NJ 2. "Vrijdag 520 April. A0. 1888. feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Leiden, 19 April. 'euilleton. Een geknakt leven. a n ÓU-T LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Lalden per S maanden1.10. runco per poat1.00. jjonderltjke Nommara.0.61, PRUB DS& AD V JËRTEN TIEN: i Tan 1—6 r»g.al» 1.06. Iedere regel meer 0.17J, j Grootore lettere neer plaatamimte. Toer het ia* oeaeeeren balten de etad wordt 0.10 beeekeaO. it nommer bestaat uit TWEE Bladen. slechte staat van zyne gezondheid heeft luitenant-kolonel W. C. P. Van Rijen, B het 4de regiment infanterie alhier, doen luiten om den militairen dienst met pensioen erlaten. Aanstaanden Maandag zal de lieer B. eldt, lid van de Tweede Kamer der Staten- eraal, in de Stadszaal alhier, des avonds cht uren, als spreker optreden voor do ling Leidon van het Algemeen Neder- ch Werklieden-Verbond. Tot onderwerp de spreker gekozen: „Is er nog lust voor eene hervormde arbeiders- ieging Er bestaat gelegenheid tot verzending der spondentie naar Noord-Amerika, door mid- an het stoomschip „Rotterdam", van Rot- m vertrekkende. Ten postkantore alhier en de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond 10.15 bezorgd zijn. De gemeenteraad van Leiderdorp heeft mej. H. Van der Ham, overeenkomstig verzoek, eervol ontslag verleend als onder- res, met ingang van 15 Mei a. s. den raad is ingekomen een adres van gezatenen, waarin zij verzoeken bij hooger stuur het vaststellen van bepalingen te be weren, waardoor bij strenge vorst de (Omvaart op de boezemwateren wordt ver- den. Adressanten voeren hiertoe aan dat door de lomvaart herhaaldelijk de communicatie fus ion de beide oevers werdt verbroken, oever- en en vaartuigen door de opgestuwde otsen zeer veel te lijden hebben, zonder ip de stoombooten, die dit nadeel veroor- In, eenig verhaal is en menschenlevens in worden gebracht, it 8 tegen 3 stemmen werd besloten dit aan Ged. Staten te verzonden met het it, dat eene aanvulling van de provinciale •dentng op de stoomvaart in de boezem en in dien zin, dat het varen van stoom- in b\j vorst, gedurende den tjjd van 15 ber tot 15 Januari wordt verboden, eiyk wordt geacht. Bij den Raad van State, afdeeliug voor schillen van bestuur, werd gisteren deld het beroep van den gemeenteraad Haarlemmermeer, van een besluit van ip. Staten van Noord Holland, waarbij regelen zyn voorgeschreven tot gelei uitvoering van art. 24 der wet op lager onderwijs in die gemeente. Rap- fin wensch was vervuld: Anna was nu lief,engelachtig vrouwtje; niets, alleen de I kon ons scheiden. derende ons huwelijksreisje maakte mijn opapa alles in orde. Hij huurde een huis, Bet meubileeren, en mocht het genoegen po, dat, toen wij terugkwamen, Anna foing nog mooier vond dan ik. leefden wij alleen voor elkander.; wij gelukkig en zeer tevreden. Dat geluk jechter nog verhoogd worden, waüt toen aim een jaar getrouwd waren, schonk ve vrouw mij een jongen. Maar a 1 ik kon met den dichter zeggen Ach, korte vreugde, lange rouw! Aie weert den schrikb'ren dood? ra mijn zoontje het levenslicht aan- p~de, ontviel mij mijne lieve eclitgenoote, porteur was de Staatsraad jhr. Van Humalda Van Eysinga. Voor het gemeentebestuur trad als gemachtigde op de heer D. Eggink, secre taris der gemeente. 's Konings beslissing volgt later. Bjj hunne komst te 's-Hage werden de groothertog en groothertogin van Saksen-Wei- mar aan het Rijnspoorwegstation verwelkomd door de Koningin en het prinsosje. De be groeting tusschen do Koningin en de vorste lijke reizigers was allerhartelijkst. Prinses Wil- helmina overhandigde hare tante een frisBchen bloemruiker. In de hofwachtkamer werd het vorstelijk paar gebruik elykerwyze gecompli menteerd door de leden van het gevolg en eenige autoriteiten. De groothertog en de groot hertogin droegen rouwgewaad wegens het overlijden van keizer Wilhelm. Hun gevolg bestaat uit de gravin Van Limburg Stirum, grootmeesteres, en majoor Palezieux Falcomet, adjudant. In een open rijtuig reden de vorste lijke personen naar het paleis in het Noord- einde, alwaar de groothertogin en haar gemaal onmiddellijk don Koning bezochten, die zeer verheugd was zijne zuster weer te zien en getroffen was over de hartelijke belangstel ling, welke uit het bezoek bleek. De vorste lijke personen werden naar hun verblijf „Bui tenrust", aan den Scheveningschen weg, door de Keningin begeleid. De Koningin bracht gistermiddag te half- <ryf, vergezeld van eene hofdame, een bezoek op „Buitenrust", alwaar de groothertog en de groothertogin verblijf houden. De „Standaard" deelt mede dat de voordracht voor het ministerie thans door den heer A3, baron Mackay aan deii Koning is gezonden. Naar het „Yad." verneemt, ligt het ln hot voornemen van den heer Mackay, aan den Koning voor te stellen, de afdeellng „Handel en Nijverheid" van het departement van waterstaat af te nemen en bij dat van buiten- landsche zaken te voegen. De „N. R. C." verneemt dat de portefouille van marine, aangeboden aan don kapitein ter zee H. Dyserinck, door dezen aangenomen is. Door den heer A. Kaptjjn, te Gouda, worden pogingen aangewend ter verkrijging van concessie voor den aanleg en de exploitatie van eene telefoon Di die gemoenten. Als 75 inwoners zich verbinden voor drie jaren een abonnement aan te gaan, tegen eene jaar- Hjkscbe contributie van f 35, dan is, naar aan de „Goudsche Crt." gemeld wordt, het kapitaal reeds aanwezig. De kapt der art, jhr. Van den Bosch, ordonnans-officier van den Koning, is door don keizer van Duitschland benoemd tot ridder 3de kt van den Rooden Adelaar. Door het bestuur der „Liberale Unie" stierf z(j juist op het tijdstip, dat ons geluk het toppunt had bereikt De eerste dagen was ik als krankzinnig. Noch de smeekbeden mjjner zusters, noch die mijns vaders om mij kalm te houden, waren in staat mjj te doen bedaren. Vaak kwam mij toen dat prachtige lied van den Duitschen dichter Ernst Von Feuchterslebon in de gedachte: Es ist bestimmt in Gottes Rath, Dasz man vom Liebsten was man liat Mu8z scheiden. Obgleich wohl nichts ina Lauf der Welt Dem Herzen ach so sauer fallt Als scheiden. Maar, zooals ik reeds zeide, niets kon my opbeuren, en toon zij kwamen om rhijne vrouw te halen en haar naar hare laatste rustplaats te brengen, toen viel ik bewuste loos neer en wist niet wat er verder met mij gebeurde. Ik werd zwaar ziek, doch aan de zorg vuldige verpleging van mijne zusters had ik het te (Janken dat die ziekte niet van langen is tot voorzitter gekozen mr. E. Fokker te Middelburg, ter vervanging van mr. E. H. Karsten, die door gezondheidsredenen genood zaakt was het voorzitterschap neder te leggen, doch deel blijft uitmaken van het bestuur. Blijkens de heden ontvangen mailberich ten uit Zuid-Afrika, loopende tpt 27 Maart, was de President van den Oranje-Vr(jstaat, de heer Brand, ernstig ziek, lijdende aan eene hartkwaal. Uit Amsterdam wordt gemeld dat gister avond bjj de laatste opvoering van „Toeca" mevr. Frenkel Bouwmeester, ter gelegenheid van haren verjaardag, door eenige harer ver eerders met bloemen en kransen werd gehul digd. Tevens werd haar onder eene toespraak van den régisseur een gouden armband vereerd. Te Oostorhout bjj Breda is overleden de gep. kolonel der inf. L. G. Werbert, die tegen woordig is geweest bij het beleg der citadel van Antwerpen, by welke gelegenheid hy den SOsten Dec. 1832 door de Franschen krygs- gevangene werd gemaakt. By officieels kennisgeving, is door den minister aan het gemeentebestuur van Tessol bericht, dat de naam van dat eiland voortaan weer met x zou gespeld worden. Deze mode- doeling werd in den raad met applaus be groet. Trouwens heeft de raad steeds de spel ling met x gehandhaafd. Ook de postambte naren op dat eiland ontvingen de kennisgeving voortaan Texel te schryven. De president der Fransche republiek heeft tot ridder in het Legioen van Eer benoemd den heer J. W. L. Mahne, stuurman van de „Rhenania," wegens het met eigen levens gevaar redden van den stuurman van oen Fransch schip. De gewone audiëntie van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, zal op 21 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 18 April van Southampton; de „Prins Willem I," van West-Indiö naar Amsterdam, vertrok 18 April van Havre; de „Zeeland," van Rotterdam naar Batavia, is 18 April te Marseille aangeko men; do „Afrikaan," van Rotterdam naar Banana, Is 18 April Dover gepasseerd; de „Gelderland," van Java naar Rotterdam, pas seerde 18 April Wight en kan den 19den te Rotterdam verwacht worden; de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port-Said 18 Aprü. Z. M. heeft aan den heer M. Henricjuez Pimentel, te 's-Gravenhage, buiten bezwaar van 's Ryks schatkist den personeelen titel verleend van-adviseur voor de zaken der levens- verzekeringmaatschappyen by het departement van binnenlandsche zakenbenoemd tot voorzitter van den raad van toezicht op de duur was. Toen ik in zooverre hersteld was, dat de dokter mij toestond eens uit te gaan, stierf myn vader plotseling aan eene beroerte. Nu moest ik mijne zusters troosten. Dat was voor my eene moeiiyke taak, te moeiiyker, daar ik zelf, kort geleden, zulk een zwaar verlies geleden had. Doch do tyd, welke alle wonden heelt, lenigde ook myne smart. In 't kort.: ik nam myne zusters by my in huis, totdat een jaar later de jongste trouwdo, en in de stad met haren man voortdurend allergenoegelyk8t leeft. Nog eenige jaren woonden myne andere zuster en ik te zamen, totdat ook zy tol aan de Datuur moest betalen. Haar lichaam rust niet ver van dat myner vreuw. Eén treurwilg bedekt hare graven voor het oog der nieuws gierigen. Daar wil ook ik, als God my oen- maal tot zich roept, begraven worden, in do nabyheid van haar, die ik zoo innig liefhad, doch die myite vroeg ontvallen is. Nietlang woondo ik in die stad. Wat kon my er meer boeien? Ik ging nog eenigen tyd op reis, en nestelde my toen hier, waar ik hoop myne dagen rustig te zullen slyten. Rykspostspaarbank, het lid van dien raad, den heer P. A. L. Van Ogtrop, te Amster dam; by de Algomeene Rekenkamer be noemd tot adjunct-commies P. L. Van Eek, eersten klerk by dat college. Gemengd Nluuwa. De eerste grasboter is gisteren aan Z. M. den Koning aangeboden door den heer P. J. Smeele, Heerenstraat te 's Hage. Het „Yad." meldt dat het plan bestaat eene vennootschap op te richten, om het Zuid-Hollandsch Koffiehuis te 'sGiaven- hage als groot hotel en café te exploiteeren. Het noodige kapitaal moet al gevonden zyn. Een greot veehouder by Workum heeft uit volslagen gebrek aan hooi al zyne runderen in de weide moeten brengen. Zelden was in Friesland zooveel gebrek aan hooi als thans. Te Amsterdam heeft zich iemand in het badhuis aan de Achtergracht do beide polsen afgesneden. Hy is per raderbaar naar het Israélietisch ziekenhuis vervoerd. De brandwacht B, te Amsterdam, die de vorige week ter zake van diefstal van een gouden horloge met ketting voor de rechtbank aldaar heeft terechtgestaan, is gisteren tot 9 maanden gevangenisstraf ver oordeeld, evenals Gerarda Joh. Vos, huisvrouw van Jozef Stuzzie. De rechtbank nam, trots het juridisch betoog van mr. Rahusen, dat koopen op zicht verduistering der goederen uitsloot, aan, dat er by deze laatste beklaagde geen wil om te koopen had bestaan en er dus enkel sprake van meegeven en meenemen op zicht was geweest. In den toestand van Kaatje E., verwonde uit de Tweede Weteringdwarsstraat te Amsterdam, was gisteren verandering merk baar. De wond is nog steeds pynlyk en klop pend, maar de patiënte maakt den indruk van lydende te zyn en is eenigszins versuft. Na hare komst in hot gasthuis, heeft zy nog slechts een paar uren geslapen en dat nog wel als gevolg van haar toegediendo slaapmiddelen. Venétie was by het eerste verhoor, dat do broeder der verslagene heeft ondergaan, zeer vrypostig en deed het voorkomen, alsof de broéder de onmiddellyke aanleiding was geweest van het verbreken van het engagement, wat door den broeder werd tegengesproken. Te Groningen werden sedert eenige dagen, tegen verminderden prys, hammetjes ten verkoop aangeboden, welke reeds ln eenige huisgezinnen tot vorgiftigingsverschynselen aanleiding hebben gegeven. De genooskundige inspectour, de heer Ali Cohen, heeft nu tegen het gebruik dier hammetjes, rauw of gokookt, gewaarschuwd. Naar men zegt, zijn verschei- Vandaag is het de sterfdag myner vrouw; ik ben naar haar graf geweest en heb, zoo als ik dat telken jare doe, een krans neder- gelegd op den steen, waaronder zy rust, Myn zoon woont in Amsterdam. Zoo nu en dan komt hy zyn ouden vader bezoeken ik ga er zelf ook wel eens heen en word dan altyd door hem en zyne vrouw hartelyk ontvangen. Zie zoo, nu weet gy myne levensgeschie denis zegt zeiven of zy eene aangename is. Gy weet nu tevens ook waarom ik vandaag niet zoo opgewekt ben als gewoonlyk." Do oude heer zweeg, en gedurende eenige oogenblikken heerschte er volkomen stilte. Myn vriend beproefde wel het gesprek op een ander onderwerp te brengen, doch het gelukte hem niet den ouden man op te beuren. Vroeger dan gewoonlyk verliet hy ons. Wy bleven nog een weinig zitten en spraken by ons zeiven de hoop uit dat hy nog in lange jaren niet gebracht zou worden daar, waarvan hy ons had gesproken, naast het graf der vrouw, die hy aielslief had gehad. J. H. S.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1