asasartt'.-v^rxttjti-. </-vj>fcju^-xaBtTTqagM?caggEvsi5J^~ flink bezette gal erg, en, wat niet ran weinig beteekenis was, voor een hoogst dank baar en in applaudisseeren blijkbaar zeer veel behagon scheppend publiok. Verscheidene koeren waren die uitbundige bijvalsbetuigingen welverdiend; lieflijk en zuiver toch klonk hot „Home, sweet home"; bijzonder schoon was het „Westminster Klokkenspel"; een gunstig oordeel kon ook geveld worden over het muzikale talent van den heer Arthur Berrldgo, nadat hi) den door hem gecomponeerden „St.-Albans Feost- marsch" voor piano en orgel, op eerstgenoemd instrument had ten gehoore gebracht. Do muzikale waaide van de xylophone, eon houten instrument, dat eonige overeen komst met de gamelang heeft, de dulcimer, oen snareninstrument, en de metallophono treedt op don achtergrond bij de vaardigheid en vlug heid, waarmede de hoer W. Hayward dezs instrumenten bespeelt, terwijl de uitvoering van eenigo zangstukken veel bydroeg tot het succes van den avond. Hot eigenlijke, zuivere klokkenspel, waarin de boll-ringers (die nu en dan, tot groot vermaak, ook nog blijken gavon van buigzaamheid der lede maten) hot tot eeno grooto hoogte hebben gebracht, was evenwel het schoonste, wat genoten werd en ongetwijfeld had men nog wei oen extra-stukje tot slot willon hooren, ter bovrodiging van het nationaliteitsgevoel bijv. hot „Wion Neerlandsch bloed", temeer, daar een Engelsch volkslied do ry geopend had. Maandag a. s. zal alhier de plechtige overgave van het vaandel van het vierde rogi ment infanterie aan den nieuwen regiments commandant plaats bobben. De miliciens dor lichtingen, die by de andero regimenten den 12den September met groot verlof vertrekkon, zullen bij het 4de rogimant eerst met den 14den in hot genot van groot verlof gesteld worden. De Fransche mail, met berichten uit Batavia tot 10 Maart, wordt 9 dezer alhier verwacht. Behalve de reeds gemelde ministers en den hoofdcommissaris van politie zjjn in de zaak van den hoer Willink Ketjen ook als getuigen a> décharge gedagvaard do loden van de Tweede Kamer generaals Reuther en Yan der Schrieck en do kamerbewaarder van het de partement van koloniën. Voorafgegaan door de boden van den Hoogen Raad, terwijl ter zjjde van don lijk wagen do boden van de Twoode Kamer dor Staten-Genoraal gingen, nadorde hedenoch tend de lijkstoet, welke het stoffelijk ovor- schot van mr. G. M. Van der Linden naai de laatste rustplaats voerde, de begraafplaats „Eik en-Duinen", bij Den Haag. Daar bevonden zich, behalve tal van advo caten en procureurs, deurwaarders by den H. Raad en andere belangstellenden, leden der Tweede Kamer Huber, Bevers, Kiolstra (oud lid), Rooseboom, Goekoop, Viruly, Vlielandor Hoin, Hartogh, Van der Goes; de voorzitter on vice voorzitter van den H. Raad, mrs. Kist en Coninck Liefsting; de procureur-generaal Polis on do adv. gen. Van Maanen; do Raad van toezicht en discipline van de ordo van advocaten; de officier van justitie mr. E. Z. L. Van dor Kemp; de heer Laman Trip, vice-president van de arrondissements-recht- bank; mr. v. Get n', raadsheer in het gerechts hof, jhr. mr. E. N. De Brauw, waarn. rijks advocaat; de heer Veogens, griffier, en de heer dr. Betz, commies griffier van do Tweede Kamer; terwijl nog in den lykstoet was mr. Francois, lands-procureur. Toen de kist in de groeve was nederge daald, trad mr. D. Van Eek naar voren, om als oudste lid van de Haagscho balie, eenige woorden te wyden aan den overleden deken der advocaten-orde. Een der vrienden van den overledene u t Twente, bracht hom een laatst vaarwel na mens de Twontsclie vrienden, wier belangen hjj zoovele jaren met ijver had behaitigd. Ten slotte voerde mr. W. Thorbecko het woord, om Van dor Linden te schetsen als een man, die zoovele grooto talenten bezat, maar ééne gave miste, de gave om aan anderon, in wier leed Ot geluk hij zoo gaarne deelnam, Zjk een gedeelto van zyn geluk of van zyn leed mede te deelen. Hot heengaan eener bemindo echtgenoote cn van oen geliefden schoonzoon kostte hem veel smart, maar hy leed in stil to en deelde 't anderen niet mede. Mocht men dus terecht zeggen dat een groot man in de groeve was nedergedaald, vergeten mocht men t niet dat die groeve tevens oen nameloos verdriet in zich had opgenomen. Diep getroffen dankte prof. Cort A an der I.indon voor hot aan zyn geliefden vader be wezen eerbetoon. Onder den bloemenschat, welke de ïykkist tooide er waren niet minder dan 13 kran sen en één palmtak bevond zich een groote kran3 uit het hoofdkiesdistrict Dordrecht en één namens Van der Lindens Twentsche vrienden. In de Staatscourant is thans opgenomen het verslag aan den minister van waterstaat enz., uitgebracht door de by kon. besluit van 18 "Sopt. 1886 ingestelde Landbouwcommlssie. By het verslag is eene nota gevoegd van de hooren F. S. Van Niorop, J. Linthorst Homan, G. J. Dommer Van Polderaveldt, K. A. God'n Do Beaufort, A. Van Dedom en F. H. H. Borret, die zich niet kunnen vereenigen met hot gevoelen betreffende het landbouw-privi- lege of landbouw pand, in het verslag der Landbouwcommissie ontwikkeld. Dit verslag der commissie bevat do uit komsten van hare ovorwegingon ten aanzien der middelon, welke van overheidswege kun nen worden gonomon tot verbetering van den toestand van het landbouwcrediet. Do commissie hoeft dit onderwerp afzonderiyk in overweging genomen naar aanleiding van het adres, in 1886 door het Nederlandsch Land- bouwcomité aan den Koning gericht, en zy is van oordoel dat met het behandelen van deze aangelegenheid niet behoefdo gewacht te worden tot do resultaten van het onder zoek betreffende don toostand van don land bouw bekend zyn. „Uit een onderzoek, door de verschillende landbouwmaatschappyen betreffende hotland- bouwcrediet ingesteld", zegt zy, „waarvan de uitkomsten door hot landbouw-comité zijn overwogen, is toch gebleken dat hot crediet nergen8bohoorlykis georganiseerd; dat slechts enkele sporadische gevallon bekend zyn van spaarbanken of crediot-veroenigingen, wolko landbouwers helpen aan het voroischte bedryfskapitaal, terwyi voor het overigeinde behoefte voorzien wordt, hetzy door notarisson, als kassiers optredende, hetzy door boter- en kaaskoopers, vee- en graanhandelaars, suiker- fabrikanten enz., die door voorschotten de landbouwors gerieven, maar ook vaak van zich afhankelyk maken. „Uitgaande van deze door hot Landbouw- comité geconstateerde feiten, moende de com missie tot eene besproking van de in genoemd adros aanbevolen maatregelen tot verbetering van den toestand te mogen overgaan. „Algemeen toch was de overtuiging dat onder de middelen, welke tot opbeuring van den landbouw kunnen in aanmerking komen, oen goed georganiseerd crodietwozen eene eerste plaats inneemt. De verbetering van den bodem, eene meer intensieve cultuur, eene betere veeteelt, biy ven in veie gevallen alleen uit omdat geen kapitaal beschikbaar is anders dan tegen buitengewoon hooge rente. Treffende voorbeelden werden in het midden gebracht, hoe met betrekkelijk goringo middelen, door het verstrekken van kleine voorschotten, land- bouwverbetering kon worden verspreid. „De commissie meent daarom ook, al kan zy zich, golyk blyken zal, niet in alle op zichten vereenigen met de maatregelen, wolke in bovengenoemd adres worden aanbevolen, dat het landbouwcomitó, door het eerste doze zaak aan een nauwgezet onderzoek te ondor- werpen, ton volle aanspraak mag maken op erkenteiykheid en waardoering. „De commissie behoudt zich voor om in oen nader rapport aan Uwe Excellentie te doen blyken van haar gevoelen omtrent het geen van staatswego zou kur.nen worden ge daan tot steun van het particulier initiatief, waar dit tot betere regeling van het land bouwcrediet mocht optreden. Zjj wil echter thans aan Uwe Excellentie niet verhelen, dat, naar haar oordooi, eene duurzame verbetering van den toestand alleen te wachten is van hetgeen door belanghebbenden zelf zal worden tot stand gebracht. „In hoever de Staat daarby leidend en be vorderend kan werkzaam zyn, maakt nog een punt uit van gezette overweging." In het verslag worden de volgende onder werpen behandeldkoop en weder inkoop van onroerend goed; privilege; cheptel; art. 4 van hot Wetb. van Koophandel; de diensten, door de Nederlandsche Bank aan den landbouw te bewyzen; de Rykspostspaarbank. Het stoomschip „Dronte," van Rotterdam naar Java, vertrok 7 April van Aden. Gemengd Niou-w m. Gedurende deze week zyn hier ter stede geen aangiften van of sterfgevallen aan besmettelyke ziekten voorgekomen. Aan de ster ronw acht te Utrecht is een telegram ontvangen, berichtende de ontdekking, door den hoer Palisa to Weenen, van de 274ste asteroïde. Zy is van de 13de grootte, stond den Ssten April, te II u. 11 m., 8 midd. tyd te Weenen, op 192° 39' 53" R. Klimming en 0° 50'30" noorderdoclinatio, dus omtrent 3° bezuiden van do Maagd. Do dage- ïyksche beweging was —12' in de R. K. en -+- 5' in declinatie. Van de vorigo asteroïden zyn weder benoomd No. 269, die den naam „Justltia", on 270, die don naam „Anahita" ontving. De rechtbank to Arnhem heeft P. C. v. d. L., steenkolenhandelaar te Nymegen, wegens beleediging door middel van eene door hem per post toegezonden briefkaart aan zyn vroegeren compagnon H. C. L., aldaar, vor- oordeold tot eene geldboete van f 100 of 14 dagen hechtenis. Herhaaldelyk is er reeds op gowezen dat in vroeger tyden het honorarium van don schryver steeds zeer gering was. Hoe goheel andc-rs is dat thans 1 Tenbswyzo hiervan dient weder het volgende brief jo, dat gevonden werd onder de nagelaten papieren van den uitgovor E. Viowog, dio tydens Goethe's lovon te Brunswyk gevestigd was. Dit brief jo luidde als volgt: „Ik zend u in bygaand verzegeld pakje een handschrift. Wilt ge daarvoor geen 200 Fried'richs d'or geven, dan verzoek ik het pakje ongeopend terug te zenden. Goethe." Vieweg bedacht zich een paar dagen, nam toen een koen besluit, maakte het pakje open en vond daarin het manuscript van „Hermann und Dorothea." Hy heeft, geiyk men denken kan, zich later niet beklaagd dat hy den knoop doorgehakt en het pakje ge opend had. Crt.) In een Amorikaansch blad komt een verhaal voor van een 23 jarigen Neder lander, jhr. T. C. Gevers, die als onderkok in een hotel te San-Francisco geplaatst is on daar tien dollars 's weeks verdient. Indertyd had hy, naar zyn zeggen, genoeg van de studie hy was student to Leiden en ver langde hy de wereld te zien. Daarom reisde hy, buiten voorkennis van zyne ouders, den lsten Decomber 1887 naar Londen en vertrok van daar naar Amerika. Hy wilde Californié bezoeken en toon zyn geld op was, nam hy do eerste betrekking aan, welko hy krygen kon. Hy is niet voornemens terug te koeren, maar, als hy kan, wil hy verder reizen. Wy zullen niet zeggen dat jhr. Gevers goed deed, maar toch gevoelen we sympathie voor den jongen man, die er de voorkeur aan geeft in de wyde wereld zelf zyn weg te zoeken, liever dan rustig het gemakkelyk leven te leiden van do Nederlandsche jeunesse doréo. 't Is treurig voor de ouders, maar do toe komst van hun zoon zal hen misschien ruim schadeloos stollen voor het verdriet, dat zy op dit oogenblik ondorvinden. (Arnh. Crt.) Gistoron zou Sarah Bern hard van Bordeaux vertrekken om 15 voorstellingen to geven te Lissabon. Te Longjumeau heeft een werk man van 24 jaren, Heurtault, die diefstal len begaan had en deze ontdekt zag, zich met zyne vrouw en twee kindertjos door kolendamp van het loven beroofd. Tusschen Lenzen en Boitzeburg zyn 22, te Bimbaum 7 personen by de over strooming omgekomen. Eene nieuwe soort zelfmoord! Een oude koetsier, Musy, te Parys, was smooriyk verliefd op een jong meisje, doch, wetende dat die liefde hopeloos was, besloot hy een einde aan zyn loven to maken. Eerst meende hy zich den hals af te snydon, want men heeft in zyne kamer op tafel tal van geopende scheermessen gevonden. Dien dood vond hij zeker te vreeselyk, waarom hy een ander middel bedacht. Hy bond zich een rood zyden doek driemaal om den hals. Toen stak hy tusschen dien doek en zyn nek een stok en draaide dien, door hem aan beide einden aan te vatten, om en om. Daardoor kroeg de doek zulk eene spanning, dat de keel van den man werd dichtgeknepen, 's Morgens vond men hem dood, met de handen nog den stok om klemmende. Te Abcoude kwam een voerman, die een poosje in gozolscliap van eenige Duit- sche straatmuzikanten vertoefd had, tot de onaangename ontdekking dat dezo kennis making hem op veertig gulden te staan was gekomen. Dit bedrag toch werd later door hem gemijt en is, naar hy vermoedt, in handen van de lieeren musici overgegaan. Pretendent: „Mynheor! ik kom u vragen om do hand uwer dochter; zonder haar is het my onmogelyk te leven." Papa„Wel zoo! Dus kent u myne dochter?" Pretendent: „'k Vraag wel pardon, meneer- ik heb haar nooit gezien." Papa: „Maar hoe in 's hemels naam kan u dan beweren dat u zonder myne dochter niet leven kan?" Pretendent- „Omdat ik een arme duivel ben, meneer, en omdat ik hoorde dat uwe dochter f 50,000 ten huweiyk meebrengt." Telegrammen. PARIJS, 6 April. Nog zes afgovaardigden hebben als leden der uiterste linkerzyde hunno uittreding aangekondigd. - De beraadslaging van Floquet met do commissie van den Raad der Seine en van den Paryschon gomeonteraad was zeer gomoodeiyk. Zo handelde over den prefect der Seino, Poubelle, maar do persoon- lyke quaostie kwam niet ter sprake. Goblet verkreeg namens verschillende regeeringen antwoord op do aankondiging van Floquets benoeming tot minister president en van da zyne tot ministor van buitenlandsche zaken. Gisteren en eergisteren ontving Goblet van de Italiaansche ambassade de antwoorden der Italiaansche regeering op de opmerkingen der vroegere Fransche regeering aangaande de nieuwe voorslagen van Italiö betreffende het handelsverdrag tusschen dat land en Frankryk. Het eerste boricht van de „Köln. Ztg." over eene mogelyke aftreding van Von Bis marck verwekt groot opzienalle bladen deelen het mede en voegen er opmerkingen by in verschillenden zin, al naar hunne rich ting. Niemand wil ovenwei geloof slaan aas de mogelykheid dat dit gerucht zal bevestigd worden, en de Beurs bleof zeer vast. ROME, 6 April. De minister van oorlog ontving gisteravond van den opporbevelhebbe: por telegraaf bericht, dat Massowah, Ghinda en ook het gebied tusschon de bergvlakten en de linie dor Italiaansche troepen, geheel ontruimd was. Een losgelaten gevangene berichtte dat de Abossinische troepen de oude kampementon weder betrokken hebben. PARIJS, 6 April. Het gerucht, dat gisteren op de Beurs liep, als zou een nieuw incident op de grenzen hebben plaats gehad, is niet bevestigd. De minister van buitenlandsche zaken vroeg per telegraaf aan alle grens- prefecten inlichting, doch geen enkele gai een verontrustend rapport. BERLIJN, 6 April. De „Norddoutsche All gemeine Zeitung" is van meening dat het nieuwe Fransche Kabinet groote moeieljjk- heden wacht. Concentratie der Republikeinen is volkomen onbereikbaar, want reeds ver scheidene malen meende een staatsman daar in geslaagd te zyn, toen hem bleek ziel weder bedrogen te hebben. Uit Charlottenburg komt het boricht dal do keizer den laatsten nacht veel beter heelt doorgebracht dan den voorgaanden. Hy werd slechts zelden door hoestbuien overvallen terwyl het opgeven weinig bedroeg en de op gegeven stof kleurloos was. BELGRADO, 6 April. Ernstige onderhande lingen worden gevoord over een of- en defen sief verbond tusschen Servië Bulgarye ea Oostenryk. LONDEN, 7 April. De „Daily News" doei uitkomen dat een huweiyk tusschen prins Alexander van Battenberg en eene dochter van keizer Frederik den czaar zou versterken in zyn wantrouwen jegens Duitschland. Do „Times" betoogt dat het prins Von Bis marck is gelukt de openbare meening in geheel Duitschland te winnon voor de leer, dat hei belang van den Staat in de oersto plaats in het oog moet worden gehouden by de huw lykon der keizerlyke familie. De „Standard" gelooft niet dat het geschil reeds geheel uit is. Keizer Frederik is er d» man niet naar om het geluk zynor dochter op te offeren aan de gevoeligheid van een buitenlandsch vorst. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned- Met. Instit.) Verwachting: v.r.mderlyke wind- Thermometer-stand: gisteravond om8uren 1° Celsius 33.8° Fahrenheithedenmor gen om 8 uren 3° C. 37.4° F.; 's midd-1* uren 6° C. 42.8°F.; 'snamiddags 4 ure: 5° C. 41° F. Amsterdam, 7 April. Beursbericht: Ooi heden verkeerde de markt in eeno vaste stem ming, in het byzondor Russen en Turken. Amerikaansche Spoorweg waarden eveneer» boter gestemd, u tgezonderd Canadian-Pacifm

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2