ft 8614. >ri*ij<lao 16 Maart. A0. 1888. feze £ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (2jpn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 15 Maart. Feuilleton. Aan den rand des afgronds. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden1.10. Franco per poet1.10. Afzonderlijke Nommere0.06. PRIJS DER ADVBRTENTIEK: Van 1—6 regel* 1.05. Iedere regel meer/0.17|. Grootere letters naar plaatenümte. Yoor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. =1 De 1ste luit. F. A. F. Sommer, van liet de bat. 4de reg. inf. te Leiden wordt voor jaar gedetacheerd by het O.-I. leger en zal |jen 28sten April a. s. per ss. „Prins Alexander" v.ino bestemming volgen. Met ingang van 1 April a. s. worden by et 4de reg. inf. benoemd, tot leeraar bij den cursus, do 1ste luit. J. G. Kist, en tot onder- vyzer op de voorbereidende school do 1ste luit. H. G. Van Meurs. By de te Waddingsvoen gehouden ver kiezing voor een lid van den gemeenteraad zyn uitgebracht 89 stemmen op den heer J. Van ïder Hoe, 68 op den hoer J. Van Bergen en G4 p den heer A. Houdyk. Er moet dus her- teniming plaats hebben tusschen de hoeren 'an der Hee en Van Bergen. De groothertogin van Saksen en de Prinses Von Wied hebben aanzienlijke bijdra gen geschonken ten behoeve van het „Toe vluchtsoord voor belioeftigen" in Den Haag. Te 's-Gravenhage zijn op 14 Maart voor uttigo handwerken geëxamineerd 10 candi- daten. Toegelaten do damesM. M. A. Goorissen en J. P. Kesteloo, te Rotterdam. Men bericht dat de heer T. A. J. Van Asch Van Wjjck hoeft medegedeeld dat hy in de Tweede Kamer voor Kampen zitting zal nemen. De daardoor noodig geworden nieuwe verkiezing voor Amersfoort zal ver moedelijk op 27 Maart plaats hebbon. Naar men verneemt, bestaat het voor nemen, de door de benoeming van mr. Bjjloveld tot procureur-generaal opengevallen betrek king van advocaat-generaal bjj het gerechtshof te 's Gravenhage niet te vervullen, evenmin als die van substituut-griffier bjj dat college, ontstaan door de bevordering van den tegen- woordigen titularis. Naar het „A. H." met zekerheid ver neemt, bestaat het plan, vanwege liet Ryk to Enkhuizen een proefstation op te richten, ten einde een zoölogisch onderzoek in te stel len ten behoeve der zeevisscherij. Reeds is door dr. P. P. C. Hoek bjj den Raad dor ge meente Enkhuizen een stuk grond aangevraagd, waarop het gobouw zal geplaatst kunnen worden. De minister van binnenlandscho zaken, overwegende dat de heer W. Rooseboom, be noemd lid van de Tweede Kamer der Staten- generaal in de hoofdkiesdistricten Arnhom en Rotterdam, heeft verklaard de benoeming voo^ het laatstgenoemd kiesdistrict niet aan te nemen, en derhalve eens nieuwe verkie zing van een lid dier Kamer in dat kiesdis trict moet plaats hebben, hoeft bepaaldlo. dat eene verkiezing van een lid dor Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het kiesdis trict Rotterdam zal plaats hebben op Dinsdag 27 Maart o. k., on 2o. dat herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 10 April daaraanvolgende. Bjj koninklyk besluit van 2 dezer, is prins Prisdang, laatstelijk buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister vanZ.M. den Koning van Siam by het Nederlandsche hof, benoemd tot ridder-grootkruis in de ordo van den Nederlandschen Leeuw. Z. M. heeft verleend de volgende pen sioenen, als aanJ. Nienhuis, eervol ontsla gen boekhouder bij de inspectie der draagbare wapenen te Delft, ƒ359; N. H. H. Hondriks, conducteur der brievenmalen van de 3de kl. te Amsterdam, ƒ381J. H. Baggerman, direc teur van het post- en telegraafkantoor te Waalwijk, ƒ942; E. J. Van Bronkhorst, brie vengaarder te Nunspeet, 135; H. B. W. Van Berlo, besteller by de rijkstelegraaf te Maas tricht, 317; L. Blokland, eervol ontslagen wachthouder aan de Deeneplaat, 271 'sjaars. Gemengd Nieuwe De opbrengst der Noord-Zuid- Holl. Stoomtramweg-Maatschappij Haarlem Leiden bedroog in Februari 1888 543f>. 11 en in Februari 1887 /'4813.44'/2. Sedert i -Tan. 1888 10,922.73, tegen 9914.92% over hetzelfde tijdvak van 1887. Men meldt uit Gorkum dat de rivier de Merwedo onrustbarend wassondo is. Reeds is in vele kelders, bergplaatsen enz., langs de haven gelegen, het water binnen gedrongen. Het Hoofd zal spoedig overstroomd worden. Te Grave waren gisteren 300 man den ge- heelen dag werkzaam aan de doorgebroken Veerkade van den benedenmond der Beersche Maas. Heden worden de werkzaamheden met 500 man hervat. Te Nijmegen bleef ook de Waal onrust barend wassen. De kade aan den Waalwal is ook al voor een groot gedeelte ondergeloo- pen, terwijl de doorloopende passage voor voetgangers langs de Waalkade sedert gister morgen is verbroken. De oprit van hot veer is nog aanmerkelijk verlengd. Vele kelders van bewoners der benedenstad staan blank. De IJsel te Deventer is insgelyks opnieuw aanmerkelijk gewassen. De rivier gelijkt eene zee. De weg van St.-Michiels-Gestel naar 's-Her- togenbosch, langs den Pettelaar, staat onder water, zoodat al het vorkeer tusschen die plaatsen nu over Vucht geschiedt. De Deuter- scho weg verkeert voor een gedeelte in hetzelfdo geval. Rondom Don Bosch is het ook al ééne zee. Te Andel zyn alle uiterwaarden ingeloopen het \vater staat van d(jk tot dijk; de stand der rivier blijft wassende. Allerlei herinneringen uit het leven van Keizer Wilhelm doen natuurlijkin deze dagen weer do ronde. Eene der treurigste gebeurtenissen was zeker wel de gedwongen scheiding van het meisje zijner keuze, prinses Radziwill. De geschied schrijver Treitscliko verhaalt zelf de bijzon derheden, zoodat hot volgende alle geloof verdient. Prinses Elise Radziwill was eene der be koorlijkste jonkvrouwen van het hof zijns vaders. Wilhelm had haar hartstochtelijk lief. Ongelukkigerwijze was zjj maar eene gewone prinses, hoewel reeds vroeger een Hohenzollern getrouwd was met oene Rad ziwill. Sedert Frederik de Grooto was men echter op dit punt moeilijker geworden en hoewel in woord en schrift op allerlei wyze werd aangetoond dat van mésalliance geen sprake kon zyn, bleven de ministers en het hof hunno toestemming weigeren. En vooral toen de derdo zoon dos konings, prins Karei, met oene prinsos van Sakson-Weimar trouwde en het hof van Weimar te kennen gaf in het geval van mésalliance van Wilhelm de rechten op den troon van Kareis kinderen te zullen doen gelden, beval de koning zyn zoon zijne liefde ton offer te brengen voor het vaderland. En Wilhelm gehoorzaamde. Eon paar jaren later huwde hy prinses Augusta van Saksen-Weimar. Het huwelijk was ge lukkig. De overleden keizer bezat in hooge mate de deugd van zyn stamhuis, nl. die der spaar zaamheid. Zonder zoo gierig te zyn als Fre derik de Grooto, wist h(j toch het geringe fortuin der Hohenzollerns te doen aangroeien tot een flink kapitaal. Naar men zegt, laat hy een 150 millioen gulden na. Albert Wolff doelt tevens in de „Figaro" eene bijzonderheid mede over het eerste bezoek van Keizer Wilhelm te Ems, sinds de inlijving van het hertogdom Nassau. Men had daar alios in gereedheid gebracht om den Keizer feestelijk te ontvangen. De straten waren vol eerepoorten, van alle huizen wapperde de vlag en de traditioneele „meisjes in het wit" ontbraken evenmin als de feest redenaar. Den Keizer mishaagde dit zeer. En toen de redenaar het lange papier ontrolde om z(jn welkom uit te galmen, viel de Keizer hem, op eenigszins gestrengen toon, in de rede: „Zooveel vraag ik niet. Het hindert mjj volstrekt niet dat het volk de herinnering aan zyn hertog in eere houdt. Ik vertrouw dat de toekomst ons nauwer bijeen zal brengen." Daarop steeg hy in het rijtuig en liet den verbluften feestredenaar tusschen de meisjes in het wit achter. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Onder de zoovele annonces, voorkomende in uw blad van heden, komt er eeno voor van oen distillateur, waarbij ter voldoening van art. 17 al. 1 der wettelijke bepalingen ter regeling van den kleinhandel in sterke dran ken enz., aanvraag- of afloveringsbiljetten ver- krygbaar worden gesteld voor zijne cliëntoole. Als handelaar in sterken drank, viel mij de bekendmaking daarvan niet vreemd, te meer, daar men in do laatste dagen vornam dat er vergunningen waren ingetrokken, doch weder teruggegeven, Proces-verbaal was opgo- maakt, zooals gij ons lieden weer tor kennis bracht, allen ten govolge van ovortreding van gemaakte bepalingen om geen kinderen be nedon den leeftijd van 16 jaar sterke dranken te verkoopen of af te geven. Toch brengt die bekendmaking en zeker meer andere handelaren met m(j, eenigo on- gorusthoid aan, on wel hoofdzakolyk omdat ik uit een en ander moet opmaken dat de oogen weer bij uitzondering op onze zaken, (slijterijen, waarin geene gelagen gezet worden) gericht z(jn. Daar evenwel uit bovenaangehaalde wet niets duidelijks blijkt van soortgelijke biljetten, en met de wetenschap of men op volgbriefje ook aan kinderen benoden den leeftijd van 16 jaar gedistilleerd mag afgeven, zeer zou gebaat zijn, ligt de bedoeling van my in deze of wellicht gij of een ander onder uwe iezors of uitvoerders der wet, ter wille van vor- kooper en koopers oonige toelichting zoudt kunnen en willen geven. Onder dankzegging voor de toegestano ruimte, noem ik my uw Dw. Dr., Leiden, 12 Maart 1888. J. C. Klikee. 52) dook K. KOOPJI VXS VAN BOEHEREN. „Wel, meester! ik stel my demogelijkheid voor dat iemand als Aafje zich by gelegenheid zal laten vleien en het hof maken." „Goede God! dominee! ziet gjj haar dan voor zoo slecht en misdadig aan „Volstrekt niet, mijn goede meester! Ik houd Aafje voor een braaf meisje, maar brave, eerljjke vrouwen kunnen, indien hoogmoed en ydelheid moe in het spel komen, zoo licht zich laten verleiden tot dingen, welke aanvan kelijk schijnbaar doodonschuldig zyn, en toch later niet zoo onschuldig bljjken te wezen. Nog eens dus, Stuurs! weet wèl wat ge doet, en denk nog eens rijpelijk na over hetgeen ik u gezegd heb Stuurs volgde dien welgemeenden goeden raad; hy dacht wezenlijk nog eens over dominees woorden na, doch zonder door dat nadenken er toe gebracht te worden, terug te komen op zyn besluit om Aafje ten huwe lijk te vragen. Stuurs was geenszins onver standig, veelmin lichtzinnig, maar 't goede werd ook in zyn hart verstikt door blinde eigenliefde. De gevaren, waarop de dominee wees, waren niet denkbeeldig, maar liy zou zoo lief en aardig met Aafje omgaan, hy zou haar zoo aan zich weten te boeien, dat die gevaren niet meer voor haar zouden be staan. Nu ja, lijj was geen piepjong kereltje meer, maar toch ook niet zoo oud, en niet zoo leelykaan zijne zijde zou Aafje zich niet vervelen. Zou het jolige, levenslustige vrouwtje enkele dingen in huis eenigszins anders inrichten, nu, dat mocht immers wel; zy'no huishouding en manier van leven waren ook wel wat heel eenvoudig, zoodat enkele hervormingen ook wenschelyk waren. Hy had immers geld genoeg om op rijkeren voot to gaan leven; in zyn eentje kwam hij er zoo niet toe om verandering in do leefwijze te brengen, maar als zyne jonge vrouw alles een beetje mooier maakte en wat hooger opvoerde, mijn lieve tijddan was dat toch zeer te verontschuldigen Men bemerkt: de ingenomenheid met zyn eigen persoon ging by Stuurs nog met eene andere soort van hoogmoed gepaardhij was ook trotsch op zjjn gold. Och, de hoogmoed spoelt ook in huwelijksaangelegenheden en galante avonturen zulk eene groote en voor name rol fl. Aafje zat in de zijkamer voor het vonstor te lezen inMathilde, eon roman van Eugène Sue. Ofschoon 't nog pas halfelf in den voor middag was, vinden wy Aafje reeds geheel gekleed en met oorijzer en kanten muts ge tooid. Dat het jonge vrouwtje reeds zoo vroeg tijdig hare japon heeft aangetrokken en daar -op haar gemak voor 't venster kan zitten lezen, moeten wy niet zoo kwalijk nemen; want zij zjjn nog met" hun beitjes, en in zulk eene kleino huishouding is het werk spoedig gereed, vooral wanneer er, zooals hier het geval was, eene flinke meid is, die do zaken goed bereddert. Indien het echter te veront schuldigen was dat meesterske in de voor middaguren in eon roman verdiept was, in ieder geval moest het afgekeurd worden, dat zij geen beter boek koos. Immers, die Fran- sche kost, al was hy op een Hollandschen schotel opgedischt want Aafje las slechts vertalingen moest voor iemand van haar karakter schadelijk zyn. In de meeste dier romans wordt toch het kwaad, met name do verboden minnehandel van gehuwde personen, voorgesteld, wel niet als navolgingswaardig, maar toch als alledaagscho zaken, welke men wel moet laken, doch waar men, o, zoo ge makkelijk toe komt. Mon wordt door zoodanigo lectuur lichtelijk eenigszins gemeenzaam met echtbreuk en ontrouw, en dit is reeds oen hoogst bedenkelijk verschijnsel. Hard vallen mogen wy evenwel Aafje niet, want zjj wist niet dat er in het paradys der Leesinrichting ook verboden boomen zyn, tusschen wier ge bladerte de slang der verleiding kronkeltals zjj in den catalogus snuffelde, dan meende zjj tot zich zelve te mogen zeggenVan alle deze vruchten zult gy vrijelijk eten. Zie, hoe zjj, gebogen over het boek, dal op haron schoot ligt, met hygendon boezem voortleest. Daar zy eenigszins voorover zit, kunnen wy niet zien, hoe het blosje, dat het lelieblank van 't golaat to schooner doet uit komen, thans hooger is gekleurd, hoe in hare helderblauwe oogen een vuur schittert, dat van opgewekten hartstocht getuigt. Dien hartstocht bespeurt gij ook in do zachte tril ling der fijngevormdo neusvleugels, en in 't half geopend mondje, tusschon welks koraal rood de tandje3 als oen dubbel parelsnoer schitteren. Wordt vervolgd.'

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5