N\ 8633. A0. 1838. <geze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. •Dit iiomiiicr bestaat uit DRIE Bladen. Ticeede Blad. Leiden, 14 April. Feuilleton. Aan den rand des afgronds. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. I PRIJB DBZBR COURANT: Voor Lolden par S mo on danUO. Jronco par poM......*.«.......m...... 1.40. I Aftonderlflia Nomm»».0.05. PRUS DHR ADV*RTfiSTrBT7: Ykn 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17|» Gf oo tere lottere n&ur pleite ruim te. Toor het 1» cassecren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Offlcïoele Kennisgevinffon. dbaxkwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden broneen ier algemeene kennis dat door KAREL VIJLBRIEF, te Leiden woonachtig, een verzoekschrift is inge diend om vergunning voor den verkoop van sterkon drank in net klein, in het perceel Noord-Einde No. 27. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 14 April 1838. E. KIST, Secretaris. In do vergadering van den Raad der ge meente Leiden, op Donderdag den 19den April a. s., zal o. m. worden behandeld bet kohier deF plaatselijke directe belasting, dienst 1S88. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naardon Kongo-Staat, door mid del van het stoomschip „Afrikaan", van Rot terdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Maandag avond om 10.15 bezorgd zijn. In het eerste blad geven wij nu eene volledige naamlijst der leden van de nieuwe .Tweede Kamor van Honderd", welke na de jongste verkiezingen bestaat uit 45 liberalen, 27 anti-revolutionairen, 26 katholieken, 1 con servatief on 1 sociaal-democraat. Bij deze berekening is de beer Engelberts, hoewel sommige couranten hem by de con servatieven indeelen, tot de anti-revolutio- «aire Kamerleden gerekend, omdat de „Stan daard" hem als zoodanig kenschetst, en even zoo de heer De Ram tot de katholieke party, omdat „De Tyd" hoewel dit blad hem eerst onder de liberalen bracht hem later onder do partyleden opnam. Naar het ^Vad." verneemt, is de heer Mackay met de Kabinetsformatie thans geheel gereed. Voor do portefeuille van buitenland- sche zaken wordt voorgedragen de hoer Hart- sen, oud lid der Eerste Kamer, voor die van koloniën de heer Keuchenius en voor die van financiën de heer Godin De Beaufort. De Koningin maakte gistemamiddag met de prinses een rytoer in een open rytuig met vierspan en voorryder. Behalve de hoeren mrs. Arntzenius en Van Idsinga, solliciteert ook mr. Snijder Van "Wissenkerke, referendaris by bet departement van justitie, naar het griffierschap der Tweede Kamer. Door don Commissaris des Konines in Noord-Holland is bepaald dat het getal loten Slot.) DOOR KOOPHAX8 VAK BOEKEKEX. „Het woord „gast", mynheer Van Velzen! heb ik niet gebruikt. De persoon, ovor wien ik kom spreken on die mee aangozoton zou hebben op de eereplaats, is haast geen gast, want hot is over jonker Alphonsus Van Rank- huyson, dat ik u mededc-elingen kom doen, modedeelingen van dien aard, dat hij vóór het uur van het middagmaal de Scheifduinen zal verlaten, om nimmer weder te keeren." „Mpn God, mynheer! wat is dat voor eene taal?" „Eene vroeselyko tijding is het, welke ik u breng, dat weet ikmaar toch zult gij, hoe ook gegriefd en teleurgesteld, eindigon met God te danken, dat ik nog, zij het ook ter olfder ure, u den blinddoek lieb afgerukt. Ik zal u niet langer in onzekerheid laten. Gy zyt oen man, en zult dus de vreeselyke waarheid nu kunnon hooren. Weet dan, myn- hec-r Van Yelzon! dat alles, wat Gerkes u vnor de verloting van paarden enz., op 27 Juli e. k. te Haarlem te houden, zal mogon bedragen 25,000, a ƒ1 per'lot. By de begrafenis van den hoofdingenieur W. H. Hubrecht op Eik-en-Duinen te 's-Hage was het corps van den waterstaat in grooten getale aanwezig, alsmede prof. Huet, uit Leiden. De hoofdinspecteur Galand, de inspecteur Conrad on de hoofdingenieur baron Van Itter- sum brachten huldo aan de nagodachtenis van den overledene. De broeder van don overledene, mr. P. F. Hubrecht, dankte voor de be toonde eer. Men lee it in het „Soerab. Handelsblad" Bj de talryke ongeluksvogels, die ook Iosulinde herbergt, zyn onkele fortuiniyke overgebleven. Onder deze is een deze week mar Europa vertrokken, om er wat pret te maken en terug te gaan, als hot koud wordt. Deze heer heet Van Blarkum. Hem liep alles mee. Als een ander in de tabak in éénen slag oen fortuin verloor, verdiende hy nog gsld; als een ander daarin weinig verdiende, won hy schatten. Landen als Groot-Gota3, eene vorstelyke bezitting door zijne afmeting, dat in verval was, kocht hy en maakte hy productief, en zoo ging alles voor en na, wat hy begon, vooruit. Maar hoeft hy een grooter inkomen dan menig potentaat, en wordt hy een keor of wat millionair geschat, hy biyft hier en gaat alleen voor zyn genot nu en dan eens naar andere werelddeelen. Hior loeft hy als een koning. Op zyne landen wordt hy geiirakt on geïrengd gelyk do G.-G. als deze op reis is, en toen hy te Semarang aan boord ging, werd hom door zyne administrateurs en opzieners op vorstelijke wyze uitgeleide gedaan. Een geheel ander slag van man gaat met dezelfde boot naar Europa, de lieer J. J. Geul. Ook hom zag de fortuin aan met oen welgovalligen blik, ook hy bezit een groot vermogen. Maar Geul gaat uit van een ander beginselhjj is de eenvoud zelf. Variis modis op vir- schillende manieren kan het goed gaan. Ook do heer Geul komt tegen don herfst terug naar zyne houtbosschen en zyne koffielanden (de eerste inmiddels misschien nog wat grooter geworden.) By den gemeenteraad van Gouda was ingekomen een voorstel van dr. F. H. G. Van Iterson, tot reorganisatie van do ge- gonooskundige armenverzorging aldaar. Daarin wetd allereerst medegedeeld dat hy zijn vroe ger voorstel tot oprichting van oen armen- ziekenfonds vanwege de gemeente introk, daar de bezwaren, daaraan verbonden, van onoverkomelyken aard waren. In plaats daar van deed hy een nieuw voorstel, en wel tot heeft verhaald over de afdwalingen van Hector Van Arkel, louter verzinsels waren, en dat hy die verzinsels u heeft overge bracht, nadat hy daartoe omgekocht was door Van Rankhuysen." Hierop begon Loods met het geven van een zoo nauwkeurig mogelijk verslag van het resultaat zyner jongste onderzoekingen, en legdo ten slotte de schrifteiyke bewijsstukken over. Dat hy dit verhaal niet zonder telkons in de rede gevallen te worden door Van Velzen had kunnen voleindigen, bogrijpt ieder lichtelyk, zoo ook dat do verslagenheid en smart groot waren, toen de diep gegriefde vader oindelyk geen kans meer zag iets in te brengen tegen de ingediende beschuldigingen. Eindelyk sprak de heer Van Velzen op doffen toon: „Dominee! zoudt ge 't goed vinden dat ik Van Rankhuysen hier riep, en dat gij hem, in myno tegenwoordigheid, zegt dat by zich, hoo eer hoe liever, tot vertrekken moet ge reed maken?" „Indien gy dit verlangt, mijnheer Van Velzen ben ik bereid den jonker te woord te staan." Hierop werd een bediende geroepen om den heer Van Rankhuysen te noodigen in do spreekkamer te komen. Toen laatstgenoemde benoeming van 3 gemeentelijke artsen, togen een honorarium van 700, dio zullon wordon belast met de armenpraktyk in haren geheelen omvang. Deze heeren zouden tevens belast worden met de inenting van gemeentewege, tegen genot van do daaraan verbonden emo lumenten. De geneesheer en de heelmeester der gasthuizen zouden voorts beiast worden met. eene dagelyksche kliniek voor onver- mogenden. De betrekkingen van stadsheel meester en stadsvroedmeester zouden worden opgeheven. Op dit voorstel werd een praoadvies in gediend door B. en Ws., die zich in hoofd zaak zeer goed daarmede kunnen vereenigen. Op een paar punten echter wensehen zy het te wyzigen. Vooreerst zyn zy tegen de voor gestelde kliniek on voorts willen zy don lieel- meoster dor gasthuizen geon wachtgeld toe kennen zooals do bedoeling was van den heer Van Iterson maar hom een pensioen toekennen van 200 's jaars. In de zitting van gistermiddag werd het vroeger ingekomen voorstel van Burg. en Weths., om de op to richten volksgaarkeuken te vestigon op het terrein van het Proveniers huis, ingetrokken en besloten deze op te richten in de Keizerstraat, waartoe reeds vroeger het besluit was genomen. Tot de feestelykheden, waarmede het vyftigjarig bestaan van hot Kon. Zoologisch Genootschap „Natura Artis Magistra" te Am sterdam zal worden gevierd, behoort ook de opening van de „Vereenigde Ethnographische Musea" op 1 Mei a. s., te 3 uren 's namiddags, en een gemoonschappelyke maaltijd, door het genootschap aan genoodigden aan te bieden. Te Haarlem is in 30 jarigen ouderdom ovórlodon de 1ste luit.-adjudant der artillerie op non-activiteit "W. C. "Wolterbeek. De minister van binnen), zaken brengt tor algemeene kennis dat de bovenzalen van hot Kon. Kabinet van Schilderijen te 's-Gra- venbage tot 1 Mei 1888 voor hot publiek zullen gesloten blyven. De Noderlandsche „pelgrims", dio den Paus gaan gelukwenschen met zyn gouden priesterjubilé en hem het geschenk dor Nederlandsche katholieken overbrengen, wor den 29 dezer by don H. Vader ten gehoore toegelaten. Do cadettenschool zal, naar mon ver neemt, te 's Hertogenbosch worden gevostigd. Dat dit bericht, in verband mot de aan staande verwisseling van ministers, niet voorbarig is, zouden wy niet durven ver zekeren. (llaagsclie Crt.) Het stoomschip „Semarang," van Rot terdam naar Java, arriveorde 13 April te kort daarna binnentrad, zei Loods, met eene van aandoening bovonde stem: Mynheer Van Rinkhuysen! my is ter oore gekomen, het geen gy met den misdadiger Gerkes, een paar jaren geleden, hebt beraamd en uitge voerd. De schrifteiyke bewijzen uwer misdaad liggen hier voor ons op de tafel. Onnoodigis het uwe handelingen te qualificeeren, maar dat het voor u on voor de familie Van Velzen wonscheiyk is dat gy zoo spoedig mogelyk dit huis verlaat om er nooit terug te keeren, dat zal uw gezond verstand u wel zeggen." Een oogenblik stond Van Rankhuysen als aan den grond genageld, zonder een woord te kunnon uitbrengen. Daarna wilde hy eenige tegenwerpingon maken, doch do heer Van Velzen legdo hem met heftigheid hetzwygen op, en gebood hom zich tot vertrek gereed te maken. 0nd9r een dof gemompel verliet daarop Van Rankhuysen het vertrek, en wei nige oogenblikken daarna zag men hem met haastige schreden het voorplein oversteken om het landgoed te verlaten. Nu werd Mathilde binnengeroepen en te- gelykertyd hare moeder. Lange redeneeringen ter voorbereiding waron voor dezen niet noodig, want beiden haddon reeds aan alles bemerkt Port-Saidde „Oranje-Nassau," van Amsterdam naar Suriname, pass. 13 April Dungoness; de „Prinses Marie" vertrok 14 April van Batavia naar Amsterdam; de „Prinses "Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 14 April to Batavia. De gewono audiëntie van den minister van justitie zal op 17 dezer niet plaats hebben. Z. M. hoeft benoemd tot ontvanger der registratie en domeinon: te Enschedee F. O. Gorter, thans ontvanger der registratie en domeinen te Vechelte Grave, G. J. Ten Gate, thans ontvanger der registratie en domeinen te Oirschot; en aan W. C. Pické, op zyn. verzoek, eervol ontslag verleend uit zyne be trokking van controleur van het buitengewoon zegel te Amsterdammet ingang van 1 Mei a. s. den gepensionneerden luit.-kol.-intendant van het corps mariniers C. Deyll, eorvol ont heven van de betrekking van lid der directie van het "Weduwen- en Weezenfonds der mili taire officieren by de zeemacht, onder dank betuiging voor de als zoodanig bowozen dien sten, en die betrekking opgedragen aan den inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht dr. F. J. Van Leent; verleend" de volgende pensioenen, als aanH. A. Van Nues, weduwe H. Bruins, in levon ontvanger der directe belastingen enz. 690; W. S". Meilink, wed. J. Breukink, id. 1025; A."W. H. Bours, wed. A. L. Moraux, laatst weduwa S. J. Von Huguonin, in leven controleur der directe belastingon enz., 234J. Hoekstra-, commies 3de kl. by 's Ryks belastingen 250; J. C. Van Rietschoten, idem 1ste kl. 487 den kapitoin-adjudant M. Jorissen, van het 2de reg. inf., op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1870; benoemd tot notaris binnon het arrondisse ment Maastricht, tor standplaats de gemeente Urmond, A. L. E. Schutjes, candid.-notaris te Blorick; tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Rotterdam No. 1, mr. II. Vaillant, advocaat en procureur te Rotterdam; tot notaris binnen het arrondissement Groningen-, ter standplaats de gemeente Groningon, VT. Bommel Van Vloten, candidaat-notaris te Arnhom; aan C. Adriaans, zich volgens aangenomen goslachtsnaam noemende en schryvendo C. A. Boomgaard, oervol ontsla gen commissaris der loodsen, tevens ontvan- gor der loodsgoldon te Oostmahorn, toegekend een pensioen van ƒ610 'sjaars; benoemd tot gezworen van den polder Kraayenisse- (Zuid-Holland), K. P. Roodzant; tot id. van het bestuur van den polder Dioderik (Zuid- Holland), D. Van der Sluys; tot hoogheemraad van het groot waterschap van "Woerden, G. II. L. baron Van Boetzelaer. dat er iets gaande was. Ditmaal was het de vader, die hot woord voerde„Myn liova kind", zoo sprak hy, terwyi hy beide handen zyner dochter in do zijne nam, „wy zyn gruwzaam bedrogen. Hector is nooit ontrouw geweest, Hector heeft u altijd liefgehad." „V/at zegt ge?" stamelde Mathilde. „De beschuldigingen, tegen Van Arkel in gebracht, waren lasterlyke verzinsels, ver zonnen en verbreid door een misdadiger, daartoe aangezocht on omgekocht door den heer Van Rankhuysen, dio nu reeds voorgoed do Schelfduinen heeft verlaten." Van het geven van nadere verklaringen bleef mon althans voorloopig verschoond", daar Mathikle eon luiden gil slaakte en m zwijm viel. liet eerste woord, dat zy harer moeder in hot oor fluisterde, toen zij, weer bygekomen, deze aan haar ledikant vond zitten, was: „En zou Hector my kunnen vergeven?" En toen- do moeder daarop toestemmend had geant woord, on er bygovoegd: „Ja, lieve Thilda! ja, en hy bemint u nog met heel zyn hart," toen sloeg Mathilde beide armen om moeders hals on barstte in tranen uit; on die tranen, het waren geene tranon dor smart alleen.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5