N°. 8610. Maandag; 3J3 A0. 1888. (§3zb (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Twoede Blad. Leiden, 10 Maart. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden per 3 maanden1.10. ïranc.' per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.03. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het in- cassceren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Oitl(üoel© Keuui«jfeviag:eii. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen .ralgomet ne kennis dat van de 4-percenhj-geldleening A f 500,000, aangegaan krachtens de raadsbesluiten an 8/29 Augustus 1882, op Maandag den 12den [aart a. - des middags te twaalf uren, in een der enrol'. van het Raadhuis, zal worden overgegaan ot de openbare uitloting van zes obligation, elk tot bedrag van één duizend gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I Leid en, Maart 1888. 1° DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Yfijverhcldsstatistiek. I Be Bur.- moester dor gemeente Leiden brengt ter |ennis an belanghebbenden dat de ingenieurs H. W. E. STB' 'V"E en A. A. BEKAAR bij Koninklijk Besluit Tan 20 Februari jl. (Stb!. No. 2), belast met dc lei- ling van de werkzaamheden, benoodigd voor de samen stelling van eene nijverheidsstatistiek, in den aanvang volgende week, vermoedelijk den 13den dezer, [ezamelijk met. het plaatselijk onderzoek in deze ge beente een aanvang zullen maken en dat hun bij tnnne instructie uitdrukkelijk is verboden de gehei- icn van eenig handwerk, bedrijf of nering, waarvan pjnu bij bun bezoek zou kunnen blijken, aandien of |pp welke wijze ook, mede te deelen. J Leiden, De Burgemeester voornoemd, *J0 JIa»rt 1888. DE KANTER. De Raad der gemeente Leiden zal op onderdag, den 15den Maart a. s., wederom me vergadering houden. Heden verkreeg te 's-Hage de akte voor pittige handwerken mej. F. Frolyk, van Leiden. Van zyne,.rondreis in het noorden van ns land tot den aankoop van remontepaarden s de luit. kolonel der artillerie baron Van Haer- lolte weder in het garnizoen alhier terugge- eerd. Het ledenaantal van de Leidsche IJsclub Is in hét afgeloopen seizoen gestegen tot '653, terwijl daarenboven nog 30 donateurs zijn ingeschreven. De Ambachtsschool te Leiden biedt we- door inschrijving van nieuwe leerlingen e gelegenheid aan om jongelieden op te lei en tot bekwame timmerlieden, smeden, meu- elmakers en huisschilders. Het onderwjjs daarvoor omvathet bouw- undig teekenen, de kennis dor materialen, et timmeren en draaien, het smeden en raaien, het meubelmaken, houtsnijden en raaien, het verven, het schilderen van hout in marmersoorten, het penceelschrijven en et handteekenen. Voor aanstaande steenhouwers bestaat er :elegenheid het teekenonderwijs te volgen, in oofdzaak het ornament- en letterteekenen. Teekenbehoeften, gereedschappen en werk- ielen worden den leerlingen kosteloos verstrekt. De cursus duurt 3 jaren. Het schoolgeld bedraagt f 10, 5, of 2.50, iet dien verstande, dat zoons van handworks- eden de Ambachtsschool en tevens de Avond- ichool van het genootschap M. S. G. bezoeken, te zamon voor f 5. Voor twee of meer zoons uit hetzelfde gezin wordt voor ieder slechts van het schoolgeld betaald. Voor enkele leerlingen bestaat er gelegenheid het onderwijs kosteloos te volgen. - Bij de heden gehouden aanbesteding vanwege het Hoogheemraadschap Rijnland, van eene ijzeren brug over het Oegstgeester kanaal, naby Rijnsburg, is dit werk gegund aan de heeren M. Langezaal Zoon, te Leiden, voor do som van f 3976. - Aan de politie to dezer stede is door de Haagsche politie ter beschikking gesteld een colporteur eener Leidsche firma, welke colpor teur verdacht werd van verduistering van gelden. De politie alhier heeft proces-verbaal opge maakt tegen een 4 tal straatloopers, waarvan reeds 2 verschillende malen met de justitie in aanraking zijn geweest, en die nu in ver- «eniging op den straatweg onder Oegstgeest «en meisje uit Katwijk hadden geslagen en aangerand, naar zij vermeent om haar de portemonnaie of boodschappen te ontrooven. Tevens heeft de politie vervolgd een niet alhier te huis behoorend persoon, die, met een papier langs de huizen loopende om de liefdadigheid in te roepen, een agent van politie schold toen deze hem naar zijne han deling ondervroeg. Nog heeft zy proces-verbaal opgemaakt tegen oen persoon, die aan een kind beneden de 16 jaren sterken drank had verkocht. IJlt Duttschland. Betreffende de laatste levensuren des Keizers worden nog treffende byzonderheden mede gedeeld. Omstreeks zes uren ontving de Keizer den hofpredikant Kogel. De Keizer begreep zeer goed de gebeden, welke de predikant, voorlas en bogon toen, tot verbazing van alle aanwezigen, met prins Wilhelm over de staat kunde te spreken en over militaire aangele genheden, alsof hy hem nog een richtsnoer voor de toèkomst wilde geven. De Keizerin had intusschen de hand van den stervenden gemaal omklemd en hield deze tot zyn laatsten ademtocht vast. 's Keizers woorden aan zyn kleinzoon wor den terstond opgeteekend. Voor een deel werden zij afgewisseld met lichte koorts-fantasieërl- De Keizer sprak nog over de verhouding van Duitschland tot Rusland. De Keizer verklaarde overtuigd te zyn dat het niet tot een oorlog met Rusland zou komen en raadde aan, de meest vriendschappolyke betrekkingen met czaar Alexander te onderhouden. Naast prins Wilhelm stond Von Bismarck. Verder sprak de Keizer over de Fransche legerorganisatiedan sprong hy over op de alliantie met Oostenryk, en hield in afgebroken zinnen de volgende alleenspraak „Ik ben de goede vriend van Rusland, maar mijn bond genoot kan er zeker van zyn, dat ik aan de alliantie trouw blyf. Slechts geen aanval I" Van tyd tot tyd overmande hem zyne zwakte, en dan verzocht hem zyne dochter, de Groot hertogin van Baden, zich niet noodeloos door veel spreken te vermoeien, waarop de Keizer met heldere stem antwoordde: „Ik heb nu geen tyd om vermoeid te zyn." Nog eens wendde hy zich tot Von Bismarck met den uitroep: „Dat hebt gy goed gedaanI" Om acht uren verliet de Keizer nog eens hot bed, kleedde zich geheel alleen aan en later wqer uit en ging toen weer liggen. Toen echter begonnen de krachten snel te vermin deren en ving de doodstryd aan. Daarop begon de predikant zyn ambt te vervullen. De Keizer sprak nog eenigebybel- woorden, er aan toevoegende„dat is schoon Toen overviel hem opnieuw eene zware zucht tot slapen, welke langzaam in sterven over ging. De dood volgde zeer kalm en zacht. Een enkele diepe zucht gedurende het gebed der aan het sterfbed geknielden kondigde aan, dat de laatste sprank van leven verdween. Inmiddels zag men nog voortdurend van alle kanten eene talryke volksmenigte naar het paleis stroomen. Wat inzonderheid op het publiek een diepen indruk maakte, was dat de aflossing der paleiswacht thans in diepe stilte plaats had, terwyi aan het historische hoekraam het gordyn was neergelaten en men door een ander raam prinses Wilhelm kon zien, die voorovergebogen, met den zakdoek voor de oogen, hevig zat te schreien. Do keizerin en de prinsen van den bloede brachten den geheelen nacht in het paleis door. Om halfnegen, onmiddellyk nadat de Keizer gestorven was, werd de vlag op het paleis halfstok neergelaten en een half uur later geschiedde hetzelfde op alle openbare gebouwen in de stad. Spoedig na het overlyden snelde een der in een voorvertrek vertoevende generaals naar buiten en riep der op straat staande volks menigte toe: „Onze goede Keizer is doodl" Nu begonnen de klokken te luiden en werden er treurschoten gelost. By uitersten wil moot keizer Wilhelm be paald hebben dat hy in het Mausoleum van Charlottenburg, waar zyne moeder, koningin Louise, bograven ligt, moet worden ter aarde besteld. Nog voortdurend wemelt het van menschen in de straten naar het paleis. Het lijk des Keizers ligt in de sterfkamer op het kleine yzeren veldledikant, hetwelk hem gedurende zijne geheele ziekte tot legerstede heeft ge diend. Eenige kaarsen verspreiden een flauw flikkerend licht in het hoogst eenvoudige ver trek, waarvan de ramen op het binnenplein uitkomen. By dat zwakke schijnsel vertoont zich het gelaat des Keizers zóó smal en in gevallen, alsof men het byna met ééne hand zou kunnen bedekken. Het heeft echter eene uitdrukking van vriendelijke kalmte, zonder eenig kontoeken van de hevige pynen, welke de overledene in zyne laatste levensdagen had te doorstaan. Roerend mo9t het afscheid zyn goweest, hetwelk de Keizer reeds den vorigen middag in een helder oogonblik van prins Von Bis marck heeft genomen, en waarby hy hem dank heeft betuigd voor zyne aan het vader land bewezen diensten. Des avonds, toen hy voor een oogenblik uit een aanval van onmacht bijkwam, was hy xeeds aan het yien. Er heersent thans vooral bezorgdheid om trent den toestand van Keizerin Augusta, die zich reeds in de laatste dagen slechts zeer moeieiyk op de been kon houden en thans geheel en al geknakt is. Naar uit San-Remo wordt gemeld, ontving de nieuwe keizer Frederik de tyding van den dood zyns vaders niet rechtstreeks, maar door tusschenkomst van zyne gemalin, die hem in bjjzyn van de artsen daarvan mededeellng deed. De keizer trok zich voor geruimen tyd geheel alleen terug en gaf blykon van diepe aandoening. Naar het oordeel der artsen bleef deze gemoedsbeweging echter zonder nadeel voor zyn toestand. Keizerin Victoria trok zich in groote aan doening snikkend in den tuin terug. Groote belangstelling wekt thans de vraag, welke maatregelen er noodig zyn om den keizer uit den salonwagen naar het paleis over te brengen, by de te Berlyn heorschende ruwe weersgesteldheid. Het verschuiven der reis tot heden wordt toegeschreven aan de maatregelen, welke moeten worden genomen om den salonwagen zóó in te richton, als de geneeskundigen tot bescherming van 's keizers gezondheid raad zaam zullen oordeelen. De woorden, waarin het Pruisische minis terie het overlyden des Keizers aan den Landdag mededeelde, luiden: „Het heeft Gode behaagd, Z. M. den Keizer en Koning, onzen doorluch ten heer, na eene korte ziekte, hedenvoor middag te halfnegen, in het 28ste jaar zyner ryk gezegende regeering tot zich te roepen. Met het Koninkiyk Huis betreurt het gansche volk het verlies van den algemeen beminden en geeërbiedtgden vorst, wiens wysheid het zoo lang en roemryk in vrede en oorlog be stuurd heeft." Nadat eerst de leden van den Bondsraad eene vertrouwelyke zitting hadden gehouden, kwamen zy te ruim twaalf uren in de ver gaderzaal. De Rykskanselier verscheen eerst een kwartier later, daar hy nog een onderhoud had met de voorzitters van den Ryksdag. In de zaal was het doodstil en zelfs opende de voorzitter de voltallige zitting niet, gelyk gewooniyk, door zyne schel te laten klinken. Met eene aandoening, zooals tot heden nooit by Von Bismarck was waargenomen, en met tranen in de oogen, deelde by officiéél den dood des Keizers mede en proclameerde hy den Kroonprins als Frederik III, koning van Pruisen, tot Duitsch keizer. Daarna vervolgde hy met eene half verstikte stom, dat hy als een historisch gedenkstuk by den Ryksdag het laatste besluit wilde overleggen, hetwelk da overleden Keizer eigenhandig had onder- teokend en waarin de sluiting van den tegen- woordigen Rijksdag wordt uitgesproken, welke sluiting echter wol met toestemming van het Huis zou worden verdaagd. Eene lykrede op den Keizer kon hy thans niet houden. Alleen wilde hy constateeren, hoe de stervende Keizer zich tot zyn laatste uur met Duitschlands toekomst had beziggehouden. Twee zaken hadden den overleden Keizer in zyne laatste dagen groote bevrediging ge geven, nl. de deelneming van Duitschland en van alle natiën in het lydon van den Kroon prins, den thans regeerenden Keizer, en voorts de eenheid en bevestiging van het Duitsche Rijk, de waarborgen, die het bezit teg9n ieder gevaar, dat het zou kunnen bedreigen. Nog den vorigen dag liad de overleden Keizer be tuigd hoezeer het hem verhougd had het bewys van de eenheid van Duitschland, zooals dat door de eenparige samenwerking der Volksvertegenwoordigers tot het tot stand brengen van die waarborgen geleverd was. De President Von "Wedell gaf daarop uit drukking aan de smart en don rouw van het Huis en smeekte Gods zegen af op den zwaar beproefden nieuwen Keizer. De Ryksdag werd daarop voor onbepaalden tyd vordaagd. Von Bismarck verkeerde by zyne rede in zulk eene zenuwachtige aandoening, dat zyne vrouw hem in haren angst zyn ïyfarts Schwenninger in den Rydsdag nastuurde. Ook vele afgevaar digden weenden. Allen, tot de sociaal demo craten toe, hoorden staande de rede van den Rykskanselier aan. Zondag avond wordt de keizer met de keizerin te Charlottenburg verwacht. De „Reichsanzeiger" deelt het volgende telegram mede, dat de Rykskanselier uit San- Remo ontving „Op het oogenblik, dat de dood van den Keizer en Koning, mynen geliefden vader, roy met diepe droefheid vervult, betuig ik u, zoowel als het ministerie, myn dank voorde opofferende trouw, waarmede gy allen myn vader hebt gediend. Ik reken op uw aller steun by de zware taak, die my wordt op gelegd. Ik vertrek den lOden Maart 's morgens naar Berlyn". Frederik. Bovendien zond de Keizer, over het regelen van den rouw, aan het ministerie dit tele gram: „Betreffende den tot dusver gobruike- lyken volks- of landsrouw, verzoek ik u geene voorschriften uit te vaardigen, maar het aan eiken Duitscher over te laten, hoe hy uiting wil geven aan zyne smart over het ovorlyd:n van zulk een vorst en te bepalen gedurende welken tyd hy het gepast acht dat de open bare vermakeiykheden gesloten moeten wor den". Frederik. Over deze beschikking des nieuwen Keizers wordt met buitengewone sympathie onder de bevolking gesproken. Vooralle neringdoenden is dit besluit bjjzonder gewichtig. Op verlangen der keizerin-weduwe bracht de directeur der academie, de schilder Werner, een uur na den dood des Keizers diens gelaat op het doek, terwyi de beroemde beeldhouwer Begas een afdruk van het gelaat des Keizers heeft genomen. Het ïyk des Keizers blijft in het paleis op het praalbed rusten. De proclamatie, welke Keizer Frederik IV zal uitvaardigen is reeds ter perse. Alle zaken staan te Berlyn stil, maar on danks den hevigen regen van gisteren was het in alle straten toch zeer druk, vooral in de nabyheid van het paleis. Vele ingezetenen tooien hunne huizen met rouwbloemen. Ook zyn in alle wyken van Berlyn rouwbil- jetten aangeplakt, waarin door het ministerie de dood van Keizer Wilhelm wordt bekend ge maakt. Heden wordt het ïyk van het paleis naar den Dom overgebracht. Eerst na de opening van het testament zullen rouw-ceremoniën plaats hebben. Dit geschiedt by de komst van den nieuwen keizer, Frederik III uit San-Remo.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5