zjjn. Van deze nieuwe onderhandelingen koes tert men de beste verwachtingen. In 't dorp Lippenhuizen zou oen arbeider een wagen wegduwen, welke dicht by eone sloot stond. De wagen reed evenwel achteruit, de arbeider viel er onder en werd zóó ernstig gewond, dat by reeds aan de gevolgen is overleden. Men meldt uit Nijmegen, dd. 15 Maart (4 uren 'snam.j: De Waal is sinds hedenochtend 12 u. nog 3 c.M. gewassen. De peilschaal teekent thans 12.29 M. boven A. P., of 6.07 M. Nymeegsch peil, zijnde 3.31 M. boven middelbaar peil. Fraai weder. Met don derend geweld loopt het waterover de meeste zomerkaden, en door sommige sluizen, die men heeft opengezet om andere onheilen te voor komen. Do overlaat aan den Ooijschen djjk zal bij eenigen verdoren was spoedig over eene lengte van p. m. 150 M. beginnen te werkonmen beraamt echter maatregelen om dat geval te keoren, daar het te laat in den tyd is, en door de overstrooraing de uit gestrekte weilanden van den Ooyschen polder grooto schade zouden lijden. Gisteren hoeft men do sluizen van den Bommelschen buitenpolder moeten openzetten, daar het water niet meer was te keeren; daardoor staan nu een paar steonfabrieken en andere gebouwen, benevens eone grooto oppervlakte land, onder water. Ook de sluizen van de Van Brienenswaard zijn opengezet, zoodat dio waard blank staat. Men kan daar als het ware het water zien wassen. Alle steenfabrieken, zoowel boven als beneden Nijmegen, hebben het werk gestaakt. Een groot aantal arbeiders is daardoor zonder ver diensten, waardoor de nooddruft onder die menschen groot is. Het kwelwater richt reeds enormo schade aan. Do Eilekomsche polder staat door ditscherpe, voor de landerijen hoogst nadeelige water, geheel onder. Over groote afstanden ontmoet het oog nu niets dan de bruine golven der rivier, waar'anders omstreeks dezen tyd van het jaar reeds druk het land bewerkt wordt. De strekdam vóór de stad is geheel ondergo- loopen, terwyl spoedig de toegang tot de Lagemarkt van do Waalkade onmogelijk zal zyn. Te midden van de rivier branden nu ettoiyko straatlantaarns dag en nacht door, daar men die niet kan blusschen. Te Lienden zyn gisteren by het wassende Rynwater de uiterwaarden ondergeloopen. Overigens is in den stand van het water weinig verandering gekomon. Het water is overal dreigend hoog. Een achtjarigknaapje te Keppol, dat op weg naar huis zyne klompen in het water wilde afspoelen, had het ongeluk voor over te vallen en te verdrinken. Volgens telegram uit Nieuw- York kan tusschen 19 en 21 Maart storm weder verwacht worden op de Britsche en Fransche kusten. Het schoenerschip „Fri,"kapt. Gundersen, van Amsterdam naar Frederik- stad, is in de Noordzee gezonken. Een gedeelte der equipage is gered en te Grimsby geland. Hot stoomschip „Galcorm Castle" is gisternacht, tydens sneeuwstorm, te Bal- gawanpoint, in Luciebaai, drio mylen benoor den Drumore, op de klippen geloopen en totaal verongelukt. Er zyn reeds eonige lyken der bemanning aan land gedreven. De gezag voerder en vyf man verdronken. Twee man zyn gered. Nadere berichten uit Noord- Amerika bevestigen hot vermoeden dat de sneeuwstorm zich niet bepaald heeft tot Nieuw- York, maar de ganscho landstreek heeft ge teisterd. Te Boston en te Philadelphia werd o. a. evenoens het geheele verkeer gestremd. Het aantal ongelukken is ontelbaar. Van de negen en twintig loodskotters, welke te Nieuw- York thuis behooren, waren er slechts twee tydens den storm in do haven. Negen leden schipbreuk en achttien werden de open zee in gedreven. Te Nieuw-York zelf is de toestand voel ver beterd, dank zy don dooi, die thans is inge vallen. De goederenbeurs sloot om twee uren, maar de fondsenbeurs bleef den geheelen dag weor opon. Duizenden handen houden zich thans onledig met sueouwopruiming en met het herstellen der schade. Op den luchtspoorweg liepen weer «enige treinen. In den omtrek van vyftig mylen der stad bleven niet minder dan vyf en zeventig treinen steken. Aan levensmid delen en brandstof begint men gebrok te krygen. De binnenlandscho tolegraafgemeen- schap is nog gestremd. Telegrammen naar Boston on Philadelphia gaan via Londen. BEMM—BBBaaii i i Ook in Engeland heeft de nawinter veel schade en last veroorzaakt. In de provincie werd hot verkeer op verschillende plaatsen geheel of gedeeltelyk gestremd. Doch in ver- gelyking met Amerika vallen de voorvallen aldaar natuurlyk in 't niet. BUITENLAND. Frankrjjk. Do Kamer van Afgevaardigden heeft gis teren het artikel van het ontwerp der begroo- tingscommissie, betreffende den tax op alco hol, verworpen. De Kamor hooft tevens met 317 tegen 229 stemmen hot voorstel der budgetcommissie tot opheffing dor belasting op de fabricage van dranken aangenomen. De belasting ver tegenwoordigt eone inkomst van 160 millioen franken. De budgetcommissio wilde deze terugerlangen door eene eenvormigo belasting op den alcohol en intrekking van het privilege, door de branders van ruwe spiritus genoten. Generaal Boulanger heeft aan den af gevaardigde Laguerre een telegram gezonden, waarin hy zegt tweemaal te Parys geweest te zyn om zyne vrouw, die ziek is, te bezoe ken, nadat de minister van oorlog zyne toe stemming daartoe had geweigerd. „Het land", zegt hij verder, „zal zich niet om den tuin laten leidenhet zal begrypon dat men mij treft, niet omdat ik te Parys geweest ben, maar enkel wegens den uitslag der verkie zingen op 20 Februari, ofschoon men geen enkel bewys heeft kunnen vinden, dat ik my in die verkiezingen heb gemengd." Ofschoon op non-activiteit gesteld, is gene raal Boulanger toch niet verkiesbaar. Evenwel valt het niet te betwyfelen, of zyne candida- tuur zal in onderscheidene departementen gesteld worden. De „Cocarde" en de „Intransigeant" vallen de regeering heftig aan, wegens den ten op- zichto van Boulanger genomen maatregel. De „Pays" en de „Nation" zeggen dat het der .regeer-ing zal berouwen, daartoe overge gaan te zyn. De „Cocarde" meldt dat gister avond to Clermont-Ferrand manifestation zouden plaats hebben. Dultschland. Het Huis van Afgevaardigden zal reeds morgen, Zaterdag, eene zitting houden, ten einde de beraadslagingen over do begrooting voort te zetton. Maandag zal waarscbynlyk de boodschap des Konings in beide Kamers worden voorgelezen. De Rijksdag zal vermoedelyk Dinsdag of Woensdag worden gesloten. De Keizerlyke boodschap, welke daar zal worden voorgelezen, is reeds onderteekend. De Keizerin-weduwe ontving om twaalf uren de prinses van Wales, den koning van Belgiö en den Deenschen kroonprins, en ver volgens de Russische grootvorsten en de konin gen van Saksen en Rumeniö. Ook Keizer Frederik zou gisteren de Rus sische grootvorsten ontvangen. De koningen en prinsen, die den Keizer do laatste eer komen bewyzen, zyn nu allen aangekomen. Tot de laatstaangekomenen be hoorden de Russische grootvorsten, die zich van het station onmiddellyk naar den Dom begaven. Door den Brunswykschen Landdag is het inkomen van den Regent (Prins Albrecht), hetwelk 825,000 Mark bedraagt, met 300,000 Mark por jaar verhoogd. Groot-Brltan n!8. In het Lagerhuis deelde Sir James Ferguson gisteravond mode dat de Egyptische regoering eene nieuwo loening wenscht te sluiten; het juiste bedrag is evenwel nog niet bekend. Hek grootste deel der leening zal moeten strekken tot uitvoering der jongste schikking mot den ex-Khedive en de wyziging in het regelen van zyn jaargeld, daar de tot aflossing der jaariyksche pensioenen af te stano lande- ryen voor de domeinleening zyn verpand en ingelost moeten worden. Hot resultaat der overdracht zal een mindere druk op de Egyp tische inkomsten zyn. CU Berlijn. Groote toebereidselen zijn gemaakt, zoo door de regeering als door do particulieren voor de teraardebestelling. Een groot aantal werklieden was steeds aan den arbeid om de straten, welke de rouwstoet hedenmiddag moest volgen, van sneeuwen modder te reinigen, terwyl eveneens, vanwogo het stodolyk bestuur, de geheele weg van de Brandenburger poort tot Charlotten- burg werd schoongehouden. Van den Dom tot do Brandenburgorpoort zyn alle huizen versierd mot rouwfloers, en ook de lantaarns, welke zouden branden als de stoet voorbytrok, zyn met krip omwonden. Byzonder fraai beloofde vooral de Brandenbur gerpoort te zullen worden en het standbeeld van Frederik den Grooten tegenover het pa leis, dat tot het middelpunt eener grootscho rouwdecoratie was gekozen. Zeker was het, dat de begrafenis-plechtig heid zou worden bygewoond door den konjng der Belgen, den koning van Saksen, den koning van Rumenié, den kroonprins van Oostenryk, den kroonprins van Griekenland, den kroon prins van Italiè, den grootvorsttroonopvolgor van Rusland, grootvorst Nicolaas en groother tog Michael van Rusland, den prins van Wales, prins George en prins Frederik van Saksen, prins Lodowyk en prins Leopold van Beieren, den Groothortog van Oldenburg, den Hertog van Coïmbra, den Groothertog en den erfgroot- hertog van Hessen, hertog Albert, prins Wil lem, prins Nicolaas van Wurtemberg, den Groothertog en de Groothertogin van Mecklen- burg-Strelitz, prins Alexander, prins Hendrik en prins Frederik Karei van Hessen, den hertog van Coburg, den erfgroothertog en prins Horman van Saksen-Weimar, prins Karei en prins Willem van Baden, den hertog en den erfprins van Anhalt, den hertog van Al tenburg, den hertog van Meiningen, do tweo prinsen Reuss, de twee prinsen Schwarzburg, benevens prins Christiaan en prins Julius van Denemarken. Aan het hoofd van den stoet gingen negen, eskadrons cavaleriè van verschuilende regi menten en een aantal bataljons infanterie en- van andere wapenen. Na verschillende hooge hofdignitarisson volgde de lykkoets, bespannen met acht paar den, elk paard geleid door een staf-officier. De slippen van het lykkleed werden gedragen door ridders der Orde van don Zwarten Adelaar, het baldakyn over de lykkist door twaalf generaal-majoors, de cordons door vier luite nant-generaals. Naast do lykkoets gingen do twaalf luitenant-kolonels, die de kist er op haddon gezet, benovens verscheidene hoogo staf-officieren; daarachter 's Konings lyfpaard, onder geleide van den stalmeester des konings. Van den Dom tot de „Siegesallée" is do weg 1800 meter lang, zoodat men er in vier ryen aan beido kanten 24,000 personen meende te kunnen opstellen. Op de Parisor Platz zyn acht tribunes op gericht van byna 19 meter lengte by ruim 15 meter breedte. By het offlci&e! programma voor de uit vaart is bepaald dat de plechtigheid te 12 uren plaats vindt; tusschen 11 en 12 uren luiden alle klokken, met drie tusschenpoozen. By het eerste gelui nemen de hoogste waar- digheidsbokleeders plaats aan het hoofdeinde van het lykdaarna volgon de overige ge- noodigden; eindeiyk de vorstelyke personen. Voor de Keizerin en de overige vorstinnen zyn zetels geplaatst rondom het altaar; voor het corps diplomatique is eene tribune op gericht. De hofpredikant Kögel zou eene lyk- rede houden. In den stoot zyn 37 groepen van minis ters, maarschalken, generaals, regeerings- commissarissen enz. vertegenwoordigd. Na afloop van den tocht, by aankomst van het lyk aan het Mausoleum, worden 101 salvo's van het geschut gelost. Prins Von Bismarck zou de plechtigheid niet bywonon, daar professor Schweniger dit ten strengste heeft verboden. Do toestand van den kanselier is volstrekt niet verontrustend, maar toch moet de kanselier het grootste gedeelte van den dag op do sofa liggen. Vol gons het programma zouden Von Bismarck en Von Moltke de kroon en het rijkszwaard van den overloden Keizer dragen. Nog steeds ontvangt de Keizer uit alle oorden der wereld telegrammen, waarin vor ston en burgers hunne deelneming betoonen over den dood zyns vaders. Ook de keizers van China en Japan bleven daarby niet ach terwege en zelfs zond Nasser-Eden-Chan- Kadjar, de schah van Perziö, den Keizer een tolegram van rouwbeklag uit Teheran. De leden van den Landdag en den Ryks- dag hebben een ruim gebruik gemaakt van de vergunning, welke hun was toegestaan om het lyk des Keizers nog 's avonds van halftwaalf tot halféén te mogen bezichtigon. Met hunne familieleden begaven zy zich in grooten getale naar den Dom, welke in dit uur tijds nog door ongeveer 3000 personen word bezocht. Terzelfder tyd verscheen ook de kroonprins nog eens, ten einde een laatsten blik te werpen op de gelaatstrekken van zyn grootvader. Na dien tyd werd hoi gedraos van allen, die nog binnen wilden dringen, weJ zóó groot, dat men zich genoodz;,, zag J deuren om één uur te sluiten. Eene ontzagiyke hoeveelheid bloemen M opgestapeld by de Lik baar dos Ktiz irs. y j alle oorden der woreM werden z9 gezonden! zoo namens do vorsten der verschillendJ Staten en de leden van het koninklijk huisI als van veroenigingeu, steden en olders vtrJ nende Duitschers. Namens do in Amsterdam en in Rotterdam! wonende Duitschers-werd heden op do lykbai neergelegd een zilveren krans, welke indet-l daad een reuzenkrans is. Gehecht op een zwanj fluweeton kussen, trof hy door zyn stifea eenvoud en fraaie bewerking. De bladen zj.J bewerkt in mat-zilver en worden afgewissell door kleine appelen in geoxydeerd zilver. Heil kunstwerk, dat dor fabriek van de heereJ Hoeker en zoon te Amsterdam alle er aa.J doet, niet het minst oin den korten tijd, vool het werk toegostaan, werd door eene deputatiJ van to Amsterdam en te Rotterdam wonepdj Duitschors naar Berlyn overgebracht. Het opschrift van deze hulde aandeno'veJ leden vorst luidt; „Ihrem Kaiser Der.fsehlamj'l trauerende Sühne in Holland". Do krans J niet veel minder dan een meter in middellij en er zyn vier kilogrammen zilver voor gel bruikt. In Berlijn heerscht natuurlyk groote hl weging. Van allo kanten brengen de treine de vreemdelingen aan, die de clechtigheij' komen aanschouwen. Keizer Frederik was gisteren aanmerkeliJ beter. Hy bleef by zyn plan om te voet deJ te nemen aan den ïykstoet en hy heeft ze I zyn naam op het programma van don optoch ingevuld, maar de geneesheeren bloven zic| ten sterkste tegen dit voornemen verzettel Overigens verrichtto do Keizer weer zjjtJ gewone bezigheden on ontving ook prins vJj Bismarck, met wien hij zich gem men tijm over staatszaken onderhield. Als een bewys. hoe flink de Kei., isworol hot volgende verteld Toen Von Bismarck hem dezer dagen oval staatszaken kwam spreken, las hy al <hl stukken en stelde in alles eene onverdeeld™ belangstelling. Op zeker oogenblik was ee;| stuk noodig, dat op eene andere tafel val neergelegd. Nog vóór de kanselier van zijJ stoel was opgerezen, was de Keizer toeal opgesprongen en had zelf het bewuste sfak| gehaald. Von Bismarck moet in de laatste dagel aan zyne omgeving herhaaldelyk zijne groot! bewondering hebben uitgesproken over ;J voorbeeldelooze kalmte en helderheid van gee.-Jl van zyn nieuwen gebieder. Nu reeds bestaat het voornemen voor Keize;| Wilhelm twee standbeelden op te richtec I Een ruiterstandbeeld wil men plaatsen op deal Pariser-Piatz, by het bekende standbeeld ml Frederik den Grooten, en eene zuil op til Koningsplein by de „Siegessaule," welke del reeds staat. Ook in verschillende andere steden vnl Duitschland worden plannen gemaakt tot bel oprichten van standbeelden voorden „Heldeil Kaiser." De gemoenteraad van Keulen stond daarveI 30,000 mark too en Munchen zal dit voor-I beeld volgon. Telegrammen. PESTH, 15 Maart. De „Pester Lloyd" mes te weten dat hertogin Clémentine naar Berlin en St.-Petersburg zal reizen om pogingen» te wenden dat alle mogendheden den Coburga zullen erkennen als vorst van Bulgarye. Een» bevestiging dezer tyding, welke spreekt va eene nagenoeg hopeloozo zending der hertogir- moet nog inkomen. BERLIJN, 15 Maart. Hoogst roerend wan gisteravond de eerste ontmoeting tussches den Keizer en zijne kranke moeder. Keizerin Augusta was des avonds naar Charlotte»- burg gereden, daar de geneesheeren het voor don Keizer ongeraden achtten, zich naar Ber lyn te begeven. Keizer Frederik knielde v«r zyne moeder, legde zyn hoofd in haren schooi en weende langen tijd hevig. Keizerin August-H vergezeld van de groothertogin van Bad: I bleef byna een half uur bij haren zoon :l Charlottenburg. ROME, 15 Maart. De Paus heeft een scho ven gericht aan Keizer Frederik, waarin, tH halve innige- deelneming in het overlijden v I Keizer Wilhelm, de hoop wordt uitgedrr- dat de betrekkingen tusschen Duitschlandal

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2