8632. Maandag O April. A>. 1888. fiourant wordt dagelijks, met uitsondering van fêon- en feestdagen, uitgegeven. pit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Tweede Blad. Leiden, 7 April. Feuilleton. Aan den rand des afgronds. DAGBLAD. V PH.IJS DEZER COTJBANT: Toot L«idan per 8 aundu...1.10. Trenco per poetl.it. AfeonierltJk. Momman0.05. FBIJS DBB ADVHBTENTTBK: Taa 1— t r*(elj ƒ1.05. ledar. regel me«r /O.lTt. Grootere lettore nut plaaUruimte. Voor het in- oueeeren buiten de atad wordt 0.10 berekend. Officieel© Konnisiffevinffou. Kos4elooze Inenting. Rurgemeester en Wcthoudera van Leiden brongen ter algeroeene kennis dat op Dinsdag 10 April e. k en de volgende Dinsdagen in de maand April, tusschen twee en drie uren dc3 namiddags, wederom zitting zal worden gehouden in het Elisabothshof aan de Oude Yest, tot hot verrichten van kostelooze inenting. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 9 April 1888. E. KIST, Beeretarie. De liedertafel „Lsidens Mannenkoor" alhier zal, naar wy vernemen, op Woensdag 2 Mei a. e. in de Stadszaal, de 2de uitvoering van dit seizoen geven. Mej. K. Gripekoven en de heer J. G. Striening zullen, benevens enkele dilettanton, zich ais solisten doen hooron. Dat deze uitvoering langor op zich hooft laten Wachten dan gewoonlijk het goval is, heoft zijne oorzaak voornamelijk daarin, dat do Zaal b() voortduringbezet was en nog is op dagen, dat de uitvoering anders had kunnen plaatshebben. De eerstaanwozend ingeniour te 's-Gra- venhago zal, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, op 20 April alhier in het openbaar aanbesteden: lo. het één jarig onderhoud van de kazernogobouwen enz. te Leidon (raming ƒ8000) on 2o. eene go- deelfeijjko binnenvorving van do kazerne by Ue McTschpoort te Leiden (raming 1400). De heer Vunderinck, benoemd tot com- missa.-'i van politie te Groningen, hoeft oenigo jaren geleden zijn entrée bij de politie als iii8pecteur te Leiden gedaan. I— Aflevering III van „Van Lonnop's" ge- ustroordo uitgaaf is thans verzonden. Zij ijeeft fragmenten uit „Klaasje Zevenster", met pltoto-pr-es naar teekeoingen van W. De Pamars Testas. Ook deze zyn keurig uitge voerd De artist heeft de kleeding genomen van omstreeks 1840. Den 16den dezer cal het 25 jaar zyn, dat de heer J. H. Houbolt als hoofd dei- openbare school te Bonthuizen werktaam is. Gedurende datzelfde tijdvak vervulde hy ook aldaar de betrekkingen van koster, voorzanger en ontvanger by de Ned.-Herv. gemeente. 'De minister van binneplandscfeo zaken brengt ter konnis van belanghebbenden, dat op 1 Sejstomber a. s. by de Rijkskweekscholen voor onderwyzers te 'e-Hertogenbosch, Ny- megen, Haarlem, Middelburg, Deventer, Gro ningen en Maastricht, kweekelingen kunnen worden geplaatst. Zy, die voor plaatsing in aanmerking willen komen, moeten zich vóór 15 Juni a. s. aanmelden bij den directeur der kweekschool, welke zy wonschen te bezoeken. Men zie vorder de Staatscourant van 7 April. De kapitein J. L. Reeringh van het 6de regiment infanterie, die voor 5 jaren by het leger in Oost-lDdiö is gedetacheord, vertrekt 28 dozer per stoomschip „Prins Alexander" daarheen. Naar men verneemt, zullen de verschil lende spoorwegondernemingen voor de goe deren en voorwerpen, welke bestemd zyn voor de internationale tentoonstelling, te Brussel dit jaar te houden, een goodkooper tarief dan het bestaande in toepassing brengen. De onverkocht terugkeerende goederen worden vrachtvrü teruggezonden. Daar het regiment grenadiers en jagers dit jaar aan de groote manoeuvres, te houden in September, zal deelnemen, zullen de miliciens der lichting 1837, voor het biy'vend gedoelto bestemd, niet den 12den, maar den llden Septomber a. s. in het genot van groot verlof worden gesteld. Naar mon vernoemt, zal met 15 April a. s. in aansluiting met de treinen van don Westlandschen stoomtramweg, een omnibus- dienst in werking troden tusschen 'a-Graven- zando en den Hoek van Holland. Er zal dan 3-maal daags gelegenheid zyn den Hook van Holland van Den Haag uit te bereiken. Te 's Gravenhage is overleden mr. W. R. baron Van Tuyll Van Serooskerke, inder- tyd grootmeester van het Huis van koningin Anna Paulowna. De eerste luit. J. C. Kros, van hot vyfdo bat. vierde reg. inf., word gedetacheerd by het corps geniotroepon te Utrecht. Voor het jaar 1888 wordt eeno subsidie van ten hoogste ƒ12,000 uitgeloofd voor de leslating in de bovenrivioren van zalmen (salmo salar), in dezer voege a. het subsidie strekt in de eerste plaats tot het geven van premie® voor zalmen, welke ■den óénjarigen ouderdom bereikt hebbon, en wordt betaald in reden van 25 voor elke honderd zalsnen; b. indien daarna nog een gedeelte van het subsidie beschikbaar bSyft, strekt dit voor zalmen, wec-ke de dooierblaas verloren hebben, en wordt betaald in roden van 1© voor elke 500 zalmen. Voor een getal van minder dan 5000 stuks, gelyktydig aangeboden, wordt evenwel geene premio gegeven. Voor het geval het aantal losgelaten zal men bet aantal overtreft, waarvoor subsidie kan verleend worden, wordt het beschikbare bedrag toegekond, indien de levering door één persoon of vereeniging is geschied, en anders verdeeld in reden van het aantal zalmen, dat door ieder dor mededingers is losgelaten. Zy, die naar eene of meer dezer subsidiën wenschon mede te dingen, moeten zich vóór 15 April a. s. aanmelden by hot ministerie van waterstaat, mot opgave van het aantal door hen los te laten zalmen van ééne of beide der in het besluit vermelde soorten, alsmede van de plaats en den tyd der los lating. Do planton- en vogeltuin te Arnhem, welks voortbestaan bedreigd werd, omdat het maatschappelijk kapitaal te groot was, zal weder met nieuwe krachten wordon geëxploi teerd. Eene nieawo vennootschap is opgericht met kleiner kapitaal, en thans zyn als be stuurders opgetredende heeren Etty, Engel-- berts, Fransen v. d. Putte, J. Duyvoné De Wit en Cordes. - Mon schryft aan het „Hbl." uit Rotter dam, d. d. 6 April: Bood oorst korten tyd geleden de dichter Fiore della Neve (mr. Van Loghem) den Nedorlandschen componist Vei hey de behulpzame hand in hot samenstellen van eeno opera, thans heeft hy zich wederom ver- dionstolyk gemaakt door oon gedicht te schry- ven voor een concert-oratorium, waarvan de muziek is gecomponeerd door den heer Alcx. W. A. Heyblom, tor viering van het 40-jarig bestaan van de zangvereeniging „Amphion" (gemengd koor), op gisteravond. Ontleende do heer Van Loghem hot libretto van do „Künig Arpad" aan Van Lenneps ver telling „De Hunenborg", de tekst van hot Oratorium is ook niet oorspronkelykreeds Jan Van Beers behandelde dezelfde stof, hoi- wel in gewyzigden vorm, in zyn „Livarda." Do vorzen munten nu eens uit door kracht en gespierdheid, dan weer door zekore liof- lykheid. De muziek heeft met het gedicht gelyken tred gehouden; op sommige oogenblikken indrukwekkend, dan weder het oor streolendo door hare melodie. De hoer Heyblom heoft zyn naam als com ponist ten volle gehandhaafd en het bloemen- geschenk, dat hem werd overhandigd, was welverdiend. Do gemeenteraad van Amsterdam is officiéél uitgenoodigd tot by woning der foeston, by gelegenheid van de tentoonstelling te Barcelona. Tot directeur der Maatschappy van Meel- en Broodfabrieken te Amsterdam is gekozen de heer R. H. G. Kolff Van Oosterwyk, te Arnhem. De ritmeester J. Van dei; Wedden, van het 1ste reg. huzaren te Zutfen, van wiens ernstige ongesteldheid dezer dagen werd mel ding gemaakt, is op 45-jarigen leeftyd overleden. De uitgeschreven wedstryd voor harmonie- en fahfaro gezelschappen, wolke in de maand Juli a. s. te Nymegon gehouden zou worden, zal, wegens gebrek aan genoegzame deel neming, geen voortgang hebben. Slechts zeven corpsen hadden zich doen inschryven. Op het achtste eeuwfeest der universiteit te Bologna, in Juni a. s., zal do Sonaat der Ryks-universiteit te Utrecht vertegenwoordigd worden door prof. J. A. C. Oudemans. Het stoomschip „Koningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar 6 April; de „Semarang," van Rotterdam naar Java, vertrok 7 April van Marseille. IN GEZONDE IM. Mijnheer de Redacteur/ Mogen belanghebbenden U een klein plaatsje in Uw veelgelezen blad verzoeken? Hoowel het in den regel gewoonte is of wellicht verplichtend by het besteigeren van een pand, vóór dat pand een schut te slaan, opdat puin en steenen den voetgangers niet hinderlyk zouden zyn, schijnt by hot pand hoek Haarlemmerstraat en Korte Paradyssteeg eene uitzondering te bestaan, want wil men goon gevaar loopen van door afvallende steenen getrolïon to wordon of over de daar aan wezige puin, bovendien eene verzamelplaats der straatjeugd, eer, ongeluk te vallen, dan diene men een anderen weg te kiezon om zyno bestemming te bereiken. Dat zulks hinderlyk voor de bewoners dier straat, ja zelfs schadelijk voor de neringdoen den is, behoeven wy U niet, te zoggen, en zoodoende wilden wy door Uw veelgelezen blad do autoriteiten daarop opmerkzaam maken, opdat een einde gemaakt worde aan de opeen- hooping van puin en steen, wat voor het publiek in zulk eene nauwe straat zoo hin derlyk, ja, hoogst gevaariyk is. Met de opname dezer regelen zult U ver plichten de Gezamenlijke bewoners der Korte Paradijssteeg. 80) DOOR R. KOOPJIAJVS TAS ISOJiKKRKY. „Wat er is? Dit is or, Eiijnhoer! dat gy hier geen burgemeester kunt blyven." „Ik geen burgemeester?" vroeg Hector verbleekond. „Neon, dat blyft ge niet. By uwe benoeming, mynheer! heb ik my liartelyk verblyd. Ja, ik wil u dit nu zeggentot dio benoeming heb ik meegewerkt. De minister is een aca demiekennis van my, en dus kon ik eenigen invloed uitoefenen. Maar van dienzelfden invloed zal ik nu gebruik maken, zoo waar achtig als ik hier vóór u sta, om uwe ver plaatsing te bewerken. Wat ik by de benoeming niet gedaan heb, dat zal ik nu doenik ga m persoon naar Den Haag om den minister te biddenVerplaats dien man vandaag liever dan morgen „Maar waarom dan toch stotterde Van Arkel. „Omdat uwe komst in deze gemeente, welke ft) meenden een zegen te zullen zyn, bij nadere kennismaking blykt een vloek te wezen. Uw omgang met de vrouw van den hoofdonderwijzer is vaaa dien aard!, dat èa die vrouw èn haar man diep oagelukkig worden. „Hal nu begryp ik ia eindelijkMaar myn waard® dominee! nu doet ge any toch onwillekeurig denken asri iemand, die zich ongerust mxakt over oen storm in een glas water! Aafje zal u verbeid hebben dat ik haar dezen namiddag, al schertsend, een zoen gegeven heb. Is dat nu de moeite waard...." „Van Arkel 1 lk moet u vooreerst zeggen dat ik de vrouw van meester Stuurs in de laatste vier dagen niet gezien heb. Maar dat is van minder belang. Iets van heel groot belang echter is dit: Gy moet tegenover my niet trachten eene allerbedenkelykste zaak voor te stellen als eene kleinigheid. Het sneeuwklompje, dat op den berg losraakt, is immers ook geene kleinigheid, omdat het, langs de helling neerroilend, a! grooter en grootor wordt, om straks met dondorend geraas als lawine neer te ploffen in het dal en een ge heel dorp te bedelven? Wilt gy iets ter ver ontschuldiging zeggen, ik zal u aanhooren, maar zeg dan iets wozenlyks. Die boworing: is dat nu de moeite waard met zulke praatjes kan mon oen troep aangeschoten kermisgaston den mond sloppen, maar twee nuchtere, meerderjarige menschen komen elkaar niet met zulke malligheden aau boord. Er zyn gevallen denkbaar, in duizenderlei vorm zelfs, dat een enkele, misschien in dartelheid gegeven, zoen al heel onschuldig is. Maar over zulk een geval spreken wy nu niet. Dat weet, dat gevoelt gy zelf evengoed als ik. De om standigheden, waaronder gy u zoo loeiyk hebt aangestold, het gesprek, dat uwerzyds gevoerd werd, maken de zaak zoo bedenkeiyk. Wees althans oprecht, Arkel! en beken dat het straks gebruikte beeld van het tot lawine aangroeiende sneeuwklompje hier niet mis plaatst is." „Heusch, dominee! gy beziet de zaak door een te donkeren bril. Maar als meesterske u niet alles vorteld heeft, hoe weet ge er dan iets van?" „Als ik u dit zeg, mynheer! dan zult gy ook niet meer over een té donkeron bril spre ken. Torwyl gy do vrouw van Stuurs door woord en daad op den weg des verdorfs gingt leiden, zat Alexander in den plataan. Hy heeft alles gehoord, alles gezien. Ondor tranen en snikken heoft hy mij zijne bovindingen mee gedeeld. Is dat niet verschrikkeiyk?" „Zeker is het dat. Jammer is liet dat iemand getuige was van myne zwakheid, maar verschrikkeiyk is het dat Alexander mij heeft verraden!" „Spreek toch zoo niet, Van Arkel! Dit is geen verraden, wat de jonge Welphorst deed. Hoe jong ook, toch begrypt hy hoel goed dat de voortzetting van eene conversatie, hoedanig gy met de vrouw van den moester voert, van kwaad tot erger moet w"e.vHefl ?n zondei twyfel moet eindigen met uw beider verdèfv Dus daar moet door iemand een eind aan gemaakt worden. Door wien? Door Alexander zelf? Do jongeling is niet verwaand en ver dwaasd genoeg om zich daartoe in staat te rekenen. Toch wilde hy dat er eeno poging tot uwe redding werd aangewend, en daarom heeft hy met my gesproken. Dat deed hy uit liefde voor u!" „Ik orken," zei Van Arkel op doffen toon en met neergeslagen oogen, „ik erken, dat ik dwaas, dat ik verkeerd gehandeld heb. Maal laten wy do zaak niet erger maken dan zij isGy vat hot feit zoo hoog ernstig op, met het oog op de waarschijnlyke gevolgen. Daartoe hebt gy recht, maar dio gevolgen zyn immers door de tydige ontdekking voor komen (Wordt vervolgd.-

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5