Maandag O April. Derde Blad. Leiden, 7 April. (Qaze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. euilleton. an den rand des afgrond». N°. 3632. A0. 1888. LEIDSCH DAGBLAD. FBIJS DHZEE COUBANT: Voor Loidon per 3 musdm1.10. •rnvco per pw»1.10. Aftenderlgke Nomaon.0.05. Gedurende het eerste kwartaal dezes jaars 4)n by de Kweekschool voor Zeevaart te ^iden in dienst getreden 59 jongens. Er bestaat gelegenhoid tot verzending der orrespondentie naar Noord-Amerika, door mid- lel van het stoomschip „Edam", van Am- irdam vertrekkende. Ten postkantore alhier oeten de brieven enz. uiterlyk Zondag-avond iiu 10 nren bezorgd zyn. By koninkiyk besluit van 10 Maart jl., onomen in de Staatscourant van heden, op het beroep, ingesteld door het bestuur ir Romonstrantsche gemeente te Oude-Wete- ng, tegen oene beslissing van Gedeputeerde taten der provincie Zuid-Holland, waarby is Bhandhaafd de door het gemeentebestuur van Ikemade aan het bestuur der vereeniging >e Kerkelyke Kas" te Oude- en Nieuwe-We- iring verleende vergunning tot oprichting van in gebouw tot uitoefening van den openbaren idsdienst op een. terrein, golegen binnen, don 'stand van 200 meter van het kerkgebouw Br Remonstrantsche gemeente bepaald dat, et handhaving overigens der bestreden be- Issing, aan de daarby verleende vergunning voorwaarde moet worden toegevoegd: dat ramen aan de zuidzyde van het op te hten gebouw dubbele en vaststaande ramen lllen zyn. De Staatscourant van heden bevat eene chikking van den minister van binnenland- e zaken, betreffende de verdeeling der imeenton Zuidhorn, Smailingerland, Delfzyl Aarlanderveen, als onderkiesdistricten aan- pwezen. Op 2 Mei 1887 was het juist vyf en intig jaren geleden dat do hoer Conrad hrens, de bekende en gevierde bassist van Rotterdamscho opera, zyno loopbaan als rager begon met de rol van Sarastro Mozart's „Zauberflüte." Omstandigheden verschillenden aard hebben hem belet zilveren feest op het juiste tydstip te viiron, waarom by het besluit nam na afloop dit seizoen in de verschillende steden ons land, waar hy met het opera-gezel- ap optrad, eene voorstelling te geven, ten |de dien voor hem zoo gewichtigen dag it zyne goode vrienden onder het kunst- nend publiek te herdenken. Voor Rotter- n is deze feestvoorstelling bepaald- op 16 |ril, en voor Den Haag op 17 April. Dat eone feestvoorstelling in den waren zin R. KOOPMANS VAN BOEKEKEN. LO, Arkell Arkell hoe lichtvaardig spreekt I weer! Hebt gy dan in Aafje'a hart gelezen? u, dat geloof ik gaame, zal 't wol niet |P zitten en van liefde geen sprake zyn; ar kunt gy er voor instaan, dat Aafje f r uwe hofmakery niet getroffen, weggesleept worden? Hebt gy soms van hoogere en tilbare hand aanschrijving gekregen, dat pjo's hart onkwetsbaar zou zyn, ontoegan- lik voor een hartstocht, die liefde zou mogen p'en, indion de liefde niet rein was en Édel ijk?" LAls Aafje zich die paar vriendelyke woordjes Idien éénen zoen zoozeer aantrekt, dat zou I teel jammer vinden. Maar geloof my, pinoe! vrouwen zyn op dat punt niet zoo 'Pgovoolend. Teergevoelend, dat 's mogelyk, |ar diepgevoolend, neon, dat zyn ze waarlyk Juffrouw Stuurs, indien zy, wat ik ten Kkste betwijfel, in dat complimentje en die Ichtige omhelzing iets anders ziet dan eene Jttigheid en een weinig brooddronkenheid, van het woord zal zyn, moge hieruit biyken dat de dames Marie Beihl en Kathi Bettaque, twee goede bekenden, die vroeger aan de Rotterdamsche opera verbonden waren, be nevens de beroemde Wagner zanger Ernest Van Dyck hunne medewerking hebben toe gezegd. Als hoofdnummer is gekozen „Das goldene Kreuz" van Bruhi, waarin de jubi laris do rol van sergeant Bombardon vervult en het dorde bedryf van „Lohengrin", waarin de heer Van Dyck meer op den voorgrond treedt. Het behoeft niet te worden betwyfeld dat het den heer Behrens op zyn feest niet aan bewyzen van sympathie zal ontbreken. Gedu rende de acht jaren, waarin hy aan de Rot terdamsche opera verbonden was, heeft hy hot publiek in de verschillende plaatsen, waar hy als opera- of concertzanger optrad, zoo menigen avond van het hoogste kunstgenot geschonken, dat dit van zyn kant zeker niet achter zal blyven hem daarvoor, allereerst door eene drukke opkomst, zyne orkentelyk- heid te toonen. Nader wordt uit Parys gemeld dat de Nederlandsche commissie voer de a. s. inter nationale tentoonstelling, bestaande uit de heeren Van dor Vliet, Van Zuylen Zillesen en Wunderly, gisteren door den minister van handel zeer liartelyk werd ontvangen. Voor de Nederlandsche afdeeling is eene zeer gun stige plaats aangewezen. Als leden der com missie voor Parys zullen optreden onze con sul, de heer Van Lier en do heeren Wunderly en Boa3. Biykens het thans verschenen program ma voor de 34ste algemeene tentoonstelling der Hollandsche Maatschappy van Landbouw, van 12 tot 17 Sept. e. k. te 's-Hage in het Malieveld te houden, belooft deze van grooten omvang te zyn. Het bestuur vraagt niet min der dan 241 verschillende soorten van inzen dingen op het gebied van veeteelt, pluimgedierte, akkerbouw, tuinbouw, houtteelt, bloemkwoe- kory, zuivelbereiding en landbouwgereedschap pen. Het examen voor postambtenaren in de telegraphie zal te 's-Hage gehouden worden in het laatst van Mei. De lsto luitenant van het O.-I. leger J. C. F. Van Wagtendonk, bestemd om voor vyf jaren by het 6de regiment infanterie to worden gedetacheerd, is door den minister van oorlog voor die detachoering nu voor het 4de regi ment infanterie aangewezen. Op 1 April is verschenen No. 1 van „Volapükel Nedanik", maandblad tor versprei ding van Volapük in Nederland. en er wezeniyk iets by gevoelt en by denkt, dan betert dat spoedig weer over. Vrouwen geven zoogenaamd haar hart vandaag aan Piet, morgen aan Paul." „Zwyg, mynheer 1 Zulke redeneeringen passen u niotl" „Neen, mynheer 1 Ik laat my het zwygen niet opleggen. Zelf heb ik op de allersmarto- lykste wyze ondervonden, hoeveel er op de zoogenaamde liefde der vrouwen te rekenen valt." „Zegt gy dit met zinspeling op uwe amou rette met Antonia Doorneveld?" vroeg Loods op langzamen toon en zag daarbij VanArkel scherp in de oogen. „Antonia Doorneveld?" herhaalde Hector, terwyi hy Loods wederkeerig aanzag met niet minder doordringenden blik. „Ja, mynheer 1 gy weet heal goed wie lk bedoel. Gy weet dat ik donk aan zoogenaamde mooi Toontje, met wie gy liefdesbetrekkingen aangeknoopt hebt, en dat terwyl „Voor den drommel!" barstte Hector los, terwyl by driftig opsprong van zijn stoel en met de vuist op de tafel sloeg, zoodat de inkt uit het fleschje spatte, „wat zyn dat voor gemeene lasterpraatjes?" „Zacht wat, mannek®! geen spektakel maken hterl" De Staatscourant van heden bevat een koninkiyk besluit van 27 Mei jl., No. 67, waarby nader wordt bepaald, welke ziekten van het vee voor bosmetteiyk worden gehou den en welke der in de wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad No. 131) genoemde maatregelen by het dreigen of heerschen van elke dier ziekten moeten toegepast worden. Voor besmettelyk worden gehouden de vol gende ziekten van het vee lo. de veepest der herkauwende dieren 2o. de longziekte (pleuropneumonia conta giosa) der runderen. 3o. het mond- en klauwzeer (besmettelyke blaaruitslag van den mond en de klauwen) by do herkauwende dieren en varkens; 4o. de kwade droes en huidworm by de éénhoevige dieren; 5o. de schurft (sarcoptes schurft en derma- tocoptos-schurft) by de éénhoevige dieren en de schapen; 0o. de schaapspokken by schapen, de bokken en de geiten. 7o. de varkensziekte (namolyk de besmette lyke vlekziekte en de besmettelyke borstziekte der varkens; 8o. de trichinenziekte by de varkens; 9o. hot miltvuur by alle vee; lOo. -de hondsdolheid by allo vee. By het groot-waterschap van Woordon zyn benoemd tot onderstaande betrekkingen de navolgende heeren: In hot 2de district, hoofdplaats Bodegrave, tot hoofdingeland L. Boer. In het 3de district, hoofdplaats Woerden, tot hoofdingeland G. De Vor, en tot hoofd ingeland-plaatsvervanger herstemming tus- schen B. IJff en J. De Koning. In hot 4de district, hoofdplaats Harmeien, tot hoofdingeland C. H. Peek, en tot hoofd ingeland-plaatsvervanger herstemming tus- schen H. Vergeer en J. Boer. In het 6de district, hoofdplaats Kamerik, tot hoofdingeland T. Van Oosterom. De inspecteurs der posteryen hebben te Utrecht eene vergadering gehouden, waarin over de quaestie der afschaffing der emolumen- ton van gedachten is gewisseld. De commies der posteryen 4de kl. A. M. E. Lafober, te Edam, die van 16 Novem ber af wegens ziekte verlof genoot, is nu ten postkantoro te Wageningen geplaatst. Door mevr. S. is aan de byna geroed zynde R.-K. kerk aan den Stationsweg te 's-Hago een preekstoel ton geschenke gegeven. Van allo kanten daartoe dringond uit- genoodigd en overtuigd geworden, dat zyne FE.ua DER JlDVERTENTTHN: Yui 1—6 rogüli f 1.05. Iedere regel mtfif ƒ0.174. Grootore letten neer pleeterniiate. Yoor het in- ctseeeren buiten de eted wordt 0.X0 berekend. niet-herkiezing als lid der Eerste Kamer geheel aan het toeval is te wyten, heeft de heer mr. C. J. Sickesz in ernstige overweging ge nomen, terug te komen op zyn schryven, waar by hy den ondervoorzitter der Geldersch- Overyselsche Maatschappy van Landbouw kennis geeft, dat hy ontslag noemt als voor zitter van dat college. ArnhCrt.) De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op 10 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot commissaris van politie te Groningen J. C. Vunderink, thans hoofd-lnspecteur van politie aldaarbenoemd tot griffier by het kantongerecht te Beetster- zwaag, rar. P. L. Moens, advocaat en procureur te Zwolleden hoer A. K. H. Klokke Van Steenwyk, gewezen secretaris der residentie Palembang, laatstelyk met verlof hier te lande, op zyn verzoek eervol uit 's lands dienst ont slagen de heeren J. Vollema en J. Schyfsma (artsen), benoomd en aangesteld tot officier van gez. 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van hot leger in Neder- landsch-Indiö. „Zeg my dan, mynheer! waar haalt gy dien vervloekten nonsons vandaan? Over de dingen, waarin ik my misdragen heb, wil ik uwe verwyten hooren, zelfs al zyn ze, naar evenredigheid van myno fout, hard genoog; maar zinspolingen op denkbeeldige overtre dingen verdraag ik niet!" „Zóó geheel denkbeeldig zyn die overtre dingen toch niet, als men bezoeken van ge noemde juffer op zyne kamor ontvangt, en haar berymde minnebriefjes schryft. „Zog my, waar haal je die verwenschte leugens vandaan?" riep Hector, buiten zich zeiven van woede, terwyl hy in dreigende houding vlak voor Loods ging staan en den goeden dominee met vreeselyke blikken aanzag. „Meent ge my bang te maken?" zei Loods doodkalm. „Ik zou u in ieder geval raden, te zien tegen wien ge spreekt!" „Dat doet er niet toe!" schreeuwde Hector: „al sprak ik op dit oogenblik, in plaats van tot één dominee, tot oene geheolo Synode, ik zou eischen dat men my den zogsman noemde van zulke boosaardige, duivelsche verzinsels Ja, noem hem my, mynheer Loods! en ik zal den ellendeling myne sabel door 't lyf jagen!" „Daarmee zoudb gö de zaak niet beter raken," verzekerde Loods. Gemengd Nieuw». Een vesting-artillerist, in garni zoen te Utrecht, en te Breda by zyne ouders met verlof, is Donderdag avond, by eene vecht- party, door oen messteek zóó hevig gewond, dat hy, naar liet hospitaal vervoerd, aldaar gistermorgen is bezweken. De aanleiding tot den moord was de volgende: Do vader van den vorslagene, in dezelfde fabriek werkzaam met zekeren Schetsmeyer, leefde met dezen in vyandschap en was reeds meermalen door hem bedreigd. Toen nu de artillerist Donderdag-avond zyn vader van de fabriek afhaalde en Schetsmeyer dozen te lyf wilde, kwam hy voor zyn vader op en ontving toen van S. met 60n groot mes in het linkeroog een steek, welke tot in de hersens doordrong. De dador is gearresteerd. Uit Oude-Niedorp wordt aan do „N. R. C." van 5 April gemold Gisteren heeft in het tot deze gemeente behoorende Zydewind eeno droevige gebeurtenis plaats gegrepen. By gelegenheid van verkoop van een inboedel zakte een man door den zolder van het huis. Een tweede persoon, mede aldaar aanwezig, wilde hem nog to hulp komen en grypen, maar stortte daardoor mede naar beneden en kwam met het hoofd op de stoenon neder, ten gevolge waarvan hy op de plaats dood bleef. Eerstbedoelde persoon „Noem my den schurk, zeg ik je!" her haalde Hector. „Als gij bedaard wilt zyn en fatsoenlyk mot my spreekt, dan zullen wy onze samen spraak vervolgen, zoo niet, dan hebt ge myn laatst? woord gehoord. Begin, als 't u blieft, met hier weer te gaan zitten, daar togenover my,' op den stool. Ik ben bereid uwe vorantwoor- ding aan te hooren. Met schreeuwen en vloeken komen we niet vorder. Hebt gij niet in eenige betrekking tot juffrouw Doorneveld gestaan „Neen, nooit! nooit! Wat er tusschen haar en my is voorgevallen, kan ik voor God en menschen verantwoordon „Als dat zoo is, waarom hebt gy u dan niet verantwoord, toen gy door uwe boste vrienden daartoe wordt uitgenoodigd?" „Ik begryp u niet, mynheer!" „De heer Van Velzen heeft u geschreven, over hetgeen hom ter oore gokomen was, ir zako uwe liaison met Antonia Doornev' ffVurdt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 9