waren geweest. Hy hoopte dat de rechtbank li erop acht zou geven. Vervolgens stond terecht een Haagsche kruidenier, die vroeger door het kantongerecht tot f 25 boete was veroordeeld wegens het verkoopen van sterken drank in het klein zondor vergunning en wiens zaak wegens eene infor maliteit werd verdaagd. Thans werd opnieuw een getuigenverhoor gtihouden en verklaarden twee lieden, .(om trent wien bleek dat zy, zooal niet by deze overtreding, geldeiyk voordeel genoten) dat bekl. hun twee borrels geschonken had ad 10 cents. Eén dier getuigen trachtte de recht bank te overtuigen van zyne bedoeling om overtredingen der drankwet slechts uit een gevoel van „rrrrechtvaardigheid" aan de politie mede te deolen. De boklaagdo zelf hield strak on styf staande dat hem geen geld voor de borrels betaald was. Het Openb. Min. bleef persisteeren by zyne vordering tot bevestiging van hot vonnis dea kantonrechters. Zyn verdediger, mr. J. Van Praag, was niet byster in zyn schik met de twee go- tuigen charge en achtte het overtuigend bewys van de schuld van zyn cliënt niet ge leverd, weshalve hy bleef persisteeren bij zyne conclusie, strekkende tot vryspraak van bekl. Uitspraak ook over acht dagen. Hot gerechtshof te 's-Hagehleld heden zitting ter behandeling van het hooger beroep, ingesteld door den gepensionneerden kapitein van het Indische loger, Willink Ketjen, en den officier van justitie te 's-Hage, tegen het vonnis der Haagsche rechtbank, waarby hy veroordeeld is tot f 25 boete wegens be- leediging van den minister van koloniën. De beklaagde was oök in appèl persooniyk op gekomen. Zoo men weet, werd hem ten laste gelegd, dat hy opzetteiyk de eer en den goeden naam van den Minister van Koloniën had aangorand door voor de woning van voormelden minis ter lulde aan de dienstbode toe te voegen, dat de Bewindsman hem papieren had ont roofd of ontstolen, althans zich daaraan mode- plichtig had gemaakt. Do terechtzitting door een talryk publiek van Indische ambtenaren en officieren by- gewoond ontleende voor velen hare interes sante zyde aan de oproeping als getuigen a décharge van eenlge ministers en autoriteiten. Beklaagde maakte al dadelyk ruimschoots gebruik van de bevoegdheid om terstond zyne gronden van bezwaar tegen de veroordeoling te ontwikkelen. Bekl. releveerde het gehoele verloop van zyne zaak en stelde zich den Hove voor als slachtoffer eenor „karakter- looze" regeering, die den moed mist enrecht te herstellen. Hy beklaagde zich er thans wederom over dat hy door het Openbaar Ministerie niet vroeger vorvolgd is wegens be schuldigingen tegen de Rogeoring, waaruit hy afleidde dat hot Openb. Min. ze niet straf baar achtte. Als getuigen werden ditmaal gehoord de ministers Heemskerk, Sprenger Van Eyk, Van Karneboek, de Kamerleden Reuther, v. d. Schrieck, en do hoofdcommissaris van politie. De adv.-gen. mr. Byleveld was daarna zeer kort in de toelichting van zyne vordering. Het feit dat bekl. den min. v. kol. heeft boleedigd was bevestigd door do bekentenis van den bekl. zelf, die, toen hy de golnerimineerde woorden uitte, noch handelde in hot algemeen belang, noch tot eigen verdediging. Dat de bekl. de bedoeling heeft gehad te smaden, bleek hieruit dat hy do beleediging uitte in het openbaar en omdat hy wist dat hom do stukken op dat oogenblik toch niet konden worden teruggegeven. Do qualificatie van laster zou het O. M. in deze niet inroepen, ook al wist bekl. zeer goed dat hy niet spreken kon van opzettelyken roof en het feit niet kon bewyzen. Hy liet de verzwarende omstandig heid van laster ruston, ook omdat die by dagvaarding niet is ton laste gelegd. Ook nam het O. M. genoegen met het op leggen van eene geldboete, omdat 't aanneemt dat bekl. door opgewondenheid en gevoelig heid tot afkeurenswaardige handelingen was gedreven. De adv.-gen. eischte mitsdien bevestiging van het vonnis. Na een kort woord van bekl., dat hy te goeder trouw heeft gohandeld, en voor hom niet, doch voor den minister van koloniën de zaak wel quaestieus was, is 's Hofs uitspraak bopaald op Zaterdag 21 April. Hedenmorgen is de fabriek van den heer Schreuder te Eindhoven afgebrand. Het bericht, dat de directeur van de socialistische diukkery „Excelsior" te 's-Hage vervolgd wordt wegens verduistering van gelden, vereischt verduidelyking. Hot is de onlangs ontslagen directeur v. G., die op eene aanklacht van Croll, den tegonwoordigen directeur, doewego wordt vervolgd. Te Katwijk aan Zee zyn gisteren 30 schuiten aan geweest. De aanbrengst was niet groot. Do visch was redeiyk hoog in prys on do besommingen variéerden tusschen ƒ41 en ƒ72. Op den 26sten April en den 3den Mei zal te Hoofddorp de gewone jaariyksche veemarkt worden gehouden. Door de rechtbank te Haarlem is Spruitenburg te Aalsmeer, wegens bescha diging, beleediging en mishandeling, overeen komstig den eisch van het openbaar minis terie, veroordeeld tot 21 dagen gevangenisstraf. Het nieuwe, fraaie Concertge bouw te Amsterdam, dat Woensdag-avond op luisterryke wflze word lngewyd, kan gemak- kelyk aan 1800 personen zitplaateen aanbieden. Eene Amsterdamsche visch- vrouw had het ongeluk by hot schoonmaken van visch zich den voorsten vinger van hare linkerhand af te snyden. De vrouw, kostwtn- ster voor haren werkloozen man en hare v()f kinderen, werd naar het gasthuis gebracht. Het te Amsterdam genomen Raadsbesluit ten opzichte van het gedempte Damrak schynt de bewoners zeer te bevredigen. De meesten ten minste hadden gisteren do vlag uitgestoken. Men meldt aan de „N. R. C." u i t Weert: In den laatsten tyd gaat het hier weder zeer rumoorig toe en hooft de politie de handen vol werk. Vooral de openbare dronkenschap was in den laatsten tyd meer dan erg; er werden dan ook vele processen-verbaal op gemaakt. Jl. Dinsdag beklom een dronken kerel, half gekleed, het dak eoner woning, wierp den voorbygangers met pannen on was niet naar beneden te krygen. Juist was men van plan eene brandspuit te laten aanrukken om hem op een nat pak te onthalen en hem zoodoondo tot bedaren te brengen, toen de woesteling van het dak viel en terechtkwam in een geiten stal, welke opengebroken moest worden om hem er uit te krygen. Een wonder mag hot heeten, dat by niet het minste letsel heeft bekomen. Hij werd daarna door de mare chaussee in arrest gebracht. Eenlge jaren ge leden sprong zyn broeder, te Weert, in dronken toestand, uit een zolderraam, doch deze kwam dood op de straat terecht. Te Dokkum gaf een minnaar zyn meisje oen koffieketel ten geschenke. De politie kwam het geschenk echter spoedig te rughalen, want de minnaar had den ketel van zyn patroon gestolen. Tusschen de gebroeders P. en L., te Melick (Limburg), ontstond er Woensdag nacht een hevige twist. De messen werden getrokken en beiden ernstig aan het hoofd verwond. Uit Oedenburg (Hongarije) wordt van gisteren gemeld dat aldaar in den vroegen morgen eene hevige aardbeving werd waar genomen. Te Elsenstadt moeten verschei dene huizen ingestort zyn. BUITENLAND. e Frankryk. Hoe meer do verkiezing in het noorder departement begint te naderen, des te hef tiger wordt de beweging vóór en tegen Bou- langer. De Bonapartist Paul De Cassagnac betuigt in zyn blad „l'Autorité" zyne ingenomenheid mot de beweging, omdat Boulanger, „die op zichzelf niets is", aldus dient als een „werktuig tot omverwerping der republiek." De republi keinen zegt De Cassagnac zyn bulten zichzelven van woede en wy, do eenigen, die er voordeel van kunnon trekken, wachten g«- duldlg af, wat er verder zal gebeuren." De „Figaro", die de belangen van den graaf van Parys vertegenwoordigt, is minder tevre den en vraagt nogmaals: „De Franschen willen een reddor, maar wie zal ons redden van den redder, dien zy kiozen?" In de „Justice" richt de heer Camille Pel- letan het woord tot den heer Henri Rochefort. De radicale afgevaardigde en hoofdredacteur van het orgaan des heeren Clémenceau vorwyt den leider der intransigonten zyne inconse quentie. „Gy, do aartsvijand van het Cé3arismo, gü, dio alleen door uw haat jegens het Césarismo geworden zyt, wat gy nu zyt, gy, Henri Rochefort, treedt nu met alle kracht in het strydperk ten behoeve van generaal Boulanger, ofschoon gy weet dat hy optreedt als can- didaat voor de dictatuur en door de mannen van 2 Decombor wordt gesteund." Deze waarschuwing van het radicale blad zal echter vermoedelyk even weinig baten, als de heftige beschouwingen dor opportunis tische pers. De „Républiqua franijaise" herinnert in een artikel, getiteld „Les deux Georges", aan generaal Georges Monk, die de Stuarts in Engeland op den troon herstelde. Tusschen deze belde Georges is een groot onderscheid. George Monk was een beproefd generaal, die vele overwinningen had behaald en het ver trouwen, dat in hem werd gesteld, had ver diend maar George Boulanger, van wien men de herevering van des Eleas en Lotharingen verwacht, heeft nog niets verricht, waardoor de verwachtingen, welke men van hem koes tert, worden gerechtvaardigd. En daarby bracht Monk slechts den btnnenlandschen oorlog, ter- wyl Boulanger bovendien den buitenlandschcn oorlog beoogt. „Kiezers" waarschuwt het door Gam- betta epgericht# blad „denkt daarover eens ernstig na I Het is waariyk wel de moeite waard." Het plan, dat Boulanger zal volgen, Is in den raad zyner vrienden reeds vastgesteld. Zoodra de generaal lid der Kamer Is gewor den, zal hy eene „groote" redevoering houden tegen het togenwoordige stelsel en op ont binding der Kamer en herziening der gremdwet aandringen. Deze redevoering wordt gedrukt en in het gansche land verspreid. Na het uit spreken deze rede zal Boulanger onmiddellyk zyn ontslag nemen. Do heeren Laguerre, Lalsant, Laur en de andere afgevaardigden, die zyne party hebben gekozen, zullen, dit voorbeeld volgen en zich niet meer verkies baar stellen dan by eene algemeene verkie zing na ontbinding der Kamer. Alleen Bou langer zal bywyze van protest zich by elke vacature candldaat stellen en zich telkens weer tot lid der Kamer laten verkiezen. Het onderzoek in zake de telegrammen van Boulanger, door de „Matin" openbaar gemaakt, heeft aan 't licht gebracht dat drie personen er in betrokken zyn, namelijk Sar den, minister van binnenlandschezaken, Coulon, directeur der posteryen en telegrafie, en de heer Flourens. Dnlt*ohIan<l. Prins Von Bismarcks gemalin vierde Woens dag in vry goede gezondheid te Beriyn haren verjaardag. In het paleis van den rykskan- selier was nauweiyks plaats voor den toege zonden bloemenschat. Het aantal der geluk- wenschenden was byna ontelbaar en in de namiddaguren stond voor het paleis inderdaad een burcht van rytuigen. De avondbladen van dien dag behelzen tevens eenparig de volgende raodedeelingen „Sir Morell Mackenzie vierde heden zyne zilveren bruiloft. Keizerin Victoria schonk hem by dia gelegenheid een kostbaren bloem korf, welke versierd was met een blauw geel-rood lint. Op de blauwe strook prykte het portret dor schenkster, waarboven de met gouddraad gestikte en met pareltjes bezette kroon en waaronder het eveneens in goud uitgevoerde monogram. Op de gele strook vertoonden zich groeno, zilveren en gouden mirtetakken. De beide laatsten om strengelden de initialen van Mackenziedaar onder stond met betrekking op het te wen- schen gouden feest: „11/4 1888 tot 11/4 1913." Op de roode strook eindeiyk prykte 's keizers beeltenis met kroon en monogram." Reeds is medegedeeld dat sir Morell Mac kenzie zyn vortrek naar Londen niet vóór het einde van deze maand zal aanvaarden. Volgens berichten uitChariottenburg, geschiedt dit op uitdrukkeiyk verlangen van keizer Frederik en, naar men mot zekerheid weet, met het oog dadrop, „dat in den loop dezer maand met den monarch iets kan plaats hebben, dat de aanwezigheid van een arts, zoo geheel met 's keizers toestand vertrouwd, zoo al niet noodzakelyk, dan toch wenscholyK doet achten." De toestand van den keizer moet weer in de laatste weken veel ernstiger zyn geworden en de uitsnyding van het strottenhoofd wordt door dr. Mackenzie ais het eenige redmiddel beschouwd. Professor Bergmann, die steeds ten opzichte dor behandeling van den keizer een ander gevoelen dan dr. Mackenzie is toe gedaan, zegt dat het thans te laat is om tot die operatie over te gaan. „Laat zich belasten wie wil met den keizer te dooden, ik wil het onmogelyko niet beproeven. Wanneer eon myner leerlingen do operatie op zich wil nemen, ben ik verplicht hemopeulyktedesavoueeren". De keizer zou zelfs zóó zwak zyn, dat, wanneer hy van zyn fauteuil naar het venster gaat, hy verplicht is driemaal te rusten. De wond in zyne keel wordt steeds grooter; ieder oogen blik kan de wond (Je luchtpyp bereiken, waarvan dan verstikking het onmiddellyk gevolg is. De keizer heeft graaf Rantzou, sohoonzöén van Von Bismarck, tot Pruisisch minister te Mtlnchen benoemd. Groot-BritaimlS. De „Standard" verneemt uit Konsiantindfel dat de Porte, naar aanleiding der bereidver klaring van de Engelscho regeering om de onderhandelingen over Egypte te horvatten, besloten heeft een buitengewonen gezant naar Londen te zendon. Vermoedelyk zal daar voor de keuze vallen op Gaesan effendi, referen daris by het ministerie van btiitenlandsche zaken. Te Portsmouth hebben ernstige wan ordelijkheden plaats gehad. Het regiment van Coanaught heeft dikwyls twist met dat ran Lancashire. Woensdag-avond vonden op vér- schillende punten der stad botsingen plaats. De winkels zyn gesloten en verscheidene ruitea zyn ingeworpen. Die wanordelijkheden worden met veel moeite tot bedaren gebracht. Véle soldaten en burgers zyn gewond. De Engelscbe regeering heeft besloten Dillon te doen arrestoeren. Ook andere leden der Iersche party zullen worden ingerekend. Ennis krygt een detachement cavalerie om er de orde te handhaven. In het Lagerhuis heeft de minister Smith verklaard dat de regeoring or geen bezwaar in zou zien om ook Ierland uitbreiding van plaatseiyk bestuur te geven, indien de Ieren maar deden blykeu dat zij or geen misbruik van zouden maken om de constitutie te ondermynon. De crisis tc Berlijn. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" laat zich, tegenover de verdachtmakingen der liberale pers, welke prins Von BiBmarck den „major domos van het huis Hohenzollem" noemt en andere dergeiyke uitdrukkingen bozlgt, aldus uit: „Op den keizer maken verdachtmakingen van dezen aard even weinig indruk, als dit by zyn ontslapen vader het geval was. Beiden droegen den kanselier op, hen naar zyn beste weten en onder eigen verantwoordeiykheid van raad te dienen. Zy twyfelden er nooit aan, dat hy by de uitoefening van zyn ambt de belangen eener dynastie even nauwlettend zou behartigen, als die van het land. Dit vertrouwen is in het tegenwoordig geTal volkomen onafhankoiyk van de vraag, of de kanselier al dan niet minister biyft. Er zou geen vertrouwen bestaan, indien van den kanselier kon verwacht worden dat hy, ten einde op zyn post te blyven, zyne overtuiging zou ten offer brengen, en zich zwak tegen over den keizer zou betoonen. Zulk een kan selier zou keizer Frederik evenmin kunnen gebruiken als wyien keizer Wilhelm." Aan do „Kölnische Zeitung" wordt uit Beriyn gemeldHet onderhoud van prins Von Bismarck met keizerin Victoria en de voorstellen, welke do rykskanselier Woensdag den keizer deed, hebben, volgens geloofwaar dige mododeeling, ten gevolge gehad dat de kanseliers-crisis thans minst genomen een tydperk van stilstand is ingetreden, en eene verscherping in den naasten tyd in elk geval niet te vorwachten is. In aansluiting hiermede deelt genoemd blad in zyn hedenmiddag door ons ontvangen nom- mer mede dat nader gemeld kan worden dat ingevolge genoemd onderhoud tusschen de keizer en Von Bismarck, een stilstand is in getreden en een erger worden van de crisis ten minste in de naasto toekomst is buiten gesloten. „Biyft or nog wel eenige bezorgd heid bestaan, deze ziet toch slechts op de toekomst on vooreerst kunnen wy de hoop koesteren dat de wagen onzer politiek, dank zy het goede inzicht van het doorluchtige keizeriyke paar en het gevoel van plicht dos rykskanseiier8, in het juiste, zekere en veilig» spoor zal blyven loopen." Von Bismarck zou nameiyk den keizer en de keizerin hebben overgehaald het huwelijk zoo lang uit te stellen tot er meer licht in de Bulgaarscho quaestie zal zyn gekomen. Men verhaalt dat de keizerin ten slotte de beide handen van den rykskanselier gevat en mot bewogen stem uitgeroepen hoeft„I*

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2