Burgerlijke Stand. Gomengd Nien w u. Eeu moordaanslag te Amster dam. De bewoners van het 's avonds anders zoo rustige Wetering-kwartier der hoofdstad werden Donderdag-avond omstreeks elf uren door het vallen van twee pistoolschoten in de Tweede Dwarsstraat by de Vijzelgracht, in hunne rust gestoord. Do naar buiten ge snelde buren zagen tegen de trap van perceel 58, eene jonge dochter liggen, die eene wonde aan het linkeroor had bekomen. Aanleiding tot den aanslag was hot volgende: Do 21-jarige jonge dochter Katharina En- gelblik had gedurende eenigon tyd konnis gehad aan den 30-jarigen David Venetië, van beroep sigarenmaker en werkzaam op do fa briek van don heer Salomons. Ofschoon go noemde V. geregeld werkzaam was, verkeerde Jm) steeds in geldverlegenheid. Dit onverklaar baar wegzinken van zijn geld wokto do ach terdocht van de oude moeder van het meisjo en deed haar besluiten V. eens te ondervragen, ■waar toch zijn geld bleef. Op de hem gosteldo vraag antwoordde V. zeer onvolledig, waardoor de aclitordocht van de zorgzame moeder nog toenam. Eon buur man van de mooder, die in de Frans-Hals straat woont, was niot geheel onbekend met/ do levenswyzo van V. en wist aan de moedor mede te deelen dat 's Zaterdags-avonds de kost- vrouw van V. aan de fabriek stond om haar kostgeld meester te worden en dat do kleeren, welke V. droeg, op wekeljjksche afbetaling waren gekocht. Een en ander deed de moeder besluiten, harer dochter den raad te geven, de verkeering met V. af te breken, wat zy hem dan ook den 4den September mededeelde. De cadeaux werden teruggegeven, waarby V. reeds de uit drukking bezigde: „dan oen pistool ervoor". Ka gonoemden datum werd hot meisje, wanneer zy 's avonds van haar atelier (strykinrichting van mej. Grosse in de Lango-Loidschodwars- straat) huiswaarts keerde, door V. gevolgd en met den dood bedroigd. Ten einde eene eventuoele aanranding te voorkomen, was het gedurende den laatston tyd gewoonte geworden, dat de broeder van E. baar van de werkplaats naar huis geleidde. Zoo ook gingen zy Donderdag-avond weer gezamenlyk uit de Lange Leidschodwarsstraat, V. niet ziende, dus niets kwaads vermoedende. Alvorens naar huis te gaan, wilden zy nog -een bezoek brengen aan eene zuster, die in do Tweede Weteringdwarsstraat woont, No 60. Aldaar aangekomen vonden zy deze echter reeds te bod. Toen zyn hun wog wilden ver volgen, trad geheel onverwacht V. van achter «ene stoep te voorschyn en snauwde het meisje toe: „zoo, kan ik je eindelijk eens spreken?" waarop zy ten antwoord gaf: „je hebt met my niets te spreken 1" V. deed eenige passen achterwaarts, haalde eene revolver te voorschyn en richtte deze op het voorwerp zyner teleur gestelde liefde. Katharina deinsde achteruit en wilde een koomenyswiukeltje in vluchten, doch te laat. Zy werd by het oor getroffen door een kogel, welke haar gezicht doorboorde tot onder de kin, terwyl haar broeder een schram aan het oor kreeg. Het meisjo zoog neer op de trap van perceel 58 on de dader, denkende dat zy dood was, richtte eeu pistool op zichzelf. Doch het weigerde. HeMhpistool, dat waarschynlyk te zwaar geladen was, sprong uiteen, en gaf den broeder nog een schampschot in den hals. Do buren kwamen buiten en do heer A. R. Smit, huis schilder, wonende in de Tweede Wetering dwarsstraat, was het eerst in de gelegenheid de behulpzame hand te bieden. Door oen zak doek styf tegen do wond te drukken, voor kwam hy hot hevig bloedverlies. De eersto geneeskundige hulp werd daarna aangebracht door den heer Koning, candidaat-arts. Eene door hom aangowende poging om den kogel uit do wond te verwyderen, bleef vruchteloos. Intus- schen was ook ter hulp gekomen de heer F. Van der Wissel, cliirurgyn, die den raad gaf de gewonde naar het Binnen-gasthuls te ver voeren, waaraan door de politie gevolg werd gegeven. Y. was inmiddels in do richting van do Vyzel- gracbt verdwenen, achtervolgd door eenige burgers. Bemerkende dat hy werd nagezeten, keerde hy zich om, en dreigde met een tweede pistool oen ieder, die hem durfde naderen. Hy liep vervolgens de Vyzolgracht af, de houten brug voor de 3de Woteringdwarsstraat over en kwam zoo aan de ovorzyde van de gracht, waar hy riep dat hy zichzelf by de politie zou aangeven. Maar inmiddels waren hem nu ook eenige agenten op de hielen. Door eene poging tot arresteering, door den tapper hoek Vyzelgracht on N. Looiersstraat gedaan, ge lukte het een dor pohtie-agenten den moorde naar van achteren to naderen en onscliadelyk to maken, waarna hy naar de politiepost in de Fordinand Bolstraat werd gebracht, waar hy zich als een krankzinnige aanstelde. Inmiddels was de zuster van hot slacht offer, die in )le Weteringdwarsstraat woonde, naar hare moeder gesneld, om deze mede to doelen wat or gebeurd was. De weduwe E. begaf zich daarna met hare dochter naar het politiebureel, om zich ter geruststelling te overtuigen dat V. zich reeds in aTrest bevond. Bij de verklaring, welke daarna van de moeder werd gevraagd, bleek nog het volgendeHet plan tot moordaanslag schynt roods lang by V. aanwezig geweest te zyn. Sedert 4 September 11., heeft V. reeds driemalen door dreigbrieven zijn plan bekend gemaakt en nog de vorige week had by do woduwe E., terwyl doze voor hot- raam harer woning in de Frans-Halsstraat zat, van do straaf af met een pistool gedreigd. By onderzoek aan het politiebureel vond men by den moordenaar behalve twee revol vers en een aantal patronen, nog een brief, waaruit op te makon is dat hy ook zichzelf had willen treffen. Des nachts ongeveer drie uren gelukte het don doctoren in hot gasthuis, den kogel, welke, zooals nu bleek, tot het schouderbeen was doorgedrongen, te verwyderen, en de wond aan het oor werd genaaid. De toestand der getroffene is zorgwekkend, want do wonde is ernstig en haar gelaat is byna onherkenbaar door de brandwonden. Tot laat in den nacht waren de Wetering straatbowonors nog op de been. Naar de „N. R. Cr t." vernoemt, heeft eene te Rotterdam opgerichte bouw- maatschappy „West-Zeedyk" van mevrouw do wed. Anthony do uitgestrekte buitenplaats aangekocht, gelegen aan den Westzeedijk naast het zoogenaamde Maaslaantje. Golyk van hoogte met de kruin van den Westzeedyk zal een half cirkelvormig plein worden aangelegd met diameter van 50 meter. Dat plein zal worden omgeven door 23 hee- ronhuizon van diverse grootte en volgons do laatste eischon ingericht. Achter ieder huis zal zich een tuin be vinden van grootor of kleiner afmeting. Op eon achterterrein bevindt zich oeno woning, bestemd voor den tuinman, die mot het onderhoud der tuinen en het plein zal belast zyn. Alle huizen zullen uit een centraalgebouw worden verwarmd en van koud- en warm waterleiding worden voorzien. Ook bestaat het voornemen by voldoende deelneming van uit die centraal inrichting do perceelon eloctrisch te verlichten. Het middelgedeelte van het plein zal door een sierlyk yzeren hok worden omgeven en als plantsoen aangelegd; eene groote fontein met bassin zal hot middenpunt vormen, en ook een monument, voorzien van barometer en thermometer, worden aangebracht. Twee huizen aan het plein zullen met torens worden gebouwd, de ééne voorzien van een uurwerk, de andere van eene wind- aanwyzing. De gevels der huizen zyn ontworpen in sierlyken baksteenbouw met zandstoenen banden en versieringen. Het ontwerp i3 van den architect J. C. Van Wyk aldaar. Uit Eindhoven wordt dd. 13 April geschrevenHedenmiddag te ongeveer halfóén werd brand ontdekt in de buckskin-fabriek van Gebrs. Schröder alhier, een oogenblik nadat patroons en werklieden haar verlaten hadden. De brand scheen te zijn ontstaan in eene der weefkamers naby de machinekamer. Hot vuur nam zóó snel in omvang toe, dat reeds om 1 uur het geheele gebouw in lichterlaaie stondde vlammen stegen hemelhoog en doel den zich mede aan de tegenoverliggende blauw- ververy van den hoer Do H. en eenige bulzen in de nabijheid, welke echter door het krachtig optreden der brandweer voor verbranden ge spaard bleven. Gelukkig had een in de nabij heid wonende smid de tegenwoordigheid van geest den stoom te laten ontsnappen, waar door het springen van den ketel verhinderd werd. Men mocht er in slagen de boekon en de bukskins, welke in het magazijn opge stapeld lagen, in veiligheid te brengen. De schade is echtor aanzienlykhet gebouw met de machines zyn in een puinhoop verkeerd. Do fabriek was verzekerd aan do beurs te Amsterdam. Ongeveer 100 werklieden zyn door dezen brand tydelyk zonder werk. Do burge meester, die spoedig tor plaatse aanwezig was, is, met nog enkele ter redding toegeschoten personen, aan een groot govanr ontsnapt; ter nauwernood hebben zy oen omvallenden muur kunnen ontwyken. Door eene onbekende oorzaak is de behuizinge van den hoer F. Letter, in hot Emlenkamperveld, in Drente, eene prooi der vlammen geworden. De vlammen grepen zóó spoedig en geweldig om zich heen, dat de bewoners ternauwernood hun leven konden redden. Alles is dan ook vorniold, doch dat alles was verzekerd. Uit Nieuw- York wordt go meld dat de Yanderbilts-spoorwegen eene verhoo ging van 5 percent, door de baanwachters geëischt, hebben toegestaan. Er loopen ge ruchten dat de Erie-Maatschappy hare lieden niet ten volle heeft betaald en de mogelykhoid van eene werkstaking bestaat. Telegrammen uit Chicago zoggen dat het hoofd van de ridders van den arbeid cone werkstaking tracht te doen ontstaan onder do remmers op don Chicago Burlington Quincy- spoorwog, dat hy beweert de spoorwegmaat schappij ten laatste wel tot reden to zullen brengen en dat do aandeelhouders party be ginnen te kiezen met do werkstakors tegen het bestuur. In het dorp Jouro (Haskerland); komt het by den algemeenen verhuistyd in - do maand Mei telkens voor, dat één of meer gezinnen hunne woning moeten verlaten, zon der van eene andere woning te zyn voorzien. Het is dan hoogst moeielyk zo, zy 't ook tydolyk, onder dak te brongen, en, als hot kan geschieden, zyn er onevenredig hoogo kosten aan verbonden. Het burgerlyk armbe stuur heeft daarom besloten, in navolging van andere plaatsen dor provincie Friesland, oen gebouw te stichten, waarin aan bedoelde ge zinnen, ton hoogste ten getale van zes, een onderdak kan worden verschaft. Tot bostry- ding der kosten zal worden aangegaan eene geldleening van f 2500 tegen 3'/2 of -4 pet., in aandoolen van f 250, waarvan, to beginnen in 1892, ieder jaar één zal worden afgelost. Een ongeluk, dat de noodlot- tigste gevolgen had kunnen hebben, had Maandag-ochtend tegen tien uren des morgens aan het station du Midi te Brussel plaats. Twee verversknechts, in dienst van den heer- Aortsons, aannemer te Cureghem, waren bezig mot do herstelling van eene wachtkamer in genoemd station en stonden op eene dubbele ladder, ter hoogte van ongeveer twaalf meters, toen, ton gevolge oener verkeerde beweging, de ladder kantolde en in haren val de belde werklieden medesleepte, die op de lichtkroon terechtkwamen, welke brak en ovenals do knechts op den grond viol. Een dezer laatsten had eene diepe wonde onder den rechterslaap, waaruit veel bloed vloeide; de gekwetste word naar do apotheek in het station gebracht, waar hem het eerste verband gelegd werd en vervolgens overgebracht naar het hospitaal St.-Pierre, waar hy ter verzorging achterbleef. Do andore knecht, die inwondig gewond werd, kon toch nog huiswaarts keeren. Waartoe 1 i c h a m el y k 1 y d on een mensch al niet brengen kan, leert woer de zelfmoord van den Hongaarschen baron Orezy, groot landeigenaar te Evers. Do man was voor eonige jaren van het paard gevallen en werd sedert dien tyd door ondragelyke hoofd- pyn gekweld. Om aan dit lyden oen einde to makon, joeg zich de twoe en-dertigjarige odol- man dezer dagen een kogel door 't hoofd. By een voetbalwedstrijdteWhal- ley Range, by Manchester, kwamen twee der spelers, by het naloopen van den bal, zóó hard in botsing, dat één hunner zich zwaar aan nok en rug bezeerde en den volgenden dag aan de gevolgen overleed. Uit Calcutta wordt geseind dat to Dacca, in Engolsch-Indië, een vreeseiyke orkaan hoeft gewoed. Hy duurde slechts drie minuten, maar de verwoestingen zyn ontzet tend. Steenon gebouwen en zelfs het paleis van den Nawab konden geen weerstand bie den. Dikke yzeren staven werden gobroken of het halmen waren. Boomen werden ont worteld en meegevoerd. Personen, die nij^f op hot pad van den orkaan ginnen, voelden niets, doch hoorden een onheilspellend gefluit. Tot dusver zyn 69 dooden gevonden, terwyl meer dan 100 gewond zyn. De schade wordt geschat op 10 laks ropijen. Door het verzakken van eene spoor wegbrug stortte een trein op den Chicago- Milwaukee-St.-Paul spoorweg by Newhampton (Iowa) in de rivier. 12 reizigers werden gedood, 15 gewond. De eerste rftinister van den Emir van Bokhara is door oen inboorling vermoord. De moordenaar en zijn medeplichtige werden van den top van een loO voet-hooge1: toren geslingerd. Een vader hoeft in het Fransch» stadje Bry-sur-Seine zyne dochter verinoord. Deze laatste, eene jonge weduwe, woonde sinds oonigen tyd met hem samen. Op zekeren ochtenjd vindt de dienstbode het avondeten onaangeroerd. Zy begaf zich naar do slaapkamer der wed. PIó en vond haar dood op bed liggen. Zy yit naar do kamer van den vader heen en vindt hem oven- eens dood. Hy had door ophanging oon einde aan zyn loven gemaakt. In een brief, door dan vader nagelaten, be- kont hy zyne dochter te hebben vermoord. De verklaring luidt: „Ik smeek aan God en aan de monschen om vergiffenis vuor het geen ik misdreven heb: rnyn toom was sterker dan myn wil. Sinds acht dagen behandelde myne dochter mjj op de grofste en ergorlykste wyze; wat ik al sedert een jaar geleoen heb, is onbeschryfelykIk wil dus de maatschappij en hare familie van haar bevrydon, ten koste van myn leven!" Het was in het stadje bekend dat de wod. Flé zicb aan sterken drank te buitengingen haar vader dikwyls op de meest onbeschaamde wyké. beleedigde. Meyer, de banketbakker, 31ond achter zyne toonbank en tuurde droevig ge sterad op de hooge stapels appelbollen, welke langzamerhand oudbakken werden, war.tssdert do laatste dagen ging de zaak slap. Eensklaps komt hy op een inval. Hy gaat aan zyn lessenaar zitten en schryft: „Huwe- ïyksaanbod. Een jongo man van aangenaam uiterlyk en ruim bemiddeld, verlangt de kea- nis te maken oener dame, met het voi rnemen haar tot zyne levonsgezollin te kiezen. Schoon heid en rykdom worden minder gezocht clan een goed karakter en een vriendelyk'humeur, Jonge dames, die genegen mochten zyn op dezen te reflecteeren, worden verzocht ziek morgenmiddag te drie uren in den backet bak kerswinkel van den beer Meyer te bovindèr en, als herkenningsteeken, een appelbol t# gebruiken." De advertontie verschoen dion avond in dn courant en den volgenden middag tien minuten over drie waren de appelbollen schoon op. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur t Een enkel woord naar aanleiding van de vraag van F. in „De Spectator." Naar mjjn inzien is zyne vraag waarom de Vereeniging voor bloembollencultuur den handel in afge sneden bloemen tracht te fnuiken in „D« Nedorl. Spectator" wel allerminst op hare plaats. Er zyn verschillende vak- of meer algemeen gelezen dagbladen, waardoor lij meer kans zou hebbon. de vraag onder de oogen van belanghebbenden te brengen, doei de kortste en besto wog is, dunkt my, dat hy zich tot den algemeenen secretaris der Vereeniging, den heer D. Bakker te Haarlem, wende. Mocht deze heer soms bezwaar maken of niet antwoorden, hotgeen byna niet kan worden verondersteld, daar geheimhouding volstrekt niet is overeengekomen, dan zon er nog wel een lid zyn, dat zyne vraag in extenso wil en zal beantwoorden. Voor heden dus mijnerzyds genoeg. X. Van 6 lot 13 April. 8 ASSENHEIM. Overleden: Klazina CiggtM geb. Lekkerkerker, 48 j. ALKEMADE. Bevallen: N. Hijzelendeorn, geb. Ouwerkerk, zoon. A. Droog, geb. Korte- kaas, dochter. Gehuwd: A. Dobbe, jm. 25 j. en Cornelia Van Es, jd. 22 j. N. Bijlcmecr, jm. 24 j. en Cornelia Markons jd. 19 j. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabritk. WiSEK van 1 tot 7 April. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. St&ndk. 1 April. 6.30 8.— 7 17.5 2 6.30 8.15 8 17.2 0 6.30 8.30 7 17.2 4 6.30 8.15 8 17.4 5 6.30 8.30 7 17.7 6 6.30 8.30 8 17.8 7 n 6.30 8.15 8 17.7 Dit beteekentWanneer men 5 cubic feet 141-6 litera per uur van zulk gas verbrandt in een Sup? 8 London-Argand-Standard burner No. 1, met 21 gaatjes een licht wordt verkregen, dat in sterkte gelijk staat met 17.5, 17.2 enz. Standaardkaarsen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per nar verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6