Ai.''jTITTBtf PBJUa«ai*i1*Ullifcai»*t! kendaan A. Boon Czn., A. Boon Mzn., A. Bakker, P. Bakker Jzn. on W. Stark, bo- hooronde tot de bemanning van de blazer schuit von C. Boon Mzn., wegens .moed en zelfopoffering by en in gemelde redding be wezen; A. Brakke, Rijksambtenaar te Wessem, wegens*'het met levensgevaar redden van een kuaap, die nabij de rivier de Maas aldaar door het ijs te water was geraakt, op 22 Febr. 1881, C. Van Haperen, schippersgozel te Breda, wegens het met levensgevaar redden van een meisje, dat in de rivier de Mark nabij Stand- daarbuiten door het ijs was gezakt op 1 Maart 1888; aan den burgemeester van Herwijnen, A. J. Lindeman, is toestemming verleend om tot 1 Mei 1889 te Gorkum te wonen. Gromengd Nieuw*. Men meldt uit Katwijk aan Zee, dd. 10 AprilIn de afgoloopen week zijn 50 bomschuiten van de schrobnetvisscherij aan gekomen met zeer ongelijke vangst. Zy be somdon van 45 tot f 174 in 5 tot 9 dagen. Besteed werdvoor grooto tarbot (weinig govangen) f 5 a 12 per stuk; tong (groote soori) f 0.50 a f 0.70 por stuk; bunschoi (levend) 0.G0 a ƒ0.80 per stuk; binnenlek grooto schol f 0 a 10 por mand; groot^ braad f 5 a f 6 per manddroogscharren 3.50 a f 4.50 per mand. Gisteren waren 9 schuiten alhier aan, met besommingon van f 50 tot f 100. Voor de visch werden flinke pryzen besteed, daar dro gers reeds schol en schar koopen. Heden vertrok weder een groot deel der vloot naar zee. Er was slechts éóne schuit aan, welke weinig visch medebracht en dan ook slechts eene besomming van rond 40 maakte. Een jongmensch uit Schiedam, als volontair in eene confectio-zaak te Rotter dam werkzaam, deed in gezelschap van zyne vrienden een sprong, welke hom duur bekwam. Hy werd inwendig gekwetst en is overleden. Te Amsterdam hoeft zich, onder •eore-voorzitterschap van 's-Konings commis saris in Noord-Holland jhr. mr. J. W. M. Schorer, eene hoofdcommissie gevormd, om den door de Duitsche overstroomingen getei- sterden bulp te bieden. Prof. Asser is voor zitter, de heor D. Drost Jr. penningm., de heer M. Merens secretaris. Verder tredon als leden der commissie op de heeron A. C. Wert hoim, mr. F. Th. "VVestorwoudt, P. Van Eeghon, J. Wüste, prof. Alberdingk Thyrn, prof. Wurf- bain, dr. Dozy, generaal Baud, vice admiraal Bowier, mr. N. G. Pierson, mr. Rutgors Van Rozenburg, benevens vertegenwoordigers der dagbladen. Te Feijonpord zal voor rekoniug van oene Engelscho firma eene margarineboter- fabriek wordon gebouwd. Van Eodezyngevanke1yknaar Arnhem overgebracht eon 4-tal landloopers, 2 mannen ou 2 vrouwen, die, na te Otterloo (gem. Eedo) van een huis de glasruiten te hobbon ingeworpen, een landbouwer hadden bedreigd met brandstichting, zoo zy niet ont vingen wat zy verlangden. Ook uit Lunteren (gem. Eode) is een landlooper naar Arnhem getransporteerd, die het don ingezetenen ge ducht lastig maakte On het opgehaalde geld terstond ging verteren. Toon de politie hem arresteerde, bleek dat hy zich ook juist aan diefstal had schuldig gemaakt. Algemeen zyn de klachten op de Veluwe over den last, welke den ingezetenen door de vole, soms zoo brutale, bedelaars wordt aangedaan. Te Eksloo (Drente) bestaat nog do overoude gewoonte om sommige boerver- gaderingen bekend te makon door het rond zenden van een stok, welken elke landbouwer naar zyn buurman brengt mot de woorden: „Hier is de stok, on zal 't aovend 'n euion- scheper (schaapherder) wunnon worden." Vroeger was het rondzenden van zoodanigen stok in oosteiyk Drente in gebruik. Ook te Bronneger, gem. Borger, bestond dit gebruik voor korte jaren nog. Is de stok „rondgekomen", d. w. z. wordt hij in hetzelfde huis terugge bracht door don zuideiyk wononden buurman, vanwaar by is uitgebracht naar den noor- deiyk wononden buurman, dan is dit een bewüs, dat er gonoegzame kennisgeving hoeft plaats gehad. {N. R. C.) Het bericht in de N. Ro11. Crt." van gisteren, dat er sprake zou zijn van ernstige pogingon om te Dordrecht oen stand- boeld voor wijlen mr. G. M. Van der Linden op to richten, terwijl zelfs reeds golden voor dat doel zouden zyn byeengebracht, borust, naar do „Dordr. Crt." meedeelt, op een een voudig koffiehuispraatje. In de vorige wook zyn te Arnhem weder 9 personen aan mazelen overleden. Verzuchting van de „Arnli.Crt." by do aanschouwing onzer weilanden „April laat er o»k geen gras over groeien.'*' Te Stevensweort werd in do vorige week eene merkwaardige vergadering van den gemeonteraad gehouden, waarby een talrgk publiek was opgekomen. Aan do orde was de verdere bespreking van hot gowyzigde plan der nieuw te bouwen school. Nadat de voorzitter ov a. gesproken had over onvoorziene hinderpalen, welke het eerste plan in duigen deden vallen, zeide een raadslid, dat hy don voorzitter voor eenigen tyd opmerkzaam had gemaakt op de bestaande moeielykheden. De voorzitter antwoordde: „hierop heeft u nooit gewezen." Het raadslid: „secretaris, ik verzoek u hieromtrent de waarheid te zeggen." De secretaris„ja, u heeft er wèl opgowezon." Verder achtte het raadslid het tot zjjn plicht oene opmerking to maken over den vuilnispoel, weike reeds tot in de kom van het .dorp staat en welken men te danken heeft aan de slooping van de wallen, waarop de voorzitter altyd heeft aangedrongen en waartegen het raadslid altyd geprotesteerd had Toen do voorzitter zeide: „dit is niet aan de orde van den dag," en dreigde het raadslid het woord te ontnemen, ging het lid noch tans voort: „Nu door uwe schuld die stinkende poel in de gemeente staat, wilt gy er niet van hooren. Ik herhaal hier nogmaals dat gy de gemeente tot een hopeloozen toestand voert, gy, dio met uwe wethoudere toch niets anders zyt dan gefabriceerde raadsleden", (doolendo op kunstmatige kiezersteelt). Do voorzitter gebood toen den veldwachtor den heer H. buiten de deur te zetten. Maar de veldwachter antwoordde: „dat doe ik niet". Tot tweemalen toe weigerde de veldwachter te gehoorzamen. Omtrent de botsing tusschen twee goederentreinen, welke in volle vaart tusschen Empel en Emmerik tegen elkander gereden zjjn, met het gevolg dat een beambte onmiddeliyk dood was en drie zwaar gewond werden, wordt nog het volgende medegedeeld Op de plaats des onheils ziet het er verschrik- kelyk uit; ovor eene lengte vai) 500 meter, langs beide kanton der spoorbaan (de eene trein viel links, do andere rechts) liggen de wagens aan splinters, onderstboven, op- en in elkander geschoven, zelfs enkele geheel verbrand. De reizigers moeten thans over stappen, hoewel bet opruimen met yver wordt voortgezet. Do schade aan het materiëel wordt op 20,000 mark geschat. Op het Grieksche eiland Santa-Maura is dezer dagen een kruitmagazijn in de lucht gevlogen, waardoer 34 huizen vernield wer den. Zes militairen, waaronder een luitenant, kwamen om het leven en zeven werden ernstig gekwetst. In Cashmir heorscht thans de cholera. Door een hovigen tornado te Dacca (Bengalen) werden 19 inboorlingen gedood; 1 Europeaan werd gewond. Een officier van administratie te Limoges (Frankryk) heeft zich door kolen damp van het leven beroofd. Naar het schynt, moeten de kleodoron van don ongelukkige vuur hobben gevat en daarna de vloer der kamer, zoodat de ongelukkige geheel vorkoold is gevonden. Geldverlies moet do oorzaak zijn. Do spiritus-fabriek van Kahl- baum in de Miinzstrasze te Boriyn, stond gisteren in brand. BUITENLAND. FrimUrjjU. De uitslag der laatste verkiezingon in Frankryk heeft nu ook don radicalen, die tot dusver generaal Boulanger de hand steeds boven het hoofd hielden, de oogen doen opongaan. In een heftig artikel, getiteld „Herleving van het Bonapartisme", erkent de heer Camille Pelletan in de „Justice" eindelijk dat Bou langer hoofdzakeiyk de candidaat is der Bona- partisten. In drie departementen verwierf Boulanger 80,000 stemmen, on wel in die districten, waar hy niet door do heeron Laguorre en Rochefort, maar alleen door'de Bonapartistcn candidaat was gesteld. In Aude stemde geen enkele republikein op Boulanger, in Aisne bohield hy slechts 11,000 van de 45,000 stommen, welke hy eerst verwierf, daar de republikeinen op den heer Doumer 6tomden, en in Dordogne werd hy alleen door de Bonapartisten gekozen. „Kortom" zegt do heor Pelletan „de zaak is nu zóó duidolyk, dat wo or geen woord meer over behoeven te vorliezen. De sfinx in uniform heeft zyn geheim verraden. Wy weten nu wat hy bedoelt met zyne „nati onale Republiek." Hot is de Republiek van 2 December, welke Frankryk naar Sédan bracht. Zoowel prins Jeröme als zyn zeon Yictor, ofschoon onderling nog niet verzoend, steunen eendrachtig Boulanger, maar de waar schuwing komt nog bytyds. Enkele personen mogen het slachtoffor zyn gowordon dezer misleiding, modepiichtigon zulic-n er ï.u niot meer zyn." Veel opgowondonor nog dan do „Justice", spreekt de opportunistische „Républiquo frah- caise", die zich.reeds van don beginne tegen Boulanger..hoeft verzet. Het orgaan van Gam- betta's partij hekelt de onbezonnenheid der radicalen, die niet wilden inzien dat Boulanger niets is als een verkapte Bonapartist. „Waar biyft ge met uwe republiek en uwe vryheid roept het blad hartstocbteiyk uit indien George Ernest Boulanger als eerste consul optreedt? Wal zal or dan van Frankrijk worden Van waar komt hot geld, waarmede de Bonapartist Thióbaud don veldtocht leidde'? Volgens do berekening, door Rochefort en Thióbaud zeiven openbaar gomaakt, is daar voor reeds 225,000 fr. uitgegeven. Elke toe lichting is volgens de „République framjaise" nu onnoodighet geld komt van de Bonapartes, do vyandon der Republiek. Met ingenomenheid begroeten daarom de opportunisten de onthullingen, welke gedaan worden door de „Matin", omdat deze hunne meening over do dubbelzinnige rol, welko Bou langer speelt, bevestigt. Genoemd blad deelt nl. de telegrammen mede, welke tusschen generaal Boulanger en zyn vriend, graaf Dillon, over de eerste verkiezingen zyn gewisseld en waaruit biykt dat Boulanger zyne candi- datuur voor het lidmaatschap der Kamer reeds to Clermont-Ferrand heeft voorbereid, terwyi hij nog generaal en legerbevelhebber en dus onverkiesbaar was. In 3 achtereenvolgende telegrammen bericht do graaf den generaal den stand der beweging en eindolyk antwoordde Boulanger: „Ik heb den uitslag vernomen, welke inderdaad zeer goed is. We moeten nu de pors en de open bare meening bewerken. De Boulangisten zyn woedend over deze onthulling en kunnen niet verklaren hoe de „Matin" deze telegrammen in handen heeft gekregen. Naar reods gemeld is, heeft, volgens het hoofdblad van Boulangers voorstanders, graaf Dillon eene vervolging ingesteld tegen de „Matin", daar hy beweert dat dit blad alleen door diefstal in het bezit der telegram men is gekomen. De depec-hes, zegt de „Matin", zijn op den tast genomen uit die, welko don Raad van Onderzoek door de Regeering waren mede gedeeld. Hetzelfde blad geeft verslag van een onder houd tusschen den generaal met den directeur van hot „Wiener Tageblatt", don hoer Szeps, thans te Parys. Daarin verklaarde eerstge noemde dat het ministerie geeno maand leven zou, en dat er in Frankryk op dit oogenblik oon tweegevecht geleverd werd tusschen hem en het Parlement. Men zou nu te Berlijn wel zien, vervolgde de generaal, dat hy geenszins dood, maar nog springlevend was. Do Bonapartistischo „Pays" zegt van Bou langer: „Het volk zal hem zijn degon terug geven; dank zy het volk, zal lip het Parlo- ment binnendringen en het zal niemand ver wonderen, als het leger hem daar volgt." Blijkens de eindcyfers der verkiezing moet in hot district Aude eene tweede stemming plaats vinden. Aan de stemming namen deel 53,025 kiezers. Daarvan verkreeg de radicaal Fercwl 24,987, de opportunist Coural 18,S98 en Boulanger 8498 stemmen. De candidaat der radicalen behaalde dus de volstrekte meer derheid niet. Dultaehland. Het besluit van don Keizer voor don Elzas en Lotharingen tot het verleenon van amnestie, met do daarby behoorende beschikking van het ministerie, is gisteravond to Straatsburg openbaar gemaakt. De amnestie komt vol komen overeen met die, welke voor Pruisen is Uitgevaardigd. Buitendien wordt nog kwjjt- scbelding verleend voor overtredingen van do neg geldende Franscho drukperswet, voor bet uiten van kroten en het dragon van ken- teekenen, waarvan het doei is tot oproer aan te zetten. Met eene klimmende heftigheid latende bladen van de meest verschillende richtingen zich over de Von-Bismarck crisis uit. Deze is op die wyze allongs geheol tot eene party, quaestie gewordon. Uit een en ander blykt hoezeer de politiéko hartstochten door deze quaestie zyn opge zweept geworden. Omtrent den stand drr zaak zelve is nog niets nieuws bekend geworden. Prins Von Bismarck had gisternamiddag weer een langdurig onderhoud met den Keizer. De Borlynscho correspondent van de „Times" schryft dat in goed ingelichte kringen be weerd wordt, dat do Keizer en do Keizerin aan Von Bismarck de bezwaren toojdven, welke hy geopperd heeft ten opzichte van het bewusto huwelijk. Een andere correspondent meldt dat de punten van verschil,' wélke' tusschen Keizer Fretlerik en Von Bismarck bestaan, menig vuldig zyn, doch dat do huwelyks q laostie door Von Bismarck als het grootste punt van verschil is opgoworpon, ten einde hierdoor de publieke opinio voor zich te winnon. Er wordt dan ook reeds oene adres-bowoging ten gunste van Von Bismarck op 't getouw gezot. Uit Weenen wordt aan do „Figaro" geseind dat prins Alexander van Battenberg aan een vriend to Weeaen getelegrafeerd hr- ft, dat by in hot laatst dezer maand naar Berlijn zal vertrokken. Donderdag, don verj lardag van prinses Victoria, zal de Keizerin 1 et be sluit betreffende hot huwelijk harer Tlocliter bekend maken. België. Te Gent zal ter gelegenheid van het vyftig- jarig bestaan der Koninklyke Vereenig ing van Melomanen een internationale wedsiryd in koorgezang gehouden wordon, den 15 ien en lGden Juli a. s. Een groot aantal medailles, kunstvoorwerpen en promiön van 1000 en 2000 fr. worden uitgeloofd. Belanghebbenden vervoegen zich by den vice-voorzittor dor genoemde vereeniging, den heer B. De Cuyper, ruo des Baguettes 56, te Gent. Indien bet ontwerp van don minister ven justitie, betreffende do voorwaardelyko invry- heidstelling, wet wordt, zou Léon Peltzer, zyn vroegere cliënt, op vryo voeten kunnen komen. Ook Vandersmisson was een cliënt van don minister Lo Jeune. Na langdurige processen met den Fran- schen graaf van St.-AIdegonde, die niot van de familie is, hebben de Belgische graven van Marnix thans ip hoogste instantie hun recht uitgemaakt gekregen om evenals hun beroemden voorzaat de toevoeging „van St.- Aldegonde" by hun naam te voeren. Groo t>Brltannl3. De conferentie over de suiker-premiüu kwAm gisteren to London weder bueon, onder liet voorzitterschap van baron De Worms. De heer Küfstein was onder-voorzitter. Do ver gadering onderzocht de nota's der verschil lende rogeeringen betrekkeiyk hot protocol van 19 Dec. 11., volgens welke allo kabinetten zich in beginsel voor de geheole afschaffing der suikor-premiën vorklaren. De conferentie is daarna verdaagd, ten einde in de byzon- derheden do maatregelen te overwegen, waar door aan de genomen besluiten uitvoering kan worden gegeven. Rusland. Het nihilisme goeft van tyd tot tyd weder teekenon van leven. Te Moskou huurde eene jonge schoone vrouw in 't begin der vorige week eene gemeubileerde kamer by een win kelier. Toon zy geïnstalleerd was, kwamen eenige politiemannen om hare kamer te onder zoeken, doch de deur gesloten vindende, werd zy opengebroken. Op hetzelfde oogenblik springt de bewoonster van de derde verdie ping op straat, zoodat zy doodelyk gekwetst werd opgenomen. In hare koffer werden dyna miet patronen gevonden en men vermoedt dat de dame oen aanslag op het leven van den czaar op 't oog had. Telegrammen. MADRID, 10 April. De Duitsche gezant, die namens zyne rogeering den dank overbracht voor de bewijzen van belangstelling, by den dood van keizer Wilhelm aan don dag ge legd, is door de koningin, terwyi zy door bare ministers omringd was, met onderscheiding ontvangen. Do algemeene consul der Verecnigde

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2