ren van nieuwe muzikanten het corps in zijn vooruitgang te steunen: en de concerten op de sociëteiten „Amicitia" en „Musis Sacrum", alsmede de muziekuitvoeringen, waarvoor enkele malen door het gemeentebestuur by openbare feestelijkheden over het muziekcorps werd beschikt, hebben het volgens hen be wezen dat hun arbeid niet vruchteloos was. De vermindering der inkomsten echter ge lijken tred houdende met de vermoordering dor uitgaven, heeft hen voor een steeds grooter wordend nadeelig saldo gesteld. Deze toestand kan natuurlijk niot voort duren en daar het aanvragen van oene ver hooging der gemeente-subsidie waarschijnlijk niet het gewenschte resultaat zoude opleveren, richten zij zich thans tot Leidens ingezetenen, ten einde te trachten de jaarlijksche inkom sten van hot muziekcorps te verhoogen en daardoor der stad nevens het verlies van het muziekcorps, „dat zjjn ontstaan te danken had aan wijlen onzen beminden' Koning Willem IL, de schande te besparen dat in deze ge meente eene dergelijke goede zaak om der- wille van eenige geldelijke opofferingen moest worden prijsgegeven." De heeren W. L. Van Kaathoven, voorzitter, F. H. A. Driessen, secretaris, W. J. Suringar, penningmeester, en W. F. Verhey Van Wjjk, zijn als commissarissen van de muziek bereid belangstellenden alle verlangd wordendo in lichtingen te verschaffen en bevelen hot corps bij hunne stadgenooten met warmte aan. Wy wenschen van harte dat hunne roep stem niet tevergeefs zal zyn, maar dat hun tal van jaariyksche bydragon zullen worden toegezegd. Die bydragen behoeven elk op zich zelve niet groot te zyn, als ze maar vele tellen, gedachtig aan het spreekwoord dat vele kleintjes een groote maken. Naar het „Hbl." verneemt, zyn tot vaste medewerkers van prof. De Vries by het sa menstellen van het Woordenboek der Neder- landsche taal benoemd de heeren J. W. Muller, leeraar aan het stedeiyk gymnasium te Haar lem, en Beets, de zoon van onzen gevierden schryver. Laatstgenoemde is reeds eenigon tyd by den staf van prof. Do Vries werkzaam. Uithoofde van de berichten uit Beriyn over keizer Wilhelm is de te Voorburg ver- blyf houdende prins Albrecht van Pruisen giBternamiddag (8 Maart) naar Beriyn ver trokken met den trein van 5 u. 2 m. uit 's Gravenhage, welke op 's prinsen verlangen daartoe opzettelyk te Voorburg heeft stilgo- houdeiL By koninkiyk besluit zon de kapitein ter zee C. Ten Bosch, de kapitein luitenant ter zee F. K. Engelbrocht en de officier van administratie lste kl. P. F. Van Wage benoemd tot ridder in do orde van den Nederlandschen Leeuw. De verkiezing van mr. H. Smeenge tot lid van de Tweede Kamer voroorzaakte te Meppel groote vreugde. Des namiddags te 4 uren gaf de schuttersmuziek op de Groote Markt een concert ter zyner eer, en des avonds word hem eene serenade gebracht, by welke gelegen heid vele toespraken worden gehouden. De Kegeering heeft aan de Tweedo Kamer der Staten-Generaal doen weten dat het wetsontwerp betreffende de verbetering van de rivier do Berkel door haar wordt in getrokken. Do Hooge Raad deed hoden uitspraak in de zaak van de Amsterdamscho Omnibus- maatschappö tegen den heer F. 11. Wento c. s. te Amsterdam. De Raad heeft het beroep dor maatschappö verworpen en alzoo mede gegrond geoordeeld de vordering van den heer Wente tot eerbiediging van zyn mede-eigondom van het Schapenburgerpad. Ten bureele der genie in do Frederiks- kazerne werd heden door den eerstaanwezond- ingonieur aanbesteed: lo. het uitvoeren van eenige werkzaamheden in verband met hot maken van inrichtingen tot het vervaardigen van beschuit en mot het stellen van oen automatisch weegwerktuig in do garnizoens- bakkery fe 's-Gravenhageen 2o. het bou wen van oen nieuw privaat op de zuideiyke zyplaats der Oranjekazerne te 's-Gravenhage. Voor beide werken was het minst inge schreven door den heer J. L. Werdes Jr., te 's-Hage, voor ƒ1112 en ƒ3990. Door de vergadering van hoofdingelan den van het grootwaterschap van Woerden is het volgende drietal opgemaakt ter benoe ming van een hoogheemraadG. ILL. baron Van Boetselaer, C. E. Van der Quask en L. Boer. De tot kapitein by het 3de regiment in fanterie benoemde lste luitenant D. Cheriex is overgeplaatst by het 5de regiment van dat wapen. De kapitein van don generaion staf W. A. T. De Moestor wordt toegevoegd aan don chef van dien staf en in zyne functie van ad junct chef van den staf der 3de divisie infan terie vervangen door den onlangs by den genoralen staf benoemden kapitein M. Omsen. Het stoomschip „Prins Frederik," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 8 Maart van Suez; de „Semarang," van Java naar Rotterdam, passeerde 8 Nov. Dover en kan dus heden te Rotterdam verwacht worden. Z. M. hoeft met ingang van 1 Mei a. s. lo. den met den rang van kapt.-luit. ter zee titulair gopensionneerde luit. ter zee lste kl. G. W. C. Voorduin, op zyn verzoek, eervol ontheven van do tydelyke waarneming der function van magazynmeester der marine te Willemsoord; 2o. belast: u. met de tydelijko waarneming der genoemdo bétrekking den griffier by de directie der marine te Helle- vootsluis C. Plugge, en b. met de tydelyke waarneming dor betrokking van griffier by de directie dor marine te Hellevoetsluis don commies by de directie der marine te Amster dam L. J. G. Doy; aan den ontvanger der directe belastingen jhr. J. Van Beresteyn te Haarlem, op zyn verzoek, met ingang van 1 Mei 1888, eervol ontslag uit 's Ryks dienst verleond, behoudens aanspraak op pen sioen; benoemd tot proc.-gen. in de kolonie Curasao, mr. Sol C. Henriquez, thans voorzitter van hot hof van justitie aldaar, en tot voor zitter van het hof van justitie mr. C. A. H. Barge, thans lid van gomeld college. Gemengd Nieuw*. De rechtbank te 's-Hage voroor- deelde gisteren d. G., wegens diefstal van een haan en twee kippen ten nadeele van den concierge van de Volksgaarkeuken in de Torenstraat aldaar tot -1 maanden gevange nisstraf dezelfde, wegens diefstal van een bak met gereedschappon, tot 4 maanden, min 1 maand, wegens ondergaan voorarrest. Daarna werd dezelfde d. G. vrygesproken van diefstal, in vereeniging met een mede- beklaagde, van gietyzer; de medebeklaagdo werd veroordeeld tot 3 maanden min 1 maand. Het Openbaar Ministerie vorderde 5 maanden gevangenisstraf tegen do Dolftsche straatma- ker, die ton nadeele van een logé in een kosthuis aldaar een gouden horlogo met dito ketting en medaillon had ontvreemd ter waarde van f 85. Motief: armoede. Pleidooi van mr. W. C. Boers (voor 't eerst als verdediger optredende): clementie. Ook stond terecht oen Haagsche timmerman, beklaagd van verduistering van 40 matten stoelen, 8 tafels, 3 kachels, en oon hondenhok. Bekl. bowoerde dat die voorwerpen hem door den eigenaar waren geschonken als loon voor eene verhuizing, wyl de eigenaar geen geld had om hen te betalen. Tegenspraak van de zyde van den eigenaar en diens vrouw, die beweerden dat bekl. de bewuste goederen tydeiyk voor hen in bewa ring zou nemen. Het Openbaar Ministerie vorderdo 4 maanden. Uitspraak in beide zaken 15 Maart. Men meldt uit Noordwjjk: De pryzen dor visch blyven ton govolge van go- ringen aanvoer zeer duur; tongen worden met 55 tot 65 c., bunschol 30 c. per stuk, braad mot 61, scharren f 2 per mand be taald. In do laatste dagen kwamen slechts 2 schuiten aan. Op onaantastbaar officiëele wyze hebben we, zoo vermeldt de „Haagsche Crt.", nu don alleroudsten Hagenaar ontdekt. 't Is wie twyfelt er aan'? natuurlyk een Sclioveningscho visscher. Deze, Job Taal, is namelijk, blykens de kiezerslyst, geboren den lOden Maart 1315 en zal dus oorlang 573 jaren oud zyn. Te gelyk hebben we nu ook op gezag van do kiozerslyst den jongsten Hagenaar voor te stollenhet is do heer C. M. J. Plok- ker, die voorspelt het stadhuis, den 9den November 1934 zal geboren worden. Overigens is de oudste kiezer de heer D. Dirksen, die den 25sten October dezes jaars 100 jaar hoopt te worden (wanneer de officiëele waarheid waar is). Een varkensslager, wonende Prinsengracht te Amsterdam, heeft aangifte gedaan van het vermissen van een bedrag van pl. m. f 200, waarvan hy zyno dienst-' bode vordenkt. By zyne tehuiskomst vond hij de kranen van het gaslicht geopend en do kraan van den gasmeter verdraaid, doch go- sloten, zoodat hy' haar ook verdenkt van poging tot brandstichting. Zy is voortvluchtig. De zoogenaamde tweede millioo- nen-juffrouw, Tryntje De Jong, is door de rechtbank te Heerenveen veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Een 10-jarig kind, dat in de ge meente Rozendaal door een vermoedelijk dollen hond in het aangezicht verwond werd, zal naar Parys worden overgebracht om aldaar in het instituut van dr. Pasteur behandeld te worden. De stembus der gemeente Liondo (N. B.) is niet geopend, daar deze een uur te laat aan het bureau voor stemopneming was aangeboden. Te Nyomirdum (Fr.) is een stier aan zyn geleider ontkomen. In dolle vaart rende hot beest het dorp op en neer. Men nam ten slotte zyne toevlucht tot geweren en na achttien schoten golost te hebben werd de stier getroffen en onschadelyk gemaakt. Na de t a 1 r y k e gevallen van ty phus, welke in den oorlog met Frankrijk zoovelo offers vorderden, is de tegenwoordig in Chemnitz heerschonde typhus-epidemie wel de hevigste, welke het tegenwoordig go- slacht in Duitschland gekend heoft. Het eyfer der aangetasten wordt dagelyks grooter; ver leden wook werd het opgegeven tusschen 800 en 900 en thans op ongeveer 1000, terwyl er van talryke gevallen geene aangifte gedaan wordt. Als bewys voor de ongewoon snelle verspreiding der ziekte kan dienen dat er op óén dag soms 60 nieuwo gevallen voorkomen. De ziekte heeft zich thans over de geheele stad uitgebreid en verscheiden goneosheeren zyn er zelf door aangetast, terwyl er aan de noodige verplegers en verpleegsters gebrek bogint te komen. De meeste zieken zyn tus schen 20 en 30 jaren oud, dan volgt de loef- tyd tusschen 14 ou 20 jarenpersonen boven 40 jaren bleven tot nog toe vry algemeon verschoond. Twee -sneeuwvallen zjjn op het vermaarde klooster op don St.-Bernard neer gekomen. De kerk is byna geheel onder do sneeuw begraven. Menschenlevens vallen niet te betreuren. Zondag zynteWirrallvierbroe- ders verdronken; twee hunner, jongens van zeven en elf jaar, hadden zich onvoorzichtig op het ys begeven en waren er doorgezakt. Do twee anderen, 14 en 17 jaren oud, ylden ter hulpe, maar kwamen by de poging tot redding om. Met g.roote moeite weerhielden twee kleine meisjes de moeder, die het aanzag, om zich ook op het ys te wagon. Geveilde perceelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Vrydag 9 Maart, ten overstaan van den not. mr. H. L. A. Obroende bouwmanswo ning, genaamd „de Slaag", aan den straatweg van Amsterdam naar 's Gravenhage, naby hot Haagsche Schouw, alsmede div. perceelen weibouwland en tuingrond, in het buiten water, onder de gemeente Oegstgeest, ter gezameniyke grootte van 51 hectaren, 17 aren en 70 centiaren, gecombineerd, kooper R. F. H. Mosselmans, te 's-Gravenhage, voor f 85,036div. perceelen weiland en tuingrond, in den Pèsthulspolder aan den Lagen Morsch- dyk, ter gezameniyke grootte van 15 hectaren, 16 aren en 65 centiaren, gecombineerd, kooper L. E. Nieuwenhuizen q.q., voor f 23,837 een perceel weiland, in het buitenwater aan den Lagen Morschdyk, groot 2 hectaren, 31 aren en 90 centiaren, kooper J. A. Heus q.q., voor ƒ4410; div. perceelen tuingrond en weiland, in het buitenwater aan den Hoogon Morsch dyk, groot 2 hectaren, 39 aren en 10 centiaren en div. perceelen weiland naby het vorige perceel, genaamd „Turkije", groot 2 hectaren, 81 aren en 20 centiaren, kooper J. De Graaf, te Leiderdorp, voor 7500; div. perceelen bouwland, aan den Ryksstraatweg bij de drie witte palen, groot 7 hectaron, 10 aren en 80 centiaren, gecombineord, kooper J. Van den Berg, to Oegstgeest, voor f 12,475. BUITENLAND. JOultselilimcL De keizer van Duitschland is niet meer. Per bulletin word deze tyding reeds door ons bekend gemaakt. Volgens de laatste berichten overleed hy hedenmorgen om halfnegen. Al sedert eenige dagen verkeerde geheel Duitschland in de grootste spanning omtrent den loop, welken de ziekte van den grijzen monarch zou nemen. De Duitscho Ryksdag hield nog gistormorgon eene zitting, maar hot Pruisische Huis van Afgevaardigden verdaagde do zitting, op grond dat in de omstandigheden, waaronder nieij verkeerde, toch geene „kalme beraadslagingen mogelyk waren." De Bondsraad hield eene buitengewone vergadering, waar waarschynljjk toen reeds besproken word, wat er zou ge. beuren, indien de ziekte eene ongunstige wen- ding mocht nemen. De kroonprins zal uit San-Remo vertrekken, De prins gevoelt zich tegenwoordig zóó wel, dat hy desnoods in een slaapwagen zonder oponthoud naar Duitschland kan vervoord worden. Do voorloopigo regeeringswerkzaamhoden zyn, gelyk men weet, reeds aan prins "Wil- helm opgedragen. Het keizerlyk besluit, waarby dit wordt bepaald, is gedagteekend 17 November 1887, dus juist in den tyd dat de keizer van zyne laatste ongesteldheid was hersteld en de toestand van den kroonprins plotsoling verergerde. Het besluit word ge- nomen „wegens de wisselvallige gezondheid des koizers en de ziekte en afwezigheid van den kroonprins", en belast den prins hoofd- zakelyk met het onderteekenen van stukken. De meesto leden der keizerlyke familie waren gisteren reeds te B9riyn. Do groot hertog van Baden, 's keizers schoonzoon, ie er met zyne gemalin dien dag ook aangeko men. Hun schoonzoon, de kroonprins van Zweden, prins Hendrik, de tweede zoon van den kroonprins, en de groothertog van Sakset- Weimar worden heden verwacht. De keizer was reeds 's morgens zeer zwak on de geneesheeren deden de grootste moeite hem althans eenig vloeibaar voedsel to doen gebruiken. Op hun raad werden de familie betrekkingen ontboden, omdat zy hoopten dat hunne komst den patiënt zou opwekken. Even vóór twee uren was de keizerin met do groothertogin van Baden by den koizer en om twee uron ontving de keizer prins Von Bismarck, met wien hy zich onderhield. De toestand van den patiënt was toon nog onver anderd. Prins Von Bismarck verliet het paleis óm kwartier voor drieën. Door aanplakbiljetten werd medegedeeld dat dekoninkiyke schouwburgen gesloten bleven. De daarop volgende berichten zyn met elkaar geenszins in overeenstemming, waarom w« ze hier laten volgen zooals ze werden ontvangen: Berlijn, 8 Maart. Blykens.mededeelingen van hedenavond 7 uren biyft de zwakte tan den keizer aanhouden. Z. M. heeft echter nu en dan wat wyn on vloeibaar voedsel gebruikt. Over het goheel is de toestand rustiger. Parijs, 8 Maart. Uit Beriyn wordt gomeld dat de koizer van Duitschland overleden is. Brussel, 8 Maart. Per telefoon wordt uit Parys gemeld dat aldaar een bericht uit Beriyn van heden is ontvangen, waarin de dood van keizer Wilhelm wordt modegodeeld. Parijs, 8 Maart. Eene officiëele depeche uit Beriyn van 9 uren hedenavond meldt„Keizer Wilhelm is niet overleden. Een bulletin, aoor de geneesheeren uitgegeven, hoeft geruststel ling gebracht onder de bevolking, welke onder den levendigen indruk verkeerde van de byzondere uitgaven der dagbladen, waarin de dood des keizers werd aangekondigd." Die nommers worden in beslag genomen. Reeds waren de klokken begonnen te luiden. Dit moest beteekenen dat de keizer op dat oogonblik het H. Avondmaal zou gebruiken, waartoe hy zich echter te zwak gevoelde. De tyding van 's keizers overlyden was ontstaan doordien hy omstreeks vyf uren 's namiddags door eene zóó zware flauwto werd overvallen, dat de polsslag byna een uur lang niet merkbaar was. Daarna begon echter weder langzaam het leven terug te koeren, en de keizer kreeg toeir wat zwaren wyn ter ver sterking te drinken. Geheel Beriyn bewoog zich in de straten op weg naar het paleis, daar het bericht van des keizers dood zich met onbegrijpelyke snel heid door de stad had verbreidook werd het in 't parlement dqor gewoonlijk zeer goed inge lichte personen verspreid. Er verschenen voorts sterke afdeelingen politie en troepen in de straten, een gevolg van de allerwogen ver spreide tyding van 's keizers dood. Do meeste bladen, zooals zelfs de „Norddeutsche Allge- meine Zeitung" en de „Post." enz., hadden reeds extra-nommers gedrukt met rouwranden. Hot telegraaf bureel te Beriyn werd als het ware bestormd, totdat 's avonds te zeven uren een door 's keizers lyfarts geteekend bul letin verscheen, waarin verzekerd werd dat Z. M. op dat oogenblik nog leefde. Andero berichten meldden weer het volgende:

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2