w. 8612. Woensdag 14 Maart. A0. 1888. Tweede Blad. geze dCourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Aan den rand des afgronds. Burgerlijke Stand. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden.1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommera.0.05. BUITENLAND. Dult«ohla.n<l. Met het oog op het overgroot belang van de verhouding, welke voortaan tusschen den Keizer en Von Bismarck bestaan zal, zag men met buitengewone spanning de Koizer- lyke proclamatie tegemoet, welke gisteren ver schenen is. Zy staaft ondubbelzinnig dat er overeenstemming bestaat tusschen den nieu wen vorst en den rykskanselier. De procla matie luidt als volgt „Aan myn volk! De Keizer is heengegaan uit zyn roemvol leven. In den veelgeliefden vader, dien ik betreur en om wien mèt my myn Koninkiyk Huis in de diepste smart treurt, heeft Pruisens trouw volk zpn met roem gekroonden Koning, de Duitsche natie den stichter harer eenheid, den eersten Duitschen Keizer van het nieuwe Duitsche ryk, verloren. Onafscheideiyk zal zpn verheven naam ver bonden blpven met al de grootheid van het Duitsche vaderland, in welks nieuwe vesti ging de voortdurende arbeid van Pruisens volk en vorst het schoonste loon gevonden heeft. Terwyi Koning Wilhelm met eene on vermoeide landsvaderlyke voorzorg Pruisens leger groot gemaakt heeft, legde hy den grond tot de onder zyne leiding behaalde overwinningen der Duitsche wapenen, waaruit de nationale eenheid ontstond. Hy verze kerde daardoor aan het ryk eene macht, zoo als tot dusver elk Duitsch hart gewenscht had, maar zooals het die nauwelyks had dur ven hopen. En wat hy in den heeten offervaardigen stryd voor zyn volk bevochten heeft, dat was hem ten deel gevallen door langdurigen ar beid te midden van den vrede en door moei tevolle jaren van regeering. Veilig in zyne kracht is Duitschland thans geacht in den Raad der volken, en het ver langt thans slechts hetgeen gewonnen is vreedzaam te ontwikkelen. Den toestand zooals hy thans is, hebben wy te danken aan Keizer Wilhelm's nooit wankelende plichtsvervulling, aan zyne onafgebrokene, aan het welzyn des vaderlands gewyde werkzaamheid, gesteund daarby op de onwankelbare medewerking van 49) DOOR R. KOOPMANS VAN KOKKEREN. 't Hart klopte hem met sneller slagen, toen hy den ouden toren aan den westeiyken vleugel in het oog kreeg. Het woonhuis lag nu nog achter het geboomte verscholen, doch weldra zou hy het, en dan tameiyk naby, kunnen zien. Van zyne komst wisten ze niets af, dus, hy kwam ze verrassen. Reeds hoorde hy in z-une verbeelding dat heldere gilletje, dat Mathilde zou slaken, als zy hem daar eens klaps vóór zich zag staan. Hoezeer verschrikte hy echter, toen hy, eenige minuten daarna, aan het eind der laan gekomen, recht voor zich het huis zag met gesloten vensters op alle verdiepingen. Hector dacht er zelfs niet meer aan, nog aan te schellen, want hy had geene hoop, dat iemand hem zou opendoen. Het eenige, wat hem overbleef, was naar des tuinmans woning zich te begeven. Hier vernam by, dat de familie, nu een dag of tien geleden, op reis gegaan was naar het Zuiden. Op de vraag, of zy een adres hadden achtergelaten, luidde het antwoord dat alle brieven en bood schappen by dokter Hulst moesten terecht komen. Voorts meende de tuinman wel te weten dat de reis ondernomen was ten be hoeve van de jongejuffrouw Mathilde, die de Pruisens volk en op de offervaardige toewy- ding van alle Duitsche stammen. Op my zyn nu alle rechten en plichten overgegaan, welke aan de kroon van myn Huis verbonden zyn en welke ik, zoolang het God behaagt my to laten regeeren, vast besloten ben getrouw waar te nemen en te vervullen. Doordrongen van den grooten omvang myner taak, zal het al myn streven zyn, het werk voort te zetten in den zin als het ge vestigd is, Duitschland tot een land van vrede te maken en in overeehAemming met de ver bonden regeeringen, alsmede met de constitu tioneel lichamen van het ryk de welvaart van Duitschland te bevorderen. Aan myn getrouw volk, dat door eene eeuwonlange geschiedenis in goede zoowel als m kwade dagen aan myn Huis nauw verbonden is gebleven, geef ik my met vol ledig vertrouwen over, want ik ben overtuigd dat op den grond der onafscheidelyke ver- eeniging van vorst en volk, die, onafhankelyk van elke verandering in het staatsleven, het onvergankelyke erfdeel is van den stam der Hohenzollems, myne kroon altijd even veilig is als do voorspoed van het land, tot welks regeering ik thans geroepen ben, en dat ik beloof een rechtvaardig en in lief en leed oen trouw koning te zyn. God moge my kracht en zyn zegen geven tot dit werk, waaraan voortaan myn 'even gewyd is!" De Keizer heeft verder eene soort van mani fest tot Von Bismarck gericht. Dit. luidt als volgt „Waarde prins Von Bismarck! By de aanvaarding der regeering is het my eene behoefte my tot u te wenden, die de langbeproefde eerste dienaar van myn in Gode rustenden vader geweest zijt. Gy zyt de trouwe en moedige raadgever geweest zyner staat kunde, waaraan gy eene gelukkige uitkomst hebt verzekerd. Aan u ben ik en blyft myn Huis warmen dank verschuldigd. Gy hebt er derhalve recht op om vóór alles te weten wat de gezichtspunten zyn, welke voor de houding myner regeering geldend zullen wezen. De constitutie en de rechtstoestanden van het Duitsche ryk en van Pruisen moeten vóór alles geëerbiedigd en naar de zeden der natie bevestigd worden. Daardoor zyn de schokken te vermyden, welke uit eene veelvuldige wisse ling van de staatsinrichtingen en de wetten laatste weken „braaf aan het sukkelen ge weest was." Diep terneergeslagen en mistroostig, wan delde Van Arkel nu naar Meervoort terug. Dat zyne vrienden op reis gegaan waren en dat nog wel naar aanleiding van den min gunstigen toestand van Mathilda's gezondheid, vond hy al erg genoeg; maar dat men ver trokken was zonder hem op de eene of andere wyze van iets kennis te geven, dat was on verklaarbaar, dat was verschrikkelykHet spreekt vanzelf dat Hector regelrecht naar het huis van dokter Hulst stapte, alwaar hy de noodige inlichtingen hoopte te verkrygen. Den dokter vond hy echter niet thuis, en op zyne vraag, of men ook kon gissen, wan neer deze in zyne woning zou terugkeeren, verzekerde de dienstmeid, na de huishoudster geraadpleegd te hebben, dat het wel tien of elf uren, ja, wel later kon worden, eer myn heer weer thuis kwam. Hector liet zyn adres kaartje achter, met verzoek, den dokter te melden, dat hy ongeveer halfelf nog eens terug zou komen. Ook dit late avondbezoek leverde echter geene resultaten, evenmin als eene derde poging, den volgenden morgen omstreeks acht uren aangewend. Toen kon Hector niet langer wachten, en by keerde dus in sombere stemming naar Deventer terug. Zyn eerste werk by de tehuiskomst was aan dokter Hulst te schryven, met dringend verzoek, hem toch per omgaande te melden, hoe en waarom de familie Van Velzen zoo allicht kunnen voortvloeien. Wat de regeerings- taak ook zy, de vaste grondslagen, waarop de Pruisische staat tot dusver veilig gerust heeft, moeten onaangetast blijven. In het Duitsche ryk moeten de constitu tioneels rechten aller verbonden regeeringen even nauwgezet geëerbiedigd worden als die van den Ryksdag. Maar van beide kan dezelfde eerbied voor de rechten des Keizers geëischt worden. Daarby moet in het oog worden ge houden, dat deze wederkeerige rechten enkel strekken kunnen tot bevordering van 's lands welvaart, welke de hoogste wet blyft, en dat aan nieuwe, ontwyfelbare nationale behoeften steeds volledig voldaan moet worden. Den noodzakelyken en zekersten waarborg voor de ongestoorde vervulling van die taak zie ik in de onverzwakte handhaving van de weer baarheid van mijn land, van myn beproefd leger en myne opbloeiende marine, die door het winnen van overzeesche bezittingen hare ernstige plichten weet te vervullen. Beide, leger en marine, moeten steeds goed uitgerust en goed georganiseerd blyven. Dat was de grondslag van hunnen roem en dat zal hunne soliditeit in de toekomst waarborgen. Ik ben besloten in het Duitsche ryk en in Pruisen de regeering met nauwgezette in achtneming der bepalingen van de ryks- en landsconstitutie te voeren. Ze zyn door myne voorvaderen op den troon, in verstandige er kenning der onafwysbare behoeften, gegrond vest; zy moeten steeds geëerbiedigd worden om hare kracht en zegonryke werkzaamheid. Ik wil dat het sedert eeuwen in myn Huis heilig gehouden beginsel van godsdienstige verdraagzaamheid, ook verder al myne onder danen, tot welke gezindte, tot welk geloof zy ook behooren, zal beschermen. Elk hunner is myn hart oven naby. Allen toch hebben in de dagen van gevaar zich ton volle geg even. In overeenstemming met de gevoelens van myn keizerlyken vader zal ik elke streven ondersteunen, dat geschikt is om den oecono- mischen vooruitgang van de verschillende klassen der maatschappy te bevorderen, de tegenstrydige belangen met elkaar te ver zoenen en onvermydelyke treurige toestanden te verzachtendoch zonder de verwachting te doen ontstaan dat het door een ingrypen van den Staat mogelyk zy een einde te maken aan alle kwalen der maatschappy. Als met de sociale vraagstukken nauw ver overhaast en onverwacht vertrokken was en werwaarts zy getogen waren. Op dien brief kreeg echter onze goodó Van Arkel in het geheel geen antwoord Een tweede, nog drin gender brief ondervond geen gunstiger onthaal. Toen besloot Hector nogmaals naar Meervoort te reizen, en die stad niet te verlaten, voor en aleer hy dokter Hulst zou gesproken heb ben. Reeds was zyn valiesje gepakt, het ver lof aangevraagd en verkregen, en het uur der afreis bépaald, toen Hector zich zóó onwel gevoelde, dat hy voorloopig de reis een of twee dagen moest uitstellenen toen die twee dagen om waren, dacht de arme jongen zelfs niet meer aan reizen, zóó zwaar waren de koortsen, die hem hadden aangetast. Der tien weken lang bleef hy onder geneeskundige behandeling, want de ziekte, waardoor hy was aangetast, bleek weldra eene zware typhus- koorts te zyn. Zoodra Hector genoegzaam hersteld was, hervatte hy zyne pogingen om Mathilde's adres te verkrygen. Niet met vroolyken moed echter toog hy hierby aan 't werk, want zooveel kon hy nu reeds met genoegzame zekerheid vaststellen, dat de verhouding tus schen hem en de familie Van Velzen niet vriendschappelyk meer was. Dat vertrek naar elders, zonder daarvan iets te melden, en dat langdurig zwygen moesten hem immers wel tot deze droevige zekerheid brengen. Het raadselachtige gedrag van dokter Hulst, die ook op zyne brieven niet verkoos te antwoor- PRIJS DER AD VERTEN TlüiW Vu 1—6 regeli ƒ1.06. Iedere regel meer ƒ0.17). Grootere lettere naar plaataruimte. Voor het in- eaeeeeren buiten de etad wordt 0.10 borekend. bonden beschouw ik de opvoeding van het opkomend geslacht. Moet eenerzijds de hoo- gere beschaving steeds voor ruimere kringen bereikbaar gemaakt worden, aan den anderen kant moet worden vermeden, dat door eene halve beschaving gevaren ontstaan, dat voor het leven eischen gesteld worden, waaraan de oeconomische krachten der natie niet kun nen voldoen, of dat door een eenzydig streven naar meerder kennis voorbygezien wordt, wat bereikbaar is. Slechts een in eenvoudige zeden opgroeiend geslacht, met een gezonden grond slag van godsvrucht, zal toereikende kracht van wederstand hebben om de gevaren te boven te komen, welke in een tyd van snelle oeconomische bewegingen door voorbeelden van sommiger weelderig leven, voor allen kunnen ontstaan. Het is myn wil dat er geene gelegenheid worde voorbygegaan om in den openbaren dienst werkzaam te zyn in dien zin, dat neigingen tot buitensporige weelde tegengegaan worden. Elk voorstel tot finantiëele hervorming kan op myne onbevooroordeelde overweging reke nen." Een weinig vorder zegt de Keizer: „Het zal my een byzonder genoegen zyn den bloei, welken de Duitsche kunst en wetenschap in zoo groote mate vertoont, tot eene volledige ont wikkeling te brengen. Tot verwezenlyking van mijne oogmerken in dit opzicht, reken ik op uwe _zoo dikwyls bewezen toewyding en op den steun' uwer beproefde ervaring. „Moge het my gegeven zyn, onder eensge zinde medewerking van de organen des ryks, van de trouwe werkzaamheid- der volksver tegenwoordiging, alsmede van alle autoriteiten en door den van vertrouwen getuigenden mede arbeid van alle klassen der bevolking, Duitsch land en Pruisen dorwyze tot nieuwe eer in vreedzame ontwikkeling te brengen! Onbe kommerd om glans- en roembrengende groote daden, zal ik tevreden zyn als eenmaal van myne regeering gezegd zal kunnen worden: „Zy is ons volk weldadig, ons land nuttig, en het ryk ten zegen geweest." RIJNSBURG. Geboron: Marijtje, dochter van Abraham Van der Mcy en Claaiua Van Egmond. Martina, dochter van Neeltje Van don Vijver. Cor nelia Jan, zoon van Gcrardua Pioter Oostenrijk en Huberta Johanna Colpa. Ondertrouwd: Ario Van Delft Dirkaz jm. en Jannetje Van der Guet jd. den, maakte de zaak niet beter. Tot Hulst wendde hy zich nu niet opnieuw, hy vroeg inlichtingen aan eene zuster van den heer Van Velzen, die hy meermalen op do Schelf duinen had ontmoet. Van haar vernam hy, dat de familie naar bet Zuiden van FraDkryk was gegaan en zich nu op de Hyères-eilanden bevond. Byna gelyktydig met deze narichten ontving Hector nog mondelinge tyding van een vriend, die pas uit Frankryk terugkwam, en die vertelde dat hy de Van Velzens meer malen had gezien en gesprokendat Mathilde geëngageerd was met jonker Alphonsus Van ltankhuysen die de familie spoedig was na gereisd en nu reeds een paar maanden lang in dezelfde streken toefde, waar zjjne geliefde en hare ouders zich ophielden. Vreeselyker oplossing van de raadsels had onze goede Van Arkel niet kunnen verkrygen. Zyn half voltooiden brief aan den heer Van Velzen wierp hy in hot vuurdie man, zoo min als zyne dochter, verdienden immers niet, dat een fat- soeniyk mensch hun een enkel woord toevoegde. Verwondert het u, waarde lezerdat Hector zich geweld moest aandoen om op gepaste wyze de gelukwenschingen met zyn herstel te beantwoorden? Hy zelf toch verbiydde zich nu niet meer over dat herstel; integendeel, tallooze malen slaakte hy in de eenzaamheid do verzuchting: „Och, was die koorts toch maar één graadje erger geweest, zoodat de dag van de crisis myn laatste dag ware ge weest!" (Worclt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5