king van dit product van Labiche's vrucht baren geest. De hoer H. J. Bool als Trébu- charc spreidde ditmaal wederom dezelfde kracht ten toon, welko wij reeds zoo menigmaal in hom bewonderd hebben. De heer Plemp Van Duiveland was een kostelijk type van den Franschen kapitein, een magnifiek ge- teekende Gallischo fanfaron. Houding, gobaren, spraak en gang, in één woord zijne geheele persoonlijkheid was juist en waar tot in de kleinste détails. Ook de heer Maas Geesteranus heeft recht op onze hulde voor de wyze, waarop by den ouden malade imaginaire heeft voorgesteld. In zijne verkoudheid, waarin by m het eerste stuk een hardnekkigen vyand te bestreden had, vond hy ditmaal een getrouwen hondgenoot. De heesche, eonigs- zins krakende stem paste wonderwel bij den ziekolyken, bojaardon man. Bedaard, kalm, bezadigd zien wij in dit lid der jonge garde een uitstekonden plaatsvervanger van den Zaterdag der Leidsche universiteit op zulk eene aan gename wyze ontvallen mr. Milders, aan wiens handen vroeger steeds de senile rollen werden toevertrouwd. En dan last not least mevrouw Burlage- Verwoert als do 48-jarigo, op huweiyk beluste schoone. Zelden hebben wy deze actrice zfilk eene kracht zien ontwikkelen als thans, zelden haar zoozeer in haar element aanschouwd als eergisteravond. Welk oen geest, welk een humor in die parodie! Men lachte, men applaudisseerde, men over laadde haar met teekenen van goedkeuring en byval, en voorzeker wa3 dat huldebetoon nooit meer verdiend dan thans, voorzeker heeft deze actrice nooit meer recht gehad op de haar met zoo kwistige hand geschonken lauweren als ditmaal het geval was. De grime was ovor het algemeen uitstekend, behalve van den heer Bool in het tweedo stuk; deze was voor een jongon man van 25 jaren veel to oud. Het leffeiyk streven van het Leidsch Stu- denten-tooneel zag zich bekroond met een drietal kransen, één vanwege het Leidsche studentencorps, één van do burger-Commissie van don Schouwburg en één van hare zuster- veroeniging van Utrecht. Mr. L. H. Gemengd Nieuwe. Zeker persoon, aan den Yliet alhier woonachtig, begaf zich, of liever sprong Zaterdag-avond om negen uren, in genoemd water. Eenige lieden bemerkten dit en be ijverden zich hun medemensch uit hot voor hem ongeschikte element te vorlossen. Uit dankbaarheid voor doze monschlievende daad, trakteerdo de geredde zyne verlossers op flinke slagen, althans zoo het getuigenis van oon der redders geloof vordient. In de stoomgruttery van don heer A. Verduyn, te Lisse, heeft een treffend ongeval plaats gehad. De stoker, L. De Graaf, had het ongeluk op zóódanige wyze met do machine in aanraking te komen, dat hy binnon weinige oogenblikken een lyk was. Eone diep bedroefde weduwe met eenige onverzorgde kinderen blyven in kommervolle omstandig heden achter. In perceel No. 30 der Van Diemen- 3traat te 's-Hage, ontstond in den afgeloopen nacht, te 12 uren, een hevige binnenbrand. De bovenverdieping, waar hot vuur hot eerst, ontdekt word, brandde geheel uit, terwyl de benedenverdieping, waar een boekwinkel word gehouden, dank het krachtig optreden van de brandweer, gespaard bleef. Verscheidene slangenwagens, waaronder die van het regiment grenadiers en jagers en van de huzaren, alsmede do stocmbrandspuit rukten uit. De schade is noga*! belangrijk, doch pand en inboedel ware^ ve'rzek6rd. Naar wi'^ vernemen, moet door don gep. koionoi Knoote, te 's-Gravenhage, by der offlci0r van justitie eene klacht zyn i^adiend wegens laster tegen mr. J. H. J. Hoek, die voor den prefoct van politie te Lugano in Zwitserland, tegen genoemden ge wezen hoofdofficier de onware beschuldiging zou hebben geuit, dat hy uit het leger zou zyn ontslagen wegens valsch getuigenis, ge lijk de Engelsche advocaat Charles Winch in hot „Vad." heeft medegedeeld. Door de locomotief van don sneltrein, welke Zaterdag-avond van Vonloo vertrok, is een ïynwacliter in de nabyheid van het station Kempen aangegvepon en over reden. De stukken van hot verminkte lyk zyn gisteron byeengeraapt. Tusschen Duiven en Westorvoort is op eene coupé van eon personentrein mot oen vuurwapen geschoten. De dador is nog niet ontdokt. Op de bloemententoonstelling, welke te Hietzing, by Weenen, ter eere van de 40-jarige regeering van Frans .Ljzef I, keizer van Oostonryk, gehouden wordt en die den 21sten Maart jl. geopend werd, is de eerste prys voor buitenlanders, zynde de gouden medaille, voor eene collectie van 200 diverse bloeiende hyacinten, toegewezen aan de firma J. H. Kersten Co. te Haarlem. Van alle kanten komen berich- ten van ovorstroomingen. Vooral in het noor den van Duitschland is de toestand zeer ernstig. Het stadje Dömitz in Mecklenburg, mot 3000 inwoners, is geheel door het water van de buitenwereld afgesneden. Met levensgevaar is de volgende depecbo door eemge pprsonen in een schuitje naar het eerst bereikbare tele graafstation gebracht: „De nood is zeer groot. Alle inwoners zyn in twee eonigszins hooger gelegen straten gevlucht. Te ontkomen is onmogeiyk. Aller leven is in gevaar als het water nog meer wast. Rondom storten do huizen in." Twee dagen zyn er noodig geweest, voordat deze depeche door het overstroomde gebied heen aan een telegraafbureel opgegeven kon worden. Spoedige hulp was dus noodig, zoodat ter stond een detachement pioniers naar de reeds verloren gewaande stad werd gezonden. De soldaten maakten een noodbrug over het onder- geloopen land, waardoor althans de gemeen schap hersteld werd en de stad van het noodige kon voorzien worden. De boeren leden op vele plaatsen groote schado. Door het doorbreken van een dyk by Seodorf werden zes boerenplaatsen geheol weg gespoeld. Meer dan 40 dorpen en dorpjes langs de Elbe staan onder water. Vele menschen moesten zich op daken en schoorsteenen redden, totdat zy met booten konden afgehaald worden. Twee stoombooten zyn uitgezonden om behulp zaam te zyn by het reddingswerk en tevens levensmiddelen en kleeren over te brengen, tnaar natuurlyk kon do hulp niet zoo spoedig worden verleend, of velen waren reeds door koude en gebrek of in het water omgekomen. By het opruimon van bet ys, dat op vele plaatsen nog moest geschieden, kwamen door een ongelukkig toeval 15 pioniers om het leven. Het verlies aan menschen en vee is nog zelfs niet te schatten. In oen der dorpon brak gedurende den was- senden vloed ook nog brand uit. Even ongunstig luiden de berichten uit de laag gelegen landen van do Weichsel en de Nogat. Reusachtige ysverschuivingen in de nabyheid der mondingen veroorzaakten over eene uitgestrektheid van mylen overstroorain- gen, waarvan vele menschen de slachtoffers werden. Zy, die niet in het water omkwamen, namen de vlucht in den toron van de kerk. Achttien schoolkinderen bevroren in een sneeuwstormandere kwamen by eene plotse linge dykbreuk om. Om den nood te leenigen worden er openbare inzamelingen gehouden. In Hongarye biyft de toestand ook zeer treurig. De geheele streek tusschen Szegedin en Grosswardein heeft veel geleden, en de steden Csaba en Bekes zyn groetendeels ver woest. Het gevaar, dat deze plaatsen met een geheolen ondergang bedreigde, werd echter afgewend, omdat de inwoners oen derdyken doorstaken, waardoor het water een uitweg kreeg. Daardoor echter werden meer dan 60,000 bunders land onder water gezet en vorwoest. Het spoorwegverkeer is grooteDtleels ge stremd, maar toch loopen de treinen, zoover zy kunnon, ten einde de slachtoffers der overstrooming te vervoeren. In alle opzichten wordt voor hen gezorgd. Gold en levens middelen worden van alle kanten gezonden en de minister van openbare werken, Baross, is te Csaba, ten einde het reddingswerk zoo veel mogeiyk te bevorderen. Meer dan 1000 soldaten zyn op verschillendo plaatsen aan bot werk om de inwoners te helpen bedreigde dijken te versterken en breuken te stoppen. De Szamos heeft de stad Fehergyamat geheel vernield en tevens 40 dorpen in het comltaat Szathmar onder water gezet. Ook do Raab is op vele plaatson buiten de oevers getreden en richtte vooraan in het comitaat Oedenburg by Pesth groote verwoesting aan. De Theiss wast ook op onrustbarende wyze. Een gedeelte der slachtoffers van den brand in den schouwburg te Oporto is ter aarde besteld. Het aantal der ter aarde bestelde lyken bedroeg 60, maar bovendien staan nog 53 hoofden ter bezichtiging, welko nog niet zyn herkend. Het geheele aantal dor slachtoffers bedraagt ongeveer 120. Blykens hot verslag der politie is de brand ontstaan door eene onbedekte gasvlam, waar door een gedeelte der decoraties ging branden en op het tooneel viel. Onmiddellyk ontstond eene paniek onder de toeschouwors. Vooral het gedrang van een aantal matrozen en werk lieden, die op de bovenste galery zaten, ver meerderde de verwarring. Met behulp hunner mossen, vuisten en laarzen baanden zy zich' een weg door do menigte, die hen van den uitweg afsloot en spaarden zolfs daarby kin deren noch vrouwen. Do politie was gewaarschuwd voor de voor stelling, maar zy achtte het niet noodig deze te verbieden. Toch was van verschillendo kanten reeds op het gevaar gewezen, want het gebouw was geheol van hout en zou meer dan vol zyn, daar er er eone byzondere voorstelling werd gegeven. Niet alleen werd een byzonder populair stuk „La Gran Via" opgevoerd, maar ook werd de voorstelling gegeven ten voordeele der eerste actrice, die er het leven afbracht door uit een raam te klimmen. Op last van den gemeenteraad zal een marmeren gedenkteeken worden opgericht, waar men do overblyfselen zal begraven van allen, die by den brand hot leven verloren en niet door bloedverwanten of vrienden zyn herkend. KOLONIËN. BATAVIA, 18 25 Februari. Ten gevolge van den last om de veranda's voor hunne woningen weg te ruimen, hebben de Chineezen alhier Woensdag 23 Februari een opstootje gemaakt. Gisteren waren alle winkels gesloten. Sommige Europeanen wer den geslagen en oproerigen neergeschoten. Heden is alles rustig. De bezigheden zyn hervat. Een Europeesch fourier, Smidt genaamd, heeft zich te Bnitenzorg door middel van een geweerschot van het leven beroofd. Des mid dags werd 't lyk met de gewone eerbewyzen, aan zyn rang verschuldigd, ter aarde besteld. Naar men verneemt, heeft de 84-jarige weduwe H. Portier den gouverneur-generaal per telegram gratie afgesmeekt voor hare dochter en kleindochter Anna Vogel geb. Portier en Adriana Geertruida Swaving geb. Vogel, van de hun opgelegde straf des doods. Naar wij vernemen, is te Batavia de telegraphische tyding ontvangen dat do lste luitenant der infanterie Goedbloed gelieel plotseling te Padang is overleden. Java-Bode Door den gouvornoar-genoraal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. V e r 1 e o n d Ecd 2-jarig ver lof n. Europa, w. ziekte, aan den contr. bij het bin- ncnl. bestuur W- P. Vau Borckel Bik. Benoemd: Tot controleur late kl. bij het B. B. op de bez. buiten Java on Madura, E. B. Mastboff. Met ingang van 1 Maart 1888: Bij de afd. apoor- en tramwegen on etoomwezen van het dep. der B. O. W.tot hoofd-inspecteur H. G. Derxtot hoofd-inge- nieur J. W. Th. Van Schaik; tot ingenieur I. B. Hubenet; tot teekonaar on lithograaf A. J. Gamier. Voor het toezicht op de spoorwegdiensten en bet stoomwezon: tot inspecteur lste kl. J. D. Donker Duyvis; tot inspecteurs 2do kl. A. E.G. Mollinckrodt ©n M. Van Winaen; tot insp. 3de kl. J. J. Baat. Bij bet dep. der bnrg. openbare werken: tot laten commies J. O. Zijlmans; tot 2den commies J. P. Gray ©u J. F. Beemor; t©t 3den commies, W. Braakman, J A. L, Loidelmeijor, n. Craandgk, E. L. Ch. Wagenaar en W. H. Leidelmeijer. Bij bet dep. van fin.: tot 2den commies, N. J. Roolfsema; tot 3den commies G. F. Eilbraclit. Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzon: tot adjunct- inspecteur, F. A. Do Bizer; tot adjunct-controleur te Semarang, J. N. Smits; tot ambtenaar, A. Van IJsseldijk. Aan de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus to Soerabaia, tot leeraar; in de aardrijkskunde en de moderne talen, J. Luytenin de moderne talen, speciaal in de Fransch© taal- en letterkunde, M. Wiessing. Tot commies 3do kl. bij den post- en telegraaf dienst, J. Iï. Courant. Bij den Raad van Justitie; to Soerabaia, tot lid, mr. W. F. T. Gericko; tot substituut-officier van justitie mr. H. Radiertot substituut-griffier mr. J. J. Metzlar; te Somnrang: tot lid, mr. D. J. L. Schummtot subst.-officier van justitio, mr. F. J. E. A. Bade; te Padang: tot lid, mr. M. M. Roe man tot subst.-off. van justitie, mr. J. London. Tot griffier: van den omgasnden rechter: in de lsto afd. op Java en Madura, mr. A. F. Van Blom- mesteinin do 2de afd- op Java en Madura mr. J. W. Koolvan den landraad te Kotta-Radja, toveDH audi teur-militair bij den krijgsraad in liet commandemont Atjeb en Onderla, im-, G. W. Altheer. Bjj den drenst der Staatsspoorwegen op Java: tot laten commies, H. G. Scholton; tot magazijnmeester, II. A. Kicffer. Onthevo»: Mot ingang van 29 Februari 1888, eervol: van do betrekking van inspecteur-generaal, c'ref van do i dienst dor S.-Spoorwogen op JavaH.G. Derx; van de betrekking van boofd-ingenieur, chef der afdeeling stoomwezen van liet dep. der Burg. Op. Werken, J. D. Donker Duyvis. Ontslagen: Mot ingang van 29 Febr., wegens intrekking hunner betrekking, eervol daaruit, de secretaris vau den dienst der Staatsspoorwegen op Java, L. E. Martens en de 2de commies op liet bureau van den boofd-ingenieur, chef der 2de afd. stoomwezen iu Ned.-Indië, H. W. Tbielscheervol uit zjjne betrekking, met ingaDg van 29 Febr. 18S8, detijdelijke adjunct-cbcf der 11de afd. bij den dienst vau de expl. der Oosterlijuen van den dienst der StaatsBpw. op Java 8. Verwcij; wcgc-ns opheffing hunner be trekking bij do waterwerken in de afd. Demak, met ingang van 31 Mei 1888, eervol daaruit, de tijd. werkmeester ia bot atelier H. D. Haverkamp, en do tjjdelijke baas-wagenmaker A. C. Van Ingen. Geplaatst: In de. contr.-afd. Poerworedjo, res. Bagelen, do contr. 2do kl. A. J. F. Veoiistrain do afd. Semangka, res. der Lampongscbe Diatrioten, do, con'r. late kl. O. Van Cattonburch; in de res. Prean- ger Regentschappon de asp.contr, J. H. Liefrinck, thans in do res. Bali en Lombokin de res. Menado do herbenoemde contr. lBto kl. E. B. Mastboff; aan de op. lste lag. sch. B te Soerabaia, do tijdoljjk werkzaam gestolde bulponderwijzcres S. M. Van Goens; als hoofdonderwijzeres aan de op. 1. meisjesschool to Ambarawa do ben. ond. 2de kl. F. A. Heijnneman. Overgeplaatst: Van de op. 1. meisjesschool te Ambarawa als hoofdondorwjjzoi-oa naar die te Banda- Neira (Amboina) de ond. 2do kl. G. H. A. Merz. Yorplaatst: Van de res. Bantam naar de res. Cberibon de contr. 2de kl. D. Do Boervan de ros. Preangor Regentschappon naar do res. Bezoeki, do contr. 2de kl. K. E. N. Maier; van de res. Banjoemas naar de res. Japara, do contr. lste kl. H. J. Van der rias; van do res. Hadioen naar de rcs. Ban joemas, de ben. asp.-coutr. M. P. Korevaar. Bepaald, dat geplaatst blijven: In de ree. Bantam, de asp.-controleur G. A. Steondamiu do ros. Preanger Regentschappen, de contr. 2do kl. J. J. W. Brouwerin do ree. Banjoemas, de contr. 2de kl. C. P. Riviere. G o 81 e 1 d Tor beschikking van den ass.-res. van Kraksaan, res. Probolinggo, do asp.-contr. J. P. E. Yereteegh. Departement van Oorlog. Bevorderd: Tot lsten luit. bij het wapen der inf., de 2de luit. C. A. L. Marcliant; tot lsten luit. bij het wapen der genie, de 2d© luit. L. J. R. Qeene; tot contr. late kl. bjj het B. B. op Java en Madura, G. J. G. Van Bockom Maas. Departement van Marine. Bonoemil: Tot loods voor de haven Tandjong-Priok (Batavia)de tijdelijke loodsen J. W. Biauer on A. J. Kerdel. BUITENLAND. Frankrijk. Heden wordt in het departement Bouches- du-Rhüne oen lid voor de Kamer van Afge vaardigden gekozen. By de eerste verkiezing verkreeg de com munist Félix Pyat ongeveer 4000 stemmen meer dan zyn radicale tegenstander Lagnel. De beruchte communist verkreeg ongeveer 14,000 stemmen en reeds werd zyne ver kiezing naar alle kanten gemeld, maar eerst toen alle stembussen geopend waren bleek dat Pyat de volstrekte meerderheid niet had vorkregen. Er was dus eene nieuwe stemming noodig. Tusschen deze beide verkiezingen werd generaal Boulangor wegens herhaalde over treding der krygstucht op non-act. gesteld. Do radicale candidaat Lagnel trok zich voor Boulanger terug, maar in zijno plaats stelden de gematigde republikeinen den heer Henry Fouquier candidaat. Do radicalen wei gerden echter dezen opportunist te steunen en bevalen hun partyvrienden dringend aan hunne stemmon uit te brengen ej> Felix Pyat, hoewel zy erkenden dat de verkiezing van den communist „verbitterden strjjd tusschen alle standen" beteekende. Toch echter liever een communist dan een gematigde republikein of een monarchist. Onder deze omstandigheden wordt natuur lyk vooral te Parys de uitslag der verkiezing met groote spanning te gemoet gezien. Vooral- de revolutie-party deed wat zy kon om Pyats verkiezing to bevorderen. Nog Zaterdag avond hield zy in de voorstad Belleville eone byeonkomst, welke door ongeveer 3000 personen werd bygewoond ©n besloot daar een telegram te zenden naar Marseille, waarin zy haar partygenooten opeischte, vooral niet op Boulangor te stemmen, maar te zorgca dat Pyat werd verkozen. Deze merkwaardige byeonkomst werd geleid door hot lid van den gemeenteraad Paullard. Burger Joffrin, het bekende raadslid, voerde het hoogste woord en verklaardo in opge wonden taal, waarom hy de verkieaing van generaal Boulanger met alle kracht moest bestryden. Daverende toejuichingen waren het ant woord op Joffrins rede, maar de billykheid eischte dat nu ook oen voorstander van Bou langer het woord kon voeren. Een klein mannetje met een baard d la Boulanger, besteeg de tribune en vertelde dat hy Reuling heette on meubelmaker was te Pontarlier. Hü begon zyne verdediging van don generaal aldus: „Over weinige dagen zal goheel Frank ryk weten wie ik ben. Nu ben ik nog onbe kend, maar morgen zal ik tot de meest bekende mannen van Frankryk behooren Verder bracht de meubelmaker het niet, want er ontstond zulk oen getier, gefluit en geschreeuw, dat niemand iets verstond van hetgeen verder ter verdediging van Boulanger werd ingebracht. Na hom voorden nog eenige sprekers tegen den generaal woord, totdat eindelijk de vergadering werf gesloten met het aannemen eenor heftige motie tegen den dictator en het zenden van

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2