ISii 1 eiaclai»' S-jL Slaart. <§eze Qourant wordt dagelijks, met uitsondering van fion- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 23 Maart. Fenilleton. Aan den rand des afgronds. m0 iii Öi/tiii r.o S iWvJi DAGBLAD. PBIJS DEZffiK COUBANT: Toer Loidni p*r 8 sauadM...1.10. fjioco per port.1.40. ASoaierltft» Nommtr*.048. PRIJS DER ADYBRTENTTEN: Jem 1—1.05. ImUt» regel meer/O.lTi. OrooUre letter» n&er pUateroimte. Yoor het in- OMeeerea buiten de a ted werdt 0.10 berekend. OfHeiooi© Kennisgevingen. Jacht en Vlsscheiij. Pe Burgemeester van Leiden herinnert aan hen, fixe zich voor liet aanstaande seizoen 1888/89 in het bezit wensohen te zien van" Jacht- en Visch- kten, of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der Visscherij, dat de blanco verzoek- cbriften, tor bekoming daarvan, gra tis verkrijgbaar z\jn ter Gomeente-Secretarie, alwaar zy, behoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór 15 April a. s. loeten terugbezorgd zijn, ten einde aan den Com- .iissari6 des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco verzoekschriften tot het bekomen van buiten gewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistoolschoten, het schieten van konij nen en ander schadelijk gedierte en het visschen als hft water roet ijs bedekt ie, mode gratis ter Ge meente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zyn gesteld. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 2 Maart 1888. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, lsto alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toe zicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, chade of hinder knnnen veroorzaken; BreDgen bij deze ter algemeene kennis dat door hen ergunning is verleend aan J. BROUWER en C. YOET en rechtverkrijgenden, respectievelijk tot het oprichten van eene s m ed e r ij in het perceel Klarensteeg No. 32 en van eene si gar endrog er ij in het perceel Baat- tra&t No. 2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2Maartl888. E. KIST, Secretaris. Heden is aan de universiteit alhier de hoer T. Evekink, geb. te Zutfen, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„De kassier in verband mot artt. 74 en 75, "Wetboek van Koophandel.'" Het doctoraalexamen in de klassieke lette en is met goed gevolg afgelegd door den heer J. L. Chaillet en dat in de rechtsweten schap door den heer J. A. De Jonge. Het reeds groot aantal studenten-gezel schappen is andermaal met een vermeerderd, door de oprichting van „do Leidsche Studenten- Caroussel-Vereeniging." De detacheering van den officier van gezondheid 2de klasse dr. Brumund te Ommer- schans is tot 1 Mei verlengd. Een buitengewoon en zeldzaam kunstge not wacht ons Dinsdag a. s. alhier. De nieuwe, alom zoo gunstig beoordeelde opera van onzon landgenoot Verhey zal dien avond ten gehooro gebracht worden. Allen, die met deze melodieuze muziek wenschen kennis te maken, verzuimen niet hunne hulde to gaan brengen aan onzen toon dichter, die deze opvoering met zyne tegen woordigheid zal vereeren! De leden dor oude Kamers van de Staten- Generaal zyn tegen Dinsdag 27 Maart opge roepen om de tegenwoordige zitting voor gesloten te hooren verklaren. Dan houden de oude Staten-Generaal echter nog niet ep te bestaan, want zy blyven totdat de nieuwe zitting is geopend, waarvan de dag nog niet is bepaald. De laatste verkiezingen in districten waar candidaten zyn gekozen, die voor andore zitting zullon nomen hebben ten deele reeds de volgende week plaats (27 Maart) en zullen voor 't overige in de eerste helft van April afloopen, tenzy weder eene of meer herstemmingen noodig zyn. De opening der nieuwe zitting zal der halve wellicht tot half April moeten worden uitgesteld. Zaterdag vergaderen de Provinciale Staten tot verkiezing der nieuwe Eerste Kamer. (Hbl.) De Rynlandsche Stoomtram vervoerde in de maand Febr. 11. tusschen Leiden en Katwijk 18,825 personen, met eene opbrengst van 2585.19; het goederenvervoer en diversen bracht 533.03 op, totaal 3118.22. Van 1 Januari tot en met uit0. Febr. 188S bedroeg het aantal vervoerde reizigers 38,429 met eene opbrengst van 5331.69; het goederen vervoer en diversen bracht 957.75s op, totaal ƒ6,289.445, zijnde per dagkilometer ƒ11.65. By de gehouden stemming op 20 Maart jl. voor een lid der Tweede Kamer der Staten- Generaal, heeft zich te Voorhout het buiten gewone feit voorgedaan, dat van de 99 kiezers allen hunne stem hebben uitgebracht. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Ter-Aar is benoemd mej. M. Buys, van 's-Gravenland, die den 3den April in functie zal treden. Naar men verneemt, is aan den heer Conrad, inspecteur van 's Ryks waterstaat, do onderscheiding te beurt gevallen om te worden benoemd tot lid der Internationale Commissie voor het kanaal van Suez. By het nommer der Staatscourant van 23 Maart wordt verzonden het zesde vel van het door den hoogleeraar dr. P. J. Blok te Groningen aan de Regeering uitgebracht ver slag. Door den eerstaanwezend ingenieur te Arnhem zal op 11 April a. s. worden aanbe steed de bouw van een militair hospitaal al daar, volgens het paviljoensysteemde raming bedraagt ƒ110,000. By beschikking van den minister van w., h. en n. van 22 dezer, is met ingang van 1 Apri! 1888 de ingenieur van den waterstaat lste kl. R. O. Van Manen, thans te Zutfen, belast met de 'waarneming van den dienst van hoofdingenieur in het 11de district, ter stand plaats Middelburg, en is voorts bepaald dat de ingenieur van den waterstaat lste kl. Ph. W. Van der Sleyden als arrondlssements-in- genieur zal dienst doen in het 5de district, ter standplaats Zutfen. Naar het „Hbl." verneemt, is door den minister van oorlog eene som van 500 be schikbaar gosteld voor het bekronen van heng sten, welke voor het aanfokken van remonte- paarden geschikt worden geacht, en welke ingezonden zyn op de in Juli a. s. te Arnhem te houden tentoonstelling van paarden, vee, landbouwwerktuigen enz. Het waarborgfonds voor die tentoonstelling is volteekend. Een groot aantal medailles word reeds geschonken door belangstellenden en verschillende besturen, o. a. reeds tien gouden medailles. De minister van Staat, minister van bin- nenlandscho zaken, - overwegende dat de heer A. baron Van Dedem, benoemd tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, inde hoofdkiesdistricten Ommen en Zwolle, heeft verklaard de benoeming voor laatstgenoemd kiesdistrict aan te nemen, en derhalve eene nieuwe verkiezing van een lid dior Kamer in eerstgenoemd kiesdistrict mot plaats hobben,— hoeft bepaaldlo. dat eene verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten- Generaal in het kiesdistrict Ommen zal ge houden worden op Woensdag 4 April a. s., en 2o. dat herstemming, is die noodig, zal geschieden op Woensdag 18 April daaraan volgende. (Sts.-Crt.) Dinsdag 17 April wordt te 's-Hage aan besteed het bouwen eener strafgevangenis in Nieuwer-Amstel. Dit werk wordt op byna 400,000 begroot. De algemeene vergadering van aandeel houders in de „Deli-Maatschappü" te Amster dam besloot gisteren het dividend over het jaar 1887 vast te stellen op 1098 per aandeel. De universiteit van Amsterdam telt thans 797 studenten. Door het classicaal bostuur van Nyrae- gen is, na afgelegd examen, als godsdienst- onderwyzer toegelaten een onderofficier van hot 5de regiment infanterie. Op verzoek van eenigo aandeelhouders, bezitters gezameniyk van ruim 100,000 in aandeelen der Gooische Stoomtram-Maat- schappy, werd gisteren te Amsterdam weder eene buitengewone algemeene vergadering dezer Vennootschap gehouden. Deze aandeel houders wilden nl. den directeur jhr. Van Reigersberg Versluis, eervol ontslag geven en een nieuwen directeur in zyne plaats benoemen, op grond van de ongunstige exploi tatie gedurende zyn beheer, wegens gemis aan beleid. Tegen deze beschuldigingen was wel ernstig en op deugdelyke wyze geprotesteerd door het meerendeel van commissarissen, ja zelfs met ontslag, ook door hen te nemen, ge dreigd, indien de vergadering de voorstellen mocht goedkeuren, doch inmiddels heeft de heer Versluis zyn ontslag aangevraagd. De vergadering was zeer rumoerig. Het einde was dat de heer J. Bakker tot directeur werd benoemd, onder protest van vele aan deelhouders. By den heer W. Cremer, uitgever te 's-Hage, is verschenen „Quatuor", tydschrift in vier talen: Fransch, Duitsch, Spaansch en Italiaansch, onder redactie van de heeren Taco H. De Beer en E. Rittner Bos. Voor wie nog weinig van deze vier talen kennen, zal dit tydschrift, dat iedere maand verschynt en een zeer afwisselenden inhoud belooft, de lezing der artikelen vergemakkeiyken door toevoeging van korte noten, terwyl tovenB eenvoudige oefeningen ter vertaling worden gegeven, waarvan de juiste omverzetting in 't volgend nommer is opgenomen. De eerste aflevering, in een gekleurden geïllustreerden omslag verschenen, beantwoordt ten volle aan deze belofte op hot prospectus. By den toenemenden lust tot reizen en de meer en meer ontwakende belangstelling voor de Italiaansche en Spaansche literatuur, ver dient de poging om de studie dezer beide talen naast die der drie „officiëele" vreemde talen te bevorderen, warine toejuiching. Het stoomschip „Prins Alexander" van Batavia naar Amsterdam; passeerde Kaap Rocca den 22sten Maartde „Prinses Marie," van Amsterdam, arriveerde te Batavia den 22sten Maart; de „Prinses Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 23 Maart van Suez. Z. M. heeft den heer Jacob Wilkens er kend en toegelaten als consul van Uruguay te Vliasingenmet ingang van 15 April a. s. benoemd tot consul te Bangkok den heer J. C. T. Beelfs, thans vice-consul te Hamburg; en tot vice-consul te Hamburg den heer W. L. Bosscbart, thans leerling-consul, werkzaam aan het departement van buitenlandsche za ken; benoemd: tot burgemeester van Zoe- termeer H. J. Augustynvan Leimuiden F. M. Baud, secretaris dier gemeente; den baas der smeden by 's Ryks werf te Helle- 62) dook R. KOOP.VI A A S \AS BOEHEREX. „Och, Stuurs 1 dat lykt my heel goedmaar ik zeg nog eens: zullen de menschen het niet raar vinden?" „Wat? dat mynheer Van Arkel met ons meerydt „Och neen, neen," antwoordde Aafjo haastig, terwyl een gloeiend rood hare wangen kleurde, „neen, dat meen ik niet. Hoe zou men daarvan ook iets kunnen zeggen? Op 't ys rekenen we niet zoo angstvallig nit, wie liooger en Uger is in de maatschappijstrikt genomen is mevrouw Weiphorst toch ook onze gelyke niet. Neen, maar ik wilde zeggenZullen de menschen ons niet onverschillig, ja, ongevoelig vinden, als wy, na het gebeurde van gis teren, nu reeds weer op schaatsen gezien worden?" „Dat geloof ik niet, lieve kind! Ziet ge, a'ls de jongeheer Alexander verdronken ware, dart was 't heel iets anders. Maar buitendien, mochten de menschen er aanmerking op maken, dan kunnen wy ons nltyd beroepen op het advies van den dokter, die u een ys- tochtje heeft aangeraden." „Och, nu ja", zei Aafje, „als myn man en de dokter hot goedvinden, dan kan het my ook zooveel niet schelen, wat de menschen zeggen." Hiermee was de afspraak voor het ystochtje naar den Ouden Molen gemaakt. Was Aafje wel volkomen eerlyk en oprecht geweest by hare laatste betuigingen? 'k Zou het niet gaarne durven beweren. Voor haar zelve althans viel het verschil van rang en stand nergens weg, ook niet op het ys, en 't kon haar wel degelyk wat schelen, wat de menschen zeiden of dachten; niet in dien zin echter, dat zy bang was voor een afkeurend oordeel over hare handelingen, als wel, dat ze er be paald op gesteld was, dat zy opgemerkt werd, terwijl zij uit ryden ging in gezelschap van zulk een voornaam heer, gast van den Graaf en boven en behalve dat alles nog den held van den -dag. Moest zij daarby achter haren rug van dezen en genen een veeg krygen, dat had ze er voor over, ja, het denkbeeld, dat men haar om zulke redenen met nydige oogen zou aanzien, was haar lang niet onge vallig. Ze mochten er dan desnoods schouder ophalend bijvoegendie groote mynheer zou ook anders niet met meesterske uitgaan, indien zy niet zulk een fijn gezichtje had ook zülk eene opmerking vond zy voor haar gevoel lang niet onaangenaam. Toen Hector dien avond na het uitstapje naar den Ouden Molen op zyne kamer kwam, om zich ter ruste te begeven, ontdekte hy met vreugde dat het vuur in zyne kachel nog niet uitgegaan was, en althans gemak- kelyk weer aangewakkerd kon worden. Im mers hy gevoelde volstrekt geon lust, nu reeds naar bed te gaan en daarentegen groote begeerte, om nog, onder het genot van eene sigaar, een uurtje te mijmeren en over het een en ander nog eens na te denken. Nadenken, ja, dat ook, maar vooral ook nagenieten, zich verlustigen in den nasmaak van hetgeen hy op dat pleiziertochtje genoten had. Daarstraks, beneden by den graaf en de freules, mocht Hector met het leukste ge zicht der wereld verklaard hebben dat het niet onaardig was geweest, naardien weer en wind en baan zoo voortreffelyk waren; hier, in de eenzaamheid, voor zich zeiven wilde hy niet ontveinzen dat hy zich uitmuntend geamuseerd had, en dat het niet in de eerste plaats aan bykomende omstandigheden, maar vooral aan 't aangename gezelschap was toe te schryven dat hy zooveel genoegen had gesmaakt. En al zei hy dit niet met zoovele woorden, waarheid was 't: wanneer hy aan 't aangename gezelschap dacht, dan was 't aan Aafje, en aan den meester alleen in zooverre hy er dien in de gegeven omstan digheden by had moeten genieten, en dewyl hy het byzijn van het aardig vrouwtje in de eerste plaats aan Stuurs te danken had. Aafje had in 't midden gereden, Stuurs na- tuurlyk, als de beste ryder, voorop, zoodat Hector zyne hand in die van Aafje had mogen leggen. By 't onderbinden van de schaatsen had Hector zyne diensten aange boden, en dit aanbod was niet afgeslagen en kon hy onder 't ryden haar slechts een enkelen keer in de lieve oogen zien en weinig of niet met haar praten, op de pleisterplaatsen haalde hij, om zoo te zeggen, de schade in. Diepzinnig of hoog ernstig waren wel de ge voerde gesprekken niet, maar toch ook niet zoo heel onbeduidend, ook niet alles wildzang. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1