Do delinquent bekende, bewerendo uit nood het beestje te hobbon geslacht, wjjl het ster vende was. De waarnemende Rijksadvocaat, jhr. mr. E. N. De Brauw, die het noodig oordeelde dat de rechtbank den bekl. eono zware straf zou opleggen, concludeerde tot veroordeeling van bekl. in oene goldboete van f 10 tot f 150, tot toewijzing van welke vordering subst.-off. op zyno beurt concludeerdo. Vermakelijk was de verdediging van een vleeschhouwer, die daarna voor eene gelijke overtreding terechtstond. Deze toch boweerdo dat hij, hoewel baas van de vleeschhouworij, er niets hoegenaamd van afwist dat op den dag, waarop die ont duiking was geconstateerd, kalveren in zyne slachtplaats geslacht waren. Hem werd door een der rechters den raad gegeven om dan maar zoo gauw mogelijk na afloop dozer strafzaak huiswaarts te keeren, daar 't niet onmogelijk was dat men van zijne afwezigheid wederom misbruik zou maken om buiten zijn weten te slachten, terwijl de president nog verder ging en hem in gemoede aanried zijne zaak maar te sluiten, wannoer hy er zich toch zoo weinig mede bemoeide, dat er goslacht was zonder z(jne voorkennis. Ryksadvocaat en subst.-off. concludeerden gelyk in de vorige zaak. Een schijnbaar nietige, doch in werkelijk heid belangryko diefstal gelijk subst.-off. mr. Hulshoff by de toelichting van zyne vor dering zeide - diende daarna voor do nechtbank. Het ontvreemde voorwerp? Och, dat was maar een eind kabeltouw, doch dat eind was een gedeelte van een der kabels, waaraan op 9 Febr. jl. te Scheveningen eene vlsscherspink vastzat. £en visscher uit deze plaats had zich heden te verantwoorden omtrent don diefstal. Hy ontkende, niettegenstaande de getuigenver klaringen en sommige aanwyzingen hoogst bezwarend voor hem waren. Subst.-off. yan justitie, Int Hulshoff, wees op het laaghartige van dezen diefstal. De be klaagde wist, in zyn beroep als visschor, welk een groot nadoel voor den reeder van de pink had kunnen ontstaan, indien de schuit, wier kabel vernield was, „driftig" waro ge worden, gelyk do zeelieden 't uitdrukken. ZEA. oordeelde 't hoogst wonschelyk dat do daders van zulke diefstallen zwaar goat rag wordenword bekl. licht gestraft, anderen izoqden kunnen raoenen dat een dergolyk feit niet als ernstig werd boschouwd, ,0p dion grond vorderde 2ËA. tegen bekl. 8 maanden gevangenisstraf. U'tspraak in beide zaken over 8 dagen. De heer J. H. Krelage, do verdien- stoiyke voorzitter der Algemeene Veroeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem, heeft toe stemming verleend om zyn naam te geven aan do onkolo roode hyacint, welke op do tentoonstelling van vervroegdo bolgewassen, in Januari van dit jaar te Overveen gehouden, algomeen do aandacht van de beoefenaars der hyacintencultuur hoeft getrokken. Naar wy vernemen, zullen de firma's E. Kruyff en Gt. Van Wavoren Kruyff te Sassenheim, die er do bezitters van zyn, deze verscheidenheid, onder den naam van „Monsieur Krelage," dit jaar in den handel brengen. In e e ne d er z al e n v a n d e M u s e a in het Paviljoen, te Haarlem, toobehoorende aan de Nederlandscho Maatschappy tor bevor dering van Nyvorhoid, is diefstal gepleegd. Uit oene der mot glas gesloten kistjes worden namelyk eenige sigarenpypjes vermist. Mon onderstelt dat oen vreemdeling, die in het laatst der vorigo week DOgal lang in de be- dooldo zaal vertoefde, zich die voorwerpen heeft toegeëigend. Hy zal zich echter waarschynlyk in de waarde daarvan zeor bedrogen vinden. Een man bracht Woensdag-avond oon bezoek aan den circus Carré te Amsterdam. In de pauze ging hp naar den stal om daal de paarden eens te bezichtigen. Hy waagde zich te dicht by een der dieren, dat hom on- vorwachts oon paar trappen gaf, waardoor hom vier ribben werden gebroken. Hy werd mot een rytuig naar zyno woning gebracht, alwaar hy kort daarop aan do bekomen ver wondingen overleed. (A.) Gisteren is te Amsterdam een man in hechtenis genomon, die op de Lelie gracht eene oxtra-tyding liop to yenten van den dood van den niouwon Duitschen Keizer. Do biljetten hadden betrekking op den deod van den vorigen Keizer, maar do datum, 9 Maart, wad onzichtbaar gemaakt. Uit Enpchodee wordt aan de„Zw. Crt." gemeldi Gepasseerden Maandag avond is zekeren Yenerius aan den Parkweg door 2 personen onverwachts een messteek in don buik en een boven aan don arm toegebrachtin weer wil dat V. met een paar meisjes liep, die eenigszins achter hem waren, zyn de daders, die zich snel vorwyderden, niet herkend. De toegebrachte buikwond was lovensgevaarlyk, zoodat hy dan ook Dinsdag is overledenvóór zyn overlyden zou hy aan zyne mooder oon dor betrekkelijke daders genoemd hebben. De zaak is in handen der justitie, die gisteren uit Almeloo alhier is gekomen tot plaat3elyk onderzoek. Men vermoedt dat hot een sinds lang besloten plan is geweest, daar V., van zeer slechte reputatie, gopasseorde jaar anderen de noodige messteken heeft toegebracht en vooral aan zekeren Do Vet. Nader meldt men dat zekere S. voorloopig is goarreatoerd. Positief rosultaat heoft het onderzook nog niet opgeleverd. Te Leerdam is een jongen van 12 jaar by hot scheppsn van water uit een put, voorover daarin gevallen, on eenigen tyd daarna levenloos er uit gehaald. In eono andormaal te Almeloo gohouden vergadering van werkstakers, onder de leiding van don heer Van Marken, werden do voorstellen van de firma Scholton van 16 Maart, om do loonsvermindering te halvooren, verworpen met 256 tegen 4 stemmen. Een voorstel van oenige werklieden, die den arbeid willen hervatten met loonsvermindering van cent toe te staan, werd verworpen met 218 tegen 18 stemmen. Daarop werd beraad slaagd over het plan om heide te ontginnen naby Almeloo of naar elders te vertrekken. In Rheine Schuettorf Is voor 50 man werk, waaromtrent inlichtingen gegeven werden. Ook zy'n in Duitschland voor de wevers goede loonen te verdienen. De heor Van Marken gaf oen overzicht Van zjjno uitvoerige onderzoo- kingen dienaangaande. Deze mededeolingeil hadden ten gevolge, dat een 6-tal dor aan wezigen zich bereid verklaard hoeft aan don raad van don heer Van Marken gehoor te geven, en deze heeft daarna aangeboden de bedooldo personen met- hunne vrouwen te ver gezellen op eon tocht naar Duitschland, ten oindo Zich daar péfsooniyk van de toestanden op de hoogte te stellen. Door onbekende oorzaak ont- stond brand in eene boerenhofstede te Vethuyen (gem. Berg). Toon de bowonors den brand ontdekten, was er geen tyd ifiêér iets te redden. Do fUim 70-jarige bewoner van de boerdery is vermoedelyk, toen hy trachtte nog iets te redden, in de vlammen omgekomon. Als oen merkwaardig geval van hoogen ouderdom by vogels deelt do „Zw. Crt." mede dat dezer dagen ten huizo van de familie H. W. Visscher, te Steenwyk, een tortelduif (doffer) stierf, van welken men kan nagaan dat hy ten minste den ouderdom van 105 jaren had bereikt. De sproekwyze: „Zoo grys als eon duif," blykt dus niet geheel uit de lucht gegrepen te zyn. Onder d o g e m e o n t e T o r h e y d e n sloeg do bliksem in de woning van don land bouwer F. Van Fessem; het huis en oene aangrenzende woning worden geheel in do asch gelegd. Het vee is gered, doch de inboedels zyn geheel verloren gegaan. De daken waren met liet gedekt. Alles was verzekerd. Te Zundort is de bliksem in den toren geslagen. Een groot aantal loien is afge worpen, terwyl het kruis krom gebogen en boven do wyzerplaat dor klok een groot- gat in don muur geslagen is. Brand werd niet veroorzaakt. Voortdurend worden te Eind- hovon 's avonds en 's nachts baldadigheden gepleegd. Doze week zyn wederom by ver schillende voorname ingezetenen de glasruiten verbryzeld. Een te Vlaardingen binnenge komen loggerschip bracht de hougiyko tyding mede, dat de op het verongelukte loggerschip „Drie Gezusters" achtergebleven matroos Elzenaar nog gered en aan boord van oen te Maassluis thuis behoorenden logger is. Zyne nabestaanden hadden hom verloren gewaand en reeds rouwkleederen aangetrokkon. Te Helden-Panningen (L.) ge- raakto dozer dagen de metselaar H. J. onder een voertuig en bekwam daarby eono ernstige kwetsuur aan een boen, aan de govolgen waarvan de ongelukkige, die pas 25 jaren telt, gisteren onder de hevigste smarten is pverleden. Van Assen vertrok gistermorgen naar Zwolle, door de boot dor Drontsche Stoombootmaatschappij gesloopt, oon schip, volgeladen met goslnc-hte varkens en reuzel van do export-varkensslachtery. Van Zwolle hoeft dan verdere verzending naar Amsterdam en van daar naar Londen plaats. Volgens telegram uit Nieuw- York kan or tusschen 6 en 7 April storm- wedor verwacht worden op de Engelscho en Franscho kusten. By Liebenwerda iseenegrootebri- quottenfabriek, van Domsdorf, afgebrand. De schade is zeer aanzienlijk. Te Berlyn heoft een 8 1-jarige bedelaar zich uit het venster zyner op eene derdo verdieping gelegen woning in de Móckernstraat geworpen. Hy was terstond een lyk. Uit Mexico wordt naarNieuw- York geseind dat in het stadje Celaya op den eersten Paaschdag een vreeselyk ongeluk hoeft plaats gehad. Er werden dien dag stierenge vechten gehoudon, en het houten gebouw, waarin dit schouwspel zou plaats vinden, was dientengevolge tot den top gevuld. Niemand was thuis gebleven, en zelfs had men aan de gevangenen vergunning gegeven, onder streng geleide de voorstelling by te wonen. Eén dezer stichtte nu brand, om met zyne makkers to kunnen ontkomen. In een oogwenk stond de gehoele circus in lichterlaaie en vor- drongon zich de toeschouwers om naar buiten te komen. Wat men elders zag gebeuren, ge schiedde ook hier; de vallenden verspordon de uitgangen on velen werden doodgedrukt. Daarby kwam nog dat de stieren, door de vlammen tot razerny gebracht, op de toe schouwers invlogen en ze met hun puntige hoorns doorstaken. Volgons do laatsto opgaven werden 18 ïyken gevonden en zyn een 200 tal personen min of meer ernstig gewond. Al de gevangenon ontkwamen. Hevige orkanen hobben in de ömstrekon van Arjona, in de Spaanscho pro vincie Jaen, groote verwoestingen aangericht. De graan- en oiyvenoogst is verloren, het ver keer gestremd. Te Cuenga is het spoorwegverkeer door aardstortingen gestremd. Uit Rome komen weder berich ten van sneeuwvallen in de provincie Ber gamo. Te Ardesio zyn verschoidene huizen onbewoonbaar geworden. Te Vallevo is de kerk vernield en zyn de inwoneis door de sneeuw ingesloten. Te Collese zyn G kinde ren, die naar school gingen, onder een sneeuw val bedolven. Men hoeft hen echter kunnen redden. Te Vaccanale zyn 3 huizen onder de snoeuw begraven en de weg tusschen Gardellino en Boudione is onbegaanbaar. buitenland. Franhr{jk. Uit Rysel wordt van den 4den April ge meld: Het republikeinsche congres van het departement du Nord kwam gisteren byeen ter benoeming van een candidaat voor de go- heele republikeinsche party van dat departe ment en nam do volgende motie aan: „Het departementale congres gaat, daar het een plebiscit ten gunste van oen generaal, die zich onledig heudt met do staatkunde en van geeno discipline wil weten, verwerpt, over tot do keuze eener nieuwe republikeinsche eandidatuur." Nadat de namen der candidaten voorge lezen waren, werd tot stemming overgegaan, waarvan de uitslag was dat de gematigde radicaal Foucard 142, Mariage 27, generaal Boulanger 6lochts 10 en Moreau 2 stemmen verkregen, waarop Foucard als candidaat werd geproclameerd. Deze verklaarde dat hy steeds zou optreden als verdediger dor Republiek en haar ook zou weton te beschermen tegen de genen, die uit yver Frankryk met eene dicta tuur willen ten gronde richten. Dult»chland. Aan de „Kölnische Zeitung" wordt in een telegram uit Berlyn een en ander gemeld over do mogelykhoid oener spoedige aftreding van prins Von Bismarck, wolke aftreding in verband wordt gebracht mot het zoo vaak reeds besproken, maar altyd weder ter zydo geschovon plan van eon huweiyk tusschen prins Aloxander van Battenberg en prinses Victoria van Pruisen. Naar men zegt, is uit goedo bron vernomen dat do prins reeds binnenkort voor zyn aanzoek te Berlyn zal komen en ook koningin Victoria op haro terugreis lit Florence over Darmstadt naar Berlijn denkt te gaan. Uit een en ander maakt m- -i op, dat het huwelyksplan oene belangvyke schrede voorwaarts heeft gedaan, en de Rijkskanselier zijn post zou verlaten by eeno gobourtenis, welke volkomen zou indruischen tegen zyne politiek. De correspondent van het blad gelooft echter dat men deze geruchten te ernstig opvat. Hot is zeker dat eon huweiyk van prins Alexander van Battenberg met de oene of andere Pruisische prinses van een geheel ander standpunt moet worden beschouwd, dan elk ander vorstelyk huweiyk. Zoolang het Bulgaarsc'no vraagstuk nog niet is opgo- lost, blyft hy de man, op wiens terugkoer do Bulgaren rekenen, als de eerste, die hen aan den Russischen invloed onttrok. Hy zal zich nimmer van de zedelyke verplichtingen kunnen losmaken om hen te hulp te komen, indien do Bulgaren, by een oorlog met Rusland on by gebleken onbevoegdheid van den prins van Coburg als krygsman, zyne hulp inroepen. Doze zedelyke verplichting verhindert dat hy, zoolang de Bulgaarsche quaestio niet geregeld is, anders dan als politiek man kan worden beoordeeld. Maar daaruit volgt tevens dat eene ver bintenis met eene Duitsche keizersdochter eenvoudig onmogelyk is. De Duitsche poli tiek streeft er in de eerste plaats naar, alles te vermyden wat argwaan zou kunnen wekken. Duitschland moet, zooals prins Von Bismarck in den Ryksdag verklaarde, zoolang het alleen Bulgarye betreft, volkomen belangloos blyven; daardoor alleen geniet Duitschland het vollo vertrouwen der beide regeeringen, welke in het Bulgaarsche vraagstuk het sterkst tegenover elkander staandaardoor alloon kan Duitsch land by eene zoo ingewikkelde quaestie zyn krachtigon invloed aanwendon tot handhaving van den Europeoschen vrede. Dit vertrouwen zou voor vele jaren geknakt worden, indien de persoonlyke tegenstander van den czaar de schoonzoon van den Duitschen keizer werd. „Ieder Duitscher, die zyn vaderland lief heeft," zegt do correspondent dor Kölnisch» Zeitung ten slotte, „moet sedert lang van de juistheid dezer beschouwing overtuigd zyn. Ook prins Alexander van Battenberg is een Duitscher en kan als Duitsch patriot geon Btap doen, welke hom porsoonlyk onder scheiding, maar het Duitsche vaderland aller minst voordeel zou aanbrengen. Wy zyn in vroeger jaren herhaaldelijk wegens onze „Battenbergerei" heftig aangevallen en ver oordeeld; des te eer kunnen wy heden ver klaren, zooveel hoogachting voor de vader landsliefde en het gezond verstand dos prinsen te hebben, dat wy geen oogenblik gelooven aan het ernstig opgevatte voornemen tot het doen van een aanzoek, dat, indien het word aangenomen, Duibschland op het verlies van den Duitschen rykskanselier zou komen te staan." Ook in verschillende andere gisteravond verschenen Beriynsche bladen, wordt genoemd gerucht behandeld. De liberale „Börsenkourrier" geeft de moge lykhoid toe, dat er wrijving is ontstaan tus schen Von Bismarck en andere hooggeplaatste personen, maar gelooft niet dat hy zal aftreden, omdat zyne vaderlandsliefde hem beletten zal wegons persoonlyke moeilykheden van onder geschikten aard zich terug te trekken. Het regeeringsprogramma van Keizer Frederik stemt immers, wat do hoofdzaken betreft, met Von Bismarck's inzichten overeon. De „Vossische Zeitung" zegt dat er tegen woordig veel mollonwerk wordt verricht, waar mede zij dfiarop zinspeelt, dat verschoidene bladen voortdurend de verhouding van Vol Bismarck tot Keizerin Victoria als ongunstig voorstellen. Hot „Berliner Tageblatt" is van oordeol dat Von Bismarck wellicht het voornemen heeft, nog tydens zyn leven zich terug te trekken, om toe te zien hoe Duitschland zich houdt zonder zyne leiding, opdat hy, zoodra de wagen uit liet spoor mocht gaan, wedor als de redder kunne optreden. Daarentegen vestigt de „National-Zeitung'' de aandacht op don toost, door den kroon prins naar aanleiding van Von Bismarck's verjaardag uitgebracht, waarby hy sprak van den „grooten kanselier, die Duitschlands vaan deldrager is, on wien thans, nu Keizer Wil helm dood en Keizer Frederik ziek is, alls Duitschers volgen moeten." Het blad vermoedt dat deze toespraak met volkomen goedkeuring van den Keizer gehouden is. ■Gisternamiddag heeft Von Bismarck een uitvoerig onderhoud met den Keizer gehad, nadat deze den vorigon dag den kroonprins bij zich had ontvangen. In politieke kringen wordt de waarschynlykheid dat Von Bismarck zal aftreden betwijfolJ, maar de mogelyklic:' van het bestaan van wry vingen loo-cgevon. De „Norddeutscho Allgemeine Zeit." s-

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2