6636. Trijdag 13 April. A°. iG33. Leiden, 12 April. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van &on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Aan den rand des afgrond». ■ait LEIDSCII DAGBLAD. FEUS DEZER COURANT: Too L«id*B p*r I nuidtt,1.10. Ijuw por poot.1.10. tfcondorUjke Nornmon.OAS. De Staatscourant van heden bevat de kon. loedgekeurde statuten der vereeniging „De erkeiyke Kas", gevestigd te Leiden. Het doel dier vereeniging is de bevordering vAn de belangen der Nederduitscho Gerefor meerden alhier, door het verleenen van stoffe lijke hulp, voor zoover die blijken zal noodig te zijn voor de verzorging van armen, voor de voorziening in geestelijke behoeften, en er het onderwijs der jeugd. De vereeniging tracht haar doel te bereiken jo0r het bijeenbrengen en als haar bijzonder gendom beheeren van roerende en onroe- inde goedereD, van welken aard ook, welke ijar tot het voorschreven doel worden ver- :ekt. Leden van de vereeniging kunnen z(j« ■Hen, die aan het bestuur, volgens regelen, bü huishoudelijk reglement vast te stellen, ewjjien, tot genoemd doel te willen mede- erken. Gerechtigd tot stemmen of tot het bekleeden an eeuige dor in deze statuten genoemde itrekkingen zijn alleen de mannelijke meer- lerjarige leden, voor zoover zy daarvan niet eer het bestuur, volgens regelen, bjj huis- udeiyk reglement vast te stellen, zyn ver- oken geworden. De inkomsten der vereeniging zyn: 1». vry- illige bijdragen en giften; 2o. legaten en (stellingen; 3o. de opbrengst van aan de iging toebehoorende goederen. Het bestuur der vereeniging bestaat uit leven leden, in de gewone jaarvergadering kiezen. De eerste maal treden ais bestuurders -ep de heeren J. C. Van der Waals, B, Den Houter, L J. Leyh, N. Anes, J. Vlasveld, W. F. Uas on W. Van der Royden, wier functiën :eacht worden te zyn ingegaan op den dag, raarop deze statuten door den Koning zyn ;ned gekeurd. De bestuursleden nemen hunne betrokking ;eheel gratis waar. Aan den boekhouder kan toor bureelkosten eene jaarlykache vergoeding rorden toegekend. Jaarlyks wordt er in de maand November lene algemeens vergadering gehouden, onder aiding van een door het bestuur daartoe te liezen voorzitter. De voorzitter opent de vergadering met febed. Hy is niet bevoegd een voorstel niet la be- landoling te brengen, wanneer de behandeling loer een-vierde der ter vergadering aanwezige stemgerechtigde leden verlangd wordt. Bp weigering wordt hy geacht het voorzitterschap te hebben nedergelegd, en wordt hy ver vangen door een der bestuursleden, naar ouderdom van diensttyd. Weigeren of ontbreken alle bestuursleden, dan benoemt de vergadering een voorzitter. Behalve ter jaarvergadering kunnen de leden zoo dikwijls worden samengeroepen als öf het bestuur óf één vyfde van de stem gerechtigde leden der vereeniging dit verlangt De vereeniging wordt aangegaan voor den t;jd van 29 jaren en 11 maanden, welke gerekend worden een aanvang te nemen op den dag der teekening van bet koninklyk besluit, waarby deze vereeniging is erkend. By ontbinding zyn de overblyvende loden of wel het laatst overbiyvend lid verplicht de schulden der vereeniging te voldoen, ten bedrage der baten, waarby toepasselyk is het tweede en derde lid van art. 1702 Bur geriyk Wetboek. De vergadering dor stemgerechtigde leden beslist welke bestemming aan de daarna over- biyvende baten zal wordon gegeven, daarby in het oog houdende dat die bestemming zoo dicht mogeiyk het doel moet naby komen, waarmede de vereeniging is opgericht. By de heden ten Raadhuize alhier go- houden openbare verpachting van de faocale stoffen, verzameld volgens het Liernurstelsol, is pachter geworden de beer J. Van Ulden voor f 0.02'/4 per 100 kilogrammen, en van de mestsperiën, afkomstig uit de riolen en kolken dezer gemeente, de hoer Füippo, voor f 0.20 per kub. meter. Hedenmiddag entvingen we per Engolsche mail de Bataviasche bladen van 12 en 13 Maait, alsmede de „Deli-Crt." tot 17 Maart. In de gisteren gehouden vergadering van de afdeeling Beemster, Purmerend en omstreken, der Hollandsoho Maatschappy van Landbouw, werd onder anderen besloten dit jaar geene afdeelingstentoonstelling te houden. Voorts werd tot candidaat voor lid van het hoofdbestuur gesteld de heer J. Rinkes Borger, te Leiden. Hedenmiddag te 12 uren werd op het raadhuis in de residentie, ten overstaan van den wethouder van den burgerlyken etand, baron Michiels Van Verduynen, hot burgerlyk huweiyk gesloten tusschen -graaf De Lalaing, gezantschapssecretaris dor 1ste kl. van den koning der Belgen te 's-Qravenhage, en barones Du Tour Van Bellincbave, dochter van ZExc. den minister van justitie en oppercoreraonie- meester des Koning». De getuigen van het bruidspaar waren ZExc. de minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. Van Karnebeek; K. J. G. baron Van Hardenbroek, opperschenker des Koningsjhr. mr. H. Van Weedo, gezantschapssecretaris van Z. M. te Brussel, en P. O. J. baron De Smeth Van Alphen, gezantschapssecretaris. Hot huweiyk werd daarna kerkoiyk gewyd in de Waaische kerk, in tegenwoordigheid van byna het geheeie corps diplomatique en de hofhouding. Hot stoffelyk overschot van wjjlen den hoofdingenieur van don waterstaat den heer W. H. Hubrecht, zal morgenochtend te 11 uren per Hollandsche Spoor uit Haarlem te 's-Hago aankomen, om op de begraafplaats Eik en- Duinen aldaar ter aarde te worden besteld. De luitenant-kolonel K. M. Verschoor, van het 2de reg. vold-aiüllerie, wordt met 1 Mei a. s. eervol ontheven van de betrekking van commissaris van het fonds van onder officieren enz. en met ingang van dienzelfden datum is benoemd tot commissaris, de kapt. Snablie, van genoemd corps, thans plaatever- vangend commissaris, on tot plaatsrorvangend commissaris de kapt. C. E. Van Stryen, mede van genoemd'corps. Op Woensdag 18 April zal teAlfena/d. Ryn eene vergadering gehouden worden van onderwijzeressen in het arrondissement Weer den. De volgende onderwerpen zullen behan deld worden 1. Kunstzin in de volksschool. (Inleider G. De Jager te Bodegrave). 2. Overzicht van de geschiedenis van het schoolwezen in Nederland. (Inleider: Van Gar deren te Woerden). 3. Aanschouwlngsonderwys. (Inleider: Van Wijngaarden te Barwoutswaarder). Dinsdag 17 April a. s. hoopt dr. Nieuwen- huison, te Lisse, den dag te vieren, waarop hy vóór 50 jaren zich in die gemeente als geneesheer vestigde. Naar wy uit goede bron vernemen, zal men dien dag niet onopgemerkt voorby laten gaan. Te Gouda zyn, ten behoovo dor gemeente Geuda, in publieke veiling aangekocht twee panden aan de westzyde van de Keizerstraat, voor de som van f 4500. Ingevolge raads besluit van 3 April jl., zullen deze panden worden ingericht voor Volksgaarkeuken, tot de oprichting waarvan de gemeente verplicht is, ten gevolge van de aanvaarding van de nalatenschap van mej. H. H. Hoffman. By koninklyk besluit is de Fransche zaakgelastigde en consul-generaal 1n Siam, graaf De Kergaradec, tydeiyk bolast met de PRIJ0 DER ADVERTENTIE»: Vu X—rtgds 1.05. I«d«r« regel neer O.lTt. Grootere lettere neer pleeterninU. Toor het ta- oeeeeeren buiten de eted wordt 0.10 berekend. waarneming van het consulaat-generaal der Nederlanden te Bangkok, benoemd tot ridder in do orde van den Nederlandschen Leeuw. De gemeenteraad van Amsterdam heeft het voorstel van burg. en weths. om een bedrag van f 5000 beschikbaar te stellen voor een volksfeest op 31 Augustus 1 September a. s. met 20 tegen 12 stommen verworpen, na voorafgaande verwerping met 18 tegen 14 stemmen van oen amendement van den heer Pynappei, om die som te stellen op f 2000. Met betrekking tot de voorstellen van het Dagelyksch Bestuur tot het brengen van ver betering in den toestand van het gedempte Damrak is besloten over te gaan tot den aanleg eener bestrating, waarby overeenkomstig het amendemont van den heer Muysken zullen gevoegd worden boomen en graszoden. De kosten van oen on ander zullen bedragen p.m. f 17,500. Benoemd zyn tot onderwyzers aan de open bare lagere scholen aldaar o. m. A. Oprei te Brielle en W. Kuiper te Dirkshorn. De nu afgeloopen aanvullingsverkiezingen voor de Tweede Kamer hebben in desamen- stelling der nieuwe Kamer geone verandering meer ten govolge gehad. De niet-herkozen leden JE. baron Mackay, jhr. mr. Beelaerts Van Blokland en J. Van Alphen zyn daardoor weder in do Kamer ge bracht. Verder do nieuwe leden Brantsen Van do Zype, Hintzen, Travaglino en Michiels Van Verduynen. In 't geheel zullen er 36 nieuwe leden in de Kamer komen, van wie er echter 6 vroeger reeds zitting hebben gehad. De samenstelling biyft thans 45 liberalen, 27 antirevolutionairen, 26 katholieken, I con servatief on 1 sociaal-democraat. Het optreden van een ministerie uit do rech- terzyde kan natuuriyk nieuwe verkiezingen ten gevolge hebben, waardoor intusschen de verhouding der partyen zich wel niet zal wyzigen. Als eene byzonderheid wordt vermeld dat in de gemeente Kerkwyk by de gehouden stemming voor een lid der Kamer in het hoofd kiesdistrict Druten van do twee en zeventig kiezers geen enkele het stemrecht heeft uit geoefend. Hiervan is door den jongsten stem- opnemer per telegram aan den voorzitter kennis gegeven, daar het stembureel het opzenden der ledige bus onnoodig achtte. De gemeenteraad te Kampen hoeft tot stadsgeneesheer benoemd dr. H. A. E. Smeenk, arts te Brielle, en tot directeur der gasfabriek en drinkwaterleiding den heer F. Hyner, te- Dordrecht. 86) door R. KOOrHAVS VAS BOEKKKILW Tot het verkrygen van eenigo na richten omtrent dezen man wendde Loods zich rechtstreeks tot den commissaris van politie, niet zoozeer, omdat hy toen reeds vermoedde dat Gerkes ooit in handen der justitio was geweest, als wel omdat hy wist dat de politie de beste vraagbaak is, die men kan raadplegen als men nog iets meer dan iemands adres wil weten. En niet tevergeefs vroeg onze dominee op het bureel naar den heer Gerkes: want nauwelyks had hy te ken nen gegeven dat hy een kunstkoopor be doelde, die oud porselein en allerlei fraaiig heden opkocht, en daartoe het land afreisde, of de commissaris antwoordde: „Jawel, myn heer! dan weet ik zeer goed, wien gy bedoelt. Die sinjeur Gerkes is tegenwoordig niet meer zoo ambulant; integendeel, hy is zeer stationair geworden, daar ons Provinciaal Hof hem veroor deeld heeft tot eenige jaren gevangenisstraf. We - gens het maken van valsche wissels bevindt Ger kes zich in de strafgevangenis Le Leeuwarden." „Dan zal ik naar Leeuwarden gaan," besloot Loods, en reeds den volgenden morgen toog do goede man naar Friesland. Vooraf echter wendde hy zich schrlfteiyk tot de Directie der gevangenis, met beleefd verzoek, hom, zoo mogelyk, in de gelegenheid te stellen, den gevangeno Gerkes te spreken. Bij zyne aan komst in het logement te Leeuwarden vond Loods antwoord op dit zyn schrijven, en wel in toostemmenden zin. Men berichtte hem echter hierby, dat Gerkes bedenkelyk ziek was, zoodat hy "t hoogstwaarschijniyk niet lang meer zou maken. Iiy was evenwel, hoe zwak ook, toch zeer heider van hoofd en vol maakt goed by zyne kennis. Dus werd dominee Loods op de ziekenzaal gelaten en by het ziekbed van Gerkes gebracht. Na eene enkele vraag naar zyn toestand begon Loods„Ik ben voor een wildvreemde, Gerkesmaar gij zyt geen vreemde voor mij. Een klein deel uwer levensgeschiedenis is my bekend, wel niet in byzonderbeden, maar ge noegzaam om daarover eens met u te spreken. Uwe misslagen weer herstellen, Gerkes! dat kunt ge niet, maar gy kunt toch nog iets doen, waardoor de gevolgen uwer wandaden minder verschrikkelijk zijn. My dunkt, als u eene gelegenheid wordt aangebeden om tot zulk doeleinde iets mee te werken, dan moet gij die gelegenheid gretig aangrypen, want verzwaren kunt gy uwe aardscho straffen niet, maar wel kunt gij, wanneer ge het door u veroorzaakte leed een weinig verzacht, den schuldenlast, die uwe ziel drukt, althans eenigs- zins verlichten. Welnu, Gerkes! zulk eene ge legenheid, als waarvan ik daar sprak, kom ik u thans aanbieden. Zeg my, hebt ge u nooit bezwaard gevoeld over uwe bemoeiingen, in zake de verbreking van do betrekking, die er bestaan heeft tusschen de familie Van Velzen en den luitenant Hector Van Arkel?" „Ja, mynheer! daarovor gevoel ik berouw. Kunt ge mij iets verhalen van mijne slacht offers T' „Zeker, ik kan u alles meedeelen wat gij omtrent hen zoudt wenschen te weten. Maar zeg gy my vóór alle dingen: waarom hebt gy u met die zaak ingelaten?" „Uit winstbejag, mijnheer! Ik ben om gekocht." „Door wien „Door jonker Van Rankhuysen, die den heer Van Arkel den voet moest lichten om zelf met mejuffrouw Van Velzen te kunnen huwen. Is dat huweiyk reeds tot stand gekomen?" „Nog niet, maar de verloving had reeds plaats." „En is Van Arkel reeds gehuwd?" „Neen, hy heeft, sinds hy zich zoo snood bedrogen waande, nog niet kunnen besluiten,, wederom met een vrouweiyk wezen eene verbintenis aan te gaan. Doch verhaal mij: nu, indien het spreken u niet te zeer ver-- moeit, enkele byzonderbeden omtrent de wy'ze, waarop gy 't hebt aangelegd om den goeden naam van Hector Van Arkel te schand vlekken." „,Ik hoop dat myn geheugen my niet in den steek zal laten, mynheer!" zei Gerkes, en begon daarop zyn verslag. Hij verhaalde hoe hy van juffrouw Rosina Van Donk het door Van Arkel geschreven bruiloftsvers gekregen, en daarvan gebruik gemaakt had om het te doen voorkomen, alsof de luitenant aan zyn buurmeisje een barymden minnebrief had geschreven. Aan deze mede- deelingen voegde hy too: een verslag van zyne onderhandelingen met den brievenbestel ler Kars, dien hy had omgekocht, en door wiens bemiddeling hy dan ook in 't bezit was gekomen van de correspondentie tusschen de familie Van Velzen en den heer Van Arkel. Hoogst belangryk was vooral voor Loods het bericht, dat die correspondentie nog bestond. Wordt vervolgd."

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1