 600 mark boete veroordeeld, omdat zp zich aan den krygsdienst hobben onttrekken. De kroonprins, die zich in zake hot huwelijk van den prins van Battenberg met prinses Victoria, geheel aan de zyde van Von Bismarck plaatste, heoft zich, op aandringen van den keizer, weder met zijne moeder verzoend. Voor de slachtoffers der overstroomingen in Duitscliland is tot hiertoe ruim 1,360,000 mark ingekomen. De Duitsche kroonprins schonk 10,000 mark. Uit Coblentz moldt men dat keizer Wil helm 25,000 mark aan do stad heeft ver maakt, om een gesticht voor armen van onbe-' sproken levenswandel in het loven te roepen. De stad Charlottenburg kreeg 50,000 mark voor liefdadige doeleinden. Italië. De geschenken, welke den Paus in zjjn jubiléjaar zpn aangeboden, worden op eene waarde van 40 a 50 millioen franken geschat. De Paus is zóózeer vermoeid door de vele receptiën, dat de geneeshoeren volslagen rust en onthouding van alle staatszaken voor schreven. De koning van Zweden legde Woensdag een officiéél bozoek af op het Quirinaal. De begroeting dor monarchen was zeer hartelyk; hun onderhoud duurde langer dan een uur. 's Middags bracht de koning van Italië, ver gezeld van den kroonprins, een tegenbezoek. Gistermiddag was er groot gala-diner ter eere van den Zweedschen vorst. Dc toestand van <len Dultsclicn keizer. Nadat gistermorgen weder groote ongerust heid was ontstaan, werd de toestand des keizers tegen den middag beter, omdat de koorts eenigszins verminderde. De professoren Senator en Leyden onder zochten opnieuw do longen en verkregen den zelfden gunstigen uitslag. Daarentegen werd eene temperatuur van 40 graden Celsius waargenomen. De aard der huivering doet aan bloedvergiftiging denken. Het volk spreekt dan ook reeds over eene poging tot vergiftiging van den keizer, door dr. Mackenzie nog tpdig verydeld; de bladen spreken dit kortweg tegen en verklaren dat de Duitsche oppasser wegens brutaliteit is ontslagen. Ten gevolge der toegediende narcotica heeft de keizer eenigen slaap genoten. Do koorts verminderde daarna, nam weder toe, en is daarna langzaam afgenomen, totdat de ther mometer 3S.30 aanwees. Tegen twaalf uren was de ademhaling wat kalmer; in de longen liet zich echter nu en dan oen verdacht goruisch waarnemen. De keizer betoonde tevens eenigen eetlust. De snel afwisselendo koortsverschynselen en de groote zwakte verwekken groote be zorgdheid. Op verlangen der geneeshoeren heeft de keizer gisteren het bed niet verlaten en ook

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2