N°. 8635. Donderdag 12 .xApi*il. A0. 1888. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. o.-i. nmniËm'Év. Burgerlijke Stand. Tweede Blad. Feuilleton. Aan den rand des «afgronds. LEIDSCH deeling Padang en Badagei Sumatra's Oostkust. Het luidt„Volgens boricht-Kalam-Setia Rajahs inval gedaan in zuidelijk doel Badja Linggei, Kampong Nagaredja genomen, 21 krijgsge vangenen gemaakt". Uit Atjeh wordt aan de „Soer. C." gemeld Over een 14 dagen zal van hier vertrekken de luitenant van administratie Van Goor; niet omdat zijn Atjeh tijd geëxpireerd is, doch om dat de berri-berri ook hom te pakken heeft. Sedert de expeditie naar Poeloe-bras is hy laboroeronde. Aan boord van den stoomer „Amboina," welke de Engelsche mail van Singapore naar Batavia overbracht, bevonden zich 12 berri- berri lpders, ondor wie een byzonder zwaar gebouwde Duitscher, die de ziekte in hevige mate had. Kwamen deze lyders van Atjeh, het feit zou de vermelding niet waard zyn, maar allen waren afkomstig van hot garnizoen in Deli. Eene executie op Java. De „Mataram" van 27 Februari meldtZaterdag-morgen te 7 uren werd op de aloon-aloon alhier het dood vonnis door ophanging voltrokken aan don beruchten ketjoe Djoijoyoedho. Dat de doodstraf door ophanging weinig afschrikkende heeft voor don Javaan, bewees woder de kalmte van den ter dood veroordeelde. Als zoogenaamd galgenmaal liet hy zich, den avond voor de executie, op vruchten en water onthalen. Uit de gevangenis komende, was hij zeer voldaan over de massa menschen, die waren opgekomen om hem te zien hangen, maar toen hy op de aloon-aloon kwam en daar die duizenden voor het schavot zag staan, stapte hy zoo trotsch als eon pauw verder, daar er volgens hom evenveel personen als by een garobog tegen woordig waren. Onder het voorlezen van het vonnis bokoek hy zeer nauwkeurig het schavot on betuigde aan de geleiders zyne ingenomen heid met de practische inrichting daarvan. Neemt men daarby in aanmerking dat de veroordeelde keurig in het wit gekleed was, omhangen met kransen, terwyi de familie leden klaar stonden om hem later plechtig te begraven, dan zyn wy hot eens met het oordeel van velen, dat eene dergeiyke executie het tegendeel van schrik onder de ketjoes toweeg- brengt. Een paar dagen voor zyn dood bekende de opgeliangene nog lioel kalm, tyderis zyn leven 7 moordon gopleegd te hebben. Hy had al zyne slachtoffers het hoofd van den romp gesneden, zoodat hy niet bevreesd was dat ze hem by Hohamed zouden aanklagon. Waarom trekt het gouvornement van deze wetenschap geene partij om, zoo er geëxecuteerd moeien worden, die executie, door onthoofding, zoo afschrikwekkend mogelyk to maken? Goneraal Romswinkel heeft passage be sproken op de „Prinses Wilhelmina", om 12 Mei te repatrióeren. De vice admiraal Binkos zou p6r zelfde gelegenheid vertrekken. Uit goede bron heeft 't „Soer. Hbl." vernomen dat kolonel Van Teyn in aanmer king zal komen voor goneraal in de plaats van Romswinkel. Achter de Rehoboth-kerk te Mr. Cornell's moeten zich twee gevallen hebben voorgedaan, met doodelyken afloop, van pestpokken. Do woning is verlaten. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 13 en 27 April laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Rotterdam (Ned; Zeepost) 20 April; laatste lichting aan hot postk. 's nachts 12 u. Via Marseille (Ned. Mail) 17 en 24 April; laatste lichting aan het postk. 's avonds 3.50. Via Marseille (Fransche Mail) 21 April; laatste lichting aan het postk. 's avonds 3.50. Via Brindisi (Engelsche Mail) 13 en 27 April; laatste lichting aan het postk. 's nam. 12.15. HILLEGOM. Geboren: Johannes, Z. van H. Van der Vliet en A. B. Meijboom. Maria, Sebas- tiana, D. van A. Warmerdam en J. Komijn. Petrus, Z. van P. H. Zandvliet en C. Hoogteijling. Jacobus, Z. van n. Rusman en D. Warmerdam. Jacobus, Benjamin, Z. van II. H. Van Waveron on I. J. Micken- hagen. Alida, D. van C. N. Rusman en M. Van Stein. Hugo, Johannes, Z. van C. Van der Linden on A. Clemens. Hermanus, Z. van D. Borger en H. B. Foks. HAZERSWOUDE. Bevallen: II. Van Ommc- ring, wed. C. Van Leeuwen, Z. A. Buitenhuis geb. Van den Toorn, Z. M. N. Goldberg geb. Tom, D. M. De Kort geb. Verloop, Z. W. Havenaar geb. Endcveld, Z. M. E. Van Domburg geb. Buite- wog, D. M. J. Brouwer geb. Van der Haven, D. P. H. Van der Hoorn geb. Hoogeveen, D. J. Spruijt geb. Stolwijk, Z..M. Van Gorlcum geb. Havonaar, Z. Overleden: J. Marseille, vrednr. van M. Dekker, 81 j. J. Louwers, echtg. van M. Buring, 72 j. G. G. v. Leeuwen, 7 w. J. De Brum, 9 m. T. Leuman, wed. van R. Schreuder, 71 j. C. E. Overmars, wed. van A. Smits, 58 j. KOUDEKERK. Bevallen: W. Vorgnnst geb. Burggraaf, Z. C. Geerlof geb. Guldcmond, D. LEIDERDORP. Bevallen: W. H. v. Oostc- rom geb. Van Schievoen, D. M. A. Van Ingen Schenau geb. Groenendijk, Z. E. Hoogervorst geb. Ooijendijk, D. R. Steenbergen geb. Van Zand wijk, Z. Gehuwd: H. Van Schio, 21 j. en J. G. Los, 28 j. J. F. Van Gils, 32 j. en H. De Jong, 28 j. OUDSnOORN. Bevallen: A. Van der Snoek gob. Lelieveld, Z. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. G4emen Nieuw». Het. blykt nader dat Thoodoor Comelis Gevers, een dor bedienden in do Crouvo Point Restaurant, op den hoek van de Folaven en Twenty-Fourth Sheet to San- Francisco, de onderkok, wiens terugkeer naar de Oude Wereld door zyne ouders vurig wordt 'gewenscht, de zoon is van baron T. Gevers. Werkelyk zou zyne geheimzinnige verdwy- ning van de Leidsche academie indertyd het punt gevormd hebben van eeno diplomatieke briefwisseling tusschen de Regeering te Washington en Den Haag. Toen een reporter van do „World" zyn domicilie gevonden had en hem op 8 Maart jl. kwam interviewen, waren de restauratiehou der en diens vrouw verbaasd zulk een hoog heer onder hun personeel te hebben. Zy zei den dat h(i op eene advertentie in t was genomen en steeds trouw diende, doei. uuuil over zyn vroeger leven sprak. Hy werd uit de keuken geroepeneen knap jonkman van 23 jaren, die hot Engelsch met een licht accent spreekt en verklaart in zes talen te kunnen spreken. Op eeno vraag van den reporter, waarom hy zyn land had verlaten, sprak Gevers dat daar niets byzonders aan is verbonden. Hy wilde de wereld zien. „Ik had veel van Californië gehoord en kwam zoven weken geleden te San-Francisco. Ik had, toen ik Holland verliet, 200 dollars, doch die waren, eindelyk hier ge komen, vry wel op; dus nam ik het eerste het beste baantje, dat ik krygen kon, en voor het oogenblik bevalt het my wol." Hy ver dient er tien dollars 's weeks. Drie jaren geleden ging hy naar Leiden als student en kon jaarlyks 1500 a 2000 dollars verteren. Ilij zeido zekere reden te hebben om de academie te verlaten, maar zyne oer verbood hem deze mede te deolon. Toen de reporter vroeg, of het ook eene liefdesgeschiedenis kon zyn, bloosde hy en sprak er over heen. Aldus verhaalt het Amerikaansche blad. Te Genève is eon Fransch anar chist, Morelle genaamd, in hechtenis genomon, verdacht van vóór eenigen tyd do dynamietbom by de kerk van het Heilige Hart op Mont- martre (Parys) te hebben doen springen. Te Douarmenez, in Bretagne, een plaatsje van 10,000 inwoners, zijn sedert den lston Januari 400 personen aan de pokken 85) DOOR R. KOOPMANS VAN «OEKEREN. Zie toe, dat gy niet meer dien koers uitgaat, want nu heeft uw beschermengel u nog kunnen redden, maar als gy nogmaals meent het gevaar te kunnen trotseeren, dan zegt die engel tot u'k heb u willen bedek ken met myne vleugolon, maar gy hebt niet gewild.en dan laat by uwe hand los en gy stort neer.AafjeAafjebedenk dat wèl!" Kort daarna trad Yan Arkel binnen, en op Aafje too, met de woorden: „Meestersko! ik heb my jegens u misdragen, daarover gevoel ik innig berouw. Kunt ge my myn onbe tamelijk gedrag vergeven en wilt ge my ge- looven, als ik u plechtig verzeker, dat ik niets vuriger verlang, dan u te toonen dat het my ernst is mot do uitgesproken woorden „Mynheer!" fluisterde Aafje, „ik wil het besto hopen voor u en voor mij. Vergeven kan ik, niet vergeten!" „Vergeten moogt ge het gebeurde ook geen van beiden," verzekerde Loods. Herinnert u overleden. Thans moeten er meer dan 600 personen door deze ziekte aangetast zyn. De Transvaalsche regeoring gaat eene belangryke verbetering in de verkeers wegen brengen door den bouw van 30 a 35 solide yzerey bruggen over de rivieren. Eeno aanbesteding is uitgeschreven. In de nabyheid van Airoio is eene lawine nedergestort, waardoor de Gothard- spoorweg over eene lengte van 200 meter verwoest is. Een ooggetuige schryft daarom trent hot volgende: Ik ben zooeven van de plaats dos onheiis teruggekeerd en moet zeggen dat wie het niet met eigen oogen gezien heeft, zich geen begrip kan vormen van de verwoesting. Torenhoog liggen daar in onbe- grypelyko wanorde sneeuw, hoornen, telegraaf palen en overblyfselen van huizen door elkaar. Tweehonderd arbeiders zyn bezig de sneeuw op te ruiyien. Te Spalding, in Engeland, heeft een meisje van zeven jafar, dat over eenig voedsel met haar jonger zusje getwist had en door de moeder in het ongelijk gesteld was, een pook in het vuur gloeiend gemaakt en stak daarmede de nachtjurk van haar zusje, dat juist naar bed ging, in brand. Hot kind bokwam zeer zware wonden en ook de moeder brandde zich deerlyk bij het blusschen. Adelina Patti trad te Buenos Ayres in „Le Barbier de Séville" op. Het suc ces was zeer grootde recotte bedroeg f 50,0001 KOL O JN 112IV. BATAVIA, 3-10 Maart. (Vervolg.) Aan ^een particulier scliryven uit Padang- Pandjang ontleent de „Sumatra Crt." liet vol gende: Op 19 en 20 Februari heeft do Merapi eonigo tamelyk marquante biykon van zyn vulcanisch bestaan gegeven, en sedert is hy niet rustig gewoest. Den 24sten 's avonds was duidelyk eene verhoogde werking te bespeuren, en den vol genden morgen braakte hy eene ontzettend zware rook- on aschwolk (in den vorm van een bloemkool) uit. Naar het my toeschoen, was de massa zeer dicht en zwaar; zy dreef echter in de richting van Tanah-Datar af. Volgens een bericht uit Soengeipoear, maakt de bevolking aldaar zich ongerust wegens de onderaardsche rommelingen en trillingen, welke daar byna dagelyks worden waarge nomen. Ook een lichte knal liet zich hooron. Een door do rogeoring ontvangen telegram gewaagt van eene rustverstoring in de af. integendeel dikwyls aan dat tooneel onder den plataan: die herinnering zal u stommen tot dankbaarheid jegens God, die voor den diepen val u heoft behoedzy]zal u omzichtig maken en klein in eigen oogen, zoodat gy uwe kracht hooger zoekt!" Toen Alexander later( na meosterske's ver trek, op do studeerkamer kwam, werd er bitter weinig gesproken. Alexander wiorp zich, in tranon badondo, terstond by't binnentreden, in Arkei's armen, en verborg het gelaat aan zyns redders borst. „Arkel!" vroeg by zacht, „kunt go mij vergeven dat ik 't aan oom gezegd hob? Ik deed het met de beste bedoe lingen en in uw belang." „Ja, Alex 1 en ik dank u dat gy 't gedaan hebt.. Nu, Alex! nu hebt gij my ruimschoots vergolden, hetgeen ik u goeds heb gedaan. Mocht ik u het leven redden in den gewonen zin van 't woord, in hoogeren zin reddet gy my, want gy zyt het, die my hebt laten waarschuwen, toen ik stond aan don rand des afgronds!" VII. Diegenen onder myne lezers en lezerossen, die bevoegd en geneigd zyn, het werk van den volksprediker in de openbare godsdienst oefening te waardoeron, zullen weten dat een leeraar de stoffe voor zyne toespraken niet zoozeer uit do boeken als wel aan het wer kelyk loven, aan eigen ervaringen en ont moetingen ontleent. Maar dan zal hy ook begrypen, hoe een man als Loods in de onder vinding dor laatste dagen aanleiding vond tot het behandelen van meer dan één onderwerp, diep ingrypend in het dagelyksche, practische leven. En dit zonder ooit zolfs den schyn op zich te laden, personeel, laat staan liatelyk te worden. Van één dier onderwerpen maakten wy m onze inleiding melding. Daags vóór het vertrek van mevrouw Welphorst en haar zoon, hield Loods eene rede ovor don neef van Paulus en stelde die redo, niet zoozeer ten behoeve want zy was er op ingericht aan allor behoefte te voldoen als wel naar aanleiding van hetgeen hy in de laatste weken met zyn eigen neef had doorleefd. Het be scheiden en verstandig gedrag toch van den zusterszoon van Paulus, die door zyn han delen en sprc-ken, maar vooral door zyn zwy- gen het leven dos apostels had gered (Hand. XXIII: 16-24), gaf Loods aanleiding om een woord te sproken, dat allen mochten ter harte nemen, maar dat vooral Alexander in zyn harte mocht bewaren. Had hy toch ook, evenals de neef van Paulus, door een PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 rogols 1.05. Iedere regel meer 0.17 J. Grootere lettere naar plaaternimte. Voor het in- casaecrcn buiten do stad wordt 0.10 berekend. zoogonaamd toeval, maar zeker onder het bestuur der Voorzienighoid, eene ontdekking gedaan, waardoor liy iemand voor 't vorderf ken bewaren, 't was in ieder goval niet overbodig nog eenige wenken en opmerkingen mee te deelen, ter bevestiging in de over tuiging dat, zoo spreken zilver is, liet zwygen goud mag heeten. Daags na het uitspreken dier leerrede ging Loods voor eenige dagen op reis. Hot doel dier reis was: een ernstig ondorzoek in het werk to stellen naar do bron, waaruit de lasterlyko goruchten, betreffende Van Aikel's wangedrag, waren gevloeid. Dat toch die ge ruchten geene waarheid behelsden, hiervan meende Loods zich, vooral na do samonspro- king met Van Arkel, overtuigd te mogen houden. Een eerste plan, om te beginnen met door correspondentie eenige kennis van de toedracht der zaak te erlangen, was by eenig nadenken verworpen. Naar Arnhem was de eerste reis. Daar toch woonde Gerkos, die eene hoofdrol in het drama had vervuld. Wordt vervolgd.''

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5