BUITENLAND. Frankryk. Donderdag kwam een werkman, die onder- steid wordt gek te zyn, aan het hok voor het paleis in het Elysée om den president der Republiek te spreken. Toen hy hoorde dat hy niet binnengelaten kon wordon, schoot hy eene pistool af in de richting van het hek. Niemand werd gekwetst. De pistool was ook slechts geladen met los kruit. Voor den com missaris van politie gebracht, verklaarde hy geschoten te hebben om, nu hem de toegang tot den president geweigerd was, de aandacht op zyn persoon te vestigen. De „Figaro" bericht dat de graaf van Parys heden op Sheen-House oenige der aan- zieniykste personen van zyne party ten ge- hoore zal ontvangen, om met hen te handelen over den staatkundigen toestand in Frankryk en hun instructiön te geven omtrent hun gedrag, voornamelijk in de quaestie-Boulangor. Zal men zich vóór of togen hem party stellen Ten gevolge van een artikel, verschenen in do „Triboulet" en dat de hoer Ph. Dubois, redacteur van de „Intransigoant", beleodigend voor zich achtto, werd den heeren Sutter Laumann en Ernest Roche door den heer Dubois verzocht aan baron Harden-Hickey, directeur van eerstgenoemd blad, voldoening te vragen. Die baron was tevens de schryvor van het artikel. Toen de heer Harden-Hickey, door tusschen- komst zyner getuigen, do heeren Gaston Jol- livet en Georges Legrand, geweigerd had de door hem gebezigde bewoordingen terug te nemen, word besloten tot een duel, dat dan ook inderdaad in de omstreken van Parys plaats vond. By hot eerste treffen werd de baron aan den rechter benedenarm gewond, waardoor hot tweegevecht moest gestaakt worden. De verkiezingsveldtocht ten gunste van generaal Boulanger wordt ook modegemaakt door den zoon van Henri Rochefort. Bij gelegenheid van eene der vergaderingen in hot noorden werd dit jonge mensch door Paul Fieulaino heftig aangevalion en hem zelfs toegevoegd, dat hy door de politie be zoldigd was. Nu was dit zeker volkomen de plank mis slaan, want indien er een man in de wereld is, die de politie minacht en dit by elke gelegenheid laat biykon dan is het Rochefort, En de zoons denken daarover juist zooals de vader. Do woede van den jongen volksleider kan men zich dan ook voorstellen. En toen hy Fieulaine den volgenden morgen in een /;afé ontmoette, greep Rochefort de gelegen heid dadelyk aan om zyn togenstandor oen paar roode ooren te geven. Het gevolg hier van is dat beide heeren óók zullen duelleeren. De algomoene Raad van Constantino hooft 150,000 fr. toegestaan voor het bestrijden van de sprinkhanenplaag en opnieuw den wensch uitgesproken dat do Staat tot hetzelfde ■doel eene toolage mogo verleenen. Dnitaeliland. Als de oorzaak, waarom don kanselier althans voorloopig in de huweiyks-quaestio zyn zin is gegeven, worden verschillende rede nen opgegeven. Mon wyst op de dreigende crisis in Frankryk, op don toestand des keizors, welke sedort eenige dagen weer minder gunstig is, en eindelyk ook op de moeilykheid oen plaatsvervanger voor den kanselier te vindon. Men verzekert dat reeds prins Hohenlohe, den stadhouder van Elzas en Lotharingon, graaf Hatzfeld on graaf Münster hierover zyn gepolst, maar goen dezor diplomaten gevoelde eenigon lust, in de plaats van prins Von Bismarck, de leiding van Duitschlands buitenlandscho staatkundo over te nemen. Hoe dat zy, in allen gevallo zal do oplossing der kanseliers-crisis zoowel in hot binnen- als in hot buitenland niet weinig tot de alge- meene geruststelling bydragen. Een correspondent van „the Times" bewoert dat Alexander van Battenberg indertyd eerst door bemiddeling van prinses Victoria afstand deed van den Bulgaarschen troon. Toen hy 11a zyne abdicatie met Stambuloff naar Lom Palanka reed, maakte de minister hem eenigo aanmerkingen over zyne handelwyze, waarop liy antwoordde: „Ik kon niet anders handelen na hetgeen ik uit Borlijn vernomen had." Stambuloff meende dat hij zinspeelde op het telogram van Von Bismarck om do samen zweerders niet te executooren, e;l moondo dat do Vorst zich niet had behoeven te pntzion om aan hot recht zyn loop te laten. „Dat is het niet, hernam de Vorstik kan 'fm yiet hier biyven. Misschien kom ik later terug; maar eerst moet er in Duitschland iets gebeuren, voor dat mogelyk is." "Wat er nu eindelijk gebeurd is, is zeker niet heel aangenaam voor hem. Hoewel er alzoo niet aan te twyfolon valt dat de kanseliers-crisis voorby is, loopen toch do berichten over het verloop daarvan in de laatstverloopen dagen zeer uiteen. Terwyl eenerzy'ds verzekerd wordt dat er eene vol ledige overeenstemmieg is verkregen, ook tus schen de keizerin en den rykskansolior, wordt van een anderen kant beweord dat de keizer wel is waar terstond met de staatkundige bedenkingen van prins Von Bismarck heeft ingestemd, maar keizerin Victoria slechts met de omstandigheden van het oogenblik reke ning gehouden, doch niot vorklaard hooft, voorgoed van het huwelijksplan af te zien. Van het reeds moormalon vermelde onder houd tuschen de keizerin en den rykskanselier is een van beide zyden goedgekeurd proces verbaal opgemaakt en in het staats-archief opgonomen. Overigens blyft vry algemeen de meaning heerschen dat er tusschen keizerin Victoria en prins Von Bismarck zulk een ernstig principieel verschil van meening be staat omtrent den staatkundihen invloed, de taak en de positie der gemalin van een Prui- sischen monarch, dat ook by latere gelegen heden ernstige botsingen te vreezen zyu. Voor liet oogenblik trekt het do aandacht dat er in bladen, welke prins Yon Bismarck byzonder welgezind zyn, op weinig welwillende wyze aanmerking op gemaakt wordt, dat by het bezook der keizerin te Posen eene deputatie van dames der Poolsche aristocratie werd toe gelaten, welke aan de keizerin eene hulde bracht, welke niot slechts in de Fransche taal vorvat was, maar bovendien ook staatkundige toespelingen inhield. In de laatste dagen was de ademhaling dos keizers, ton gevolge van zwelling, belem merd, zoodat by hoestaanvallen de buis eenigo malen verwijderd moest worden. Het nieuwe buisje, dat nu in de luchtpyp des keizers is geplaatst, is langer dan het vorigo. De verwisseling had eene uitmuntendo werking. Ondanks het ongunstige weder kwam de keizer gisteren te Beriyn, steeg aan het paleis af, vertoonde zich herhaaldelyk aan de jubelende menigte on beschouwde aan hot venster het voorbytrekken der troepen, die zich naar de wacht begaven. Z. M. bracht later een bezoek aan den kroonprins. De zoontjes van den Duitsehon kroon prins, Wilholm, Eitol-Fritz en Adalbert, kry- gen reeds eene streng militaire opvoeding in do kinderkamer. Do oudste, van zes jaren, voert het commando over de beide anderen. Als papa binnenkomt, roept hy„aantreden en de drie knapen stellen zich naar de grootte „in gelid" op, „de pink op den naad van de broek", om.eon kus te ontvangen. Spanje. Te Madrid zouden Woensdag drie misda digers tor dood gebracht worden. Sedert de koningin-regentos aan de regee ring is, hebben 231 ter dood veroordeeldon ontheffing van de straf gekregen. Do koningin wenscht-e ook ditmaal do drie doodvonnissen niet voltrokken te zien. Zy ontbood den minister-presidont Sagasta en yverdo voor het toekennen eonor zachtere straf. Zy verklaarde dat zy, lonkende aan hot lot, dat dozen drie misdadigers boven het hoofd hing, don ganschen nacht niet had kunnen slapen. Maar Sagasta antwoordde dat do door hen gepleegde misdaden zóó ver- schrikkelyk waren, dat hy tot zyn leedwezen aan het verlangen dor koningin niet kon toegeven. Voor de eerste maal sedert lange jaren zyn de doodvonnissen niet op een afge sloten terrein binnen de muren der gevange nis voltrokken geworden, maar op eeno plaats, waar het publiek getuige kon zyn van het bloedig schouwspel. Een der drie misdadigers was eene vrouw. Zij viel vóór de strafoefening aan den voet van hot schavot in zwyrn. In vyf jaren tijds was de doodstraf in Spanje buiten toepassing gebleven. Het gerucht loopt dat de rogeoring voornemens is by het sluiten der Parloments- zitting by de Kamer een wetsontwerp in to dionen, waarby hot algemeen stemrecht zou ingevoerd worden. In de Spaanscho Cortez heeft do ropu- blikeinsche minderheid het voorstel ingediend tot verleening eoner algemeeno amnos'io voor politieks misdrijven. De heeren Castolar en Lopez-Domingnez braken eeno lar.s yoor do veroordeeldon, maar de minister-president Sagasta verklaarde er zich zeer beslist togen. Ten slotte werd hot voorstel met 154 tegen 2S stemmen verworpen. In de Gedeputeerde Staten is het rapport voorgelezen van do commissie, benoemd tot het nazien van het handelsverdrag tusschen Spanje en Italië. Do heer Del Campos zou heden een tegenvoorstel indienen, waarby tot verwerping van het voorgestelde verdrag wordt besloten. De discussie nam een aanvang met de in komende rechten op teer en petroleum. Door overstrooming van de Guadalhorco is in de provincie Malaga grooto verwoesting aangericht. Men begroot de schade op een half millioen. Ook de provincie Grenada is voor een groot deel overstroomd. Elk verkeer is gestaakt, wegons het instorten dor bruggen tusschen Heromja en Galana. België. Te Turnhout is den 9den dezer de ook in Nederland niet onbekende Vlaamscho novel list dr. J. Reinior Snieders overleden. Hy was in 1812 te Bladol, in de Brabantscho Kern- pon, geboren en promoveerde als geneesheer in 1838. Zyne eerste novelle was „Het kind met den helm." Nog eenigo dagen vóór zijn dood hooft hij de proeven voor eene nieuwe uitgaaf zyner talrijke werken gecorrigeerd. Vier zyner kinderen, reeds volwassen, had hy, evenals zyne eclitgenoote en zijne vier broodors, ten grave gedragen. Vóór eenige dagen nog 6tierf zyne laatste dochter. Jan Van Beers zal Sedelmayer vervol gen, omdat deze de tentoonstelling van Van Beers' werken in zyne galery te Parys niet wil laten doorgaan. In hot budget va» België voor 1888 zyn de buitengewone ontvangsten op 7 millioon, de buitengewone uitgaven op 52 millioen go- raamd. Deze zullen wordon gedekt door eeno leening. Totdat deze is opgenomeD, zullen einde dezer maand 50 millioen fr. schatkist bons worden uitgegeven. De uitgaven betreffen in hoofdzaak de aan te leggen versterkingen aan de Maas en do verbouwing der forten van Antwerpen. By do Kamer van Afgevaardigden is een wetsontwerp van den heer Devolder ingekomen, tot bescherming van kindoren, die by reizende gezelschappen, op kermis sen enz. worden gebruikt. De leoftyd voor dergelyke kinderen wordt daarby op 18 jaren gesteld, maar men vindt dit cyfer wel wat hoog, daar acrobaten en danseressen veel vroeger moeten beginnen om hun vak te kunnen leeren. De „Etoile beige" spreekt zeer geheim zinnig over het afgaan van het voorgenomen huwelyk van de dochter van een Belgischen minister, met een jong officier, bohoorendo tot eeno Duitsche gemediatiseorde vorsteiyko familie. De Duitsche keizer zou de toestem ming tot dat huwolyk hebben geweigerd. Italië. De toevlood van bedevaartgangers te Rome, in verband nog steeds met 's Pausen gevierd jubileum, is in do laatste dagen groot ge weest, en voortdurend worden er nog andoro verwacht. Franschen, Oostenrykors, uit de verschillende doelen der monarchie, Spanjaar den, Belgen, Hollanders, om niet van Italianen te spreken, zijn er of zullen eerstdaags komen. Donderdag zyn er niet minder dan een 15,000, onder welke 10,000 Franschen, met den vicomto Damas aan het hoofd, in de basiliek van St.- Pieter toegelaten, waar Leo XIII, omringd ran een aantal, den vreemden bedevaartgan gers ten geleide strekkende bisschoppen, van het kapittel van den Heiligon Petrus en de pausolyke hofhouding, de mis gelezen en den zegen over allen uitgesproken heeft. Eene ernstige botsing heoft den Ssten dezer plaats gehad to Bernalda, in het arron dissement Potenza, wegens de heffing van een hoofdelykon omslag. Da boeren riepen „Weg met den burgemeester! "Weg met de belastingenDe gendarmerie moest tusschen- beido komen en van haro vuurwapenen gebruik maken. Vier boeren verloren het leven en verscheidene anderen werden gekwetst. Ook eenige gendarmes werden gewond. Er zyn troopen naar Bernalda gezonden en de ordo is hersteld, maar de gisting duurt voort. Groob-Brltannlë. In de gisteren te Londen gehouden zitting der conferentie over de suikerpremiën, welke door den baron De Worms werd voorgezeten, is oen sub-comité benoemd tot onderzoek vr.n de aanhangige technisc 1 vraagstukkon 011 het uitbrengen van ver-lag daarover. De zitting van heden is uitgesteld ingevolge eene uitnoodiging aan do loden om het kasteel van "Windsor te komen bezoeken. Do volgende zitting zal belangryk zijn en lord Salisbury, de minister-president, zal de ledon een banket aanbieden na afloop der zitting in het kasteel. De heer Goschen heeft gisteravond in het Lagorhuis medegedeeld dat van Staatsschuld reeds voor 473 millioen is ge. converteerd. De inschryving, door don Lord-Mayor van Londen geopend voor de noodlydenden in Duitschland, heeft reeds ruim 26,000 gd. opgebracht. Zwitserland. Het kanton Glarus heeft het vyfde eeuw feest van den slag van Nafels, waarin 600 Zwitsersche boeren eene tienmaal storkere Oostonrykscho strydmacht zoo goed als ver nietigden, gevierd. Het is een eigenaardig landje, daar tusschen do bergen. Do kleine republiek heeft dezelfde staatsregeling als do borders en boeren van vóór vyf eeuwen en toch staat het op de hoogte der nieuwste Europeescho beschaving. Nog altijd komt het volk in de maand Mei in de open lucht byeen, kiest zyne regeering en beslist over wetsvoorstellen. Nu moet mon niet denken dat hot er oen dom of achterlijk volkje zou zynIntegendeel, het kanton Glarus is geheel modern ingericht, een kind van onzen tyd. Het volk is er gehecht aan de oude dierbaar geworden vormener heerscht, schoon het volk voor '/e Protestantsch en voor '/a Katholiek is, de beste verdraagzaamheid, zóó zelfs, dat Protestanten en Katholieken van dezelfde kerk gebruik maken. En zoo waren ook dit jaar voor do 500ste maal 25- a 30,000 menschon in het heerlyke dal veroenigd en bezochten de gedenkteekenon op het slagveld van 1388. Een ambtenaar aan het Zwitsersche depar tement van oorlog, zeer goed aangeschreven by zyne superieuren, huisvader, is dezer dagen gebleken reeds sedert 1884 schuldig te zyn aan eene reeks van verduisteringen, welke hy door valscho boekhouding zoo lang had weten te bedekken. Toon hem dat niet langer gelukte, nam hy de vlucht, maar nog vóórdat hy over de grenzen was gekomen, beroofde hy zich van het leven. Rusland. Wat men vreesde, is bewaarheid. Uit tal van plaatsen komen watersnoodberichten. De oude hoofdstad van het Russische Rijk, Moskou, is deerlyk geteisterd. Do goheele kado aan de zydo der rivier en verschillende wyken zyn onder water gezet. De bruggen waren opgepropt mot nieuwsgierigen, die het langzaam wassen der golfjes stonden aan te kyken. Of ook andere deelen overstroomd zijn, is nog niet bokend. De vrees er voor blyft bestaan. In de Baltischo provinciën zal by rechts zaken en by het beheer der belastingen voort aan alleen het Russisch gebruikt mogen wor den. Ook zullen de gemeenten aan de Protes- tantscho kerken geen subsidie moer geven. Uit Odessa wordt geseind dat eene ernstige crisis is uitgebroken in den petroleumhandel te B3ka en Batum. De daling der pryzen is aanzienlyk. Naar de „Daily News" uit Odessa ver neemt, wordt door welingelichte schryvers van particuliere brioven to Sofia getuigd dat de hardnekkige Russische propaganda eindelijk vrucht bsgint te dragen. Groot is het aantal Russisch gezinde officieren in het Bulgaarsche leger, dio eene afwachtende houding aannemen en bereid zyn eventueel by een staatsgreep mee te helpen om prins Ferdinand weg te jagen. By het laatste transport, dat uit Odessa naar het eiland Saghalin word overgebracht, bevonden zich niet minder dan vyf vorstelijke personen, allen veroordeeld wegens moord of diefstal Bulgaryo. Aan de „Temps" wordt uit Pirot onder dagteekening van gisteren gemeld, datgroote ongerustheid te Sofia heerscht en men voor eene overrompeling beducht is. Voorzorgs maatregelen zyn genomen om het paleis en den prins te bewaken. Uit Bucharest wordt gemeld dat, naar men vreest, zelfs onder do garde van vorst Ferdi nand vorraders schuilen. Ook is men voor nemens nieuwe vervolgingen fegon do onafhan kelijke pers in te stellen. De hoofdredacteur van do „Marodny-Pravas" en zyn vader zyn goarresteerd, geslagen en weder in vrijheid gesteld. Majoor Popoff is voornemons onthullingen over Stambuloff on zyne omgeving te doen. Men verwacht iets bijzonders te vernemen.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 10