Wijnmalenden heer J. G. G. Oudegeest, laatstelijk predikant iu Ned.-Indiö, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 6 Mei a. s., eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Gomonjfd Nieuw». De gevolgen van de voortdu- rende sneeuwjacht van gisteren, welke tot hedenmorgen, doch toen in mindere mate, aanhield, bloven niet uit. De middelen van vervoer kregen het daardoor hard te verant woorden. Zoo moest de tram alhier al het mogelijke inspannen om den dienst niet te moeten staken. Ze reed onophoudelijk met twee paardon, terwijl de sneeuwploeg en pekel- wageu mede druk aan het werk waren. Eero, wien eere toekomt! De bewoners der gemeenten Katwijk, Rijnsburg en Oegstgeest konden bovendien getuigen zijn van hot uit stekende beleid der directie en de flinke hou ding van het dienstpersoneel van do Rynland- sche stoomtram (Leiden-Katwijk.) Trots de aanhoudend vallende sneeuw, welke gedurig de rails bedekte, kwam geen enkele trein te laat op do plaats z(jner bestemming aan. 't Ging met groote moeite, dat is waar, want bjjna den geheelen dag zag men twee locomotieven soms voor oen enkelen passagiers wagen, doch het was ten dienste en zeer ten gerieve van het publiek, dat daardoor des te meer ver trouwen stelt in eene directie, die zich zoo flink van hare taak kwijt. In tegenstelling mot bet bericht van de vorige week, toen men bij eene dergelijke gelegenheid op een heelen dag slechts een enkelen trein miste, zonder dat de reden van dit ongeval er by vermeld werd, kunnen we dus nu mededeelen, dat de dienst niets to wenschen overliet on in den regel van dien aard is, dat zij andere dergelijke ondemomingen tot voorbeold kan strekken. De Noord-Zuid-Hall. stoomtram (Leiden Haarlem) moest door opeenhooping van sneeuw enkele trammen doen vervallen. De IJselstoomtram reed met twee locomo tieven. De treinen uit het zuiden ondergingen eveneens eenige vertraging. Reizigers, die gisteren om tien uren uit Rotterdam moesten vertrekken, stapten eerst om elf uren in en kwamen natuurlijk te dezer stede daardoor later aan. In hare zitting van gisteren veroordeelde de Haagsche rechtbank H. v. d. K., P. L. H. en A. P., die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van worst, varkenskluiven en jenover te Leiden, resp. tot 1 maand, 14 dagen en 1 maand gevan genisstraf. Eon fatsoenlijk gekleed porsoon met oene pet op 't hoofd vervoegde zich gisteravond in een hoedenwinkel in de Koning straat in Don Haag om een hoed te koopen, waarin h(j niet slaagde en waarna hy vertrok. Zeker in do meening dat een hoed netter staat dan oene pet, liet hij echter zijn hoofd deksel achter en zette een nieuwen hoed op, wolke handige vorwissellng de winkelier eerst na zjjn vertrek ontdekte. De politie, van 't feit in kennis gesteld, nam nog, voor er een uur verloopon was, den dader reeds iu verzekerde bewaring. De welbekende persoon, die onder den naam van graaf De Thouars reeds vroeger velen hotelhouders tot slachtoffer maakte en wegens oplichtorij word veroor deeld, heoft opnieuw de residontio tot arbeids veld uitverkoren. Bi) eenige koffiehuis- on hotelhouders heeft hy uitstekend gegeton on geslapen, zonder aan betaling te denken. Men zy dus ook hier op zyne hoede! In de Haarlemmermeer is afge- brand de boerdery van P. F. Lammers, Ring- dyk by Bennebroek, J 33. Oorzaak vermoedo- lijk door den schoorsteen. Eerst heeft de spuit van Bonnebroek, daarna die van Hoofddorp dionst gedaan. Zaterdag j 1. werd in het militair hospitaal te 's-Hage het huweiyk voltrokken tusschen don jager U. en zyne bruid. De bruide gom, die zwaar ziek is, was in de officierszaal overgebracht, welke door het aanbrengen van bloemen enz. eonigszins in overeenstemming was gebracht met de plechtigheid, welke zou plaats hebben, terwyl door de doctoren zorg was gedragen dat het aan de familiebetrek kingen, die tegenwoordig waion, niet aan ver- verschingen ontbrak. De majoor Kreyger, administrateur van het hospitaal, en de off. van gez. 1ste kl. dr. Yan der Stok, behoorden tot de getuigen. Gistermiddag ongeveer óén uur brak te Amsterdam in het bovengedeelte van perceel 280 op den Amstel by de Prinsongracht, bewoond door den heer Schutters, een brand uit, welke, aangewakkerd door den fellon wind, zeer spoedig vervaariyk om zich heen greep, zoodat ook de beide belendende perceeleu werden a-angot^t. Met behulp van eene stoom spuit was de brandweer den brand spoedig meester. Perceel 280 is van boven geheel uitgebrand, terwyi de andere lichtere schade bekwamen. De gevels der huizen, daar die bespoten waren, geleken ysmassa's. Volgens de „Ned. Sport" zal, ten gevolge van den buitengewoon lang aanhou denden winter, het concours hippique dor Am- sterdamsche Sportclub nietop Paasch-Maandag, maar op een later te bepalen dag plaats hebben. Nauwoiyks is op zee de belang ryke aanzeiling van hot visschersschip S. C. H. 121 door een tot nu toe onbekenden bark voorgevallen, of wederom heeft het 11. Zater dag 17 Maart, des namiddags te vyf uren, geen haar gescheeld of een ander tooneol van geiyken aard had afgespoeld geworden. Het bomschip S. C. H. 68, schipper C. D. Pronk, reeder de heer A. Hoogenraad, was by den helderen dag vis6chende met zyne schrobnetten, toen plotseling een groote drie master recht op 't kleine visschersschip aan hield en in plaats van koers te veranderen, eenvoudig deed alsof het visschersschip, ken baar aan zyn mast met zeilen bovendien, er niet was. Hadden de schepelingen van het visschersschip, genaamd „Marnix van St.-Alde- gonde", de tegenwoordigheid van geest niet gehad eene kostbare vischlyn te kappen, waardoor zy uit don koors van den driemaster kwamen, dan ware ongetwyfeld een ongeluk, dat aan de Argo" zou herinnerd hebben, voorgevallen. Gelukkig is de driemaster, zynde de „Frederika", van Bremerhavon, bekend. D e t r a m d i o n s t h e e f t h e t te Am sterdam gisteren hard to verantwoorden ge had. De sneeuw, eerst door hevigen noord oostenwind, later door een ietwat zachtzin niger zuidooster voortgezweept en veelal meer als zaagsel dan in vlokjes neerdalende, maakte de handhaving van den geregelden dienst onmogeiyk. Na twaalven moesten twee spannen aanrukken en werd de dienst be perkt; ook met de dubbele bespanning kon slechts met groote moeite worden geredon. By hoogten en bruggen hielpen de buiten staande passagiers de paarden oen handje, door flink op te duwenin de krommlDgen was al het beleid der koetsiors en de routine der paarden noedig om den wagen in het spoor te houden. Toch kon niet overal ont- fporing worden vermeden. Op onderscheidene punten werden tegen het vallen van den avond ploegen arbeiders aan het werk gezet om byeengedwarrelde hoopen sneeuw te ver- wyderen. Do A. O. M. geeft 't zoo spoedig niet op. De geheele dag en avond gaven een flauw begrip van hetgeen in de laatste dagen uit zoo vele plaatsen in Europa en Amerika is gemeld, gelukkig slechts flauw. Daarginds geschiedt toch alles op breeder schaal dan by ons. Gisteravond en in den afgeloopen nacht is voortdurend een fijne jachtsneeuw gevallen. Men meldt uit 's Hertogenbosch dat het water aldaar langzaam begint te val len de stand bedraagt 5.09 meter boven A. P. De Bokhovensche overlaat werkt nog over 500 meter met gemiddeld 52 cM. naar binnen. Aan de sluis te Crevecoeur is de waterstand van de Maaszyde 5.30, aan do Diezezyde 5.03 meter boven A. P. De stationsbezetting langs de Maas van Kuik naar Den Bosch is opge geven. Uit Zwolle wordt d. d. 19 Maart gemeld Door den aanhoudenden snoeuwstorm onder vindon de verschillende spoortreinen groote vertraging; de laatste trein, welke gisteravond van hier naar Kampen vertrok, bleef dezen nacht by het station Mastenbroek in de sneeuw vastzitten. Een hulptrein word van Kampen ontboden, waar de passagiers ongeveer te 1 uur aankwamen. De eorsto treinen van en naar Kampen vertrokken hedenmorgen in het geheel niet; de middagtrein uit Kampen kwam in plaats van 1.45, hedenmiddag te 4.20 hier aan, de trein uit Almeloo kwam in plaats van te 11.14 te 4 uren hedenmiddag hier aan. Do Dedems- vaartsche stoomtram heeft heden den dienst j moeten staken. De snoeuwstorm bleef den geheelen dag aanhouden. iu f iwy w5MaM5MgBeaaai^->?Agigaia7ac€j»Bg3£Sz.vlBwpa?{ii Ten gevolge van de groote massa sneeuw, waarmode de wegen bedekt zyn, heeft de stoomtram van Deventer naar Borkeloo den dienst Zondag-avond moeten staken. De spoor trein van Deventer naar Zutfen bleef Zondag avond een uur in de sneeuw te Gorsel zitten. Er werden twee machines uit Zutfen ontboden, welke hem weder losmaakten. Gisteren was groote vertraging in de aankomst der verschil lende middelen van vervoer. Door den geweldigen storm is in de om streken van Deventer de sneeuw buizen hoog opgejaagd. Het verkeer is op sommige wegen hoogst moeieiyk. Het verkeer per stoomtram tusschen Vucht en Den Bosch is wegens de sneouw gestaakt moeten worden. Yan Terscholling wordt gemeld dat de sneeuwstorm aldaar vyf dagen woedt en de ellende in vele gezinnen ongekend gestegen is. Een 80-tal manschappen zyn aan het werk gesteld om de sneeuw op te ruimen. De be looning wordt uitgereikt in levensmiddelen. Kantongerecht te Lelden. Door het kantongerecht alhier zyn ver oordeeld R. M., te Leiden, wegens verzuim van aan gifte, te Leiden, voor de nationale militie, het recht tot strafvordering door verjaring vervallen verklaard en het O. M. niet ont- vankeiyk. "W. M. d. J., te Zoeterwoude, wegens als- voren, te Zoeterwoude, idem. E. J. E., te Oegstgeest, wegens alsvoren, te Oegstgeest, tot 2.50 of 2 d. hechts. M. F. v. R., te "Warnsveld on G. J. J., te Boksmeer, beiden wegens alsvoren, te Oegst geest, ontslagen van alle rechtsvervolging. P. H. v. D., te 's-Gravenhage, wegens te Zoeterwoude een trekdier op den openbaren weg laten staan zonder voorzorgsmaatregelen te nemen tegen het aanrichten van schade, tot ƒ1 of 1 dag hechtenis. X d. H. en B. S., te Noordwyk, wegens te Noordwyk in vereeniging verwekken van burengerucht, waardoor de nachtrust kan wor den verstoord, elk tot ƒ2.50 of 1 dag hechtenis. G. v. D., te Noordwykerhout, wegens te Noordwykerhout, zonder daartoe gerechtigd te zyn, Ioopen op eens anders grond, waarvan de toegang op eene voor hem biykbare wyze door den rechthebbenden is verboden, tot 1 of 2 dagen hechtenis. P. Z., te Leiden, wegens te Sassenheim als geleider van eene door een hond getrokken kar op dat voertuig plaats nemen, tot ƒ1 of 2 dagen hechtenis. L. P., te Leiden, wegens te Lolden eene giybaan maken elders dan op do gemeente wateren, door iemand boven de 10, doch be neden de 16 jaren, met oordeel des onder- scheids, tot 0.50 of 1 dag hechtenis. C. v. d. W., te Noordwyk, wegens te Noord wyk helmsnyden, staande op de onvrye duinen van het Hoogheemraadschap Ryn- land, tot 1 of 2 d. hechtenis. G. v. d. W., te Noordwyk, wegens stroopory, te Noordwyk gepleegd, tot 2.50 of 2 d. hechtenis. M. X L., te 's-Gravenhage, X v. W., te Leidon, P. L. en J. W. D. te Leiderdorp, en J. P., te Leiden, allen wegens te Leiden wateren op straat, buiten de daargestelde waterplaat sen, elk tot 0.50 of 1 d. hechtenis. P. F. V., te Leiden, wegens zich in konne- ïyken staat van dronkenschap op den open baren weg bevinden, tot 2-maal ƒ1.50 of 2-maal 2 d. hechtenis. H. D., te Leiden, voor hetzelfde misdryf, 0.50 of 1 d. hechtenis. B. v. d. K., te Leiden, voor hetzelfde mis dryf, tot 5 d. hechtenis. C. d. V., A. F., G. L., P. X S., vr. v. X K., D. L. A. H., allen oveneens voor hetzelfde misdryf, elk tot ƒ1 of 1 d. en X J. L., tot 1.50 of 2 d. hechtenis. KOLONIËN. BATAVIA, 13-17 Februari. Aan een door de rogeering van den Gou verneur van Celebes en Onderhoorigheden via Soerabaia ontvangen telegram, dd. 9 Januari jl., wordt het volgende ontleend „Tusschen Wadjo en Boni zyn weer ge schillen gerezenoverigens politieke toestand goed. Gezondheidstoestand minder goed; vele koortsen". Den 13den Febr. zyn door den heer Behrend, deurwaarder by den raad van Justitie te Soerabaia, aan de vier veroordeelden in de zaak-Swaving, de arresten van hot Hoogge rechtshof beteekend. Mevrouw Swaving en mevrouw Vogel hoorden zeer kalm de beslis- sing van het hof aan en waren niets ontsteld. Op de medodeeling van den heer Behrend dat haar nu nog acht dagen restten om gratie te vragen, zeide mevrouw Swaving daarover eerst haren papa te willen raadplegen. De inlanders Pak Walang en Soerosmito daarentegen schrikten hevig, toen zy hoorden dat ook het Hooggerechtshof hen ter dood had veroordeeld. Het Hooggerechtshof heeft bepaald dat de doodstraf aan alle vier op de hoofdplaats Solo zal worden voltrokken. Een Europeesch militair, die gepension- neerd en met paspoort naar Europa zou gaan, begaf zich gisteren naar Tandjong Priok, trok, by de haven aangekomen, zyne kleederen uit en nam een bad. De man is, sedert hy in de haven sprong, niet meer levend teruggezien. Hedenmorgen werd zyn lyk opgovischt en naar het militair hospitaal te Weltevreden overgebracht. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn dc volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Op verzoek, ocrvol nit 'elands dionet, de hulpondorwjjzeres bij bet op. 1. ond. C. L. A. Perret; uit 's lande dicnel, J. M. Nelieeon: op verzoek, eervol, mr. J. Reepmaker en P. D. E. Van Oesonbrnggen, Op verzoek, eervol uit zijne botrekking, tv. ziekte, de late commies op hot ree.-kantoor te Soerabaia P. N. Veenstra. Benoemd: B(j het binnenlandscb bestuur op Java cu Madura: tot contr. 2do kl. D. Do Bo:r en C. P. Riviéro; tot aap-contr. J. H. Liefrinek c-n M. r. Korovaartot lston commies op het res.-kantoor te Soerabaia, O. P. Van den Broektot lsten commies op het bureau van don civ. en mil. gouverneur van Atjeh en Onderh., do ambtenaar op non-act. P. J. H. Tellings. Met intr. zjjner benoeming tot secr. der rea. Bantam, tot secr. der ros. DJokdjaksrta, L. N. Van Moeverdeu; tot hoofdinsp. der koffiecultuur, Tb. Mounier; tot ing. 2de kl. J. I. E. Van Bergentot opz. 3de kl. A. G. Den Hertog; tot voorz. van den landraad te Tangil, mr. F. C. H. Lorch; tot werkmeester van de ijzerbewerking bij de expl. der Woator-Irjnen, C. J. Blois Van Treslong; tot opz.-machinist 1ste kl. J. E. Do Meijier; tot Opz. lste kl. J. M. Van Zovonter en W. Somtot opz. 2de kl. J. A. Kempees en A. O. Behouden; tot stationschef 2de kl. W. F. N. Sijnja; tot contr. 2de kl. J. J. W. Brouwer; tot adsp.-contr. O. A. Stcondam. Geplaatst: In de contröle-afd. Tjlpoetri, afd. Tjiandjoer, do contr. 2de kl. H. Th. Hondriksz; in do contröle-afd. Pekalongan, afd. van dien naam, de contr. 2de kl. L. A. Arends; in de contröle-afd. Kapon- gan, afd. Panaroekan, res. Bezoeki, de contr. 2do kl. G. F. De Haan; in do afd. Landak, ree. Westerafd. van Borneo, de contr. 2de kl. C. Kemper; in do afd. Soengei Kakap, ros. Westerafd. van Borneo, do adsp.- control. A. A. Hokker. Gestold: Ter beschikking van den ass.-res. van Pjomber, ree. Bezoeki, do ambtenaar voor den burg. dienst A. H. Blaexer. Verplaatst: Van de contröle-afd. Blitar, aflh van dien naam, naar do contröle-afd. Kertoeono, afd. Berbek, ros. Kediri, de contr. lste kl. C. F. Zeeman van de contröle-afd. Kertoeono, afd. Berbek, naar de contrólo-afd. Blitar, afd. van dien naam, do contr. lste kl. J. W. Mesman; van de afd. Soengei Kakap naar de afd. Soekadans, res. Westerafd. van Borneo, de adsp. contr. H. E. Muller. Overgeplaatst; Van de op. lste lag. sch. te Soerabaia naar do op. 1. sch. te Bodjonegoro (Kern- bang) de hulpondonrjjzeres C. J. Kuipers. Tydeljjk belast: Mot de waarn. der betrek king van onderwjjzor 3do kl., de ond. op non-aot. G. lleoman, laatstelijk ond. 2de kl. Departement van Oorlog. Bevorderd: Bij bet wapen der inf., tot kapt. J. G. Koster; tot lsten lnit ,T. H. H. Dommere, K. M. De Jager en J. O. Smits. Eervol ontslagen: Uit Zr. Ms. mil. dienst, met reebt op pensioen, M. H. A. Braining. Vorleend: Een tweoj. verlof naar Europa, aan L. P. Van der Spil; idem naar Nederland aan J. Beots. Passagiers van Batavia naar Amsterdam vortrokke» raethetNederlandsche Mail-stoomschip „Prins Alexan der", commandant C. A. Bakker lste luit. der inf. A. A. Schutten, assistent-resident J. J. Donnen, lste luit. der inf. C. Lamberts, luit. tor zee lsto kl. L. C. Rovers, lste lint. der genie C. Do Vries, mevrouw Blume, mej. Erley d'Abo en jongeheer d'Abo, mevr. de wed. P. J. Meetel geb. Van Nerum, offle. van gez. lsto kl. L. P. Van der Spil, cchtgenoote en 3 kinderen, contr. Binnenl. Bestuur Omen, mevrouw Spelman en 2 dochters, L. G. A. Seist, benevens Zr,Ms. troepen en schepelingen. BUITENLAND. FrnnUrjjk. In de Kamer van Afgevaardigden was gis teren de interpellatie van den heer De Cas- eagnac over de maatregelen tegen generaal Boulanger aan de orde. De minister Tirard zeide dat niet slechts de eerste ten opzichte van den generaal ge nomen maatregelen op goede gronden steun den, maar dat hy voornemens is nog andere te gelasten. De minister kon gisteren niet de noodige inlichtingen geven, maar eerst heden, wanneer allo maatregelen tegen generaal Boulanger zouden genomen zyn. De interpellatie is daarop tot heden uit gesteld. Dnitaohland. In den Ryksdag is gisteren de Boodschap des Keizers voorgelezen, waarin de Keizer verklaart dat hy op de meest stipte wy'zede constitutie des Ryks en de rechten der Bondsstaten zal handhaven.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2