iK 8622. A0. 1888. (jourant wordt dagelijks, met uitzondering van on- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Leiden, 24 Maart. Feuilleton. Aan den rand des afgronds. LEIDSCH DAGBLAD. BftlJS DEZER COUR.ANT: Toor Leiden per 3 mianden...1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlfke Nommers0.00. PRIJS DEB AD VERTEN TIEN: Oili^leel© Konnis^fiviiicen. Burgemeester en Wothoudera van Leiden; Gezien het adres van G. J. Dj!3 CASPARIS, direc teur der Leidecbe broodfabriek, hondendo verzoek om vergunning tot het plaateen van een nieuwen stoomketel in de broodfabriek gelegen aan dc MareNo. 1; Gelet op do artt. 6 en 7 der. Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan tiofc publiek dat ge noemd verzoek, met de bplagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den. 7den April aanst., 's voormiddags te elf uron, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24Maartl888. E. KIST, Secretaris. Heden werd aan de universiteit alhier de heer C. P. A. Milders, geb. te Delft, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met aca demisch proefschrift, get.„Het oudo versterf recht in Holland en Zeeland." In het Nutsgebouw alhier werd gister avond de algemeene ledenvergadering ge houden van de „Vereeniging tot Verbetering der Volksgezondheid." Na de gewone werkzaamheden bracht de secretaris verslag uit omtrent den toestand der veroeniging en den staat der geldmiddelen, welke beide niet ongunstig zjjn te achten. Het bestuurslid dr. D. De Loos bracht verslag uit omtrent het resultaat zyner onderzoekingen van hier ter stede verkocht wordende melk; verder deelde hy de samen stelling van het duinwater in onze gemeente mede en wel in verschillende jareneene ver gelijking met het Haagsche duinwater voegde hy daarby. Voor zyne belangryko bydragen bracht de vergadering op voorstel van baren voorzitter hom een warm en welverdiend woord van dank toe. Alle genoemde verslagen zullen weldra worden gedrukt en den leden dor vereeniging in meerdere exemplaren, ook tor verspreiding, worden toogezonden. Wy hopen alsdan op bovengenoemde onder zoekingen meer uitvoerig terug te komen. Jammer dat de opkomst der leden ter vergadering in den waren zin dos woords schaars was te noemen. Dit verschynsel is echter meer te wyten aan onbekendheid met het doel dor vereeniging dan aan gebrek aan belangstelling; wie toch zou niet zulk een groot belang als de verbetering der volks gezondheid is, willen helpen bevorderen? Men doet dit reeds, door moreelen on finantiéelen steun, by toetreding tot het lid maatschap. Dit ligt binnen het bereik van iedor. De contributie, welke niet eens elk jaar geheven wordt, maar slechts dan als do kas bepaald vorstorking behoeft en welker bedrag bovendien door de algemeene vergade ring wordt bepaald, is niet hoog; zy bedroeg in latere jaren slechts één gulden; ook voor het loopende jaar werd dezelfde contributie vastgesteld. Gemakkeiyk ook wordt men lid; aanmelding by een der bestuursleden, liefst by den secretaris, Noordeinde 46, is daartoe voldoende. Mogen die aanmeldingen vele zyn! Men werkt er door mede tot een goed, nuttig doel By de verkiezing van 27 gemachtigden in het kiescollege der Ned.-Herv. gemeento te Leiden zyn de candidaten der kiesvereeni- ging „Geloof en Belydenis" verkozen. Er waren slechts 350 stemgerechtigde leden opgekomen van de 2500. Biykens eene opgave in de Staatscourant van heden, bestond de bevolking van Zuid- Holland op 1 Jan. 1888 uit 447,257 m. en 479,952 v., totaal 927,209, tegen 911,534 (439,714 m. en 471,820 v.) op 1 Jan. 1887. Zy is alzoo toegenomen met 7643 ra. en 8132 v., totaal 15,675. 's-Gravenhage telde op 1 Jan. 1888 149,447, Rotterdam 193,658 en Leiden 46,079 inwoners. Op de voordracht voor hoofd der school te Drumpt (Gelderland) zyn geplaatst de heeren G. W. Priester te Andel (N.-B.), W. J. K. Steynis to Giessendam, P. Hoogland te Gryps- kerk, W. Knoop te Tremme «b J. Hoek te Leiden. De heer J. Rinkes Borger, uit Leiden, heeft Donderdag-avond te Voorschoten voor oene druk bozochto vergadering van loden der afdeeling Voorschoten van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw eene zeer onder houdende en door allen zeer op prysgostelde lezing over onze kaasindustrie gehouden. Ds. L. Ten Bosch, predikant by de Hervormde gemeente te Oegstgeest, heeft voor het op hom uitgebrachte beroep naar Vlis- singen bedankt on dat naar Gouda aangenomen. Aangenomen is ook het beroep naar de Chr.- Geref. gemeente te Haarlemmermeer door ds. G. Gezello Meerburg, te Sappemeer. De hoofdcommissie van de Veroeniging voor Christelyk Nationaal Schoolonderwys heeft besloten de f 10,000, aan de Vereeniging vermaakt door wjjlen baron Van Wassenaer Van Catwyck, voor de helft te besteden tot verbetering der subsidiën aan de scholen (zoodat die nu f 150 kunnen worden) en voor de andere helft voor de opleiding van onder wijzers, zoodat premiën, bydragen aan normaal lessen en aan kweekscholen voor het loopende jaar kunnen biyven voortgaan. By de vele blyken van hulde en waar deering aan prof. ar. T. M. C. Asser, te Amsterdam, gebracht by gelegenheil van zyn 25 jarig jubileum als hoogleeraar, is dezer dagen nog een gevoegd van xyne tegenwoor dige leerlingen. Eene deputatie, bestaande uit de beeren H. J. Tasman en H. J. Koenen', candidaten in de rechten, bood nameiyk don hoogleeraar oen kostbaar album aan met een 60 tal pho- tograpbieön van zyne tegenwoordige leerlingen. Het titelblad prykt mot eene sieriyke op draebt in kleurenschrift van den heer. A. Gre- venatuk, waarin by het geslachtswapen van den hoogleeraar is uitdrukking gegeven aan de beteekenis van het huldobiyk. Op de voordracht voor de benoeming van een geneesheer directeur van het gesticht voor krankzinnigen het St.-Joris-gasthuis te Delft staan de heeren W. Littel en D. W. Van der Lee. Het kohier der inkomstenbelasting voor 1888 is te Delft geraamd op f 129,943. De heffing zal 4 pet. bedragen van het belastbaar inkomen. De „N. R. Crt." verneemt dat de „Nederl. Amerikaansche Stoomvaartmaatschappü", of schoon over hot afgeloopen jaar geen dividend kunnende uitkeeren, toch, na ruime afschry- ving, niet alleen het verlies van vroegere jaren ad f 128,000 heeft ingehaald, maar ook de rekening van 1887 heeft kunnen afsluiten met een winstsaldo van circa ƒ12,000. Het kamp by Zeist zal, tot het houden van schietoefeningen op groote afstanden, wor den betrokken door de volgende infanterie- corpsen: van 4 tot 9 Juni door het 2de en 3de bat. 2de reg. uit Maastricht; van 11 tot 16 Juni door het 4de bat. van dat regiment en het 2de bat. 1ste reg. uit Groningenvan 18 tot 23 Juni door het 1ste en 2de bat. lsto reg. uit Leeuwarden, en van 25 tot 30 Juni door het 4de bat. lsto reg. uit Leeuwarden en het 5de bat. 4de reg. uit Gouda. Aan den heer Th. Sanders te Amsterdam, is door den minister van waterstaat vergun ning verleend tot het leggen van rails in en langs den straatweg van Haarlem naar Sloter- dyk, ten behoevo van eene aan te leggen stoomtrambaan Haarlem Sloterdyk, in ver binding mot de reeds bestaande lyn Sloterdyk - Amsterdam. Tu 1—6 regel* 1.05. Iedere regel nee» 0.171. j Gtootere letten neer pleeterulmte. Toot bet eueeeren bulten de eted wordt 0.10 berekend. T Met het stoomschip „Samarang" van de Rotterdamsche Lloyd vertrok heden een de tachement militairen, bestemd voor den. dienst in Oost Indië, onder hoofdgeleide van den lsten luit. P. J. F. Louw en onder medege- leide van den 2den luit. J. A. Van Daalen, beiden van het Oost-Ind. leger. By de viering van het 8ste lustrum van het Delftsch studentencorps zal op Dinsdag avond den lOden Juli een phantastische ge- costumeerde optocht gehouden worden, voor stellende het huwelyk van Mabelia Graswinckel en Juliaan Van Egmond baron do Ghivelles, zünde de hoofdpersonen uit den Roman „De Delftsche Wonderdokter", van mevrouw Bos- boom-Toussaint. Door wylen den heer C. H. F. Schwal- meier, te Hengeloo (O.) is aan de Ned. Gustaaf Adolfvereeniging gelegateerd de som van f 500, vry van successierechten. Tot directeur van het StadsWerkhuis te Kampen werd benoemd de heer K. P. L. W. Mügge, gep. offic. van kleeding van het N.-I. leger; doch byzondere omstandigheden hebben veroorzaakt, dat deze benoeming den volgenden dag werd ingetrokken. Daarna werd door de commissie tot directeur benoemd de heer G. Morhée, adjunct dirocteur der gevange nis te Dordrecht. Door den Raad van Toezicht op de spoor wegdiensten zyn de Nederlandsche Spoorwegen uitgenoodigd op 7 April a. s. te 's-Gravenhage bijeen te komen ter bespreking der zomer dienstregeling. Op do gisteren te Haarlem gehouden paardenmarkt heerschte een levendige handel, hoezeer de aanvoer slechts uit 59 exemplaren bestond, van inlandsch en gekruist ras. De prgzen verschilden van f 30 tot f 250. Aangezien onze geweren op den duur te zwaar zyn voor de inlandsche soldaten, worden thans by het Nederl. Oost-Indisch leger proeven genomon met aanmerkeiyk korter en dunner bajonetten. Het stoomschip „Afrikaan," van Banana naar Rotterdam, passeerde 22 Maart Madeira de „Drente," van Rotterdam naar Java, vertrok 22 Maart van Marseille. Z. M. heeft aan mr. A. Van Haarlem, op zyn verzoek, met ingang van 1 April 1888, eervol ontslag verleend als griffier by het kantongerecht te Beetstorzwaag; aan A. C. A. F. Van Velthuysen, op zyn verzoek, met ingang van 25 Maart 1888, eervol ont slag verleend als notaris te Gendringen. 63) DOOR R. KOOPMANS VAN BOEHEREN. Van Arkel had opgemerkt dat Aafje niet alleen geest, maar ook goeden smaak had. Wel was het te bemerken dat zy niet op hot instituut van mevrouw Van Hugten was grootgebracht, noch rijp was om-ten hove te verschynen, maar hetgeen zy hierdoor te kort schoot in vormen en enkele uitdrukkin gen, dat wist zy ruimschoots te vergoeden door natuurlykheid cn naïeveteit. En dit te beter, omdat die eenigszins boersche opvoeding ten gevolge had dat zy, eenmaal overtuigd dat mynheer Van Arkel haar nogal aardig vond on dus niet uit do hoogte behandelde, zich wat gemeenzamer, en daardoor minder st«f, ja, en ook harteiyker uitdrukte. Nu moet ik mu echter haasten, ter voor koming van misverstand, den lezer de ver zekering te geven dat Hector, ofschoon nu eon weinig opgewonden, toch overigens met een onbewogen gemoed en een rein geweten aan raeesterske kon denken. Hy vond haar een aardig, knap wyfje, ziedaar alles, en hare conversatie had ook daarom voor hem iets aantrekkeiyks, dewyi hy aan alles be merkte dat Aafje hem bewonderde, ja, sedert gisteren, als een heilige vereerde. Zoo iets -te bemerken blyft ook niet zonder invloed op iemands denkwyze en genegenheid. Van oenige genegenheid mag dan ook by Hector sprake zyn, maar meer ook niet, niet van verliefdheid, en in 't allerminst niet van wezeniyke liefde. En Aafje, hoe was 't met haar? Bewon deren deed zyin hare oogen was Van Arkel het toonbeeld van alle mannelyke volmaakt heid, en de geestigste, vriendelykste, aange naamste menscb, dien zy ooit ontmoette, maar het was toch ook by haar eene bewon dering in alle eer en deugd. Den volgenden morgon, 's Zondags, vertrok Hector weer naar zyn garnizoen. Oorspron- keiyk was 't zyn plan geweest tot Maan dag te biyven, maar toen hy van zyn gast heer had vernomen dat dominee Loods ge woon was te preeken naar tydsomstandig- heden, en altyd party trok van de gebeur tenissen, welke plaats hadden in de afge loopen week, zoo wilde hy liever niet met de familie mee naar de kerk gaan. Om daar toch zoo aangegaapt te worden, en dat zou 't geval zyn, wanneer Loods, al was 't nog zoo bescheiden en kiesch, op 't geval van den drenkeling zinspeelde, neen, dat lachte hem niet aan. Kon nu zyn wegbiyven, indien hy nog op 't kasteel toefde, misschien verkeerd uitgelegd, ja, mogelyk voor den do minee als minder aangenaam beschouwd wor den, dat alles verviel, wanneer hy reeds weer vertrokken was. Acht dagen later, dus toen 't weer Zondag was, kwamen do heer Loods met zyne zuster, mevrouw Welphorst, 's avonds by meester en meesterske een kopje koffie drinken en later een kopje melkchocoladegelieve dien enkelvoudvorm vooral niet in letterleken zin op te vatten. Het spreekt vanzelf dat men dien avond niet by elkander kon zyn, zonder nog eens te spreken over dat vreeseiyke ys- tochtje en de byna wonderbare redding van Alexander. „01" zei Aafje, en legde daarby hare hand op den arm van vriend Loods, die naast haar was gezeten, „de menschen zyn allen zoo ingenomen met de manier, waarop onze goede dominee verleden Zondag do zaak besproken heeft, 't Was zoo duidolyk, zoo aanschouwe- ïyk. Hagar en IsmaëlO ja, de smart van Ilagar in de woestyn, toen zy haar jongske onder een struik had neergelegd, kan niet grooter gewoest zyn dan die van onze goede mevrouw. Maar ook do v.reugdo by de komst van den hoef Van Arkel was even ryk als die van Hagar, toen haar de stem van den engel in de ooren klonk. Al word ik honderd jaar oud, toch vergeet ik nooit, wat de domi nee daarvan heeft gezegd hoe ieder mensch, die als redder en weldoenor zijner natuurge- nooten optreedt, engolenwerk verricht. Dien mynheer Van Arkel, gerust moogt ge hem met een engel vorgeiyken. Niet waar, Stuurs 1 geen zweem van trotschheid of praalzucht was by hem te bespeuren; al ware hy onze eigen vleeschelyke broer geweest, hy had niet harteiyker met ons kunnen spreken. Harteiyk, ja, maar ernstig ook, want toen wy spraken over de mogeiykheid, dat hy het offer zyner menschlievendhoid had kunnen worden, toen besprak hy dat punt zoo recht gemoedeiyk, zoo godsdienstig. „Ofschoon ik in de laatste jaren," zoo zei hy o. a. „niet zoo byzonder gehecht aan het leven was, cn in ieder geval, zoo al geen verlangen naar, dan toch ook geen vrees voor den dood koes ter, zou ik toch geena vry moedigheid gehad hebben, my zeiven in de diepte te storten, indien ik niet gegronde hoop mocht koesteren een menschenleven te redden en zelf behou den to biy'ven. (Wordt vervolgd.'

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1