Donderdag; £££5 Maart. A°. 1888. feze <£ourant wordt dagelijks, met uitzondering van féon- en feestdagen, uitgegeven. )lt uommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 21 Maart. Feuilleton. Aan den rand des afgronds. I 8613. LBÏDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden1.10. Prince per poeta 1.40. onderHjke Nonunen.#-05. PRIJS DHR ADVERTBNTIBN: Ven 1—0 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer 0.1TJ. Grootere lettere neer pleetemimte. Voor het in- oeeeeeren buiten de eted wordt 0.10 berekend. >ilicieole Kennisjjevingon. irgemeeeter on Wethouders van Leiden brengen Kgemeene kennis dat door hen ie benoemd tot dor Gebuurte No. 81 of No. 6 van -wyk VII e Heer ADRIANUS VERHOOG, in de plaats van Ie® Beer O. WILLEBRANDS, die overleden is, en fowRaad dier Gebuurte do heer JOHANNES COR- LlS RIJK, in de plaats van den Heer A. VERHOOG, pgenoemd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, en, DE KANTER, Burgemeester. Kuirt 1888. E. KIST, Secretaris. Bi) beschikking van den namister van bimenlandsche zaken van 20 dezer islo. aan Ir; D. E. Siegenbeek Van Heukelom, op zijn verzoek, eorvol ontslag verleend als adsistont roor de pathologische anatomie by de Rijks- iiuiversiteit te Leiden; 2o. voor het tydvak ran 21 Maart tot en met 31 December 1888 jéjoemd tot adsistent voor de pathologische Htomie bij genoemde Ryks-univerBitoit E. Ê|A. Ten Siethoff. - In het bovenlokaal van de Stadszaal gisteren de derde soirée voor kamer muziek gegeven, de laatste in dit seizoen. Evenals op de beide vorige, had de heer Jan G. Striening ook nu eene gewenschte relscheidenheid betracht, zoowel wat do keuzo >W het programma als wat de uitvoerenden betreft. Met hem traden thans op mej. Johanna ïeyer, sopraan-zangeres uit Den Haag, de heer fob. H. Sikemeier, pianist, en de heer Paul 'rill, violoncellist, beiden uit Rotterdam. Ruimschoots werden de vry talryk aan- vezigen in de gelegenheid gesteld dit viertal, ïetzjj in de solo-voordrachten, hetzy in hun laihenspel, te leeren waardeeren en daardoor ,ne verdiensten hoogelijk op prys te stellen, 'oze verdiensten toch waren geenszins te kennen, maar traden meermalen zelfs erp op den voorgrond, evenals de gave, ike mej. Van Baaten bezit, om de zang- mers, waarmede mej. Heyer zooveel byval ervond, te begeleiden, eze avond, aan het einde waarvan het liek zich nogmaals byzonder dankbaar ^nde, was inderdaad een waardig slot van geheel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken ier heeft in hare eerste vergadering dezes is herbonoemd tot haren voorzitter den heor C. J. Leembruggen en tot diens plaatsvervan ger den heor P. L. C. Driessen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door mid del van' het stoomschip „Schiedam", van Am sterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. ulteriyk Vrydag-avond om 10 uren bezorgd zyn. Gisteren werd op de plaats en in den salon der „Sociëteit Harmonie" te Rotterdam oene tentoonstelling gehouden van rundvee, schapen, varkens en pluimgedierte, uitge schreven door de afdoeling Rotterdam, Schie dam en Omstreken der Hollandsche Maat- schappg van Landbouw. Deed het ongunstige weder vreezen dat deze tentoonstelling mislukken zou, integen deel mag zy gunstig geslaagd genoemd wor den. Er was veel prachtig vee aangevoerd, zoodat de taak der jury geene gemakkelyke was. Ingezonden werden onder afd. A, gemest veo, 39 ossen, uitsluitend met hard voeder gemest; 35 ossen met spoeling gemest; 21 koeien met hard voeder gemest, 22 koeien met spoeling gemest; 7 vette schapen en 15 gemeste varkens. Onder afd. B, aanfokvee, werden ingezonden 46 nommers en onder afd. C, pluimgedierte, 168 nommers. Bekroond werden o. a. voor de fijnste en zwaarste koe, uitsluitend met hard voeder gemest, met een 2den prys van 40 P. Ryns- burger, te Leiderdorp, en met een 3den prys van 30 A. Dorrepaal, te Koudekerk- voor het fijnste en zwaarste varken, onverschillig van welk ras, met een 2den prys van 10 L. Taverne, te Leiden, en met oen 3den prys van ƒ5 dezelfde; voor de zes fijnste eu zwaarste éénjarige weide schapen, onverschil lig van welk ras, met een lsten prys van ƒ15 A. G. Van den Akker, te Hazerswoude. Hot regiment grenadiers en jagers, het 4de en 7de regiment infanterie, te zamen uit makende de lete divisie infanterie, zullen van 3 12 September in het westelyk deel van Noord-Brabant grooto manoeuvres houden, waaraan ook door het 3de en 6de regiment infanterie za! wordon deelgenomen. By deze manoeuvres worden aan do 1ste divisie infanterie toegevoegd: een of meer eskadrons van het 3de regiment huzaren en een gedeelte van het eskadron ordonnansen; eenige batteryen van het 2de regiment veld artillerie; de 1ste comp. genie troepen en eon gedeelte van de 1st» comp. hospitaal-soldaten. De kapitein L. F. A. Winckel van het Nederlandsch-Indische leger, gedetacheerd by het 4de regiment infanterie, wordt van 2 tot 16 Juli a. s. op zyn verzoek gedetacheerd by de Normaal-schietschool. Maakten op 6 Maart van do 54 kiezers te Valkenburg 51 van hun stemrocht gebruik, by de herstemming, gisteren gehouden, ver schenen er 48 aan do stembus. Te Zwammerdam hebben van de 166 kie zers, die konden stemmen, 143 hun burger plicht vervuld. Te Benthuizen maakten van de 64 kies gerechtigden by de eersto of vrye stemming 47 van hun kiesrecht gebruik. By de her stemming kwamen er 44 op. Zoowel by de vrye stemming als by de herstemming waren 4 kiezers door ziekte verhinderd aan de stem ming deel te nemen. Te Amsterdam zyn van de 18832 kiezers opgekomen 5408. In Nieuwer-Amstei zyn opgekomen 382 kiezers. In Den Haag zyn opgekomen 6517 kiezers, tegen 6245 de vorige maal. Aan het stembureel in het Verkooplokaal te Schev6ningen was het gisternamiddag tegen halfvier zeer woelig. Een Israélielisch winke lier werd door eene joelende menigte naar het stembureel gebracht en toen verhinderd zyne stem uit te brengen. De voorzitter van het stembureel, de heer Stortenbeker, riep de hulp van de politie in. By het verlaten van hot lokaal werden eenige heeren, die als liberalen bekend staan, doer de menigte uit gejouwd en met sneeuw gegooid, zoodat zy ia het politie-buree! eene wykplaats moesten zoeken. Door den commissaris van politie, den heer Vernée, is tegen de bolhameis proces verbaal opgemaakt. Te Schiedam werd togen twee personen, die, hoewel geen kiezer zynde, zich toegang tot de stembus wilden verschaffen, door den voorzitter van het stembureel proces-verbaal opgemaakt. De opgowondenheid, welke er den ganschen voormiddag in de stad heerschte, was groot. Een zieke kiezer, die per rytuig werd aangevoerd, kon niet uit het rytuig komen en moest dus onverrichter zake weer naar huis gebracht worden. Kiezers, die nog nooit van hun stemrecht gebruik hadden ge- maakt, kwamen thans voor het eerst in hun leven aan de stembus. Van de 2671 kiezers in het district hebben er 2474 van hun kies- J recht gebruik gemaakt. By de eerste stemming kwamen er 2447 kiezers op. Ook te Dordrecht heeft de verkiezing met 1 verbazende opgewektheid plaats gehad. Ry- tuigen vlogen door de stad om ouden van dagen te halen en thuis to brengen, en nala tige kiezers op te zoekeno. a. zag men een grijsaard van 93 jaar halen, die meer gedra gen dan loopende zyn plicht vervulde. De nalatenschap van wyien dr. Van de Sande Lacoste, aan het kinderziekenhuis te Amsterdam vermaakt, bedroeg ƒ97,000. Gomengd Nieuw». In het vorige jaar maakten wjj melding van eene procedure, geroerd voorde arrondissements-rechtbank te 's-Grarenhage tusschen t. B. en de erven S. Eén der erfgenamen, C. S., had vóór het overiyden zyner moeder geld opgenomen by t. B., onder belofte om de geleende gelden binnen zes weken na het overiyden van een zyner ouders aan den geldschieter terug te betalen. Na het overiyden va* de moeder bleek het, dat C. 3. aan den gemeenschappeiyken boedel zyner ouders veel meer schuldig was dan zyn erfdeel bedroeg. De geldschieter t. B. logde eerst beslag op- het erfdeel van zyn debiteur en toen deze de nalatenschap zyner moeder verworpen had, kreeg t. B. op zyn verzoek van de rechtbank verlof om volgons art. 1107 B. W. de nalaten schap in naam en in plaats van C. S. te aan vaarden. Do gemachtigde crediteur woonde als zoo danig de comparitiën tot boedelscheiding by en verzette zich tegen de opname onder de baten des boedels van het bedrag, dat C. S. erkend had schuldig te zyn aan den boedel zijner ouders. Van het vonnis, waarby de schuldvordering als bewezen werd aangenomen, kwam t. B. in hooger beroep. Onlangs werden de pleidooien gehouden, voor den apellant t. B. door mr. D. S. Van Emden, advocaat te 's-Gravenhage, voor de geïntimeerden, de erven S., door mr. F. Was, advocaat alhier. Op 19 dezer deed het gerechtshof te 's-Gra venhage uitspraak in hooger beroep. Overeenkomstig de conclusie van den advocaat-generaal, mr. Telders, besliste het hof, dat de schuldvordering ten laste van den erfgenaam volledig bewezen was door diens erkentenis en dat deze ook gold tegen den gemachtigden crediteur. Het hof overwoog bovendien, dat de appel lant ten onrechte gesteld had, dat er kwade trouw zou bestaan hebben by de erfgenamen, daar geene enkele omstandigheid voor die be weerde kwade trouw pleitte en dat, al ware BOOR KOOPMANS VAN «GEKEKEN. Men dronk een kopje warme anysmelk.cn eester nam een sneeuwballetje toe, waarvan afje eens even proefde, en toen aanvaardde en al spoedig de terugreis, vooral ook, omdat en, zooals Aafje het uitdrukte, hier langer levende, als bokkingen weer op het ys zou omen. Ongeveer een half uur gaans benoorden de esentil wordt de trekvaart gesneden door de iemsdyker Wetering, die op deze hoogte zeer reed en diep is. Daar was het dat mevrouw folphorst haren tochtgenooten verzocht, even te houden, daar de band van eene der chaatsen haar knelde. Terwyi zy dien band asstrikte, reed Alexander de Wetering op. Niet te ver, jongenlief!" riep de moeder hem 06„kom, ik bon alweer klaar." Zjj had het woord nog nauwelyks gesproken, ten Alexander met een luid„O God, help 0 de diepte wegzonk. Wjj wagen ons niet aan eene schildering ran het tooneel, dat nu volgde. Honderdmalen hoorde ik daarvan door ooggetuigen eene be- schryving geven, maar wie ook het tafereel ophing, allen eindigden met de verzekering: O, gy kunt u onmogelyk voorstellen, hoe vreosiyk, hoe hartverscheurend het was. Dat gillen en kermen der moeder, die, waanzinnig van de smart, met alle geweld haar kind wil naspringen, en tot Stuurs en zyne vrouw, die haar met groote inspanning vasthoudon, roept „Och, laat my, laat my sterven met myn kindl Om Godswil, laat my Indien gy niet redden kunt, laat my dan naar hem gaan, dan sterven wy samenneen, dat schetst geene menschenpen. Was er geene redding mogelyk .Wie zou redden? Stuurs was de eenige man, die op dat oogenblik in de nabyheid was, en Stuurs kon niet zwemmen. En had hij 't gekund, 't zou hier wellicht niet veel gebaat hebben, want Alexander was in een zoogenaamd tochtgat gereden. De arme moeder is op de knieën gezonken, de hoed is hare van 't hoofd gevallen, zy hoeft in haar wanhoop zich de haarvlechten losgerukt en gilt en huilt: „O, myn kind, myn kind!" Daar klinkt hoefgetrappeleen ruiter komt aanrennen in vliegenden galop. LTlings springt mevrouw Welphorst overeind, want zy heeft Hector herkend. Zy snelt op hem toe, en de gevouwen handen hoog apheffend, roept zy „Arkel! Arkell red myn kind, mijn oenigel" „'k Zal zien," zegt Hector en springt van zyn dampend ros. Onder 't voortryden had hy reeds het hoofdstel van het paard losge maakt, zoodat hy 't nu met één ruk kan af nemen. Dien toom slaat hy om zyn middel. Met een kort gebiedend„Pakt aan, stevig vasthouden en trekken, zoodra je merkt dat ik den drenkeling gegrepen heb!" duwt hy meester en zyne vrouw de uitoinden van den toom in de handen, en met een „In Gods naam!" werpt Hector zich in het water. De moeder is weer op do knieën gezonken nü om te bidden. „O Heer, almachtig God!" zoo roept zy, „help, help hem geef hem kracht, stuur zyne hand, dal hy hem grype!" Van Arkel is ondergedokenhy heeft na eene vruchtelooze poging den jengeling by de lange haren gegrepen. Zoodra Stuurs dit bemerkt, zegt hy: „Nu trekken!" en weinige seconden daarna klemt de moeder den dren keling aan haar hart. Maar was 't ook een lyk, dat zy omarmde? Alexander gaf geen enkel teeken van leven. „Laat los, mevrouw!" sprak Hector, en nam meteen den jongeling, beurde hem op zyn paard, sprong daarna zelf in den zadel en reed spoorslags weg, terwijl hij den achterblyvenden, onder wie nu ook de freule Van Schoorenburg, toeriep: „Naar die boerenhofstede daar!" De aangewezen woning lag ongeveer tien minuten gaans van de plek des onheils, maar Moor, zoo heette het fraaie zwarte rypaard, had er slechts een paar noodig, om dat huis te bereiken. Gelukkig waren de boer en de boerin beiden by de hand en gereed en bekwaam om hulp te bieden bij het in 't werk stellen van de pogingen, om de levensgeesten bjj den drenkeling weer op te wekken. O, wat eene spanning, welk eene slingering tusschen hoop en vrees! Maar ook welk een onuit sprekelijk zalig gevoel, toen eindelyk het eerste zekere levensteeken werd bespeurd!! Toen sloeg mevrouw Welphorst hare beide armen om Van Arkei's hals; maar eer zy hem een zoen der innigste dankbetuiging op de lippen kon drukken, bezwymde zy. Toen de stryd volstreden was, ontzonk haar de- kracht; de onzekerheid, de angst hadden haar op de been gehoudennu kon zy niet meer. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1