Gomongd Nietx-ws. Twee mannen kregen gister- middag te 's Hage in de Katerstraat twist. De een verwondde daarby den ander meteen mes zoodanig in liet gezicht, dat hy naar het gasthuis moest worden overgebracht. Te Ter-Aar zp Donderdag-na middag het huis en de stal van G. Van Ryn tot den grond toe afgebrand. Toen de spuit by den brand aankwam, was er niets meer te redden, zoodat zy geen water gaf. Het overkoken van eene pan vet schynt den brand veroorzaakt te hebben. Alles was ver zekerd. Opnieuw spreekt mon van plan non om de winkels in do Kalverstraat te Amsterdam electrisch te verlichten. Naby de Willemstad viel de schipper van een voorbyvarend vaartuig over boord. De hevige strooming en daarby sterke deining deden allo pogingen tot redding mis lukken. Hy laat eene vrouw met vier kin deren achter. Gedurende het eerste kwartaal dezes jaare zyn van Amsterdam naar Nieuw- York vertrokken, per stoomschepen van de Nederlandsch -Amerikaansche Stoomvaartmaat- schappy, 1910 landverhuizers. Van de militaire veroordeelden in de strafgevangenis te Leeuwarden hebben van den Koning afslag van hun vordoren straf tyd bekomendrie ieder vier maanden 6n vier ieder drie maanden. Een gevangene, wiens straftyd in Juni zou zyn geëindigd, is nu reeds ontslagen. Ingevolge eene aanschrijving vam don minister van justitio oefenen de ryks- veldwachters zich in het schyfschieton met de karabyn. In de Maas, onder de gemeente Stein, is een schip, geladon met rails, gezon ken. De bemanning werd gered. Görlitz, die onlangs te Olst heeft ingebroken en te Zutfen in voorarrest zat, is naar het krankzinnigengesticht te Medemblik overgebracht. De Paaschwei had dit jaar te Arnhem weinig te beteekonen. De weide, waarop deze voorjaarskermis gehouden wordt, lag te midden van ondergeloopen land en was zeer drassig. Slechts eonige kramen waren er verrezen en het bezoek was, in vergoiyking met andere jaren, vry klein. Ook de Paaschwei, op den Spoolderberg te Zwolle gehouden, was ditmaal weinig bo- langryk. Enkele kramen en óén draaimolen waren èf opgeslagen, maar de weide was zóó nat, dat de bezoekers tot hunne enkels in de modder zakten. In Gelderland en Overysel kan door den hoogon waterstand nog geen begin gemaakt worden met den veldarbeid. De boeren hebben ook veel last van het boe zemwater. Tenting (Bovetl-Pfa 1 z) is het schip der Katholieke kerk ingestort Het orgel werd geheel vernield. Gelukkig was t bede huis ledig. In overleg mot den Griekschen consul te Parys, heeft de politie een man ge arresteerd, Raftopoulos genaamd, die verdacht wordt de dader te zyn van den diefstal in het Muntkabinet te Athene. In November 11. wer den uit dat museum oude modailles en munten ontvreemd, ter waarde van ƒ30,000,000 frs. Toen men de woning van don gevangene onderzocht, vond de politie het grootsto ge- doelte der oude munten, welke onlangs by de heeren Fernaclont *cn Collin, in do Rue Lou- vois, werdon gestolen. Wilson vertoeft thans te Brussel. Naar men zegt, wil hy een groot dagblad op richten. Indetournure van eene derjapon- nen van de vormoordo Marie Regnault, vond eene uitdraagster waardon tot oen bedrag van 10,000 fr. Een jongmensch uit Hondelange, Wessand genaamd, die door den Militieraad van Arlon als onder de maat voor denhienst was afgekeurd, heeft uit wanhoop daarover zich opgehangen. Hy had strookon karton in züno schoenen gelegd om grooter te schy- nen, maar zonder baat, want hy had die moeten uittrekken. In de Ierseho provincioLeitrim is oen geheel gezin, bostaande uit vader en drie kinderen, gestorven, oenige dagen na vioosch gegeten te hebben, afkomstig van een door een dollen hond gebeton varken. Onaangename omhelzingen. JE?H fabrikant te Parys kwam vóór eenige dagen -s ayfmda te huis en wer(l voor do deur zyner woning door twee vrouwen aan gegrepen, die do armen om zyn hals sloegen en uitriepen„O, lieve Albert, wat ben ik gelukkig nu ik u wederzie!" Eerst geheel verbluft, wilde de omhelsde eindeiyk den vrouwen aan het verstand bren gen dat zy zich ongetwyfeld vergisten, toen zy het opeens op een loopen zetten en hardop bogonnen te lachen. Als by instinct voelde de heer L. in zyne zakken en bemerkte dat zyne portemonnale en zyne portefeuille hem ontstolen waren. Hy liep de vrouwen na en smaakte hot genoegen eene der dames te vatten. By den commissaris van politie gebracht, werd deze vrouw herkend als de echtgenoote van een oppassend werkman, die twee kinderen heeft. In eene voorstad van Brussel heeft een knaap van 11 jaren zich opgehan gen, omdat hy de school niet wilde bezoeken. Terwyl zyne moedor uit was, hing hy zich in zyn slaapkamertje opt Te Rome zyn de gebroeders Ma- roni, architocten en aannemers, failliet ver klaard. Het passief is 55 millioon fr. I In de brouwery Grüber, boule- vard Voltaire, te Parys, word dezer dagen een drama afgespeeld. Een koetsier, sedert tien jaren in dienst by de brouwery, vyf en veertig jaar oud en Jean Guignaud genaamd, woont in een gedeelte van da brouwery met zyne vrouw en twee kinderen. Des nachts togen halftwee stond hy plotseling op en trachtte zyne vrouw te verworgen, hetgeen hem echter niet gelukte, daar zy met hare kindoren in een ander vor- trek vluchtte. Daar had toen, te midden der duisternis, een vreeseiyk toonoel plaats. Guignaud bracht met een hamer zönor vrouw hevige slagen toe. Het oudste kind, dat zes jaren telt, wierp zich tusschen hare ouders. De vader trapte het toen zoo, dat het weldra als dood on met bloed bedekt nederlag. Daarop verwondde hy zyne vrouw met oen scheermes aan den hals. Toch ontsnapte de vrouw nog fn huis by de buren,, die aanvankeiyk niet by Guignaud binnen durfden gaan. Eerst by do komst der politie gebeurde dit. Hy, de woestaard, lag op zyn bed met nog een ander wapen als de gebrulkto werktui gen, in de hand; hy bleek bewusteloos te zyn en had zichzelven byna van kant gemaakt. Do vrouw van don moordenaar is den dood niet zoo naby als deze. Ook het meisje is niot zeer gevaariyk gewond. Men denkt dat Guignaud veol sterken drank had gebruikt. „Kunt gü het goed vinden met uw man?" vraagt men aan een jong getrouwd vrouwtje, wier man de cornet a piston bespeolt. „O, ja; 't is een man van smaak." „Zeer zeker; hy is dan ook musicus." „Dit bedoel ik niet: maar hy smaaktaltyd een beetje naar koper." BUITENLAND. Dultaehland. Het bericht dat de Rykskanselier voor nemens was zyn post neder to leggen, is nog het onderwerp van alle gesprekken. Aan geen der geruchten, welke daarover in omloop zyn gebracht, wordt geloof gehecht, hoewel men er niet aan twyfolt dat eene crisis bestaan heeft. De audiëntie, welke prins Von Bismarck Donderdag by den keizer had, duurde langer dan twee uren. Do „National-Zeitung" zegt overtuigd te zyn, dat van de toestemming des keizers op het huwelijks-aanzoek van den prins van Bat- tenborg reeds geen sprake meor was op het oogenblik dat men do staatkundige zyde van het aanzoek aan eene overweging moest oider- werpen. Derhalve behoefde de Rykskanselier niet te denkon aan aftreden. Het blad toch is overtuigd dat de keizer het niet tot een formeel verzoek om ontslag liet komen. De Hohenzollerns zoo zegt het waren gewoon hunne eigone wenschen achter te stellen by de belangen van den staat. Zóó oordeelen ook do overige dagbladen van do middelparty. Daarentegen verdedigt een gedeelte van de Duitsch-vryzinnige pers het huweiyks- plan, en zegt dat hot ongehoord is, dat do; rykskanselier zich steekt in familiezaken, ter wyl ook al te groote voorzichtigheid ten op zichte van Rusland overtollig gohoeten wordt. Een ander gedeelte van de linkerz'yde dei- liberale pers geeft te verstaan, dat de botsing gericht is tegen keizerin Victoria, en kiest voor deze party. De „Kölnische Zoitung" blyft hare bewe ring volhouden, dat de beslissing nog niet is gevallen. Volgons dit Koulsche blad is het huwelijks plan van don prins van Battenberg de eenige reden van het geschil, waarby vooral de Engel sche invloed zich doot gelden. Van deze zyde wordt alles aangewend om het huwelyk tot stand te brengen, waarby ook de overweging geldt dat Duitschland dan den oorlog tegen Rusland, Engelands vyand, weer nader komt. Prins Von Bismarck heeft den Keizer ronduit verklaard, dat hy niet meer aan het hoofd der regeering kan bly ven, indien de prins van Battenberg onder de leden van het koninkiyk huis wordt opgenomen. De keizer weifelt nog, maar misschien wordt de beslissing uitgesteld, totdat de koningin van Engeland, die den 12den April, den verjaardag van prinses Victoria, te Beriyn wordt verwacht, daar is aangekomen. Zeer karakteristiek is het volgend offlciêelo hofbericht, dat do dagbladen gisteren ont vingen: „Het bericht, dat keizerin Victoria op den verjaardag van Von Bismarck zelve by den rykskanselier zou zyn verschenen, om hom des koizers gelukwonschen te brengen en om diens leedwezen te botuigen dat hy zelf niet komen kon, wordt ons gezegd onjuist te zyn." De ware toedracht der zaak is dus nog een geheim. Uit Gotba is door een aantal vrouwen en meisjes aan keizerin Victoria een prachtige bloemkorf gezonden, mot oen begeleidend schryven, waarin de dames den wensch uiten dat de Keizorin voor al hare opofferende en trouwe zorgen met do genezing des Keizers moge worden beloond. Eene dame hoeft 100,000 mark ter beschik king van de Vrouwenvereeniging te Leipzig gesteld, om vrouweiyke artsen te laten studee- ren, en een in het buitenland verblyf houdend fabrikant heeft millioen franken aan de Vereeniging toegezegd voor een gymnasium voor jonge dames. De beweging, door de echt genoote van prof. Weber te Tubingen op touw gezet, om damos tot de academische studiën ioegang te verschaffen, ondervindt alzoo groo- ton steun. Do erfprins van "Waldeck-Pyrmont, dio door het roodvonk is aangotast, is ook lydende aan de nieren. Prof. Ruchle uit Bonn, een specialiteit voor dio ziekte, wordt door den prins geconsulteerd. Zyne moeder, de vorstin van Waldeck-Pyrmont, is naar Bentheim ver trokken. De eerste wandeling buiten 't park van zyn palois deed keizer Frodorik naar het Mausoleum, waar hy langen tyd voordeiykbaar van zijn vader vertoefde. Frankryli. Volgens de „République frani;ai6e" wordt onder de kiezers in het Noordor departement die voor een groot deel nog zeer Bonapartistiscli gezind moeten zyn eene afbeelding van gene raal Boulanger druk verspreid, waarop hy wordt voorgesteld zeer geiykende op Napoleon III, op zyn vermaard zwart paard galoppeerende en wyzende naar een wolk, waarop de namen Metz en Straatsburg. Donderdag avond werd generaal Boulan ger, in eon rytuig gezeten, door het volk te Parys herkend en luide toegejuicht. Van alle zyden stroomde het straatpubliek te zaam, waarop Boulanger, om een volksoploop te voorkomen, den koetsier bevel gaf harder te rydendaardoor kwam op de Chaussée d' Antin eene botsing mot eene omnibus, waarby het rytuig van Boulanger brak. Boulanger ver volgde zyn weg, ongedeerd, in een huurrytuig. Zooals men weet, werd de heer Clémen- ceau niet voorzitter van do Fransclie Kamer, omdat Do Mélino, die evenveel stemmen kreeg, i>uder is. Ribot zeido naar aanleiding hiervan „Ik heb het Clómenceau altyd wel gezegd, dat hy door overmaat van jeugd zou zondigen." Méline is slechts 3 jaren ouder dan Clómenceau. Hot gedenkteoken voor Gambetta op het Caroussel-plein to Parys is af en zal 13 Juli worden onthuld. Do kosten hebben 350,000 fr. bedragen. Er wordt te Parys een groot hotel ge bouwd voor Engelschen, die de tentoonstelling komen bozoekon; het zal 1100 kamers be vatten met 1 of 2 bedden elk en eene eetzaal voor 1200 menschon. ÉSpnuJe. Het tusschon Spanje on Nederland gesloten tractaat zal van den kant der protoctionisten heftige bostryding uitlokken. In offlciêelo depeches van de Philippynen wordt gemeld dat de Spanjaardon verschei dene overwinningon op de Soeloe-eilanden behaald, eene groote uitgestrektheid grond gebied bezet en versterkingen vernietigd hebben. Do Spanjaarden hadden daarby 15 dooden en 00 gekwetsten, de inboorlingen 50 dooden en vele gekwetsten. België. De ministor van justitio hoeft een wetsont werp ingediend tot invoering van de voor waardelijke invryheidstelling, die tegonwoordi» in verschillende landen bestaat, maar boven dien tot invoering van de voorwaardelijks veroordeeling, eene nieuwigheid op strafroch- telyk gobiod. Daarby wordt aan den rechter de bevoegdheid gegeven by een eerste ver oordeeling, als de straf hoogstens 6 maanden bedraagt, by gemotiveerde beslissing do uit voering van het vonnis op te schorten ge durende een termyn, welke de vyf jaren niet te boven gaat; dit vonnis wordt dan beschouwd als niet gewezen, wanneer gedurende diep termyn geene nieuwe strafrechtelijke veroor deeling tegen den delinquent wordt uitge sproken. Do regeering heeft dor Kamer voorge steld eiken Maandag en Zaterdag zitting te houden, daar er nog veel af te doen is en de zitting 15 Mei moet worden gesloten wegens de Provinciale en Kamer-verkiezingen. De Belgische schilder Jan Van Beers komt in de „Indópendance" op tegen de be- woring der „Flandre Libérale," volgens welke hy stelselmatig valsche stukken onder zyn naam in den handel zou brengen. „Vroeger heb ik," schryft hy, „voor het voorbereidend werk van sommige schilderyen, meest vrouwen koppen, jonge leerlingen gebruikt, wien ik daarmee een dienst beweos. Maar steeds heb ik zelf die koppen overgeschilderd alvorens er myn naam onder te zetten en ze te verkoopen. Ziedaar de waarheid." Groot-Brltonnlë. By de gewone militaire Paasch-manoeuvres in Engeland is gebleken dat men van het corps wielryders, dat in het Engelsche leger georganiseerd is, geene groote diensten te verwachten heeft. Dat zy niet op ieder ter rein bruikbaar zyn, is het voornaamste be zwaar dat, naar de „Globe" opmerkt, moeilyk weg te nemen is. Er braken eenige rywielen welke kanonnen 'en instrumenten vervoeren moesten. Het standbeeld van Gordon op Trafalgar Square te Londen zal nog in dit jaar worden opgericht en onthuld. De kosten zullen ruim 3000 pd. st. bedragen. Koningin Victoria, die to Florenco reeds een bezoek ontving van koning Humbert en zyne gemalin, zal nog tot 16 April in Italië biyven. Hunnerzyds hebben de keizer en de keizerin van Brazilië, ovenals de koning van Wurtem berg dio dus beterende schynt te zyn - koningin Victoria en do koningin van Servië het vorstelyk echtpaar van Italië bezocht Een en ander heeft drie uren geduurd. Koningin Victoria heeft koningin Margareta herhaaldelijk harteiyk omhelsd. Naar men wil, zal do koningin de torugreis nemen over Beriyn, ten einde den Duitschen keizer een bezoek te brengen. BnslandL Eene mededeeling uit Odessa zegt dat hot spoorwegvervoer langzamerhand weder aan het toenemen is. Ongeveer 600 waggons, hoofdzakelyk met graan en suiker beladen, komen daar thans dageiyks aan. Het groot6to gedeelte van het graan is klam, deordat hot zoolang byna ongedekt in groote hoopen langs den weg heoft gelegen, aan weer en wind blootgesteld. Er schynen niet minder dan tachtig vreemde stoombooten in de haven ts zyn, welke op vracht wachten. Van deze 30 zyn ongeveer 60 Engelsche booten, terwyl 35 er van aan één onkel huis, mess. George Tweedy Co., geadresseerd zyn. De lading gaat zeer langzaam, doordat er aan de kaai slechts ligplaats is voor 22 schepen. Vereenijjdo Staten. Het geschil tusschen de Vereenigde Staten en Marokko zal vermoedoiyk in der minne worden bygelegd. De zaak betreft de inhech tenisneming van oen persoon, die onder be scherming staat van de Vereenigde Staten en dien de Marokkaansche autoriteiten te Rabat, ondanks het protest van den Ameri- kaanschen consul, niet willen vrylaten. Volgens bericht uit Nieuw-York, zijn de werkstakingen op de lynen van de Burlington- spoorwegmaatschappij geheel geëindigd. De beambten gingen zonder voorwaarden te stel len weer aan het werk. Te Oskaloosa, in Kansas, is eer.s vrouff tot burgemeosteres en zyn verscheidene andere dames tot loden van den gemoenteraad ge kozen.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6