I Peuilleton. N°. 8609. 2Iiateïa8La,o; lO ]>J[aaï»t. A°. 1CC2. Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. it nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 9 Maart. ■Aan den rand des afgronds. LEIDSCII jgï DAGBLAD. r PRIJS DEZER COURANT i foor Leiden per 3 meenden1.10. franco per pest1.40. Uionderlj|ke Kommer»0.05. et Tweede Blad bevat het portret enz. van wijlen den Bultschen Keizer. Aan do universiteit alhier is met goed ge- )g afgelegd het doctoraal examen in de jhtswetenschap door den heer J. C. Creutz eii dat in de Nederlandsche letteren door den heer C. C. Uhlenbeck. 1- Ten aanzien van het verzoek van Johannes Tfbboel, om verkrijging van het recht van opstal zoo voor zich als voor opvolgende eigenaren van het perceel aan den Yestwal, bij de Marebrug, geteekend Sectie A. No. 476, waarop is gebouwd een woonhuis, koetshuis stalling, deelen B. en Ws. den Raad mede, dat er bij hun tegen de inwilliging van het verzoek geene bedenkingen bestaan, zoodat zij in overweging geven bedoeld recht van opstal aan den adressant te verleenen onder de door de Commissie van fabricage voorge- ilde voorwaarden. Onder overlegging van de betrekkeiyko- ïkken wordt tevens in overweging gegeven: lo. aan Aug. Emmerich te Stadskanaal, nnemer van de vernieuwing van bruggen n de Bakkersteeg over den Ouden Rtjn en er de Oude Heerengracht bij de Verver raat, vrijstelling te verleenen van de helft er hem opgelegde boeten wegens te-late- levering tot- een bedrag van 135, zijnde boete 270; 2o. te besluiten tot continuatie van de huur ran de Armenkerk wederom voor den tijd ran 5 jaren, ingaande 1 Juni 1887 voor den egenwoordigen huurprijs van 25 per jaar. De voorwaarden, vastgesteld by Raadsbesluit ;an 25 Januari 1883, zyn de volgende: dat het gebouw behooriyk en ten ge legen van de verhuurders door den kerkeraad ir Nederduitsch Hervormde gemeente en or zyne rekening worde onderhouden; dat het gebouw worde verzekerd tegen andschade tegen eene herbouwwaarde van 8000, waarvan de kosten door den huurder orden gedragen en betaald; c. dat, onverminderd die beide voorwaarden, de bepalingen van het Burgeriyk Wetboek ten aanzien van huur en verhuur stipteiyk wor den in acht genomen. Thans is het gebouw van gemeentewege by beurspolis te Amsterdam voor eene waarde van 8000 verzekerd. Het is wenscheiyk dat deze verzekering worde bestendigd, zoodat B. en Ws. in overweging geven de voorwaarde 45) door K. KOOPMANS VAN BOEKEREN. Die bibliotheek was lang geen muf of somber krtrek. Door de drie groote vensters had men pitzicht op een groot gazon met bloemperken en fontein, en nu waren de bloemen wel groo- Indeels verdwenen, maar de dahlia's hadden ig niet geheel uitgebloeid, en wat de fontein itreft, haar heldere straal sprong nog even foolyk omhoog als in het hartje van den imer. Langs de wanden stonden een drietal lekenkasten met net gebonden boeken, en issclien en boven die kasten hingen portretten i landschappen, ja, maar ook geweren, harts- gore en meer dan één gewei. Op het oogen ic dat Mathilde binnenkwam, scheen het mnetje vrooiyk door de vensters en deed vergulde banden schitteren in de kasten i gaf aan de bonte figuren van het sniyr- ische tapyt vrooiyker tint. Slechts weinige minuten had Mathilde ge acht, toen haar vader binnentrad. Voordat athilde nog iets gevraagd had drukte papa 'ar nogmaals aan zijn hart. „Om 's hemelswil, sub b te lezen als volgt: dat do jaarlyksche kosten van assurantie van het gebouw door den huurder aan de gomeente worden vergoed, en behoudens deze wyziging tot de verlenging van de huur onder de gestelde voorwaarden te besluiten. De commissie van financiën heeft onder zocht de in hare handen gestelde rekening van de kamer van koophandel en fabrieken alhier, over den dienst van 1887, en, daarop geene aanmerkingen hebbende, stelt zy voor die goed te keuren in ontvangst tot eene som van 475, in uitgaaf tot eene som van 416.68, zoodat van do toegestane gelden uit do ge meentekas niet is gebruikt 58.32, hetgeen den rendanten in mindering zal strekken van de toelage over 1888. Ter vervulling der opengevallen betrek king van hoofdopziener by de gemeentewerken, op eene jaarwedde van 1200, op te klimmen tot ƒ1500, hebben zich na gedane oproeping aangemeld 75 personen. Buiten aanmerking zyn gebleven, die hunne adressen ongezegeld hebben ingediend en ook acht de commissie van fabricage het in het belang der gemeente, do gediplomoerde inge nieurs daaronder te begrypen, omdat zy lo. als jongere ingenieurs de praciische ervaring missen, voor deze betrekking onmisbaar, die uitsluitend verkregen wordt door een tyd lang als timmerman zelf te zyn werkzaam geweest, en 2o. de betrekking van hoofdopziener in eene gemeente als Leiden vaak beschouwen als een stap om uit te zien naar eeno betere. De taak van onzen hoofdopziener omvat toch: a. het dagelyksch toezicht over het onderhoud der gemeentegebouwan en school- meubelen; b. de regeling en het toezicht betreffende de werkzaamheden aan de Stads- Timmerwerf; c. den bystand voor den Ge meente-Architect by het maken van bestekken en begrootingen, het uitwerken van teekenin- gen, het doen van opmetingen. En daartoe is uitermate dienstig die be trekking een geruimen tyd waar te nemen, om met alles bekend te geraken en de goed koopste en beste wyze van werken te over zien, maar dan ook de keuze te doen uit de zoodanigen, die niet te jong zyn, maar wier leeftyd ook niet te ver geklommen is, om nog vele jaren met onverzwakte krachten de gemeente te kunnen dienen. Na aldus het aantal candidaten verminderd te hebben, is uit de overblyvenden het vol gende alphabetisch gestelde twaalftal opge maakt: J. Brouwer, opzichter der Staats spoorwegen te HoornJ. Drost, bouwkundige papa! wat is er toch? Ik bezwyk van angst. Is er iets met Hector? Is hy ziek? Niet? Wat dan? Toch niet.neen, dat kan niet, dood is hy niet!" „Neen, myn kind 1 Van Arkel is niet dood ook niet ziek. Maar het gaat toch niet goed met hem. op zyn gedrag valt veel aan te merken, zóóveel, dat wy hem op de Schelf duinen niet meer knnnen ontvangen." „Wat zegt ge? Zou Hector zich misdragen hebben? Leugens, laster! anders niet!" „Ik verwachtte dat antwoord; He zelf heb eerst ook gemeend dat de geruchten onge grond waren. Maar helaas! by ryp, nauw keurig onderzoek is het tegendeel gebleken." „Gy hebt u door den schyn laten mislei den. 't is kort en goed onmogelyk dat Hector zich zóó zou vergeten. „Ja, myne beste Thilda! voor u is 'teene onmogelykheid zulke geruchten te gelooven. O, 't valt mij .zoo hard, beste kind! u de hoop te ontnemen, door u de bewyzen zyner schuld voor te leggen. Bedaar, myne lieve engel; hoe moeiiyk 't u ook valle, luister aandachtig naar myn verhaal, want gy moet thans alles weten." „Neen, ik luister niet!Zeg my eerst: waarvan beschuldigen hem de lastertongen „Hy heeft betrekking aangeknoopt met eene by de uitbreiding van het gesticht Meeren- berg te Bloemendaal; M. J. P. Van Ewijk, opzichter der landsgebouwen te 's-Graven- hage; J. Van der Goot, bouwkundige te Hengeloo; H. J. Jesse, architect te Leiden; M. t)e Jongh, opzichter by de Holl. Spoorweg- Maatschappy te 's-Gravenhage; P. G. Lancel, architect te LeidenM. T. Leyh, architect te 's-Gravenhage; J. H. Schouten, architect to 's-Gravenhage; A. Sluys, opzichter der Staats spoorwegen te Arnhem; J. Van Sluis, opzichter der landsgebouwen te 's Gravenhage, en M. Treur, opzichter by de waterververschings- werken te 's Gravenhage. Hieruit beveelt de commissie van fabricage het volgende drietal den Gemeenteraad ter keuze aan, als: J. Drost, te Bloemendaal; J. Van Sluis, te 's-Hage, en P. G. Lancel, te Leiden, welke „personen in de opgegeven volg orde het meest waarborg geven dat de be trekking op gewenschte wyze zal worden vervuld, manDen in do kracht van het leven, die, na in de praktyk gevormd te zyn, in hun verderen werkkring zich ook de noodige theoretische kennis hebben eigen gemaakt en van wie te verwachten is, dat zy met yver en nauwgezetheid de betrekking vele jaren zullen vervullen. B. en Ws. kunnen zich met deze voordracht vereenigen. Verleden jaar werd door den gemeente raad besloten tot inrichting van een Parc- Vaccinogène. Van 1 Juni tot uit. December 1887 hebben er 980 gratis-vaccinatiën en 104 vaccinatiën tegen betaling ad t 1 per persoon, plaats gehad. De uitgaven hebben bedragen ƒ600 voor huur van 30 kalveren met inbegrip van ver voer, voeding en reiniging; ƒ480.89 tot be- stryding van allerhande benoodigdheden, en 150 voor toelage aan den geneeskundige buiten het College van Stadsgenees- en heel kundigen. Uit den post kosten voor het vaccineeren van behoeftigen ad ƒ1500 is verder nog vol daan een bedrag van 124, wegens belooning ad ƒ0.40 per kind, aan de Stadsgenees- en heelkundigen voor inentingen in de Waag vóór 1 Juni 1887, ten getale van 310inentingen. De geheele uitgaven bedragen alzoo 1353.88, terwyi die uitgaven zouden hebben bedragen ƒ1834.89, wanneer de drie Stadsgenees- en heelkundigen geen afstand gedaan hadden van de hun toegekende belooning ad 150 per persoon. In den loop van de maand Maart zal alsnu met de inentingen wederom een aanvang moeten worden gemaakt. jonge dochter uit den burgerstand, die schuin tegenover hem woont." „Met mooi Toontje waarschynlyk," zei Mathilde. Zy sprak die woorden, ik zal niet zeg gen zoo kalm, maar met zulk eene eigenaardige klem uit, als van iemand, die te kennen wil geven: Zoo, is het zoover?'k Had het al lang zien aankomen. „Goede Hemel!" riep Van Velzen onthutst, „wist gy er reeds van?" „Waarvan?" hernam Mathilde op vasten toon, „van het bestaan van een mooi Toontje? Wel zeker! Toen Hector hier de laatste keer was, vertelde hy nog van haar. Zy moet wezenlyk mooi zyn, en daarby niet zonder talenten, want zy heeft eene prachtige alt en is als zooda»ig de trots en glorie van de Zang- vereeniging." „Juist.juistja, ge zijt goed op de hoogteMaar hoe is het mogelyk, dat gij dat alles zegt op eene manier, alsof ge spraakt over eene zaak, welke u onverschillig is!" „Ik zal u meer zeggen," hervatte Mathilde. „Dat zo Hector zouden plagen met zyn mooi talentvol buurmeisje, dat lag voor de hand. 't Zou al heel vreemd geweest zyn, indien zy dit in een stadje als Deventer niet gedaan hadden. Hector had my dan ook reeds verteld dat niet alleen de officieren, maar ook som- PRIJS DER ADVERTENTIEN: V»n 1—6 regel» 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het in- caeaecren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Het College van Stadsgenees- en heelkun digen heeft hierop de aandacht van B. en Ws. gevestigd en hun tevens in overweging gegeven eene commissie van drie genees kundigen te benoemen voor het beheer van het Pare en de geldelyke tegemoetkoming voor die commissie te verhoogen, aangezien deze niet in verhouding staat tot de vele zorgen, moeite en tyd, welke aan het bestuur der inrichting zijn verbonden. Mede is verzocht het wachtlokaal te ver groot en of uit te breiden, waaraan ook, naar het inzien van B. en Ws., behoefte bestaat met hot oog op het greot aantal personen, die op sommige dagen zich voor de inenting aanmelden. Naar aanleiding hiervan geven B. en Ws. in overweging te bepalen dat de commissie voor het Pare Vaccinogène zal bestaan uit drie leden, waarvan twee leden van het College van Stadsgenees- en heelkundigen en één ge neeskundige buiten dat College, door Burg. en Weth. aan te wyzen, en de tegemoetkoming soor elk lid dier commissie vast te steller f,r op ƒ.200 per jaar. Wat de gevraagde vergrooting van het wachtlokaal betreft, wordt een onderzoek inge steld op welke wyze de toestand in deze kan worden verbeterd, waarvan de uitslag der Raad zal worden medegedeeld, terwyl te zyner tyd een voorstel tot verhooging van den be- trekkelyken post der begrooting zal worden ingediend. Waar het in den laatsten tyd algemeen erkend werd, dat het muziekcorps der Leid- sche dienstdoende schuttery goede vorderingen- maakte, sedert de directie over dat corps werd opgedragen aan den tegenwoordigen kapel meester, daar voorzeker zyn er ook velen te vinden, die bereid zyn dat corps te steunen, waar het met den ondergang bedreigd wordt. Dat een dergelyk corps van ƒ3200 (zynde het bedrag der gemeente-subsidie) niet kan- worden onderhouden en gekleed, behoeft geen- betoog wel dragen eenige kunstlievende stad- genooten, zoomede de officieren der schutterij, jaarlyks by tot instandhouding van het muziek corps, doch deze bydragen verminderden in den laatsten tyd door vertrek van particulie ren naar elders, het overiyden van anderen en onvoltalligheid van het officieren-corps. Naar zy in eene tot de burgery gerichte- circulaire mededeelen, ginge» die heeren officieren der dienstdoende schuttery, welko belast zyn met het beheer over het muziek corps, niettemin voort, door het aanschaffen- van instrumenten en muziek en hetengageo- mige andere kennissen dikwyls aardigheden- debiteerden over het mooie buurmeisje, dat ze reedsmevrouw Van Arkel noemden. Dus beste papa! dat u geruchten ter oore zyn ge komen, dat verwondert my niemendal, maar wat my vreeselyk verwondert is dit, dat mijn vader, anders zoo bezadigd, zoo wars van lichtvaardigheid in 't oordeolen, zich ditmaaL liet beetnemen." „Meent ge dan, lieve kind! dat uw vader louter op geruchten afging? Neen, myne arme Thildaja, arme Thilda zeg ik, want ik moet u de oogen openen, opdat ge dingen zietr zóó vreeselyk, dat ik God op myne terugreis- wel honderdmaal gebeden hebHeergeef haar kracht om haar leed te drager. Neen, niet op geruchten ga ik af. *'k Heb thans bewyzen. Niet alleen dat ik de zaak door geloofwaardige getuigen heb hooren be vestigen, maar ik heb zelfs een bewys, zwart op wit, een stuk van zyne eigene hand." „Wat zegt ge?" stamelde Mathilde; „een stuk van Hector's hand? Dat begryp ik niet." Wordt vervolgd.'

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1