N3. 8607. Donderdag 8 Maart. A0. 1888. <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Feuilleton. Aan den rand des afgronds. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommera.0.05. PRUS DER AD VERTEN TIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17%. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iafr oaseeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Kantongerecht te Leiden. Door het kantongerecht alhier zijn veroor deeld A. v. A., te Leiden, wegens te Leiden als be woner van een pand niet dadelijk voldoen aan de aanzegging, hem vanwege burgemeester en wethouders gedaan, om wegens gladheid der straten genoegzaam zand, asch of turfmolm te strooien langs zijn huis op de geheele breedte der klinkerstraat, tot 1 of 1 dag hechtenis. W. M. R., te Leiden, wegens idem, tot ƒ1 of 1 dag hechtenis. A. O., te Leiden, wegens als reiziger zich zonder behoorlijk plaatsbiljet in een trein be vinden, tot ƒ3 of 2 dagen hechtenis. A. J. B., huisvrouw van J. J. G., te Leiden, wegens te Leiden als eigenares, houdster of hoedster van een hond, welke niet was voorzien van een behoorlijken muilkorf waar zulks bp bevelschrift is voorgeschreven, tot 0.50 of 1 dag hechtenis. C. J. D., te Oegstgeest, wegens idem, tot 0.50 of 1 dag hechtenis. "W. O., te Leiden, wegens te Leiden rijden met een wagen op de klinkerstraat anders dan om personen op te nemen of af te zetten of om uit te wijken, tot ƒ0.50 of 1 dag hechtenis. P. A. De G., te Leiden, wegens te Leiden eene steeg anders dan in de als geoorloofd aangeduide richting met een wagen berijden,— tot ƒ1 of 1 dag hechtenis. J. v. d. B., te Noordwjjkerhout, wegens te Noordwjjkerhout in gesloten jachttijd eens anders grond bejagen zonder voorzien te z(jn van een schriftelijk bewijs van vergunning van den eigenaar of rechthebbende en te Voorhout wild vervoeren in het veld buiten openbare wegen en voetpaden, gepleegd door iemand, die, binnen de laatste 12 maanden aan de overtredingen voorafgegaan, wegens over treding der verordeningen op de jacht en visscherij is veroordeeld, tot 2-maal 8 of 2-maal 6 dagen hechtenis en 4 of 3 dagen hechtenis, in beslag genomen haas verbeurd, bevel tot uitlevering van het geweer of be taling van ƒ2 of 1 dag hechtenis. J. C te Sassenheim, wegens te Rijnsburg jagen op eens anders grond zonder voorzien te zijn van een schriftelijk bewjjs van ver gunning van den eigenaar of rechthebbende, vrijgesproken. S. v. d. Z., te Noordwijk, wegens te Noord- wijk bij nacht wild bemachtigen door een wildstrik, door iemand, die, binnen de laatste 12 maanden aan die overtreding voorafgegaan, wegens overtreding der verordeningen op de jacht en visscherij is veroordeeld, tot 12 of 8 dagen hechtenis, verbeurdverklaring van haas en wildstrikken en vernieling der wild strikken. W- K. cn C. H., te Katwijk, wegens straat schenderij, te zamen en in vereeniging ge pleegd te Katwijk aan Zee, elk tot ƒ2.50 of 1 dag hechtenis. N. D., te Noordwjjkerhout, wegens te Noord- wijk in gesloten jachttijd zonder consent of buitengewone machtiging zich met geladen schietgeweer in het veld bevinden, tot ƒ3 of 2 d. hechtenis, verbeurdverklaring van niet in beslag genomen geweer of betaling van 3 of 2 d. hechtenis. J. Z. en W. d. R., te Noordwijk, wegens te Noordwijk, zonder daartoe gerechtigd te zijn, loopen op eens anders grond, waarvan de toe gang op eene voor hen blijkbare wijze door den rechthebbende is verboden, elk tot 1,50 of 2 dagen hechtenis. P. H., te Noordwijkerhout, wegens te Noord- wijkerhout plegen van hetzelfde misdrijf, tot ƒ2.50 of 2 dagen hechtenis, G. v. d. Z., te Noordwijk, wegens te Noord wijk plegen van hetzelfde misdrijf, tot ƒ2.50 of 2 dagen hechtenis. H. S., te Noordwijk, wegens te Noordwijk als eigenaar van een hond dien op straat niet van muilkorf voorzien, nadat hem daarvan namens den burgemeester aanzegging was gedaan tot ƒ1 of 1 dag hechtenis. J. v. d. B. Hz., te Noordwijkerhout, wegens te Noordwijkerhout, zonder daartoe gerechtigd te zijn, loopen op eens anders grond, waarvan de toegang op eene voor hem blijkbare wijze door den rechthebbende is verboden, tot 2.50 of 2 dagen hechtenis. P. v. M., J. v. d. B., P. v. S., W. H. H., te Noordwijkerhout, en H. v. d. B., te Voor hout, wegens te Noordwijkerhout, in vereeni ging verwekken van burengerucht waardoor de nachtrust kan worden verstoord, elk tot 2 of 1 dag hechtenis. F. S., te Rijnsburg, wegens te Sassenheim als geleider van een voertuig, met honden bespannen, daarop plaats nemen, en een ander toelaten daarop te zitten, tot 2-maal 1 of 2-maal 1 dag hechtenis. J. d. M., te Oegstgeest, wegens te Zoeter- woude als geleider van een voertuig, met honden bespannen, daarop plaats nemen, tot 1.50 of 2 dagen hechtenis. Th. B., te Leiden, wegens te Sassenheim zonder verlof van het bevoegd gezag, het ver keer op een openbaren landweg belemmeren,— tot 1 of 1 dag hechtenis. D. F., te Leiden, wegens te Leiden wateren op de openbare straat buiten de daargestelde waterplaatsen, tot 0.50 of 1 dag hechts. J. d. B., te Leiden, wegens als eigenaar van een hond dien niet van een behoorlijken muilkorf voorzien, waar zulks bij bevelschrift is voorgeschreven, 0.50 of 1 dag hechts. C. S. en G. v. V., te Katwijk, wegens te Katwijk als bezoekers van eene tapperij niet terstond vertrekken na hiertoe door den her bergier, uithoofde dat de tijd van sluiting daar was, te zijn aangemaand, elk tot 1 of 1 dag hechtenis. H. J. V., te Leiderdorp, als logementhouder nalaten het register, waarin de namen, be roep of betrekking, woonplaats, dag van aan komst en vertrek der personen, die een nacht in zijn huis hebben doorgebracht, moeten wor den aangeteekend, te vertoonen op aanvrage aan een door den burgemeester aangewezen ambtenaar, bij herhaling te Leiderdorp ge pleegd binnen de twee jaren, nadat eene vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, tot 6 of 3 dagen hechtenis. Gemengd Nieuw* Gistermiddag, omstreeks één uur, meldde zich bij den portier van het Koninklijk Paleis in het Noord-Einde te 's-Gra- venhage een jonge en goed gekleede man aan, die verlangde den Koning te spreken. De portier, die juist een ander persoon te woord stond, verzocht den bezoeker even te wachten, doch deze maakte van een onbewaakt oogenblik gebruik om eene glazen vestibule deur te openen en onaangediend de trap op te loopen. De portier achtervolgde den lastigen be zoeker en bracht hem naar de vestibule terug, waar hij zich echter losrukte en met een loopje, de vuisten voor de oogen houdende, door de glazen deur sprong. Spoedig had men den man weder in handen. Het bleek dat hij zich onbegrijpelijker wijze niet gekwetst had. Op de vragen, tot hem gericht, weigerde hp evenwel te antwoorden. De politie, in der haast geroepen, bracht den indringer naar het commissariaat, waar hjj eveneens weigerde op te geven wie hp was en wat hjj verlangde. Een onderzoek bracht aan het licht dat men met een waanzinnige te doen had, dien men thans in eene ziekeninrichting zal plaatsen. Eene vrouw, wonende op het Rapenburg, te Amsterdam, is door haren be schonken vader door een revolverschot aan den rechterarm verwond. Zp is ter genees kundige behandeling naar het Binnengasthuis geleid. De dader is gearresteerd. Naar het schouwlokaal in de cellulaire gevangenis te Amsterdam is gisteren het lijk eener vrouw overgebracht, die op den 2den dezer plotseling ongesteld geworden is, na het gebruik van een drank, haar door een onbekenden heer toegediend, en die den volgenden dag, naar het Binnengasthuis ver voerd, aldaar overleden is. Bjj den burgemeester van Am sterdam is ontvangen: van Z. Z. een bank biljet van ƒ1000, voor „Liefdadigheid naar vermogen." Zondagavond werd te St.-Peters- burg een groot hofbal gegeven, waarvoor de bloemen deels uit Nice, deels uit Berlijn besteld waren. In een paar dozpn groote kisten, goed beschut en in watten gepakt, werden Vrijdag meer dan 400 der schoonste Maréchal-Niel-rozen, de lievelingsbloem der keizerin en andere bloemen naar het keizer- lpk hof te St.-Petersburg verzonden. Het bal zou eerst verleden Zondag gegeven worden, doch werd om een sterfgeval in het gezin van een der hooge gasten nog op het laatste oogenblik acht dagen uitgesteld. De voor het bal bestemde spijzen werden aan weldadige genootschappen uitgedeeld. Om de reeds ge leverde bloemen niet ongezien te doen ver welken, liet de keizerin nog dienzelfden avond aan alle dames die eene invitatie gekregen hadden, een fraaien bouquet brengen. Het is een algemeen gebruik het getal van het loopende jaar niet voluit te schryven, dus niet 1888, maar kortweg 88. Deze gewoonte brengt juist in dit jaar hare eigenaardige gevaren medemen kan voor het getal 88 immers zeer gemakkeiyk de jaar tallen 1880, 1881, 1882 tot 1889 maken, door voor en achter het getal de ontbrekende cyfers te plaatsen. Bp de verjaringen van schuldvor deringen bpvoorbeeld, geeft het jaartal, dat op de rekening staat, onder zekere omstan digheden, don doorslag. Men zal zeggen dat het verkorten van alle jaartallen de bedoelde gevaren oplevert, echter niet in geiykemate. Zoo kan men van 81 voor 1881 slechts 1810 en 1819 maken. De kans voor kwade prak- tpken is hier zeer gering. Met het jaartal 1888 is het een ander geval. "We geven alzoo den raad, op stukken, waar het op een juiston datum aan komt, voluit te schrpven 1888. 42) DOOK R. KOOPMANS VAN KOEKEREN. „Nu ja, mynheer! dat is wel mogelyk; maar zeg my eens kort en goed: wat wil je, of is het soms maar een praatje?" „Neen, Kars! geen praatje; ik wou zaken met je doen. Kyk eens, hier heb je vast een ryksdaalder bpwpze van handgeld, en hier heb je twee couverten, behoorlpk gefrankeerd en aan hetzelfde adres. Indien je dezer dagen op den huize Schelfduinen een brief krpgt, ge adresseerd aan den heer H. Van Arkel, 2de luitenant by het 1ste regiment dragonders te Deventer, en dien brief in eene dezer envelop pen doet en my toezendt...." „Voor den duivel! neen, dat doe ik niet." „Nu maar, laat mp dan toch uitspreken I Indien ik zulk een brief voor Van Arkel be hoorlpk van u ontvang, dan zend ik u per omgaande een muntbiljet van tien gulden, üy dunkt, dat is al eene heel gemakkelyke ma nier van geld verdienen, en ik zou zeggentien gulden en een eeriyk man scheiden niet licht." „En een eeriyk man," zei Kara, „maar dat zou ik, als ik uw zin deed, niet meer zpn." „Kom, ben je nu heelemaal zot? Zou jy geen eerlpk man meer zpn, omdat je een brief met zoo'n beetje gewauwel aan een verkeerd adres deedt komen? Hoeveel verdien je als postbode, Kars „Ja, mijnheer, een bedroefd klein ljeetje. Zeven gulden in de week, en eens in 't jaar een stel bovenkleeren, en dan hier en daar een fooitje met Nieuwjaar en soms een bui tenkansje, maar dat is het ook al." „Nu dan, Kars! zoo'n buitenkansje als vandaag wordt je lang niet alle dagen ge presenteerd. Ik zou dus maar drommels gauw toehappen, want by die tien gulden, Kars! blpft het nog niet. Ik heb u een tweede couvert gegeven; daar zal ook nog een tien gulden aan te verdienen zpn. Daarin zendt ge mp een brief van den heer Van Arkel, bestemd voor mynheer of mevrouw Van Vel- zen. Die brieven van Van Arkel zyn gemak keiyk te herkennen; hy heeft eene byzonder mooie hand en in het roode zegellak staan de letters H. v. A. Bedenk toch eens, Kars! twintig gulden is nogal zoo iets, je kunt er mooi wat winterprovisie voor opdoen." „Ja, ja, mpnheerl maar als mpne knoeiery ontdekt wordt, dan raak ik myn heele post kwyt." „Ja vrind! maar ge begrppt toch wel: dat de zaak ooit bekend wordt is zoo goed als onmogelpk. Kom, wees nu niet kinderachtig, en als de fortuin je de hand reikt, neem die hand dan aan." „Wezeniyk, mynheerik mag het niet doen." „Och, wat zeur je toch van niet mogen? Je moogt ook geen twintig minuten in de Gouden Ploeg zitten, en dat doe je toch. Twintig gulden, je betaalt er misschien een half jaar huishuur van." „O ja, mynheer 1 het aanbod is heel mooi, en ik stem ook toe dat het gemakkeiyk te verdienen is, en het gevaar van ontdekking is ook zoo heel groot niet. Maar ik moet toch bedriegeiyk handelen en ik heb toch ook nog een geweten." „Nu ja, maar dat geweten is ook niet onrede- lyk. Het zal zoo'n armen duivel als jou geen zware verwpten doen, als je door zoo'n klein knoeierytje eene groote som gelds verdient. Ik zal je nog één ding zeggen, Kars! en dan zul je niet langer bezwaar maken. Bp de ontvangst van den tweeden brief krygjevan my niet één, maar twee muntjes van tien gulden. Wat blief je? Nu zul je dan toch wel met beide handen toetasten?" „Nu ja, mpneer 1 dan zal ik het maar doen." En Kars heeft het gedaan. XII. By zpne aankomst te Deventer nam de heer Van Velzen zyn intrek in het hotel van Van Donk. Daar had hp een uitvoerig onderhoud met Sientje. By deze gelegenheid volgde deze juffer de taktiek, de zoogenaamde feiten niet te ontkennen, maar die zooveel mogelyk te vergoeiyken." „Och, nu ja", zoo luidde het, „mynheer Van Arkel had gekheid met zyn buur meisje gemaakt, en die gekheid was tot eene vrpage geworden, maar jonge, levenslustige officieren moet men een weinig vergeven. En ja, als het waar was wat sommigen beweren, dat de luitenant In 't geheim verloofd is mot een heel lief meisje, dan staat het hom wel dubbel leelpk, hier ook zoo'n soort van amou rette te beginnenmaar ik zou zeggenal te hard moet je hem daarom niet vallen. Zeker, hy moet ferm wat hebben, op zpne knieén moet hy vergiffenis vragen, en zpn meisje moet hem die eerst kort en goed weigeren, maar eindeiyk moet hy toch in genade aan genomen worden. Och ja, mynheer! wanthy heeft schuld, maar nu moet ook net zoo'n schepsel als die Toontje hebben, zoo volleerd in alle kunstgrepen, en met zoo'n allerbeel- digst, maar ook zoo'n verleideiyk voorkomen 1 Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5