j-r-«r^;rc:.T:f7&v^ e het anders, do appellant eon anderen weg had moeten inslaan om tot zijn doel te geraken. Mitsdien word hot vonnis der rechtbank in allen deele bevestigd en de appellant t. B. veroordeeld in de proceskosten. Uit Katwijk aan Zee meldt men van 20 Maart: flisteren waren alhier 30 schui ten van de verschvisschert) aan, waarvan enk9le met zóó luttele vangst, dat zjj niet een-- konden afslaan. Door elkander werd in afslag van ƒ20 tot ƒ100 besomd. Niettegen staande het weder in de laatste dagen ruw was, had geeno enkele schuit schade beloopen. Een bewaarder in de cellulaire gevangenis in Don Haag is in hechtenis ge nomen wegens het bevorderen van corres pondentie tusschen de gevangenen onderling. De/' 20,000 Vader on zoon in Den Haag hadden samen een twintigje genomen in de Staatsloterij. Maandag morgen haddon ze echter weor spyt van hun geld en deden alle mogelijke moeite om, vóór do trek king begon, er nog een derden deelnemer b{j te krijgen. Zy vonden een liefhebber, die zoo doende een gelukkigen ochtend had, want een uur later was de ƒ20,000 op hun nummer gevallen en kregen ze ƒ850 te deelen. Men meldt uit Zwolle, d.d. 20 Maart De sterm is bedaard en het dooit weder, maar de gevoleen van de geweldige sneeuw jacht zijn niet zoo spoedig uit den weg te Tuimon. Gisteren was de spoorverbinding van hier naar Kampen slechts gedeeltelijk in orde, maar hedenmorgen was zij geheel verbroken. Met een viertal machines heeft men getracht de baan schoon te maken en eindelijk is men er in geslaagd haar weder vry te krijgen, zoodat hedenmiddag te twee uren een trein kon vertrekken. Tusschen Meppel en Leeuwarden is de dienst geheel gestaakt. De sneltrein, gisteravond van hier vertrokken en te Meppel aangekomen, er naar Groningen doorgekomen, maar naar Leeuwarden met. De trein, welke reeds te Meppel een uur vertraging had, kon niet verder komen dan Nyeveon en moest toen terugkeeren. Een deel der reizigers bracht den nacht in de wachtkamer te Meppel door. Naar ons uit Meppol wordt gemeld, zou tus schen Steenwyk en Nyeveon oene machine uit het spoor zyn goloopen en zit op dat gedeelte ook een goederentrein in de sneeuw, terwyi by Poperga een personentrein is biyvon staan. De directie der Dedemsvaartsche tram is er lieden met groote inspanning in geslaagd de baan weder berydbaar te maken. Tusschen 't station Dedemsvaart en 't station Avoreest reed hedenmiddag de tram weder. De postkar naar Ommen en Hoogevoen, waarvan men eerst onderstelde dat zij ergons in de sneeuw zou zitten, is er toch in ge slaagd Hoogeveen te bereiken. Van daar teruggekeerd, is zy ochter hedennacht in het Ommerveld in de sneeuw hiyven stoken. De conducteur is met de brieven en pakketten per slede herwaarts gekomen. Ten bewyze van den toestand, waarin de wog verkeerde, kan dienen, dat men met de geïmproviseerde slede van halféén tot hedenmorgen zeven uren tusschen Ommen en Zwolle onderweg was. Gisteravond zyn van hier geene postkarren of sleden vertrokken. Het was te gevaarlyk. Hedenmorgen is zooveel mogolyk per slede of arresloe in don postdienst voorzien. "Wat de verbinding te water betreft, kan worden gemeld dat de vaart op 't Zwarte- water nog gosloten is, terwyi ook de vaart naar Amsterdam niet is hervat. De hooge waterstand op den IJsel is daarvan in de eerste plaats de reden. (Zio. Crt.) Aan de „Standard" wordt uit Shanghai gemeld dat in de provincie Yu nan geweldige aardbevingen hebben plaats gehad, welke drie weken duurden en twee hoofd steden vorwoestten. Het aantal omgekomen menschen wordt op 4000 geschat. BUITENLAND. FranltrijU. De behandeling van do zaak-Wilson is Maandag voor het hof van appèl te Parys weder aangevangen. Het voorzitterschap werd bekleed door den advocaat Bressellos. By den aanvang der zitting las de advocaat Do la Rocbette eon lang rapport voor, waar van de lezing niet minder dan twee uren duurde. De heer Wilson en do andore beklaagden, Ribaudeau, Dubreuil en Höbort verschenen in volle vryhoid ter terechtzitting. De behande ling zal drie dagen duren. De heer Reynaud, procurour-goneraal, bekleedt den zetel van het openbaar ministerie. Het verhoor der appellanten leverde niets nieuws op. Toen begonnen de verdedigers hunne pleitreden. Generaal Caffarel werd gisteren voroordoeld tot eene boete van 3000 franken en mevrouw Limouzin tot 6 maanden gevangenisstraf. De rechtbank zal eerstdaags het proces tegen Lorentz behandelen, waarby verzachtende om standigheden in aanmerking worden genomen. Het ministerie heeft [zie de telegram men] besloten generaal Boulangor voor een krügsraad to dagen. Een dergeiyke raad, waar voor ook generaal Caffarel terechtstond, hoeft te onderzoeken of de aangeklaagde schuldig is aan misdryven tegen de eer, tegen den dienst of tegen de krygstucht. Caffarel werd wegens het eerste misdryf gepensionneerd, maar generaal Boulanger zal zich te verant woorden hebben wegens het derde. Het manifest tegen Boulanger, dat deuiterste linkerzyde heeft uitgevaardigd, luidt aldus: „De ondergeteekenden, leden der uiterste linkerzyde, protesteeren tegen de verkiezings- bewoging, welke op naam van generaal Bou langer wordt beproefd. Vasthoudende$n twee beginsolen: het vaderland te doen herleven en de republiek te grondvesten op democra tische hervormingen on vast besloten onver poosd te stryden tegen alles, wat do geest kracht ontzenuwt en de openbare meening prikkelt, dringen wy er op aan dat do kiezers beter hun plicht doen en mannen van meer besliste overtuiging afvaardigen. „Wy biyven ook vasthouden aan hot grond beginsel der Republiok: gehoorzaamheid aan den wil des volks, welke gehandhaafd wordt door de volksvertegenwoordigers. De stem men, welke worden uitgebracht op generaal Boulanger, die weigert den degen neer te leggen, zouden geiyk staan met een plebis ciet. Evenals alle republikeinen, verfoeien wy een plebisciet; dit is het einde van een vry volk. „De omwenteling heeft onze vryheden ge grondvest en ons grondgebied gered, terwyi zy zelfs de roemrykste soldaten dwong, zich zelfs op den dag na hunne groote overwin ningen te buigen voor de wet. In dien tyd zwegen de generaals. De bemoeiing van leger hoofden met do staatkunde is niet alleen eene bedreiging voor de staatsinstellingen van een vry land, maar z[j verdeelt onze krachten en verzwakt ons tegenover den vyand. Onder drukking onzer rechten en nederlaag waren er steeds het gevolg van. „Derhalve bezweren wjj allo goede burgers gaen deel te nemen aan oene zoo gevaarlyke manifestatie, in naam der overleveringen en grondbeginselen der democratie en in het belang van de Republiek en het vaderland." Dit manifest is onderteekond door 51 leden dor uiterste linkerzijde, waaronder de hoeren Clémenceau, Dreyfus, Yves Guyot, Labordère, Sigismond Lacroix, Maret, Pelletan, Millerand, Peytral, Revilion en andere leiders der radi calen. Ook van de overige leden dezer groep hebben nog volen hun voornemen te kennen gegeven zich by dit protest aan te sluiten. De radicale linkerzyde heeft nog geon be sluit genomen. Heden echter zal ook doze groep byeonkomen, ten einde er over te be raadslagen, of zy het protest ondorteekenen of een zelfstandig manifest uitgeven zal. De Fransche schryver Henry Blaze De Bury is dood in zyn bod gevonden. Dnltaohland. fn den Ryksdag las de voorzitter Yon Wedell-Piesdorff gisteren het ontwerp voor van het adres, dat naar den Keizer zal wor den gezonden. De Ryksdag betuigt daarin den Keizer zyn dank dat hy, allo zwarigheden overwinnende, onmiddellyk de regeering heeft aanvaard on daarna zulko voldoende verklaringen heeft afgelegd. Do Ryksdag betuigt verder hare diepe smart over het overlijden van den grooten Keizer, die Duitschland eensgezind en groot hoeft gemaakt, onder wiens regeering het een bolwerk des vredes was en die er steeds naar streefde do welvaart van alle standen te bevorderen. De Ryksdag geeft den Keizer de verzekering van zijne onwankelbare trouw by de oplossing dor quaestiën, welke Keizer Wilhelm het Duitsche volk heeft nagelaten. Dit adres werd met algemeen herhaalde toejuichingen en zonder discussie aangenomen, evenals het voorstel tot oprichting van oen gedenkteeken voor Keizer Wilhelm. De Ryksdag nam daarna nog eenige ont werpen aan, welke nog voor de derdo maal behandeld moesten worden, en werd daarna gosloten door den minister Yon Boetticher, die een keizerlyk besluit daartoe voorlas. Met oen tweemaal herhaald „Hoch"opdon Keizer gingen de afgevaardigden uiteen. KOLONIËN. BATAVIA, 13 17 Februari. (Vervólg.) Het voornemen bestaat om de officieren van het leger hier te lande te voorzien van een ander model sabel. Daartoe is de keuze gevallen op het model lichte cavalerie-sabel, thans by hot Nederlandsche leger in gebruik. Do „N. Vorstenlanden" schryft: By het regiment cavalerie is eene flinke promotie op til door het a. s. vertrek van den comman dant en van oen paar officieren. Naar men verdor verneemt, zou de ritmeester Rudolph tot instructeur van het legioen te Solo be noemd worden in vervanging van den ritmees ter Oxonaar, die mot verlof gaat. Te Padang heeft oen vreeseiyk ongeluk plaats gehad. De heer 3., koster by de roomsch- katholieke kerk, is dien nacht al3 hot ware levend in bed verbrand, terwyl zyne vrouw ernstige brandwonden bokwam en thans niet buiten gevaar is. Tot tolk by den assistent-resident der Noorder Districten (Celebes) is benoemd J. W. De Kater, thans klerk en tolk by den Contro leur van Saleier. Do ambtenaar G. Bouman, laatsteiyk onderwyzer 2de kl. by hot openbaar lager onderwys voor Europeanen en met dezen ge- iykgostelden in Ned.-Ind. is, gerekend van 1 Maart 1888, in het genot gesteld van wachtgeld. De benoemde opzichter der 3de klasse by den Waterstaat en 's lands Burgeriyke Openbare Werken A. G. Den Hartog, is ge plaatst te Banjoemas. Den 13den dezer is de bliksem ingesla gen in het departement van oorlog: hy ging door de kamer van generaal Gey Yan Pittiua weer naar buiten en langs de „Concordia" in een daarvóór staanden boom. De aangerichte schade bestaat in een veertigtal verbryzelde glasruiten. Een telegram in de „Loc." meldt dat in den nacht van 13 op 14 Februari een formeele aanval is gedaan door Ketjoes op do indigo-onderneming „Ngaras Kopen" in Bojolali. De administrateur Dankmeyer raakte met de roovers slaags, word aan het hoofd gewond on moest voor de overmacht bukken, waarna het huisraad, de brandkast en de papieren werden vernield. Toen de politie en later ook de adsistent-residont kwam, waren de roovers weg. Omtront de aardverschuiving in de Resi dentie Tegal, schryft de „Tjerimai", vernamen wy dat het de heuvel Sindang Wangi is ge weest, waarvan een gedeelte is ingestort; niet 30, maar zes personen werden hierdoor ge dood, terwyl meerdere inlanders eer lichte dan wel ernstige kneuzingen hebben bekomen. Uit Rembang komt hot bericht dat ton gevolge der zware regens een viertal in den grooten postweg gelegen bruggen in het dis trict Sedan0 van het regentschap Rembang, zwaar beschadigd zyn. Ook eenige sawah's hadden van hot water te lyden, evenwel slechts in geringe mate. De luitenant ter zee 2de klasse C. F. Van der Velden Erdbrink is overgeplaatst van Zyner Majesteits stoomschip „Ceram" op do „Soera- baia." De benoemde ingenieur der 2de klasse by den waterstaat en 's lands Burgerlyko Open bare Werken, J. t. E. Van Bergen is geplaatst by de Directie te Batavia. Telegrammen. PARIJS, 20 Maart. Kamer van Afgevaar digden. Voor de opening der Kamer werd heden in hot Palai3 Bourbon druk over Boulanger gesproken, daar men verzekerde dat de krygs- raad, waartoe de generaals Billot en Wolff belmoren, in de eerstvolgende dagen zou by'een- komen en Boulanger ondervragen over bepaalde, voor hem zeer bezwarende feiten. De zitting werd, ten gevolge der begrafenis van den senator Carnot, eerst te drie uren geopend. De heer Paul De Cassagnac heeft zyne interpellatie over generaal Boulanger gehouden. De Kamer verkeerde in eene zeer opge wonden stemming. In den loop zyner rede zeida de heer Do Cassagnac o. a., dat de rogeering, toen zij de bekende maatregelen tegen generaal Boulan ger nam, aan den druk van Duitschland toegaf. Dezo woorden deden een onbeschryfolijj; tumult ontstaan. De minister Tirard antwoordde dat dit eene beleediging was, door don heer De Cassagnac der regeering aangedaan. Generaal Boulangor, zeide hy verdor, was niot gestraft wegens rebellie, maar wegens inbreuk op do krygg. tucht. Do minister verzocht dat de Kamer tot de eenvoudige orde van den dag zou over gaan, en wel uit overweging dat de regoering voornemens was, generaal Boulanger voor oen raad van onderzoek te dagen. De eenvoudige orde van den dag werd daarop met 349 tegen 93 stemmen aange nomen. PARIJS, 20 Maart. De lijkdienst in de Filipskerk voor den overleden senator Carnot werd hedenmiddag bijgewoond door het ge- heele corps diplomatique, vele senatoren en afgevaardigden, de gezamenlyke ministers, vele ambtenaars en een groot aantal Polen, die een krans medebrachten, evenals de Elzas- Lotharingsche vereeniging. President Carnot en zyne familie begeleidden den ïykstoet, welke statig te kwart over éénen langs den grooten boulevard naar Père Lachaise ging. Straatjongens, die voor de kerk schreeuwden „Leve Boulanger!" werden door de politie uiteengedreven, avenals eene bende Boulaè- gisten, die, toen zy Ferry, die in een rytuig gezeten was, herkenden, dozen beleedigden. PESTH, 20 Maart. Bekes-Csaba, de hoofd stad van het arrondissement Bekes, wordt met ondergang bedreigd. De dammen ztfn niet meer tegen het water bestand, zoodat ze doorgebroken zyn; drieduizend soldaten zyn er mede bezig de gaten te stoppen. Zoo do elementen de overhand behouden, zal de stad van den aardbodem verdwijnen. De ge meente Bekes-Csaba telt 33,000 inwoners. BERN, 20 Maart. De „Nouvelliste Vaudois" meldt uit Lugano dat aldaar een groot schan daal heeft plaats gehad, hetgeen werd ver oorzaakt doordien een onderofficier uitriep: „Leve Italiö!" BERLIJN, 20 Maart. (N. R. G.) Het gisteren verspreide bericht, dat Mackonzie eene nieuw» operatie aan het strottenhoofd des Keizers zolt willen bewerkstelligen, wordt heden tegonge sproken. Ook my word verzekerd dat dit be richt ongegrond is, onder toevoegingevenwel, dat het vertrek van de keizeriyke familie naar Wiesbaden eerstdaags zal plaats hebben. Voor- loopig moeten alle mededeelingen omtrent den toestand des Keizers met de grootste behoedzaamheid aanvaard worden. De bladen alhier melden dat het kleine ivoren crucifix, hetwelk keizer Wilhelm'siyk op het praalbed tusschen de handen hield, spoorloos verdwenen, wellicht ontvreemd ge worden is. LONDEN, 21 Maart. HblDe Nieuw-York- sche correspondent van „The Financial" seint dat het comité uit de obligatiehouders der Missouri Kansas Texas thans beraadslaagt, en dat men een verzoek aan de aandeelhouders verwacht om met de obligatiehouders samen te werken tot het verjagen van het huidig» bestuur. Volgens de „New-York Timee" speculeert Gould a la baisse in Missouri Pacific en slaagde hy er in het dividend tot Januari uit te stellen. Men beweert dat Corbin verwacht dat de netto verdiensten V3n de Reading over het afgeloopen halfjaar 15,000,000 doll, zullen bedragen. LEIBES, 21 Haart. Heden aanvaardde dr. D. E. Siegenbeek Van Heukelom, benoemd tot hoogleeraar aan de universiteit alhier om onderwys te geven in de ziektekundige ontleedkunde en in de gerechtelyke geneeskunde, zyn ambt met het houden, in het groot-auditorium van het aca demiegebouw, eener rode over „de oorzaak der aangeboren erfeiykheid." Hedennamiddag werd alhier in het Nutsge- bouw gehouden de gewone algemeene vergade ring der vennooten in de Leidsche Broodfabriek. Uit de gedane mededeelingen bleek dat het debiet over 1887 in totaal bedroeg 2,136,927 kilogram brood en 1,052,105 stuks beschuit- De gemiddelde hroodpryzen over 1887 waren: gebuild brood 13.73 ets., ongebuild brood 11 ets., krentenbrood 19 ets. por kilogr. en rog gebrood 10.73 per l'/2 kilogram. Het dividend werd bepaald op 20 percent. De heden ontvangen Kaapsche mail loopt tot 28, die uit de Transvaal tot 17 Februari. De Presidents-verkiezing was afgeloopen en ofschoon de offieiëele uitslag nog niet bekend gemaakt was, kon met zekerheid worden medegedeeld dat President Kruger met over- groote meerderheid van stemmen is herkozen.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2