i*2. 8623. Dinsdag %22T Maart. A°, Ï833. <§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 2(5 Maart. I^eoxille-ton.. Aan den rand des afgronds. LEIDSCH '0Ê DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Tooi Leiden per 8 dunden...*.1.10. France per post1.40. Afcoj-.d -rLgfce Nommer».0.05. O'iteicele Kounis^evingen. Burgcu> ester en "Wethcndei9 van Leiden brengen ter ke:.r.:* van belanghebbenden, ter voldoening aan alt. 22 2de alinea, der wet van 29 Juni 1851 (Stftatsb'ud No. 85), dat alle pretension over het;'aar 1887, ten laste der gemeente, vóór of op den laatston Juni <1 ja ara moeten worden ingeleverd, en dat de vor ringen, welke niet binnen den genoemden tijd zij: ingediend, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, Lei— DE KANTER, Burgmeester. 21 Maan 1888. E. KIST, Secretaris. Het aandeel in de nationale militie voor deze g <ente bedraagt voor het jaar 1888 98. Heden ontvingen wo per Franschemail de In ;i he bladen van 18 tot en met 25 Febru Eerstdaags zal verscby'nen hot 23ste deel van da „Encyclopaedia Britannica," loopende van de letter T tot Ups," oa behelzonde een artikel van piof. M. .T. De Goeje, over de „Duizend en een nacht." B(. de heden gehouden openbare verkoo- ping v.ii-, cokes, in partyon van 100, 50,10 en 5 hectoli 3, waren de hoogste prijzen ƒ47, 23.50, ƒ4.80 en ƒ2.40; de laagste 46, ƒ28.50, 4.20 en 2.35. Morgen, Dinsdag, zal in onzen schouw burg c .ie voorstelliog plaats hebben van de Hoogd ische Opera uit Rotterdam. Opgevoerd wordt ,Konig Arpad", een werk van tw e landgen joten, den bekenden «omponist Th. H. H. Verhoy en den dichter van „Eene liefde uit het Zuiden" Fiore deila Neve (mr. G. L, Van Loghem). Behoeven wij nog een woord van aanbc* veling te schrijven? Vert y, de oonige Holiandsche opera-com ponist, die, by z|jn „Imilda" vergoleken, in „Künig \rpad" eeno grooto schrede voorwaarts heoft gedaan. Overal werd „Arpad" met veel succes opgevoerd. De bezetting is als die to Rotterdam. Gelyk men reods weet, zal de componist bjj de voorstelling tegenwoordig zijn. Do Koningin woonde Zondag te 's Fage de voo' middag-godsdienstoefening by in de Waalscl e Kerk, onder gehoor van ds. Bcur'ier. De nieuw gekozen Eerste Kamer der Staten-Genoraal bestaat uit 35 liberalen en 15 anti-liberalen. Door de Staten van Orerysel werden her kozen de lieeren A. J. Blydenstein, mr. A. Van Naamen Van Eemnos en C. F. Stork. Mr. Sickesz is in Gelderland niot herkozen. Mon moldt uit Groningen dat de heeren mrs. B. Van Roijen en IJ. Fuma, gekozen tot 66) door R. 1UIOPJIAXS VAN BOEKEREX. „Wat? weet u wie benoemd is?" „Ja, Aafze hebben op 't kasteel oen tGle- gram ontvangen, en de graaf was zoo beleefd my dat telegram ter inzage te zenden. Het luidt aldus: De ondorgeteekende is benoemd tot burgemeester van Hagonoort. Hector Van Arkel. „Wat zegt u?" riep Aafje vorrast, „maar 't is immers niot waarkom, u fopt my." „Neon, ik fop niet. Reods voor oenige maanden las ik in do courant, dat de luite nant Van Arkel, wegens redenen van gezond heid, zjjn ontslag had moeten vingen. Hjj is niot ziek, vertelde de graaf my, maar lijdt ■aan eene soort van kortademigheid, welke van dien aard is, dat de dokier hem het paard rijden heeft moeten verbieden. Om nu toch eenige bezigheid te hebben, heeft bij naar een burgemeesterspost gesolliciteerd en Hagenoort Sekregen." „Wei, dat vind ik alleraardigst," verzekerde leden der Eeiste Kamer, wel zitting zullen nemen, doch, naar men vermoedt, do heer Ebels, wiens gezondheid te wenschen overlaat, zal bodanken. Zuid-Holland koos vier nieuwe leden, omdat de heer Joost Van Vollenhoven verzocht had, buiten aanmerking te blijven. De fraaie krans, den heer Mann op hot laatste abonneraonts concert alhier aangeboden, was cone hulde dor élèves van het sttykor- kest aan hunnen goachten en gewaardeerden directeur. Na do pauze word van de orkest-werken eerst ten geboore gebracht Mann's Fantaisio op eone Hongaarsche Volksmelodie, mot de daarin voorkomonde hoofdpartijen voor viool on violoncel, zoo voortreffelijk door de heeren Bosmans en Timmnor gespeeld; terwijl in de plaats van dit nommer trad Schumann's zoozeer in karakter verschillende ouverture „Manfred", waarin genoemde beide heeren niet behoefden mede te werken en waarmede het zoo welgeslaagde concert pas om b(j elven eindigdo. Er werd dus niets weggolaten, doch alleen maar iets verwisseld. De commissaris dos Konings in Zuid- Holland, mr. C. Fock, is voor eenige dagen naar het buitenland vertrokken. De vermeerdering van het aantal zit plaatsen in de Kamer van Honderd hoeft men voorloopig verkregen door het maken aan hot einde der gangpaden tusschen de banken in 's lands vergaderzaal van zitbanken tegen de houten schotten, waarvoor een beweeg- en verplaatsbaar tafelblad gesteld zal worden. Mr. U. II. Huber 1 eeft voor bet kies district Steenwyk bodankt en zal voor Dokkum opteeren. Naar het „Hbl." verneemt, heeft de Koning benoemd tot ridder-grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw, den generaal dor cavalerie van het Duitsche legor G. Von Alvensleben, belast geweest mot do aankondiging aan Z. M. van de troonsbestij ging van Frederik Wilhelm III van Duitsch- land, en tot commandeur der Luxemburgsche orde van do Eikokroon, majoor G. A'on Hoevel, adjudant van dien generaal. De buitengewone afgevaardigde van den keizer van Duitschland en zijn adjudant heb ben, na Zaterdag ten hove aan tafel te zjjn geweest, nog denzelfden avond de residentie verlaten, om ovor Amsterdam naar Duitsch land terug te keeren. Het stoomschip „Batavia" is 24 Maart van Batavia naar Rotterdam vertrokken; do „Prinses Amalia", van Amsterdam naarBata- meesterslce, en voegde er by„my dunkt, u is ook wel in uw schik, dominee!" „Zekor, Aaf! ik geloof dat de heer Yan Arkel een man is, dio do belangen van onze gemeente met yrer en verstand zal behartigen." „O," riep Aatje uit, „wat zal uw neof, mynheer Aloxander Welphorst, bly zyn, als liy 't hoort. Hield hy tot nu toe veel van Hagenoort, nu zijn redder en vriend Arkel hier komt wonen, nu wordt Hagenoort een aardsch paradijs voor hom." „Ja, dat geloof ik mot u, Aafje! Ons stu dentje dweept met Van Arkel. Onverklaarbaar is zeker die gonogenheid niet, want zonder Arkel was Alex er niet meer, en hy heeft van kindaf zjjne moeder nooit anders dan met hartstochtelijke ingenomenheid over Arkel hooren spreken." „Is mijnheer Van Arkel nog altijd onge trouwd, voor zoover u weet, dominee?" vroeg Stuurs. „Ja, meester! maar ik hoop dat hy nu spoedig hot huwelijksbootje zal instappen." „In zyne eerste liefde moot hij allerschan delijkst bedrogen zyn," merkte Aafje op. „Mis schien is dat wel de reden, waarom hij niet besluiten kan, zich spoedig aan iemand te verbinden Of die nare, trouwelooze dame, die mynheer zoo afschuwelijk behandeld hoefi, via, passeerde Kaap St.-Vincent 25 Maartde „Schiedam", van Amsterdam naarNieuw-York, passeerde 25 Maart Dover; de „Rotterdam" is 25 Maart van Rotterdam te Nieuw-York aangokomen. 19et Eeldschc Stuilentcntoonccl. „Do waarheid is niet altijd oirbaar", zong vader Cats; do gryzo bard had er gerust b(j kunnen veegen: „en dikwyls moeilyk zeg baar." Dit laatste is vooral van toepassing wanneer de gast gedwongen is zyn oordeel uit to sproken over het by den gastheer ge- notene en dit niot in alle mogelijke opzichten zyne goedkeuring kan wegdragen. In dezen toestand nu bevinden wij ons op dit oogenblik tegenover het Leidsch Studen- tentooneel. Gelukkig dat een andor, voorzeker niet minder bekend Nederiandsch dichter, ons thans zyn hulp en bystand aanbiedt, dat diens steun in staat is ons uit deze netelige positie te redden; het is nameljjk vader Van Alphon, die zijne regelen aan „De ware vriendschap" gewyd, aanvangt met de woorden Een vriend, die my myn feilen toont, om ton slotte te eindigen met: Die zelden prijst spreekt vriendentaai, Dio altoos vleit, liegt menigmaal. Laton wy derhalve niet liegen door niet te vleienmen houdo ons ten goede dat wy de waarheid huldigen, haar getrouw blijven deor eerlyk, rondborstig to verklarende door het Loidsch Studententooneel Zaterdag-avond ge geven voorstelling heeft de grenzen der mid delmatigheid niet kunnen overschrijden. Zy is in lange na niet geweost hetgeen ons vrooger door Minerva's zonen te aanschouwen i3 gegeven, zy kon in ga en Gnkol opzicht gelijken tred houden mot de vroegere stu dentenuitvoeringen. Welk verschil bjj v. tusschen den avond, toen wy onze studoerende jongelingschap „Lestrois chapoaux", van Ilennequin on „L'affaire de la rue Loursine", van Labiche, zagen ten tooneele voeren en die van eergisteren Toen bepaald oen succès do mérite en ditmaal in „De reis naar den Kaukasus" niets meer en niets anders dan een succès d'estime; toen alles los, levendig, vlug, krachtig, mot een uitstekend ensemble spel, thans alles mat, loom en kleurloos on zondereenig samenspel. De acteurs waren hunne rollen niet voldoende meester om de antwoorden terstond op do gestelde vragon to geven, hetgeen liet geheel gerekt, langdradig (leed zyn. Toen eeno goede, zuivere, Holiandsche taal, ditmaal dikwyls later ook met een ander veiloofd of gehuwd is, weet u dat ook, domineo?" „Ja," zei Loods, „daar heb ik juist toevallig dezer dagen bericht omtrent ontvangen. Er heoft eerst een gerucht geloopen, als zou die juffrouw Van Volzen roeds oenige maanden nadat zy Van Arkol bedankt had, geëngageerd geraakt zyn met een jonkheer Van Rank- huysen, die haar naar Frankrijk achternage- reisd was. Dit gerucht is destijds ook Van Arkel ter oore gekomen, en de arme jongen geloofde het ook, en vandaar dat zyne ver bittering zooveel grootor is geworden. Nu is echtor gebleken dat dit eerste gerucht onge grond is geweest; maar waarheid is het nu geworden, wat destyds een verzinsel mocht heoten, want de juffrouw is nu inderdaad mot dienzelfdon jonker verloofd. „Waar zou onze nieuwe burgemeester moe ten wonen?' vroeg Stuurs, „of is daarvan nog niets bekend?" „Mij althans niot," verzekerde Loods. „Radema State," liernam Stuurs, „zal mis schien wel in aanmerking komen." „Dat huis zal voor hem, daar hy alleen is, veel te groot zijn," meende Aafje. „DenkelUk wel," zei Loods. Het gesprok werd nog oen poo3je op die wijze voortgezet, en daarna keerde de dominee PRIJS DER ADVHRTENTIEN: V»n 1—8 regel» ƒ1.05. Ied»re regel meer ƒ0.174. Orootere lettor» nur pleitarnlmte. Voor het is- oeaaeeren bniten de »t»d wordt 0.10 berekend. vermengd met een sterk geprononceerd, Friesch accent. Ook de misc-en-scène, het arrangement voldeed niet aan de eischen van eene degelyka regie; zoo zagen wij o. a. eens de verschil lende spelers op zoodanige wyze voor mevrouw Coelingh Yorderman geposteerd, dat deze één hunner ter zijde moest schuiven toen zy voor het voetlicht wiide verschijneneen andermaal ontbrak er een stoel op de gevorderde plaats en had mej. Paul. Beersmans de goedheid dezen by te breffgen, en zoo werd onze aandacht herhaalde malen getroffen door meer dergelijke, gemakkelyk te voorkomen onnauwkeurigheden. Het verheugt ons echter te midden dezer duisternis toch nog op eenige lichtpunten te kunnen wyzen. De hoer L. J. Plemp Van Duiveland leverde ons een recht amusant type van den brutalen, vrypostigen dienst knecht; zyne mime was vermakeiyk en toch vry van chargehy wist telkens de hilariteit van het talryk publiek in het leven te roepen, zonder de natuur, do werkolykheid gewold aan to doen. Zyne rol was kleinhy maakte haar rein. Aan hem ongetwyfold de oeropalm in. dit stuk! De heer J. Nyman als de grossier Chapuzot was in de oorsto acte zeer bevredigendvooral zyne eerste ontmooting met Scbamyl was goed geschetst. In do beide andere acten presteerde hy veel minder, waarvan ongetwijfeld ook zyne mindero rolvastheid de voornaamste oor zaak was. De heer. H. J. Bool als Schamyl had een zeer gelukkig oogenblik, toen hy mevrouw" Coelingh Yorderman in de rol van mevrouw Chapuzot ontraadde den Kaukasus te bezoekeD. Het verhaal van den daar in zwang zynden hinde! in schoono vrouwen werd met veel humor weorgegevon. Wat de beide dames betreft zullen wy ons vergenoegen met hunne welwillende mede werking op den hoogsten pry's to stellen. Over het stuk zelf durven wy mot zulk eeno opvoering geen oordeel vellenwy kennen echter een blyspel „Les aventuros du capi- taine Bernard" gonaamd, geheel en al in denzelfden geest geschreven, geheel en al op dezelfde intrige berustend, dat eene by uit stek geestige schets mag genoemd worden. De nederlaag, in „De reis naar den Kau kasus" geleden, werd gelukkig op schitterende wijze gewroken in het nastukjo „De nasleep van een eersten echt". Hobben wy op onver holen wyzo straks onze afkeuring te kennen gegeven, ditmaal staan ons geene woorden van lof genoeg ten dienste over de vertof- huiswaavts, nadat alle drie elkander nogmaals hunne ingenomenheid met den niouwbenoem- den burgemocster haddon botuigd. II. Weinige woken daarna kwam Van Arket over en aanvaardde zjjne nieuwe betrekking. Hy betrok Radema State. Het huis was wet wat heel groot voor drie personen, want da burgemeester zou daar wonon met oene be jaardehuishoudster en ééne vrouwelijke dienst bode, maar het stond in de kom van liet dorp on iets anders geschikts was er niet open, zoodat men van den nood eeno deugd moest maken. Waarom ook niet? Een burgemeester moot toch zoo mogelyk wat royaal wonen; in de ruimte is het goed te wezen, en Van Arkol behoefde in het betalen van een hooge» huurprys geen bezwaar te zien. Zoodra de woning eenigszins op orde was, noodigde da burgemeester de notabelen van het dorp bij zich op oen avondpartytje. Stuurs en zyne vrouw waren daarbij ook genoodigd, en ons Aafje zag er wat deftig uit in hare zwart zijden japon, welke zy nu pas voor het eerst aanhad, en welke dus op betamelijke wyze word ingewyd. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1